Voortbestaan van tweeduizend bollenbedrijven loopt gevaar Raad van State bezorgt provincie en Gevulei problemen PEDELLENDAG Brandbrief burgemeesters over herverdeling politie 'We hebben patiënten in leven gehouden die eerst doodgingen' REGIO DEN HAAG/LEIDERDORP - De provincie Zuid-Holland en de Ge meenschappelijke Vuilverwerking Leiden (Gevulei) komen in grote problemen. De stortplaats De Does in Leiderdorp mag van de Raad van State voorlopig niet worden ge- bruikt. De vergunning is vernietigd na procedurefouten van de provin cie. De ingebruikneming van de stortplaats is met een tot anderhalf jaar vertraagd. De provincie en Gevulei moeten nu op zoek naar andere mogelijkhe den om het afval te verwerken. Vol gens woordvoerster Van Gorsel van de Gevulei, die reeds tien miljoen gulden in het project had geïnves teerd, betekent de gerechtelijke uit spraak 'een kleine ramp'. De proble men om het afval ergens te kunnen storten, zijn volgens haar nog groter geworden. Het waren twee knullige vorm fouten van de provincie die de Raad van State gisteren tijdens de zitting deden besluiten om de vergunning te vernietigen. De provincie was vergeten om de afgifte van de ver gunning in de Staatscourant te pu bliceren. Volgens woordvoerder Project Ex'85 is in Leiden mislukt DEN HAAG - Het project Ex'85, be doeld om ex-drugsverslaafden in Leiden op sociaal gebied te helpen, heeft niet aan de verwachtingen voldaan. Het alcoholmatigingsbe- leid van de gemeente Alphen aan den Rijn heeft daarentegen wel suc ces. Dat blijkt uit de vandaag gepre senteerde evaluatienota van de pro vincie Zuid-Holland. Het mislukken van het project Ex'85 is volgens de nota voor een deel te wijten aan een tekort aan voldoende gemotiveerde vrijwilli gers. Daarnaast waren er ook pro blemen met de programmering van de activiteiten, zodat te weinig ex- verslaafden uiteindelijk werden be reikt. Wel wordt overwogen om het project dat inmiddels is afgesloten, op een andere basis in de toekomst voort te zetten. Alphen aan den Rijn, die door de provincie is aangewezen als voor beeldgemeente en daarvoor subsi die krijgt, is erin geslaagd om veel scholen te betrekken bij een infor matiedag over alcoholmatiging. De projectuitvoering van het beleid verloopt volgesn de nota dan ook volgens plan. In het algemeen menen de schrij vers van de nota dat de provincie Zuid-Holland er goed in is geslaagd om met name bij jongeren informa tiemateriaal over verslaving terecht te laten komen. Door het provin ciale stimuleringsbeleid zijn daar naast veel gemeenten overgegaan tot een verslavingspreventiebeleid. Rijnsburgers richten in Noordwijk schade aan NOORDWIJK - Twee Rijnsburgse jongens van 17 en 19 jaar hebben gisternacht in Noordwijk een spoor van vernielingen achtergelaten. Na een avondje stappen wilden ze op de Grent een paar fietsen 'lenen' voor de terugreis. Toen bleek dat de fietsen op slot stonden, zijn ze eerst begonnen een spiegel van een auto af te breken. Daarna werd een licht mast en een vlaggemast afgebro ken. Er werden deuken in auto's ge trapt en uit een auto werden casset tebandjes gestolen. Een poging de auto te starten, leverde kortsluiting op waarna de auto uitbrandde. De inmiddels gealarmeerde Noordwijkse politie heeft de jonge lui op de Heereweg aangehouden. Vlak daarvoor hadden ze nog een bushokje 'onder handen genomen'. De politie schat de totale schade op 25.000 gulden. Gevulei-begroting op de tocht door vernieting vergunning stortplaats De Does van de provincie, T.A. Hofman, is het onverklaarbaar waarom dat in dit geval niet is gebeurd. Tegen staatsraad H. Polak zei Hofman dat het bericht over de goedkeuring van de provincie daar entegen wel in deze krant had ge staan en 'dat is eigenlijk be langijker'. Volgens Hofman wordt de Staatscourant door bijna nie mand gelezen en maakte het dus ook weinig uit dat het daar niet had ingestaan. Een andere fout betrof het niet betrekken van de gemeente Wou- brugge bij de procedure om de stortplaats in het Doesgebied te ma ken. Volgens Polak waren er wel re denen om een aangrenzende ge meente te waarschuwen en te infor meren over de stortplaats. Puinbreker Over de vergunning voor een spr- teerinrichting en puinbreekinstalla- tie bij de stortplaats deed de Raad van State gisteren nog geen uit spraak. Het gaat om de formele vraag of de provincie al dan niet te recht twee aparte vergunningen heeft afgegeven. Aan de hand van het contract tus sen de Gevulei en het bedrijf IJssel- kring dat de installaties gaat behe ren, wil de Raad van State bepalen of er sprake is van één geheel of van twee aparte inrichtingen. De ver gunning voor de sorteerinrichting en puinbreker wordt vernietigd, wanneer de Raad van State vindt dat stortplaats en installaties een onverbrekelijke eenheid vormen. Dan moet voor stortplaats en instal laties één vergunning worden aan- De beroepszaak bij de Raad van State is aangespannen door Stich ting Leefbaar Leiderdorp, Vereni ging Medische Staf van het Sint Eli- sabethziekenhuis in Leiderdorp en de Zuidhollandse Milieufederatie. De bezwaren, die overigens al jaren lang bestaan, komen er in het kort op neer dat de stortplaats een te gro te aanslag betekent op het milieu in het Doesgebied. Het wordt daar naast uit hygiënisch oogpunt on wenselijk gevonden dat de vuilstort zo dicht het Elisabethziekenhuis komt. De provincie Zuid-Holland wil dat nu zo snel mogelijk opnieuw een aanvraag voor een vergunning wordt gedaan. "We hebben de stort plaats ontzettend hard nodig", zegt woordvoerder Hofman van de pro vincie. Zuid-Holland komt op dit ogenblik om in het afval. Het moet nu naar vier andere provincies 'ex porteren', omdat er in Zuid-Holland een te geringe verwerkingscapaci teit is. Nu moet met de Gevulei en ge meente Leiderdorp worden over legd over de nieuwe aanvraag. Bij aanvraag moet ook een zogenaamde milieu-effect rapporta ge gemaakt worden, waarin de ge volgen van de stortplaats voor de polder in kaart wordt gebracht. Vol gens de Leiderdorpse wethouder Veldstra staat nog niet vast of de ge meenteraad nog steeds akkoord gaat met een nieuwe aanvraag. Duurder De Gevulei is de andere instantie die pijnlijk getroffen is door het be sluit van de Raad van State. Woord voerster A. van Gorsel van de Ge vulei, tevens directeur van de reini gingsdienst in Leiden, stelt dat dit de burger beslist geld gaat kosten. Ze rekent voor dat de verwerkings- prijs per ton afval van 180 gulden minstens naar 220 gulden zal stij gen. Het is nog niet duidelijk hoe veel de inwoners van de gemeenten die bij de Gevulei zijn aangesloten, per 1 januari meer moeten gaan be talen. In de begroting van de Gevulei was rekening gehouden met een be paalde winst die de stortplaats in De Does zou opleveren. De prijs per ton werd zo nog kunstmatig gedrukt. Nu gaat deze winst niet door, maar moet de Gevulei bovendien kosten maken om aan nieuwe opslagruim te te komen. Een deel van de capaci teit dat onlangs van Schiedam werd overgenomen is al vol. De Gevulei gaat nu onderhandelen met Kenne- merland dat nog wel capaciteit over heeft. De Gevulei verkeert nu al in aan zienlijke problemen doordat de vuilverbranding van Leiden bin nenkort moet sluiten terwijl de nieuwe installatie nog niet gereed is. Hoewel het gaat om een relatief kleine stortplaats, de Does zou per jaar 135 ton vuil opnemen, komen ontwikkelingen zeer on gelegen. De vuilverwerkingsinstantie waarbij een groot aantal van Leidse regiogemeenten zijn aangesloten, heeft reeds voor tien miljoen gulden in de Does geïnvesteerd. Er zijn ver schillende zaken aangelegd zoals een beschermende bodem, toe gangswegen en bruggetjes. Op dit moment zou in principe met storten begonnen kunnen worden. De groepen, die de beroepszaken hebben aangespannen, waren blij met het besluit van de Raad van State. Volgens Stichting Leefbaar Leiderdorp duurt het nu minstens tweeënhalf jaar voordat er een nieu we vergunning klaarligt. Zelfs werd getwijfeld of er ooit nog wel een nieuwe vergunning zou worden aangevraagd. De Zuidhollandse Milieufedera tie had liever gezien dat de vergun ning op inhoudelijke gronden was vernietigd. De federatie streeft naar een goede controle van de stort plaatsen en financiële garanties voor nazorg van het afval. Woord voerder A.J. Bakker vindt wel dat de onduidelijkheid over wat er nu met het afval moet gebeuren, een nadeel van het besluit is. ROTTERDAM/LEIDEN - Volgens de pedel van de univer siteit van Leiden, W. van Beelen (vierde van links), was de eerste Nationale Pedellendag gisteren in Rotterdam vooral bedoeld om ■het beroep van pedel wat meer bekendheid te geven. "De mees ten weten helemaal niet wat een pedel nou eigenlijk is". Op de Pedellendag die op de Erasmusuniversiteit werd ge houden, konden de dertig pe dellen, inclusief plaatsvervan gers, van de twintig universitei ten met elkaar van gedachten wisselen over hun beroep. Een pedel is de ceremonie meester van de universiteit. Beelen: "Ik ben degene die de gang van zaken regelt bij exa mens en plechtigheden zoals oraties en promoties. Ik ben ook belast met de administratie van examens en studenten". Beelen verschijnt bij plechtigheden in toga en met pedellenstaf. Volgend jaar komen de pedel len in Eindhoven bij elkaar. (foto ANP) ZWAAR GEWOND - Een 32-jarige automobiliste uit Rotterdam is gister avond omstreeks 19.00 uur op de A 4 ter hoogte van Nieuw-Vennep ernstig gewond geraakt, nadat haar auto verschillende malen over de kop is gesla gen. Door nog onbekende oorzaak ging haar auto plotseling slingeren en sloeg over de kop. De vrouw is in het VU-ziekenhuis in Amsterdam opge- BOLLENSTREEK - Zeker de helft van de vierduizend bollenbedrijven wordt in haar voortbestaan bedreigd als de ministers Braks (land bouw) en Alders (milieu) hun plannen doorzetten om het gebruik van landbouw giftot het jaar 2000 met vijf tig procent terug te dringen. Die voorspelling doet Martin Zand wijk, bestuurslid van de Koninklij ke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur in Hillegom, in een reactie op de nota meerjaren plan gewasbestrijding die beide be windslieden gisteren presenteer- Vervuiling Wetering ALKEMADE - Het wateropper vlak van de Wetering bij Oude Wete ring is gisteravond voor driekwart vervuild met olie, afkomstig van een binnenvaartschip. Op het water ligt een dunne filmlaag olie die niet kan worden verwijderd. De dader heeft de olie vermoedelijk over boord gepompt. De rijkspolitie van Alkemade en het Hoogheemraad schap van Rijnland hebben van morgen een onderzoek ingesteld naar de vervuiling en monsters ge- De vervuiling is volgens een woordvoerder van het hoogheem raadschap niet heel ernstig. Het gaat hier vermoedelijk om zogehe ten Bilgewater, chemisch afval. Dat is een laagje water dat regelmatig onderin een schip terecht komt door lekkage of condensatie. Dat water vermengt zich met de olie van de motor van het schip en moet na verloop van tijd door de schipper worden weggepompt. Het over boord pompen van dit chemisch af val is verboden. CONSTANTIJN OPENT TUIN - Prins Constantijn, jongste zoon van koningin Beatrix en student rech ten te Leiden, opent op 13 septem ber de gereconstrueerde voortuin van de Leidse Hortus Botanicus. den. In de nota wordt aangegeven hoe het gebruik van bestrijdings middelen kan worden teruggedron gen. De totale kosten bedragen in eerste instantie 2,3 miljard gulden, later jaarlijks één miljard. De kwe kers, tuinders en landbouwers draaien er voor op. Bollenkwekers krijgen het moei lijk, zegt Zandwijk. Moeilijk in die zin, dat zij met chronisch grondte- kort te kampen krijgen. En dat ligt in het verschiet, omdat er meer vruchtwisselingen op één en het zelfde stuk grond moeten plaats hebben. Nu al hebben bollenkwe kers te weinig grond. In Noord- en Zuid-Holland, waar de meeste bloembollen worden geteeld, is geen grond beschikbaar. Martin Zandwijk schat dat er ten minste enkele honderden hectare nieuwe grond nodig zal zijn als het plan zoals dat er nu ligt ook wordt uitgevoerd. "En dan praat ik", zegt hij, "over het opvangen van de eer ste klap. Hét probleem is dat die grond er niet is. Kijk, het is niet toe vallig dat bollen aan de kust worden gekweekt. Het klimaat speelt hierin een grote rol alsmede de geestgron den die altijd de juiste vochtig heidsgraad hebben. Zou je naar het oosten van het land uitwijken dan is de aanwezigheid van luizen aan merkelijk groter dan hier. Gevolg: er moeten meer middelen worden verspoten om ze te bestrijden. Dat druist precies tegen de plannen van de ministers in. Een ander pro bleem dat zich in het oosten dit jaar voordeed was dat er niet mocht worden beregend toen het zo warm was. Er dreigde watertekort". Goede wil Hoe het nu verder moet? Zandwijk denkt dat er op korte termijn ge sprekken met de ministers moeten komen. Puur van bovenaf opleggen biedt geen oplossing, zegt hij. De bollenkwekers zijn van goede wil om mee te werken aan het terug dringen van het overmatig gebruik van landbouwgif. Zandwijk: "We hebben zes miljoen gulden op tafel gelegd om te onderzoeken of je mid dels biotechnologie bloembollen re sistent kan maken. Zeg maar genen in de bol inbouwen die bepaalde ziekten kunnen voorkomen. Het Laboratorium voor Bloembollen- onderzoek in Lisse en de Land bouwuniversiteit in Wageningen houden zich ermee bezig. Binnen tien jaar mogen we de eerste resul taten verwachten", aldus het be stuurslid. Zandwijk zet een zeer groot vraagteken bij de voortvarendheid de politiek het gebruik van gif wil uitbannen. Het KAVB- bestuurslid: "We werken eraan om het anders te gaan doen. Maar bin nen vijfjaar kun je geen 180 graden om met iets datje in dertig jaar hebt opgebouwd. Zoiets kun je alleen maar bereiken via de weg van de ge leidelijkheid". NIJMEGEN/LEIDEN/WASSE- NAAR - Burgemeester E. d'Hondt van Nijmegen heeft gistermiddag namens 44 collega-burgemeesters een brandbrief aan minister Dales van binnenlandse zaken gestuurd om aan te dringen op onverkorte uitvoering van de voorgenomen herverdeling van politiemensen over de korpsen met de zwaarste werkdruk. Ook de Leidse burge meester C. Goekoop en de Wasse- naarse burgemeester P. Schoute hebben de brief ondertekend. Het gemeentekorps Leiden zou er in 1993 uiteindelijk 58 mensen bij moeten krijgen. Aan het korps in Wassenaar zouden ongeveer tien agenten worden toegevoegd. Vorig jaar kreeg het Leidse politiekorps in de eerste fase van de herverdeling 21 extra agenten toegewezen. In Wassenaar kwamen drie agenten het korps versterken. De gemeente korpsen Alphen aan den Rijn, Kat wijk en Noordwijk leveren juist mensen in. De burgemeesters maken zich, zo blijkt uit de brief, zorgen over uitla tingen die op 25 juni zijn gedaan in de een commissievergadering van de Tweede Kamer over de reorgani satie van de politie. Hierin werd ge zegd dat het 'redelijk en opluch tend' zou zijn als van verdere her verdeling van politiesterkte voorlo pig zou worden afgezien. De 45 burgemeesters zijn beheer ders van de zogenaamde knelpunt korpsen, die tot 1993 een uitbrei ding van tien tot dertig procent te goed hebben. Er moeten nog acht- AZL optimistisch over nieuwe behandelmethode nekkramp LEIDEN - Een doorbraak? Henk Dik herhaalt de vraag. Dik, chef de clinique intensive care van de afdeling interne genees kunde van het Academisch zie kenhuis Leiden: "Het is een be handeling waarmee we patiënten in leven hebben gehouden die voorheen dood gingen. Je praat echter over een dure, exclusieve behandeling die alleen maar mo gelijk is in een academisch zie kenhuis. Het ziekenfonds betaalt niet. Wij doen dat". Diks afdeling boekte opzienba re resultaten bij de behandeling van bloedvergiftiging die kan op treden bij een bepaalde vorm van hersenvliesontsteking, algemeen bekend als nekkramp. Acht van de tien patiënten, in de leeftijd van twee tot achttien jaar, die aan deze vorm leden overleefden hun ziekte! twee stierven. Vóór de nieuwe behandeling was het net andersom: stierven er acht van de tien patiënten en bleven er twee in leven. Dik maant, ondanks het feit dat de overlevingskansen bij deze ge vreesde complicatie zo drastisch is toegenomen, toch tot enige voorzichtigheid. "De methode bevindt zich nog in een experi menteel stadium, maar de eerste resultaten zijn bemoedigend. Het is nog niet helemaal duidelijk waarom de behandeling zo effec tief is. Onderzoek moet aantonen hoe de vork in de steel zit. Wij zijn er in elk geval van overtuigd dat het werkt". Een 'normale' vorm van bacte- riële hersenvliesontsteking, ofte wel nekkramp, kan tot hersenbe- schading of tot de dood leiden. Worden patiënten tijdig met anti biotica behandeld, dan geneest deze aandoening meestal zonder complicaties. Dat lag tot nu toe anders bij de zogeheten meningo- coccensepsis, een zeer ernstige vorm van nekkramp waarbij bloedvergiftiging optreedt. Giftig Bij deze nekkramp komen de bacteriën, de meningococcen, in grote hoeveelheden in het bloed en produceren giftige stoffen. De patiënt krijgt hoge koorts (veertig graden) en er ontstaan stoornis- - sen in de bloedstolling. De huid vertoont over het hele lichaam in het begin rode stipjes zo groot als een speldëprik, later worden deze huidbloedinkjes groter. Overleeft een patiënt de nekkramp, dan is er meestal een blijvende schade aan inwendige organen of lede maten en is amputatie van een arm of been vaak onvermijdelijk. De Leidse onderzoekers kon den in de meeste gevallen van de gevreesde nekkramp alleen maar toekijken terwijl de patiënten on der hun handen stierven. Ze had den antibiotica om de bacteriën te lijf te gaan, maar het gif bleef in het bloed aanwezig. Ruud Wes tendorp, arts op de intensive care, dook in de vakliteratuur en kwam een behandelmethode op het spoor die in Scandinavië al eens was toegepast maar was stopge zet. De basisprincipes werden aangehouden en aangepast aan de mogelijkheden die Leiden voorhanden had. Samen met de Bloedbank, die beschikt over een apparaat dat bloedcellen en bloedvloeistof (plasma) van el kaar kan scheiden, ging men aan de slag. De bloedvloeistof van de patiënt wordt bij deze methode vervangen door bloedvloeistof van een gezonde donor (plasma- ferese). Op die manier wordt in enkele uren al het bloed van de patiënt van de dodelijke gifstof fen ontdaan. Tegelijk start de ver dere behandeling met antibiotica om de bacteriën te bestrijden en de algemene conditie van de pa tiënt weer op peil te brengen. Hoopvol Ruud Westendorp: "We kregen er genoeg van dat al die patiënten dood gingen. Voor ons was dat de drijfveer te gaan zoeken om daar wat aan te doen. Het is nog maar een begin, maar we hebben een instrument in handen dat blijkt te werken. Zeg maar dat we het bloed zuiveren en er een extra hoeveelheid bloedplaatjes aan toevoegen. Zo stel je het lichaam in staat zich te herstellen. We kun nen, dat ook direct aan de huid waarnemen. Als de behandeling is begonnen nemen de rode huid- vlekjes niet meer toe. Vroeger ge beurde dat wel. We hebben, ter controle, de vlekjes geteld. Ze bleven, direct na de behandeling, in aantal geluk". De behandeling is zeer arbeids- Ruud Westendorp (rechts) en ee maar we hebben een instrument i intensief en vereist teamwerk. Met ziekenhuizen in de omgeving van Leiden heeft het AZL water dichte afspraken gemaakt. Dient zich een patiënt aan met de ge vreesde nekkramp, dan stuurt het Academisch Ziekenhuis een am bulance met een arts. In het AZL wordt alles in gereedheid ge bracht om zo snel mogelijk met de behandeling te kunnen begin nen. De bloeddonor moet ook ge duld hebben want hij ligt enkele uren aangesloten aan het plasma- ferese-apparaat. Haast is het sleu telwoord. "Hoe eerder een patiënt bij ons komt, hoe groter de kans op overleven is", stelt Dik. Helemaal ongevaarlijk is de nieuwe methode overigens niet, zegt Westendorp. Volgens zijn zeggen kunnen er ongelukjes ge beuren. De patiënt kan in een shock raken als de bloeddruk nog lager wordt dan zij al is. En er kunnen bloed inkj es optreden. "We zoeken naar dat wat we écht nodig hebben en wat per se niet. i patiënt. "Het is nog maar een begin, (foto Henk Bouwman) Het is best mogelijk dat we de bloedvergiftiging met maar één stofje zouden kunnen bestrijden. Enkele uitslagen hebben we al en weten welke stoffen het niet zijn. Waar het uiteindelijk op uitdraait is het vinden van een tegengif. Dat is de toekomst". Een toekomst die andere aca demische ziekenhuizen met grote belangstelling volgen. Dik vertelt dat de kans groot is dat andere az's gaan meewerken om uitbrei ding aan het onderzoek te geven. honderd politiemensen worden ver deeld. De herverdeling van 2.100 politiemensen uit korpsen rijks- en gemeentepolitie, zoals door de rege ring besloten in juni van vorig jaar, is volgens de 45 burgemeesters ech ter nog niet eens voor de helft vol tooid. "Er is nog steeds sprake van een aanmerkelijk en ongewenst verschil in werkdruk tussen de korpsen van gemeente- en rijkspoli tie", staat in de brief te lezen. De burgemeesters schrijven dat „uitstel van verdere verdeling on aanvaardbaar is met het oog op openbare orde en veiligheid, waar onder de criminaliteitsbestrijding. De vele activiteiten die nog moeten worden verricht om de reorganisa tie van de politie op adequate wijze te doen verlopen, voegt er nog een extra dimensie aan toe". Dat de bestaande verschillen in wprkdruk binnen de al ingezette re gionale politiesamenwerking on derling zouden kunnen worden op gelost, achten de burgemeesters „volstrekt in strijd met de realiteit". Bovendien vinden de burgemees ters dat er, gezien de bedrijfsvoe ring en werving van nieuw perso neel, de grootst mogelijke duide lijkheid moet zijn over de juiste om vang van de korpsen. Een afschrift van de brief is ge zonden aan de minister van justitie en aan de leden van de Vaste kamer commissie voor politie-aangelegen- heden. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Men meldt aan het „Hbl." uit Rotterdam: De vaart op Ameri ka, vooral het vervoer van land verhuizers, neemt hier steeds toe. Bij de „Ned.-Amerika'ansche Stoomvaartmaatschappij" zijn de aanvragen, ook voor kajuits passagiers, op dit oogenblik zóó talrijk, dat er in de volgende maand extra-reizen zullen moe ten worden gedaan. Niet minder dan zeven stoomschepen dezer maatschappij zullen in de maand naar Nieuw-York ver trekken. Dit bewijst dat men bij dergelijke ondernemingen zich niet moet laten ontmoedigen door aanvankelijk minder gun stige uitkomsten. De Nederl.- Amerikaansche Stoomvaart maatschappij" heeft slechte tij den beleefd, toen velen aan hare levensvatbaarheid wanhoopten. De aandeelhouders hebben zich toen moeten getroosten, dat de helft van hun kapitaal als ver lies werd afgeschreven. Het heeft zeer lang geduurd vóór de stroom van landverhuizers hier heen werd geleid. Maar men heeft volhard, en thans is onze rechtstreekse stoomvaart op Amerika eene prachtige onder neming waarop Nederland trotsch mag zijn. Vijfentwintig jaar geleden: - Ball, de Amerikaanse onder minister van Buitenlandse Za ken, zal morgen in Parijs een on derhoud hebben met De Gaulle en de Franse president een bood schap van president Johnson overhandigen. Aangenomen wordt dat deze boodschap, al thans gedeeltelijk, gaat over de oorlog in Vietnam. Het is moge lijk, dat Ball in Parijs is om de kansen te peilen van een Frans vredesinitiatief inzake Viet nam. Zoals bekend is eendelega tie van de Noordvietnamese ar beiderspartij op het ogenblik in Parijs.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15