'Voor beide partijen is dit aantrekkelijk' Petticoats en vetkuiven van Zoeterwoudse rock 'zi rollers Golfclub Wassenaar breidt baan met negen holes uit 'Markthof omdopen in Terweeplein' BOOTTOCHT VOORSCHOTENSE KINDEREN PAGINA 12 REGIO LEIDEN DINSDAG 28 AUGUSTUS 1990 McDonald's over samenwerking met AC Leiderdorp: (vervolg pagina 1) LEIDERDORP/SASSEN- HEIM - Het plan voor de Leider- dorpse 'McDrive' is bijna rond. Voor de bouw van een drive in- restaurant stelt AC-restaurants 700 vierkante meter van zijn parkeerterrein beschikbaar. De gemeente moet nog haar goed keuring geven aan het bouw plan. Algemeen directeur van McDonald's Nederland J. Sybe- sma is niet bang voor een con- cuirentie-strijd tussen beide be drijven. "Voor beide partijen blijkt dit leuk te zijn. Het blijkt dat we elkaar aanvullen. De ene keer gaan mensen naar het AC restaurant, de andere keer naar de McDrive. Twee restaurants naast elkaar trekken meer pu bliek dan één". Beide bedrijven gaan op minstens vijf plaatsen in Nederland een zoge naamd fast /ood-restaurant bouwen naast een bestaand AC-restaurant. De eerste is een maand geleden ge opend in Oosterhout (bij Arnhem). Voor de vestiging van een ham- burgerzaak in Sassenheim heeft McDonald's inmiddels een princi pe-overeenkomst gesloten met pro jectontwikkelaar Korswagen. De bouwtekeningen worden deze week bij de gemeente ingediend. Het plan beslaat een oppervlakte van ongeveer 4.500 vierkante rpeter. In beide zaken zullen vermoede lijk 150 mensen aan het werk kun nen, inclusief deeltijdwerkers. Leiden McDonald's heeft lange tijd gepro beerd een bouwlocatie in Leiden te vinden maar is daarin niet geslaagd. De Amerikaanse hamburgerketen had graag een McDrive geopend in de buurt van Holiday Inn, naast de A44. Maar daar bleek geen grond beschikbaar te zijn. Daarom is het bedrijf 'uitgeweken' naar bouw grond die een stuk ten noorden van Leiden ligt. Volgens Sybesma heeft de ge meente Leiden McDonald's wel be naderd met de vraag of het bedrijf mee wilde doen aan een werkegele- genheidsplan in het kader van de 'sociale vernieuwing'. De geipeente zou dit gedaan hebben omdat Mc Donald's zelf de landelijke project groep 'sociale vernieuwing' heeft benaderd. "Wij zijn een heel flexibel bedrijf', zegt Sybesma, "en kunnen daarom veel mensen in dienst ne men die om wat voor reden dan ook in een achterstandssituatie zitten. Opleidingen voor het personeel ver zorgen we zelf. En mensen kunnen bij ons op alle mogelijke verschil lende tijden werken, zo lang en zo kort als ze zelf willen". McDonald's zou daarom makke lijk werkgelegenheid bieden voor onder anderen langdurig werklo zen, herintredende vrouwen en et nische minderheden. De brief van McDonald's is door de rijksoverheid doorgestuurd naar de 37 gemeenten die aan het project sociale vernieuwing meedoen. De gemeente Leiden heeft daarna con tact opgenomen met het bedrijf. Leiden heeft overigens al een Mc- Donalds's op de Beestenmarkt. Woordvoerder van de gemeente Leiden, H. Amptmeijer, zegt dat de. medewerking van de hamburgergi gant aan het project sociale vernieu wing geldt voor de bestaande vesti ging. Voor een nieuwe McDonald's of McDrive zou nauwelijks plaats zijn in Leiden. Amptmeijer: "Lei den zit nagenoeg vol. En het is de vraag of je een bedrijf dat zich speci fiek richt op automobilisten naar deze gemeente moet halen, net in de tijd dat je het autogebruik wilt te rugdringen". Sybesma zou ook graag een (gewo ne) McDonald's in Alphen aan den Rijn openen. "Die plaats is perfect voor ons en staat al geruime tijd op ons verlanglijstje", zegtc directeur Sybesma. "De gemeente heeft ons laten weten dat ze interesse heeft voor een restaurant, maar we heb ben nog geeen geschikte plek ge vonden". McDonald's heeft inmiddels 9 drive-restaurants in Nederland. De komende vijf jaar hoopt directeur Sybesma er nog eens acht a tien te openen. Rond 1995 zou McDonald's Vergunning voor stort Leiderdorp vernietigd DEN HAAG/LEIDERDORP - De Raad van State heeft vanmorgen de vergunning voor de stortplaats in de Does in Leiderdorp vernietigd. De provincie Zuid-Holland heeft nagelaten om de afgifte van de ver gunning in de Staatscourant te plaatsen. Bovendien was de ge meente Woubrugge niet by de pro cedure betrokken. Over de vergun ning voor een sorteerinrichting wil de Raad van State zich nog beraden. Volgens de Gemeenschappelijke Vuilverwerking Leiden (Gevulei) betekenen de vormfouten van de provincie dat de kosten voor vuil verwerking omhoog gaan. Nu kost de verwerking 180 gulden per ton en de verwachting is dat de kosten minstens 40 gulden hoger uitvallen. De Gevulei is van plan om op nieuw een vergunning voor de stortplaats in Leiderdorp aan te vra gen. Volgens directeur Van Gorsel van de Gevulei is de vernietiging van de vergunning een 'lelijke te genvaller' en stelt dit de Gevulei en de provincie Zuid-Holland voor tian in totaal honderd restaurants te zouden zijn voor het milieu. Auto- grote problemen. Op dit moment hebben die werk moeten bieden mobilisten wachten namelijk met wordt al naar vier andere provincies aan meer dan 8.000 mensen. draaiende motor tot hun patatje of vuil geëxporteerd omdat Zuid-Hol- De eerste McDrive-vestiging hamburger klaar i werd in 1987 geopend in Huis ter Heide bij Zeist. Deze primeur trok de eerste maanden enorm veel be langstelling. De omwonenden i Nederland. Volgend haar komen er twee vestigingen bij land daar geen raad mee weet. Illegale knippers roven siersparren klaagden steen en been. Er zouden BOSKOOP - Een dikke duizend lange files voor hun deur staan en stekken van blauwsparren, zoge de buurt zou vol liggen met plastic heten griffels, zijn gisternacht il- af,l'al legaal geknipt op een kwekerij In de Verenigde staten wordt ge- aan de Zuidwijk in Boskoop, probeerd het aantal McDrive's te Blauwsparren zijn dure sierbo- verminderen omdat ze schadelijk men die vooral tijdens de kerstda- DINSDAG 28 AUGUSTUS Alphen bijeenkomst over kleuren- en energetische therapie, door Yvon ne Leefkens, aanvang 20.15 uur in De Zilverling, centrum voor me- Katwijk concert Jan Veentje op het Batz-orgel van de Vredeskerk, Voorstraat, aanvang 20.15iuur. Leiden pianoconcert .door René Ra kier. aanvang 20.00 uur in de Har- tebrugkerk. concert door het Nederlands Gitaarkwartet, aanvang 20.00 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis. Noordwijk prestatieloop, inschrijven van 18-19.15 uur (6 t/m 14 jaar) en vanaf 19.15 uur 15 jaar en ouder) bij dorpshuis De Kuip. Zeestraat. historische rondwandeling door Noordwijk-Binnen, vertrek om 19.30 uur bij het raadhuis. vergadering van de gemeente raad. aanvang 20.00 uur in het ge meentehuis. Noordwijkerhout vergadering en postzegelvei ling van de Postzegelvereniging, aanvang 20.30 uur in de Schelft. Wassenaar lezing over 'Spiritualiteiten en Astrologie'. Maharishi Vedisch In stituut, Groot Haesebroekseweg 10, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 29 AUGUSTUS Hillegom start Huttenbouw, thema: 'Mu- ziekdorp', van 10.00 tot 15.30 uur errem aan de Van de Ende laan. Katwijk laatste duinwandeling olv IVN- gids, vertrek 19.30 uur vanaf par keerterrein bij de Soefitempel, Sportlaan. woensdagavondzang mmv het Kamerkoor Vocalis olv Ab van Ka pel. aanvang 20.00 uur in de Nieu we Kerk, Voorstraat. voorronden derde Nationaal Orgelconcours, aanvang 10.00 uur in de Hartebrugkerk en de Hooglandse Kerk. film: Sindamanoy', over bevol kingsgroepen in Columbia, aan vang 15.00 uur in het Rijksmuse um voor Volkenkunde. vertoning videofilm over 150- jarig bestaan van de NS, aanvang 20.00 uur in NZH-gebouw, Rijns- burgerweg. voordracht over orgel en akoestiek, aanvang 20.00 uur in de Pieterskerk. r bij Vereniging Cenl n, Gerestraat 20. tel: kennismaken met de Bowl- sport, van 12.00 tot 15.00 uur, sportcentrum De Does. bridgen in Bridge Centrum Lei derdorp, Bernhardstraat 3, aan vang 13.30 uur. verkoop handwerken door af deling Welfare van de vereniging De Zonnebloem, aanvang 10.00 uur in Huiee St. Jeroen. Zeestraat. Christelijk Gemengde Zangvere niging 'Evondo' uit Aalsmeer en (gezelschap 'De Echo der 19.45 u DONDERDAG 30 AUGUSTUS Alphen zomermarkt en kindervrijmarkt, van 10.00 tot 17.00 uunn het cen trum. Hillegom huttenbouw, thema: 'Muziek- dorp', van 10.00 tot 15.30 uur op het terrein aan de Van de Ende- voorrondes derde Nationale Orgelconcours, aanvang 10.00 uur in de Hooglandse Kerk en de Hartebrugkerk. film: 'Mexico en de bevolkings groei', aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Man overleden na ongeval in Noordwijk NOORDWIJK - De 68-jarige F.W.G. van Eeden uit Noordwijk is vannacht overleden aan de verwon dingen die hij verleden week heeft opgelopen bij een aanrijding in zijn woonplaats. De man werd volgens de politie op de kruising van de Van de Mortelstraat met de Gooweg op zijn brommer aangereden door een auto, waarin drie Engelse jongens zaten. Het Engelse drietal reed volgens ooggetuigen door het rode stop licht. De Noordwijker werd na de aanrijding met ernstig hoofdletsel en botbreuken naar het Academi sche Ziekenhuis in Leiden overge bracht. Hij is daar vannacht overle- den. Oegstgeestenaar beknelt voet OEGSTGEEST - Een Oegstgeeste naar heeft gistermiddag een dubbe le enkelbreuk opgelopen bij een verkeersongeluk in zijn woon plaats. De man reed om drie uur met een kleine tractor en een met ijzeren staven beladen aanhangwa gen/over de Rijnsburgerweg. Toen hij linksaf het Rustenburgerpad wilde inslaan kantelden zowel de tractor als de aanhangwagen,, waar bij de voet van de Oegstgeestenaar bekneld raakte. Drumfanfare VIOS uit Zoeterwoude naar festival Praag ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse drumfanfare VIOS is door het Tsjechoslowaakse ministerie van cultuur uitgenodigd voor een vijfdaags bezoek aan het land van president Vaclav Havel. Van 2 tot 7 januari volgend jaar zal Vios op het muziekfestival 'Praagse Winter' in de steden Praag en Brno spelen. De drumfanfare speelt regelmatig in het buitenland. Het Zoeterwoudse gezelschap was zondag nog actief in een folkloristische optocht in het Franse Lille. Leden van de Zoeterwoudse rock 'n rollvereniging Rockin' Syndicate: "Het is een uit de hand gelopen hobby". Presentatie voor nieuw dansseizoen ZOETERWOUDE - Petticoats, vet- groei vindt het bestuur ongewenst. Cees Loos en Willy Atsma geven tl vier jaar les in café Landzicht, het Zoeterwoudse café Landzicht Omdat er zo langzamerhand een aan de Verlaatweg. De Zoeterwoud- vaste kern dansers onstond werd rock 'n rollvereniging Rockin' besloten een vereniging op te rich- kuiven en een enorme stringbass bepaalden gisteravond het toneel i Syndicate gaf een presentatie het nieuwe dansseizoen. De vereniging maakt een onge- ten. Zo konden Loos en Atsma de verantwoordelijkheid met meer i delen. Voordeel is ook dat leren het zogenaamde 'stappend dansen', een beheerste dans, waar bij acrobatiek niet op de voorgrond staat. Toch is ook voor het 'stap pend dansen' veel uithoudingsver mogen vereist en moeten de dan sers de maat van de muziek scherp in de gaten houden. kende bloei door. Dertig le- de zelfgemaakte kleding, de den hebben zich aangemeld voor het komende seizoen, zodat de eniging nu 94 dansers telt. Rockin' worden beheerd door de Syndicate heeft een ledenstop moe- ging. ten instellen, want een explosieve De leden B en W Oegstgeest: OEGSTGEEST - De Markthof in Oegstgeest heeft een verkeerde naam, zo vinden B en W van Oegst geest. Zij stellen de gemeenteraad voor om het gebied dat wordt om sloten door de De Kempenaer- straat, de Terweeweg en de Gevers straat te herdopen in Terweeplein. De 30 villa's die over een aantal ja ren worden gebouwd op het terrein van psychiatrisch ziekenhuis Ende geest zouden aan de Dirck van Swietenlaan moeten komen. De Markthof kreeg haar naam in 1984 in de verwachting dat er zich ongeveer 16 winkels zouden vesti gen, die hun ingang via een passage van de De Kempenaerstraat naar de Terweeweg zouden krijgen. Uitein delijk vestigden zich slechts twee bedrijven, die beide hun ingang aan de Terweeweg hebben. De wijzi ging moet op 1 januari volgend jaar ingaan. Voor de laan waaraan de 30 villa's op het Endegeest terrein worden aangelegd, hebben B en W gezocht naar enig historisch verband met de omgeving. De keus is gevallen op Dirck van Swieten, die in 1439 als heer van Endegeest zijn intrede Feestavonden Wie lid wordt, altijd met partner, kan rekenen op twintig lessen van minimaal een uur. Bovendien wor- Rockin' Syndicate den er in de oefenruimte twee rock 'n roll feestavonden georganiseerd. Daarnaast gaat de club naar een groot rock 'n roll feest in de Amster damse muziektempel Paradiso, waar vier bands optreden. De tien bestuursleden verzorgen verder, ge heel gekleed in stijl, optredens van tien minuten op bijeenkomsten en feesten. Hoewel de dansen en de kledij uit de jaren vijftig en zestig stammen, vinden de veelal jonge rockers van de vereniging zichzelf helemaal niet ouderwets. Ze houden van de sfeer en van rock 'n roll. "Als je die mu ziek hoort, kun je je benen al niet meer stil houden", zegt een van de dames. "Je raakt eraan verslaafd. Het is een uit de hand gelopen hob by", beweren anderen. Ze zijn het er over eens dat ié mand beter een rock 'n rollavond kan bezoeken dan een disco. "Bij een disco sta je zo'n beetje in je een tje of met z'n tweeën. Bij rock 'n rol- lavonden praat iedereen met elkaar, je maakt met z'n allen plezier". deed. In 1447 werd hij schout van Oegstgeest en een jaar later wordt hij in de bronnen genoemd als Raad van Philips van Bourgondiën en als 'bewaarder van 's Hertogs Thesau rie en Registers'. Wat de Dirck van Swietenlaan be treft lopen B en W tamelijk op de feiten vooruit. Twee maanden gele den schorste de Raad van State de bouwvergunning voor de geplande dertig woningen. Als er geen andere obstakels opdoemen kan de bouw op zijn vroegst pas over twee jaar beginnen. WASSENAAR - De Wassenaarse golfclub Rozenstein gaat haar golf baan met negen holes uitbreiden. De door 200 mensen bezochte le denvergadering heeft besloten dë vijf miljoen gulden kostende baan aan de oostkant van de Katwijk- seweg te laten aanleggen. Kort voor de vergadering ontstond aarzeling bij de leden omdat een projectont wikkelaar plannen zou hebben om in de directe nabijheid van Rozen stein een groot golfterrein aan te leggen. De concurrerende baan zou veel groter worden dan die van Rozen stein. Volgens onbevestigde berich ten was er sprake van minimaal 18 en maximaal 36 holes. Het bewuste gebied ligt ingeklemd tussen dui nen, Katwijkseweg en villapark Rijksdorp. Volgens sommige gol fers zou dit terrein veel aantrekke lijker zijn dan het bollenveld aan de noordkant van de Kokshoornlaan, waar Rozenstein een optie op heeft. Holes 'Een indianenverhaal', zo kwalifi ceert J. Vos de activiteiten van de projectontwikkelaar. Wassenaarder Vos is oprichter van Rozenstein en was de eerste voorzitter. "Ik weet uit ervaring hoeveel moeite het kost om zo'n project van de grond te krij gen. Als er werkelijk iemand seri eus werk van wil maken dan kan deze persoon de borst nat maken. Het kost jaren werk voor er een baan ligt". Een gesprek tussen een bestuursdelegatie van Rozenstein en de projectontwikkelaar leverde nauwelijks harde feiten op. Rozenstein gaat naast haar be staande baan van negen holes nog eens negen holes aanleggen. Twee daarvan komen op een terrein dat grenst aan de huidige baan, ten zui den van de Kokshoornlaan, achter de sporthal en enkele sportvelden. De andere zeven worden aangelegd op een 18 hectare groot terrein aan de andere kant van de Kokshoorn laan, dat nu nog bollenland is. Het bestuur van Rozenstein hoopt medio september de aankoop van de grond af te ronden. Daarna begint een grote ledenwerfactie die de hele operatie financieel mogelijk moet maken. "Nieuwe leden krij gen hun geld terug als de financie ring voor één januari volgend jaar niet rond is", weet Vos. Daarna kan er voor de nieuwe golfers nog een kink in de kabel komen als de ge meente Wassenaar volgend jaar niet tijdig voor de benodigde vergun ningen zorgt. In de tweede helft van 1991 kan met de aanleg van de baan worden begonnen. Als alles naar wens ver loopt kan dan in april 1993 het eer ste balletje op de nieuwe baan wor den geslagen. De totale kosten be dragen volgens Vos 5,5 miljoen gul den, drie miljoen voor de aankoop van het land en 2,5 miljoen voor de aanleg, de vergunningen en derge lijke. Duur Nieuwe leden betalen een entree geld van 5500 gulden, waarvan 2500 gulden eenmalig entreegeld en 3000 gulden renteloze lening. Deze wordt bij opzegging van het lid maatschap teruggegevefi. De con tributie voor Rozenstein bedraagt momenteel 950 gulden per jaar, maar daar zal waarschijnlijk 100 guldèn bijkomen. Toch heeft Rozenstein een wacht lijst van 250 mensen en een soort 'wachtlijst voor de wachtlijst', waar ook nog eens 250 mensen op staan. In de komende maanden hoopt de club bijna 800 geïnteresseerden aan te schrijven. Hoeveel nieuwe leden de club nodig heeft kan oprichter Vos niet zeggen. "Daarvoor moet u bij het bestuur zijn". En dat was gis teren niet voor commentaar bereik baar. VOORSCHOTEN - Voorschotense ouders konden gistermiddag genieten van een middagje rust. Ongeveer hon derd kinderen maakten op een rondvaartboot een tocht over de Kagerplassen. Om halfeen uur 's middags was het een drukte van belang bij het opstappunt aan het Frans Halsplantsoen. Alle kinderen kregen een kaart mee, zodat ze de af te leggen route konden volgen. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 12