Succes krijg je niet cadeau' Hazes staakt concert al na twee minuten Veronique wil Cash TROS vraagt Wibo v.d. Linde advies Godfried MAANDAG 3 SEPTEMBER 1990 Wim Rijken haak zijn eigen tv-show binnen van onze correspondent Eric van der Velden UTRECHT (GPD) - De Utrechtse acteur en zanger Wim Rijken (31) hoeft zich niet langer meer de Joop Zoete melk van de amusementswereld te voelen. Nadat hem vele keren de hoofdrol op een haartje na is ontgaan, heeft hij nu dan toch zijn eigen televisieshow binnengehaald. Rijken presenteert vanaf 25 okto ber elke donderdag op Super Channel Max' European Home Video Show. Dit programma toont de leukste en ontroerend ste momenten die kijkers met een videocamera binnen de hui selijke kring hebben vastgelegd. Tenminste één bekende Ne derlander zal zeker niet op het succes van nieuwkomer Rijken zitten te wachten: Linda de Mol. Zij is het immers die al maanden voor de Tros een Nederlandse versie van America's Funniest Home Video's voorbereidt, ook al een show die het moet hebben van de de inbreng van de video amateur. Candid camera Volgens Super Channel kan geen enkele omroep of televisie maker het exclusieve recht van het idee op het gebruik van 'ho metapes' claimen. „Het is net zoals met candid camera", zegt Kriss Meijer, scriptschrijver van de Max' European Home Video Show, „Zoals iedereen een pro gramma met de verborgen came ra mag maken, kan ook iedereen gebruik maken van materiaal van videoamateurs. Het enige waarop je een recht kunt laten gelden is de wijze waarop je deze opnamen verwerkt. Onze pre sentatieformule is totaal anders dan die van Linda de Mol" Wim Rijkens tegenspeler wordt een hond. Een hond? „Ja", lacht het nieuwe gezicht van Su per Channel, „Klinkt weinig vlei end hè? Toch vind ik de opzet erg leuk. In een huiskamerdecor kijk ik op een televisie waarom de ge selecteerde inzendingen worden vertoond. Ik becommentarieer ze. Dat doe ik door hardop te pra ten tegen een ook aanwezige hond. Die hond denkt daar weer het zijne van, maar dat hoor ik niet, dat hoort alleen de kijker. Het is de hond die zich tot de ca mera richt". Rijken is nog wat beduusd van de snelheid waarmee Super Channel hem heeft gecontrac teerd. In augustus, op de dag van zijn verjaardag, reed hij voor de zoveelste screentest in zijn nog korte carrière naar een Hilver- sumse studio. Daar moest hij wat improviseren op een Engelse tekst. Een week later was de zaak in feite beklonken: hij kon een show gaan presenteren voor een potentieel van 22 miljoen Eu ropese huishoudens. Watje Samen met onder anderen Con- ny Vandenbos stond Rijken ook in de musical Heimwee. Een sa menwerking waar weer een nieu we samenwerking uit voor kwam. Wekenlang stond hij sa men met Conny op de hitparade met 'Wie weet wat liefde is', een vertaling van een chanson van Edith Piaff. Daar volgde nog een tweede single op, maar tot een verdere samenwerking kwam het toch niet. „Voor Conny was het een aardig intermezzo in haar carrière", vertelt Rijken „Het was nooit haar bedoeling om als deel van een duo verder te gaan. En dat wilde ik zelf ook niet. De gedachte dat ik in het hokje 'Me neer Vandenbos' terecht zou ko men, sprak mij weinig aan. Ik vind zingen leuk, maar ik wil niet alleen maar zingen. Ik ben Con- Zanger met glazen bier bekogeld DE GOORN (GPD) Het eerste concert dat André Hazes gister avond na acht jaar afwezigheid in West-Friesland gaf, heeft slechts twee minuten geduurd. De populaire zanger verliet het podium van zaal Dolleburg in De Goorn toen hij tijdens zijn eerste nummer ('Geen slingers meer voor mij') door een jongeman met enkele gla zen bier werd bekogeld. Eén van de glazen ging rakelings langs zijn hoofd. Hazes stapte vrijwel direct in zijn auto, roepend: „Het is alle maal schorem in Noord-Holland." Een groot deel van de ongeveer 700 toeschouwers verliet daarop ontgoocheld de zaal. De eigenaar van Dolleburg, J. van der Oord, weet wie de glazen heeft gegooid. Hij wil de schade op de dader verhalen en zal deze de nota van de zanger sturen. Voor de teleurgestelde bezoekers orga niseert Van der Oord binnenkort een feest, waarvoor zij gratis toe gang krijgen. ny overigens nog meer gaan be wonderen, dan ik al deed. Wat een mentaliteit heeft die vrouw. Ik zou denken: na zoveel jaar, na zoveel optredens schudt ze een liedje wel even uit haar mouw. Nou, vergeet het maar. Altijd, maar dan ook altijd geeft zij zich volledig aan het publiek. En van mij heeft ze hetzelfde geëist. Suc ces krijg je niet cadeau. Conny heeft me dat heel duidelijk laten beseffen". Van Wim Rijken komt deze week een nieuwe single uit: Fata Morgana, een Doe Maar-achtig nummer dat hij samen schreef met Marjolein Bakker (ex-The Dame). Producer was Robert Vink (ex-Flairck). HILVERSUM (GPD) - Het tv-programma Cash zal naar alle waarschijnlijkheid onder een andere naam terugkeren op televisie bij RTL-4/Veroni- que. Het is de bedoeling dat het interactieve beleggings programma vanaf begin okto ber weer te zien zal zijn. Cash zal bij RTL-4/Veroni- que worden ondergebracht omdat de sponsors bij die zen der meer ruimte krijgen hun naam aan het programma te verbinden. Veronica, dat Cash oorspronkelijk op de buis bracht, totdat zowel de producent als financier in geldnood kwamen, zou huive rig zijn geweest met het pro gramma door te gaan. Deze zender vreesde een aanvaring met het Commissariaat voor de Media Radio Noord- Holland moet groter worden HAARLEM (GPD) - Radio Noord-Holland ondergaat vanaf begin oktober een in grijpende gedaantewisseling. Met een grootschaliger aan pak moet het aantal luiste raars in een jaar verdubbelen tot een dagbereik van tien procent. TWEEDE GENERATIE Wat zijn ze toch succesvol, de 'tweede-generatie-' Holly- wood-bewöners. Neem de zoon van acteur Donald Suther land, Kiefer (links). Hij maakt momenteel bijna even veel furore in de filmstad als zijn vader. En Michael Doug las (op de foto rechts), zoon van Kirk, overtreft zijn vader zelfs in beroemdheid. De 'kin deren' poseerden afgelopen weekeinde ter gelegenheid van de première van de film 'Flatliners'. Michael Douglas is de producer van de film, Kiefer Sutherland speelt er een hoofdrol in. De twee ande ren op de foto zijn producer Joel Schumacher en actrice Julia Roberts Onrust op redactie HILVERSUM (GPD) Op de redactie van de TROS-aktuali- teitenrubriek Aktua-TV is grote onrust onstaan, nadat de di rectie van de TROS oud-eindredacteur Wibo van de Linde om advies heeft gevraagd over de toekomst van de televisierubr\ek. Volgens tv-directeur Cees den Daas denkt Van de Linde mee over de koers die Aktua in de toekomst moet volgen. Eindredac teur Nico Steenbergen is woedend. „Je kunt veertien miljoen Nederlanders om advies vragen over Aktua, behalve één en dat is Wibo", zegt hij. Nico Steenbergen is teleurgesteld dat deze zaak nu in de publiciteit komt. Volgens hem ondervinden hij en zijn redactie nog wekelijks de negatieve gevolgen van het 'bewind-Wibo'. Steenbergen: „Aktua had in zijn tijd een tamelijk dubieuze naam. Er zijn nog altijd mensen die op grond daarvan niet willen optreden in Aktua. Het is dus buitengewoon onverstandig dat Wibo van de Linde weer betrokken is bij de rubriek. De link is weer gelegd en daar heb ik grote bezwaren tegen". Steenbergen is in augustus vorig jaar door de directie van de TROS 'weggekocht' bij AVRO's Radiojournaal met de opdracht van Aktua een serieuze rubriek te maken. „Dat is redelijk gelukt. We staan inmid dels tweede op de ranglijst na Achter het Nieuws. Het zou reuze onver standig zijn om die opgaande lijn af te breken", aldus Steenbergen. Hij zegt niet op de hoogte te zijn van de argumenten om Wibo van de Linde weer bij Aktua te betrekken. „Wij werden er van het ene op het andere moment mee geconfronteerd. Na veel zeuren hebben Gerard Baars (hoofd informatieve programma's, red.) en ik het advies van Wi bo in handen gekregen. Wat daarin staat is het concept van Aktua- oude-stijl: oppervlakkig, af en toe tendentieus en niet altijd even be trouwbaar. Er staat niets nieuws in". Het advies van Wibo telt negen pagina's. Een besluit over de toe komst van Aktua TV moet binnenkort vallen. Televisiedirecteur Cees den Daas ontkent hardnekkige geruchten dat Wibo van de Linde zou terugkeren bij de TROS. „Mensen die bij ons zijn weggegaan komen niet meer terug. Wij hebben Wibo om ad vies gevraagd op basis van oude maatjes. Hij is tenslotte de oud-chef van Aktua, die nu in Friesland zit en dus met afstand naar de hele zaak kan kijken". Wibo van de Linde gaf in de de jaren zeventig op eigenzinnige wijze leiding aan de rubriek Aktua TV. Van de Linde had zowel vele vrien den als vele vijanden vanwege de zeer behoudende toon die hij aan sloeg op het scherm. In 1984 verliet hij de TROS om programmadirecteur bij de AVRO te worden. Zijn komst wekte grote onrust en leidde tot het vertrek van ge renommeerde AVRO-medewerkers, onder wie Jaap van Meekren. In 1989 ging Van de Linde weg bij de AVRO. Pas onlangs hebben hij en de AVRO overeenstemming weten te bereiken over een vertrekregeüng. Waar Godfried Bomans ver scheen, daar ontstond beroe ring. De televisie verschafte hem het aureool van een idool. Hij was een begenadigd spre ker, al sprak hij aarzelend en zocht hij vaak naar het juiste woord. Het 'wapen der stilte' hanteerde hij met verve. "De pauzes in een goed gebouwde rede zijn van even wezenlijk be lang als de rustmaten in een symfonie", schreef hij eens. Hij beschouwde zichzelf als een cau seur; voor het retorische talent van zijn vader had hij echter ook grote waardering. Die gaj soms met gebalde vuist een ge weldige klap op het katheder, en zei dan zachtjes, in de diepe stil te die daarop volgde, "nee", oj "ja", dat maakte voor het effect niets uit. Volgens Jeroen Brouwers, die in 'De spoken van Godfried Bomans' zijn onderwerp op de snijtafel legt, is Bomans, door zijn succes als stukjesschrijver en spreker, aan het grote literai re werk niet toegekomen. Al zijn stukjes en radiopraatjes wer den gebundeld in 'Buitelingen' en 'Capriolen', en in weer nieu we buitelingen en herbundelin gen van oude bundelingen. "In plaats van hem over de hele we reldbol rond te sleuren voor de vervaardiging van radio- en te levisieprogramma's", zo schrijft hij, "in plaats van hem ten behoeve van allerhande clownerieën en flauwekul van zijn eigenlijke werk, schrijven, af te houden, had men hem met een pen en een schrijfblok in een garage moeten opsluiten". Hij had niet naar de pijpen van het Gooise mediavolk moe ten dansen, dat "verantwoorde lijk is voor stupidisering, infan- tilisering, kunstbaat en smaak- verpesting" Voelde Bomans zich dan een mislukt schrijver? Iemand die gekweld werd door de idee van de Grote Roman, die hij nog steeds niet aan het papier had toevertrouwd? Ik geloof daar niets van, en ook uit Brouwers' boek komt een dergelijke frus tratie niet naar voren. Vermoe delijk is hier sprake van projec tie - Brouwers zelf vindt het de heilige opdracht van een schrij ver om zijn ziel en zaligheid in dienst te stellen van de litera tuur. Wel is het zo dat Bomans zich tekort gedaan voelde door het feit dat hij bij de toekenning van literaire prijzen steevast werd overgeslagen. Vier weken lang zendt de NCRV televisieprogramma's uit waarin een serieuze Bomans zich verdiept in geloofszaken. Afgelopen zaterdag was hij in Rome, een plaats waar hij in de jaren vijftig een jaar gewoond heeft. Brouwers noemt de reis naar Rome een 'vlucht'. Hij houdt het erop dat Bomans een dood punt in zijn schrijver schap had bereikt: met al die "imitaties, persiflages, kolder, flauwiteiten en herhalingen" zou hij nooit het niveau halen van de door hem zo bewonderde Dickens, of de sprookjesschrij ver Andersen, of zelfs maar van die andere Haarlemmer, Nico- laas Beets. Hoe dit ook zij, het moet Bomans moeite gekost heb ben het dierbare vaderland achter zich te laten. Hoewel hij heel wat landen bezocht heeft, was hij van nature geen nestv- lieder. In zijn reisstukjes klinkt voortdurend het heimwee door van de geboren thuisblijver. "Mijn overheersende gedach te in een vliegtuig is: wat ben ik eigenlijk begonnen?", schrijft hij ergens. "Diep beneden mij zie ik iemand op een bankje in zijn tuin zitten, zo vlak na de start, en dergelijke figuren be schouw ik als ongelofelijke wijs geren met een onmetelijk ruim gedachtenleven". "Reizen is moeilijk en diep ontmoedigend", verzucht hij soms, terwijl het gezegde van Beets: 'De mens is geen trekvo gel', ook een gevoelige snaar bij hem raakt. Wat is er mooier dan in de va- kantietijd, vanaf het bankje in de tuin, naar de "bezwete onte vredenen" te kijken die in hun auto's langs het huis stuiven? "De gedachte dat ik niet mee hoef, vervult mij met een diep en waarachtig geluk". Het was hem niet mogelijk om, eenmaal over de grens, het 'vreemde' als iets vanzelfspre kends te aanvaarden. De ware kosmopoliet was voor Bomans de man die zich alleen maar thuis voelt in zijn eigen $traat. Naast al het andere dat hij in Dickens bewonderde, genoot hij vhn diens onbekommerde reisj verslag van een paar weken Ro me. Dickens wist geen bal van de klassieke cultuur. Hij vond Rome een rare stad en Italië een eigenaardig land, en dat is toch eigenlijk de enig juiste manier om tegen het buitenland aan te kijken.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 24