MEUBELBEURS LINKANTO SSf&al Ouders letten te weinig op verdrinkingsgevaar LEZERS ■6 600 fabrikanten zondag 2 september Vuilniszak goedgekeurd Reparatie cd-speler vaak moeizame zaak Tuincentra vaak onwetend gratis vervoer en entree gratis meubelopslag gedurende 6-12 maanden 10-15% KORTING Gehandicapt... en teelt ook gewoon leven MEAB BV VANAVOND tfezomfftjew LEIMUIDEN BEL: 01721-9512 Je eitjCHwize inkomen! •HWiJfiNïfci DINSDAG 28 AUGUSTUS 1990 SAMENSTELLING RAYMOND PEIL Vooral voor jongens heeft het water grote aantrekkingskracht Ouders letten onvoldoende op de gevaren voor verdrinking in de woonomgeving. Jaarlijks verdrinken steeds meer peuters vlak bij huis. Een onderzoek van de stichting Consument en Veiligheid wijst uit dat elk jaar 45 kinderen onder de 20 jaar door verdrinking om het leven komen. In het ziekenhuis wor den voorts nog eens 200 slachtoffers in deze leeftijdsgroep be handeld na een 'bijna-verdrinking'. Het merendeel van de slachtoffers doende beveiliging van bruggetjes (60 procent) is nog geen vijf jaar oud. Deze peuters verdrinken meestal in open water dicht bij huis, zoals de sloot, vijver, gracht en tuin en afscherming van vijvers en zwembaden in de tuin spelen hier bij een rol. Een ander voorbeeld zijn slecht vijver. Kinderen ouder dan vijf jaar onderhouden beschoeiingen of verdrinken meestal verder van huis en in zwembaden of nadat zij door het ijs zijn gezakt. Tweederde van alle jeugdige verdrinkingsslachtof fers zijn jongens. Consument en Veiligheid conclu deert uit het onderzoek dat de kans op verdrinking wordt vergroot door jeugdige leeftijd. Zeer jonge kinde ren, vooral jongens, voelen zich sterk aangetrokken tot water. Voorts is uiteraard de zwemvaar- digheid van belang. Van kinderen tot vijfjaar kan maar een zeer gering deel echt zwemmen. Bij kinderen uiteraard de zwemvaar- juist aangegeven diepte vergroten gladde taluds die extra gevaren op leveren. Deze kenmerken van de omgeving vergroten ook de risico's wanneer een kind te water raakt. Een goed onderhouden, overzichte lijk en niet te steile helling vergroot de kans dat mensen het ongeval zien en daarmee de kans op een snelle reddingsactie. Afgekalfde beschoeiingen, kroos, onbeveiligde tuinvijvers en de on- plassen der sico's. Diep water aan de kant is ex tra gevaarlijk en bemoeilijkt de red- uit etnische groepen ligt het aantal ding. Een snelle reddingsactie en zwemmertjes lager, waarschijnlijk omdat zij vaak later zwemles krij gen dan leeftijdgenoten. Belangrijk voor de kans op een ongeluk is ook het toezicht van vol- het verlenen van eerste hulp zijn es sentieel voor een goede afloop. Volgens de stichting zijn op korte termijn maatregelen mogelijk om het aantal verdrinkingen onder kin- Ouders moeten zelf het deren terug te dringen. Allereerst De vuilniszak, zelf al goed voor 50.000 ton afval per jaar, kan dunner en lichter. (archieffoto Holvast) Voor het eerst heeft het keurmerkinstituut IVHA een vuilniszak goedge keurd. De zak onder de naam 'Dino' die voortaan 'Goedgekeurd door de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen' mag heten, wordt vervaardigd door het bedrijf Eurobag. Het keurmerk wordt voor de periode van twee jaar verleend, waarbij tussentijds kwaliteitscontroles plaats hebben. Volgens een bekendmaking van het IVHA kan dank zij de voortschrij dende techniek dunner materiaal worden gebruikt voor de vervaardiging van vuilniszakken, zonder dat de sterkte daaronder hoeft te lijden. Een zak van polyetheen high density bevat eenderde tot de helft minder plastic dan de gangbare vuilniszak en is desondanks minstens even sterk. Gemiddeld worden in Nederland per jaar 800 miljoen vuilniszakken ge bruikt. In totaal staat dit gelijk aan 50 miljoen kilo grondstoffen. Door het gebruik van de nieuwe, goedgekeurde zakken kan een enorme besparing op het milieubelastende plastic worden bereikt. Het zou goed zijn, zo vindt de IVHA, als alleen nog maar zakken van het nieuwe, dunne folie mogen werden verkocht. De belangrijkste eisen waaraan de goedgekeurde huisvuilzakken moe ten voldoen hebben betrekking op het formaat, aantal (per verpakking), af- scheurbaarheid, doorscheurbaarheid, sterkte van de naden, de milieube lasting, de kwaliteit van de opdruk enzovoorts. De eisen zijn opgesteld in overleg met de keuringseisencommissie Huishoudelijke Verpakkingen. In deze commissie zitten zowel vertegenwoordigers van het bedrijfsleven als van onderzoeksinstellingen en consumentenorganisaties. Het Keurmerkinstituut IVHA (Instituut voor Huishoudtechnisch Ad vies) gaat onder meer over het keurmerk 'Goedgekeurd door de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen'. Dit is een totaalkeurmerk, wat in houdt dat wordt gelet allerhande eigenschappen van produkten. Ook op punten die de consument niet ziet, maar die wel van belang zijn. gevaar in de gaten houden en niet te gemakkelijk vertrouwen op de aan wezigheid van oudere kinderen bij het water waar hun kind aan het spelen is. Ook blijken ouders nogal oorzaken eens onbekend met de gevaren va verdrinking in de woonomgeving. Beveiliging Het onderzoek wees voorts uit dat de 'tewaterraking' soms ook heeft te maken met de omgeving. Onvol- staat zij het geven van goede yoor- lichting voor aan ouders van jonge kinderen (vooral ook aan die van de Marokkaanse nationaliteit) over de 3 op ver drinking. Voorts moeten er landelij ke richtlijnen komen voor gemeen ten, die minimumeisen stellen aan de aanleg en het onderhoud van open water in woonwijken. In recre atiegebieden met open water zijn professioneel toezicht en regelmati ge controle op de veiligheid nodig. Ouders zijn zich vtiak niet bewust'van het gevaar dat water in hun woonomgeving oplevert. Bij verkoop bestrijdingsmiddelen De eisen voor de verkoop van be strijdingsmiddelen in tuincentra moeten dringend worden aange scherpt. In de Bestrijdingsmidde lenwet zouden eisen moeten wor den gesteld aan de kennis van verkopers over plagen, de bestrij ding ervan en de eventuele daar aan verbonden gevaren voor mens, dier en milieu. Dit concludeert Konsumenten Kontakt (KK) na een bezoek aan dertig tuincentra en boeren bondswinkels. KK keek ook of de winkels vei lig waren ingericht. Giftige stof fen moeten immers niet op plek ken staan waar kinderen er ge makkelijk bij kunnen. 'Het was Konsumenten Kon- takt een doorn in het oog dat men niet of nauwelijks op de hoogte was van de verschillen tussen de diverse bestrijdingsmiddelen waardoor onnodig middelen wer den geadviseerd met relatief gro te milieubezwaren. Geregeld wer den ook milieuvriendelijke stof fen aangeraden, die helemaal niet zo veilig zijn. Geen van de detaillisten of pro ducenten (via het etiket) wijst er op dat de resten en verpakkingen van het spul niet in de vuilnisbak thuishoren: Cd-spelers zijn vaak moeilijk te re pareren. Uit een enquête van de Consumentenbond onder 760 leden blijkt dat 32 procent van de onder vraagden na een 'reparatie' nog steeds last hadden van het manke ment. Reparaties buiten de garan tieperiode kosten gemiddeld 77 gul den. In 1987 ging een zesde van de cd- spelers binnen een jaar kapot. Van de in 1988 gekochte spelers was dat 5 procent. De cd-speler lijkt het sta dium van de kinderziektes te zijn gepasseerd. Dat een duurder appa raat niet altijd beter is blijkt bij het merk Denon: bij een gemiddelde prijs van 1100 gulden had 30 pro cent een mankement. Philips scoor de met 15 procent iets hoger dan ge middeld. De meest gehoorde klacht (37 procent) bij cd-spelers is dat het ap paraat overslaat of blijft hangen. Ook komt het regelmatig voor (16 procent) dat de speler weigert som mige nummers of soms hele cd's af te spelen. Eén op de tien koperè had last met het schuiflaatje. Ongeveer een kwart van de problemen wordt veroorzaakt door een mankement aan het laadmechanisme. In bijna 20 procent van de gevallen blijkt de laser, die het schijfje leest, de boos doener. Een minpunt bleek voorts de soms lange wachttijd bij het repare ren. Maar liefst 15 procent van de ondervraagden moest langer dan drie weken wachten. Een kwart had zijn apparaat binnen 3 dagen terug en 27 procent in 4 tot 7 dagen. Dat lange wachten is dus echt niet no dig. Servicecontract De reparaties werden in veel geval len uitgevoerd door de technische dienst van de importeur. Onder vraagden die hun kapotte speler daar naartoe stuurden waren het ge middeld 10 dagen kwijt. Lieten zij dit door de winkelier doen, dan be droeg de reparatietijd gemiddeld 15 dagen. Het is hoog tijd dat de service bij reparaties van 'cd-spelers verbetert, vindt de Consumentenbond, te meer daar het één van de snelst groeiende produkten is in de ge- luids- en beeldbranche. In vier jaar tijd is het bezit van cd-spelers vért- waalfdvoudigd. Volgens de bond staat in meer dan de helft van de huishoudens een cd-speler. De gemiddelde prijs van het ap paraat is de afgelopen jaren snel ge daald. Vijf jaar geleden kostten zij gemiddeld 1000 gulden, vorig jaar was dat nog slechts 600 gulden. Zij variëren in prijs van 300 tot 2400 gulden. Volgens de gebruikers is de kwaliteit muziek voldoende. Bezit ters van de goedkopere merken kla gen echter over bijgeluiden van de mechaniek van de speler. In opgang bij de handel is het ver kopen van een servicecontract aan de consument die een cd-speler maar ook andere elektronica aan schaffen. Dé Consumentenbond raadt dit in het geval van cd-spelers af. Er treedt namelijk slechts een beperkt aantal mankementen op buiten de garantieperiode. Boven dien valt de reparatieprijs mee. in de Jaarbeurshallen te Utrecht exposeren Op deze beurs, 20 keer groter dan de Groenoordhal, zult u aantreffen een enorme sortering meubelen van Nederlandse, Duitse en Belgische fabrikanten. Deze beurs is slechts 1 dag toe gankelijk voor particulieren, namelijk op: Wat er op meubelgebied te koop is, staat op deze beurs. Hebt u plannen voor nu of in de toe komst? Bezoek dan de show, welke slechts eens per jaar wordt gehouden. Als u lid wordt van onze inkooporganisatie bieden wij u: Tevens biedt onze organisatie een goede voorlichting en Bij het inrichten van een huis ontvangt u uit de winst op uw eigen aankopen minstens 1.000,- tot 2.000,- contant terug. Ook op wasautomaten, gasfornuizen, koelkasten enz. geven wij nog 5 tot 10% korting op de discount winkelprijzen! Duizenden tevreden consumenten en onze 30-jari- ge ervaring staan borg voor kwaliteit en betrouwbaarheid. 50 Aangesloten winkels te Leiden. Haast u en vraagt direct om informatie. CONSUMENTEN ORGANISATIE HOOIGRACHT 67 2312 KP LEIDEN telefoon 071-133914 b.g.g. 140266 Veel mensen denken dat gehandicapten niet gewoon kunnen leven. AVO is echter van mening dat zij een (vrijwel) normaal leven Bon Ik wil graag nadere informatie. Naam: moeten kunnen leiden. Postcode/plaats: Bon zenden naar: AVO, postbus 650,3800 AW Amersfoort INTEGRATIE Teletoon(033)75.33.44 GOMHDIKAPTÏN Beschermvrouwe H.M. de Koningin ONDERWIJS - INSTITUUT TUSSEN 7 EN 9 UUR VOORLICHTING TE R0EL0FARENDSVEEN in café Hogenboom, Sotaweg 150 n Onderwijs en Wetenschappen op grond van de 3t onderwijs binnen de reikwijdte In ons snelgroeiende bedrijf Is plaats voor: all-round automonteur Zij die in dit vak plezier hebben voelen zich bij ons beslist thuis. Sollicitaties te richten aan: Auto Eitens Blekerstraat 6, 2222 AN Katwijk ZH Telefoon 01718-26369 ALPHENS m DAGBLAD VRAAGT VOOR 'N KRANTENWIJK UITSLAG DE WINNAARS ZIJN: T.G.D. Steenbeek, Leiden J.J. Erades, Leiden A. van Hees, Leiden I. Koopman, Leiden Fam. Peters, Leiden Th. Bergervoet, Leiden E. Janson, Leiden Fam. Frigge, Leiden T. de Groot, Alphen a/d Rijn Fam. Beljon, Zoeterwoude W. Remmerswaal, Zoeterwoude P.H. Mulder, Leiden Fam. Verver, Leiden M. Bonnet, Leiden J.A. Boef, Leiden I. Diepenhorst, Lisserbroek Fam. de Graaf, Leiden W. v.d. Hoogen, Leiden E. v.d. Tuin, Leiden Gert Minnee, Zoeterwoude De prijzen kunnen worden afgehaald aan de balie van het Leidsch Dagblad, me], ingang van vandaag, 28 augustus. Ons kantoor is open van 8.30 uur tot 17.00 uur. Vergeet u geen legitimatie mee te nemen. Over de uitslag is geen correspondentie mogelijk. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door: café L'Espérance, Pizzeria Karalis, Banketbakkerij Bogaards, Restaurant Quasimodo, Platenzaak Nic. de Tombe, café De Tregter, café 't Keizertje, Leidato evenementen Organisatie, Restaurant In den Gapende Eter, Stichting Jazz on Sunday, café Bodega 't Vattegat, Restaurant Pardoeza. Vandaag kunt u de uitslag ook op de Leidsch Dagblad Kabelkrant lezen. Leidsch Dagblad Witte Singel 1,2311 BG Leiden, tel. 071-161400 Alphens Dagblad, Julianastraat 19, 2405 CG Alphen a.d. Rijn, tel. 01720-93961

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 14