Afvaloven in Alkmaar niet afgeschreven I I Wijkpost bracht rust terug in opstandig Klarendal Gebarentaal uit verdomhoekje Gehandicapten dagen Ter Veld voor rechter üÉ2^-r-a- Politie gaat werven onder minderheden Amsterdamse stelt Nederlands 'woordenboek' samen DEN HAAG (GPD) - De Gehandi captenraad wil staatssecretaris Ter Veld (sociale zaken) voor de rechter dagen. De raad wil Ter Veld dwin gen de wet uit te voeren die zowel overheid als bedrijfsleven verplicht vijf procent gehandicapten in dienst te nemen. De raad besloot tot deze stap nadat Ter Veld de afgelo pen week had gezegd voorlopig nog niet bereid te zijn overheid en ge meenten een verplichte quotering op te leggen. De wet biedt haar daartoe wel de mogelijkheid. De Gehandicaptenraad noemt de houding van de staatssecretaris een dramatische ontwikkeling. Sinds de wet overheid en bedrijven sinds 1986 verplicht vijf procent gehandi capten in dienst te nemen, is daar aan nog steeds geen gevolg gege ven. De Gehandicaptenraad wijst er Ontsnapten direct weer in kraag gevat HOOGEVEEN (ANP) - Drie gevan genen die gistermiddag ontsnapten uit gevangenis annex huis van be waring de Grittenborch in Hoog- eveen hebben maar kort van hun vrijheid kunnen genieten. Tien mi nuten nadat ze de benen hadden ge nomen, werden ze gepakt door poli tie en gevangenispersoneel. Dit heeft een woordvoerder van de Hoogeveense politie meegedeeld. Kraamkliniek De brandweer en de politie hebben zondagochtend uit een kraamkli niek in Goirle negen baby's en hun moeders gehaald nadat in het ge bouw een uitslaande brand was uit gebroken. De brand ontstond om streeks half negen in het gedeelte waar de ongehuwde moeders ver blijven. Deze vleugel is vernield. Angereden De negentienjarige B.J. Hielema uit het Drentse Roden is in de nacht van zaterdag op zondag in zijn woonplaats overleden nadat hij twee keer was aangereden: eerst door een personenauto en later door een onbemande ambulance. Hiele ma werd lopend op de Roderweg door een passerende auto aangere den. Toen hij gewond op de rijbaan lag, stopte de gewaarschuwde am bulance vlak voor hem. Nadat de bestuurder was uitgestapt reed de ziekenauto door nog onbekende oorzaak vooruit. McDrive De McDrive-vestiging in Huis ter Heide van hamburgerketen McDo nalds blijft open. De gemeente Zeist gaat niet in op het verzoek van om wonenden om het drive in-restau- rant wegens verkeersoverlast te sluiten. De omwonenden kwamen met deze eis nadat de Raad van Sta te begin deze maand de hinderwet vergunning van McDrive had ver nietigd. Volgens de gemeente heeft de raad dat gedaan vanwege een procedurefout en niet vanwege de hinder voör de omwonenden. Mc Drive kan een nieuwe vergunning krijgen. Uitgebrand Wasmodelgieterij Cirex in Almelo is gisteren kort na half zes door branji getroffen. Eén van de twee gieterijen is verwoest. Oorzaak en schade zijn nog niet bekend. Wel was er sterke rookontwikkeling. Als gevolg van de brand is 20 tot 30 procent van de productiecapaciteit weg gevallen. Er waren geen slacht offers. op dat op dit moment veel gehandi capte schoolverlaters aan het werk willen, die weinig kans zouden ma ken omdat overheid en bedrijfsle ven nog steeds huiverig zijn gehan dicapten ëen baan aan te bieden. PvdA-Kamerlid Middel vindt dat overheid en bedrijfsleven verplicht moeten worden de wet uit te voeren als gehandicapten op vrijwillige ba sis niet aan de slag komen. Hij wil dat Ter Veld de wet gaat uitvoeren. CDA-Kamerlid De Kok wil eerst een debat met de regering voordat wordt besloten een verplichte quo tering op te leggen. Van ANP-correspondent Margit Spaak ARNHEM - Op 18 september 1989 brak in de Arnhemse wijk Klaren- dal een volksopstand tegen de drugsoverlast in de wijk uit. Het was in Nederland nog niet eerder voprgekomen dat bewoners van een door drugs geteisterde wijk zo massaal de straat optrokken. Inter nationaal kreeg de actie veel aan dacht. Nu, bijna een jaar later, is de rust weergekeerd in Klarendal. Volgens de politie zijn er in de wijk niet meer problemen dan el ders. De gemeente Arnhem, danig geschrokken van het oproer, kwam in actie en is er kennelijk in ge slaagd de onvrede kennelijk tot be heersbare proporties terug te drin gen. "Het was meer dan duidelijk vo rig jaar dat er snel iets moest gebeu ren in Klarendal", aldus E. van Schoonderwalt, woordvoerster van de gemeente. "Natuurlijk was er ook voor die bewuste septemberda gen al vaak gesproken over de drugsoverlast in Klarendal, maar dat bleef steeds bij constateren van de problemen. Toen honderdèn Klarendallers het recht in eigen hand namen, begreep het college dat er niet langer gepraat moest worden, maar gehandeld". Oor en oog Het méést succesvolle idee is vol gens haar de wijkpost geweest, een voor Nederland nieuw instituut. Op de wijkpost, die op 19 december 1989 geopend werd, zijn alle wijkin- stellingen geconcentreerd: wijkbe heerder, politie en hulpverleners hebben er allemaal een eigen plek. "Het blijkt dat de wijkbewoners daar gemakkelijk naar toe gaan en AMSTERDAM (ANP) - "Je kunt in Nederland beter buitenlander zijn dan doof', vertelde een dove vrouw eens na een vervelend ver lopen bezoek aan een souvenier- winkel. "Als je de taal niet spreekt doen ze met handen en voeten hun best om je alles uit te leggen. Als blijkt datje doof bent schrikken ze zich rot." Drs. Trude Schermer (35) vindt het verhaal tekenend voor de houding die de gemiddelde Ne derlander aanneemt tegenover de gehoorgestoorde medemens. Schrik, onbehagen, harder pra ten, kortom; zich geen houding weten te geven. Vandaag promo veert Schermer aan de Universi teit van Amsterdam op het eerste wetenschappelijk onderzoek dat in Nederland naar de Nederland se gebarentaal is gedaan. Gebarentaal heeft bijna een eeuw van onderdrukking achter de rug. Na een langdurige discus sie over de vraag of gebarentaal wel een volwaardige taal was, concludeerde in 1880 een select gezelschap van - vooral horende - 'deskundigen' tijdens een confe rentie in Milaan dat dat niet het geval was. Leuk voor onderling contact tussen doven, zo oordeel den de deelnemers, maar de orale methode verdient binnen het on derwijs toch verreweg de voor keur. Arrogantie "De arrogantie van horende men sen", verzucht Trude Schermer. "Je kunt niet denken zonder ge sproken taal. Dus kun je geen vol- ADVERTENTIE ook het gevoel hebben dat zij een di rect oor en oog voor hun problemen vinden. Er wordt ook echt meteen actie ondernomen op klachten, van wélke aard dan ook". Wijkpostfunctionaris aan de balie P. Germeraad onderschrijft dat ver haal: "De post voorziet in een be- hoefte van de wijkbewoners. Dat blijkt uit de vriendschappelijke houding van de omwonenden. Een bons op het raam in het voorbij gaan, mensen die alleen maar even een bakkie koffie komen halen, zo maar een bloemetje of een doos ge bak op de balie. De Klarendallers zijn zo gehecht aan de wijkpost, dat ik niet eens met vakantie kón gaan". "De instandhouding van de wijk post kost kapitalen, ja", aldus de ge meentewoordvoerster. "Je mag wel zeggen dat Arnhem in versneld tempo voorop loopt in Nederland als het gaat om de aanpak van drug sproblemen. Maar dat moest ook, het water stond deze gemeente aan de lippen. De wijkposten maken een belangrijk deel uit van het Be leidsplan Leefbaarheid, dat op dit moment op bestuurlijk niveau in de gemeente wordt samengesteld. Het plan gaat rond een miljoen kosten, maar we hopen daarvoor geld te krijgen uit de overheidspot sociale vernieuwing" Straatverlichting Het zijn vooral de relatief kleine dingen waarin de Klarendalse wijk post zo succesvol kan bemiddelen volgens Germeraad. Inmiddels is er voor gezorgd dat leegstaande schuurtjes en portieken dichtgetim merd werden. De slechte straatver lichting, een doorn in het oog van de bewoners, is verbeterd. Rondslin gerende gebruikte spuiten worden waardig mens zijn als je de taal niet beheerst. Die twee opvattin gen werden aan elkaar gekop peld. Graham Bell, de uitvinder van de telefoon, ondersteunde de - resolutie van Milaan. Logisch, ge zien zijn uitvinding? Misschien wel, maar hij had ook een dove vrouw en moeder". Schermer heeft het vermoeden dat het ge voel van gêne dat veel mensen krijgen bij het zien "van dat ge wapper met die handen" een niet onbelangrijke rol heeft gespeeld. De ondertekenaars van de reso lutie van Milaan bleken het met al hun deskundigheid bij het ver keerde eind te hebben gehad. Trude Schermer: "In de jaren zes tig bleek bijvoorbeeld dat het leesniveau van dove mensen bleef steken op dat van een 12-ja- rige. Dat veroorzaakte een schok binnen het dovenonderwijs". Tegelijkertijd kwam uit onder zoek in de Verenigde Staten naar voren wat een man als Abbé Charles Michel de l'Epee, de stichter van de eerste openbare dovenschool in Parijs, al in 1760 wist: gebarentaal is een volwaar dig communicatiemiddel en om die reden een methode bij uitstek om informatie over te brengen aan dove mensen. Trude Schermer: 1500 gebaren. (foto ANP) Trude Schermer: "Gebaren be staan uit vijf elementen. Onge veer de manier waarop woorden zijn opgebouwd. Taal is met een eindig aantal elementen een on eindig aantal woorden en zinnen kunnen maken. Nou, aan die defi nitie voldoet gebarentaal volle dig". Het is voornamelijk een taal waarmee doven onderling goed kunnen communiceren, geeft Schermer toe. De meeste Neder landers kunnen er niet mee uit de voeten. "Beheersing van het Ne derlands blijft natuurlijk onge looflijk belangrijk voor het kun nen meedraaien in de maatschap pij. Maar vergelijk eens met Turk se en Marokkaanse kinderen in Nederland. Tegenwoordig is het beleid om hen eerst goed te on derwijzen in hun eigen taal en op die kennis het Nederlands te bou wen. Dat kun je met gebarentaal ook doen". De groeiende acceptatie van ge barentaal leidde in het begin van de jaren tachtig tot het beschik baar komen van subsidies van di verse instanties voor het plegen van onderzoek en het maken van een 'woordenboek'. In 1982 start te Schermer - bijgestaan door on der andere veel dove medewer kers - met het verzamelen van ge baren. Na enkele jaren waren er 1500 vastgelegd op videobanden. Nederlandse tekens, want een universele doventaal bestaat niet. "Hoewel dove mensen wel beter in staat zijn om te communiceren met doven uit andere landen dan mensen van wie het gehoor niets mankeert. Het onderzoek werd verricht in vijf regio's; de omgeving van de rTRECHT (ANP) - De komende zes lar wordt 75 miljoen gulden uitge- •okken voor de werving van dui- 2nd allochtone politiemensen. De ïhaalslag is bedoeld om het per- entage allochtonen (Turken, larokkanen, Surinamers en Antil anen) binnen de politiekorpsen leer in overeenstemming te bren- en met de samenstelling van de be- olking. Aan het wervingsproject oen 51 korpsen mee van gemeen- sn met meer dan duizend allochto- e inwoners. Dit heeft projectleider C. Ot- :vanger, commissaris van gemeen- ipolitie in Rotterdam, meegedeeld i een gesprek met RP-magazine. e ministers van binnenlandse za an en justitie zullen het allochto- enproject binnenkort officieel mkondigen. De 75 miljoen gulden omt volgens Ottevanger voor de elft uit het Arbeidsmarkt- en oplei- Q8-pomp duurste LEEUWARDEN (GPD) - Waarschijnlijk de hoogste ben zineprijs van Nederland wordt gehanteerd bij het Q8-pompsta- tion De Mieden aan de autoweg tussen Dronrijp en Leeuwar den: 2,07 gulden voor een liter super. Dat is ruim tien cent ho ger dan van de meeste andere pomphouders berekenen. "Het vaststellen van de prij zen is een vrijheid van de pomp houder", stelt sales-manager H.W. de Reuver van Q8 Neder land somber vast. De hoge prijs die door de Friese pomphouder wordt berekend, is hem een doorn in het oog. "Wij vinden het zeer vervelend dat de naam van Q8 wordt geassocieerd met die hoge prijs". Voor alle duide lijkheid: Q8 is eigendom van de oliebaronnen in Kuwayt. vijf doveninstituten in Neder land. Daaruit bleek dat er ook 'dialecten' bestaan in gebaren taal. "Met name tussen de regio's in het westen en die in Groningen bestaan grote verschillen. In Gro ningen zijn duidelijk Franse in vloeden te vinden. Het instituut daar is 200 jaar oud en de metho den zyn geïnspireerd door de ideeën van Abbé de l'EDee". In het woordenboek 'Handen uit de mouwen' werden uiteinde lijk zevenhonderd gebaren opge nomen. Veel te weinig, vindt Schermer. Helaas was na het ver-, schijnen van het eerste woorden boek en het ontwikkelen van een communicatiecursus het geld op. Volgens de promovenda is het van enorm belang dat er meer subsidie beschikbaar komt voor een vervolg op het woordenboek en nader onderzoek. "Ik ben een beetje bang dat er anders straks mensen opstaan die zeggen: zie je wel, gebarentaal helpt ook niet om het leesniveau te verhogen. Maar dat gaat na tuurlijk niet zo makkelijk. Geba rentaal is geen wondermiddel voor het oplossen van problemen van alle doven. Het is een uitste kend hulpmiddel voor een beter begrijpen van informatie zolang het tenminste door voldoende structuur wordt ondersteund". Eén ding staat voor Trude Schermer als een paal boven wa ter: dove mensen laten zich hun eigen taal niet nog eens afnemen. "Het zou me verbazen als dat nog eens lukte. Ze zijn stukken strijd baarder geworden." dingsfonds van Binnenlandse Za ken en voor de helft uit de politiebe groting. Terwijl de bevolking in Neder land voor 8 procent bestaat uit al lochtonen, ligt dat percentage bij de politiekorpsen veel lager. In de gro te steden is 18 procent van de bevol king allochtoon, terwijl het Amster damse korps voor 3 procent uit al lochtonen bestaat, Rotterdam 1 pro cent en Den Haag 0,6 procent. Het Coördinerend Politieberaad, het sa- menweerkingsverband van de Ne derlandse politiechefs, heeft dit jaar daarom uitgeroepen tot actiejaar voor het minderhedenbeleid. Grafschenners houden huis op begraafplaatsen EINDHOVEN/OUDENBOSCH (ANP) - Op het roomskatholieke kerkhof Sint Martinus in Eindho ven zijn 115 grafzerken en kruizen vernield. De graven zelf zijn niet be roerd. De grafschennis is zondag morgen ontdekt. De politie heeft in middels een uitgebreid buurtonder zoek ingesteld. Op het kerkhof is door de technische recherche van de Eindhovense politie uitgebreid gezocht naar sporen. Erg veel heeft dit niet opgeleverd, aldus de zegs man van de politie. In de nacht van vrijdag werden op de katholieke begraafplaats in Ou denbosch zo'n vijfenvijftig zerken omgetrokken. Een groot aantal is onherstelbaar vernield. Volgens de politie zijn de vandalen als dolle mannen tekeer gegaan. Van de da ders ontbreekt nog elk spoor. De begraafplaats in Oudenbosch werd ook vorig jaar al eens bezocht door grafschanners. ALKMAAR (ANP) - Het Algemeen Bestuur van de interge meentelijke vuilverbranding Alkmaar WI) heeft besloten de in april gesloten installatie aan de Herculesstraat in Alk maar te renoveren. Door het bouwen van een rookgasreini ger bij elk van de drie ovens verwacht het bestuur dat de in stallatie opnieuw aan de milieunormen kan gaan voldoen. Dat heeft een woordvoerder yan de WI meegedeeld. De Alkmaarse verbrandingsovens werden op 20 april van dit jaar op last van de Raad van State gedoofd, nadat metingen een forse overschrijding van de uit stoot aan chloor ten opzichte van de vergunningscriteria hadden aange toond. Later bleken de Alkmaarse ovens bovendien onaanvaardbaar hoge doses dioxines te lozen. Ook de vuilverbranding in Leiden gaat om die reden op 3 september dicht. De circa 150.000 ton huishoude lijk afval die voordien in Alkmaar werden verbrand, worden nu her en der in Nederland verbrand en ge stort. De hiermee gemoeide hoge vervoerskosten hebben in alle aan gesloten gemeenten tot forse stij gingen van de reinigingsrechten ge leid. Na de installatie de rookgas reinigers verwacht het dagelijks be stuur van de WI de Alkmaarse ovens rond juli 1991 opnieuw in ge bruik te kunnen nemen. Volgens de fabrikant van de rookgasreinigers zal de Alkmaarse oven dan ruim schoots voldoen aan de uit 1989 da terende emissie-normen. Daartoe heeft de WI in het contract met de installateur uitvoerige garantie- en boetebepalingen opgenomen. Met de installatie van de rookgasreini ging is een bedrag van 20 miloen gulden gemoeid. De WI verwacht dat de verbran ding van het vuil uit de regio Alk maar binnen vijf jaar kan worden overgenomen door een nieuw te bouwen afval verbrandinginstalla tie (AVI) ten zuiden van Alkmaar. Tegen de bouw van die installatie wordt echter op grote schaal be zwaar en beroep ingesteld. Extra miljoenen voor 'inhaalslag' ROTTERDAM - Rotterdam heeft dit weekeinde op uitbundige en massale wijze het 650-jarig bestaan van de stad gevierd. Volgens politie en organisatie kwamen er zaterdag en zondag meer dan een half mil joen mensen kijken naar de de Rot terdam Pittsburg regatta, het groot ste waterspektakel ooit in de Maas stad gehouden. Daarmee werd de Rotterdammers voor het eerst dit jaar een evenement voorgeschoteld dat niet in het water viel. Eerder bleek de organisatie van het popspektakel Carthago op de Maasvlakte, met onder meer op tredens van wereldberoemde pop groepen als de Rolling Stones, on haalbaar. Andere activiteiten zoals het Rivoli-festival, met onder meer een enorme kermis, sloegen niet aan. Al die mislukkingen waren gister avond vergeten. Alleen zondag al kwamen ongeveer 350.000 mensen kijken naar het wereldkampioen schap Formule-1 powerbootracing op de Nieuwe Maas bij de Willems brug. Het waterfestijn kostte 1,6 mil joen gulden. (foto ANP) meteen opgeruimd door de GG en GD. De plantsoenendienst maakt vaker schoon. Er is meer controle op straat, zowel door wijkbewoners als door de politie, die een tweede wijkagent aanstelde in Klarendal. Een hartewens van het bewoners comité, een gemeentelijk aangewe zen gedoogzone voor heroïnehoer- tjes en een huiskamerproject voor verslaafden en prostituées, is nog niet gerealiseerd. Van Schoonder walt: "Ik verwacht daar in het na jaar opnieuw een discussie over. Omdat de partijen het niet eens konden worden, is met name de ge doogzone over de verkiezingen heen getild. Het is duidelijk dat de gedoogzone er moet komen, maar het vinden van een geschikte plek is moeilijk. Ik denk dat er eerst gerich te, goede informatie over gedoógzo- nes en huiskamerprojecten aan de burgers gegeven moet worden, zo dat zij kunnen aanvaarden dat zo'n plek eventueel in hun omgeving komt. De gedoogzone is vorig jaar onder invloed van de rellen in Kla rendal te snel opgepakt. Dat moet rustiger voorbereid worden." Drugsoverlast Toch is het niet allemaal pais en vree in Arnhem. De drugsoverlast bestaat nog steeds. Er komen nog steeds v^el Westduitsers in Arnhem 'scoren'. Er bestaan nog steeds he roïne- en c'ocaïnelijnen naar Arn hem, die vooral door Turken onder houden worden. J. Koehorst, woordvoerder van de Arnhemse po litie: "Wij spreken van het commu- nicerende-vateneffect. De druk op Klarendal is zo groot geworden, dat het elders omhoog komt. We kun nen duidelijk constateren dat er, sinds Klarendal goed onder contro le wordt gehouden, meer drugspro blemen zijn in achterstandswijken als St. Marten, Spijkerkwartier en Malburgen. We denken echter wel dat de problemen daar beter be heersbaar zijn dan in Klarendal vo rig jaar, niet in het minst omdat de bewoners van die wijken minder een eenheid vormen dan de Klaren dallers". Inmiddels heeft Arnhem besloten ook in Malburgen een wijkpost te openen. "Misschien zelfs wel twee. In ieder geval moeten er twee func tionarissen worden aangesteld, waarvan er één uit de migranten- hpek moet komen. In Malburgen wonen langzamerhand meer bui tenlanders dan Nederlanders. De drugsproblematiek is daar erg groot", aldus Van Schoonderwalt. Koehorst meldt dat vorige week een dealer is aangehouden in Malbur gen die allang veel overlast veroor zaakte. "We hopen dat het nou weer een tijdje rustig is in Malburgen, nu we deze vent van de straat hebben". Zowel gemeente, politie, als bewo nerscomités van de verschillende probleemwijken in Arnhem zijn er echter van overtuigd dat de drugs overlast alleen effectief kan worden bestreden als alle bewoners van een wijk meehelpen. "Praat over je klachten; koop geen gestolen goe deren; spreek verslaafden aan op overlast veroorzakend gedrag en geef dat door aan de politie; help nieuwe bewoners in de wijk zich thuis te voelen", staat in een folder die de bewonerscomités van acht Arnhemse probleemwijken in juni dit jaar gemaakt hebben. Maar voor al ook: "Realiseer je dat het drugs probleem een mondiaal probleem is. Dat meer dan de helft van Arn hem er overlast van heeft. We zullen moeten leren daar mee om te gaan." September 1989: volksopstand in Klarendal. De overlast door dr bruikers en de heroineprostutie was de bewoners te veel geworden.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3