Waas van mysterie rond 'gatenschedels' Praktische toepassing supergeleiding nog ver Professor Post voor kinderen Kattepak: hoop voor onrustige slapers Tekening VS- mammoet is vervalsing Chemische analyse van reuk stinkdier Inventarisatie 'bowlingball-cultuur' monnikenwerk Oudste fossiele reptiel blijft in Schotland Plastic bomen voor bebossing van woestijn WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 De Britse firma Dreadco werkt, zo meldt het wetenschappelijk tijd schrift Nature, aan de ontwikkeling van kleding met de warmteregule- rende eigenschappen van vacht en veren. Het is al lang bekend, dat die ren zeer goed in staat zijn zich dank zij hun bont of veren aan te passen aan temperatuurschommelingen. Bij lage temperaturen komen de ha ren omhoog, terwijl ze in de warmte plat gaan liggen. Een dergelijk effect zou bereikt kunnen worden met behulp van moderne kunststoffen. Het is niet zo moeilijk om twee polymeren met tegengestelde expansiecoëfficien- ten (bijvoorbeeld nylon en polyes ter), te verbinden tot één sterk tem- peratuurgevoelige vezel. Die vezel zou verweven kunnen worden met conventionele kleding, die daarmee in feite vergelijkbaar zou zijn met een zachte kattevacht. Vandaar ook, dat Nature al spreekt van Cat- fur- Hier moet nog gedacht worden aan gewone onder- of bovenkle ding, maar bij Dreadco werkt men al aan de fabricage van een uit één stuk bestaand Cat-suit. Elk deel van het pak zal de juiste hoeveelheid kattevacht-vezels bevatten, die zorg dragen voor een ideale temperatuur van de onderliggende huid. Het kattepak zal, zo hoopt men, steeds even comfortabel zitten: bin nen of buiten, in winter en zomer, tijdens de meest inspannende werkzaamheden en in volstrekte rust. Het kattepak kan vooral ook van belang zijn voor onrustige sla pers. Want mensen gedragen zich tijdens hun slaap vaak onrustig, omdat ze steeds op zoek zijn naar een gelijkmatige temperatuur, om dat die natuurlijk het aangenaamst is. Het kattepak kan daarom zeer bevorderlijk zijn voor een goede nachtrust, zo verwachten de onder zoekers. De tekening van de mammoet van Holly Oak (Delaware, VS) is zeer waarschijnlijk een verval sing. Dit nieuws, gepubliceerd in New Scientist, zal in de Verenig de Staten zonder twijfel het no dige tumult veroorzaken. Want, zo werd aangenomen, de stenen hanger waarop de tekening staat gegrift, was met de veron derstelde eerbiedwaardige leef tijd van 40.000 jaar het bewijs, dat al in de tijd van de mammoe ten mensen in de VS zouden hebben geleefd. Amerika zou daarmee een even oude prehis torie hebben als Eurooa. De prehistoricus David Melt- zer voert in New Scientist aan dat de tekening van de mam moet zeer waarschijnlijk eind vorige eeuw door de vinder» Hil- borne Cresson, zelf is vervaar digd aan de hand van een afbeel ding van een (wel echte) teke ning van een mammoet uit de grot van La Madeleine in de Franse Dordogne. Cresson zou volgens Meltzer uit grenzeloze ambitie hebben gehandeld. Hij pleegde in 1894 zelfmoord. De chemicus William Wood van de Humboldt State Universiteit in Ar eata, Californiè, is erin geslaagd de stank van het stinkdier chemisch te analyseren. Volgens New Scientist is de chemische samenstelling van stinkdierengeur geheel anders dan was gedacht. De geur bestaat uit zeven hoofd bestanddelen: drie thiolen, drie thioacetaten en een alkaloïde. Een van de thiolen was nog niet in de na tuur aangetroffen. Het middel om stinkdierengeur te verwijderen: rei nigen met een wasmiddel met een hoog alkalinegehalte. Chirurgische schcdeldoorboringen met de bedoeling bij de hersenen te kunnen komen, kunnen tegenwoordig zonder problemen worden uitgevoerd. Vaak gaat het daarbij om de oorzaken van bloedingen in of op de hersenmassa weg te nemen of om gezwellen, tumoren, voor zover mogelijk te verwijderen. Soortgelijke 'operaties' blijken echter al duizenden jaren geleden in sommige gebieden op aarde met de regelmaat van de klok te zijn uitgevoerd. Sterker nog: men heeft zelfs de bewijzen gevonden dat de 'patiënten' (of moeten we zeggen: slachtoffers) dergelijke ingrepen, soms zelfs meermalen overleefden. Onderzoekers van de Hahnemann-universiteit te Philadelphia en van het Smithsonian-instituut te Cambridge zijn, zo wordt in het blad 'Scientific American' gemeld, voornemens een uitgebreide database te maken van alle doorboorde schedels om wat meer te weten te komen over dit fenomeen dat in wetenschappelijke kringen soms gekscherend de 'bowlingball-cultuur' wordt genoemd. Want het bleef vaak niet bij een enkel gat... Van onze correspondent Ben Apeldoorn Het is al meer dan 100 jaar bekend dat het maken van openingen in de schedel, trepanaties genoemd, reeds werd gedaan in de Nieuwe Steentijd (Neolithicum) vanaf zo'n 10.000 jaar voor onze jaartelling. Men leidt dat af uit gevonden schedels met één of meer, min of meer cirkelvormige openingen in het schedeldak, die betrekkelijk zorgvuldig moeten zijn aan gebracht. Het bijzondere daarbij is, dat de schedeltrepanaties in veel gevallen op levende patiënten werden toegepast en dat het merendeel van hen de ingrepen nog overleefde ook. De alleroudste (Europese) vondsten dateren van ongeveer 12.000 jaar geleden. Een schedel gevonden nabij Hordingen (DDR) met maar liefst acht gaten. Het groeipatroon rond de randen van de openingen laat zien dat de patiënt alle ingrepen heeft overleefd. (toto gpdi Lizzie, het oudste fossiele reptiel ter wereld, blijft in Schotland. Het vuistgrote fossiel, dat in 1988 in een kleine steengroeve bij Edinburgh werd gevonden, is voor 195.500 gulden door vinder Stan Wood verkocht aan het Na tional Museum of Scotland. Het Natuurhistorisch in Stuttgart was aanvankelijk met 180.000 gulden de hoogste bieder, maar dank zij financiële bijdra gen van het graafschapsbestuur van West Lothian en hét Curry- fonds van de Schotse vereniging van geologen kan het 338 miljoen jaar oude hagedisfossiel toch in Schotland blijven. Uit dankbaar heid hiervoor is Lizzie nu weten schappelijk gedoopt als Westlo- thiana Curryi. Wat aantallen betreft spanden de Inca's in het Zuidamerikaanse Peru zonder meer de kroon; uit dat land zijn inmiddels bijna 1500 vondsten bekend maar geen enkele schedel is ouder dan 2500 jaar. De Inca's hiel den overigens abrupt op met de schedeldoorboringen toen hun land in de zestiende eeuw door Spaanse veroveraars werd bezet. Schedeltrepanaties waren nog tot het begin van deze eeuw in Europa een hachelijke zaak. Zó hachelijk, dat dergelijke ingrepen, die vrijwel zeker de dood tot gevolg hadden en om die reden sedert de late Middel eeuwen alleen op geestelijk onvol- waardigen werden toegepast, in de meeste negentiende-eeuwse Eu ropese ziekenhuizen verboden wa ren om de goede naam niet te bezoe delen. Des te opmerkelijker is het dat de ingrepen in veel vroeger tijden ken nelijk zorgvuldiger en met meer kennis van zaken werden verricht; de meeste prehistorische 'patiën ten' overleefden het zoals men uit het groeipatroon van het bot rond de openingen heeft kunnen opma ken. Hersenvlies De cruciale factor van het al of niet overleven van een schedeltrepana- tie wordt gevormd door het hersen vlies, dat het daaronder liggende, kwetsbare hersenweefsel tegen in fecties beschermt. Werd dat tijdens de ingreep beschadigd, dan was het na korte tijd zeker afgelopen met de patiënt. Het belang van dat hersenvlies was de oude volkeren, wellicht proefondervindelijk, dus kennelijk al bekend en men paste de grootste omzichtigheid toe bij een schedel doorboring. Om het schedelbot te bereiken maakte men in de hoofdhuid twee loodrecht op elkaar staande sneden en klapte de aldus ontstane huid- flappen weg. Om het bot zelf te doorboren maakte men vooral ge bruik van de schaaftechniek, waar bij het bot dus steeds dunner werd. Ook sneed of krabde men wel vier, paarsgewijs en loodrecht op elkaar staande groeven in de schedel waar door zoiets als ons huidige 'boter- kaas-en-eieren'-figuur ontstond. Als de groeven voldoende diep wa ren (een kwestie van oefening) werd het binnenste vierkantje opgewipt en weggenomen. Dit moet de me thode zijn geweest die de meeste kans bood op het onbeschadigd blijven van het hersenvlies. De Inca's gebruikten daarvoor bronzen voorwerpen, de zogeheten Tumi-messen. Brons werd ook in Europa gebruikt getuige een uit de Romeinse tijd daterende vondst be staande uit enkele holle buisjes waarvan een uiteinde getand was en door een soort draadboog in een snel ronddraaiende beweging kon worden gebracht. Het geheel werk te op dezelfde wijze als onze tegen woordige flexibele gatenboren waarmee met behulp van een boor machine grote gaten in gipswanden of muren kunnen worden gemaakt. Zure regen wordt voor automobi listen pas een milieuprobleem op het moment dat blijkt dat het autolak aantast. RSV-syndroom: Het archief van Economische Zaken is beter gedocumenteerd naarmate de onderzochte periode langer ge leden is. Het schrijven van een proef schrift vergt minder tijd dan de di rectie woonruimteverdeling in Leiden nodig heeft om voor 'ur gente gevallen' passende woon ruimte te vinden. (J.A.M. Hufen, universiteit Leiden) Ongeacht de uitkomst is ieder nieuw onderzoek naar de oorza ken van werkloosheid een effec tieve bijdrage aan de bestrijding ervan. In het huidige bestel is het schrijven van een proefschrift belangrijker voor de voortgang van de carrière van de weten schapper dan voor de vooruit gang van de wetenschap. Met de Franse slag is beter dan ergens helemaal geen slag van hebben. Dat er artsen zijn die roken, pe dagogen die hun eigen kinderen niet kunnen opvoeden, en eco nomen die niet met geld kunnen omgaan, vindt zijn verklaring in de vervreemding die het gevolg is van de professionalisering van de wetenschap. (J. Bimer, Universiteit van A'dam) 'Kei-snijding' Universiteit van Twente 'Stapje op nog heel lange weg' Van onze correspondent Nico Hylkema ENSCHEDE (GPD) - "De echte doorbraak", zo kondigt het Twentse Universiteitsblad het nieuwste suc ces van de vakgroep lage tempera turen aan. "Een stapje op een nog heel lange weg," stelde de hoogle raar dr. Horst Rogalla tijdens de of ficiële aankondiging van het maken van een gecontroleerde en herhaal bare 'Josephson-junctie'. Helemaal de eerste is de UT niet met de vinding. De laboratoria van Bellcore en IBM in de Verenigde Staten meldden dit jaar al eerder successen met juncties die de prak tische toepassing van nieuwe kera mische supergeleiders binnen het gezichtsveld brengen. Maar, herha ling van de proeven slaagde daar minder goed. De UT ligt nu derhal ve weer aan kop op het gebied van supergeleiding. De speurtocht naar de 'Joseph son-junctie' heeft een aantal jaren geduurd. De junctie is vergelijkbaar met de transistor in de moderne halfgeleider-elektronica. Die ont wikkeling is evenwel veel sneller gegaan. Supergeleiding is veel ge compliceerder, alleen al door de ex treem lage temperaturen waaron der dit verschijnsel optreedt. De Leidse onderzoeker Kamerlingh Onnes stond het begin van deze eeuw aan de wieg van de ontdek king van dit vreemde verschijnsel Het zwarte gedeelte is de keramische supergeleider YBa-CuO, de streep in het midden is de verbinding. Tijdens het proces werd er een gat in ge schoten: de witte vlek in het midden. De witte vlakken links en rechts zijn de gedeelten waar lagen werden wegge'etst'. (foto gpd> dat stroom zonder enige weerstand door bepaalde materialen laat gaan. Sprong voorwaarts Het probleem was direct al de ex treem lage temperatuur waaronder dit gebeurde. Alleen met helium was de benodigde koeling tot -269 graden Celsius mogelijk, slechts en kele graden boven het absolute nul punt. De grote sprong voorwaarts kwam met de uitvinding van de Amerikaan Paul Chu in 1987, die voor het. eerst supergeleiding bij een temperatuur van -169 graden re aliseerde met vloeibare stikstof en twee jaar later de keramische super geleider Ytrium Barium Koper- Oxyde (YBCO) ontdekte. Vijf jaar geleden werd het start sein gegeven voor een nieuwe race naar supergeleiding door de IBM- onderzoekers Bednorz en Müller. Zij ontdekten dat bepaalde kerami sche materialen supergeleiding ver toonden. Dat broze materiaal is niet geschikt voor grootschalige toepas singen als hoogspanningskabels, maar wel voor supergeleidende elektronica. Daarmee richtten de onderzoekers hun onderzoek op die elektronica. Het grote ideaal is supergeleiding bij kamertemperatuur. De huidige onderzoekers hebben de speurtocht daarnaar evenwel zo goed als opge geven. Zij hebben zich gestort op de praktische toepassing van superge leiding in elektronica met het gege ven dat daarvoor nu eenmaal lage temperaturen nodig zijn. De Josep hson-junctie zoals nu gemaakt door de UT treedt op bij 66 graden Keivin of wel 66 graden boven het absolute nulpunt. Daarmee is supergeleiding voor alsnog alleen maar toepasbaar in grote apparaten. De hoop dat ooit Een wetenschappelijk medewerker van de Universiteit van Twente bij het apparaat dat de keramische supergeleidende 'film' YBa-Cuo kan maken, die werkt bij relatief hoge temperaturen. (foto ap> de huiskamer-pc op basis van su pergeleiding zal werken lijkt ijdel. Desondanks is de prestatie van de UT niet weg te poetsen. Waar ande ren faalden in herhalingen van de junctie, heeft de Enschedese onder zoeker van Chinese afkomst Ju Gao er nu al dertig gemaakt, waarvan 80 tot 90 procent aantoonbare Joseph- son-junctiei waren. Bovendiei heeft hij er zogeheten DC-Squids van gemaakt. Dat zijn supergeleidende sensoren die ui terst gevoelig iijn voor magneetvel den. Dat is niet alleen het meest be trouwbare bew js dat het hier om echte Josephson-juncties gaat, maar brengt de techniek ook dich ter bij toepassing. Rogalla noemde gisteren hersenonderzoek als moge lijke toepassing. De basis van het succes van de UT is de spectaculairder uitvinding vorig jaar van de gelaagde ultra-dunne su pergeleider van YBCO. Maar even als het feit dat die uitvinding geba seerd was op eerdere uitvindingen in grote laboratoria in de Verenigde Staten en in Duitsland, als die van IBM, Bellcore en Jülich, is ook de fabricage van dé junctie een voort bouwing op de bevindingen in die laboratoria. De niet-supergeleider tussen de supergeleiders is in we zen uitgevonden door de onderzoe kers van Bellcore. Uiteraard was zoiets als plaatselijke verdoving, laat staan algehele anaesthesie, duizenden jaren gele den volstrekt onbekend en er is wei nig fantasie voor nodig om ons voor te stellen hoe dat bloederige toneel zich voltrok. Misschien trakteerde men de uitverkorene, om deze rus tig te kunnen behandelen, vlak voor de ingreep op een welgemikte dreun op het hoofd, niet te hard en niet te zacht, of op overvloedige hoeveelheden geestrijk vocht, maar hoe men ook te werk ging, een lolle tje zal het zeker niet geweest zijn. Dat brengt ons bij de vraag waar om al die duizenden trepanaties werden gedaan. Zeker is dat het in de Middeleeuwen door kwakzal vers (met 'meester' aangeduid) veel vuldig op geestelijk minder valide mensen werd toegepast om ze van de 'duivelse geest' waardoor ze wer den bezeten te verlossen en de 'kei' in hun hoofd (vóór de 'operatie' reeds aanwezig in de jaszak van de 'meester') weg te nemen. Kei-snij ding was in het Europa van de (late) Middeleeuwen dan ook een gere geld voorkomend verschijnsel, dat in ere werd gehouden omdat de pa tiënt bijna honderd procent kans had eraan te overlijden en de ge- méenschap meteen een probleem fi guur armer was. In veel vroeger tijden was echter sprake van ingrepen met serieuzer bedoelingen. Zo bestaan aanwijzin gen dat men gepoogd heeft het lij den tijdens langdurige, zware hoofdpijnen te verzachten. En ook aanvallen van epileptie ('vallende ziekte') vormden veelal aanleiding voor schedeltrepanaties. Ook ging men soms tot dergelijke ingrepen over ter behandeling van schedel- wonden die tijdens gevechten met knotsen en bijlen waren toege bracht. Vele schedeldoorboringen zijn overigens ook om andere, meer ritu ele en/of magische redenen ver richt, getuige schedels met soms meer dan vijf centimeter grote ga ten in het schedeldak. Misschien dat de oorspronkelijke bezit(s)ters ervan een hogere rituele orde werd toegekend naar gelang het aantal gaten waarmee men in het hoofd rondliep. Hoe het ook zij, het mag, naar onze huidige normen, toch be slist een prestatie worden genoemd om het met zo'n tochtig hoofd een tijd uit te houden. Data-base De antropologen John Verano van het Smithsonian-instituut en John Williams van de Hahnemann-uni versiteit zijn bezig met een plan om alle getrepaneerde schedels over de gehele wereld in kaart te brengen en onder te brengen in één grote data base. Op die grote hoeveelheid ge gevens, op zich al een monniken werk omdat met name de Peruaan se schedels over vrijwel de gehele wereld zijn verspreid, hoopt men dan speciale vraagstellingen en on derlinge vergelijking van kenmer ken los te kunnen laten. De accenten van dat onderzoek zullen vooral liggen op de positione ring van de gaten, de grootte ervan, hoe'lang de oorspronkelijke bezit ters na de ingreep of ingrepen heb ben doorgeleefd, hoe oud men was ten tijde van de trepanatie(s) en waaraan men uiteindelijk overleed en, vooral, welke eventuele licha melijke afwijkingen nog kunnen worden opgespoord in het botweef- sel. Want er mag dan veel reeds be kend zijn rond het hoe van prehisto rische schedeltrepanaties, nog steeds hangt er een waas van myste rie over het waarom ervan. UTRECHT (ANP) - Dit najaar krijgt een aantal kinderen van tien tot twaalf jaar een pakketje van Profes sor Post in de bus. Daarin zit een probleem waarvoor een oplossing bedacht moet worden. Op die ma nier wil Professor Post, een initiatief van de Stichting voor Publieks voorlichting over Wetenschap en Techniek (PWT), kinderen laten kennismaken met de grondbeginse len van wetenschap en techniek. Het gaat om een proefproject dat loopt van oktober dit jaar tot en met april 1991. Het richt zich op kinde ren in de regio's Haarlem en Amers foort. Als het een succes wordt, zal Professor Post groter worden opge zet. PWT zal de organisatie de eerste twee jaar subsidiëren. Daarna is het de bedoeling dat anderen, zoals voorlichtende instanties, universi teiten en musea, de zaak overne men. Projectleider drs L. Dalderup denkt ook aan ondersteuning door het bedrijfsleven. Het idee is overgenomen van Science by Mail in de Verenigde Staten. Daar is het project een groot succes. PWT heeft het aangepast. De kinderen die zich dit proefjaar aanmelden (kosten 20 gulden per persoon), krijgen twee opdrachten. De eerste luidt: "Maak een overle vingspakket voor eeri reis met een luchtballon". De elektrotechnicus Antonio Iba- tiez Alba uit Barcelona heeft een plastic boom gemaakt die, mits in grote aantallen geplaatst, een effec tiefhulpmiddel zou zijn om woestij nen van zinderende hete leegten in mooie (subjtropisfhe bosgebieden te veranderen. ibatiez Alba is bij de constructie van de 'boom' uitge gaan van het meteorologische prin cipe dat regen wordt veroorzaakt door de botsing van warme en kou de lucht. De uitvinding van Ibatiez Alba, gemaakt van niet-brandbaar mate riaal, produceert koude lucht door in de nacht in de woestijn gecon denseerd vocht op te slaan. Over dag, wanneer het heet is (er komen in de woestijn temperatuurschom melingen voor van -5 graden C 's nachts tot +70 graden op het heetst van de dag) staat de zeven tot tien meter hoge 'boom' het vocht weer af, en zorgt voor verkoeling van de lucht. Hoe meer plastic bomen er wor den gebruikt, hoe meer koelere lucht er wordt geproduceerd. Na enkele jaren, wanneer de tempera tuur zich op hét nieuwe niveau heeft gestabiliseerd, zou dan met de aanplant van echte bomen moeten worden begonnen, in dezelfde aan tallen als die van plastic. Ibatiez Alba denkt, dat als de kli maatsverandering eenmaal is inge zet, het mogelijk is de woestijnen m circa tien jaren te bebossen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9