Pap in de benen, geen soepele spieren Een zinloze reis van zes amateurs Renners van Swift in de wachtkamer Cathérine Marsal is een klasse apart Nederlandse profwielrenners wekken laclilust op De Belgen genieten van dubbel succes MAANDAG 3 SEPTEMBER 1990 SPORT PAGINA 19 Afgang in Japan UTSUNOMIYA (ANP) - Wat Piet Kuijs heeft bezield zes amateurs te selecteren voor de wereldtitelstrijd is voor iedereen in Japan compleet onduidelijk gebleven. De bondscoach van de ama teurselectie maakte in de tropische atmosfeer van de provincie Ti- chico een nog groter drama mee dan in zijn eerste jaar als bonds coach in Chambery. Pech voor wielerploeg in Een EEN Zelfs domme pech heeft de promotiekansen van Swift- Casba niet volledig om zeep geholpen. Twee lekke banden in de ploegentijdrit in en om het Drentse Een deden de renners van Wim de Wilde gisteren op de zevende plaats belanden. Omdat de concurrenten maar half profiteerden van het noodlot dat het Leid- se kwartet trof, houdt Swift nog altijd uitzicht op de topcompeti- tie. Het kan samen met koploper Pijnenburg promoveren, als De Peddelaars en Het Zuiden volgende week uit hun achterstallige wedstrijd geen al te grote score halen. Slechts twee pupillen uit de Oranje formatie bereikten zaterdagmiddag uitgemergeld de streep in Utsuno- miya, ver achter de Italiaanse we reldkampioen Mirko Gualdi. Rober van de Vin (26ste) en Ruud Poels (33ste) maakten duidelijk dat Ne derland op het zware traject niets te zoeken had. Kuijs is tijdens zijn leiderschap van de amateurselectie weinig suc cesvol geweest op wereldkam pioenschappen. Vorig jaar in Cham bery ging de Oranje-ploeg volledig af tijdens de ploegentijdrit en de in dividuele wegwedstrijd. Onder de Japanse zon kon Kuijs nauwelijks woorden meer vinden om de diepe ellende te beschrijven. Volkomen gedesillusioneerd stond de Braban der zaterdagmiddag op zijn twee finishers te wachten. Belabberd „Het amateurwielrennen in Neder land staat er belabberd voor. Dat mag je concluderen na dit kam pioenschap. We hebben op dit mo ment geen renners die trajecten als in Chambery en Utsunomiya aan kunnen. En ik vrees hetzelfde voor volgend jaar in Stuttgart. Wat ik van het parcours in Duitsland weet, is dat het vergelijkbaar is met wat we de laatste twee jaar voor de kiezen kregen", luidde zijn sombere voor spelling. Het evenement begon voor Kuijs met een achttiende plaats in de ploegentijdrit. Van een medaille was niemand bij de KNWIJ uitge gaan, maar een klassering bij de beste tien land moest zeker moge lijk zijn. Alleen landen als Mongo lië, Taiwan, Japan, Zuid-Korea de den het slechter dan de Oranje hemden. De nekslag volgde in de in dividuele wegwedstrijd. Twee cou reurs aan de finish, op nietszeggen de plaatsen. Een dramatisch resul taat na een maandenlange voorbe reiding, waarin de bondscoach veel coureurs testte en tegelijkertijd ont dekte dat de amateurtak met een wel zeer magere lichting voor de ko mende jaren zit opgescheept. „Onder Boskamp kwamen de renners na een zwaar seizoen uitge put op het WK. Ik zeg niet dat mijn „Pascal, is Bouwmans er.nu ook al niet meer bij?", informeerde vanuit de achtergrond delegatieleider Theo Mangnus met overslaande emotie bij chef d'equipe Pascal Kolkhuis Tanke. Neerlands jongste bobo moest het antwoord éven schuldig blijven, maar .toen Bouw mans een ronde later inderdaad niet meer doorkwam, kon Rudi Berg mans het negende haaltje dichtma ken. Dit was een ramp, een fiasco, een debacle en een afgang tegelijk. De Nederlandse amateurs hadden al niks klaargemaakt op hun WK's in Utsunomiya, wat de Nederlandse profs lieten zien wekte slechts de lachlust op bij alle buitenlanders. „Komt Nederland pas op de dag voor de wedstrijd aan? Dat kan aanpak ideaal is. De jongens ston den hier fris aan de start, na een goe de voorbereiding. Ik kan alleen con cluderen dat het op mijn manier ook niet is gelukt. De renners heb ben geregeld in het buitenland gere den, ook in zware wedstrijden. De Fransen en de Italianen doen het zelfde programma als wij. We be schikken echter niet meer over de talenten, die ook nog kunnen klim men. En als die wel opduiken, wor den ze direkt ingepikt door de prof- ploegen". Lichting „De rest denkt vaak te gemakkelijk over hun sport. Van een man als Kelly kunnen ze nog veel leren", doelde hij op het gebrek aan karak ter bij de huidige lichting. Direkt na afloop had Kuijs, die bij de KNWU nog een contract heeft tot 31 december 1992 en vast van plan is dat af te maken, geen pasklare op lossing voor de problemen binnen de amateurwereld. „Er moet iets veranderen. Misschien moet ik mijn selectie uit de topcompetitie halen en alleen in het buitenland gaan rij den. Of mijn grip op de gastrenners- verenigingen vergroten. Eisen dat ze hun beste coureurs meer ter be schikking stellen. Maar om dingen te veranderen ben ik afhankelijk van honderden mensen, die bij de algemene jaarvergadering allemaal hun eigen huisje komen verdedi gen. Enkele ideeën zullen op veel weerstand stuiten. Na Utsunomiya is het in ieder geval duidelijk" dat er iets moet gebeuren. Daar zal ieder een het over eens zijn". Het WK blijft maar een moment opname. Dat vindt Kuijs ook. „Ik weet-dat alles op mijn rug terecht komt. Renners van negentien jaar mogen een mindere dag hebben. Ik wordt voornamelijk beoordeeld op de resultaten van het wereldkam pioenschap. En die zijn slecht. Het gaat echter om één race, van vier uur. Wel belangrijk, maar niet alles zeggend." De bondscoach ziet dan ook geen reden na twee mislukte mondiale evenementen zijn plaats achter het stuur vah de volgauto in te leveren. „Dat zou ik laf vinden. Als de KNWU andere plannen heeft, hoor ik het wel". nóóit", had iedere betweter de hele week reeds geschuddebuikt. „Die vliegen er in de eerste de beste ron den al vanaf', had de voorspelling geluid. Er was zelfs op gewed, wel ke Nederlander als eerste voor de bijl zou gaan: Solleveld of Van dei Poel. Het werd 'Poeleke', na twee ronden. De anderen rolden de Nederland se cabine binnen alsof ze met verdo vende middelen waren ingespoten Pap in de benen in plaats van ge staalde, dan wel soepele spieren. Nico Verhoeven: „De eerste keei dat je aanzette verloor je meteer tien percent van je mogelijkheden Je herstelde nooit meer. De tweede keer was het wéér min tien percent de derde keer nóg eens, ja, en dar kun je het wel vergeten. Je rijdt hiei UTSUNOMIYA (GPD) - Twee jaar geleden, toen Cathérine Marsal ze ventien lentes was, en ze ergens in Frankrijk werd opgeroepen voor een huldiging, dacht de man die haar de bloemen uitreikte, dat hij met een jongen van doen had. Ze schrok zo van de reactie tij dens die ereceremonie, dat ze ter plekke besloot aan haar gewicht te gaan werken: 62 kilo, dat moest on der de 50 kunnen. De boerendoch ter van nabij Metz dacht dat het ook haar wielertoekomst wel ten goede zou komen. Zaterdag, op het WK wielrennen voor vrouwen, diende Cathérine Marsal zich aan als de Jeannie Lon- go van de jaren negentig. De 19-jari- ge Frangaise was twee klassen beter dan de rest van het veld. Marsal had wellicht enige tegen stand van betekenis kunnen ver wachten van Leontien van Moorsel, maar de Boekelse kreeg van coach Piet Hoekstra een startverbod op gelegd wegens een plotselinge ver koudheid. Nu bestond de oppositie alleen op papier. Vorig jaar had Marsal zich nog moeten schikken in de suprematie van haar Franse kopvrouwe Longo, en moest zij genoegen nemen met zilver. Dit keer waren twee demar rages, in de eerste en tweede ronde voldoende om zelf naar de 'Marseil laise' te snellen. niet met een stel trimmers in d« rondte. Een normale topsporter za van een klimmetje recupereren hier kon dat absoluut niet". Alleen Breukink reed de 261 km uit; hij werd op 1.06 min 44e. Lang handhaafde hij zich in het peloton- netje-Bugno, maar toen de finale in de laatste ronde werkelijk explo deerde, moest ook hij er aan. Peter Winnen had hetzelfde twee ronden eerder ondergaan, Frans Maassen daar weer twee ronden voor. En de enige koploper van het eerste uur, Maarten Ducrot, was na 10 ronden uitgestapt met kramp. Het verhaal achter het waarom van de Nederlandse 'late late-show' is even komisch als bedroevend te gelijk. Vraag elke willekeurige ver antwoordelijke, en je krijgt een doorgeschoven antwoord. Nie mand wil met de Zwarte Piet terug naar de KNWU, die voor de profs al leen 125.000 gulden heeft moeten begroten. Een expeditie, die onge veer vier maal zo fors is als de com plete jaarbegroting van het baan- wielrennen. Begin dit jaar zouden de profs nog een week van tevoren in het vliegtuig stappen. Een maand gele Pas 3.24 min later kwamen de eer ste achtervolgsters, met twee Ne derlandsen. Maar de toch tamelijk snelle Cyntha Lutke Schipholt ver gat het wiel te kiezen van Agnes Loohuis-Damveld, waardoor de kans op een medaille meteen was verkeken. Het zilver ging nu naar de Amerikaanse Ruthie Matthes, het brons naar de Italiaanse Luisa Seg- hezzi. Lutke Schipholt werd acht ste. Marsal ging zaterdag als absolute favoriete van start. Ze had alle be langrijke meerdaagsen van het sei zoen gewonnen: Tour de l'Aude, Tour de Texas, Postgirot Noorwe gen en Giro d'Italia. Logischerwijs was ze ook Frans kampioene gewor den. Alleen Van Moorsel had haar par tij kunnen geven, maar tot een duel tussen die twee (bijna-) leeftijdsge noten kwam het niet. Voorhoofds holte-ontsteking, luidde het com muniqué over de Brabantse. „Nou ja, al die moeilijke termen", zei Hoekstra, „zeg maar gewoon dat er een verkoudheid los kwam". De definitieve beslissing over Van Moorsel was 's ochtends bij het ontbijt door Hoekstra zelf geno men. „Ze wilde zelf wel, maar ze had een te hoge pols om hier iets te kunnen uitrichten. Zeg dat ze tach tig percent was. Misschien had ze in de tweede groep kunnen meeko men, maar dan was er toch een beetje glans van haar twee gouden medailles afgenomen". Hoekstra zette Cora Westland voor Van Moorsel in. Wëstland kwam in het verhaal van de 'tropen- koers' (80 percent luchtvochtigheid, 28 graden) niet voor. Zo min als Ma- non de Rooy, die al in de eerste ron de ten val kwam. Ook Agnes Schop en Rijnsburgse Petra Grimbergen waren veroordeeld tot een plaats in de achterhoede. Alleen Lutke Schipholt en Loo huis-Damveld konden zich in de groep achter Marsal aardig weren. Haagse Lutke Schipholt: „In dat klimmetje werd het me wel eens te veel, maar ik kon steeds terugko men. Het had geen zin je hier over de kop te rijden. Nu had ik nog wat over voor de sprint. Alhoewel ik het wel een beetje dom deed, geloof ik". Hoekstra over haar: „Een talent. Maar ze is er nog lang niet. Komt nog kracht tekort en taktisch in zicht. Duurt een jaar of twee. Als je dat tegen haar zegt, dan klinkt het verbaasd: 'Nog twee jaar?' Ja, zeg ik dan, probeer eerst maar eens een ki lometer of twee heel hard voor de anderen uit te rijden. Dan ben je aan het wielrennen, anders nog aan het fietsen". Achteraf was zij nog de meest succesvolle van het hele niet-Ne- derlandse weekeinde. Dat de levensgrote promotiekansen van Swift in zo'n hoog tempo wer den teruggebracht als in het druile rige Drenthe had zelfs de grootste zwartkijker vooraf niet durven vre zen. Al na 18 van de 57 kilometer stond de volledige Leidse ploeg in de berm, omdat Peter Mol zijn dich te achterwiel vanwege een lekke band moest inruilen voor een ge- spaakt wiel. Het akkefietje kostte de Zeeuw veel kracht en verstoorde bovendien het ritme van het voort varend gestarte viertal. Weliswaar draaide Jan-Hendrik Lagerweij niet fameus, maar wat de Woubruggenaar te weinig op kop reed, compenseerde Erik Bos dub bel en dwars. De man uit Moord recht houdt doorgaans niet van bluffen, maar voelde zich gisteren genoodzaakt de Casba-kar te trek ken. Bos, als 'regencoureur' in zijn nopjes in het natte Een: "Na drie ki lometer heb ik gezegd: 'Een tandje groter en knallen'. Ik vond toen dat ik de leiding moest nemen. Natuur lijk kwam ook ik kapot te zitten, maar dat gebeurt nu eenmaal altijd. Mijn benen gaan op een gegeven ogenblik pijn doen als ik voortdu rend een verzet van 53x13 en 53x14 draai". Lek Het moeilijkste moment van de middag kwam op twintig kilometer van het einde, toen Lagerweij met een lekke band moest stoppen. "Doorrijden", beval De Wilde de an deren, van wie de boven Erik van Nieuwkerk verkozen Tom de Jong het best in de buurt van Bos kon blijven. Lagerweij mocht met een nieuw achterwiel roemloos 'uithol len' richting hotel. Toen bij Mol, die 'toen hijzelf lek reed al even had overwogen om af te stappen, het beste er definitief af was, gloorde de finish inmiddels. De 1.15,36 van Swift was weliswaar niet super, maar die tijd deed nauwelijks onder voor die van De Peddelaars (1.15,19) en Het Zuiden (1.14,55). Wel stak het als tweede geëindigde Pijnenburg de Leidse club op de ranglijst voor bij. Opluchting alom in de Leidse ge lederen, waar onderweg vooral moed was geput uit de geruststel lende tussentijden. De Jong, na een moeizaam begin stevig in het zadel: "Ook de kilometeraanduidingen ga ven ons een kick. Als je weet dat je aan de laatste tien kilometer bent begonnen, weet je dat je toch al een kilometer of vijftig hebt afgelegd". Machteloos Toch blijft het mogelijk dat Swift op de bochtige Drentse paden te veel punten heeft laten liggen om de pro motiecompetitie te kunnen ontstij gen. De rekensom na afloop leerde namelijk dat De Peddelaars nu 115 en Het Zuiden 126 punten op het reeds uitgefietste Swift achterstaat. Bij de Omloop van het Zuiden, waarin één vereniging aanstaande zaterdag maximaal 165 punten kan behalen, is de ploeg van De Wilde veroordeeld tot machteloos toe kijken. Werkeloos afwachten bevalt de Zeeuwse ploegleider in het geheel niet. Zoals hij ook zijn ongenoegen uitte over de opzet van de ploegen tijdrit. Deze discipline, waaraan alle 62 verenigingen deelnamen, had het hoogtepunt van de competitie moeten zijn. "Waarom", vroeg De Wilde zich af, "rijden we hier dan met viertallen, terwijl we alle ande re competitiewedstrijden als zestal afwerken? Een ploeg die in de breedte sterk is, wordt nu bij de ploegentijdrit benadeeld". Uiteraard preekte de Kwaden- dammer voor eigen parochie. Buur- vereniging De Bollenstreek profi teerde juist van de inbreng van haar sterkste renner. De vrijwel van een maagzweer herstelde Pascal Ver geer sleepte de Lisser club naar een verdienstelijke twaalfde plaats (1.16.29). Nog sneller ging Etienne Vergeer in de juniorenploeg van het disctrict Zuid-Holland 1 rond. Met onder anderen Robin van Kessel van Swift aan zijn zijde won de Bol- lenstreker, voor volgend jaar geko zen in de nationale juniorenselectie, de 57 kilometer in zijn categorie in 1.16,16. Paul Kooijman (Swift won giste ren een criterium voor liefhebbers in Heemskerk. Zijn ploeggenoot Ruud Dobbelaar legde beslag op de derde plaats. Mark Varkevisser ein digde het afgelopen weekeinde twee keer hoog. In Dordrecht legde de Swift-junior zaterdag als vierde, in het Brabantse Ter Heiden giste ren als derde. TIM BROUWER DE KONING 'Van der Velde vertelt onzin' UTSUNOMIYA Op het tentzeil van de box van de Neder landse profs zette verzorger 'Rudi' Bergmans met een rood viltstift streepjes. Na tien ronden had hij er al negen staan. Negen Nederlandse beroepsrenners, die het WK 1990 in Utsunomiya rap voor gezien hadden gehouden. Pap in de benen. Machteloosheid, verheven tot de negende macht. Alleen Maassen, Winnen en Breukink waren nog in koers, want daar had je ook Eddy Bouwmans al. den werd besloten het reisschema te verlaten: vrijdag weg, zaterdag aan, zondag rijden. Dat was beter voor het trainen, dat kon je in Japan met geen mogelijkheid. „Op voorstel van de ploegleider en een paar van de toprenners", ver weerde Mangnus, de voorzitter van de profsectie, zich. „Dus puur een sporttechnische beslissing. Wie zijn wij om daar als bestuurders tegenin te gaan?" Post geraadpleegd, die tot het vol gende antwoord kwam: „Er was ons uit niets gebleken, dat je hier kon trainen. Nou, dan moetje geen pro blemen zoeken, want tien dagen op gesloten zitten op een hotelkamer is ook niks. Dan kun je beter op het laatste moment afreizen. We heb ben het bij de ploegartsen geïnfor meerd, en die zagen ook geen enkel bezwaar". Erik Breukink, kopman: „Mij is nooit iets gevraagd, ik weet alleen dat Rooks voor deze opzet was. Maar ik had het ook vervelend ge vonden als ik hier anderhalve week mijn benen had moeten stilhouden. Nu heb ik thuis goed kunnen trai nen, koersen gereden. De conditie was ook goed". Jan Gisbers, dit keer buiten de Nederlandse ploeg: „Dat niet kun nen trainen was onzin. Ja, op de drukke doorgaande wegen; in Ne derland moet je ook geen auto routes opzoeken. Maar als je hier er gens links- of rechtsaf sloeg kon je prima, zonder verkeershinder, je ki lometers maken". De reis was voorbeeldig geweest. Geen eerste, maar business class - dat wil zeggen, geen 12.000, maar 8.500 gulden per stoel, met aftrek van een kleine KLM-korting. De zaterdagse autobustocht van Tokio naar Utsunomiya liep ook goed, met de kleine aantekening, dat er drie renners (Van der Poel, Maassen en Verhoeven) bij Kolk huis Tanke in de huurauto waren sprongen, om vervolgens drie uur compleet te verdwalen. Maassen had ook nog moeten overgeven. Doch dit terzijde. Walgend Het Oranje-dozijn bleek 's avonds zo uitgerust, dat de gemaakte af spraak voor een persconferentie walgend werd opzij geschoven. Alle ogen waren gericht op de arbeid van zondag. „Sorry voor dat pers-inci dentje van zaterdagavond", zei Post, „maar ze wilden zich volledig op de wedstrijd concentreren. Ze waren zeer gemotiveerd". De ontnuchtering kwam nog sneller dan Mangnus, Kolkhuis Tanke, Post, Bergmans en al die an deren konden bevroeden c.q. ver werken. Na drie uur had Nederland al minder renners in koers dan het niets voorstellende thuisland Ja pan. En wie had gedacht, dat nu einde lijk ruiterlijk zou worden toegege ven, dat met die aankomst, 22 uur voor het startschot, een grove blun der was begaan, die had het mis. Het lag aan het weer, de plotselinge wanbte en de hoge vochtigheids graad. Die factor was de doorslagge vende geweest; die had Oranje ge nekt. Even leek het WK zich op de voetbalvelden in Italië 1990 af te spelen. Utsunomiya was het slechtste WK profs voor Nederland in de mo derne wielergeschiedenis. In 1980 had Bert Pronk, toen de enige uitrij- der, tenminste nog met een zevende plaats naar huis gekund. Post zei wel zo'n bang voorgevoel te hebben gehad, toen hij vorige week even in Japan was voor Eki- mov en Theunisse. „Het weer kan hier fataal zijn. Dit is een heel ander klimaat". En daarvoor lijkt nu precies het KNMI uitgevonden. PETER OUWERKERK OUDENBOSCH (GPD) - Johan van der Velde heeft gesproken. En hoe. In het weekblad Nieuwe Revu staat het allemaal te lezen. Van wie- Iervedette tot kruimeldief en junk. Een zielig verhaal voor de ex-renner zelf, een pijnlijk verhaal met name voor ex-verzorger Ruud Bakker, die bewust zou hebben meegewerkt aan gebruik van anabolen en be drog bij dopingcontroles. Het zit Bakker niet mee. Eerst kocht hij een wielerbaan, die van Oudenbosch, die vanwege gemeen telijke tegenstand niet te exploite ren viel, en nu wordt zijn vroegere werk bij Post, waar hij nog steeds zo trots op is, ook nog in een kwaad daglicht gesteld. Van Johan van der Velde is niet veel meer over, maar van Ruud Bakker, zo schijnt het, ook niet. Johan van der Velde in Nieuwe Revu: „Ik had Ruud Bakker ge vraagd me te prepareren voor Luik- Bastenaken-Luik en vertrouwde hem voor honderd procent. Ik kwam immers drie keer in de week bij hem, hij masseerde me en prepa reerde me met allerlei vitamines. Okay, ik win de koers, ga naar de controle, komt Bakker in paniek naar me toe. Zegt: als je niet in twee maar in drie flesjes moet pissen, dan moet je terugkomen, dan moeten we de pis van een ander regelen. Ik zeg: wat bedoel je? Als er drie fles jes staan, zegt hij weer, testen ze vandaag ook op anabole steroiden en dan ben je positief. Nou daar sta je dan, tien minuten na zo'n mooie overwinning. Ik schrok me te plet ter. Ik wist dus al meteen na aan komst dat ik fout zat". En zo 'onthult' Johan van der Vel de vervolgens ook het gebruik van amfetaminen dat uitliep op een ver slaving. Die verslaving was er indi rect ook de oorzaak van dat'ie op het dievenpad ging, 's nachts, als'ie toch niet kon slapen. Totdat Johan van der Velde op heterdaad werd betrapt. Hij kwam in voorarrest, weer vrij en onder be geleiding van de Nederlandse Sport Federatie. De NSF vroeg de media Van der Velde met rust te laten. Dat gebeurde natuurlijk niet. De Rijs- bergenaar koos Nieuwe Revu uit voor zijn verhaal, dat alom opzien baarde. Echter niet bij Ruud Bakker. „Ben je gek. Die jongen is ziek. Heb je die foto's gezien? Dat zegt toch al genoeg? Een jongen in zo'n labiele toestand kun je toch alles laten zeg gen? Heeft'ie de laatste tijd ooit wel eens de waarheid gespoken? Nee toch. Ze hebben hem een paar gul den gegeven en Johan vertelt wel wat onzin". UTSUNOMIYA (GPD) Eddy Merckx wist een mooie oplossing: de voorkant van de regenboogtrui was de komende twaalf maanden voor Rudy Dhaenens, de achterkant voor Dirk de Wolf. Hadden ze als 29-jarigen allebei wat. ,,'t Is wreed voor Dirk, zunne", had sterke helper Sammie Moreels geroepen, na de voor België zo onwaar schijnlijk mooi verlopen WK wielerprofs 1990. ,,'t Is wreed, dat één van de twee moest verliezen". „Maar", zei ploegleider Merckx, aan zijn zesde WK en tot gisteren nog louter met nieten terug naar België, „ge kunt beter zó tweedes worden als vijftiendes". Dirk de Wolf beleefde het WK 1990 vanaf de eerste minuut dat er werd aangevallen. Hij maakte in de tweede ronde al deel uit van de kopgroep van eerst 22, die werd teruggebracht tot 13, waarna de finale in ging met vijf.- Totdat hij tenslotte met de uit het peloton gesprongen Dhaenens het beslissende gat sloeg op 10 km voor het einde, op de laatste klim van de koers. De finale was van hetzelfde zinderende kaliber als die van bijvoorbeeld vorig jaar. De Nederlanders waren op Breukink na volledig weggevaagd, maar de rol van de favoriete Italianen was er een om van te smullen. Uiteindelijk was slechts het brons van Bugno hun magere beloning. Uittredend wereldkampioen Greg LeMond (4de) rekende volledig op de steun van de superhelpers van Bugno, maar ook hij moest constateren, dat Chiappucci en Fondriest niet onvoorwaardelijk de daad bij het woord voegden met de ogen dicht voor Bugno te zullen rijden, Gevolg: Dhaenens en De Wolf bleven uit de greep van de aanstormende branding. De bloedstollende, snelwegtikkende seconden van de laatste kilome ter waren en bleven juist genoeg. Rudy Dhaenens is niet de allergootste vedette, die op de lijst van de regenboogtruidragers gaat prijken. Zijn koosnaam 'Daantje' spreekt in feite voor zich. Bescheidenheid en eenvoud sieren hem. In zijn negen profjaren was dit zijn achtste overwinning; in zijn derdejaar voor PDM pas zijn tweede zege. Rudy Dhaenens kwam eigenlijk voor het eerst tot ontplooiing toen Kelly dit voorjaar wegviel door een gebroken sleutelbeen. Hij greep die verantwoording goed aan. Hij werd onder andere tweede in 'Vlaanderen' en staat nu ook tweede staat in het WB-klassement. Zijn goede neus voor de juiste momenten viel bij andere ploegen zo in de smaak, dat hij volgend jaar bij het Spaanse ONCE het dubbele kan gaan verdienen (ongeveer 7 ton). Jan Gisbers wil hem echter aan zijn nog doorlopende contract houden. „De aanpassing, die hij wil kan hij bij ons ook krijgen". Dhaenens: „We zullen er wel uitkomen. De kans is heel klein dat ik weg ga. Ik heb het er eigenlijk veel te goed naar mijn zin. Ik ken mijn plaats: in het voorjaar kopman met Kelly voor de klassiekers, en in de grote ronden gewoon weer voor Breukink en Alcala werken".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 19