Privacyreglement voor Kruisverenigingen regio Voortgezet onderwijs weinig aandacht voor bestrijding racisme Patiënten Alphense tandarts komen per helikopter RUÏNE ONZE LIEVE VROUWEKERK MOET BEHOUDEN BLIJVEN DE TIJD, VAN TOEN, (DuöJlieutoó MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 LEIDEN/KATWIJK/ALPHEN - Kruisverenigingen in Leiden, Al phen aan den Rijn, Katwijk en re giogemeenten hebben sinds kort een privacyreglement. Dit regle ment is opgesteld naar aanleiding van de wet op de persoonsregistra tie en waarborgt de privacy van pa tiënten en personeel van kruisvere nigingen. Kruisverenigingen leggen de ad ministratieve, sociale en medische gegevens vast van cliënten. Dit is nodig om de zorgverlening goed te laten verlopen. Bij Kruiswerk Rijn Duin voor de duin- en bollen streek kunnen alleen de betrokken hulpverleners van het kruiswerk de vertrouwelijke gegevens inzien. Deze hulpverleners hebben tegen over anderen een geheimhoudings plicht. Als hulpverleners van buiten het kruiswerk deze gegevens willen inzien, is vooraf toestemming van de cliënt nodig. De reglementen van de kruisvere niging Hart van Holland voor Al phen en regio en de Kruisvereni ging Leiden komen in grote lijnen overeen met het reglement van Rijn Duin. In de reglementen is be paald welke gegevens mogen wor den vastgelegd en met welk doel. Ook de rechten van cliënten zijn op papier gezet. Zo heeft een cliënt bij voorbeeld het recht op inzage van eigen persoonsgegevens, een recht op afschrift van die gegevens en een recht op verbetering van het geregi streerde. Ook kunnen cliënten een klacht indienen als men van me ning is dat de kruisvereniging niet correct met de gegevens omgaat. Als gegevens worden doorgege ven aan instellingen voor weten schappelijk onderzoek of statistiek, dan gebeurt dat zonder naamsver melding. De cliënt wordt schrifte lijk om toestemming gevraagd als naamsvermelding wel noodzakelijk De privacyreglementen liggen ter inzage bij de wijkgebouwen van de kruisverenigingen. LEIDEN/ROTTERDAM - De scho len voor voortgezet onderwijs in Zuid-Holland besteden maar mond jesmaat aandacht aan de bestrijding van racisme en discriminatie. Dit blijkt uit een enquête die het Anti Racisme Informatie Centrum (ARIC) uit Rotterdam onder de scholen heeft gehouden. Het cen trum is verontrust over de uitkom sten van het onderzoek. Vooral ook omdat juist op de scholen in de gro te steden - waar de opkomst van ex treem-rechtse groeperingen het grootst is - weinig werk wordt ge maakt van racisme-bestrijding. In de Leidse regio, de duin- en bollenstreek en de Alphense regio is de belangstelling voor deze zaak ook niet overweldigend. Van de scholen die aan het onderzoek heb ben meegewerkt, heeft er niet één een project gehouden tegen racis me en discriminatie. Overigens was ook de interesse voor de enquête niet om over naar huis te schrijven. Uiteindelijk hebben 7 scholen gere ageerd, terwijl er 36 waren bena derd. Volgens onderzoekster H. van de Erve van het ARIC mag uit de en quête niet worden geconcludeerd dat de scholen helemaal niets doen aan racisme-bestrijding. "Wel is duidelijk dat ze geen speciale on- derwijs-projecten over dit onder werp hebben en dat ze geen gebruik maken van het lesmateriaal dat be schikbaar is gesteld door instellin-' gen als de Anne Frank Stichting". NZH breidt aantal ritten op lijn 55 uit LEIDEN/LISSE - De NZH gaat de sneldienst lijn 55 tussen Leiden en Lisse via Sassenheim uitbreiden. Met ingang van 3 september wordt er in de ochtendspits drie maal van af Lisse naar Leiden gereden en in de avondspits viermaal van Leiden naar Lisse. De NZH is zeer tevreden met de balngstelling voor lijn 55, die in 1987 werd ingesteld. De route gaat voor een deel over de snelweg en er is een beperkt aantal haltes. Hierdoor kan een flinke tijdwinst worden ge boekt, oplopend tot ongeveer negen minuten per rit ten opzichte van de normale lijnen 50 en 51. Mede door deze tijdwinst is het aantal passa giers de laatste tijd gegroeid. Auto vol inbrekerstuig NOORDWIJK - De Noordwijkse politie heeft zaterdagnacht in de Boomstraat een 24-jarige Amster damse automobilist aangehouden. De man had in zijn auto een grote hoeveelheid inbrekerswerktuigen liggen. Hij bleek reeds diverse auto diefstallen te hebben gepleegd, maar hield vol de gereedschappen nodig te hebben voor normale werkzaamheden. Het kenteken van zijn auto bleek overigens niet te kloppen. Auto doelwit vernielingen VALKENBURG - De laatste maanden is een rode Suzuki die ge parkeerd staat voor een woning aan het Buitenjoght te Valkenburg re- gelmatig het doelwit geweest van vernielingen. De afgelopen nacht moesten de antenne en de ruitewis- sers het ontgelden. De politie vraagt of eventuele getuigen zich willen melden. Engelsman ramt auto NOORDWIJKERHOUT - Een 30- jarige Engelse toerist is zaterdag nacht op het Westeinde in de kraag gevat omdat hij in de Zeestraat een auto had beschadigd. De Engels man had te veel gedronken en was om half twee 's nachts mét de fiets tegen een geparkeerde auto geval len. Een getuige tipte de politie. Invalide rolstoel kwijt NOORDWIJK - Bij een discotheek aan de Grent in Noordwijk is afgelo pen nacht een rolstoel gestolen. De eigenaar was voor een kort bezoekje even de discotheek binnengegaan en bemerkte bij terugkomst de ver missing. In de grote steden in Zuid-Hol land was het beeld iets gunstiger. Bijzonder opgetogen is Van de Erve er niet door geworden. Van de 30 Rotterdamse onderwijsinstellingen die aan de ARIC-enquête hebben meegewerkt, hadden er niet meer dan 7 werk gemaakt van de bestry- ding van racisme, discriminatie of anti-semitisme. In Den Haag waren dat er nog minder: van de 18 scho len die reageerden, zeggen er 4 iets tegen racisme en discriminatie te doen in de vorm van speciaal onder wijs. Al met al heeft slechts 30 pro cent van de aangeschreven scholen Hengelaar overleden na val in Oude Rijn VALKENBURG Een 67-jarige man uit Den Haag is vannacht in het Academisch Ziekenhuis Lei den overleden nadat hij vrijdag middag in de Oude Rijn nabij Val kenburg in het water was geval len. De man was vrijdag achter de Luit Katlaan aan het vissen. Hij is daar volgens de politie onwel ge worden en in het water terechtge komen. Andere sportvissers heb ben hem uit het water gehaald. De Hagenaar werd in zorgwekkende toestand in het Academisch Zie kenhuis Leiden opgenomen. Aanvankelijk was de identiteit van de man onbekend. Nadat zijn echtgenote zaterdagmiddag bij de politie aangifte had gedaan van vermissing, kon de idenditeit van de man worden achterhaald. Het echtpaar was op vakantie op een camping in Warmond. Tandarts Buenting: 'Offshore-werkers hebben vaak slechte tanden Acrobaat-inbreker is ook autodief NOORDWIJK - Een nog onbe- kende 'geveltoerist' is zaterdag nacht bij twee hotelkamers in Noordwijk binnengeslopen. In beide gevallen heeft hij waarde volle spullen weten te bemachti gen, onder meer creditcards, be taalcheques, auto-papieren en een autosleutel. Deze sleutel bleek toe te behoren aan een één jaar oude auto, die de insluiper na afloop van zijn dieventocht De man moet volgens de poli tie een groot acrobaat zijn, om dat de bezochte hotelkamers op een hoogte van tien meter gesi tueerd liggen. De politie ver moedt dat het om eenzelfde 'ge veltoerist' gaat die al eerder het Noordwijkse hotel heeft be zocht. Roland Buenting boort in Idezen booreiland-werkers Zes jaar geleden deed Buenting al tanden wordt wel gekeken, maar eens een poging om op Schiphol njet meer dan dat. De arts heeft iets van de grond te tillen. Het hem geen mogelijkheid en ervaring het lukte niet, omdat er geen ruimte gebit nauwkeurig te inspecteren, houden hun gebit vaak slecht. Met Dien? F°n?' Een medicus van de overheid die bü Het centrum erkent dat scholen de hygiëne wordt het niet zo nauw centaal Pla* (MDCP) constateerde de opening van de praktijk op Zuid-Holland de enquête terug- ALPHEN AAN DEN RIJN/SGHIP- gestuurd. HOL Offshore-werkers onder- niet verplicht zijn besteden aan discriminatie en Het zou echter een goede zaak maat de hygiëne wordt het niet aandacht te genomen en eetgewoonten zijn an- ders. Klachten komen met regel de klok voor. Op het plat- zijn als ze het wel deden. Volgens form WOrdt pijn tijdelijk met medi- het ARIC is het verstrekken formatie via scholen aan jonge men sen een belangrijk hulpmiddel bij de bestrijding van uitwassen, die brëêkt Ss gevöïg ontstaan als gevolg van intolerantie. Dan moet de tandarts cijnen bestreden. Behandelen - ten zij het om een noodvullinkje gaat - uitgesloten. Zeker als een tand een ongeluk, te pas dat een tandarts op de luchthaven, Schiphol aanwezig was', zei ér veel wordt gesteld speciaal voor de offshore-werkers, Voor te voelen om voortaan ook het mogen werken" geen luxe zou zijn. De directie van gebit aan een keuring te onderwer- Schiphol zag dat ook in en verwees pen. Hy dacht zelfs om er een wette- de MDCP naar Buenting die, na een üjke status aan te geven. Met goede Duits avontuur, juist in Alphen was tanden naar een platform want elk neergestreken. Buenting hoefde niet lang na te denken over het bod. elkaar krijgen dat het het gebit verplicht platform te minuten komen". In de eerste plaats zit Buenting op Schiphol voor de offshore-werkers. "Maar", relativeert hij, "als acute gevallen zijn en ik ben Vroeger moesten ze met een busje naar de stad. Nu bellen ze vijf tevoren op en kunnen r dat een helikopter nodig is kost dan kan iemand ook Van de Erve benadrukt dat de komen. Een helikopter vliegt de behan- scholen die wel proberen en discriminatie te bestrijden, dit ievert hem praktisch onderwijs grondig aanpakken. Ze delkamer af. erkent tegelijk dat de ARIC-enquê- Zo simpel te een beperkte zeggingskracht Roland Buenting dagelijks op heeft, gezien het lage aantal re— - - - ties. Van de Erve: "Toch hebben Aldus heeft Schiphol nu zijn i 5000 gulden. Buenting: "Kijk, als een arts bij i- de keuring ziet dat iemand slechte Buenting zegt dat hij het werk op ande- Schiphol best interessant vindt. "Het is anders dan in Alphen. Daar heb ik met gezinnen en kinderen te maken. Mensen die hier binnen- hulp het booreiland, pikt de patiënt op en gen tandarts. Een tandarts die met tanden heeft kan hij i dat ze de grotere problemen aan ge- worden gerestaureerd alvorens de bitten moet verhelpen. Want groot offshore-werker naar het platform Zo simpel gaat dat sinds tandarts blijken de problemen inderdaad te mag afreizen. Dikwijls moet er heel zijn. De 'hospikken', zoals ze in de wat gebeuren. Te veel om in korte volksmond worden genoemd, op de tijd te doen. Ik pak het meest erge aankloppen. Ze moeten niet o nachts om twaalf uur aankomen stappen hebben andere verhalen, want dan ben ik er niet. Iemand die °P zee maak Je andere dingen mee naar Japan vliegt, krijgt in zo'n ge- °P,het vasteland. Zo n gecom- val een pijnstiller en kan aan het bineerde praktijk geeft variatie r pendelt tussen zijn praktijk i Alphen en Schiphol-Öost. Nauwe- platforms doen herhaaldelijk de indruk dat scholen die niet de üjics tien stappen van de helihaven beroep op tandheelkundige hulp. moeite namen om te reageren, nog heeft hü een praktykruimte. Heel t minder aandacht besteden aan dis- strategisch gelegen. Gaande en ko- ^GUren criminatie en racisme dan de scho- mende offshore-werkers komen al len die wel hebben meegewerkt". tyd langs zyn behandelkamer. eerst aan en laat hem twee weken la ter, als hy naar het vasteland komt, terugkomen het om gaat is dat risico's zoveel mo- Wie op een booreiland gaat werken gelijk worden uitgesloten dat ie- wordt medisch gekeurd. Naar de mand van een booreiland moet wor- einde van de vlucht arts. Offshore-mensen kunnen dat niet. Vandaar dus die tandarts op Schiphol". Asielzoekers herstel de réstWaar Nog geen honderd meter van zijn behandelkamer zyn er op Schiphol veertig asielzoekers gehuisvest. Is hy er ook voor hen? "In voorko- tand- Je werk en dat is best leuk". De gemeente Leiden overweegt de laatste muurresten van de On ze Lieve Vrouwekerk achter de Haarlemmerstraat te slopen. Zo werd kort geleden bekend. Eeu wenlang was deze Onze Lieve Vrouwekerk een belangrijk tref punt in het gebied ten westen van de Mare en ten noorden van de Rijn. De parochies Oegstgeest, Leider dorp en Zoeterwoude, gelegen in de gelijknamige ambachten, grensden vanouds aan elkaar op het punt waar de Oude en de Nieuwe Rijn samenstromen. Deze twee rivieren en de Mare vormden de natuurlijke grenzen van de drie ambachten. In de elfde eeuw ontstond, buiten de drie bovengenoemde be stuurscentra, een nederzetting die zou uitgroeien tot de stad Lei den. Rond 1100 werd door de gra ven van Holland een kapel ge sticht op de plaats van de huidige Pieterskerk. De kapel werd in 1121 gewyd en al snel in gebruik genomen als parochiekerk van Leiden. Maar de burgers die ten noorden van de Rijn woonden - en dat werden er in de loop van de tijd steeds meer - bleven voor hun zieleheil aangewezen op de moe derkerken in respectievelijk Oegstgeest en Leiderdorp. Wan neer de moederkerk in gevallen als deze wel erg ver van grote groepen parochianen was komen te liggen, werd soms een beter be reikbare hulpkerk gebouwd, die vanuit de moederkerk werd be diend: de dienstdoende priester kwam voor het opdragen van de mis naar de bijkerk. Aan het begin van de veertiende eeuw besloot de parochie van Lei derdorp tot de bouw van zo'n hulpkerk, op de plaats van de hui dige Hooglandse Kerk. In dezelf de periode bouwde de parochie Oegstgeest aan de westzijde van de Mare eveneens een kapel als hulpkerk. Schuin Omdat de bevolking in bovenge noemde gebieden steeds sneller toenam volgde in 1355 een stads uitbreiding waardoor beide ka pellen binnen de muren van de stad Leiden kwamen te liggen. Korte tijd later werden de kapel len gewijd als zelfstandige paro chiekerken: de Onze Lieve Vrou wekerk in 1365 en de Hooglandse Kerk in 1366. De Onze Lieve Vrouwekerk was rond de kerk neergestreken en werkzaam in de textielbranche. Door de aanhoudende immigran- tenstroom was ook de Vrouwe kerk na enige tijd niet meer groot genoeg en ook was ze niet erg ge schikt als preekkerk vanwege de onregelmatige plattegrond. In verband daarmee verplaatste men in 1627 het oksaal (de galerij voor de zangers en het orgel) van zijn plek tussen koor en schip, naar de torenwand. De preekstoel werd by die gelegenheid tegen een van de pijlers gezet. Door op deze manier het koor by de preek- ruimte te trekken, creëerde men meer ruimte voor de kerkgan gers. Uiteindelyk bleek de kerk toch te klein en vanaf 1638 mocht de ge meente tevens de kapel van het Catharinagasthuis aan de Bree- straat gebruiken, al moest men die aanvankelyk nog delen met de Nederduitsche en Engelse Ge meenten. Sloop De ruïne van de Onze Lieve Vrouwekerk, thans helaas een verzamelplaats van vuil en graffxty. (foto wim Dijkman) inmiddels uitgegroeid tot een driebeukige kerk met een tran sept, een priesterkoor en een kooromgang. Op de scheiding tussen het koor en het midden schip stond een klokketoren. Aan de voorzyde stond een aan drie zyden ingebouwde toren uit 1354 die veel weg had van die van de huidige Hooglandse Kerk die da teert uit 1366. Omdat de kerk als alle kerken naar het oosten was gericht, stond hy schuin op de Haarlemmer- naamde kerkhuisjes zoals die nu nog bij de Hooglandse Kerk aan wezig zyn, gebouwd. In 1660 werd de resterende ruimte op het vyftien jaar ervoor afgegraven Vrouwenkerkhof volgebouwd met woningen, loodsen en be drijfsruimten. Aan de kerk was een Onze Lieve Vrouwebroederschap verbonden die zich met de verering van Ma ria en de organsiatie van plechtig heden en processies waarin het Mariabeeld een rol speelde, bezig- LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN straat en was de voorgevel langs die straat sterk afgeschuind. De kerk stond aanvankelijk vry en was omgeven door een kerkhof. Maar in de omgeving van de kerk ontstond net als elders in de stad, een huizentekort waardoor ze stukje bij beetje werd inge bouwd. Al in 1593 waren zoge- hield. Zo was er de jaarlykse Onze Lieve Vrouwe Ommegangsdag, op de zesde zondag na Pasen, een grote processie waarby het Maria beeld van de Vrouwekerk door de stad werd rondgedragen. Op 23 juni 1572 koos het stadsbe stuur van Leiden party voor de prins van Oranje en daarmee ook voor het protestantse geloof. Na de belegeringen door de Span jaarden werd de stad een toe vluchtsoord voor mensen van al lerlei gezindten. Vooral uit de zui- delyke streken kwamen veel Vla mingen en Walen. De Vlamingen sloten zich by de Nederduits Ge reformeerde kerk of by de Doops gezinden aan, maar de Walen vormden vanwege hun taal een aparte gemeente en vanaf 1578 kregen ze van het stadsbestuur het recht om de Begynhofkerk aan het Rapenburg te gebruiken. In de vroegere Universiteitsbi bliotheek zyn delen van de kapel nog altyd zichtbaar. Het jaar 1584 wordt algemeen beschouwd als het stichtingsjaar van de Waalse Gemeente. In dat jaar ontvlucht ten grote groepen hervormden de zuidelyke provincies Henegou wen, Artois, Namen en Luik. De Begynhofkerk werd al snel veel te klein voor de groeiende ge meente en de Walen kregen drin gend behoefte aan een groot kerk gebouw. De stad bepaalde daarop dat zy voortaan konden beschik ken over de Onze Lieve Vrouwe kerk. Veel Walen waren in de wyk In 1818 verlieten de Walen we gens bouwvalligheid de Vrouwe kerk en kregen ze de kapel van het voormalige Catharinagast huis in eigendom. De Vrouwe kerk werd in de volgende jaren gesloopt en als laatste volgde rond 1840 de toren. By de afbraak bleven evenwel de len van het gebouw gespaard daar zy in het muurwerk van belen dende percelen waren opgeno men. Nadat by archeologisch on derzoek in 1979 alle funderingen van de kerk blootgelegd waren, werden ze gedeeltelijk weer opge metseld om het publiek een in druk te geven van vorm en om vang van de kerk. Tevens is toen onder andere het graf van Jo- sephus Scaliger gevonden en overgebracht naar de Pieters kerk. Helaas is de ruïne de laatste jaren een verzamelplaats gewor den van vuil en graffity. Toch zou het jammer zyn als de gemeente zou besluiten de delen van de ruïne die nu nog zichtbaar zyn, definitief op te ruimen. Het is te hopen dat ze een creatievere oplossing zal weten te bedenken. Wellicht is het mogelijk in ieder geval de oorspronkelijke resten van het muurwerk te integreren in de geplande nieuwbouw zodat de laatste resten van deze kerk voor de toekomst behouden zul len blyven. BIANCA VAN DEN BERG Met het pendelen tussen Alphen en Schiphol heeft hij geen proble men. uenting: "Het kan, omdat de afstand niet zo groot is. Ik ben in Al phen nieuw begonnen en ben bezig met het opbouwen van een praktijk. Omdat ik daar nog niet zo lang aan werk heb ik wat tijd over. Die tijd investeer in de praktijk op Schip- hol-Oost. Elke dag ben ik er. Zet ik de uren in dagen om, dan ben ik twee dagen van de week in Amster dam en de rest, drie dagen in Al phen". - De eigenaar van een der huis jes, staande op de Minnebroers- gracht, bij de Grofsmederij al hier, kwam heden tot de treurige ontdekking dat zijn perceel - waar eenigen tijd geleden eene familie eenige maandèn zonder huur te betalen vertoefd had, welk perceel thans „onbeheerd" stond, door de (jeugd?) voor een groot gedeelte op baldadige wij ze vernield was. De twee ramen aan de voorzijde waren er ge heel uitgebroken, het dakvenster er uit getrokken, binnens huis de kastplanken stukgeslagen en wat de zaak er niet beter op maakt, alles was meegenomen of ontvreemd, wellicht om te die nen tot brandstof voor een of an der doel. De eigenaar heeft van zijne bevinding de bevoegde macht kennis gegeven. Het is ze ker te hopen dat de schuldigen zullen gevonden en hun dit „spelletje" zal afgeleerd worden. -Aan „De Maasb.wordt het vol gende medegedeeld: Een 15-ja- rig kindermeisje, bij eenen Rot- terdamsche familie in dienst, brak bij ongeluk eenen ruit, ter waarde van f 3, welke som hare meesteres van haar loon afhield. Zaterdag-avond begaf de fami lie zich naar de schouwburg, de zorg over het jongste kind aan het dienstmeisje overlatende. Toen de ouders te huis kwamen, vonden zij hun kleine in erbar- melijken toestand. Een dokter werd. ontboden, die het kind in stuiptrekkingen vond en den toestand ernstig verklaarde. Blijkbaar was het wicht met pe troleum vergiftigdin de zuig- flesch werden nog sporen van dat vocht gevonden. De politie is van het feit in kennis gesteld en heeft een onderzoek geopend. Vyfentwintig jaar geleden: - Romina, de veertienjarige dochter van de overleden filmac teur Tyrone Power heeft in de Romeinse filmstudios een film test ondergaan. Zij hoopt even als haar ouders filmster te wor den.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9