LEIDSCH DAGBLAD Fokker komt toch niet naar Leiden Bemiddelingspoging VN NODIG! Groep vrouwen rollebolt al vechtend over straat Nederlands transport kwaad op Oostenrijk Miljoenenverlies dreigt voor vervoerders Bulgaars leger paraat na rellen in Sofia BOSPEEN EN RUNDERTARTAAR Space Systems blijft op Schiphol-oost Aids neemt dramatisch toe in Spaanse gevangenissen Fort Zeelandia afgebrand MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39329 Prijs fl. 1,35 NOORDWIJK De politie van Noordwijk heeft zater dagnacht de handen vol gehad aan een zevental vechtende vrouwen. Vijf vrouwen reden zaterdagnacht omstreeks half drie op de fiets door de Quarles van Uffordstraat in de badplaats. Zij kwamen van een camping in Noordwijker- hout. Eén van de fietssters ver loor het evenwicht en dreigde te vallen. De capriolen van de fietsster werkten nogal op de lachspieren van twee wande lende vrouwen uit Sassen- heim. Dat namen de vijf cam- pinggasten niet. Ze stapten af, gooiden de fietsen aan de kant en stortten zich massaal op het giechelende tweetal. Agenten van een toevallig passerende politiepatrouille kostte het heel wat moeite de kluwen vechtende vrouwen uit elkaar te halen. Tot over maat van ramp meenden enige passerende vrouwen hun seksegenoten te hulp te moe ten komen en keerden zich te gen de agenten. Uiteindelijk zag de politie kans de twee Sassenheimers in veiligheid te brengen. De wandelaarsters moesten hun gegiechel beko pen met verfomfaaide kleding en hier en daar een weggeruk te pluk haar. DEN HAAG/HILLEGOM - Het Nederlands wegvervoer heeft ern stige bezwaren tegen de houding van de Oostenrijkse autoriteiten. Dit land heeft nu alle routes door de Alpen afgesloten en bovendien sloot Italië op zijn beurt zijn grens overgangen. Van minister Maij (ver keer) wordt nu verwacht dat zij Oos tenrijk op andere gedachten zal brengen. Anders dreigt miljoenen- verlies, omdat de kosten voor het omrijden door Frankrijk en anders zins te hoog worden. De Nederlandse vervoersorgani saties spreken hun ernstige veront rusting uit over de situatie. De pro blemen begonnen enkele maanden geleden toen een viaduct bij Kuf- stein in de Brenner-route moest worden gesloten wegens verzakkin gen. Die schade is nog niet hersteld en bovendien heeft Oostenrijk nu alle andere mogelijke Alpenroutes afgesloten voor het vrachtverkeer. De Nederlandse transportonder- kampen met grote proble- De opdrachtgevers annuleren veel orders voor het vervoer van goedkopere vrachten, omdat an ders de transportkosten te hoog worden in verhouding tot de waar de van de goederen. Als vrachtwa gens ruim 500 km moeten omrijden, met name door Frankrijk, kan het vervoer niet langer als rendabel worden beschouwd. De organisa ties willen dat internationale druk op Oostenrijk wordt uitgeoefend om mee te werken aan tijdelijke op lossingen. Directeur ir. W.M. Hallmans van NOB Wegtransport vindt dat de EG Oostenrijk tot de orde moet roepen. "Aangezien Oostenrijk zich voorbe reidt op het lidmaatschap van de EG is daar een invalshoek", meent hij. "Bovendien gaat het om een kwestie van internationaal fatsoen tussen beschaafde landen. Er zijn afspraken over het transitvervoer. Oostenrijk zou in elk geval enkele routes moeten openen". De Hillegomse transportonderne mer v.d. Kwaak zegt bijna niet te weten hoe hij zijn vrachtwagens Ita lië moet binnenloodsen. Welke rou te hij ook kiest, het is altijd honder den kilometers omrijden. Alleen de lichtbeladen auto's (planten en bloemen) kunnen via Zwitserland naar hun bestemming. De proble men liggen bij de vrachtwagens die uit Italië terugkomen, zegt v.d. Kwaak. De heenreis is te regelen, maar terug niet. "De chauffeurs zijn zo maar een dag langer in de weer. We overwegen om de extra kosten die wij moeten maken aan de op drachtgever door te berekenen. Het zijn niet alleen de personeelslasten, maar ook tol die, bij voorbeeld, voor de Mont Blanctunnel moet worden betaald. En dan heb ik het nog niet eens over de brandstof want de kos ten daarvan rijzen eveneens de pan uit". Minister Maij praat vandaag in Brussel met de vervoersministers van West-Duitsland, Italië en de Eu ropese commissaris van verkeer en r, de Belg Van Miert over mo gelijke oplossingen. Dat zou kun nen zijn een tijdelijke vergunning van Zwitserland dat dan vrachtwa gens tot 40 ton toelaat (nu is het maximum 20 ton), zodat via dat land een alternatieve route ontstaat. Gedacht wordt ook aan een be roep Op de Oostenrijkers om de al ternatieve routes weer te openen. In de derde plaats zou Oostenrijk ertoe kunnen worden bewogen bij Kuf- stein een noodvoorziening te ma ken om het verkeer enigszins op gang te houden via de Brenner-rou te. Samen met Italië wil Maij in ie der geval Oostenrijk tot bewegen. SOFIA (AP/GPD) - De Bulgaarse hoofdstad Sofia is door de politie van de buitenwereld afgegrendeld nadat demonstranten daar gisteren het hoofdkantoor van de vroegere communistische partij in brand hadden gestoken. Alle toegangswe gen zijn afgezet. In het hele land zijn politie en leger in verhoogde staat van paraatheid gebracht. Het partijhoofkwartier was gis teravond het toneel van een demon stratie van zeker tienduizend Bul garen die 'Weg met de communis ten' riepen. Een groep radicale beto gers gooide, ondanks het afvuren van rubberen kogels door de politie, brandende fakkels in het gebouw. Toen de zwaar gehinderde brand weer een uur later met het bluswerk wilde beginnen, bleken de slangen doorgesneden. President Zhelyu Zhelev onder brak zijn vakantie aan de Zwarte Zee om de bevolking in een radio toespraak te manen tot kalmte. Zhe lev sprak van een "grove schen ding" van de openbare orde die het risico van burgeroorlog in zich droeg. "Dit is geen strijd voor demo cratie, maar een dwaas afglijden van de natie naar een militaire dicta tuur," waarschuwde hij. De voormalige communisten zyn in Bulgarije nog steeds aan de macht, nadat zij zich tot socialisten omdoopten en de verkiezingen in juni gewonnen. Ook 'kansloze' Polen vastgezet DEN HAAG (ANP) - Justitie gaat voorlopig gewoon door met het om streden experiment om Oost- europese asielzoekers versneld uit te zetten, ondanks een uitspraak van de rechtbank in Roermond die vrijdag de vrijlating gelastte van Roemeense asielzoekers. Zij waren opgesloten in het huis van bewa ring, omdat hun asielaanvraag kansloos zou zijn. Met ingang van vandaag gaat het ministerie ook Poolse asielzoekers vastzetten als zij hun kansloo.s ge achte asielaanvraag doorzetten. Een woordvoerder zei niet te kunnen zeggen wanneer en of staatssecreta ris Kosto binnenkort zal ingaan op de uitspraken van de rechtbank in Assen en die in Roermond. Anders dan in Roermond achtte de recht bank in Assen het in bewaring stel len van min of meer kansloze asiel zoekers niet onrechtmatig. 24 AUGUSTUS-2 SEPTEMBER DUBAI Een onbekende man van de Verenigde Arabische Emiraten, gekleed in de traditionele witte Sahara- kleding, inspecteert vrijwillige rekruten in een trainingskamp. (foto afp> Donderdag gesprek Hussein en Perez de Cuellar WASHINGTON/DEN HAAG (GPD/Rtr) - De onmiddellijk oor logsdreiging in de Perzische Golf is enigszins geweken nu de Iraakse president Saddam Hussein bereid is te praten met secretaris-generaal van de Verenigde Naties Javier Pe rez de Cuellar. Perez de Cuellar en Aziz ontmoeten elkaar donderdag in de Jordaanse hoofdstad Amman. In de Verenigde Staten en Groot- Brittannië is terughoudend gerea geerd op dit VN-initiatief. De VS juichen de missie van Perez de Cuellar toe, maar willen geen onder handelingen beginnen voordat aan de drie Amerikaanse en tevens VN- eisen is voldaan. De Britse premier Thatcher vindt dat onderhandelin gen daarover met Hussein zijn uit gesloten. PLO-leider Yasser Arafat heeft vandaag gepleit voor de komst van een Arabische vredes macht in Kuwayt na de aftocht van het Iraakse leger, die binnen een half jaar verkiezingen moet uit schrijven. De VS zijn enthousiast over de uitspraak van de Veiligheidsraad dat de naleving van de sancties te gen Irak mogen worden afgedwon gen. Individuele landen hebben zo doende het recht om schepen die van en naar Irak varen, tegen te houden en te inspecteren. Schepen met ladingen die onder de sancties vallen, kunnen desnoods met mili taire machtsmiddelen tot stoppen worden gedwongen. De Sovjetunie zal geen geweld gebruiken om de naleving van de sancties af te dwin gen. In Kuwayt duurt de zenuwenoor log tegen de dertige westerse am bassades die hun poorten weigeren te sluiten, nog steeds voort. Gister avond waren nog tien ambassades omsingeld. Ambassades worden volstrekt willekeurig van stroom, water en telefoon afgesloten. De Ne derlandse ambassade is dat tot nu toe bespaard gebleven. Het Libanese ministerie van bui tenlandse zaken heeft vandaag ge meld dat Iraakse troepen de Liba nese ambassadeur in Kuwayt en twaalf personeelsleden van de am bassade gevangen hebben geno men. Italië heeft als voorzitter van de EG een buitengewone zitting Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Bospeen, QQ per bos Rundertartaar, 1 QQ 100 g saxasiOD' J.,0^7 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. LEIDEN/SCHIPHOL De verhuizing van Fokker Space Systems naar het Science Park in Leiden gaat niet door. De directie van de ruimtevaartafdeling van Fokker heeft on langs besloten dat het bedrijf op Schiphol-Oost blijft. De gemeente Leiden was hiervan vanmiddag nog niet op de hoogte. Burgemeester C. Goekoop liet via een woordvoerster weten 'geen commentaar' te kunnen geven zolang officieel niets bekend is. van de Veiligheidsraad gevraagd om Irak te veroordelen wegens schending van het verdrag dat de onschendbaarheid van diplomaten regelt. De Oostenrijkse president Wald- heim is gisteren met 96 landgeno ten, die in Kuwayt werden vastge houden, teruggekeerd naar Wenen. Ook twaalf andere gijzelaars, onder wie vermoedelijk zeven Nederlan ders - zijn vrijgelaten na een ge sprek tussen Waldheim en Hussein. Afgelopen weekeinde zijn echter opnieuw buitenlanders opgepakt. Vorig jaar maakte Fokker de ver huizingsplannen van zijn ruimte- vaarttak naar Leiden bekend. De verhuizing was noodzakelijk omdat Fokker Aircraft meer ruimte op Schiphol nodig had voor de pro- duktie van de Fokker-100. Space Systems zou medio volgend jaar een nieuw kantoren- en bedrijfs- complex (kosten 18 miljoen gulden) in gebruik nemen in het Leidse Science Park. Bij het bedrijf wer ken zo'n 400, meest academisch ge schoolde, werknemers die zich on der meer bezighouden met de warmtehuishouding en beproeving van satellieten en met de bouw van zonnepanelen. Volgens een woordvoerder van Fokker is onlangs duidelijk gewor den dat de gebouwen die Space Systems op Schiphol in gebruik heeft niet nodig zijn voor de pro- duktie van de Fokker-100. Half maart van dit jaar zetten de durig werklozen, allochtonen en gemeente Leiden en de vliegtuig- herintredende vrouwen. De eerste bouwer hun handtekening onder paal voor de vestiging zou deze een contract voor de benodigde maand worden geslagen. Er zou een grond van ongeveer 2,5 hectare, kantoorpand voor 450 werknemers Ook werd een afspraak gemaakt komen en een produktiehal voor over het in dienstnemen van lang- 50 personeelsleden. Vakantiegangers steeds valeer in problemen UTRECHT - De hete zomer, maar ook het steeds verder op reis gaan, heeft bij de medi sche alarmcentrale EuroCross gezorgd voor ongeveer 12 pro cent meer meldingen gezorgd van gestrande vakantiegan gers. De meeste meldingen be troffen (verkeers)ongelukken, gevolgd door hartklachten en blindedarmontstekingen, zo deelt de centrale mee. Door de steeds grotere af standen die vakantiegangers afleggen naar landen als Grie kenland, Turkije, Tunesië en Marokko zijn meer mensen betrakken geraakt bij soms zware verkeersongelukken. De doorgaande route naar Joe goslavië blijkt daarbij een op vallend gevaarlijke route. Ook het aantal hulpaanvra- gen van mensen in psychische nood is toegenomen. Opmer kelijk is dat bijna alle gevallen zich voordeden op kleinere ei landen in de Middellandse Zee. Er zal weinig over zijn van het glunderende gezicht van burgemeester Goekoop. Op 15 maart tekende hij de contracten met Fokker. Rechts de toen malige wethouder Van der Nat, links van de burgemeester directeur Groen van Fokker Space Systems. (archieffoto Jan Holvast) pat zei: "De meeste stukken waren elders in Fort Zeelandia". Ganpat noemde brandstichting onwaar- schijnljk. Twee jaar geleden brand de het hoofdbureau van de militaire politie ook al af. De Surinaamse politie-, waarmee de militaire politie in conflict is ge wikkeld, liet zich niet zien bij de brand. De politie blijft werken "op halve kracht" zolang geen arresta ties zijn verricht in de moordzaak Gooding en geen "structurele maat regelen" zijn genomen om moorden op politieagenten te voorkomen. Kopstukken uit het Surinaamse politiekorps nemen de wijk naar het buitenland, vooral Nederland en de Verenigde Staten uit angst voor re- pressailles van militairen. Tot die genen die al vertrokken zijn beho ren Humphrey Tjin Liep Shie, chef van de narcoticabrigade en Robert Wolfram van de opsporingsdienst. PARAMARIBO/DEN HAAG (GPDANP) - Fort Zeelandia in Pa ramaribo, waarin het hoofdkwartier van de Surinaamse militaire politie is gevestigd, is vanochtend vroeg tot de grond toe afgebrand. De brand, waarbij geen slachtoffers vielen, is het tweede incident in een maand bij een overheidsgebouw. Begin augustus werd het hoofd bureau van politie in Paramaribo onder vuur genomen, waarbij de politieman Gooding de dood vond. De Surinaamse justitie is nog steeds op zoek naar de daders, die volgens de politie vooral in militaire kring moeten worden gezocht. Bij de brand, waarbij ontploffin gen van munitie en gasflessen hoor baar waren, zijn alle archieven van de militaire politie vernietigd, be halve de documenten over de 'zaak Gooding'. Ondercommandant Gan- AMSTERDAM Trein Toegang bil jetten bij NS-stations. Perioden met zon In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Overdag perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtcmpcra- tuur ongeveer 25 graden, in het noord westen iets lager. Zwakke tot matige wind uit oostcljke richtingen. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Woensdag af en toe zon en droog, vanaf donderdag kans op wat regen en gelcidcljk koeler. Middagtcmpcraturcn dalend van on geveer 26 graden naar rond 20 graden. 22 PAGINA'S Van onze correspondent Ruud de Wit MADRID (GPD) - "Wij willen een menswaardige dood". Met deze emotionele eis hielden vijf jeugdige Spaanse gevangenen twee maan den geleden enkele uren het dak be zet van de Barcelonese Modelo-ge- vangenis. Ze wilden met deze bezet ting hun overplaatsing afdwingen van de ziekenafdeling van de gevan genis naar het ziekenhuis van Gra- nollers. De vijf gevangenen waren niet zo maar ziek. Zij behoren tot de snel groeiende groep Spanaarden die aan aids lijdt en die weet dat ze nog maar een beperkt aantal weken, maanden of jaren te leven heeft. En als je dan ook nog een groot deel van het vonnis moet uitzitten, is die wetenschap een onmenselijk extra zware straf voor de misdaden die je hebt bedreven. Onmenselijk Of zoals de vader van een van de vy f 'dakbezetters' het formuleerde: "Als men ziet hoe de autoriteiten met aids-patiënten omspringen, kan men van maatschappelijke wraak spreken. Wat deze jongens ook hebben gedaan, het blijft menselijk om hen bij een tempera tuur van 45 graden in een cel te zet ten". Hoe ernstig het aids-probleem in de Spaanse gevangenissen is, blijkt uit de cijfers. Van de circa 32.000 personen in de nationale strafin richtingen lijdt 28 procent aan aids of is sero-positief. Het Committee Anti-Aids gaat er echter van uit, dat de helft van alle gevangenen in Spanje aan aids lijdt of sero-positief is. Als direct gevolg van de actie van de vijf aids-patiënten in de Modelo- gevangenis heeft het Catalaanse de partement voor Penitentiaire In richtingen inmiddels zijn beleid aangepast. Gevangenen van wie is kómen vast te staan dat zij zich in de terminale fase bevinden worden voortaan voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Deze regeling is gebaseerd op ar tikel 60 van het Penitentiaire Regle ment, dat bepaalt dat personen die 70 jaar of ouder zijn ongeacht de straf die ze nog moeten uitzitten, voorwaardelijk vrijgelaten moeten worden. Dat geldt ook voor gevan genen die ongeneeslijk ziek zijn. Bedreigd Hoewel veel aids-lijders in Spaanse gevangenissen reeds besmet waren voordat ze veroordeeld werden, blijken er ook heel wat te zijn, die de fatale ziekte in de gevangenis oplo pen. Dat aantal wordt op dit mo ment op de helft geschat. Drie jaar geleden wist de Neder lander George Ramon Sanchez de aandacht op zich te vestigen met zijn beschuldiging dat hij in de Ma- drileense Carabanchel-gevangenis seksueel en fysiek bedreigd werd door met aids-besmette medege vangenen. Sanchez -een tweede ge neratie Nederlander- was in Spanje aangehouden wegens oplichting en opgesloten in afwachting van uitle vering aan Nederland. De beschuldigingen van Sanchez kregen zoveel publiciteit dat het toenmalige Tweede-Kamerlid voor de Pvda, Aad Kosto, zelfs alarme rende kamervragen stelde. Mede door die publiciteit werd Sanchez uiteindelijk door de Spaanse justi tie aan Nederland overgedragen. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Madrid zei desgevraagd, dat er na de rel rond Sanchez nooit meer van dit soort beschuldigingen zijn vernomen. "Er bevinden zich op dit moment 87 Nederlanders in Spaanse gevange nissen. Verreweg de meeste zitten vast vanwege drugssmokkel. Hun belangrijkste klacht is het feit dat het zo lang duurt voordat hun zaak voorkomt en natuurlijk vinden ze ook het eten niet zo geweldig, maar beschuldigingen over fysieke inti midatie, waarbij met de besmetting van aids wordt gedreigd, hebben we sinds 1987 niet meer gehoord". Dat neemt niet weg dat er in Spaanse gevangenissen wel dege lijk personen met aids worden be smet. Ruim 40 procent van alle ge vangenen in Spaanse strafinrichtin gen zit daar vanwege drugs en ook daar gaat de handel in en de con sumptie van drugs gewoon door. Maar zoals een van de ex-gevange- nen in de Modelo-gevangenis, de 30- jarige Octavio Vallecillo, die nu ook in een ziekenhuis is opgenomen om daar zijn dood af te wachten, het sa menvatte: "Op straat gebruikten we elke keer een nieuwe naald. In de gevangenis zijn die er niet. Daar gaan de spuiten van arm naar arm". óók voor de sportpagina's Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil Ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74,15* Ik neem een iaarabonnement f 285,50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1