Belang VS komt v mensenleven Tweedeling Solidarnosc onvermijdelijk 'Theoloog heb ik nooit willen zijn' I REPORTAGE i Saddam Hussein wekt herinneringen aan gijzeling in Iran 1979 Tien jaar na akkoorden van Gdansk heeft Polen niet veel te vieren WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1M GEESTELIJK LEVEN WASHINGTON Voor 52 Amerikanen hebben deze da gen van de Golf-crisis een bij zondere en emotionele bete kenis. Het zijn de diplomaten die tien jaar geleden in Tehe ran gegijzeld werden gehou den. Voor hen brengen de ont wikkelingen in Irak en Ku- wayt, waar naar schatting 3000 Amerikanen tegen hun zin vast zitten, alle herinneringen weer terug aan hun eigen ge vangenschap, die op 4 novem ber 1979 begon en 444 lange dagen duurde. Een van hen is Bruce Laingen (68), destijds de Amerikaanse zaakgelas tigde in Teheran, en dus de hoogste functionaris op de ambassade daar. Hij had het destijds, in zijn eigen woorden, "relatief gemakkelijk". Laingen en twee van zijn medewer kers bevonden zich in het Iraanse ministerie van buitenlandse zaken op het moment dat "militante stu denten" de Amerikaanse ambassa de omsingelden en binnentrokken. Gedurende de langste tijd van de gijzeling bleven Laingen en zijn mannen in dat ministerie, in een kleine eetkamer op de derde verdie ping daar. "Wij houden u hier niet gevangen", kreeg hij van de Iraanse leiders te horen, "maar als u naar buiten gaat kunnen wij uw veilig heid niet garanderen". Daarmee waren Laingen en en zijn medewerkers net zo zeer gegij zeld als de onfortuinlijke landgeno ten in de ambassade. Er waren ver schillen: de andere Amerikanen werden in donkere kamertjes ge vangen gehouden, werden vastge bonden, en mochten niet spreken. Laingen had het comfortabeler. Hij werd bewaakt door revolutio naire wachten die, naar hij later ver telde, probeerden zijn lot te ver zachten, Er was nóg een belangrijk verschil: hij had zo nu en dan de mo gelijkheid contact met zijn superi euren in Washington op te nemen, en hij wist dus wat er in de buiten wereld gebeurde. Dieptepunt Het was langs die weg dat hij op 24 april 1980 hoorde, dat een poging om de gijzelaars te bevrijden in de Iraanse woestijn op een fiasco was uitgelopen. Daarover zegt hij nu: "Bij de reddingspoging kwamen acht mariniers om het leven. Ik be schouw dat nog steeds als het diep tepunt van mijn periode als gijze laar in Teheran". gijzelaars niet helemaal bovenaan staan, maar dat hun welzijn wel heel erg zwaar weegt. Om het bot te zeg gen: we mogen niet in een situatie terechtkomen waarbij het leven van de gijzelaars zwaarder weegt dan het Amerikaanse belang in het alge meen. De tijd zou dus kunnen aan breken dat zij moeten worden opge offerd". Saddam Hussein laat zijn 'gasten' op de Iraakse televisie zeggen dat ze goed worden behandeld. "In Iran vind je niet de graad van persoonlijke controle die Saddam Hussein uitoefent". Laingen is nu directeur van de weerhouden hen kwaad te berokke- National Committee on Public Ser- nen. vice in Washington. In zijn vrije tijd geeft hij veel lezingen over zijn gij- gijzelaars zeling, waarbij hij voor zijn publiek heid gehad hun situatie te steeds twee boodschappen heeft. Laingen: "De eerste is: het kan ook overkomen. De tweede: als het er levend van afbrengt, kunt u bereiden op de mogelijkheid verder met uw ervaring leven. De mensen die uit een gijzelings-erva- - U hoopt, net als wij allemaal, dat ent het Golf-conflict op een vreedzame Laingen: "Bovendien hebben de manier eindigt. Maar is het ook Kuwayt de gelegen- waarschijnlijk? m situatie te zien aan komen. De spanning daar werd ge- Laingen: "Niemand wil oorlog. Ik leidelijk groter, en ze hebben dus de geloof niet dat Saddam Hussein kans gehad zich geestelijk voor te oorlog wil, want hij zou de hoogste fundamenteel prijs betalen. Maar aan de andere kant: het kan lang duren voor er een ring komen zijn sterker dan zij daar- uit de lucht komt vallen". een gijzeling vreedzame oplossing komt, en de De tijd kan in Saddam Hussein's voor deel werken. Erosie van de solidari- - De tienduizenden Amerikaanse teit tussen de meeste landen van de :-zaakgelastigde zegt dat hij destijds niet bang was. "Ik stond militairen rond Irak bieden de gij- wereld, zoals die zeiaars troost, zegt u. Maar betekent die aanwezigheid niet tegelijkertijd ook een bedreiging voor hen? het mezelf niet toe. Ik was vanaf het begin redelijk optimistisch. Er wa ren zeker tijden dat we bezorgd wa ren, en gefrustreerd, want er gingen maanden voorbij waarin niets ge beurde. Maar we wisten dat de Ira- niërs ons niet zouden doden. Een dode gijzelaar had voor hen geen waarde, en zou tot een militaire res pons van mijn land leiden". i te 2 Laingen: "Ja, dat is zo, als er een confrontatie tussen Irak en de Ver enigde Staten zou komen. Maar ik denk dat het mogelijk moet zijn zo'n confrontatie te voorkomen want dat schetste omstandigheden denkbaar zou zeer kostbaar zijn en veel levens zijn, dat er uiteindelijk toch een onvermijdelijk zijn. Er is het risico dat er dan lekken in het embargo komen, en bovendien dat de steun voor de regering in mijn eigen land afneemt. Amerikanen zijn nu een maal geen geduldig volk." - Zou het onder die door u ge- Troost eisen. Onze militairen hebben twee litaire actie komt, en er gijzelaars doelen: Saudi-Arabië beschermen, worden opgeofferd1 wat nu al gebeurt, en Saddam Hus sein uit Kuwayt verwijderen. Dat Kuwayt ookTniet laatste kan langer duren, maar we verlamd zijn door angst. Ze kunnen moeten hopen dat dit op vreedzame gijzelaars zullen worden opgeofferd in ieder geval troost putten uit de wijze tot stand kan komen, en dat hangt mede af van het antwoord op wetenschap dat er een enorme de sancties en diplomatieke bewe- de vraag welke plaats de gijzelaars Amerikaanse militaire macht bui- gingen achter de schermen voor de ten Irak is, die het land ervan zal oplossing zorgen". - Wat vindt u van de waarop president Bush de crisis in de Golf tot dusver het hoofd heeft ge boden? Laingen: "Ik geef hem een hoog cijfer. Dat doen de meeste Amerika nen, zoals uit de opiniepeilingen blijkt. President Bush is opmerke lijk effectief gebleken in wat het be langrijkst is: deze hele zaak van een internationale dimensie voorzien. Ten minste 12 van de 20 landen van de Arabische Liga steunen zijn be leid, en we hebben bovendien het geluk dat de Koude Oorlog ten ein de is. De economische boycot van Irak door de VN kan nu van tanden worden voorzien, en dat is alleen mogelijk doordat de Sovjetunie en Amerika samenwerken". - Als we daartegenover de r zetten, waarop president Carter destijds de gijzelaars-crisis in Tehe ran zette, hoe denkt u daar dan nu over? Laingen: "Het was toen een ande re tijd, en er waren andere omstan digheden. De wereld was nog niet zo vertrouwd met langdurige gijze lingen en al helemaal niet met de bezetting van ambassades. Er was mede daarom sprake van grote in ternationale steun en sympathie. Ik denk dat Carter niet genoeg met die steun deed, en die onvoldoende ge bruikte om Iran onder druk te zet ten. Zijn economische isolatie van Iran werkte wel, maar hij had meer kunnen doen." - Naar de leiders van de andere kant overgaand: vindt u dat Sad dam Hussein vergelijkbaar is met de Khomeini onder wiens leiding de gijzeling in Teheran plaatsvond? Laingen: "Ik heb altijd gedacht, ook toen ik in Iran was, dat, als er één leider in de wereld is die erger is dan de ayatollah Khomeini, dat Saddam Hussein in Baghdad is. De brute manier waarop hij geweld heeft gebruikt om zijn macht te be houden, is weerzinwekkend. In Te heran is er verder in ieder geval nog een structuur van constitutionele regering, in Baghdad bestaat die niet. In Iran vind je niet de graad van persoonlijke controle die Sad dam Hussein uitoefent". WARSCHAU - Het was een betrekkelijk sobere plech tigheid waarmee op 31 au gustus 1980 de Poolse ge schiedenis werd herschre ven. De ondertekening van de akkoorden van Gdansk, deze week tien jaar geleden, bevestigde niet alleen dat de vakbond Solidariteit tot een van de belangrijkste politie ke krachten in Polen was uitgegroeid. De gebeurtenis was ook de eerste stap naar de definitieve ondergang van de Poolse communisti sche partij. Nauwelijks waren de handtekenin gen in Gdansk gezet, of er werd be kend dat de communistische-partij- leider Gierek was afgetreden. Het zou weliswaar nog jaren duren eer de communisten hun macht echt zouden opgeven, maar het aftreden was een duidelijk bewijs van de ver anderingen die er in Polen gaande waren. Destijds was er veel reden tot op timisme, maar tien jaar na dato strompelt Polen nog steeds over de weg naar de democratie. Het Poolse politieke landschap is een overblijf sel van een moeizaam bereikt com promis tussen de communisten en Solidariteit. Vorig jaar zomer kwamen ze over een dat er voor het eerst niet-com- munisten aan de regering zouden deelnemen. Premier werd de Soli- dariteitsaanhanger Tadeusz Mazo- wiecki. Bovendien zou 35 procent van de zetels in het parlement via vrije verkiezingen worden opge vuld. Als tegenprestatie bleef de communistische generaal Jaru- zelski president. Achter Het leek een fantastisch resultaat, maar de ontwikkelingen elders gin gen zo snel dat Polen inmiddels be duidend achter ligt. En terwijl in Praag, Budapest en ook in andere Oosteuropese landen dit voorjaar voor het eerst vrije verkiezingen plaatsvonden, wordt de Poolse poli tiek nog steeds beheerst door de vraag: hoe krijgen we een echt de mocratische samenleving? Het wordt steeds duidelijker dat het verschijnsel Solidariteit, de al machtige vakbond en politieke or ganisatie, zichzelf op zijn tiende ver jaardag heeft overleefd. De bond die de weg vrijmaakte voor de eer ste regering in Oost-Europa waar niet-communisten in deelnamen, is nu een obstakel bij de vorming van echte politieke partijen en van een democratisch politiek bestel. Voorzitter Lech Walesa zei deze week in Italië dat een splitsing van Solidariteit nodig is om in Polen tot echt politiek pluralisme te komen. Walesa waarschuwt al langer voor het gevaar van een monopolie van Solidariteit. De structuur van de or ganisatie was volgens hem bestemd om tegen het communisme te strij den, maar nu moet het Poolse poli tieke leven zich opnieuw organise- Tegenstellingen De uitspraak van Walesa is een beetje mosterd na de maaltijd, want afgelopen maanden is duidelijk ge worden dat de eenheid in Solidari teit met geen mogelijkheid meer te handhaven was. Sinds het tweede congres van de vakbond dit voor jaar, waar al duidelijk werd dat de tegenstellingen heel groot waren, zijn de linker en de rechtervleugel steeds verder uit elkaar gedreven. Eind juli leidde dat tot de oprich ting van twee partijen. De rechter Walesa-getrouwe vleugel organi seerde zich in de Centrum Alliantie. De linkervleugel van Solidariteit, dat wil zeggen een groot aantal vooraanstaande Poolse intellectue len en de parlementsfractie van de bond, vormde de Burgerbeweging - Democratische Actie, ROAD gehe ten in het Podls. En daarmee is de door Walesa gewenste splitsing fei telijk al rond. Aan de vorming van die twee par tijen zijn de nodige meningsver schillen vooraf gegaan. Walesa en zijn tegenstanders hadden andere opvattingen over het tempo van de economische hervormingen, over de noodzaak van nieuwe verkiezin gen op zeer korte termijn en over de wens van Walesa zelf om de com munistische president Jaruzelski op te volgen als president. De aanhangers van Mazowiecki waren om twee redenen tegen ver kiezingen op hele korte termijn, dat wil zeggen dit najaar: ze wilden het net in gang gezette economische hervormingsprogramma niet ver storen en ze vreesden dat verkiezin gen nu, in het volkomen onuitge werkte Poolse politieke landschap, een reusachtige overwinning voor rechts of zelfs extreem rechts zou opleveren. Bovendien voelden ze er niets voor dat Walesa president zou wor den. De koning, zoals hij in spot prenten regelmatig wordt ge- Premier Mazowiecki kust, ter gelegenheid van de tiende verjaardag van Solidariteit, de hand van een martela res in het katholieke Polen: de moeder van de in 1983 vermoorde pater Popieluszko. De Poolse premier mag zich verheugen in een grote populariteit, hoewel zijn 'shocktherapie' het land geen goed heeft gedaan. Maar Lech wal- sea is er ook nog. (foto AP) Aan de andere kant is het enthou siasme van de Polen voor de poli tiek zeer gering. Bij de gemeente raadsverkiezingen dit voorjaar, de eerste echt vrije verkiezingen meer dan veertig jaar, was de opkomst bedroevend laag, 42 procent. Over leven is op zich al zwaar genoeg. De shocktherapie van de regering-Ma- zowiecki heeft tot nu toe vooral ver slechteringen gebracht: ontslagen, lage lonen en onzekerheid. De meeste Polen accepteren dat nog steeds als een verschijnsel dat bij de overgang naar een markteco nomie hoort. Maar de val van de communisten heeft het land nog niet echt veel opgeleverd, behalve groeiende armoede, een steeds doorstijgende buitenlandse schuld en razendsnel toenemende crimina liteit. In een land waar zeventig pro cent van de westerse auto's in Oos tenrijk en Westduitsland blijkt te zijn gestolen, hebben de vrije jon gens het heel erg naar hun zin. Maar voor de overige burgers is het tien jaar na de akkoorden van Gdansk nog steeds worstelen. noemd, is al machtig genoeg zonder dat hij ook nog eens Pools staats hoofd wordt. Onrust Inmiddels heeft Mazowiecki onder druk van alle onrust die de me ningsverschillen veroorzaakten, zijn mening gewijzigd. Ook hij pleit te onlangs voor verkiezingen dit na jaar en het is dan ook zeker dat de Polen ergens deze herfst naar de stembus zullen gaan, al staat de da tum nog niet vast en is ook nog niet zeker of dan meteen een nieuwe president moet worden gekozen; volgens de Poolse grondwet kiest het parlement namelijk het staats hoofd. - Wat het resultaat van die verkie zingen zal zijn, is nog volslagen on duidelijk. Het belangrijkste be zwaar tegen verkiezingen op korte termijn, de onduidelijkheid in het Poolse politieke landschap, geldt nog evenzeer als een paar maanden geleden. De twee hoofdstromingen in Solidariteit hebben nu weliswaar hun eigen politieke partijen, maar geen van beiden heeft tot nu toe een echt programma gepresenteerd en het hoofdpunt blijft toch de vraag 'zijn we voor of tegen Walesa?'. Een belangrijke kracht in de ver kiezingen zijn zonder enige twijfel de door Solidariteit opgerichte Bur gercomités in alle steden, die los van iedere politieke partij kandida ten bij de verkiezingen kunnen stel len. Zij zullen uiteindelijk afhanke lijk van de kant die ze kiezen, de doorslag geven wie wint: Walesa of Mazowiecki. Onbeslist De strijd tussen die twee is nog steeds onbeslist. Walesa heeft een naam die niet stuk kan, maar de po pulariteit van de premier is ook zeer groot. Bovendien blijkt uit opinie peilingen dat een groeiend aantal Polen het niet zo'n geslaagd idee vindt als Walesa president wordt, terwijl iedereen ervan uit gaat dat ROAD Mazowiecki als tegenkandi daat zal opstellen - al is dat officieel nog niet gebeurd. Ds. R.J. Koolstra verlaat Leiden Van onze redacteur Ruud Paauw LEIDEN Terugkijkend op de bijna 17 jaar die hij als gerefor meerd predikant in Leiden werkzaam was, zegt ds. R.J. Kool stra: "Het contact met allerlei mensen van allerlei slag, het be trokken bij hen zijn, het als het ware in hun huid kruipen om met hen mee te voelen dat is voor mij het belangrijkste ge weest. Dat was vóór mijn Leidse jaren natuurlijk ook al zo, maar hier werd het breder en intensiever. Het heeft er onge twijfeld mee te maken dat je zelf ook rijpt. Kijk, ik ben nooit theoloog geweest. Ik bedoel: theologie is een schitterend vak, laat daarover geen twijfel bestaan, maar ik heb het altijd be schouwd als gereedschap waarmee je iets moet dóen". Ds. Koolstra (62) maakt gebruik van de z.g. vut-regeling. Hij ver trekt uit Leiden en zal zich gaan vestigen in Apeldoorn. Hij wil wel toegeven dat de laatste paar jaar hem tamelijk zwaar zijn gevallen. Onder zijn hoede vielen de Mors, de binnenstad en de Stevenshof, een uitgebreid werkterrein. "Ik denk dat ik het niet lang meer had kunnen volhouden. Bijna elke avond weg om te vergaderen, 't Slopende zat vooral in het organi satorische werk en de papierwin kel die er nu eenmaal bijkomt". Ds. R.J. Koolstra gekeerd. Toen zeiden ds. Van Achterberg en ik: het zou toch ge zamenlijk moeten kunnen. En dat is ook gebeurd. 'Leiden' stond daar wel even van te kijken, want ze dachten dat de Mors juist zo conservatief was. Sinds twee jaar zijn ook de kerkeraden samenge voegd. Later is er een soortgelijke samenwerking gekomen tussen de Oude Vestkerk en de Hoog landse Kerk en de Lutherse Kerk". Wat scheidt gereformeerden en hervormden dan eigenlijk nog?% Ds*. Koolstra: "Er zijn zeker ver schillen aan te wijzen: de classis is anders geregeld, het zendings werk, de kerkvisitatie. Maar het zit hem vooral in de historie en de landelijke opbouw. De landelijke barrière zal wel erg moeilijk te slechten zijn. Maar eerlijk gezegd vind ik dat niet zo gewichtig. Als het plaatselijk maar loopt. Het is toch een proces dat van onderaf moet gebeuren. Wat landelijk niet voor elkaar komt, doe je als het lukt plaatselijk federatief'. Terug naar Leiden. Van Kool stra doet het verhaal de ronde dat hij het bepaald niet erg vindt als er bij een kerkdienst iets mis gaat. Koolstra: "Zo'n al te gladde kerkdienst waar alles klopt, kan heel doods zijn. Daar ben ik niet zo op gesteld. Het moet niet te clean zijn. Er mag best een stukje menselijkheid tussendoor ko men. Als iemand al te vroom doet, heb ik zelf ook de neiging om te gaan kuchen. Het mag in de kerk toch ook wel een beetje leuk en aardig zijn. Leuk en aardig zijn misschien niet de juiste woorden, het zal duidelijk zijn wat ik In de wijken waarvoor hij de zorg had houdt ds. Koolstra een bedoel' officiële laatste dienst. Het af- scheid van kerkelijk Leiden zal AcHTl plaats hebben op" zondag 9TSep- Mensen die Koolstra goed ken- zeggen van hem: zeer sociaal tember in de Hooglandse Kerk (9.15 uur). Diep spoor Renze Jan Koolstra, Leeuwarde naar van geboorte, ging na de hbs en het staatsexamen gymnasium theologie studeren aan de V.U. in voelende man, bovendien mand met een goed zakelijk in zicht, maar hij regelde alles wel graag zelf, hij gaf niet gauw wat uit handen. Bij deze opmerking produceert de dominee een vederlichte glim- Amsterdam. ("Mijn jongensjaren jach. "Dat kan best ja. Het zal vielen in de oorlog en ik wilde iets mijn aard wel zijn". Na een kleine gaan doen om zo'n ramp in de toe- stilte zegt mevrouw Koolstra: komst te helpen keren'). Vijfen- "Hij kan nu eenmaal heel veel twintig jaar oud werd hij in 1953 dingen heel snel doen. Ik houd beroepen in Heerhugowaard. ("Ik hem soms zelf ook niet bij. En dan was daar nog geen week of er kan de indruk ontstaan dat hij het stond een man bij me op de stoep allemaal zelf wil regelen", wiens kleinzoon van twee jaar was overleden. Ik heb dat hele Naast zijn predikantschap ver- proces in dat gezin meegemaakt, richtte ds. Koolstra vrijwilligers- dus niet alleen de begrafenis. Het werk voor de telefonische hulp- liet een diep spoor achter. De dienst, de chr. bond voor doven mensen die het betrof kennen we en slechthorenden en voor ver- nu nog"). Van 1956-1962 was hij standelijk gehandicapten. "Ik vlootpredikant bij de Koninklijke heb er altijd wat bij willen doen. Marine, vervolgens stond hij in jets anders. Als predikant werd ik Groningen, Amsterdam (Sloter- betaalden werkte ik met vrij willi- s ik r, Geuzenveld) 1974 af in Leiden. De jaren als vlootpredikant zijn van grote invloed geweest op zijn verdere leven. In die tijd ver breedde zich zijn horizon. Ds. Koolstra: "Ik daqht al nooit zo strikt kerkelijk. Ik vond wat de kerk te bieden had belangrijker dan het zeg maar kerkordelijke. Maar hoe ging dat bij de marine? Daar werkten ze met een heel gro ve kam: katholieken uittreden en de rest is voor de predikant. Dus kreeg ik alle protestants-christe- lijken: gereformeerden, hervorm den, luthersen, enfin gers. In die andere functies v de vrijwilliger". Aan vertrekkende predikanten mag de vraag wel worden gesteld of zijzelf wat werk en geloof be treft ooit door twijfel zijn be sprongen. Ds. Koolstra: "Geloof en twijfel zijn tweelingzusjes, dat voorop gesteld. Zelf heb ik nooit het ge voel gehad van: ik ben uitge preekt. Ik heb het wel eens moei lijk gehad omdat ik te weinig tijd had, dat gaf dan spanningen. Maar nooit is. er het gevoel ge- noem maar weest van: ik weet het niet meer. op. Niemand wist van elkaar wat Dominee-zijn is een vreemd be- hij was. En dat ging heel goed. Ik roep, maar als ik alles mocht over- herinner me nog dat een man na- doen, zou ik het wéér willen wor- dat hij was afgezwaaid naar me den". toe kwam en vroeg: dominee zoudt u de dienst willen leiden bij mijn huwelijk. Ik zei: dat wil ik best doen, maar we behoren niet tot dezelfde kerk en ik zou thuis in je gemeente eerst maar eens vragen of dat in goede aarde valt. Het was bij die man niet eens op gekomen dat we wel eens niet van dezelfde kerk konden zijn. Na dat soort ervaringen ga je breder den ken". Samen op Weg In mei-1974 werd hij in Leiden be vestigd in de Beloftekerk, een klein houten gebouwtje (inmid dels afgebroken) bij het Diamant plein. De bedoeling was dat in de Mors een echt kerkelijk centrum zou komen en daarvoor waren ook al gelden bijeengebracht. Volgens ingewijden is Koolstra toen begonnen de Samen-Op- Weg gedachte in Leiden vorm te geven. Hijzelf wuift dat echter weg. "Nee, toen ik kwam, had men het besluit al genomen om geen nieuwe kerk te bouwen. Er was niet voldoende geld voor. Men zou naar de Maranathakerk gaan, waar de hervormden kerk ten. Ik stemde daar van harte mee in, want ik had al de overtuiging dat er eerder behoefte was aan plaatsen van oploop dan aan ka thedralen. Aanvankelijk kerkten de hervormden om 9 uur en de ge reformeerden om half elf of om- Drie vrouwen in de eucharistie MINNEAPOLIS (RNS) - Roy Bourgeois, een priester die drie vrouwen in een eucharistievie ring had laten 'concelebreren', is door aartsbisschop Roach van Minneapolis (VS) disciplinair ge straft. Bourgeois mag niet meer als priester in het aartsbisdom werken. In de RK Kerk mogen al leen gewijde mannen voorgaan de eucharistie. Pater Bourgeois had drie vro wen gevraagd op 12 augustus de ochtendmis in de St. Joan of Arc-parochie in Minneapolis sa men met hem de eucharistie te leiden. Hij brak de hostie in drie ën en gaf het aan de vrouwen, waarop zij het brood hieven en de consecratiewoorden uitspraken. Hetzelfde geschiedde met de kel ken wijn. De drie vrouwen zeiden de af wijzing door aartsbisschop Roach te betreuren. Veel paro chieleden hadden hun optreden gesteund door na afloop van de dienst te applaudiseren. Een van hen zei God te hebben bedankt voor priesters zoals Bourgeois, die „werkelijk gelooft dat sommi ge van zijn broeders zusters zijn".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2