LEIDSCH DAGBLAD Irak; vrouwen en kinderen vrij NODIG! Gouden ploegentijdrit van Nederlandse wielervrouwen CPB voorziet grote belastingtegenvaller Kuwayt als provincie Irak ingelijfd Produktie Elasconweg uit Leiden Geen uitbreiding 100 km baanvakken Randstad Prestigieuze 3M-muziekprijs voor Jan Zekveld (VARA) Galaxy stort neer: dertien VS-militairen omgekomen Rinus Michels WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39331 Prijs fl. 1,35 UTSUNOMIYA (GPD) De Nederlandse wielervrouwen zijn vannacht in Japan we reldkampioen geworden op de 50 km ploegentijdrit. Leontien van Moorsel, Monique Knol, Cora Westland en Astrid Schop waren na 50 km 16 sec sneller dan de ploeg van de Verenigde Staten. De USSR was derde op 30 sec. Voor Leontien van Moorsel, die zaterdag evenals Schop ook start in de individuele wegwedstrijd, betekende het de tweede gouden medaille. Vorige week werd Van Moor sel ook al wereldkampioene op de individuele achtervolging. Nederland behaalde goud ondanks de paniek, die een half uur voor de race in de ploeg sloeg, toen Astrid Schop werd aangereden door een Ja panse fietser. Een bloedende hoofdwond weerhield haar er echter niet van toch te starten. De vrouwen van Piet Hoekstra draaiden een gemiddelde van 46.980 km/u; sneller waren ze nog nooit geweest. De Nederlandse mannen de den het vanochtend aanmer kelijk slechter, want in hun 100 km. ploegentijdrit eindig de de ploeg van bondscoach Piet Kuys op een 18de plaats in een veld van 24 deelnemende landen. Slechter was Oranje nog nooit geweest. Het goud bij de ploegentijdrit ging naar de Sovjetunie. West-Duitsland veroverde op 15 seconden zil ver, titelverdediger Oost- Duitsland pakte brons met een achterstand van 19 seconden. LEIDEN - De produktie-afdeling van het Leidse gevelbekledingbe- drijf Elascon verhuist samen met 20 werknemers van die afdeling naar Ridderkerk. Hollandse Constructie Groep (HCG) verkoopt dochteron derneming Elascon aan metaalbe drijf Damtrade, dat de nieuwe aan winst gedeeltelijk onderbrengt bij zijn eigen dochter, de wandbepla- tingenfabriek H. van Dam. De Hollandsche Beton Groep (HBG), eigenaar van HCG. verze kerde vanochtend dat er bij de over plaatsing geen banen verloren gaan. De directie en de andere afdelingen van Elascon (bij elkaar 20 werkne mers) blijven voorlopig in Leiden. De verkoop van Elascon, waar van HBG geen overnamesom be kend wil maken, maakt deel uit van een drastische reorganisatie van het verlies lijdende HCG. "Bij het op stellen van het strategische plan voor HCG hebben wij besloten dat Elascon geen kernactiviteit voor ons is", licht HBG toe. Elascon heeft een omzet van on geveer 25 miljoen gulden in de mon tage van onder meer dak- en wand platen. H. van Dam heeft dezelfde omzet in vooral de off-shore. WASHINGTON/DEN HAAG (GPD/AP) In het buitenland wordt met spanning afge wacht of de Iraakse leider Saddam Hussein zijn belofte nakomt dat buitenlandse vrouwen en kinderen Irak vandaag mogen verlaten. De woordvoerder van Hussein maakte deze be slissing gisteren bekend. De Nederlandse ambassadeur in Baghdad, N. van Dam, zei van morgen nog niet op de hoogte te zijn gesteld. Hij weet niet of het aanbod alleen geldt voor de 45 vrouwen en kinderen in wat Irak noemt 'gastverblijven'. In Kuwayt en Irak bevinden zich nog zo'n 230 Nederlanders. Het is niet bekend om hoeveel vrou- I wen en kinderen het gaat, noch of j het besluit ook geldt vooor buiten- landers in Kuwayt. In de VS en Groot-Brittannië is sceptisch gerea geerd onder het motto 'eerst zien, j dan geloven'. De Italiaanse ambas- sadeur in Baghdad zei van de Iraak- j se regering de bevestiging te heb ben gekregen dat vrouwen en kin- I deren weg kunnen, maar ook hij kon geen verdere bijzonderheden geven. Uitgevers willen eigen tv-station AMSTERDAM (ANP) - Een com- 1 binatie van zes uitgeversconcerns studeert op de mogelijkheid om een eigen commercieel televisiestation, op te richten. Een woordvoerster van De Telegraaf, een van de zes deelnemers, heeft dat vanochtend bevestigd. De overige vijf zijn de Perscombinatie, Wegener Tijl, de Friesch Groningse Drentse Pers, de Oostelijke Dagbladen Combinatie en de Verenigde Noordhollandse Dagbladen. Ook de Franse com merciële televisiezender TF1 doet mee aan de studie. Er is nog geen streefdatum waarop het station, bij een positieve uitslag van de studie, zou willen gaan uitzenden. De uitgevers zullen met de uit voering van hun eventuele plannen moeten wachten tot de nieuwe me diawet door de Tweede Kamer is behandeld. Die wet moet commer- jciële Nederlandse televisie moge lijk maken. Vrouw verkracht op strand van Noordwijk NOORDWIJK - Ëen 22-jarige Amerikaanse vrouw is gisteravond verkracht op het Noordwijkse strand. De vrouw maakte rond tien uur een strandwandeling toen zij op twee kilometer ten noorden van de Noordwijkse vuurtoren werd over vallen door een nog onbekende man. De Amerikaanse heeft zich volgens de politie hevig verzet en vermoedelijk heeft de dader bij de worsteling ook letsel opgelopen. Het slachtoffer werd later door an dere wandelaars aangetroffen. Na behandeling door een plaatselijke arts is de vrouw overgebracht naar een Leids ziekenhuis. Het gebaar van Hussein is kenne lijk bedoeld om de sfeer te verbete ren voor het gesprek tussen secreta ris-generaal Perez de Cuellar van de VN en de Iraakse minister van bui tenlandse zaken Aziz, morgen in de Jordaanse hoofdstad Amman. Maar tegelijkertijd besloot Irak Kuwayt in te lijven als negentiende provin cie en een onbekend aantal Ameri kaanse diplomaten in Baghdad uit te wijzen. De uitwijzing is een reactie op het VS-besluit om 36 Iraakse diploma ten het land uit te zetten. Marokko heeft twee Iraakse func tionarissen gelast het land te verla ten nadat Marokkaanse diplomaten onder bedreiging met geweren ge dwongen waren hun ambassade in Kuwayt te verlaten en naar Bag hdad te vliegen. Turkije heeft alle 14 personeelsleden van haar ambassa de in Kuwayt 'met reces' gestuurd, maar de ambassade blijft open. De Taiwanese ambassadeur in Kuwayt is wegens nalatigheid ontslagen omdat hij het land ontvluchtte ter wijl daar nog Taiwanezen vastzaten. Irak kondigde gisteren aan dat Kuwayt is ingelijfd als negentiende provincie van dat land en is opge deeld* in drie districten. Kuwayt- Stad heet weer Kadhima, net als toen de stad nog tot Irak behoorde. De inlijving onderstreept dat Irak niet van plan is over de toekomst van Kuwayt te onderhandelen. Vol gens de Egyptische president Mu barak zullen de Arabische landen om de terugtrekking van buiten landse troepen vragen, maar pas na dat Irak de bezetting van Kuwayt heeft opgegeven. De goederenstroom naar Irak via de Jordaanse havenstad Akaba is volgens de Amerikaanse president Bush vrijwel tot stilstand gekomen. Wel heeft Irak voor de invasie een grote voorraad vlees en graan aan gelegd. Bush keerde gisteren terug van zijn vakantieverblijf om het Congres verslag uit te brengen over het Amerikaanse beleid. Enkele uren later keerde een groep van 47 door Hussein vrijgelaten familiele den van Amerikaanse diplomaten in Kuwayt terug. De resten van het verongelukte Amerikaanse Galaxy-transportvliegtuig. controle op de maximum-snelheid ook teruggekomen moeilijk is", aldus de CPVC-secre- grootscheepse taris. ZEGMAARC 4 TEGEN KAMSTEEG OCCASION aantal baanvakken in de Randstad zijn als je in heel Europa één toege- waar 100 kilometer per uur mag stane maximumsnelheid zou heb- worden gereden flink uit te breiden, ben. Dat zou 120 kilometer per uur Dit schrijft minister Hirsch Ballin kunnen zijn, maar ook 100 of 90. (justitie) aan de Tweede Kamer. De Jammer genoeg lukt dat nu niet, plannen zijn van tafel als gevolg van waardoor de handhaving van de zware kritiek vanuit de Kamer. Het kabinet op het plan oi herschikking van 120 km-wegvak- ken en 100 km-wegvakken op te zet ten. Binnen de totale lengte van de 100 km-wegvakken die nu bestaan (645 kilometer rijksweg), zal nu slechts "een beperkte herschik king" worden doorgevoerd om de handhaving van de maximum snel heid en de verkeersveilgheid ter plaatse beter te waarborgen. De Centrale Politie Verkeerscom- missie (CPVC) is tevreden. Volgens secretaris J. Vriend heeft het kabi net voor continuïteit en handhaving van de huidige situatie gekozen en wordt de situatie op de wegen in de Randstad in elk geval er "niet min der duidelijk" op. Uitbreiding van het aantal 100-ki- lometer baanvakken zou volgens Vriend slechts voor verwarring hebben gezorgd, omdat het nog maar twee jaar geleden is dat op een groot aantal Nederlandse snelwe gen de maximumsnelheid werd verruimd van 100 tot 120 kilometer Jan Zekveld 'prikkelende concertserie'. Een op de tien scholieren slikt valium AMSTERDAM (ANP) Bijna 10 procent van de scholieren van 12 jaar en ouder heeft "ooit" kalmerende middelen als valium, librium, seresta of nobrium geslikt. Eén op de vijf scholieren (2 procent van bet totaal) deed dat zonder recept. Dit blijkt uit een onderzoek van het Instituut voor Sociale Geneeskunde van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Tien procent van de meisjes slikte tegen 9 procent van jongens. DEN HAAG (GPD) - Het Centraal planbureau (CPB) en het ministerie van Financiën verschillen van me ning over de te verwachten belas- tingkinkomsten. Volgens het CPB zullen de belastinginkomsten in 1991 twee tot 2,5 miljard gulden la ger uitkomen dan voorzien. Finan ciën houdt het op 1 miljard gulden. Ook voor dit jaar is er nog onenig heid. Het conflict speelt een grote rol bij de opstelling van de Macro eco nomische verkenning 1991 (MEV) Afkoeling Half tot zwaar bewolkt en enkele re gen- of onweersbuien. Minimumtem peratuur ongeveer 17 graden. Maxi mumtemperatuur van 20 graden langs de westkust, tot 25 graden in het oosten van het land. Vannacht weinig wind, overdag draaiend naar westelijke rich tingen en toenemend tot matig, later aan de kust tot krachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Wisselvallig en vooral tijdens het weekeinde regen of buien. Middagtempcratuur ongeveer 20 gra den. 26 PAGINA'S Do t/m Za: Lekkere Schouderham 2e 100 gram Halve Prijs Haarlemmerstraat 151, Leiden door het planbureau. De MEV stijgt,^ mede^ door de export wordt op Prinsjesdag tezamen met de begrotingstukken gepresen teerd. Volgens het planbureau zijn de belastingtegenvallers niet te ver klaren. Daarover moet eerst duide lijkheid komen voordat dit pro bleem in cijfers kan worden uitge drukt. Voor het planbureau staat het nu al vast dat ook de belasting ramingen voor de jaren na 1991 in negatieve zin bijgesteld moeten worden. Jaarlijks komt er ongeveer 120 miljard gulden aan belastinggeld binnen. Vallen die inkomsten tegen dan zou de overheid een deel van haar uitgaven anders moeten finan cieren (lenen) of moeten bezuini gen. Binnen het planbureua zijn in middels de eerste MEV-concepten opgesteld. Daaruit blijkt dat de eco nomische groei komend jaar op 2,6 procent uit kan komen. Afhankelijk van de doorwerking van de crisis in het Midden-Oosten kan de groei 0,5 WEST-BERLIJN (GPD) - Dertien Amerikaanse militairen zijn afgelo- pen nacht gedood toen hun 'Galaxy' transportvliegtuig kort na de start van de Amerikaanse basis Ram- stein in West-Duitsland neerstortte en uitbrandde. Vier bemanningsle den werden gewond. Hun leven loopt geen gevaar. Over de oorzaak van het ongeluk is onduidelijk. Ooggetuigen melden dat het toestel geen hoogte kreeg, na 300 meter neerstortte en in brand vloog. Het kwam terecht in een ge bied met bossen en velden, een paar kilometer van een complex waar de Amerikanen chemische wapens zouden hebben opgeslagen. Direct na het ongeluk werd het terrein volkomen afgezet. De woordvoerder van de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland deelde mee dat de Galaxy, het grootste mi litaire vliegtuig dat de VS kennen, uit Californië kwam en via Duits land op weg was naar de Perzische Golf met een lading medische appa ratuur. Het vliegveld van Frankfurt is de belangrijkste draaischijf in de Amerikaanse bevoorrading van de troepen in het Golfgebied. De militaire basis Ramstein kwam twee jaar geleden in het nieuws toen tijdens een luchtvaart- show meer dan 70 mensen om het leven kwamen nadat een branden de straaljager op de toeschouwers was gestort. duurder aardgas, naar 19,5 miljard - gulden. De rente ziet het planbu- hnnrlcPAQPn reau rond de negen procent uitko- UUlllloUUClUll Door de trage besluitvorming in ZEIST (ANP) - Rinus Michels is de het kabinet inzake de begroting nieuwe bondscoach van het Neder- 1991 kan het CPB de MEV niet lands elftal. Hij zal die functie be- afronden. Bovendien speelt de kleden tot de eindronde van de Eu- voortdurende wijzigende situatie in ropese titelstrijd van 1992 in Zwe- het Midden-Oosten met al haar ge- den. SW-trainer Dick Advocaat tot 0,8 procent lager uitvallen. Daar mee komt een einde aan de uitbun dige economische groei van de laatste jaren die steeds tussen drie en vier procent per jaar schommel de. Vooralsnog ziet het CPB geen ef fect van de crisis op de werkgele genheid. Het aantal banen neemt met 80.000 toe, de werkloosheid daalt met 10.000. De inflatie komt uit op minimaal 2,5 procent. De uit voer neemt met 5 procent toe. Het overschot op de betalingsbalans volgen in de wereld, een rol. VERHUUR... luxe auto's v.a. 30,- p/dag bij PRANGERS Hoofdstraat 104. leiderdorp, tel. 071-89.40.40 wordt zijn assistent. Overigens blijft Advocaat daarnaast trainer van SW. Michels wordt de opvolger van in- terim-bondscoach Beenhakker, die Orarye leidde tijdens de eindronde van de wereldtitelstrijd in Italië. LEIDEN - Aan Jan Zekveld, artis tiek leider van VARA's 'Matinee op de Vrije Zaterdag' is vanmiddag in de Pieterskerk in Leiden het 3M Muzieklaureaat toegekend. Deze prestigieuze jaarlijkse muziekprijs werd door de in Zoeterwoude ge vestigde Zweeds-Nederlandse on derneming ingesteld. Minister d'Ancona (wvc) zal de prijs, ter waarde van honderdduizend gul den, op 8 september in het Concert gebouw in Amsterdam uitreiken. Op die dag wordt het dertig-jarige jubileum van de VARA's-Matinee gevierd. men, toekomstig directeur Holland Festival, zitting hebben, noemt Zekveld verantwoordelijk voor 'de meest prikkelende, attractieve en toegankelijke concertserie van Ne derland.' "Er is sprake van een consequent thematische programmering, er worden geliefde stukken gespeeld, maar «vooral onbegaanbare en onbe gane paden bewandeld. Met dit al les wordt een zeer groot publiek be reikt, dat weet nooit teleurgesteld te óók om te weten welke films er draaien Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betalen slechts f 27,50 Wij nemen een kwartaalabonnement 174.15* Wijnemeneen jaarabonnement f 285.50 Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) toegekend de Henk De jury, waarin o.a. Frans de Kui- Guittart (leider Schönberg ensem- ter, directeur van het Haags conser- ble), Theo Loevendie (componist) vatorium, Hein van Royen, artistiek en Ton Koopman (barokmusicus). directeur van het Koninklijk Con certgebouworkest en Jan van Vlij- 24 AUGUSTUS2 SEPTEMBER Vh.24* 10-17 UUR. C 19- 22 uur. Toegang f 15.-. s avonds f 12.50. Gratis pendcloienst: volg borocnQ rai. AMSTERDAM FBI Trein Toegang en jetten buNS-statkjns. Naam Adres Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1