Jesse Jackson praat journalist9 met Hussein 'Er- en herkenning voedselallergie kan gezondheidszorg miljoenen besparen" Russische keuken eenvoudig en gezond Hypnotiseur vrijgesproken van verkrachting patiënte Moskou laakt uitwijzen Irakezen VS 3' 5 WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE WASHINGTON - De Ameri- kaanse zwarte politicus ds. Jesse Jackson is gisteren naar het Mid den-Oosten vertrokken. Hij zal vandaag of morgen een gesprek hebben met de Iraakse president Saddam Husayn. Van onze correspondent Henk Dam Jackson maakt de reis als jour nalist. Het interview zal op een nader te bepalen tijdstip worden uitgezonden door de nieuws show 'Inside Edition', die ook de kosten van de reis van Jackson en zyn 15 leden tellende gevolg Jesse Jackson vlak voor zijn vertrek naar Baghdad. draagt. De Iraki's hebben hem en zijn gezelschap visa gegeven. Voor Jackson is het interview voor een deel een p.r.-stunt. Hij vestigt er de aandacht mee op de talk-show 'The Jesse Jackson Show', die volgende maand van start gaat en die de zwarte domi nee in een nieuwe rol, die van in terviewer, zal laten zien. Jackson zelfheeft de afgelopen dagen ook benadrukt dat hij zijn reis als journalist, en niet als di plomaat maakt. "Dat laatste zou niet juist zijn". Hij is van plan om behalve met Saddam Husayn ook met Amerikaanse gijzelaars te praten. De reis heeft nogal wat kritiek in Amerika losgeroepen. Politici vrezen, dat Saddam Husayn het bezoek van Jesse Jackson zal ge bruiken voor propagandistische doelen. Het wordt bijvoorbeeld niet uitgesloten geacht, dat Husayn aan Jackson een aantal Amerikaanse gijzelaars meegeeft, om zijn "goede wil" en zijn "vre delievendheid" te tonen. Jackson maakte in 1984 een reis naar Syrië, waarby hy erin slaag de een Amerikaanse piloot vrij te krijgen, die boven Syrisch grond gebied was neergeschoten. AMSTERDAM (ANP) - Het ge rechtshof in Amsterdam heeft giste ren in hoger beroep een 55-jarige hypnotherapeut vrijgesproken van ontucht met een patiënte. Twee we ken geleden eiste de procureur-ge- nrraal bij het hof nog twaalf maan den gevangenisstraf waarvan zes voorwaardelijk wegens verkrach ting van en ontucht met een patiën te. Daarnaast zou de hypnothera peut de komende vijf jaar zijn be roep niet meer mogen uitoefenen. In juni van het vorig jaar werd de man bij de Amsterdamse rechtbank tot dezelfde straf veroordeeld. Er was destijds anderhalf jaar celstraf tegen hem geëist. Hij is in hoger be roep gegaan omdat hij meent des tijds ten onrechte veroordeeld te zijn. Volgens het hof staat weliswaar vast dat de man gemeenschap heeft gehad met zijn patiënte, maar is niet onomstotelijk vast komen te staan dat dit is gebeurd terwijl ze "fysiek weerloos" was. Het hof baseert zich daarbij op de expliciete ontkennin gen Van betrokkene, de verklaring van een deskundige en de verkla ringen van de patiënte zelf. Volgens het hof heeft de thera peut wel "grof misbruik" heeft ge maakt van de psychische afhanke lijkheid van het slachtoffer waarin hy haar heeft gebracht. De man, die een hypnotherapeutische praktyk in Laren had, pleegde de ontucht in 1983 diverse malen met de patiënte, nadat zij uit hypnose was wakker geworden. Zy verzette zich aanvan kelijk tegen de seksuele handelin gen, maar gaf hem later zyn zin om dat zij zich volgens een eerder geda ne verklaring fysiek weerloos voel de. Prof. F.H.L Beyaart, psychiater en directeur van het Pieter Baan- centrum die als getuige-deskundige optrad, deelde het gerechtshof twee weken gelden desgevraagd mee dat patiënten fysiek weerloos kunnen zijn nadat ze uit een hypnose ont waakt zijn. "Er ontstaat een soort schemertoestand. Een situatie waarbij de patiënt willoos en weer loos kan zijn", aldus Beyaart. Hij voegde er aan toe dat hierover ech ter nog maar weinig bekend is. De raadsvrouwe van de verdach te, C. Los-Vlasman, pleitte op de zit ting al voor vrijspraak van haar cliënt. Volgens haar verkeerde de vrouw niet in een situatie van licha melijke weerloosheid. "De patiënte had de volledige beschikking over haar eigen wil", aldus de advocate toen. Haar cliënt, die niet meer in de therapeutische sfeer werkt, vertel de op de zitting zich "moreel best wel heel schuldig te voelen", maar nooit druk te hebben uitgeoefend op de vrouw. De therapie had in dit specifieke geval zelfs goed gewerkt, aldus de hypnotherapeut. Waddenvereniging eist afsluiting van smeerpijp in Eemsmonding DEN HAAG (ANP) - De Veenkolo niale Afvalwaterleiding, in de volksmond de Smeerpijp, waarop tien bedrijven hun afvalwater lozen dat in de Eemsmonding terecht komt, moet zo snel mogelijk wor den gesloten. Dat eiste de Landelij ke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee gisteren bij de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. Het ministerie van ver keer en waterstaat is de gedaagde. De vergunning die het Rijk in Radio-actieve opslag AHAUS (ANP) - Van zowel Neder landse als Duitse kant is gisteren tij dens een hoortzitting in Ahaus in de Bondsrepubliek de zorg uitgespro ken dat de opslag voor radio-actieve brandstofelementen in deze plaats (25 kilometer van de Nederlandse grens) een permanent karakter krijgt. Er is nog altijd geen methode gevonden om het kernafval voor goed op te bergen. De bedoeling is hiervoor de zoutlagen te gebruiken, maar by die oplossing worden grote vraagtekens gezet. 1986 aan de provincie Groningen af gaf moet volgens de Waddenvere- ning worden omgezet van een ver gunning voor onbepaalde tijd in een vergunning die in 1995 afloopt. De pijp zou dan ook zijn afgeschreven* Daarnaast wil de Waddenverenif ging dat het ministerie de lozings: normen in de nieuwe vergunning aanpast aan de huidige sanerings maatregelen. Ook moet een verbod van stoffen worden opgenomen die op de zwarte lyst staan. De Waddenvereniging vindt de lozingen van de tien bedrijven vol strekt in strijd met de hoofddoek stelling van de in 1980 verschenen nota over de Waddenzee, die luidt 'Bescherming, behoud en waar no dig herstel van de Waddenzee als natuurgebied'. Behalve strokartonbedrijven en aardappelmeelfabrieken waarvoor de afvalwaterleiding oorspronke lijk was bedoeld, lozen op dit mo ment ook chemische bedrijven zoals Silenka uit Hoogezand, Billi- ton Refractories uit Veendam, Resi- na uit Foxhol en de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) in \ssen. het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en de Databank voor Voedselovergevoeligheid, twee in stanties waar de NVAS veel mee sa menwerkt, worden overspoeld met vragen. "De hoeveelheid vragen is zo groot dat wij alledrie geregeld kam pen met te weinig mankracht en tijd om ze goed te kunnen beantwoor den. Wij zijn nu gezamenlijk bezig om een landelijk informatiebureau op te zetten, speciaal voor iedereen met vragen op het terrein van voed selovergevoeligheid", vertelt Nardi Nieborg-Eshuis, bestuurslid en me de-oprichtster van de NVAS. Op het ogenblik buigt het minis terie van wvc zich over dit plan. Het bureau moet namelijk door het mi nisterie worden bekostigd. Maar tot het zover is - als het bureau er komt, duurt dat nog minstens een jaar - staan alle instanties natuurlijk nog open voor vragen. Noodzaak De NVAS is vijf jaar geleden uit nood geboren. "Ik plaatste ruim ze ven jaar geleden een oproep in het blad Kinderen waarin ik ouders, die net als ik een kind met koemelkal- lergie hadden, vroeg om informatie over dit probleem. De meest opval lende brief kwam van een vrouw uit Almere die me schreef dat zij een contactgroep had opgericht voor ouders met een kind of met kinde ren met voedselallergie en/of voed- selintolerantie. Ik voelde, na haar uitgebreid te hebben gesproken, hier ook wel wat voor", zegt Nie- borg. Na een oproep kreeg zij tot haar grote schrik reacties uit het hele land en er ontstonden overal con tactgroepen die nu een onderdeel zijn van de NVAS. "Het Astma Fonds heeft ons geholpen om de Stichting van de grond te tillen. Zij konden ons precies vertellen waar mee je rekening moet houden wan neer je een patiëntenorganisatie in het leven roept", aldus Nieborg. Nog voor de Stichting een feit was, is Nieborg begonnen met het samenstellen van een medische en een alternatief medische advies raad. "Uiteindelijk hebben we naast deze adviesraden ook een dieet- commissie opgericht. In de raden en de commissie zitten deskundi gen die gespecialiseerd zijn in voed selovergevoeligheid", vertelt Nie borg. Iedereen van de NVAS, ook de deskundigen, werkt vrijwillig. "Wij kunnen terecht bij de deskundigen die ons helpen bij het zoeken naar antwoorden op de vele vragen en het samenstellen van voorlichtend materiaal. Aan de andere kant ver schaffen wij de deskundigen infor matie over wat er leeft onder de pa tiënten", legt Jenny Verheuvel-Kol man uit. Zij is eveneens bestuurslid van de NVAS en verantwoordelijk voor het verschijnen van het kwar taalblad van de Stichting en de ver schillende speciale informatieboek werken, waaronder het vernieuwde informatieblad. De deskundige achterban maakt de NVAS zo geloofwaardig dat zelfs het ministerie van wvc de hulp van de adviesraden heeft ingeschakeld toen het met een brochure over hulpstoffen in voeding uitbracht. Aandacht De problemen rond voeding en voe dingsstoffen krijgen steeds meer aandacht en meer en meer artsen staan open voor de mogelijkheid dat een patiënt aan voedselallergie en/of voedselintoleratie kan lijden. "Maar we zijn nog lang niet zover dat alle medici aan voedseloverge voeligheid denken wanneer zij de oorzaak van de klachten van zijn pa tiënten niet kunnen vinden. En dat terwijl een Canadese arts heeft voorgerekend dat er miljoenen gul dens in de gezondheidszorg kunnen worden bespaard wanneer medici eerder aan voedselallergie denken", zegt Nieborg. Zij wijst overigens duidelijk op dat voedselovergevoeligheid niet alleen een probleem is dat bij kinde ren voorkomt. Ook volwassenen kunnen, zelfs op erg late leeftijd, een allergie ontwikkelen. "Laatst werd ik opgebeld door een man van tachtig die ineens uitgebreide voed selallergie kreeg. Hij zat onder de uitslag, terwijl hij nog nooit last had gehad van eczeem". Ruim eenderde van de 2200 dona teurs van de NVAS zijn volwassen die zelf last hebben van voedselal lergie en/of voedselintoleratie, de rest heeft een kind en kinderen met het probleem. Telefoon Naast een kwartaalblad waarin de laatste nieuwtjes over voedselover gevoeligheid staan en de bijeen komsten georganiseerd door de 35 verschillende contactgroepen ver spreid over Nederland, verzorgt de NVAS een informatielijn. "Hier ko men vragen binnen die uiteenlopen van 'ik moet koemelk vermijden. GEWAPEND TEGEN OVERVAL Voedselallergie stichting herziet informatieblad ADVERTENTIE - Het recept voor de lekkerste speculaas is gesneden koek voor onze bakker.-i tc&têdoter Het 120 pagina's tellende informatieblad van de Nederlandse Voedselallergie Stichting (NVAS) is geheel herzien. Naast het laatste nieuws op het terrein van voedselallergie en voedselintolerantie, bevat het boek veel uitgebreide informatie over deze beide problemen. door Pien Wildeman Het boek is geschreven voor geïnte resseerde leken, artsen, diëtisten en wijkverpleegkundigen. Heel han dig zijn de praktische tips die in het blad staan. Er bestaat bij voorbeeld een Databank voor voedseloverge voeligheid, Alba. Artsen en diëtis ten kunnen hier een lijst merkarti kelen aanvragen die bij voorbeeld vrij zijn van kippeëi of koemelk. Pa tiënten die deze produkten moeten vermijden, weten dan precies wat ze van hun boodschappenlijstje moeten schrappen. Maar ook komen in het vernieuw de blad verschillende deskundigen aan het woord die dieper ingaan op de problemen die door voeding kunnen worden veroorzaakt. Deze problemen variëren van buikpijn tot oorontstekingen en van moe heid tot hyperactief gedrag. De me dici leggen uit wat er op het ogen blik aan te doen is. Welke onderzoe ken er al bestaan om er achter te ko men welke stoffen iemand niet kan verdragen en welke personen en in stanties behulpzaam kunnen zijn voor mensen die overgevoelig zijn voor bepaalde voedingsstoffen. Tijdens het samenstellen van het boek hebben de mensen van de NVAS dankbaar gebruikgemaakt van de jarenlange ervaring die zy hebben opgedaan tijdens het zoe ken naar antwoorden op alle vragen die bij de Stichting binnenkwamen en -komen. En ondanks alle al ver strekte informatie, neemt de vra- genstroom eerder toe dan af. Elke maand komen er honderden vragen bij de Stichting binnen. Informatiebureau En niet alleen de NVAS wordt over spoeld met vragen over voedselal lergie en voedselintolerantie. Ook Aanbiedingen geldig t/m zaterdag I september of zolang de voorraad strekt Niet verkrijgbaar in Alphen a/d Rijn. MOSKOU (AP) - De Sovjetunie heeft dinsdag de Ver enigde Staten gekritiseerd wegens de uitwijzing van Iraakse diplomaten. Moskou waarschuwde bij monde van woordvoerder Gennady Gerasimov van buiten landse zaken dat vergeldingsmaatregelen slechts es calatie in de hand werken. Gerasimov gaf tevens te kennen dat enkele Arabi sche buurlanden van Irak na de invasie van 2 augustus in Kuwayt hebben nagelaten voldoende druk op Bag hdad uit te oefenen. "Arabische landen dienen zich energieker op te stellen met betrekking tot hun in spanningen de crisis te elimineren," aldus Gerasimov. "Veel hangt af van de Arabieren zelf,zij kunnen zich bepaalde inspanningen getroosten om een uitweg uit de situatie te vinden." De Verenigde Staten wezen maandag 36 stafleden van de Iraakse ambassade in Washington uit en legden de resterende 19 stafleden bepaalde beperkingen op. Washington verzocht tegelijkertijd zijn bondgenoten om soortgelijke stappen, maar op dit verzoek werd vooralsnog uitsluitend afwijzend gereageerd. Gerasimov zei dat ook de Sovjetunie er niet voor voelt Iraakse diplomaten uit te wijzen. Hij voerde aan dat het naar de mening van Moskou niet nodig is "ge zien de explosieve situatie olie op het vuur te gooien". De Sovjet-woordvoerder noemde de sluiting van Wie in Nederland behoefte heeft aan een exotische maaltijd kan be hoorlijk aan zijn trek komen. De keuze is groot: van Indonesisch tot Mexicaans, van Spaans tot Thais, van Chinees, en dat zelfs in soorten, Peking-, Szechuan-, Kanton-, tot Grieks en veel daartussen. Maar een goed Russisch restaurant ontbreekt tot nu toe, evenals trouwens restau rants van andere Oosteuropese lan den. door Wina Born De Russische keuken is interessant genoeg voor een Westeuropees pu bliek, zoals ook wel het grote succes van de Russische restaurants in Pa rijs na de Eerste Wereldoorlog heeft bewezen. Maar dat was niet zo moei lijk: men kon toen de Russische keukencultuur van de grote restau rants in Moskou en Sint-Petersburg en van aristocratische en gegoede burgerfamilies zó overplanten. Nu ligt dat veel moeilijker. De traditio nele keuken is, zoals zoveel andere cultuurgoederen, door zeventig jaar verwaarlozing, miskenning en ma teriële misère volstrekt in het slop geraakt. Toerisme Wie in de Sovjetunie heeft kennis gemaakt met de over het algemeen zeer armzalige en slechte hotelkeu ken, die zal weinig enthousiasme kunnen opbrengen voor het eten in Appelwijzer (1) De meest bekende appel is de Golden Delicious. Een eeuw geleden al werd het de 'appel van de toekomst' genoemd. Dat had toen alles te maken met de uitstekende eigenschappen van de appel. De groei levert weinig proble men op en de appel is stevig en goed te bewaren. Omdat de Golden Deli cious in vrijwel alle delen van de wereld verbouwd wordt, is deze appel het hele jaar door te koop. De Golden Delicious is een tamelijk grote handappel, die lichtgroen tot goudgeel van kleur is. De appel heeft stevig vruchtvlees en weinig sap. Voor appelmoes is de Golden Delicious minder geschikt. Wel voor taart vulling, omdat de appel een zachtzure, later tot zoet rijpende, uitgesproken smaak heeft. Die smaak is ook een voordeel als er sap van geperst wordt. Veel sap geeft de appel dan niet, maar de smaak vergoedt dan veel. Rusland en die heeft ook geen idee hoe heerlijk die keuken kan zijn. Culinaire kunst als cultuuruiting paste niet in het communistische denken, dat van bourgeois-deca- dentie en de feestmalen van de stali nistische partijtop waren niets an ders dan grove drankorgieën (lees de memoires van de operazangers Galina Vishnevskéya, echtgenote van de cellist Rostropovitch, beiden indertijd in ongenade gevallen). Niet vet Hoe dan ook, de Russische keuken is de moeite waard. In wezen een voudig en landelijk, maar origineel en goed passend in een gezond voe dingspatroon omdat ze niet vet is. Er zouden echter wat meer verse groenten gebruikt moeten worden. Verschillende invloeden hebben deze keuken gevormd en één van de belangrijkste was die van de Mon golen die in de Middeleeuwen over Rusland heersten. Zij kwamen uit de Centraalaziatische steppe en brachten mee wat typisch is voor Aziatische nomadenvolken: een zu- re-melk-cultuur. Zure room, yo ghurt, kwark, kefir en alle varianten daarvan zijn niet meer weg te den ken uit de Russische keuken. Van hun buren de Chinezen hadden de Mongolen geleerd groenten zout of zuur in te maken. Zoals zuurkool. Ingelegde groenten als komkom mers, biet, kool, zijn heel belangrijk in Rusland, evenals in China en Centraal-Azië. De lange, strenge winters maken het inleggen van groenten noodzakelijk. Ook padde stoelen zijn heel belangrijk, in het seizoen vers en anders gedroogd of ook ingelegd. En ook dat is logisch in een land met zoveel eindeloze wouden. Peter de Grote Tsaar Peter de Grote (1672-1725) zet te zijn land open voor Westeuropese invloeden. In de loop van de acht tiende eeuw werd het mode voor aristocratische families in Sint-Pe- tersburg en op de grote landgoede ren om voor hun kinderen leraren en gouvernantes aan te nemen uit Frankrijk, Duitsland en Zweden en later ook om een liefst Franse chef kok in de keuken te hebben. Dat is zo gebleven tot aan de Revolutie. Die koks brachten verfijning en ook nieuwe ideeën, maar waren wel zo wijs om de basis van de Russische keuken met alle zure melkproduk- ten, paddestoelen, fijne vissoorten als steur en steriet, en de kunst van het pasteitjes (pirosjki) bakken vast te houden. De volgende keer verder over de Russische keuken. Roomboter amandelspeculaasstaaf. Dagelijks ovenvers uit eigen bakkerij. Gevulde speculaasstaaf van circa 250 gram, gevuld met 100% amandelspijs en bereid met echte boter. Van^fWvoor 't Wordt steeds leuker bij V&D. J buitenlandse ambassades in Kuwayt door Irak onwet tig, maar achtte "een beleid waarin lik op stuk wordt gegeven" minder verstandig, aangezien dan het le vensgrote gevaar dreigt van "een spiraal van escala tie". De Sovjetunie geeft in de huidige fase van het conflict de voorkeur aan "diplomatieke inspanningen, behoedzaamheid en een delicate benadering", aldus de zegsman. Hij voegde hieraan toe dat Moskou zich net als Washington tot doel heeft gesteld een einde te maken aan d- -aakse agressie, alsmede de "bestraf fing van de duuer". Gisteren arriveerde in Moskou een groep van 240 Sovjet-vrouwen en kinderen uit Irak. De Sovjetunie had 7.791 burgers in Irak, voor het grootste deel tech nici werkzaam in dé olie-industrie, diplomaten en hun gezinsleden. Het is het plan dat voor zaterdag alle 983 vrouwen en kinderen uit Irak zijn teruggehaald. Er bevinden zich ook 193 Sovjet-militaire adviseurs in Irak. Volgens Moskou zitten de adviseurs contrac tueel vast aan hun activiteiten. Gerasimov ontkende beschuldigingen dat de Sovjetunie de VN-sancties te gen Irak schendt door haar adviseurs in Irak te hand haven. Hij zei dat militaire adviseurs niet onder de VN- sancties vallen. "Wettig gezien is er geen probleem, maar er is een moreel aspect aan de kwestie, hetgeen wij erkennen en zullen proberen op te lossen". hoe doe ik dat?' tot 'Kan ik de kos ten die ik moet maken voor mijn strenge dieet ergens op verhalen?"', vertelt Nieborg die zelf vier uur per week de informatielijn bemant. Toch zijn de meeste telefoontjes die bij de Stichting binnenkomen, van mensen die kinderen hebben met gedragstoornissen waarvan ze vermoeden dat het voeding komt ol ouders met baby's met koemelkal- lergie. "Wij kunnen deze mensen natuurlijk geen kant-en-klaar dieet voorschrijven. Daarvoor moeten zij bij hun arts of diëtist aankloppen. Ten slotte zijn wij alleen maar lotge noten. Wel kunnen we de bellers deskundig advies geven en hand vatten aanreiken hoe zij zelf hun problemen kunnen oplossen", ver volgt Verheuvel eveneens weke lijks de telefoonlijn bemant. Dc NVAS Is te bereiken op 033 - 804823. Het correspondentieadres luidt: Postbus 249, 3740AE Baarn. twee bestuursleden van de nederlandse voedselallergie Stichting N. H. Nieborg-Eshuis (links) en J. Verheul-Kol man (rechts). "Wij kunnen geen kant-en-klaar-dieet voorschrijven. Wel kunnen we deskundig advies geven en handvatten aanreiken om de problemen op te lossen". (toto gpd) LIMA Een Peruaans meisje kijkt met bezorgde blik naar het zelfgemaak te wapen van haar vader, een Peruaanse boer die zich wapent tegen de guerrillastrijders van het 'Lichtend Pad'. De rebellen hebben het vaak ge munt op voedseltransporten. Het in een crisis gedompelde Peru beleefd een van de gewelddadigste periodes uit de geschiedenis. (foto AP»

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11