LEIDSCH DAGBLAD Vertrek gijzelaars door Irak gestopt NODIG! Ministerie studeert nu op eerste fase van drie jaar 'Hier kan je zo de straat op' ANDIJVIE EN SLAVINKEN Vuilpijp in Leiden rookt nooit meer Veel werklozen zoeken niet actief naar baan DRUKKERIJ Si DELTAB ACH Academisch jaar universiteiten geopend MAANDAG 3 SEPTEMBER 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39335 Prijs fl. 1,35 Opleiding NIMA-A, B of C. Hoge slagingskans. Bel INSTIMAR: tel. 02521-16193 (kantooruren) •Wethouder Hans de la Mar dooft de Leidse vuilverbrandingsoven. De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic, die vandaag gijze laars uit Baghdad zou ophalen, ont ving gisteren een telex van de Iraak- se burgerluchtvaartdienst dat de toestemming voor landing was "op geschort tot nader order". Een Boeing van Virgin Atlantic zou 80 Britten en zeker 120 burgers uit Frankrijk, de Verenigde Staten, Australië, Noorwegen en Zweden meenemen. Ook een Frans vlieg tuig dat woensdag toezegging van Irak had gekregen om gijzelaars op te halen, heeft nog steeds geen be- DEN HAAG (GPD) - Veertig pro cent van de geregistreerde werklo zen (zo'n 150.000 mensen) zoekt niet actief naar werk. Tien procent heeft zich neergelegd bij de situatie zon der vaste baan. Bij dertig procent is sprake van een 'onduidelijk' ge drag. Het gaat dan veelal om mea- sen met klachten over de gezond heid en personen die te ontmoedigd zijn om naar werk te zoeken. Dit stelt het Sociaal cultureel planbureau (SCP) in het tweejaar- Politie Noordwijk houdt mogelijke verkrachter aan NOORDWIJK De mogelijke ver krachter van een 22-jarige Ameri kaanse vrouw is zaterdagmorgen aangehouden in zijn verblijfplaats in Noordwijk. De man, wiens iden titeit nog niet bekend is, verrichtte werkzaamheden in de bollenstreek. De Noordwijkse politie kwam hem op het spoor door een tip naar aan leiding van oproepen om getuigen. De man verkrachtte dinsdag avond de Amerikaanse op het Noordwijkse strand. Daarbij sloeg hij de vrouw en wurgde haar bijna toen ze begon te gillen. De vrouw moest voor haar verwondingen in het ziekenhuis worden behandeld. Zelf liep de man verwondingen op in het gezicht. De man had vrijdagavond 17 au gustus al geprobeerd een 15-jarige Frangaise aan te randen in het Noordwijkse duin. Dit meisje ver trok echter met een hele groep reis genoten zonder officieel aangifte te doen. De Noordwijkse politie is dit weekeinde naar haar woonplaats in noord-Frankrijk gereisd. Aan de hand van haar verklaring is inmid dels vastgesteld dat het om dezelfde man gaat. De man die zijn nationaliteit niet prijsgeeft en niet over papieren be schikt, heeft inmiddels bekend con tact te hebben gehad met de Ameri kaanse. Hij ontkent haar verkracht te hebben. Vandaag wordt hij ver der verhoord en morgen wordt hij voorgeleid aan de officier van justi tie. Enkele buien Half tot zwaar bewolkt. In de nacht en vroege ochtend regen, wegtrekkend naar het oosten. In de loop van de dag enkele buien. Minimumtemperatuur ongeveer 16 graden. Middagtcmpcra- tuur omstreeks 18 graden. Matige zuid westen wind, kracht 3 a 4, overdag draaiend naar noordwest en aan de Hollandse en Zeeuwse kust mogelijk toenemend tot krachtig, 6. lijkse Sociaal en cultureel rapport dat vanmiddag is verschenen. De ontwikkelingen van de laatste twee jaar worden"betrekkelijk gunstig" genoemd, maar tegelijk wordt ook een aantal "hardnekkige proble men" gesignaleerd. Vooral wat betreft de werkloos heid bestaat reden tot zorg. Het aan tal mensen dat langdurig werkloos is, is opgelopen tot achttien procent van alle werklozen. De werkloos heid onder etnische minderheden is drie tot vijf maal zo hoog als onder andere Nederlanders. Die situatie blijft ook zo, aldus het SCP, omdat die groep niet profiteert van de eco nomisch groei. Lager opgeleiden zien het aantal banen voor hen steeds verder teruglopen. Boven dien pikken steeds meer hoger op geleiden deze functies in. Kritisch is het SCP over het han teren van het zogenoemde Zweedse hiodel (deelname aan arbeid stimu leren, nationale overeenstemming over de waarde van arbeid) in Ne derland. Men wijst erop dat dit mo del niet zo maar over te nemen is omdat in Nederland een andere ar beidsmoraal bestaat en de werk loosheid in Zweden veel lager is. Het planbureau toont zich zeer sceptisch over de plannen van het kabinet om de groei uit het aantal arbeidsongeschikten te halen door werkgevers en werknemers mee te laten betalen aan de kosten daar van. Zo'n maatregel is niet genoeg om te voorkomen dat nog voor het jaar 2000 het aantal van 1 miljoen ar beidsongeschikten wordt gepas seerd. Björn Borg terug in tenniscircuit? PARIJS (AFP) - De Zweedse ten niskampioen Björn Borg overweegt weer deel te nemen aan wedstrij den. Dat meldt vandaag het Franse sportdagblad l'Equipe. Volgens het blad verblijft de 34-jarige Borg sinds 22 augustus in Londen en tramt hij met zijn landgenoot Patrik Albertsson vier uur per dag. Borg heeft geweigerd vragen over zijn eventuele terugkeer te beantwoor den. De derde echtgenote van Borg, de Italiaanse zangeres Loredana Berte, ontkent dat Borg nieuwe tennis- plannen heeft. „Wij zijn op vakantie in Engeland en Björn is niet bezig zich voor te bereiden op welk toer nooi dan ook", stelde zij. Frank Hogart, de advocaat van Borg, wil bevestigen noch ontken nen dat de Zweed een terugkeer voorbereidt. Borg verliet in 1983 het officiële tenniscircuit. De Zweedse kampioen verloor een groot deel van zijn fortuil bij het op zetten van een kledinglijn onder zijn naam. In zijn loopbaan won hij zes keer Roland Garros en vijf keer Wimbe- don. De uit Kuwayt teruggekeerde Katwijkse A. van der Bent (links) en dochter Maartje met haar jongste kind. •foto Dick Hogewoning Katwijkse met dochter en kleinkinderen terug uit Kuwayt vestiging ontvangen. In het afgelopen weekeinde keer den ongeveer duizend vrouwen en kinderen en een enkele man met speciale vluchten naar hun vader landen terug. Daarbij waren ook 26 Nederlandse vluchtelingen, onder wie een man. Zij kwamen gister morgen om half vijf op Schiphol aan. De speciale vluchten van Iraqi Airways en Lufthansa vertrokken zaterdag na een urenlange vertra ging. Daarna ging het razendsnel: het Lufthansa-vliegtuig vloog naar Frankfurt, een groep Japanners werd met Iraqi Airways naar Am man gebracht. Een tweede Iraqi- vlucht vervoerde vluchtelingen naar Parijs, Londen en Washington. Naast de luchtbrug wisten nog eens tientallen westerse vluchtelin gen (onder wie vier Nederlanders) de grens tussen Irak en Turkije over te steken. In totaal ontvluchtten zo'n 1200 buitenlanders, meest Azi aten, Irak op deze wijze. Maar nog steeds wachten zo'n 60.000 mensen voor de Turkse grens op hun beurt om het crisisgebied uit te komen. Het Amerikaanse weekblad Newsweek onthult deze week dat president Bush een geheim docu ment heeft ondertekend waarin hij toestemming geeft om de Iraakse president Saddam Hussein te ver drijven. Volgens het blad zou Saudi-Arabië bereid zijn gezamen lijke geheime acties van de CLA en westerse inlichtingendiensten met dit doel te financieren. Het Witte Huis heeft de inhoud van het artikel niet willen bevestigen. Voorzitter Sam Nunn van het comité gewa pende diensten van de Amerikaan se Senaat verklaarde zich voorstan der van dergelijke geheime opera ties om Hussein te dwingen Kuwayt te verlaten. Het gesprek tussen VN-secreta- ris-generaal Perez de Cuellar en de Iraakse minister van buitenlandse zaken Tariq Aziz is op niets uitgelo pen. De Iraakse president Saddam Hussein liet opnieuw weten het ge annexeerde Kuwayt niet te zullen verlaten. Perez de Cuellar zei dat al leen de mededeling van president Saddam Hussein dat de Arabische wereld zelf het probleem moet op lossen, hem hoop geeft. Het toont dat Irak eventueel haar positie in Kuwayt zou willen herzien, zei de secretaris-generaal Gisteren maakte de Amerikaanse president Bush bekend dat hij zijn Sovjet-collega Gorbatsjov het ko mende weekeinde in de Finse hoofdstad Helsinki ontmoet. De Golfcrisis staat hoog op de agenda. In Kuwayt is zondag de Oostduit- se ambassadeur, Kurt Merkel, opge pakt en met zijn familie naar Bag hdad overgebracht. Hij is de eerste buitenlandse diplomaat die dit overkomt. Interesse voor KMA daalt fors BREDA (ANP) - Dertig procent van de cadetten die in 1989 hun opleiding begonnen aan dc Ko ninklijke Militaire Academie (KMA) in Breda heeft de oplei ding verlaten. Het aantal plaat sen is voor dit jaar met 20 pro cent teruggebracht. Door de ontspanning tussen Oost en West komt de eertijds gegarandeerde werkgelegen heid in het geding. De studiere sultaten worden geleidelijk slechter, aldus generaal-majoor mr. G. Borst bij de opening van het studiejaar van de KMA. Van de studiegeneratie 1989 heeft minder dan de helft het propacdeuse in één jaar afge rond. De KMA-gouverneur acht het mogelijk dat de afnemende behoefte aan officieren leidt tot integratie van de binnen de krijgsmacht bestaande oplei dingen. Energieweg 25. Zoeterwoude KATWIJK - Uitgeput maar blij Mevrouw Van der Bent: "Het be- met de herwonnen vrijheid zijn gis- zoek aan mijn dochter in Kuwayt ternacht de Katwijkse A. van der heeft een maand langer geduurd Bent, dochter Maarfie en haar drie dan de bedoeling was. Het was een kinderen uit Kuwayt teruggekeerd, spannende en heel onzekere tijd. Ik Elke dinsdag en woensdag W 'u/P hebben we groente en vlees in de aanbieding. jffl"vji Sdw., 99 Slavinken, K. mÊ kilo 143012.901 QQ yp. j 100 g ®®s® 169-1.0^7 albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ben blij dat ik terug ben. Je voelt je hier zo vrij, je kan zo de straat op". De vreugde van de thuiskomst wordt getemperd door de angst over het lot van de achtergebleven echtgenoot van dochter Maartje. "Ik zit hier met gemengde gevoe lens. Ik heb mijn hele hebben en houwen achtergelaten in Kuwayt en weet niet wat de toekomst brengt". De situatie in Kuwayt-stad is vol gens Maartje gespannen. "We ble ven de hele dag binnen, dat werd ons door de Nederlandse ambassa de geadviseerd. Op straat reden tanks en patrouilleerden Iraakse militairen. Verder lag alles stil. 's Nachts werd er geschoten. Elke keer schrokken we wakker". Via de telefoon hielden de Neder landers contact met lotgenoten. De familie had genoeg voedsel in huis en er was ook elektriciteit. Me vrouw van der Bent: "Gelukkig bleef de airconditioning het doen. Op een gegeven moment werd het huisvuil ook weer opgehaald door wijkcommités. In huis ging ons le ven door. Overdag deden we het huishouden, 's avonds brachten we de tijd door met spelletjes. De kin deren hielden we zoveel mogelijk bü de ramen weg". óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een jaarabonnement f 285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400 LEIDEN/DEN HAAG - Het minis terie van onderwijs studeert op plannen om de cursusduur in het gehele hoger onderwijs verder te beperken. De eerste fase van uni versiteiten en hogescholen wordt in die plannen teruggebracht tot 3 jaar. Alleen de studenten in het ho ger beroepsonderwijs die van de ha vo komen, zouden straks nog 4 jaar over hun studie mogen doen. Dit onthulde prof.dr. R.A. de Moor, rector magnificus van de Ka tholieke Universiteit Brabant, van daag bij de opening van het acade misch jaar in Tilburg. In Leiden werd de opening vandaag in de Pie terskerk gevierd met toespraken van bestuursvoorzitter mr. C.P- .C.M. Oomen en prof. A. Rörsch van de Raad van Bestuur van TNO. De Tilburgse rector magnificus De Moor zei niet te weten of de plan nen ooit naar buiten zullen komen. Op voorhand wees hij ze echter van de hand. Universiteiten krijgen in de plannen ook een tweede fase. De onderzoeksscholen die minister Ritzen wil introduceren, zouden in een derde fase moeten worden on dergebracht. De universiteiten zou den opnieuw hun hele onderwijs overhoop moeten halen, terwijl ze dat 8 jaar geleden bij de invoering van de tweefasenstructuur ook al hebben gedaan. De Tilburgse rector hekelde in zijn rede het gebrek aan lijn in het overheidsbeleid ten aanzien van de universiteiten. "Bewindslieden, top-ambtenaren en adviseurs zullen hun overigens begrijpelijke neiging om persoonlijke ideeën tot gelding te brengen, moeten bedwingen en moeten beseffen dat er telkens op nieuw bewindslieden, top-ambte naren en adviseurs zullen komen", zo zei hij. Natuurlijk liggen er aan deze plannen vooral financiële mo tieven ten grondslag, stelde de rec tor. Juist het begrotingsbeleid van de overheid, in combinatie met een geringe waardering voor het onder wijs, was in de afgelopen jaren een belangrijke oorzaak van breuken met het verleden. De Moor haalde hier fel uit: "Een echt onderwijsbeleid is onder de kabinetten-Lubbers onmogelijk ge worden, lange termijn-beleid is ver vangen door ad hoe en daardoor dikwijls tegenstrijdig beleid." In vrijwel alle redes wordt minis ter Ritzen er aan herinnerd dat hi.j bij zijn aantreden, afgelopen najaar, heeft beloofd dat er een periode van rust in het onderwijs zou aanbreken waarin ruimte zou worden gescha pen voor bezinning en vooral: goe de bestuurlijke contacten tussen het ministerie en de verschillende instellingen in den lande. Na een periode van afwachten, keren de rectoren zich tegen de mi nister die de universiteiten het afge lopen jaar met de ene oekaze na de andere heeft bestookt, variërend van ideeën als het invoeren van En gels als voertaal aan de universitei ten. het overhevelen van forse delen van het onderzoeksgeld naar de Ne derlandse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek, het aanpas sen van de lestijden om de invoe ring van de OV-studentkaart moge lijk te maken tot de aantasting van de wachtgeldregeling voor perso neel bij het onderwijs. Pagina 9: 'Enige lijn in het beleid van dc minister is het geld' WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - Irak heeft gisteravond plotseling de toestemming opgeschort voor landing van Franse en Britse vluchten die gijzelaars uit Baghad zouden ophalen. Het is nog onduidelijk wat de reden is voor het intrekken van de eerder gedane toezeggingen. Verbrandingsoven buiten bedrijf gesteld LEIDEN Het vuur in de regionale vuilverbrandingsinstallatie in Lei- den-Noord is vanmorgen om 14 mi nuten voor 10 voorgoed gedoofd, de Leidse wethouder Hans de la Mar bluste met een waterspuit de laatste vlammetjes in de oven waar jaren lang het afval van 9 gemeenten werd verbrand. Kort ervoor vertelde hij het perso neel van de vuilverbranding dat de gemeente Leiden er alles aan gaat doen om het verbranden van huis vuil binnen 4 jaar met de helft terug te dringen. Om dat te bereiken, al dus De la Mar, gaat zij heftig aan de gang met het gescheiden ophalen van huisvuil. Hij sprak de hoop uit dat andere gemeenten dit voor beeld zullen volgen. De wethouder deed een oproep aan slagers, kruideniers en iedereen die vleeswaren en zuivelprodukten verkoopt, geen pvc-bakjes en plas tic velletjes meer bij het verpakken van worst of kaas te gebruiken. Want dat zijn de grote boosdoeners voor het milieu als ze worden ver brand. De la Mar, die ook voorzitter van de intergemeentelijke vuilverbran dingsorganisatie Gevulei is, vertel de dat metingen vorig jaar septem ber aantoonden dat de uitstoot van giftige stoffen veel te hoog was. Aanvankelijk was het de bedoeling de oven open te houden tot de nieu we installatie nabij Ypenburg klaar zou zijn. Dat bleek niet verant woord. Het Leidse huisvuil wordt nu bij de VAM in Wijster verwerkt en in Zwijndrecht gestort. Het complex van de vuilverbranding aan de Ga- briël Metzustraat is omgebouwd tot overslagstation. Voor het personeel dat hier niet te werk kan worden ge steld is een redelijke afvloeiingsre geling getroffen, zei de wethouder. Bedrijfsleider Kranenburg van de vuilverbranding zag zich vanmor gen al voor problemen geplaatst. Hij zou de beschikking hebben over 30 containers, maar had er slechts 8. Wanneer de rest komt wist hij niet precies. Volgens Kranenburg hoeft niemand zich zorgen te maken. Het huisvuil, aldus de bedrijfsleider, zal zich niet ophopen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1