'Het ergste is dat mijn man daar nog wordt vastgehouden li Dialoog van Rome f en Pinksterkerken blijkt vruchtbaar I REPORTAGE Eerste groep Nederlanders opgelucht terug uit Kuwayt MAANDAG 3 SEPTEMBER IS Zondagdagochtcnd, twee september. De klok wijst twaalf minuten over vijf. De NLM Cityhopper PII-KFL uit Frankfurt landt op Nederlandse bodem. Aan boord de vrijgelaten dertien vrouwen, twaalf kinderen en een man uit Kuwayt. Na een zwerftocht via Baghdad en Frankfurt eindelijk vrij. Vrouwen met kleine kinderen op de arm stappen als eerste de vliegtuigtrap af. In de ontvangsthal vloeien de eerste tranen. Even later schaamt niemand zich meer voor zijn emoties. Snikkend vallen familieleden elkaar in de armen. Een nachtmerrie is ten einde. Althans gedeeltelijk. Over de vreugde van het weerzien hangt tastbaar een sluier van verdriet. "Onze mannen zijn nog in Kuwayt", zegt een dodelijk vermoeide vrouw. '"Natuurlijk is het heerlijk de familie weer te zien". Even valt er een stilte. Het rumoer om haar heen lijkt plots mi jlenver. "Hoe het allemaal verder moet". Haar ogen lijken een antwoord te zoeken dat er niet is. "Ik weet het niet". Familieleden bouwen een beschermend cocon om haar heen. "Ze moet hier weg. Weg van de televisielampen, weg van de publiciteit. Eerst op, adem komen", zegt een familielid, om begrip vragend. De zakelijke stem van de Schiphol- omroepster probeert de aandacht te vragen. Overal staat achtergelaten handbagage. Niemand heeft interesse. Kinderen worden geknuffeld door oma's en opa's. De kleinste van een paar weken ligt vredig te slapen in een reiswieg. Niet bewust van alle commotie om zich heen. Weerzien Alleen de oplaaiende emoties bij het weerzien van familieleden staan niet in de regie van Buitenlandse Zaken. Voor de rest wordt alles nauwlettend door vertegenwoordigers van het ministerie in de gaten gehouden. Bijvoorbeeld wat er door de vrouwen en hun familieleden wel en niet mag worden verteld aan de aanwezige pers. Duidelijk is dat het ministerie elk risico voor de gegijzelde achterblijvers wil uitsluiten. De vertegenwoordigers van de media moeten het dus stellen zonder namen en woonplaatsen van de teruggekeerde Nederlanders, maar ook zonder uitspraken, die op welke manier dan ook het bewind van Saddam Hussein kunnen irriteren. De opmerking van P. Hansen van het crisiscentrum van Buitenlandse Zaken is veelbetekenend: "Er zijn daar nog ongeveer 150 Nederlanders achtergebleven, die niet willen of kunnen vertrekken". Waarom hij daarbij de klemtoon vooral op het gezegde 'kunnen' legt, zegt genoeg. Na het weerzien in de aparte ruimte van 'Gate C41' is die opdracht het duidelijkst te merken aan de houding van de 'ophalers'. Zij doen althans alle mogelijke moeite hun teruggekeerde dochters, zus of schoonzus met kleuters aan de hand en baby's in de reiswieg of kinderwagen door de horde verslaggevers, fotografen en filmers te loodsen. 'Geen commentaar', klinkt het soms heel professioneel. Of: "wilt U alsjeblieft opzij gaan, u begrijpt toch wel dat de vrouwen en kinderen na zo'n vermoeiende reis nodig naar bed moeten". Emoties Niettemin willen sommige de kinderen even op adem te komen". De vrouw erkent, dat ze in de weken voor haar vertrek uit Kuwayt-stad nauwelijks op straat is geweest. Dat vond ze te gevaarlijk. "Maar, echt vrouwen toch iets van hun emoties geleden hebben we niet. Ook niet en belevenissen prijs geven. "Dat ik door die Iraakse militairen. Die ontzettend groot". Hansen houdt bij de contacten met de media dan ook voortdurend een oogje in het zeil. Toch kan hij niet verhinderen dat sommige vrouwen meer vertellen dan hem lief is. al onze persoonlijke bezittingen achter heb moeten laten, daar heb ik geen moment meer aan gedacht. Wel dat mijn man daar nog vast wordt gehouden. Dat is het ergste, daar ben ik steeds mee bezig". Afgelopen vrijdag is ze met haar zuigeling en de andere Nederlanders vanuit Kuwayt voor veertien uur durende busreis lieten ons gelukkig met rust". Dat er na de inval flink geschoten is, kon ze tijdens haar weinige uitstapjes en de busreis zien aan de kogelgaten in de huizen. "En overal staan nog uitgebrande auto's". Bedreigd heeft zij zich evenmin gevoeld. "Maar bang waren we wel". Onberekenbaar idee hoe de huidige spanningen in het Midden-Oosten opgelost gaan worden. "Ik hoop goed. Met onderhandelingen bij voorbeeld. Dat zou het mooiste zijn. Maar je weet het nooit. Die Irakezen zijn onberekenbaar. Voor mijn man hoop ik dat ze hun verstand gebruiken en de boel daar niet in vuur en vlam zetten". Een landgenote laat met duidelijk Engels accent, de voertaal in Kuwayt, weten dat ze nog met afgrijzen terugdenkt aan de busreis nog vast.'Die"héêft'zich zorgen Verzet 'In Kuwayt zijn de wegen kapot. Ook is de bevolking nog steeds in verzet", vertelt een vrouw uit Zuid- Holland. Zij is dolblij terug te zijn in Nederland. "Ja, mijn man zit ook naar Baghdad vertrokken. "Het was De vrouw maakt er geen geheim een lange en vermoeiende tocht, maar we werden goed opgevangen. In het Sheratonhotel in Baghdad waren genoeg faciliteiten om met van dat ze een opgelucht gevoel heeft nu zij op Nederlandse bodem staat. "Maar ik krijg het helemaal als mijn man hier is". Ze heeft geen naar Baghdad in een gloeiende hitte. "We snakten naar drinken, maar in die veertien uur zijn we maar één keer gestopt". Toch heeft Zij zich tijdens die lange rit niet een keer bedreigd gevoeld. Nadat het Nederlandse gezelschap van de Iraakse autoriteiten zaterdagmiddag te horen had gekregen dat het naar huis mocht, is zij zelfs in Baghdad gaan wandelen. gemaakt over wat de Irakezen met ons van plan waren. Op dat moment wist niemand wat ons te wachten stond. Ik moet zeggen dat wij Nederlanders redelijk behandeld zijn in Kuwayt. Zolang we maar binnen bleven, was het betrekkelijk veilig voor ons. Ja, ik heb ook gehoord dat een Nederlandse man is opgepakt. Maar volgens mij berust dat op een misverstand. Hij "Niemand heeft er wat van gezegd". was Gp dat moment samen met een aantal Amerikanen. Volgens mij Zij en haar nog in Kuwayt verblijvende echtgenoot zijn na de inval geen uur meer op straat geweest. "Bekenden hebben ons in hun auto opgehaald en naar hun huis meegenomen, want we waren niet veilig. Toen we daar aankwamen, waren de ruiten door kogels vernield. Later zijn we overgebracht naar een ander huis. Daar moesten we ook weer weg. Tegen alle Kuwayters was namelijk gezegd dat ze zouden worden opgehangen als zij buitenlanders onderdak verschaften. Echt, de mensen waren ongelooflijk bang". Niettemin vond het echtpaar een nieuwe schuilplaats. Nederlands ambassadepersoneel zorgde er voor dat alleen de vrouw werd opgehaald toen de eerste groep Nederlanders mocht vertrekken. Voorrang Ambtenaar Hansen van het crisiscentrum op het ministerie van buitenlandse zaken is bijzonder verheugd die eerste groep op Schiphol te mogen begroeten. "Dat vrouwen en kinderen voorrang Grootouders van een drie maanden oude baby buiten zich over de wieg, die zojuist met het vliegtuia uit Baa- hebben gekregen, vind ik een hdad is gekomen. De vader van het kind zit nog vast in Kuwayt. <foto ANP> uitstekende zaak. Zo hoort het eigenlijk ook". Hoe de kansen voor de andere Nederlandse daar zijn, hangt volgens hem af van de mededewerking van de autoriteiten in Baghdad. "Daar is het wachten op". De Nederlandse regering stuurt 100.000 kilo noodrantsoenen ter waarde van een half miljoen gul den naar Jordanië voor de vluch telingen die nog steeds massaal vanuit Irak in dat land aankomen. De rantsoenen bestaan uit rijst, suiker, biscuits en melkpoeder. De hulpgoederen worden over gevlogen met het grootste vracht vliegtuig ter wereld, een Anton- ov-124 die de VN-afdeling voor hulpverlening bij rampen (UN- DRO) voor deze gelegenheid heeft gehuurd van de Russische luchtvaartmaatschappij Aeroflot. Met hetzelfde toestel worden ook tenten en waterreservoirs ver voerd die zijn bestemd voor een tweede opvangkamp in Oost-Jor- danië voor vluchtelingen. Artsen zonder Grenzen is begonnen dit kamp in te richten. De noodrantsoenen komen bo venop de noodhulp van twee mil- Tonnen hulp voor vluchtelingen joen gulden die ons land al eerder had verstrekt via EG- en VN-in- stellingen, de Liga van het Rode Kruis, Artsen zonder Grenzen, het Rode Kruis en Unicef. De Verenigde Naties gaan de hulp opvoeren aan de duizenden vooral Aziatische vluchtelingen die gestrand zijn in de woestijn van Jordanië. Zeker 60.000 In diërs, Bengalen, Thailanders en Filipijnen, die na de Iraakse inval in Kuwayt uit dat land zijn ge vlucht, zijn gestrand in twee kam pen tussen de Iraakse en Jordaan se grens ter hoogte van de grens- overgand Ruweished. Er is in de eerste plaats behoef te aan tenten en voedsel. De eer ste noodhulp die is gezonden, is inmiddels op en de mensen leven op een minimaal rantsoen, zonder sanitaire voorzieningen en zijn ten prooi aan de woestijnwind en extreme temperaturen. Jordanië heeft de Aziatische vluchtelingen aan de grens ge houden om te voorkomen dat zij de overvolle hulpcentra in het ge bied bij Amman overstromen. Het wil dat de Aziatische landen of VN-instellingen hen evacueert. Dat gebeurt inmiddels ook wel. De Internationale Organisatie voor Migratie (IOM) heeft een vliegtuig van de Jordaanse lucht vaartmaatschappij gehuurd om een deel van de 11.000 Bengalen die in Jordanië vast zitten, naar Bangladesh te brengen. Er zijn ook schepen geregeld om de Azia ten te verschepen. Hansen erkent dat hij al die weken na de inval een tropendienst draait. "Dat is niet erg, ik ben in de tropen geboren". Het toeval wil dat hij binnenkort naar de Nederlandse ambassade in Baghdad zou worden overgeplaatst. "Dat gaat nu niet door. Jammer, want ik had er zin in". Aan de andere kant is Hansen nu blij dat hij tussen landgenoten daar en familie hier een intermediaire rol kan vervullen. 'Je weet dat daar ontzettend veel gebeurt. Daarom is het goed dat we met ons crisiscentrum hier en de ambassades daar de onderlinge contacten op peil kunnen houden. Die behoefte aan wederzijde informatie over het welzijn van onze landgenoten is namelijk De vrouw heeft gemerkt dat de inwoners van Kuwayt zich niet bij de bezetting van Irak neerleggen. "Tot aan het moment van vertrek, drie dagen geleden, hoorde je schieten in de stad. En via via hoorde je ook dat het om gevechten tussen het verzet en Iraakse soldaten ging". "Toen de geruchten gingen dat er massaal mensen werden opgepakt, ben ik echt bang geweest", zegt een andere vrouw. Zij is een van de oudste vrijgelaten gijzelaars. "'Vooral die wurgende onzekerheid. Al die weken geen enkel bericht uit Nederland, vreselijk. Gelukkig hebben we ontzettend veel steun aan elkaar gehad. Jong en oud hield contact met elkaar. Alles moest per telefoon. Dat wel. Als iemand een paar moeilijke dagen had, trok je elkaar uit het dal". 'De taart staat klaar. Thuis eerst een bescheiden feestje en dan gaan ze allemaal lekker onder de wol". Met 'ze' bedoelt zus Gerda haar zuster Maartje met drie kleine kinderen en haar moeder. Ook Maartje heeft haar man achter moeten laten. "Het is een heerlijk gevoel geen tanks meer in de straten te zien. Maar de prijs is hoog. Gelukkkig heb ik mijn kinderen nog. Maar voor de rest heb ik alles achter moeten laten. Man, huis noem maar op. Mijn moeder was op het moment van de inval bij ons op bezoek. Die zat dus ook in de val. Gelukkig is het wat dat betreft allemaal goed afgelopen". Moeder knikt. "Wat er allemaal in die weken door je heen gaat. Het is niet onder woorden te brengen. Gelukkig heb je elkaar in die moeilijke momenten. Nee, echt doodsbenauwd ben ik nooit geweest. Steeds heb ik me voorgehouden dat het allemaal goed zou komen". Plots staat haar gezicht heel moe. "Nou ja. Alles is een groot woord. Tenslotte is mijn schoonzoon nog in Kuwayt en heeft mijn dochter haar hele hebben en houden daar moeten laten". Zachtjes wordt ze door familie tot vertrek gemaand. "Kom moeder, we gaan". GEESTELIJK LEVEN Verslag van gesprek over vijf jaar DEN HAAG (ANP) - Het zou mooi zijn als er op landelijk en regionaal niveau officiële ge sprekken ontstaan tussen rooms-katholieken en pink sterchristenen. De internatio nale dialoog tussen de Vati caanse raad voor eenheid on der christenen en vertegen woordigers van de Pinkster kerken heeft bewezen dat zo'n gesprek ondanks alle theologische verschillen vruchtbaar kan zijn. Dit blijkt uit het verslag van deze kerkelijke dialoog die de afgelo pen vijf jaar over het onderwerp gemeenschap (koinonia) is ge voerd. De contacten tussen het Vaticaan en de klassieke Pink sterkerken dateren van het begin van de jaren zeventig en leverden sindsdien ook uitvoerige discus sies op over de doop met de Heili ge Geest, de plaats van Maria en het spreken in tongen. Het rapport somt uitvoerig de overeenkomsten en verschillen op tussen de bijna 2000-jarige grootste kerk ter wereld en de veel kleinere, versnipperde Pink sterkerken, die nog geen eeuw ge schiedenis achter de rug hebben. De verschillen betreffen vooral de visie op de doop, de kerkelijke gemeenschap en de Heilige Geest. Het doel van het gesprek was geenszins het bereiken van ker kelijke eenheid tussen beide par tijen, aldus de deelnemers. Hun discussies waren bedoeld om be grip voor eikaars standpunten te krijgen. De beide tradities vullen elkaar soms heel mooi aan, zo werd ontdekt: pinksterchriste nen leggen nadruk op de persoon lijke dimensie van de gemeen schap met God, rooms-katholie ken gaan daarbij meer uit van de kerkelijke gemeenschap als ge heel. Voor rooms-katholieken is de doop een 'toegangsbewijs' voor de kerk; voor pinksterchristenen is hij veel meer een demonstratie van hun persoonlijke identifica tie met de dood en opstanding van Christus. De laatsten zien de doop niet als een sacrament en wijzen bovendien de kinderdoop af. Pinksterchristenen vrezen dat rooms-katholieken het werk van de Heilige Geest willen vangen in de sacramenten en de kerkorde. Op hun beurt vinden de katholie ken dat de tegenpartij dit werk te veel beperkt tot 'specifieke mani festaties' zoals gebedsgenezing en het spreken in tongen. Boven dien wordt vergeten dat de Geest niet alleen aan individuele chris tenen, maar aan de hele kerk is gegeven. Hoewel pinksterchristenen van mening verschillen over de ideale kerkstructuur, weten zij wel dat zij met het rooms-katholieke voorbeeld moeilijk uit de voeten kunnen. Het presbyteriale kerk- model (predikant, ouderling, di aken) komt er in ieder geval beter van af dan het episcopale, waarin bisschoppen het voor het zeggen hebben. Pinksterchristenen zou den ook graag zien, aldus het eindrapport, dat katholieken wat vaker persoonlijk de bijbel lezen. De deelnemers aan de officiële dialoog hebben hun bevindingen niet alleen in vergaderzalen opge daan, maar ook in de kerkgebou wen waar zij eikaars vieringen bij woonden. Zij zetten hun dialoog de komende jaren voort en zullen zich nu concentreren op het on derwerp evangelisatie. Zeer snelle groei RK Kerk Afrika DAR ES SALAAM (RTR-AFP- CIC) Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tijdens een open luchtmis in Dar es Sèlaam 43 Tan- zaniaanse priesters gewijd. De massaal bezochte bijeenkomst was een nieuwe blijk van de enorm snelle groei van de Rooms- Katholieke Kerk in Afrika. Toen de paus Afrika in 1980 voor het eerst bezocht, werd het aantal rooms-katholieken in Afri ka op 55 miljoen geschat. Tien jaar en zes Afrika-reizen later is dat aantal gegroeid tot 79 miljoen en de verwachting is dat er tegen het jaar 2000 100 miljoen Afri kaanse rooms-katholieken zijn. "Dit is een historische dag", al dus aartsbisschop Lauren Rugambwa van Dar es Salaam, die dertig jaar geleden de eerste Afrikaanse kardinaal werd. Een priester zag in de wijding van de 43 Tanzaniaanse priesters "een grote beloning voor de eerste mis sionarissen die me.t zoveel proble men te kampen hadden". Ondanks de snelle groei van het aantal katholieken in Tanzania (ruim 20 procent van de bevol king), is de kerk net als elders in Afrika in een hevige concurren tiestrijd verwikkeld met de islam (25 procent). De paus riep christe nen en moslims op tot verdraag zaamheid; de dialoog tussen bei de godsdiensten kan een bijdrage leveren aan de religieuze vrijheid, de menselijke broederschap en de sociale vooruitgang, aldus de paus. Belangrijkste opgave voor de Afrikaanse kerk blijft echter de evangelisatie. De paus herhaalde zaterdag, aan het begin van zijn tiendaagse reis die hem ook naar Rwanda, Burundi en Ivoorkust voert, zijn standpunt over de bestrijding van aids. Alleen een herleving van morele verantwoordelijkheid kan verspreiding van de ziekte, die in Tanzania vele slachtoffers eist, stoppen. Van campagnes ter be vordering van condoomgebruik moet de paus niks hebben. Koordirigent en pastoor ruziën tot voor rechter MAASTRICHT (ANP) - Een sle pende ruzie tussen dirigent Mar cel Perry van het koor van de Sint Theresiaparochie in Maastricht en pastoor Chris van Buytenen die deze parochie nu al maande- lang bezighoudt, heeft vrijdag ge leid tot een kort geding voor de president van de rechtbank in Maastricht. De dirigent eiste dat pastoor Van Buytenen lasterpraat over hem herroept vanaf kansel en in het parochieblad. Op zijn beurt wil de pastoor dat Perry een ver klaring rectificeert, waarin deze de pastoor beschuldigd zou heb ben van een voortdurende haat dragende houding ten opzichte van de parochiële leiding van de beschermheer van het parochie- koor. De ruzie tussen Perry en de pastoor is ontstaan nadat pastoor Van Buytenen het kerkelijk hu welijk van de dochter van de kerkmeester had ingezegend. De dochter woonde reeds enige tijd samen, terwijl de pastoor tot dan toe steeds had geweigerd om sa menwonende paartjes te huwen. Uit ongenoegen met deze gang van zaken liet Perry op 6 juni aan zijn tachtig leden tellende koor weten de huwelijksmis niet te di rigeren, hetgeen hem op ontslag kwam te staan. De uitspraak volgt over twee weken. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Koc- kengen C. M. Buijs Gameren, te Oud- Avereest-Balkbrug E. van Rooijen Beusichem en Zoelmond, te Zoeter- meer J. J. W. Mouthaan Zwolle. Gereformeerde Gemeenten: beroe pen te Oud-Beijerland L. Blok Nun-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2