Johannesburg schaft gescheiden wonen af VN opereren na 45 jaar eindelijk zoals altijd is bedoeld Bush prijst Israëls terughoudendheid Ruim 500 rebellen van Taylor geven zich over Compromis over abortuskwestie moet Duits staatsverdrag redden FACELIFT VOOR MAO WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 Zwarte vakbondsleiders gearresteerd JOHANNESBURG (AP/GPD) - De gemeenteraad van Johannesburg heeft gisteren beslo ten om woonwijken in de grootste stad van Zuid-Afrika open te stellen voor alle rassen. Voor het besluit is ook de goedkeuring van de nationale regering nodig, die tegen de maat regel is. De gemeenteraad van Johannes- va burg wordt beheerst door de tegen va apartheid gerichte Democratische Klerk moest afwachten. Hij wees Partij. Slechts een paar leden van de op dat De Klerk heeft beloofd vol- 51 zetels tellende raad stemden te- gend jaar wijzigingen aan te bren gen het voorstel. Aan de stemming gen in de Group Areas Act, de wet nadere stappen In de grote steden, bijvoorbeeld in president De de Hillbrow-buurt in Johannes burg, wonen zwarten al in huizen die officieel alleen voor blanken zijn bedoeld. ging echter een vier uur durend en op de soms heftig debat vooraf. Sommige bieden sprekers meenden dat het voorstel De K zou leiden tot problemen bij de wet wil vervangen door stadsplanning en de kiezersregi- discriminerende maatregel, xroup nreas Ad, ae wei a rrpQ+ai. ras gescheiden woonge- 1 tdUt; De Zuidafrikaanse politie heeft gis- De Klerk heeft gezegd dat hij de teren drie leiders van de zwarte vak- niet- bond Cosatu gearresteerd wegens w maar ontvoering en mishandeling van stratie. Anderen brachten daar te- hij heeft in het midden gelaten of hij een politieman. Eerder op de dag had Jay Naidoo, de secretaris-gene raal van Cosatu e Roemenen gaan ondanks verbod de straat op BUKAREST (AP) - In het centrum van Bukarest is gisteren ondanks een verbod weer gedemonstreerd tegen de regering-Iliescu en de slechte economische situatie. Voor de zevende achtereenvolgende dag trokken betogers door de stad. De groep van zo'n honderd demon stranten zorgde er wel voor dat het verkeer niet werd gehinderd. De po litie greep daarom ondanks het ver bod niet in. Het Roemeense hooggerechtshof heeft gisteren de uitspraak van een lagere rechtbank verworpen om Ni- cu Ceaucescu, de jongste zoon van de voormalige communistische lei der, voorwaardelijk vrij te laten. Een militaire rechtbank in de stad Sibiu liet Nicu vorige week voor waardelijk vrij wegens zijn slechte gezondheid. gen in dat Zuid-Afrika een tijdperk van rassenbetrekkingen ging en dat Johannesburg een vo beeldfunctie moest vervullen. r- Johannesburg kan pas ten uitvoer tanten, bekendgemaakt dat de r Onderminister van planning in nationale regering Andre Fourie eerder dat Johannesburg te hard steFd voor worden gelegd als de nationale wet daarin voorziet. Sinds vorig jaar zijn er tien kleine buurten in het hele land openge- alle rassen. ACCRA/MONROVIA (IPS/AP) - President Doe heeft zich nog Meer dan 500 leden van het Natio- steeds verschanst in de presidentië- naal Patriottisch Front van Liberia le villa en heeft de beschikking over (NPFL), dat wordt geleid door vijfhonderd, door Israëliërs opgelei- Charles Taylor, hebben zich tot nu de soldaten. Doe heeft de komst van toe overgegeven aan de vredes- de vredesmacht met instemming macht van de Economische Ge- begroet, en een delegatie de organisatie had bespioneerd. Omdat zy 'geen vertrouwen hadden in de politie' hadden ze de politie man afgevoerd naar het hoofdkwar tier van Cosatu en hem daar, naar zijn zeggen, hardhandig onder vraagd. De politie rukte vervolgens met groot machtsvertoon uit en be stormde de Cosatu-burelen om de spion, Joseph Makela, te bevrijden en het kantoor te doorzoeken. De ar restanten kunnen 48 uur worden vastgehouden, maar zullen waar schijnlijk eerder op borgtocht wor den vrijgelaten. President De Klerk heeft een on derzoek beloofd naar de rol van de politie in het geweld tussen Xhosa's en Zulu's in de woonoorden voor zwarten rond Johannesburg, Leden van de zwarte vakbond Cosatu proberen de Zuidafrikaanse politieagent en vermeende spion Joseph Ma kel a op een persconferentie tot spreken te dwingen. Makela werd later door de politie ontzet, drie Cosatu-leiders zijn gearresteerd. (foto ap> Kohl bekogeld, ambtenaren staken BONN (GPD/AP/Rtr) - In West- Duitsland proberen regeringspartij en en de oppositionele SPD te voor komen dat het staatsverdrag over de hereniging mislukt door de om streden abortusregeling. Kanselier principe" gelden, waarbij Westduit- n die abortus laten plegen op het voormalige DDR-gebied niet worden vervolgd, omdat in de DDR een andere abortuswetgeving geldt. Eerder waren de regering meenschap van Westafrikaanse Sta ten (Ecowas). Volgens Abass Bundu, de secre taris-generaal van de Ecowas, heb ben zich vrijdag al 500 van Taylors overgegeven aan de grens- Ghanese president heeft het hoofdkwartier van de Ecomog bezocht. Nigeriaanse eenheden hebben in middels de steden Logan en Fante, die vooral worden bewoond door heeft de Zuidafrikaanse priester Kohl wil volgens goedingelichte overeengekomen dat Westduitse met de tekst "Helmut, bedankt voor mijn werkloosheid". Andere de monstranten scholden hem uit voor leugenaar. Kohl hekelde de PDS- aanhangers en zei dat de eenwor ding "niet op straat wordt beslist". politie van Sierra Leone. Ook vanuit Monrovia komen berichten dat veel strijders van Taylor zich willen overgeven. Twee soldaten Frank Chikane gezegd. De Klerk deed de belofte een delegatie vi se Raad van Kerken. De kerkelijke december wordt gekozen. leiders vinden dat de politie tot het i, ingenomen. Clara, geweld heeft aangezet. De Westduitse radicale partij De kringen in Bonn een definitieve re- vrouwen die in de DDR gesprek met geling overlaten aan het eerste geza- gerschap lieten afbreken, bij thuis- Groenen heeft gisteren aangekon- de Zuidafrikaan- menlijke Duitse parlement dat op 2 komst rekening moesten houden digd naar het Constitutionele Hof te g^nn mof ctrafvonmiomo stappen in een poging het akkoord het zakencentrum van Monrovia, i na enige gevechten ingenomen door Ghanese militairen. Vertegenwoordigers van Liberi- Gedurende een overgangsperio de zal het zogenaamde "misdrijf- i Taylor hadden bij hun overgave aanse oppositiepartijen kwamen verklaard dat ze zich alleen by Tay- gisteren bijeen in de Gambiaanse lor hadden gevoegd omdat militai ren van president Samuel Doe hun ouders en andere familieleden had den gedood. Volgens hen hebben veel strijders van Taylor genoeg van het vechten, maar zijn ze bang te worden gedood als ze zich overge- Voedselhulp EG De Europese Commissie, het dage lijks bestuur van de Europese Ge meenschap, heeft gisteren bekend gemaakt voor drie. miljoen dollar voedselhulp te geven aan Jordanië. Het voedsel is bestemd voor vluch telingen die uit Irak en Kuwayt naar Jordanië komen en voor Jordaniërs die getroffen worden door de Golf- Ongeveer 9000 ton graan, 200 ton melkpoeder en 500 ton spijsolie worden naar de Jordaanse hoofd stad Amman gestuurd. De commis sie heeft ook al 1,1 miljben dollar be schikbaar gesteld voor een lucht brug om Egyptenaren die gestrand zijn in Jordanië naar huis te vliegen. Ook de EG-lidstaten dragen hieraan financieel bij. De commissie heeft hoofdstad Banjul om te praten een manier om de burgeroorlog te beëindigen. Taylor heeft geweigerd aan deze vredesbesprekingen deel te nemen. Hij heeft afgezanten naar Westafrikaanse steden gestuurd om oppositie proberen te kweken tegen de aanwezigheid van de Westafri kaanse troepenmacht in Liberia. Tot nog toe heeft alleen Burkina Fa- so de interventie van Westafrikaan se troepen veroordeeld. De burgemeester van Monrovia heeft gisteren in een open brief een spoedvergadering van de Veilig heidsraad van de VN gevraagd om een wapenstilstand te bereiken. Volgens burgemeester Johnson hebben de Verenigde Staten en de Verenigde Naties de morele plicht Morovia te behoeden voor zelfver nietiging. Betere controle op afgifte visa aan Surinamers vorige week ter waarde van 550.000 DEN HAAG (GPD) - Het Neder- dollar hulpgoederen naar Jordanië lands consulaat in Paramaribo zal gestuurd. Volgens een woordvoer- geen visa meer uitgeven voor Suri- der van de commissie zijn tot nu toe namers die naar ons land willen, zeventien vluchten uitgevoerd Dat wordt voortaan alleen nog ge daan door de ambassade, waardoor meer controle mogelijk is. Verder is de technische controle op de visum- verstrekking verbeterd. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft dit het Kamer lid Weisglas (WD) in antwoord op vragen laten weten. Begin 1989 werden onregelmatig heden geconstateerd bij de afgifte President Ghulam Ishaq Khan van van visa in Paramaribo. Uit een on- Pakistan is bereid opnieuw met de derzoek van de rijksrecherche kwa- onlangs door hem afgezette premier men geen bewijzen te voorschijn Benazir Bhutto te regeren, als zij de dat personeel van de ambassade verkiezingen in oktober wint. "Ik rechtstreeks of indirect bij de zaak heb duidelijk tegen Benazir gezegd betrokken was. De Kamer krijgt het tqdens het ontslag van haar rege- rijksrecherche-rapport vertrouwe- ring dat ik de eerste zal zijn om haar lijk ter inzage, aldus de minister, weer te ontvangen op haar post (van ><<iiii—_ eerste-minister) als zij met de steun van de massa aan de macht weet te komen", aldus de president. Libië/aanslag De VS hebben gisteren Libië ervan beschuldigd direct betrokken te zijn geweest bij de mislukte Pale stijnse aanslag op de Israëlische kust op 30 mei. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zei dat er voldoende bewijzen voor deze be schuldiging zijn en dat deze ook 2300 Egyptenaren huis/zijn gebracht. Buitenland kort Bhutto met strafvervolging. ^wLfnCi^vi;dTnOC^M=rh»iHbfn" óngSd"g^e7aten" vefU^ daTdë schikken over een meerderheid in Duitse regeringen hebben gesloten de Bondsraad een soort Eerste Ka- over de pan.Duitse verkiezingen mer, hadden al laten weten dan het van 2 deCember. De Groenen vin- hele staatsverdrag te zullen afwy- den de clausule dat partijen zeker zen. Maar ook de chnsten-democra- vijf ent van de stemmen moe ten en liberalen in de DDR willen ten halen om in h parlement te ko- hun eigen liberale wetgeving hand- m „„democratisch en een po- haven. Vanavond vergaderen alle ging de Oostduitse linkse partijen grote Westduitse partijen onder lei- buiten de deur te houden ding van kanselier Kohl, opnieuw over dit probleem. Aantal rokende vrouwen stijgt MEXICO-STAD (IPS) - Het aan tal vrouwen dat rookt neemt toe, en dan vooral in de Derde We reld. Dat blijkt uit een onder zoek van de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) in veer tig landen naar ontwikkelingen in het rookgedrag. De tien landen met het hoog ste percentage vrouwelijke ro kers liggen alle in de Derde We reld. De lijst wordt aangevoerd door Papua-New-Guinea, ge volgd door Swaziland, Bolivia en Nepal. Onder de industrie landen staan Nederland, Dene marken en Noorwegen hoog ge noteerd. De WHO begint een nieuwe campagne om vrouwen van het roken af te brengen of ze ervan af te houden. De gevallen van longkanker en baarmoederhalskanker ne men sterk toe onder vrouwen. In 22 industrielanden is sinds de jaren vijftig de sterfte onder vrouwen als gevolg van long kanker met 200 procent toege nomen, terwijl deze vorm van kanker onder mannen op zijn re tour is. PEKING - Schilders verven in de Chinese hoofdstad Peking het frame van een immens, nieuw portret van Mao Zedong, de grondlegger van het Chine se communisme. Het oude portret werd gisternacht vervangen door een nieuw exemplaar om de stad er, met het oog op de Aziatische Spelen, op z'n best te laten uitzien. (toto afp> Bondskanselier Kohl werd giste ren in de Oostduitse stad Halle be kogeld met perziken en tomaten door aanhangers van de PDS, de op volger van de ontbonden commu nistische partij, terwijl in tenminste tien steden in de DDR in totaal zo'n 45.000 gemeenteammtenaren twee uur staakten voor beter loon en werkgelegenheid in het verenigd Duitsland. Kohl opende een oplei dingsprogramma voor jonge werk nemers en greep de gelegenheid aan om te dingen naar de gunst van de Oostduitse kiezers. "Het is ons doel dat deze economie een land schap in bloei wordt". Hij bena drukte dat de eenwording niet ge makkelijk zal zyn en deed een be roep op de menigte het proces te steunen door hard te werken. Kohl werd door veel van de slechts 5000 aanwezigen toege juicht, maar enkele honderden aan hangers van de PDS bekogelden de bondskanslier met perziken en to maten toen hij het podium betrad. Een linkse opposant droeg een bord Wervelstorm eist in VS 23 levens CREST HILL (AP) - In de Ameri kaanse staat Illinois hebben hevige wervelstormen aan zeker 23 men sen het leven gekost en 280 mensen verwond. In verscheidene steden in het noorden van de staat richtten de tornado's grote verwoestingen aan. De wervelwinden troffen een ge bied op zo'n 65 kilometer ten noor den van Chicago. In Crest Hill, een voorstad van Joliet, werd een ap partementencomplex met 48 wo ningen volledig met de grond gelijk gemaakt. Acht mensen kwamen daarbij om. In Plainfield, waar vijf mensen werden gedood, werd een middelbare school vernield. GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS GOLFCRISIS TEL AVIV (GPD) - De Ameri kaanse president George Bush heeft in een telegram aan pre mier Jitschak Shamir zijn vol doening geuit over Israëls terug houdendheid in de Golfcrisis. Hij hoopt verder dat de dialoog tussen de tweede landen wordt voortgezet. De boodschap van Bush houdt mogelijk verband met commentaren in de Ameri kaanse pers waarin Israël ervan wordt beschuldigd dat het Ame rika in de richting van een oor log drijft. Shamir ontkende dat gisteren ten stelligste. "Israël dringt Amerika geen enkele oplossing op. We proberen te doen wat noodzakelijk is voor onze veilig heid en in verband daarmee houden we contact met de Ame rikaanse autoriteiten". Israëlische regeringsverte genwoordigers, onder wie mi nister van defensie Moshe Arens, hebben laten blijken dat een Iraakse terugtrekking uit Kuwayt voor Israël niet ver ge noeg gaat. Zij menen dat Sad dam Hussein van het toneel moet verdwijnen en dat Iraks militaire capaciteit moet wor den aangetast. Op de vraag of zoiets met di plomatieke maatregelen tot stand kan worden gebracht ant woordde Shamir in een radio-in terview: "Het is niet mijn taak te zeggen wat er precies bereikt moet worden. Ik volg de ontwik kelingen en ik probeer de belan gen van Israël te verzekeren". De Israëlische premier toonde zich ongerust over de levering door Amerika van moderne wa pens aan pro-Westerse Arabi sche landen als Saudi-Arabië. "Ons standpunt is dat landen die geen vreedzame betrekkin gen onderhouden met Israël geen grote aantallen moderne wapens moeten krijgen. Dat le vert gevaar op voor onze veilig heid en voor de stabiliteit in ons gebied". Minister van Arens van defensie verklaarde gisteren dat Israël bezig is een verlanglijst voor wapens op te stellen. Een maand geleden heeft het al een eerste versie naar de Verenigde Staten gestuurd. een doorslaggevende rol gespeeld, de wenselijkheid karaffen water i Onder auspiciën van de VN vertrok de vergaderruimten i WASHINGTON - Brent Scow- croft, de nationale veiligheidsadvi seur van de Amerikaanse president Bush, is geen man die snel grote de Sovjetunie uit Afghanistan, den er verkiezingen in Nicaragua gehouden, en werd er een einde ge- De jaren dat de VN als op z'n slechts een overbodige en op z'n best een komische organisatie werd ruzie hadden, dan kon men er staat op maken dat de VS land A, en de Sovjets automatisch land B steun den. i de slopende oorlog tus- gezien, zijn nu voorbij. En dat i Dat maakte Tripoli zijn doorgegeven. De EG woorden gebruikt. Maar toen hij heeft Libië gisteren gevraagd te rea- zondag over de Verenigde Naties geren op het Amerikaanse docu- sprak, kwamen ze dan toch. Hij leg- ment over de aanslag. de het besluit vallend genoeg in de eerste plaats de Veiligheidsraad vrijwel onmoge- r de aanslag. Sovjet-emigratie De Sovjetunie heeft in de eerste ze- toe te staan uit als "de geboorte dit j maakt sen Iran en Irak. Die tastbare resultaten zorgen er voor, dat ook in de VS de waarde ring voor de Verenigde Naties sty- de Veiligheids- gende is. En dat is opmerkelijk, raad om militaire naleving van de want het is nog niet zo erg lang gele- allerlei werêldzorgen aan de VN toé ïijkheid vuu. aai economische sancties tegen Irak den-1987,1988-dat de Amerikaanse te vertrouwen. Ze betaalden zelfs, de VN gegroeid optreden i lijk. Maar nu door de afloop van de de Sovjetunie te danken. w Het waren de Sovjets die vanaf Koude Oorlog de belangen als eerste voor een grotere rol twee vroegere rivalen steeds i i de VN pleitten. Ze stelden voor een nieuwe wereldorde", maanden 234.000 mensen emigratiepapieren "Dat verstrekt, meer dan twee keer zo- drukt, n veel als in dezelfde periode vorig VN beginnen te opereren op de jaar. De meeste emigranten, nier waarop deze bij de oprichting, 132.400, gingen naar Israel. Andere in 1945-1946, was bedoeld", aldus grote emigratielanden waren ach- Scowcrocft. Het is zeer hoge lof uit tereenvolgens West-Duitsland de mond van een van Bush's be- (73.400), Griekenland (16.800) en de langrijkste adviseurs. De uitspraak Verenigde Staten (5300). bewijst ook, dat de betekenis van de FT organisatie snel toeneemt. Ui 1 J\ -aanslag Dat blijkt alleen al uit de rol die de In San Sebastian in Spaans Basken- VN, en dan speciaal de Veiligheids- land zijn gisteren twee bars bij bom- raad, tot dusver hebben gespeeld explosies verwoest, nadat de Baski- rond de Iraakse inval van Kuwayt. sche afscheidingsbeweging ETA Het was de Veiligheidsraad die deze vooraf in een telefoontje, voor de inval unaniem veroordeelde, die aanslagen had gewaarschuwd. Bij Irak strafte met een boycot en die de ontploffingen raakte niemand boycot vervolgens tanden gaf. gewond, maar er werd aanzienlijke Bij meer conflicten heeft de vol- materiële schade aangericht. kerenorganisatie de afgelopen jaren scepsis over de VN zo groot v het land weigerde z'n volledige con- misschien wat sterk uitge- tributie te betalen. wat we nu zien is dat de President Reagan stond zelfs uit- i dat was veelzeggend, hun achter stallige contributies. Het plotselinge enthousiasme de Sovjetunie voor de volkeren- gaan lopen, is de moge- samenwerking binnen gegroeid. gesproken vijandig tegenover de organisatie had goede redenen. Het VN, en ook veel leden van het Con- Kremlin immers zag zich genood- gres vonden de organisatie ineffi- zaakt op militaire uitgaven te bezu ciënt, een geldverspiller en in de nigen, en de zieke economie te ont eerste plaats een forum voor Derde- wikkelen. De Sovjets realiseerden Wereldlanden die er schik in had- zich, dat dat alleen kon in een vreed- den de VS - nota bene het gastland zame wereld. Het handhaven van voornaamste contribuant - been- die vrede zou aan de VN moeten Het besluit van de Veiligheids raad om militaire naleving van de boycot van Irak mogelijk te maken, is er een klassiek voorbeeld van. Zo wel de Sovjetunie als Amerika de zieke economie te ont- stemde voor dit besluit, en dat zou enige jaren geleden ondenkbaar zijn geweest. Dat punt lijkt dan nu eindelijk be reikt, maar dat neemt niet weg dat er nog wel wat problemen liggen op dè weg naar een werkelijk invloed rijke en effectieve VN. Er zal om te beginnen nog een flinke rest wantrouwen in de VS moeten worden weggenomen. Bush, ooit de Amerikaanse ambas sadeur bij de VN, staat heel wat vriendelijker tegenover de Verenig de Naties dan zijn voorganger, maar bij het Congres ligt nog wel wat oud zeer. Dat is er de reden van dat Ame rika nog altijd 675 miljoen dollar achter is met het betalen van contri buties. worden toevertrouwd, zo vonden en vinden de Sovjets. Dat is goedko per dan zelf in actie komen, terwijl de Sovjetunie toch invloed zou kun nen blijven uitoefenen. In de VN zelf is ook niet alles pais en vree. De kleinere landen, met na me de landen van de Derde Wereld zien met enige zorg aan dat vooral de Veiligheidsraad niet alleen T _i i r. steeds meer naar zich toetrekt, maar Inderdaad kunnen, zoals Scow- bovendien de belangrijke besluiten "°"a' de.VN <en sPeclaal de neemt. Dat zou volgens deze landen Veiligheidsraad) nu opereren op de het werk van de Ajgemene Verga. deri.n«' waarin alle sta<en tje te lichten, Papier De Amerikaanse media berichtten in die jaren met graagte over bij voorbeeld de 400 miljoen vel papier Het was een idee dat zijn tijd die elke Algemene Vergadering had. Want tot voor kort hadden de nomische boycots en zelfs militaire Engeland jaarlijks kost, of het drie uur duren- supermachten per definitie tegen- middelen bedreigers van de wereld- dankzij hun veto-recht jaar geleden was bedoeld. Het altijd uitdrukkelijk de bedoeling hebben, moeten zijn. In de vijftien leden tellende Vei- dat de volkerenorganisatie door ijgheidsraad zijn het de vijf perma- middel van diplomatieke druk. eco- ,\rc de debat dat ooit is gehouden gestelde belangen. Als land A en B vrede in het gareel zou roepen. nente leden (VS, Sovjetunie, China, Frankrijk) die het tizy hun veto-recht voor het zeg gen hebben. De Derde-Wereld-landen zyn bang dat de agenda van de Veilig heidsraad in toenemende mate ge vuld zal worden met de zorgen van de industriële wereld (milieu, drugshandel, mensenrechten), en niet die van de arme landen (schul den, ontwikkelingshulp, prijzen van grondstoffen). Weeën Er is nog een laatste probleem. De vijf vaste leden van de Veiligheids raad zijn de landen die destijds als overwinnaar uit de Tweede Wereld oorlog kwamen. Dat was in 1945 be grijpelijk, maar nu niet meer. Waar om heeft wèl een in betekenis terug vallend land als Engeland nog een vaste zetel, en Duitsland niet? Waar om Frankrijk wel en de economi sche reus Japan niet? En zouden landen met grote aan tallen inwoners als India, Brazilië en Nigeria niet een vaste plaats moeten hebben? Dit soort vragen zal in de komende jaren ongetwij feld steeds vaker worden gesteld, juist omdat de betekenis van de VN aan het toenemen is. Ook de geboor te van een "nieuwe wereldorde" gaat nu eenmaal gepaard met barensweeën.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7