TAD LEIDEN 'De oranjegezindheid onder automobilisten is erg Ruim twee miljoen voor watertoerisme in de binnenstad Catena bereid 'zaadcellen' van panden te verwijderen Eerste optreden Randstad van 'genezend medium' Minder aanmeldingen bij Minerva Gerard Joling en Ronnie Tober naar 29ste Leidato LEITSCH CAFE s LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 28 AUGUSTUS 1990 STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN "Ik dacht dat het verkeerslicht nog op oranje stond", verklaarde een Duivendrechtse mevrouw die zich gisterochtend voor de Leidse kantonrechter moest ver antwoorden voor het feit dat ze met haar auto door rood licht was gereden. "Dat horen we hier wel vaker", reageerde de officier van justitie, Van Ek, op haar verweer. "De oranjegezindheid onder au tomobilisten is erg groot", stelde hij mistroostig vast. De officier weet uit ervaring dat zij die het oranje hebben gezien, zich gewoonlijk in allerlei boch ten wringen om te ontkennen dat ook het rood zich nog aan hen openbaarde. Smoezen, leugentjes en kromme redeneringen passe ren week in week uit de revue tij dens de zitting van de kanton rechter. Gek genoeg maken die fabel- tjës soms indruk op de officier of de kantonrechter. Het moet ge zegd: automobilisten die door rood rijden, fout parkeren, die te hard of in een onverzekerde auto rijden, zijn uitermate vindingrijk in het verzinnen van kletskoek om de door hen begane overtre- ding goed te praten of die als in leiding te gebruiken om het ten laste gelegde feit glashard te ont kennen. De mevrouw uit Dui- vendrecht kwam er dan ook met een minimale boete vanaf. Ze wil de hem wel meteen betalen. Gisterochtend stond nog een aantal door rood rijders, snel heidsduivels en andere automo bilisten/overtreders terecht. Eén Leidse automobilist maakte het deze keer wel erg bont in zijn ver weer. "Die dame op de fiets reed te hard", verklaarde hij doodleuk. "Die dame mag zo hard fietsen als ze wil", reageerde kantonrech ter Van Leeuwen nuchter. Dat de fietsster door de rechts afslaande automobilist was aangereden was helemaal zijn schuld, zo maakte de officier de Leidenaar duide lijk. De aanrijding was bovendien niet het enige dat de automobilist op zijn geweten had. De man reed ook met een verlopen 'deel drie' en in een onverzekerde auto rond. "Omdat het te duur is", verklaar de hij. "Bent u nu wel verzekerd?", wilde de kantonrechter weten. "Ik denk het wel", antwoordde de man. "Dat klinkt niet erg overtui gend", stelde de kantonrechter op zijn beurt vast. De verzeke ringspapieren waren nog niet ont vangen, maar hij had wel betaald, wilde de automolist de kanton rechter doen geloven. En de ver zekeringsmaatschappij zou de Leidenaar hebben verzekerd dat hij in elk geval weer verzekerd was. De kantonrechter nam die uitleg kennelijk voor lief, legde de Leidenaar wel, komstig de eis van de officier, een boete op van 925 gulden. Een Rotterdammer moest gis- 4 terochtend voorkomen omdat hij 1 op de Hooigracht in Leiden op een onverzekerde bromfiets had gereden. De Rotterdammer was daar tegen een stilstaande auto aangeknald en had vervolgens de benen genomen. "Dat was niet zo best, hè", meende de kantonrech ter. "Weglopen en een ander met de schade laten zitten. En", vroeg hij, "heeft u de schade al be taald?" Hetantwoord was: "Neen". "Het was beter geweest als u dat wel had gedaan", aldus kan tonrechter Van Leeuwen. "Dan had u een betere indruk gemaakt. Hoe wilt u het nu oplossen", wil de de kantonrechter weten. De Verdachte wist het niet. Van zijn A uitkering van duizend gulden per maand kon hij de schade, 1400 gulden groot, niet betalen. "Maar u kunt toch wel iets beta len", vroeg de kantonrechter. Ja", antwoordde de Rotter dammer timide. "Ja, u zegt nu wel ja, maar u doet er niets aan. U kunt toch een regeling treffen om die mensen in termijnen te betalen. Doet u daar nu wat aan", maande de kanton rechter de brokkenmaker die hij vervolgens een boete vah 225 gul den in het vooruitzicht stelde. "Die hoeft u pas over een week of acht te betalen. Kunt u er dus nog even voor sparen". Defamil ie Ouwehand uit Voorhout heeft afgelopen zomer kunnen consta teren dat Oosteuropeanen volop geïnteresseerd zijn in het Leitsch Café. De uitspdnning ligt namelijk 30 kilometer van de Oostduitse grens bij Ober- bayern in het Frankenwald.De eigenaar van het café heeft zich overigens niet door Leiden laten inspireren, zijn naam is Leitsch. De redactie van deze krant houdt deze zomer een actie waarbij vakantie gangers wordt gevraagd om in het buitenland verwijzingen naar Leiden te fotograferen of zelf aan 'Leiden promotie' te doen. De leukste inzendingen worden in de krant geplaatst en komen in aanmerking voor een prijs. Het prijzenpakket bestaat uit een eerste prijs van 150, een tweede van 100 en twee derde prijzen van 50 gulden. De prijzen worden in september uitge- reikt door burgemeester Goekoop, die ook in de jury zit. Tot 15 september kan er nog worden ingestuurd naar de stadsredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Vergeet niet uw naam en adres te vermelden, wat de foto voorstelt en waar die is gemaakt. 'Groningen populair bij corpsstudenten' LEIDEN - Het 'genezend medi um' Jomanda komt vrijdag 7 sep tember naar kerkelijk centrum De Regenboog in de Merenwijk. Het is dan de eerste keer dat Jo manda, die ook wel 'Lady of the light' wordt genoemd, optreedt in de Randstad. Ook de Amerikaanse harpist Joel Andrews is vertegenwoor digd. Hij maakt volgens de in Gel- dermalsen woonachtige Joman da muziek die genezend werkt. Omdat het in de zaal absoluut stil moet zijn, is de bijeenkomst niet toegankelijk voor kinderen onder de tien jaar. De 41-jarige Jomanda zegt tien jaar geleden te hebben ontdekt dat ze genezende krachten heeft. Ze zou daarbij worden geholpen door haar vader, die nog voor haar geboorte stierf. Ze treedt vaak op in andere de len van het land en trekt'daar vol le zalen. Ook heeft ze in andere Europese landen en in de Ver enigde Staten opgetreden. Ze geeft boodschappen door die ze automatisch krijgt te horen. Jomanda is ervan overtuigd dat 'iedereeen die positief in dit leven wil staan, kan worden geholpen'. "Dat kan gebeuren met een sim pele groet van een overledene, een boodschap of informatie over dingen die komen gaan". Ook voert zij 'spirituele opera ties' uit. Daarbij gaan mensen voor in de zaal op een tafel liggen zodat iedereen ze kan zien. De operaties worden volgens Joman da uitgevoerd door, onder ande ren, overleden chirurgen. Mensen die deze behandeling ondergin gen verklaarden later dat ze de plaatsen nog voelden waar ze ver dovingsprikken hadden gekre gen. Een ander zegt dat onzicht bare dokters aan haar tenen trok ken toen ze op de tafel lag. Niet iedereen kan worden ge nezen, verklaart Jomanda. "Iede re ziekte is te genezen maar niet iedere zieke. Zij krijgen in de zaal dan meestal wel het gevoel waar om zij niet kunnen genezen". De bijeenkomst begint om 20.00 uur. LEIDEN - Steeds meer 'corpsstu denten' kiezen ervoor in Groningen te studeren. Ze denken dat ze daar meer kans maken om lid te worden van het corps dan in Leiden en bo vendien kunnen in Groningen po pulaire studies als economie en be drijfskunde worden gevolgd. Dat is de verklaring die bestuurs lid Carolijn Knol van de Leidse stu dentenvereniging Minerva' geeft voor het feit dat het aantal inschrij vingen dit jaar lager was dan voor gaande jaren. Voor het eerst hoefde het aan de Breestraat gevestigde corps de ledenstop niet toe te passen. Net als andere jaren zouden ook deze keer 550 studenten lid kunnen worden. Vorig jaar werden er nog 46 studen ten uitgeloot, dit jaar schreven 'slechts' 500 leden zich in. "We denken dat onze potentiële leden vooral naar Groningen zijn gegaan. Daar is een vereniging die goed vergelijkbaar is met Minerva, omdat er dezelfde soort leden zijn. Het corps daar heeft dit jaar veel te veel belangstelling, en wij hebben het idee dat mensen die anders lid zouden worden van Minerva dit jaar massaal voor Groningen hebben ge- LEIDEN - De gemeente Leiden krijgt 2,2 miljoen gulden subsidie van het mi nisterie van economische za ken voor het doorvaarbaar maken van de binnenstad. Er was een plan ingediend waar voor 2,8 miljoen gulden nodig is en een woordvoerder van de directie economische zaken toonde zich vanochtend tevreden met het uit eindelijke resultaat: "Meestal wordt 75 procent van de aangemelde kos ten gesubsidieerd". Hij was nog niet op de hoogte van de beslissing van het departement. "Maar als het inderdaad zo is, dan kunnen we snel beginnen". De subsidie-aanvraag was inge diend voor het beweegbaar maken van de Blauwpoortsbrug. Door wa tersporters werd er echter op gewe zen dat het belangrijk was om een nieuwe brug over de Korte Mare aan te leggen omdat de huidige doorgang zo laag is dat er geen bo ten onder door kunnen. Door een beweegbare brug over de Korte Mare aan te leggen, kunnen water- spórters sneller via de Oude Vest en de Mare naar De Kaag. Zowel het beweegbaar maken van de Blauwpoortsbrug als de aan leg van een nieuwe brug over de Korte Mare kosten 2,5 miljoen gul den. Het is nog niet duidelijk of de subsidie van economische zaken mag worden aangewend voor een ander project dan de Blauwpoorts- Trucks beklad LEIDEN - Een medewerker van Van Gend Loos heeft bij de Leid se politie aangifte gedaan van het bekladden van twee trucks met op leggers. De wagens stonden gepar keerd op het emplacement aan de Haagweg. De graffiti moet in de nacht van zondag op maandag zjjn aangebracht. Volgens Van Gend Loos be draagt de schade 6250 gulden. brug. "Daarover moeten we dan gaan overleggen met het ministe rie", aldus L. Barendregt, hoofd van de civiele werken die zegt 'niet onte vreden' te zijn met het toegezegde bedrag. Voor het aantrekkelijker maken van het centrum voor watertoeris ten heeft de gemeente een plan ge maakt dat totaal 5,6 miljoen gulden kost. Onderdelen zijn behalve het verhogen van bruggen onder meer de aanleg van steigers en kano routes. Volgens economische zaken wordt daarvoor ook nog subsidie aangevraagd bij de provincie Zuid- Holland en bij het ministerie van landbouw en visserij dat ook een budget heeft voor recreatieve pro jecten. Het ministerie van economische zaken trekt totaal 14,2 miljoen gul- den uitgetrokken voor toeristische projecten in Leiden, Lelystad, Zut- phen, Mijnden en Midden-Lim burg. Dat gebeurt in het kader van het nieuwe toeristisch beleid van het departement, zoals dat onlangs is gepresenteerd in de nota „Onder nemen in toerisme". De vijf projecten hebben een rela tie met het in de nota genoemde the ma Nederland-Waterland, en zijn geselecteerd vanwege hun positie ve effecten voor het toerisme en het toeristisch-recreatieve bedrijfsle- Van het door staatssecretaris Bukman beschikbaar gestelde be drag is vier miljoen bestemd voor de aanleg van een kuststrook in Noord-Lelystad. Het ministerie draagt verder drie miljoen gulden bij aan de kosten voor vernieuwing van de Mijndense sluis tussen de Vecht en de Loosdrechtse Plassen, en 2,7 miljoen voor afmeermogelijk- heden voor plezierjachten en rond vaartboten in Zutphen, waar ook het vestingwerk wordt gerestau reerd. Midden-Limburg tenslotte kan met de toegezegde 2,3 miljoen de re constructie van een ontsluitings- weg in Beegden en de aanleg van een toeristenweg in Ohé en Laak fi- kozen. Vooral ook omdat andere verenigingen in Leiden minder last hebben van een verminderde be langstelling". aldus Carolijn Knol. Volgens haar heeft deze ontwik keling geen negatieve gevolgen voor de vereniging. "Financieel is het geen probleem en de laatste paar jaar hadden we juist last van een massaliteitsprobleem. We wa ren steeds maar bezig te bedenken hoe we ervoor konden zorgen dat meer mensen elkaar leerden ken nen. Als het ledental afneemt, komt dat de sfeer ten goede", meent ze. Geen ramp Ook bij Quintus, de meest corporale vereniging na Minerva, hoefde de ledenstop niet te worden toegepast. Er zouden maximaal 350 aanmel dingen worden gehonoreerd, maar er meldden zich slechts 290 nieuwe leden aan. "We zijn redelijk tevre den", meldt een woordvoerder van de vereniging echter. "We zitten al tijd rond de 300, vorig jaar hadden we er 315, nu 290, maar dat geeft niet". Wat hem opvalt is dat de nieuwe leden 'meer vrijheid' vragen. "Dat komt omdat de faculteiten ook al lerlei programma-onderdelen heb ben in deze tijd. Die organiseren barbecues en dergelijke, daar heb ben wij wat moeite mee. Studenten vragen nu ook of ze daarvoor vrij kunnen krijgen, tijdens deze ken- nismakingsweken bij ons". Augustinus is de enige vereni ging die de ledenstop heeft moeten toepassen. Er werden 245 mensen ingeschreven als lid en 50 mensen zijn uitgeloot. Een woordvoerder is van mening dat de belangstelling voor de vereniging even groot was als andere jaren. Ook bij SSR was dat het geval: "Het was geen ramp maar we had den ook niet zoveel inschrijvingen dat we niet weten waar we al die moeten laten". Roeivereniging Asopos-de Vliet had tijdens de eerste dagen van de introductieweek voor eerstejaars studenten te maken met een grote toeloop. Uiteindelijk was de belang stelling even groot als andere jaren. De ledenstop van 150 werd wel be reikt, maar dat kwam vooral omdat zo veel vrouwelijke studenten zich aanmeldden. Bij 85 werd een leden stop voor roeisters afgekondigd, maar 'heren kunnen zich zelfs nu nog inschrijven', aldus een woord voerder van de club. No-nonsense Bij Catena is al enige jaren sprake van een groeiende belangstelling. Vorig jaar schreven 76 studenten zich in, nu hebben 102 mensen zich aangemeld als lid. "Het liep de eer ste dagen heel slecht, de mensen ke ken meer de kat uit de boom. Later kwam voor ons de grote klap, maar die kwam niet helemaal onver wachts omdat er de laatste vier, vijf jaar al sprake is van een opgaande lijn", vertelt secretaris Guus Kra- Hij denkt dat de belangstelling voor de aan de Kolfmakersteeg ge vestigde vereniging groeit omdat 'door de verscherping van de stu diedruk, steeds meer studenten een no-nonsense-inzet hebben'. "Stu denten willen lid worden en verder geen gezeik. Ze zien de studenten vereniging als een soort thuisbasis, maar willen verder geen verplich tingen. De enige verplichting die bij ons geldt is dat de contributie moet worden betaald. Verder kan ieder een hier binnen lopen en weggaan wanneer hij wil". Het publiek verandert wel, weet Kramer: "Een jaar of wat geleden hadden we toch wat linksere leden. Studenten van Catena zijn nu wat minder principieel, dat vastgebete- ne is er wat af. We trekken een wat breder publiek, vroeger was ieder een links, punker, alternatief'. Overal in de stad zijn door leden van Catena 'zaadcellen' aangebracht. De studentenvereniging is bereid op ver zoek de witte verf te verwijderen van gevels. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Leden van studen tenvereniging Catena zijn be reid gevels schoon te maken die zijn beklad met 'zaadcellen'. Ei genaars van gebouwen die zelf reinigingskosten hebben ge maakt, kunnen bij de vereni ging een schadeclaim indienen. Het bestuur zal een deel van de kosten verhalen op de groep le den die de zaadcellen met acryl- latex, een 'taaie' verfsoort, heeft aangebracht in de binnenstad. Dat verklaart Guus Kramer, secre taris van de aan de Kolfmakersteeg gevestigde studentenclub. In de nacht voordat de introductieweek voor eerstejaars-studenten begon, heeft een groepje leden een groot aantal straten en verschillende ge vels in de binnenstad beklad. Op de weg en op panden werden met witte verf zaadcellen aangebracht. "Het is een beetje heel erg uit de hand gelopen", verklaart Kramer. "In de publiciteitscommissie was afgesproken dat een aantal zaadcel len zou worden aangebracht, bij ons in de steeg en ook op het Rapen burg. Maar het was nadrukkelijk de bedoeling dat het er maar een paar zouden worden. Er was op zich wel over nagedacht, het had te maken met ons thema. Op onze voordeur was namelijk een groot ei geschil derd en daarbij stond het motto: 'Op Catena gebeurt er iets moois'. Het was helemaal niet de bedoeling om panden aan het Rapenburg te be kladden maar de groep die de taak op zich nam, heeft die heel strikt uitgevoerd. Compleet in de roés van het virus van de introductieweek, waarschijnlijk". Tot overmaat van ramp gebruikte de groep geen witkalk, zoals de be doeling was, maar latex. "En uitge rekend de meest taaie tex, acryllatex". De gevolgen zijn echter wel te overzien, meent Kramer. "Het is nog wel schoon te maken. Als de on derlaag niet te zacht is, is de verf er in tien minuten af. Het schoonma ken duurt in het ergste geval een Tot nu toe is er nog geen schade claim binnengekomen, zegt Kra mer. Wel hebben eigenaars van be kladde panden gedreigd met ge rechtelijke stappen. "Dat is een beetje onzin want wij kunnen hoog stens worden veroordeeld tot het reinigen en daartoe zijn we al be reid". Noch bij de reinigingsdienst, noch bij de afdeling civiele werken van de gemeente zijn klachten bin nengekomen. Ook bij de Leidse po litie heeft niemand een klacht inge diend over de bekladding. LEIDEN - Verschillende artiesten treden op tijdens de 29ste Leidato Huishoudshow die wordt gehouden van 7 tot en met 16 september in de Groenoordhallen. De organisatie heeft Gerard Joling, Ronnie Tober, Albert West, Maywood, Nico Haak, Dennie Christian, Oscar Harris en de Amazing Stroopwafels gecon tracteerd. In de hallen staan 300 stands op gesteld waar informatie kan wor den verkregen over uiteenkopende produkten: parket, kurkvloeren, naai- en breimachines, serviezen, bestekken, klokken, kozijnen, wa terbedden, keukens en dergelijke. Er zjjn ook veel soorten meubels te Er is een speciale 'trouwstand' in gericht waarin voorlichting wordt gegeven over alles wat te maken heeft met een bruiloft. Er is een au toshow en daarnaast kan het pu bliek een aantal stunts aanschou- Zo wordt geprobeerd de wereld records 'kinderwagen zitten' en 'stenen slaan' te behalen. Verder is er een Hongaarse draadact. Hoog in de hallen wordt een ijzerkabel ge spannen waarop stunts worden uit gevoerd. Er rijdt onder meer een motor over de draad. Er zijn modeshows te zien en ook dit jaar is er weer een Miss Rijnland Verkiezing. De beurs is geopend van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Op zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Voor 65-plussers is de toegang op doordeweekse middagen gratis. Weer woonwagens bij Molen De Valk LEIDEN Acht woonwagens zijn het afgelopen weekeinde neerge streken op het terrein bij Molen De Valk. De caravans mogen daar eni ge dagen blijven staan. De families die er in wonen, zijn op doorreis, al dus de politie. "Officieel is het verboden, omdat de woonwagens alleen op het woon wagenkamp mogen staan. Maar met een bepaalde regelmaat zijn er toch families die een poosje op het terrein willen staan, bijvoorbeeld omdat een familielid in het AZL ligt. Daar wordt dan niet moeilijk over gedaan", verklaart woordvoer der Graveland van de Leidse poli- ■j

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11