'Grens gepasseerd bij gebruik landbouwgif Watertorens dreigen uit landschap te verdwijnen Thuiszorg voert landelijk 'vijf voor twaalf-actie Meer geld voor bureaus slachtofferhulp in regio DINSDAG 28 AUGUSTUS 1990 REGIO PAGINA 13 Ons land heeft hoogste gebruilt bestrijdingsmiddelen in Europ (vervolg van voorpagina) DEN HAAG Minister Braks (landbouw) gaat haast maken om het gebruik van land bouwgif drastisch terug te dringen. Nog dit jaar, hij denkt begin november, wil de be-" windsman de boeren en tuinders precies laten weten waar zij aan toe zijn. Braks om schreef het meerjarenplan vanmorgen als een 'forse ingreep' die uiteindelijk moet leiden tot een blijvende verandering in de agrarische wereld. Noodzakelijk, aldus de landbouw minister, want het gebruik van pestyciden is zo dominant, dat de grenzen zijn gepasseerd. Nederlandse agrariërs maken in Europa het meest gebruik van be strijdingsmiddelen. Gemiddeld wordt tien kilo per hectare verspo ten of verstrooid. Grondontsmet ters komen op de eerste plaats. Dit gif kan in de toekomst alleen nog maar op recept wordt verkregen. Minister Braks vertelde dat de ak kerbouw de grootste bulk ver bruikt. Inmiddels zijn 220 middelen aan een nader onderzoek onderwor pen: 143 ervan zijn als 'kritisch' be oordeeld. Met voorrang wordt naar deze giffen gekeken of ze definitief moeten worden verboden. De bewindsman: "We moeten het gif terugdringen, omdat onze na- tuurlijke omgeving erdoor wordt aangetast. Maar voor de landbouw is het ook niet goed als zij zo afhan kelijk blijft van bestrijdingsmidde len. Internationaal gezien zal dit aanspreken", meent Braks. "Nu al wordt er met een schuin oogje naar ons gekeken. Ik ben er dan ook van overtuigd dat deze stap ertoe bij draagt dat het imago van hetNeder- landse produkt in aanzien stijgt". REGIO De instellingen voor maatschappelijke dienstverlening in de regio houden op dinsdag 11 september een actiedag, 'de dag van de thuiszorg'. Het doel van deze lan delijke campagne is het verbeteren van het imago van thuiszorg door het gevën van voorlichting over de aard van het werk. De actiedag is een initiatief van de Landelijke Ver eniging voor Thuishulp. Uiteinde lijk is het de bedoeling meer perso neel te werven voor gezinsverzor ging. De Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Midden-Rijnland voor Alphen en omstreken, de Stichting Gezinsverzorging in Lei den en de Stichting voor Maat schappelijke Dienstverlening Duin en Bollenstreek kampen regelmatig met wachtlijsten met aanvragen voor gezinshulp of wijkverpleging. De instellingen kunnen extra perso neel dan ook goed gebruiken. Volgens hoofd hulpverlening van de stichting Gezinsverzorging in Leiden, G. Marcellis, hebben veel Fokker komt mogelijk met alternatief voor vestiging in Leiden LEIDEN De gemeente Leiden gaat er niet zonder meer van uit, dat vliegtuigbouwer Fokker van de 2,7 hectare grond in het Scien- cepark af wil. Het bedrijf heeft vanmorgen telefonisch de ge meente bevestigd dat de ruimte- vaarttak niet naar Leiden worden overgeplaatst. De gemeente vindt dat er over alternatieven gepraat moet worden. Mogelijk dat Fok ker het terrein voor een ander on derdeel van het bedrijf kan ge bruiken. Binnenkort zullen hier over de eerste gesprekken worden gevoerd. "Een contract is natuurlijk niet met een pennestreek van tafel", laat D. Swaneveld, beleidsmede werkster van het bureau werving en bedrijfscontacten van de ge meente Leiden weten. De ge meente en Fokker hebben een erfpachtscontract afgesloten, waarin tal van voorwaarden zijn opgenomen. Ook het bouwplan maakte daar onderdeel van uit. Er zouden aan de Plesmanweg een kantoorpand en een produktiehal worden gebouwd. Er zou voor tus sen de 400 en 500 man werkgele genheid komen. Het bericht gisteren in het Leidsch Dagblad, dat Fokker Space Systems niet naar Leiden komt, kwam voor beleidsambte naar Swaneveld als een complete verrassing. "We zijn geschokt door de manier waarop met een contractpartner als de gemeente Leiden wordt omgegaan. Ik heb bijna dagelijks contact met Fok ker en dan moet je zoiets in de krant lezen". Swaneveld is teleurgesteld dat de ruimtevaarttak niet naar Lei den komt, maar ze blijft hopen, dat Fokker iets anders met de grond gaat doen. Ze hoopt hier over binnenkort met Fokker te kunnen praten. In hoger beroep tegen vergoeding overwerk DEN HAAG (ANP) - Het Haagse ziekenhuis Leyenburg en de ge meente Den Haag gaan in hoger be roep bij de Centrale Raad voor het Ambtenarengerecht tegen de uit spraak van het Haagse ambtenaren gerecht, waarin de assistent-genees- kundigen-niet-in-opleiding (agnio's) van het ziekenhuis recht werd gegeven op een overwerkver goeding. Omdat een hoger beroep bij het ambtenarengerecht een opschor tende werking heeft, hoeft de ge meente Den Haag het overwerk, dat jaarlijks ongeveer 1 miljoen gulden zou kosten, niet aan de 20 agnio's van Leyenburg uit te betalen. i verkeerd beeld van wat thuiszorg nu eigenlijk inhoudt. "Huishoudelijke activiteiten wor den ondergewaardeerd en dat is niet terecht. Thuiswerk of gezins verzorging bestaat bovendien niet alleen uit stofzuigen, het omvat veel meer. Dat negatieve imago willen we verbeteren". De gezinsverzorging, ook wel thuiszorg genoemd, neemt die ta ken over die normaal door. huisge noten worden verricht. Als mensen daar zelf niet meer toe in staat zijn of als hulp ontbreekt, kan een beroep worden gedaan op thuiszorg. Deze hulp is erop gericht de mensen zo lang mogelijk t'huife te houden of hun zelfstandigheid terug te geven. Vaak gaat het om hulp aan ouderen, maar ook om chronisch zieken, ge handicapten of mensen die na een ziekenhuisopname thuis herstellen. Vanuit «diverse gemeenten ver trekt op 11 september om 11.30 uur een delegatie voor een demonstra tieve optocht naar de verschillende gemeentehuizen. Om 'vijf voor twaalf wordt de burgemeesters symbolisch een geschenk aangebo den. In verschillende winkelcentra en op markten staan die dag infor matiestands. Op de hoofd- en bij kantoren van de instellingen wordt door betrokkenen uitleg en infor matie gegeven over thuiszorg en de verschillende opleidingen. Bedreiging Minister Alders (milieu) benadruk te het meeijarenplan gewasbe scherming niet alleen in het belang van het milieu is, maar dat een scho ne lucht, schone bodem en schoon water ook in het belang zijn van het bedrijfsleven. Met name de bestrij-' dingsmiddelen vormen een grote bedreiging voor het milieu, aldus Alders. "We treffen het in verhoog de concentraties aan in het grond water, het zit in regen en in sloten, die grenzen aan gebieden die met lanbdbouwgif worden bewerkt, is geen leven. Bovendien, en dat is van zeer groot belang, wordt onze drink watervoorziening bedreigd. We streven ernaar dat er in het jaar 2000 geen middelen meer worden ge bruikt die gevaar opleveren". De milieuminister vertelde dat er thans 21 miljoen kilo bestrijdings middelen worden verbruikt waar van zestig procent bestaat uit grondontsmetters. "Dit verbruik moet met tachtig procent naaf be neden", liet Alders weten. "Zo mag er straks in de glastuinbouw alleen nog maar in gesloten ruimten wor den gewerkt en het afvalwater moet worden opgevangen. Het spuiten door vliegtuigen gaat tot het verle den behoren". Een probleem vormt België. Bij praktisch elke drogist is het meest zware gif zo te verkrijgen. En wie controleert of het de grens over wordt gebracht? Een ernstig pro bleem noemden de bewindslieden dit. Ze zeiden er alles aan te doen om de Europese Gemeenschap op één lijn voor hun plan te krijgen. Op hopen ze te voorkomen Administratieve rompslomp bij invoering van ov-studentenkaart GRONINGEN (ANP) - De Informa tiseringsbank in Groningen heeft al 54.000 wijzigingen binnengekregen van studenten in verband met de in voering van de openbaar-vervoers kaart voor studenten. Voor de in voering van die kaart per 1 januari is het van groot belang dat de juiste gegevens van alle 560.000 studenten en scholieren die studiefinanciering ontvangen, bekend zijn. Om dit te bereiken heeft de Infor matiseringsbank alle studenten een overzicht toegestuurd van de gere gistreerde gegevens, vergezeld van een mutatieformulier waarmee ze wijzigingen kunnen doorgeven. Dat formulier moeten studenten voor 1 oktober terugsturen, willen ze op 1 januari over de kaart kunnen be schikken. De helft van de doorgegeven wij zigingen betreft verhuizingen. Vol gens de Informatiseringsbank ver huist tien tot twaalf procent van de studenten in de zomermaanden. De bank heeft, om alle gegevens tijdig te kunnen verwerken, 25 extra per soneelsleden aangetrokken. De ver wachting is dat het totale aantal te verwerken mutaties zal oplopen tot boven de 100.000. Voorts vergeten veel studenten de - verplichte - handtekening op de formulieren te zetten, wat extra vertraging ople vert. dat in Nederland verboden land bouwgif in naburige landen kan worden gekocht. En wat de produ centen van bestrijdingsmiddelen betreft? "Zij moeten maar wennen aan de nieuwe situatie", zei Alders laconiek. Gevaar De toekomst van de akker- en tuin bouw staat op. het spel als het be leidsvoornemen Meeijarenplan Ge wasbescherming wordt uitgevoerd. De werkgelegenheid in deze secto ren komt daardoor in gevaar, aldus voorzitter J. Mares van het Land bouwschap, in een reactie op het plan van de ministers. Volgens voorzitter Mares is er geen sprake geweest van een zorg vuldige afweging tussen de belan gen van de land- en tuinbouw, het milieu, de volksgezondheid en ar beidsomstandigheden, terwijl dat wel de bedoeling van het meerja renplan was. Het Landbouwschap wijst erop dat de toelating van bestrijdings middelen 'al jaren' stagneert, waar door tientallen middelen al geruime tijd op een beoordeling liggen te wachten. "Daardoor stokt ook de inzet van biologische; dus milieu vriendelijke middelen", aldus Ma- De Stichting Natuur en Milieu vindt dat met maximale inspanning een veel grotere en snellere vermin dering van verbruik van bestrij dingsmiddelen kan plaatshebben. Volgens woordvoerder L. Reijnders is 80 procent in tien jaar tijd even eens haalbaar. Het meerjarenplan bepleit een halvering van het huidi ge verbruik. Reijnders maakt zich verder zorgen over de financiering van de uitvoering van de plannen. Het plan blijft volgens hem te on duidelijk over hoeveel de verschil lende landbouwfondsen moeten bijdragen in de kosten. De vervuiling van het grondwater kan en moet veel sneller dan in de genoemde tien jaar worden bestre den, aldus Natuur en Milieu. Het pakket bestrijdingsmiddelen kan ook in drie jaar worden gesaneerd, meent Reijnders, die erop wijst dat het milieu nog eeuwenlang de ge volgen zal ondervinden van ver vuild grondwater. De kosten voor boer en tuinder zijn volgens Natuur en Milieu sterk overschat. Er is te weinig gekeken naar de meest eenvoudige oplos sing: de dosering van bestrijdings middelen halveren. Volgens Reijn ders gebruiken veel boeren en tuin ders nu twee keer zoveel als nodig is. Een halvering scheelt weinig in de kosten, maar betekent volgens hem veel voor het milieu. Van onze redacteur Caroline van Overbeeke REGIO - Watertorens die niet meer worden gebruikt, zoals in Boskoop en Hazerswoude, drei gen uit het landschap te ver dwijnen. De torens zijn stille getuigenissen van een indus trieel verleden en krijgen meer en meer een historische waarde, vergelijkbaar met die van de molens. Het opknappen en onderhou den van de torens is kostbaar. Sporadisch wordt een nieuwe bestemming gevonden als woonhuis, kantoor of restau rant. Verbouwen kost handen vol geld omdat verdiepingen, liften en trappen moeten wor den aangelegd in de smalle schacht. De Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) is hard be zig de in haar bezit zijnde to rens te inventariseren en zono dig op te knappen. Zo staan er nog torens in Katwijk, Hille- gom, Sassenheim, Noordwijk en Leiden die allemaal nog voor de watervoorziening in gebruik zijn. De torens in Sassenheim en Hillegom worden op korte ter mijn opgeknapt zodat ze weer jaren mee kunnen. De watertorens in Hazers woude en Roelofarendsveen zijn eigendom van de Water- maatschappij Zuid-Holland Oost. De Hazerswoudse toren wordt niet meer gebruikt en on duidelijk is wat ermee gaat ge beuren. Boskoop De watertoren in Boskoop die al enige tijd in particuliere han den is, dreigt compleet te ver vallen. Onduidelijk is wat de eigenaar ermee van plan is. De toren heeft nog steeds geen nieuwe bestemming. De ge meente Boskoop heeft al ver schillende pogingen onderno men om met de eigenaar van ge dachten te wisselen over het herstel van het bouwwerk, maar dat heeft niets opgeleverd. Het vinden van een nieuwe bestemming voor de metersho ge ronde of meerhoekige bouw werken is moeilijk en opknap pen kost veel geld. Waterlei dingbedrijven weten vaak dan ook niet wat ze aan moeten met een toren, die de functie van waterreservoir heeft verloren. Verkoop aan particulieren of sloop zijn vaak de enige moge lijkheden. Secretaris van de Nederland se Watertoren Stichting, H. Rienks, wil proberen de Bos- koopse toren van de ondergang te redden, waar weet nog niet hoe. "Het is een vrij unieke to ren omdat hij nog in oorspron kelijke staat is. Hij is gemetseld met verschillend gekleurde bakstenen en is in 1907 ge bouwd. In Nederland zijn veel torens uit die tijd gesloopt of verbouwd". Doelstelling van de enkele Stichting wil unieke exemplaren behouden maanden geleden opgerichte stichting is een selectie te ma ken uit de ongeveer 250 water torens die Nederland nog telt en de bijzondere exemplaren te behouden. Dat gebeurt in over leg met Monumentenzorg. Rienks: "Begin september ma ken we een actieplan waarin de Boskoopse toren ook de nodige aandacht krijgt. Hopelijk kun nen we de eigenaar achterha len". Het opknappen van de to ren kost volgens Rienks al gauw enkele tonnen. Met dit geld kan het gebouw voor ongeveer 10 a 15 jaar worden geconserveerd. Volgens de watertorenspecia list zijn de torens in Katwijk en Leiden ook bijzondere exem plaren. "De Katwijkse toren is een van de oudste in Nederland. Hij is gebouwd omstreeks 1876 en heeft een eigenaardige con structie met twee aparte bak stenen cylinders. De toren in Leiden is een van de eerste voorbeelden van een betonnen watertoren". Beide torens doen nog volop.dienst en hebben on langs een* uitgebreide opknap beurt ondergaan. De oude bouwwerken kunnen weer ja ren mee. De twee watertorens in Al phen zijn in de jaren '70 ge sloopt omdat ze geen dienst meer deden. Rienks: "In de ja ren '60 en '70 werden torens va ker gesloopt dan nu het geval is. Mak het probleem is nu dat on gebruikte torens die blijven staan, niet worden onderhou den. Ze raken dan in verval zoals de Boskoopse toren en op knappen wordt dan steeds kost baarder. Om dat te voorkomen, zien wij daarom het liefst dat watertorens in functie blijven als waterreservoir of pompin- stallatie". Hazerswoude Over de Hazerswoudse toren is door de Watermaatschappij ZuidrHolland Oost nog geen be slissing genomen. Volgens chef beheer onroerend goed, D. van Merkerk. kunnen de exploita tiekosten van een watertoren als een molensteen om de nek van een bedrijf hangen. "Dit soort torens is vaak beeldbepa lend maar degene die het onder houd moet betalen, denkt daar vaak anders over. We moeten De watertoren in Boskoop, die dreigt tewerpauperen. een afweging maken tussen het nut en het offer en in het geval van Hazerswoude heeft op knappen geen nut. We kunnen de toren verkopen aan bedrij ven of particulieren die hem kunnen verbouwen tot woon huis of restaurant. Maar in de praktijk blijkt dat vaak moei lijk te zijn. Een verbouwing kost veel geld en de gemeente moet het bestemmingsplan wil len wijzigen. Bovendien is het niet altijd mogelijk parkeer plaatsen te realiseren. De erva ring heeft geleerd dat de ogen vaak groter zijn dan de finan ciële sprongkracht". LEIDEN/ALPHEN - Minister Hirsch Ballin van justitie heeft be sloten de gemeentelijke bureaus slachtofferhulp jaarlijks te subsidi ëren. Tot nu toe gebeurde dat bij wijze van experiment. Bovendien wordt de subsidie verhoogd van 4,1 miljoen gulden dit jaar naar 5,5 mil joen gulden in 1994 en latere jaren. Door de subsidieverhoging kan het aantal bureaus van 60 nu worden uitgebreid, waarbij de minister er van uitgaat dat de gemeenten hun bijdrage aan de bureaus niet ver minderen. Hirsch Ballin maakte zijn besluit gistermiddag bekend bij de uitrei king van dë Hein Roethof-prijs, een prijs ingesteld voor- projecten die bijdragen aan het voorkomen van criminaliteit. Volgens de bewinds man hebben de bureaus voor slachtofferhulp hun maatschappe lijk nut in de afgelopen jaren ruim schoots bewezen. Doelstelling van de bureaus voor slachtofferhulp is het opvangen van slachtoffers van misdrijven en ver keersongevallen. Médewerkers van de bureaus, voor het merendeel vrij willigers, geven slachtoffers emo tionele ondersteuning. Mensen die professionele hulp nodig hebben, worden doorverwezen naar andere instellingen. Ook geven de bureaus informatie over verzekeringen en schadevergoedingen. Elk bureau heeft een coördinator in vaste dienst. Daarnaast worden vrijwilli gers ingeschakeld voor de hulpver lening. In Leiden bestaat het bureau slachtofferhulp bijna twee jaar. In Alphen start dit project op 1 sep tember en een maand later wordt een bureau voor slachtofferhulp voor de duin- en bollenstreek opge richt in Lisse. Op 26 oktober gaat in Leimuiden een dergelijk bureau van start voor de Aar- en Veen- streek. Het netwerk van bureaus voor Leiden en onqstrekén is met de oprichting van het bureau in Lisse compleet. Volgens A. de Roode, voorzitter van de werkgroep slachtofferhulp in Alphen aan den Rijn, krijgt het Onderzoek naar bijstandsuitkering REGIO - De Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) gaat een onderzoek doen naar het functione ren van de bijstand. De VNG zal to taal, in heel Nederland in ongeveer honderd gemeenten vierduizend mensen drie maal enquêteren. Het bnderzoek duurt vier jaar. De ge meenten Alkemade en Boskoop doen aan het onderzoek mee. In bei de gemeenten worden 13 mensen met een bijstandsuitkering door de sociale dienst benaderd. „We hopen te achterhalen of de betrokkenen de regelgeving begrij pen en of ze de weg weten en weten wat hun rechten zijn. Mensen weten vaak niet dat de bijzondere bijstand allerlei uitgaven vergoedt. Het is voor het eerst dat de bijstand op zo'n grote schaal wordt doorge licht", aldus onderzoeker G. Schep van de VNG. Het onderzoek wordt uitgevoerd in opdracht van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Totaal worden in heel Nederland ongeveer vierduizend mensen met een uitkering van een gemeentelij ke sociale dienst bij het onderzoek betrokken. Zij worden dit jaar, eind 1991 en eind 1992 geïnterviewd door medewerkers van de VNG. Het onderzoek duurt drie jaar om veranderingen in de positie van bij standsontvangers in beeld te kun nen brengen. „Als je een paar jaar naar dezelfde mensen teruggaat, is goed te zien welke effecten veran deringen van de regels of meer of mindere economische groei op het uitgavepatroon hebben. Mensen met een uitkering die een baan vin den, zullen we onder meer vragen of welke manier ze aan die baan zijn gekomen", aldus Schep. Het onderzoek is een gevolg van de wens van de Tweede Kamer om de herziening van het stelsel van so ciale zekerheid in 1987 uitgebreid te evalueren. Alphense bureau door het extra geld niet automatisch meer te beste den. "Het lijkt me niet meer dan lo gisch dat de gemeente Alphen haar subsidie dan vermindert, zodat er uiteindelijk evenveel geld over blijft. Daarnaast ben ik van mening dat een dergelijk bureau vrijwilli gers niet moet vervangen door be taalde beroepskrachten. De doel stelling is juist het helpen van men sen op voet van gelijkheid. Burgers helpen elkaar en hierbij moet juist geen professionele afstand bestaan tussen hulpvrager en hulpverle- De minister beraadt zich nog op de verdere subsidieverlening voor zogenoemde Halt-bureaus, bureaus waar alternatieve werkstraffen voor jeugdige vandalen worden gere geld. Er zijn op dit moment 40 van deze bureaus. Nieuw onderzoek naar bommen op Schiphol SCHIPHOL/HOOFDDORP - De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) gaat in het najaar beginnen aan een nieuw onderzoek naar on- ontplofte bommen op de luchtha ven Schiphol. Het terrein dat door middel van dieptedetectie minu tieus wordt uitgekamd, is tien hec tare groot en ligt tussen de Schip- holweg en de snelweg A 9. De kos ten van het onderzoek worden ge raamd op tien miljoen gulden. De EOD rondde deze afgelopen zomer een grootscheeps onderzoek af op een andere locatie op Schip hol. Op een elf hectare groot terrein, waar de KLM en Transavia inmid dels volop bezig zijn met de bouw van nieuwe hangars, werden acht blindgangers gevonden. - Het spelen door het carillon in den toren van het stadhuis al hier van het "Io Vivat", dat eerst eene inleiding tot, vervolgens een accompagnment tijdens en daarna eene herinnering aan de Lustrum feesten was, zal mor genochtend een einde nemen en onmiddelijk opgevolgd worden door het spelen van het thema uit „la Cenerentola", van Rossini. - Als eene zeldzaamheid kan men mededeelen dat bij W. Ro denburg, te Koudekerk, eene zelfde hen voor de derde maal in dezen zomer moeder is van een toom kuikens. Bij de laatste be vinden zich de kuikens uit eieren van de kuikens der eerste gene ratie, die, hoewel klein, toch even vlug en gezond zijn als de ande- geval van honds dolheid, te Leiden voorgekomen, moeten de honden te Zoeterwou- de andermaal vier maanden ge muilkorfd zijn. Vijfentwintig jaar geleden: - De Utrechtse politie gaat streng optreden tegen jongelui die met blaaspijpen papieren pijltjes, soms voorzien van kroontjespen nen op mensen afvuren. De poli tie heeft tot deze maatregel beslo ten nadat een Utrechter gisteren een bloedende hoofdwond had opgelopen door een pijltje uit een plastic blaaspijp. Voortaan zal de politie iedereen die met 'n dergelijk blaaspijpje wordt ge signaleerd, aanhouden en naar het politiebureau overbrengen en wegens baldadigheid een procesverbaal opmaken. Het slachtoffer van gisteren werd op een afstand van ongeveer een halve meter onder zijn rechter oog getroffen, het papieren pijl tje was van een scherpe metalen punt

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 13