TAD LEIDEN Leiden krijgt islamitische basisschool Opleidingcentrum voor vliegers mogelijk naar de Leeuwenhoek i LAATSTE STRAALTJES IN VENSTER Mogelijke verdere uitbreiding waterzuivering Zuid-West s LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 LEIDEN - Fokker vestigt mo- gelijk een opleidingscentrum voor vliegers in Leiden. Dat centrum, waar onder meer drie vliegsimulatoren worden opge steld voor de Fokker 100, zou werk bieden aan minstens 100 mensen. De kans is groot dat dat centrum later wordt uitge breid. De woordvoerder van Fokker wilde de mogelijke komst van het opleidingcen trum naar Leiden overigens niet bevestigen. Het is al lange tijd bekend dat Fok ker op zoek is naar een vestigings plaats voor het opleidingscentrum in de omgeving van Schiphol. Door de goede verkopen van de Fokker 100, moet het bedrijf meer piloten opleiden. Aan het project zou moge lijk ook Schreiner Airways deelne men dat in Leiden aan de Plesman- laan is gevestigd. Directeur J. Röben van Schreiner bevestigde vanochtend dat zijn be drijf onderhandelt met Fokker over de opleidingen van vliegers. "Wij hebben veel belangstelling voor sa menwerking op dat gebied. Waar dat gebeurt, is voor ons niet van be lang, dus Leiden is een reële moge lijkheid". Verder wilde hij geen me dedelingen doen: "Het is wat voor barig om nu al te spreken over een vestiging aan de overkant". Fokker komt met alternatief voor ruimtevaartdivisie De komst van het opleidingscen trum naar Leiden is mogelijk nu Fokker heeft besloten om de ruim tevaartdivisie, Fokker Space Sys tems, niet in Leiden te vestigen. Dit omdat de huidige gebouwen van de ruimtevaarttak op Schiphol-oost niet nodig blijken te zijn voor de produktie van de Fokker-100. De erfpachtovereenkomst voor de grond in de Leidse Leeuwen hoek was echter al afgesloten. Vol gens W. van der Hoeven, hoofd van de directie grondzaken van de ge meente Leiden, is dat contract on herroepelijk. In maart tekenden Fokker en de gemeente een overeenkomst. "Dat betekent dat er een afnameplicht is van de grond. Het erfpachtrecht kan alleen maar worden ontbonden door de gemeente, wanneer die daar in het algemeen belang redenen voor heeft. Het enige wat Fokker kan doen is de grond aan een ander overdragen", zegt Van der Hoeven. Daarbij moet rekening worden gehouden met de bepalingen die zijn opgenomen in de erfpachtover eenkomst. "Het bedrijf moet passen in het karakter van de Leeuwen hoek, er moet een hoogwaardig be drijf voor terugkomen", aldus Van der Hoeven. "Ik weet niet hoe dit moet worden opgelost. Vandaag wordt in elk ge val contact opgenomen met de ge meente en Fokker zal zorgen voor een heel fatsoenlijke regeling", rea geerde een woordvoerder van de vliegtuigfabrikant gistermiddag. Omdat het besluit dat Space Sys tems op Schiphol gevestigd blijft zeer kort geleden is genomen, is vol gens hem nog niet bekend wat de gevolgen er van zijn. Wethouder Bordewijk van finan ciën die zijn collega Walenkamp van economische zaken vervangt, zegt dat er verder moet worden on derhandeld met Fokker. "De geslo ten overeenkomst brengt verplich tingen met zich mee en ze moeten maar aangeven wat ze daarmee wil len. Daarvoor moeten ze maar naar hun advocaat stappen. Wij zullen er voor zorgen dat de uiteindelijke op lossing zo voordelig mogelijk is voor de gemeente Leiden", aldus Bordewijk. Over eventuele schadeclaims wil hij nog niet praten: "Dat doen we pas als we hebben gehoord wat zij willen". Hij hield zich gistermiddag op de vlakte omdat de gemeente toen nog niet officieel was ingelicht door het bedrijf. Bordewijk noemde dat ove rigens 'onbehoorlijk'. De Fokker- woordvoerder zei dat de gemeente gistermiddag zou worden ingelicht en dat dat niet eerder is gebeurd omdat 'het een zeer recent besluit Gisteren is ook tijdens de college vergadering gesproken over de nieuwe ontwikkelingen. "We zyn niet veel verder gekomen dan de constatering dat het heel teleurstel lend is als het bedrijf niet komt", al dus Bordewijk. In Leiden zou een groot gebouw worden neergezet waar 500 mensen zouden gaan werken. "Er is een groot aantal arbeidsplaatsen mee gemoeid en als het niet doorgaat, dan is dat voor de economische ont wikkeling van Leiden geen goede zaak", zei de wethouder. Van der Hoeven betreurt het be sluit van Fokker vooral vanwege de 'uitstraling', waarop andere bedrij ven af zouden kunnen komen. Ove rigens hebben nog geen bedrijven bij de gemeente aangeklopt die graag in de buurt van Fokker Space Systems gevestigd zouden willen worden. Maar dat is logisch, zegt Van der Hoeven: "In de praktijk tre den zulke effecten pas op als het be drijf er ook echt zit. Dat zie je ook bij kantoorgebouwen. Die raken ook pas vol als het gebouw er staat". Fractievoorzitter T. van der Nat van de WD, die als wethouder van economische zaken nauw betrok ken was bij de onderhandelingen met Fokker, wil ook eerst de officië le reactie van het bedrijf afwachten. "Als het niet doorgaat, dan is dat buitengewoon jammer omdat Fok ker een bedrijf is dat we graag had den willen hebben". liever nat pak dan flinke buil LEIDEN - Een 77-jarige Leide- naar stond gistermiddag voor een moeilijke keuze. Hij man reed vanaf de Sebastiaansdoe- len in de richting van de Doelen steeg. Daar lag in verband met werkzaamheden een kabel over de weg. De man fietste er overheen, waarbij hij de macht over het stuur verloor. De Leidenaar be merkte dat hij recht op een meerpaal afreed. De enige manier om dat ob ject te ontwijken een keuze voor was een duik in de gracht. De man verkoos bliksemsnel een frisse duik boven een harde bot sing met de paal. Volgens de po litie is hjj er zonder verwondin gen van afgekomen. Geen tweede pe-school Stevenshof LEIDEN - Met ingang van volgend schooljaar kan in Leiden een islamitische ba sisschool worden gevestigd. Burgemeester en wethou ders hebben gisteren beslo ten een dergelijke school op te nemen in het plan voor ba sisscholen. De aanvraag voor een tweede christelijke basisschool in de Stevens hof werd afgewezen. De islamitische basisschool kan in augustus volgend jaar de deuren openen. Volgens N. Smulders van de directie onderwijsVordt voor de sctjool gezocht naar een bestaand gebouw. De Stichting Islamitische Basisscholen in Leiden die de aan vraag heeft ingediend wil dat de school wordt gevestigd in Leiden Zuid-West. De gemeente heeft nog geen ge schikt gebouw op het oog voor de islamitische basisschool. "In princi pe gaan we pas zoeken na januari, wanneer blijkt welke scholen moe ten worden opgeheven omdat er te weinig leerlingen zijn", aldus Smul ders. Vorig jaar werd de aanvraag van de stichting afgewezen pmdat niet voldaan was aan de wettelijke nor men. Het verzoek was niet aan de gemeenteraad maar aan het college van B en W geadresseerd en de ou derverklaringen en de statuten wa ren niet op tijd ingeleverd. Vanuit de raad kwam er kritiek op de han delwijze van het college, die te star zou zijn geweest. "We hebben nu met de stichting overlegd zodat aan alle eisen en voorwaarden werd voldaan", ver telt Smulders. Prognose De aanvraag van de protestants- christelijke schoolvereniging vol deed niet aan de wettelijke normen, in de ogen van de gemeente. "De prognose toont niet aan dat de school over 15 jaar 200 leerlingen telt. Als wij onze standaard-reken techniek loslaten op de gegevens, komen we uit op bijna 35 leerlingen onder dat getal", verklaart Smul ders. Het schoolbestuur wilde door middel van ouderverklaringen ook aantonen dat de school per 1 augus tus 199175 leerlingen zou tellen. Dat is een andere voorwaarde op basis waarvan een school kan worden ge sticht. Ook daaraan is volgens Smulders niet voldaan. Voorzitter Van den Berg van de christelijke scholenvereniging noemt het collegebesluit 'bijzonder teleurstellend'. "We hebben de prognose op laten stellen op basis van de laatste gegevens die de ge meente heeft aangeleverd. We ko men uit op meer dan 200 leerlingen over 15 jaar". Van den Berg kan zich ook niet voorstellen dat aan de andere voor waarde om een school te stichten, het kunnen aantonen dat er op 1 au gustus volgend jaar 75 jongste leer lingen zijn, niet is voldaan. "Ik snap er helemaal niets van", zegt hij. "Ik ben dan ook benieuwd naar de on- derbouwing van de gemeente". In beroep Hij noemt het 'zeer waarschijnlijk' dat het schoolbestuur in beroep gaat bij de provincie tegen het be sluit van het Leidse college, dat ove rigens nog moet worden bekrach tigd door de voltallige gemeente raad. Van den Berg vindt het jam mer dat door het besluit van het col lege de 'touwtrekkerij' weer op nieuw begint. Die begon enige jaren geleden toen er al christelijke, katholieke en openbare scholen in de nieuwe wijk waren. Er bleek nog plaats te zyn voor twee scholen. De vierde school werd een openbare en de vijfde zou een interconfessionele signatuur krijgen. Daarover werden afspra ken gemaakt tussen het christelijk en het katholiek onderwijs. Het nieuwe bestuur van de chris telijke scholen vereniging diende echter een aanvraag in voor een tweede pc-school, maar alleen de aanvraag voor een interconfessio nele school werd gesteund door de gemeenteraad. De christelijke scho- Omdat augustus zich deze week van zijn beste kant laat zien, pakken ver- en een strandlaken kan het zelfs goed toeven zijn in lenverengmg ging tegen het raads- scheidene mensen nog even de laatste serieuze zonnestralen van deze zomer een woning aan de Nieuwe Rijn. Alleen het met de z besluit in beroep en werd dopr de mee Waar velen de beschikking hebben over een tuin of balkon, moeten an- wat problemen op. provincie in het gelijk gesteld, dere Leidenaars het hebben van wat improvisatietalent. Met een kussentje Daarop ging de gemeente in beroep bij de Raad van State die beide aan- Daarop diende de protestants- Stankoverlast in 1992 verdwenen christelijke vereniging een nieuwe aanvraag in. Gevolg van het geharrewar dat al een aantal jaren duurt, is dat de be staande scholen in de wijk uit hun jasje groeien. "De christelijke school heeft LEIDEN Het Hoogheemraad- gemoeid van 60 miljoen gulden, meer leerlingen dan de twee open- schap van Rijnland gaat ervan uil bare scholen samen. Het belangstel- dat de afvalwaterzuiveringsinstalla- lingspercentage voor christelijk on- tie in Leiden Zuid-West over tien a capaciteit van de huidige installatie derwijs is in de Stevenshof gigan- vijftien jaar opnieuw moet worden veel te klein tisch groot. We weten niet hoe we uitgebreid. Met de huidige uitbrei- door de groei >n vensterbank van i meedraaien levert (foto I Man in eigen woning geboeid LEIDEN - Een 25-jarige Leidenaar is de afgelopen nacht in zijn woning aan de Smaragdlaan overvallen en geboeid. De man werd rond 4.00 uur wak ker van gestommel in zijn woning. Kort daarop verschenen drie man nen in zyn slaapkamer die hem vroegen om zijn vuurwapen. De man is lid geweest van een schiet vereniging, waardoor hij een wa penvergunning had. Omdat hij zijn lidmaatschap onlangs opzegde, heeft hy echter geen wapen meer in huis. De mannen geloofden hier weinig van, bonden de Leidenaar de han den op de rug en drukten hem met zijn gezicht in het hoofdkussen. Vervolgens doorzochten ze de wo ning. Ze namen stereo-apparatuur, een televisie, video en nog wat spul len mee. Voordat ze er vandoor gingen, be vrijdden ze wel eerst het slachtoffer uit zijn benarde positie. Gehinderd door de duisternis heeft hij geen goed signalement kunnen geven. Vragen over schouwburg LEIDEN - Het CDA-raadslid Kruijt wil van het college van B en W we ten welke selectiecriteria de schouwburg heeft gehanteerd voor bepaalde voorstellingen waarvan het aantal abonnementsplaatsen al is uitverkocht. Kruijt herinnert er aan dat het ge meentebestuur, in het rapport 'Sa men op zoek naar meerwaarde', heeft verwoord dat het kunst- en cultuurbeleid van Leiden gericht moet zijn op een zo breed mogelijke samenstelling van het kunstaan bod. Kruijt wil van het college weten, nu voor bepaalde voorstellingen het aantal abonnementsplaatsen al is uitverkocht, welke selectiecritera zijn gehanteerd, welke maatregelen zijn getroffen om een breder pu bliek in de schouwburg te krijgen en of er inderdaad sprake is van een bredere spreiding. - w Omdat de installatie zoveel afval- ringen die worden gebouwd in be- Belangrijkste reden voor de forse water moet verwerken, kampt Lei- staande woongebieden. Dat bete- nieuwbouw is het feit dat de den Zuid-West al jarenlang met lige installatie enorme stankoverlast. Om te vo Dat komt vooral komen dat deze problemen in de bevolking. Zo toekomst weer zullen ontstaan c kent dat maar twee dagen per jaar, bepaalde geurconcentratie mag onder i Rijnland en ook frequenter contro les uitoefenen", zegde hy toe. Om stank te voorkomen worden stallatie afgedekt. De huidige installatie blijft wel i noodlokalen moeten aanslepen", dingsplannen, die eind 1992 moeten is bij de bouw geen rekening gehou- dat dan de installatie opnieuw te hoe dat wordt gecontroleerd. "De gebruik, maar verwerkt nog geeft Van den Berg de situatiè aan. zijn gerealiseerd, i investering den met de wyk Stevenshof. de i de pols kon houden. LEIDEN - Drie Fords staan gewoonlijk alleen in de showroom de plaatselijk Ford-dealer betrof, zo stonden drie peronenauto's elkaar op de Willem de Zwijgerlaan. Ze botsten rond 22.00 uur op elkaar nadat een 45-jarige Amsterdammer vanaf de Willem de Zwijgerlaan de Kooilaan wilde oprijden. Hij zag daarbij twee auto's over het hoofd die richting Leiderdorp reden. De Amster dammer botste op de auto van een 27-jarige Alphenaar. Die kwam door de klap op de ander rijstrook terecht, waarbij hij botste met een personenwagen van een 37-jari ge Leidenaar. Er vielen geen gewonden. (foto Jan Holvast) klein is, wordt op het terrein al stank zal verminderen ruimte gereserveerd voor verdere dus je kunt ervan uitgaan dat uitbreidingen na de eeuwwisseling. Rijnland verwacht dat dan een nog grotere installatie nodig is op basis van gegevens van de gemeen te Leiden. Daarbij wordt rekening gehouden met bebouwing van de Oostvlietpolder, waar ruim 14.000 mensen zouden kunnen wonen, zo bleek gisteravond tijdens een voor lichtingsbijeenkomst voor omwo nenden van de installatie. De bijeenkomst was vooral be doeld om vragen van omwonenden te beantwoorden om te voorkomen dat ze uit onwetendheid bezwaar zouden indienen tegen de afgifte van de hinderwetvergunning die Ri.inland nodig heeft, zo maakte W- KÏoin Schiphorst van het hoog heemraadschap meteen al duidelijk aan de tien bewoners die naar het gebouw van het waterschap aan de Breestraat waren gekomen. Behalve om de stank terug te dringen, zijn de aanpassingen ook nodig om aan de scherpere eisen voor reiniging van afvalwater te kunnen voldoen. Het hoogheemraaascnap gaat er van uit dat de gedeeltelijk nieuwe installatie nauwelijks stank meer verspreidt. Rekening moet, ook vol gens de gemeente, worden gehou den met de richtlijnen die het Rijk heeft opgesteld ijk 25 procent van het afvalwater. Dat en- betekent dat de capaciteit voor 40 minder snel zullen klagen", stel- procent wordt benut, terwijl er nu de een vrouw vast. Zij vroeg zich af sprake is van een forse overbelas- of de gemeente niet vaker de vinger ting, verklaarde Klein Schiphorst. De oude slibvelden worden bui- Milieu-ambtenaar J. Vellekoop ten gebruik gesteld zodat een groot legde uit dat de gemeente dat wel gedeelte van het terrein vrij komt. eigenlijk een verdubbeling van de de capaciteit nodig en het zit er niet in schijnlijk nodig is rond het jaar 2010 dat dat spoedig zal gebeuren. Maar zijn wij niet scheutig met het afsto- als er vaak klachten binnenkomen ten van terrein", liet Klein Schip- zullen we gaan overleggen met horst weten. Fandango moet terras sluiten LEIDEN Café Fandango moet De caféeigenaar heeft geen terras- haar terra- aan de Nova Passage, vergunning omdat de gemeente die aan het Noordeinde, met onmiddel- iarcn "'et meer afgeeft In plaats lijke ingang sluiten. Bewoners van *>arwm v°ert de gemeente een ge- de Nova Passage hebben vorige do°gbele,ld terrassen met week, in een kort geding, de htüp rust worden gelaten zolang z,j maar van de rechter ineeroeDen omdat voldoen aan bepaalde eisen, zoals het terras volgens hen ernstige de sluitingstijd. Bewoners klagen al overlast verooniaakt. Rechtbank- geruime tijd steen en been president mr. Reisig heeft hen het gelijk gesteld en de caféeigenaar _Qr,OOT. dwangsom van duizend gulden f een uwdiifibuiii van uunenu guiuen c~ per dag in het vooruitzicht gesteld '¥,1'°' hinder die zij van het terras onder vinden. Het conflict tussen de café- de-bewoners heeft i: deze de uitspraak niet x ten geleid. De politie moest er h haaldelijk aan te pas komen om zaken in goede banen te leiden. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13