Route tgv mogelijk langs A4 Leiderdorp Meeste klachten over speedboten GENDA Feestje zonder wanklank in Katwijk aan den Rijn Hoofdstraatkerk zou gesloopt moeten worden MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 LEIDERDORP - Het tracé van de hogesnelheidstrein (tgv) komt mogelijk ten oosten van de A4, direct naast het bestaan de tracé van de rijksweg. De spoorlijn zou dwars door de Ire- nestraat lopen en de Hoofd straatkerk zou moeten verdwij nen. Het ministerie van verkeer en waterstaat heeft de gemeen te Leiderdorp kaarten gestuurd waarop dit als een van de twee mogelijke "routes voor deze nieuwe spoorlijn (onderdeel verbinding Parijs-Amsterdam) is aangegeven. B en W van Leiderdorp hebben mi nister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat een brief gestuurd waar in met klem wordt gewezen op de nadelen van een hogesnelheidslijn door Leiderdorp. "Dit onheil moet gekeerd worden", aldus WD-wet- houder mevrouw C.A. Huigen. "Er mag geen geen hogesnelheidstrein door Leiderdorp komen. We moe ten alle politieke en juridische mid delen gebruiken om dit tegen te houden. Dit mogen we de Leider dorpers niet aandoen". De door het ministerie voorge stelde combinatie van een verbrede A4 en een spoorlijn van de train grande vitesse (tgv) zou dwars door de Oranjewijk lopen en het 'incasse ringsvermogen van de gemeente Leiderdorp ver te boven gaan'. Overeenkomstig het collegepro gramma 1990-1994 wordt de aanleg van de tgv-lijn door Leiderdorp af gewezen. Parallel In de ene door het ministerie voor gestelde variant loopt de tgv-spoor- lijn parallel aan de A4. De andere mogelijkheid is dat het traject via Nieuw-Vennep, door de Veender- polder (in de omgeving van Rijpwe- tering) en de Hondsdijksepolder (Koudekerk) naar Rotterdam gaat. Leiderdorp zou in laatstgenoemde variant niets met de aanleg van de spoorlijn te maken hebben. Een woordvoerder van het minis terie van verkeer en waterstaat zegt dat de discussie over de twee voor gestelde tracés begin volgend jaar op gang komt. Rond de jaarwisse ling zal een nota over de mogelijke trajecten verschijnen. De nota gaat over het laatste deel van de spoor verbinding Parijs-Amsterdam, tus sen Rotterdam en Amsterdam. Behalve een fel protest tegen de eventuele aanleg van een tgv-lijn. door Leiderdorp bevat de brief aan Maij-Weggen ook een pleidooi voor het maken van een milieu-effect rapportage (mer) over de verbre ding van de A4. De rijksoverheid wil de snelweg verbreden van twee maal twee naar twee maal drie (met een reservebaan aan beide zijden van de weg) rijbanen. Rijkswaterstaat heeft de gemeen te Leiderdorp vorige maand laten weten alsnog een mer-procedure te willen doorlopen. Deze mededeling hield verband met de in het Tweede Structuurscheme Verkeer en ver voer opgenomen nieuwe bepaling dat voor een verbreding van een au tosnelweg met een extra rijstrook over een lengte van 5 kilometer een mer-procedure moet worden ge volgd. Door het maken van een mer wordt de beslissing over de verbre dingvan de A4 bij Leiderdorp mini maal twee jaar uitgesteld. "Het is niet zo dat wij bezig zijn met een vertragingspolitiek", aldus Huigen. De beslissing over het wel of niet maken van een mer hangt af van de Tweede Kamer, .die zich nog moet uitspraken over het Tweede Struc tuurschema Verkeer en Vervoer. Tunnel B en W van Leiderdorp pleiten er in hun brief voor dat de eventuele aan leg van een tgv-lijn door Leiderdorp in de mer-procedure voor de A4 wordt meegenomen. Ook de milieu effecten van een tunnel onder de Oude Rijn en een omleiding van de A4 moeten volgens B en W worden onderzocht. Rijkswaterstaat be schouwt deze mogelijkheden als niet haalbaar maar de gemeente Leiderdorp wil deze varianten toch nader onderzoeken. De gemeente Leiden steunt Lei derdorp in haar verzoek om nader onderzoek naar onder meer de aan leg van een tunnel onder de Oude Rijn, zodat een eventuel verbrede A4 verdiept kan worden aangelegd. Beide gemeenten zijn in principe te gen extra rijstroken. Een verbre ding van de bestaande brug over de Oude Rijn zou voldoende moeten zijn om de verkeerstroom op de A4 te verwerken. De gemeente Zoeterwoude steunt het plan van Rijkswaterstaat. Wethouder R.L.G. Hogenelst (CDA) van ruimtelijke ordening meent dat het rijk zo snel mogelijk moet be ginnen met de aanleg van extra rij stroken. Het maken van een milieu- effectrapportage vindt hij niet noodzakelijk. 'Dat werkt alleeen maar vertragend. Ieder tijdverlies is een economisch verlies. En wij zit-, ten toch al in een arme regio". DL-VERSL TRiLt EEt li bij CARE.L EN ftiEL AtENClE OPGLLEt: Pofft ALLLEN BOVEN dE BQ MEtBLGLLLid- INfl j VAN OUrfCBC WARMOND - Watersporten maakt hongerig en de uitbaters i gebied bij de Kagerplassen vullen volgaarne lege magen. Een 'Piet Krediet woont hier niet' doet vermoeden dat de kasstroom deze patatkraam in het Warmondse watersport- int op het bekende oud-Hollandse spreekwoord deze onderneming strak wordt bewaakt, (foto Loek Zuyderduin) Man bedreigt mensen met slagersmes ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 19-jarige Alphenaar heeft gistermiddag een groep mensen met een slagersmes bedreigd, nadat zij hem wilden aanhou den voor het stelen van een fiets. Een aantal mensen zag dat de jongen onder expeditieplaats aan Van Boetzelaerstraat in Al phen een fiets uit het fietsenrek probeerde te halen. Toen ze hem buiten wilden tegenhouden, was de jongen met fiets en al vertrokken. Even later werd hij weer ge signaleerd, nu zonder fiets. De jongen werd aangesproken, waarop hij slagersmes trok en dé groep ermee bedreigde. Aan gezien zich steeds meer mensen om het tafereel hadden ge schaard, kon de Alphenaar toch worden aangehouden. Hij zit nu vast op het Alphense politiebu- Achtervolging AC restaurants beslist later over bouwplan Leiderdorp door streek LEIDERDORP - Het zal nog onge veer tien weken duren voordat AC restaurants een besluit neemt om haar vestiging in Leiderdorp uit te breiden. Het bedrijf wil in de ko mendejaren zes nieuwe hotels bou wen en onderzoekt daarvoor in Ne derland twaalf locaties.- In Leider dorp zou naast het hotel een drive- in restaurant komen, waar automo bilisten zonder hun wagen te verla ten een 'snelle hap' kunnen bestel len. Op de huidige vestigingsplaats van AC restaurants tussen de Persant Snoepweg en de rijksweg A4 is voldoende ruimte aanwezig om zowel een hotel als een nieuw restaurant te bouwen. Volgens een woordvoerder van AC zou het hotel ongeveer 60 kamers moeten krijgen van ongeveer 24 vierkante meter groot. "We denken aan luxe kamers vöor de zakenman, maar voor een prijs van minder dan 100 gulden per nacht". De woordvoerder ziet geen tegen stelling tussen een luxe hotel en een 'goedkoop' wegrestaurant, waar au tomobilisten een bestelling plaat sen aan een praatpaal en vervolgens het eten door hun portierraampje in ontvangst kunnen nemen. "Het moet hier een 'eat and meat' cen trum worden, waar iedereen terecht moet kunnen. Daarom blijft het be staande restaurant ook bestaan". Hoewel de beslissing om uit te breiden al over twee maanden wordt genomen zal de eerste spade pas maanden daarna de grond in gaan. "We hopen ergens in Neder land zo rond de jaarwisseling te kunnen beginnen", aldus de woord voerder van AC. In Leiderdorp zou het bestemmingsplan nog extra ob stakels voor het hotel kunnen op werpen. Het gastenverblijf is aan de voor zijde van het parkeerterrein ge pland, naast het 'oude' restaurant. Volgens het bestemmingsplan moet de bebouwing 100 meter uit het hart van de achterliggende rijks weg A4 blijven en 40 meter uit het hart van de Persant Snoepweg. Vol gens een eerder AC-plan zou dat niet het geval zijn, maar volgens een woordvoerder van de gemeente Leiderdorp 'is dat geen onoplos baar probleem'. Meer moeilijkheden verwacht de Leiderdorpse woordvoerder met andere voorschriften uit het be stemmingsplan. Zo zou de vesti ging van een hotel en een fast food- zaak wel zijn toegestaan. Alleen de bouw van een restaurant voor de snelle hap zou weer niet mogen. NOORDWIJK De Noordwykse politie heeft vannacht samen met de rijkspolitie een 24-jarige Amster damse automobilist na een achter volging klemgereden in Sassen- heim. Tijdens de wilde rit liep de snelheid op tot 150 kilometer per uur. 'De Amsterdammer had in Noord wijk reeds de aandacht van de politie getrokken toen hij op de Van Panhuysstraat en de Van de Mortelstraat flink tempo maakte. Toen hij op een gegeven moment op de linkerrijbaan van de Van de Mor telstraat ging rijden, zette de politie de achtervolging in. ROLSTOEL Bij een. discotheek op de Grent in Noordwijk is afgelo pen nacht een rolstoel gestolen. De eigenaar was voor een kort bezoekje even naar binnengegaan merkte bij terugkomst de 1 sing. MAANDAG 27 AUGUSTUS Leiden openingsconcert derde Natio nale Orgelconcours, aanvang 20.09 uur in de Hartebrugkerk. DINSDAG 28 AUGUSTUS Alphen bijeenkomst over kleuren- Katwijk concert Jan Veentje op het BStz-orgel van de Vredeskerk. Voorstraat, aanvang 20.15 uur. Leiden informatieochtend VIDO-Lei- len, over de overgangsjaren van Ie vrouw, mmv mevr. Legemaat, huisarts, aanvang 9.30 uur op Doezastraat 34. telefonisch spreekuur Belan- genburo Gezondheidszorg, voor voorronden derde Nationale Orgelconcours, aanvang 10.00 uur in de Hartebrugkerk. film: 'Guambianos'. over een Indianenvolk in Columbia, aan vang 15.00 uur in het Rijksmuse um voor Volkenkunde. pianoconcert door René Ra kier. aanvang 20.00 uur in de Har tebrugkerk. concert door het Nederlands Gitaarkwartet, aanvang 20.00 uur in de Burgerzaal van het Stadhuis. wandeling door het Hollands duin olv een boswachter, vertrek om 10.00 uur vanaf pafeeerterrein Duindamse Slag. verkoop van handwerken Welfare afdeling 'De Zonne bloem', aanvang 10.00 uur in Hui ze St. Jeroen, Zeestraat. Christelijk Gemengde Zangvere niging 'Evondo' uit Aalsmeer en Noordwijkerhout vergadering en postzegelvei ling van de Postzegelvereniging, aanvang 20.30 uur in de Schelft. Wassenaar lezing over 'Spiritualiteiten en Astrologie', Maharishi Vedisch In stituut, Groot Haesebroekseweg 10, aanvang 20.00 uur. WOENSDAG 29 AUGUSTUS HUIegom start Huttenbouw, thema: 'Mu- ziekdorp', van 10.00 tot 15.30 uur op terrein aan de Van de Ende laan. Katwijk laatste duinwandeling olv IVN- gids, vertrek 19.30 uur vanaf par- keerterrein bij de Soefitempel, Sportlaan. woensdagavondzang mmv het Kamerkoor Vocalis olv Ab van Ka pel, aanvang 20.00 uur in de Nieu we Kerk, Voorstraat. Leiden voorronden derde Nationaal Orgelconcours, aanvang 10.00 uur in de Hartebrugkerk en de Hooglandse Kerk. film: Sindamanoy', over bevol kingsgroepen in Columbia, aan vang 15.00 uur in het Rijksmuse um voor Volkenkunde. vertoning videofilm over 150- jarig bestaan van de NS, aanvang 20.00 uur in NZH-gebouw, Rijns- burgerweg. de Pieterskerk. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20. tel: 121554. i /x Bijdragen: Roza van der Veer en Dorith Ligtvoet De braderie in Katwijk aan den Rijn trok zaterdag veel publiek, (fot Dick Hogewoning KATWIJK - Een hels kabaal haalde zaterdagmorgen om zeven uur alle bewoners van Katwijk aan den Rijn uit bed. Ruim 120 kinderen maakten een rondtocht door het dorp, terwijl hun fietsen lege blikken meetrokken. Daar mee de rechtgeaarde 'binder' dui delijk makend dat het zaterdag geen dag was om in bed te blijven maar een dag om feest te vieren. Dat de Katwijkers gehoor ga ven aan deze oproep bleek tijdens de rest van de dag. Voor alle eve nementen die door de Oranjever eniging Katwijk aan den Rijn wa ren georganiseerd, waren veel deelnemers en nog veel meer pu bliek. Op de kinderrommelmarkt was geen plaatsje meer vrij en werd druk geruild en verkocht. De verzameling speelgoed werd uitgedund of juist gretig aange vuld met voor schappelijke prij zen verworven nieuwe bezittin gen. De Katwijkse ouderen ver maakten zich intussen in De Ros kam, terwijl ruim tweehonderd meer sportief ingestelde dorpe lingen van alle leeftijden meede den aan de prestatieloop van 3, 5 of 7,5 kilometer. 's Middags bleek de playback en soundmixshow een belangrij ke publiekstrekker. Mariska de Jong als Neneh Cherry met het liedje Buffalo Stance won hierbij de eerste prijs. Ook de paarden- show op de Commandeurslaan was een voltreffer. "Vooral bij het voltigeren en het carrouselrijden kwamen veel mensen kijken", vertelt een tevreden voorzitter van de Oranjevereniging J. de Winter. Hij kijkt terug op een feest zonder enige wanklank. "Er ging alleen iets mis-bij het depo neren van het zand voor het volti geren. De vrachtwagen vergat het zand uit te spreiden waardoor wij plotseling met een schop een berg zand van twintig kuub moesten verspreiden. Dat is dan heel veel". Een snel georganiseerde schuiver zorgde er voor dat alles toch nog op tijd in orde kwam. Waterpolitie Warmond ergert zich aan mentaliteit booteigenaren WARMOND - "Patrouilleren jullie hier 's avonds nog wel eens? Speedboten racen hier elke avond vanuit het Vennemeer in de richting van de Kaagsociëteit". De ontevreden bewoner van woonboot 'De Weide Bliek', die bij de Warmondse Boterhuispol- der in de Zijp ligt, spreekt de be manning van de toevallig passe rende boot van de rijkspolitie te water aan. Politieman R.S. van Riessen noteert geduldig de klachten. Hij belooft dat de water politie haar weekenddienst weer eens een keer in de vroege avonduren houdt. Van Riessen en bootcomman dant C. Borst hechten veel waar de aan tips van recreanten. "We krijgen de meeste klachten over snelheidsovertredingen, omdat de speedboten veel geluidsover last en irritatie veroorzaken", al dus Borst. Met de patrouille- of de speedboot proberen ze zoveel mogelijk overtreders tot de orde te roepen. Soms nemen ze de auto. "Een wagen is wat minder opvallend. Echte watersporters hebben onze boot namelijk te snel in de gaten", zegt Van Ries- B.orst en Van Riessen maken deel uit van het vierkoppige team van de Warmondse post van de waterpolitie. Vandaag (zondag) werken ze met z'n tweeën. In wis seldiensten moeten de vier man nen het gebied tussen Heemstede en Delft 'bedienen'. Omdat het gebied eigenlijk te groot is, blijft het controleren van snelheids- overtreders de bekende druppel op de gloeiende plaat. Wanneer de post Warmond straks defini tief wordt opgeheven, zal de wa terpolitie nog veel minder .kun nen doen voor recreanten, vreest het duo. Alle boten worden na de reor ganisatie van de waterpolitie uit gerust als drijvende bureaus. De bemanning blijft in hetzelfde ge bied werkzaam, maar zal zich vooral richten op de beroeps vaart. Hierdoor wordt het toe zicht op de recreatieve boten min der. Bij calamiteiten, waarbij bij voorbeeld veel nautische kennis is vereist, is de waterpolitie straks op afroep beschikbaar. De land- dienst zal het toezicht op de wa tersport moeten overnemen, zo R.S. van Ries sen (rechts) en zijn college G. Kuyt op de pa trouilleboot van de rijkspolitie te water in War mond beant woorden vragen van de eigenaar van een plezier jachtje. (foto Jan Holvast) luiden de plannen. Hoe dat moet gebeuren is nog de vraag. De landdienst heeft geen mensen om in het gat te springen. Met ingang van 1 oktober verla ten twee van de vier politieman nen de Warmondse post. Ze wil den niet wachten tot ze naar een wellicht ongewenste plaats zou den worden overgeplaatst. Hun plaatsen worden niet meer opge vuld. De twee achterblijvers zul len het enkele maanden met z'n tweeën moeten klaren. Ze vrezen constant de semafoon op zak te moeten hebben om bij calamitei ten bereikbaar te zijn. Een week eindje naar de andere kant van het land is er dan niet meer bjj. Wanneer de post precies wordt opgeheven weet de bootbemjan- ning nog niet. Voorlopig is 1 janu ari 1991 is de streefdatum. Hoewel de politiemannen niet ontkennen dat er meer toezicht op de beroepsvaart moet komen, denken ze dat er meer dan ooit toezicht op de recreatieve vaart nodig is. Het wordt steeds druk ker op het water en recreanten passen de regels niet toe, is hun ervaring. Het tweetal vindt dat de gemoe delijke sfeer onder de-waterspor ters afneemt. "Men heeft de be leefdheid niet meer om zaken on derling te regelen. Het gebeurt steeds vaker dat men doorvaart na het veroorzaken van een onge luk". Van Riessen heeft het dag rapport van zaterdag net klaar. Twee keer moest de politie in ac tie komen om de schade na aan varingen op te nemen. In één van de gevallen was de booteigenaar gewoon doorgevaren. "Ik weet van niets", is een op merking die de bemanning vaak te horen krijgt. Op het Norremeer vaart even later een speedboot met een waterskiër erachter. "Heeft u een vaarbewijs, een snel vaarvergunning en reddingsves ten aan boord?" Van Riessen vuurt een aantal vragen af op de schuldbewust kijkende man die elke vraag met 'nee' moet beant woorden. De wachtmeester eer ste klas geeft de Hagenaar alleen een proces-verbaal voor de snel heidsovertreding. Toch nog tach tig gulden. Waterscooters worden nog niet zo vaak gesignaleerd en leveren dan ook minder klachten op dan speedboten. Volgens de politie mannen zorgen ze wél op een an dere wijze voor extra werk. "Ze worden vaak gestolen. Zo'n scooter is een elite-apparaat, want het ding kost tien- tot dertiendui zend gulden. Zo'n scooter ligt achter in de tuin of op een boot e wordt heel snel meegenomen". Ook buitenboordmotoren e volgbootjes worden vaak gesto len. Vandaag meldt een jachtha ven-opzichter in Alkemade de diefstal van een volgboot. Van Riessen noteert alle gegevens, c derwets op de typemachine. "Je weet nooit of zo'n boot nog te rechtkomt. Soms wordt zo'n ding aan de andere kant van het land teruggevonden". Maar ook de georganiseerde misdaad lijkt de watersport te hebben ontdekt. Grote, dure jach ten lijken soms van de aardbo dem te verdwijnen. "Het is m< lijk te bewijzen, maar dan denk je toch aan semi-professionele n daad", zegt Borst. "Boten worden op een trailer naar Zuid-Frankrijk vervoerd en je ziet ze nooit m terug".

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8