Wintermode 90/91 is W" de natuurliefhebber op 't lijf geschreven C&A richt spotlight op de wintermantel Man kiest voor functionele kleding zonder poespas, maar met warme kleuren MAANDAG 3 SEPTEMBER 1990 Lange overjassen van zachte wol zijn er spe ciaal voor de 'geklede' man. (foto's GPD) In de casual-kleding zet de Engelse lijn zich nog even voort met tweed colberts en kabel truien. Jeans zijn de basis van elke modieuze garde- De natuurliefhebber blijft komende winter robe. Voor de jonge man zijn er behalve broe- lekker warm in zijn blouson met capuchon en ken ook jasjes en overhemden in allerei varia- bontrand. De modebewuste man kiest komende winter voor kleding zonder veel poespas; herkenbaar en funetioneel. Maar aan de vele kleuren die zijn garderobe zijn binnengeslopen, is hij in middels verknocht geraakt. Net als aan de warme, wollige stoffen en de bonte dessins. Met als resultaat dat de herfst- en wintermode '90/'91 op wat kleine verschuivingen na een voort zetting is van die van vorige winter: een vriendelijke mode, soms een tikkeltje formeel, soms juist wat stoer of lekker sportief, maar doorgaans heel natuurlijk en praktisch. Het leven in de vrije natuur is ook ditmaal gekozen als uit gangspunt voor de casual kle ding. Maar was het vorig jaar nog de Britse hereboer, die model stond, de komende winter is de herenmode meer afgestemd op de kampeerder; de man die er, ongeacht het weer, met zijn tentje op uit trekt om de rust van het bos op te zoeken. In zijn kleding komt die voorkeur voor alles wat puur is tot uitdrukking: colbertjas jes met 'n eenvoudige single- breasted sluiting met twee of drie knopen in rustieke tweed, ribcordbroeken of ste vige katoenen pantalons met geruwde ruitoverhemden, warme, bolle blousons en par ka's met een capuchon of dub bele kraag en truien met ka belmotieven of ingebreide dessins. Een stuk formeler is het klassieke kostuum, maar ook dat heeft een flinke verjon gingskuur ondergaan. Zelfs het meest traditionele 'busi- ness-pak' wordt verlevendigd met kleurige dassen of bonte gilets. In de vrije-tijdssector domi neert de jeanskleding. De spij kerbroek is voor vrijwel alle leeftijden opnieuw een abso lute must en kan al naar ge lang de persoonlijke smaak worden aangevuld met een traditioneel colbertjasje of juist met een heel sportief J** Overhemd uit de collectie van Elmior, gedragen met een gedessineerde das. EINDREDACTIE HENK HOUTMAN EN HENRIETTE v d. HOEVEN door Kitty van Gerven jeansoverhemd met gebor duurde figuurtjes en een spij kerjasje. De jeansmode sluit vrij nauw aan bij de kleding voor de jongeren, waarin diverse trends zijn te onderscheiden. Heel kleurig is de uitgespro ken sportieve kleding in har de, primaire tinten en versierd met allerlei prints in de stijl van de professionele sportkle- ding, zoals teksten of grote cij fers. Nog stoerder is de kleding, die de nozem van de jaren zes tig weer in herinnering roept; de provocerende jongeling in zijn leren motorjack of jas met militairistische details, gedra gen op een anti-fit spijker broek. En de avantgardis- tische jongeman mag er ko mende herfst en winter wat artistiek, haast existentialis tisch uitzien in een somber ge kleurd kostuum zonder kraag met een overhemd boordevol mystieke dessins. Kleuren Hoe koud het van de winter ook wordt, de kleuren zijn in elk geval warm. Vooral in de casual lijn komen allerlei na tuurlijke tinten ecru, bruin, oranje, mosterd, oker, kaki, lindegroen, bordeaux-rood, paars en aqua voor. In de for mele kleding zijn deze kleu ren wat vergrijsd: flessegroen, taupe, purper, bordeaux en chocoladebruin, aangevuld met grijstinten en marine blauw. En in de sportieve trend doen vooral de harde kleuren rood, blauw, geel, paars en zwart het goed. Voor jeans zijn met name de niet gewassen indigo-blauwe en zwarte denim favoriet, hoe wel hier en daar ook andere kleuren (zelfs roze) voorko- Stoffen De Britse hereboer mag dan buiten beeld zijn geraakt, En gels doen de stoffen in elk ge val nog wel aan. Tweed staat nog steeds op de eerste plaats bij de casual kleding, ruige tweeds in faux-unl-dessins, met vage ruiten of visgraat dessins, die uitstekend com bineren met stevige ribcords en geruwde katoen. Voor de meer formele kleding zijn vooral gladde wollen stoffen of wolblends en gladde ka toen gebruikt. In de sportieve sector komt het vooral op de combinatie van materialen aan: denim met fijne babycords of leer en suède, stevige canvas met glanzende satijn, al dan niet gewatteerd en doorgestikt en stretch- of rubberized materi alen. Breisels passen uiteraard helemaal in het natuurlijke modebeeld en komen dan ook niet alleen voor in truien en vesten of gilets, maar ook als accent op bijvoorbeeld kra gen. Dessins Hoewel de herfst- en winter mode op het eerste gezicht niet zo'n drukke indruk maakt, valt er toch nog heel wat te zien op de kleding. Want al zijn de dessins op col berts en kostuums weinig sprekend (veel faux-uni's, vis graten, vage ruiten en stre pen) de overhemden zijn be hoorlijk bont met allerlei veel kleurige ornamentele of exo tische bladdessins en paisley- dessins, met contrasterende strepen en houthakkersruiten en mystieke motieven, zoals de afbeeldingen van Tarot kaarten of sterrebeelden en wat Gotisch aandoende des sins, ontleend aan de heral- In de jeugdige trend blijven vooral de grote teksten en em blemen, dikwijls in een rub berized opdruk in het oog springen, maar ook de meer verfijnde geborduurde voor stellingen en bloemetjes. Jassen Voor de man, die er graag 'ge kleed' uitziet brengt de win termode lange of zevenacht ste overjassen met een korte reverskraag en doorgaans raglanmouwen met een ver brede, maar afgeronde schou derlijn. Deze warme jassen van licht geruwde wol moeten het in aantal echter afleggen tegen de veel sportievere jacks, blousons en parka's met capuchon (soms afgezet met een bontrandje), enkele of dubbele opstaande kragen, grote zakken en ritsen. Zijn de meer traditionele blousons en parka's dikwijls tweekleurig, wat jeugdiger zijn de jacks met allerlei kleurvlakken, emblemen, borduursels en gebreide man chetten en kragen, alsmede de gewatteerde jacks waarin ver schillende materialen als sa tijn, nylon en katoen of canvas zijn samengevoegd. De leren jasjes en spijker jasjes, die niet verder reiken dan de heupen, zijn versierd met allerlei stiksels, metalen knopen of ritsen en met con- trasterende schouderpassen van ribcord. Kostuums Het formele kostuum is vrij uniform qua belijning. De schouders zijn verbreed maar afgerond en de licht getail leerde jasjes bedekken de heupen, of ze nu een sluiting met twee of drie knopen mid denvoor hebben of een over- lagsluiting met zes knopen, dan wel kraagloos zijn. De lengte van de kraag met haaksrevers of opgesneden punten is afhankelijk van de sluiting. Bij de drie-knoops jasjes is deze vrij kort, bij de overige jasjes wat langer. Op vallend zijn vooral de stiksels op deze kraag. Evenals de losse colbertjas jes zijn de kostuumsjasjes ontdaan van veel extra's. Sim pele opgezette zakken of klep- zakken worden hooguit aan- vuld met een klein extra zakje erboven. De jasjes worden gecombi neerd met soepele bandplooi- broeken met rechte pijpen, veelal met een omslagje, tot op de schoenen. De broek band is niet meer verbreed, maar wordt nog wel geaccen- Een monty-coat met contrasterende, gewatteerde voering, gedragen over een spijkerjack van wollen flannel, eveneens gevoerd en een gestreepte coltrui. Er onder een tricot broek met gestreepte bies. (foto Mac Maggie) tueerd met een forse riem. Voor combinaties zijn be halve de broeken met diepe bandplooien ook wat rechtere modellen ribcordbroeken zeer geschikt, terwijl er spe ciaal voor de sportief ingestel- den stevige katoenen (werk- mans)broeken met extra zak ken en in het oog springende stiksels zijn. Wie daarmee nog niet vol doende uit de voeten kan heeft de keuze uit legio anti-fit spijkerbroeken, comfortabel wijde modellen, die met een riem in de.taille in de vorm worden gehouden en alle be wegingsvrijheid bieden die men maar wenst. Overhemden Het overhemd blijft een blik vanger. Die functie dankt het shirt trouwens niet zozeer aan de belijning, maar meer aan de dessinering. De klassieke katoenen uni-hemden in fijne pasteltinten, de hemden met streepjes op een wit fonds of kleine ornamentjes in streep- vorm hebben een eenvoudige boordkraag of een button- down-boord met iets verleng de punten. De bonte over hemden met grote ornamen tele en exotische dessins, als mede de geruite houthakkers hemden van geruwde katoen hebben daarentegen een flink verlengde kraag. Heel barok zijn de overhem den van soepel fluweel en de glanzende satijnen hemden met mysterieuze dessins voor de avantgardistische jonge ren, terwijl de spijkerhemden er met hun vele stiksels juist heel stoer uitzien of weer wat kinderlijk, dank zij de vrien delijke geborduurde Wild- Westvoorstellingen op de schouderpassen. Truien Truien of zelfs twinsets zullen komende winter veelal de plaats innemen van het col bertjasje. De trui fungeert daarbij, net als het overhemd, als blikvanger. Effen truien zijn dan ook vrij zeldzaam en waar ze al voorkomen zijn ze voorzien van robuuste kabels (Ierse visserstruien) of van le ren of suède applicaties. Het merendeel van zowel de truien als de vesten is evenwel gedessineerd met abstracte of geometrische randmotieven in diepe, vrij donkere kleuren. Ook etnische en hier en daar wat Noorse dessins zijn op de truien terug te vinden. Een nieuwe aanwinst in de collectie voor de man is het gebreide vestje, ook al voor zien van dikwijls kleine inge- breide motiefjes, als warme variant op het zo populaire sa tijnen gilet. De das zien we in het nieuwe seizoen beslist niet over het hoofd. Met de klassieke streepdas of de das met kleine clubwapentjes is het nu echt wel gedaan. Veelkleurige paisleydessins, vage bloem en badmotieven of juist opval lende afbeeldingen van tro pisch fruit, maar ook talloze abstracte dessins en variaties op schilderijen van beroemde meesters sieren de modellen. Ze zijn duidelijk bedoeld om op te vallen, wat niet al leen blijkt uit de kleuren pracht, maar ook uit het for maat. De vrij brede das, al dan niet gecombineerd met een bijpassend pochet, is dan ook een uitstekend accessoire om wat vrolijkheid te brengen in de rustige herenmode voor herfst en winter. Trein Het week-einde dat ik een tijdje geleden doorbracht in het oos ten van het land deed me nog al eens in de trein belanden. Voor zien van m'n kortingskaart, en een vrije reisdag. Meestal vind ik het ontspan nend, reizen per trein, behalve die dag dat we Utrecht naderen vanuit Leiden. En de bestuurder, of de conducteur, of wie dan ook de intercom bediende, niet zoals gewoonlijk met koele onper soonlijke stem aankondigde dat we het eindpunt naderden en dat we er allemaal uit moesten, maar ineens de leukerd speelde. Ons vergastte op een spoorweg André van Duin: "Zo mensen, we zijn dus bijna in Utrecht, het eindpunt, hebben jullie allemaal je spulletjes, ja? Nou een fijne dag dan maar hoor, dag me vrouw, dag meneer, tot de vol gende keer". Lichtelijk verbijsterd keken de passagiers elkaar aan; de me vrouw tegenover drukte in op perste verbazing haar sigaret, naast het asbakje uit, en de per soon naast me van wie ik nog niet ontdekt had of het een jon gen of een meisje was barstte in een hoog gegiechel uit. Een zij dus. Op de gezichten zag je, naast een halve glimlach, ook een lich te gêne, zoals wanneer een kind in gezelschap iets raars zegt en je niet weet hoe je kijken moet, en we waren het er over eens dat we van harte hoopten dat dit niet de nieuwe huisstijl van de Spoor wegen zou zijn. Om klanten te trekken. 'Zo oma, lekker daggie uitge weest?' 'Dag mevrouwtje, fijn gewinkeld?' Je moet er echt niet aan denken. Maar tante spoor zal wel wijzer zijn; ze zal die brooddronken jon geman wel een uitzondering la ten blijven en je niet op elk sta tion op een tussen-de-rails ko miek vergasten. Daarvoor is rei zen per trein te prettig en te rus tig meestal. Zoals deze keer in het oosten van het land. Een zeer gewilde vakantiebestem ming en die rust me dus nogal verbaasde: stille treinen, en ook in de bussen was ik vaak de eni ge passagier. Waar komt dat verhaal toch vandaan dat Neder land overvol is denk je dan; in de wereld gebracht door wegen bouwers die flink brood op de plank willen hebben? Wegen zijn druk ja. maar daarbuiten? Geen hond. Net als vroeger, toen we in Schoorl woonden, toen al was de straat weg stikdruk en de duinen waren uitgestorven. Waar zij trouwens, nu ik aan die tijd terugdenk, de bermtoeristen gebleven; men sen die destijds in de berm hun tentje opzetten en op uitklap- stoeltjes bij de koffie naar het langkomende verkeer gingen kij ken. Volkomen verdwenen zijn ze, en als onze kleinkinderen het woord bermtoerist in een woor denboek tegenkomen moeten we uitleggen dat dat een folklo ristische figuur uit lang vervlogen tijd was. Net zo stil als in de duinen was het in de Achterhoek. En net zo mooi. En heel rustig. Een bewijs te meer dat je vaststaande me ningen vaak met een korreltje zout moet nemen, zoals over dat volle Nederland. Een rust om gauw eens naar te rug te gaan. Dag meneer, tot de volgende keer. INA DE RUYTER Warme behaaglijkheid, maar vooral de meest aantrekkelijke kleuren spelen een hoofdrol in de nieuwe najaarsmode van C &A. Een mode waarin de spotlight is gericht op de mantel. De mantelmode is behaaglijke en comfort en draagbaarheid staan hoog in het vaandel. De stijl van de jassen varieert van sportief tot sophisticated en ook de lengte varieert: van 7/8,3/4, halflang tot op de heup of in de taille vallend. Zwierig, riant en voorzien van een ruime capuchon, een opvallende kraag of brede revers is de wollen wintermantel de ster van de ijsrevue. Bijzonder vrouwelijk zijn ook de vele swaggers. Sportief is daarnaast de klassieke monty-coat met de befaamde houtje-touwtje-sluiting die een glorieuze come back maakt. De jas is er in originele vorm, maar ook in een nieuwe opvatting: extra lang en voor zien van nieuwe details als een rimpelceintuur en garneringen van borg en kunstbont. De zachte materialen van de vele jassen brengen het nieuwe kleurenpalet optimaal naar voren. Zeer subtiele geeltinten, intens oker en warm bruin, prachtig paars, maar ook frisse en diepe kleuren zoals rood en oranje, aangevuld met zachte ijspastels als oud-roze, perzik, linde groen en koel blauw/groen en harde en diepe blauwtonen. Kleuren en kledingstukken mogen naar hartelust worden gemixed tot een geraffineerde combinatie. Jassen, jasjes, vest jes, slanke pantalons of sportieve skibroeken, knielange of knievrije rokken, wijdklokkende broekrokken of korte win- tershorts die veel van de in kleurige maillot gestoken benen la ten zien, zijn ideale kledingstukken om een persoonlijke winte- routfit mee samen te stellen. Wie van spanning houdt kiest daarbij voor krachtige kleurcontrasten, terwijl zachte poeder en ijspastels de ingrediënten zijn voor degene die het liever rustiger aandoet. Ofschoon de wintermode van C&A een overwegend effen in druk maakt, zorgen motieven die zijn ontleend aan de folklore van het Noorden, dekendessins van de Canadese Indianen en de sportieve ruiten van de robuuste jacks en flannel shirts van de noeste houthakkers voor het ethnische effect. De korte en kleurige wollen dekenjasjes met franjes, de montycoats in fol- klore-dessins, de korte rokjes en tops in sweatstof, de twee kleurige double face-jassen die zijn versierd met een deken steek stralen in combinatie met stoere corduroy en jeans de ro buuste sfeer uit van de koude streken van Noord-Amerika. Voor de mannen brengt'de montycoat een opmerkelijke va riatie en heel wat kleur in de nieuwe wintermode. Datzelfde geldt voor jasjes van soepele cashmerewol met een double-bre asted zes-knoopssluiting op pantalons in bijpassende lichtere of donkere tinten en hemden in uitgesproken kleuren. Het col bertjasje mag ook worden ingeruild voor ruime cardigans of rijk gedessineerde truien. Het zakelijke kostuum in keurig grijs en bruin wordt ditmaal verlevendigd door een subtiel kleurig streepje. De kindermode is evenals vorig seizoen een ware parade van kleur. Veel sportieve broeken, jacks en parka's vertonen de nieuwe kleurstellingen waarbij oker, flessegroen en donker paars en rood samengaan. Nog kleuriger is de mode voor klei ne meisjes met gebreide rokjes en truitjes in felgekleurde Ca nadese folkloredessins. En met ruches, bloemprints en paars- rose- en lilakleurtjes op hun rokjes en jacks zorgen de dametjes de bomende winter voor een romantisch sfeertje. Voor de vele winterfeesten biedt C&A een keur aan fluweel, brokaat, glitter en glans voor slanke jasjes, korte jacks waarop in fluweel bloemen geschilderd zijn, skibroeken en topjes met capuchon in velours frappé. Dit alles onder het motto 'feeste lijk, maar niet opgeprikt'. Meneer viert mee in een smoking of in een velourscolberts in zwart, petrol of wijnrood.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 22