Mode een warme, wollige cocon om in weg te kruipen Grote barokke sieraden voor 's avonds Er zijn van die begrippen die aanvankelijk alleen een aanduiding lijken van een abstract maatschappelijk verschijnsel, maar die na verloop van tijd toch een concrete invulling krijgen. In de mode bijvoorbeeld. 'Cocooning' is zo'n be grip; een nog niet zo lang geleden gelanceerde term voor de hernieuwde waar dering van huiselijke gezelligheid. Getailleerde jas met grote rel Omdat de opsmuk voor over dag zeer beperkt blijft valt die voor 's avonds extra op: grote barokke sieraden, voorname lijk goudkleurig, met pom peuze namaakedelstenen. Re ligieuze vormen zoals grote kruisen passen in het Middel eeuwse ,kruistochtensfeertje'. Voor overdag zijn de siera den een stuk subtieler (hele maal in de natuurlijke trend passen sieraden van hout, hoorn en been), maar vaak ontbreken ze ook helemaal. Grote shawls en omslagdoe ken met goudkleurige clips vormen daarom een uitstee kend middel om een extra ac cent aan de kleding te geven. Dit 'terugtrekken in de eigen cocon' nu komt haast letter lijk tot uitdrukking in de herfst- en wintermode '90-'91. Een mode vol bolle vormen en zachte, wollige stoffen. Een behaaglijke mode, waarin comfort en draagbaarheid ho ger staan aangeschreven dan representatie. Maar de belangstelling voor de natuur blijft. Het beste komt dit naar voren in de war me aard- en specerijkleuren, de vriendelijke bloemdessins, ethnische en dierprirts en de natuurlijke materialen en lij- Rust De herfst- en wintermode straalt rust en rustieke een voud uit. Een harmonieus beeld, maar uiteraard met een reeks uitzonderingen, die deze-regel moeten bevestigen; Zo keert voor de echte carri èrevrouw de masculine kle ding terug. Functionele, tot de essentie teruggebrachte pak jes in typische kostuumstof- fen met hier en daar wat mili- tairistische details, zoals* ko peren knopen, badges en epauletten. Een zeer strikte lijn, waarin de vrolijkheid ver te zoeken is, al ontbreekt het deze 'overwinnaars van mor gen' zeker niet aan charme en elegantie. Toch mag worden aangeno men dat de veel vriendelijker, neo-Britse stijl naar het voor beeld van de Schotse en Ierse plattelandbewoonsters, het zal gaan winnen van het Air Force-kostuum. De grofge- breide Ierse visserstruien, de sportieve ribcord jodhpurs en capevormige tweedjassen be vestigen eens te meer het beeld. Deze voorliefde voor de na tuur wordt nog eens onder streept in de meer sportieve trend. Een stijl die enerzijds de skiër van weleer in herin nering roept en anderzijds doet denken aan volkeren als de Lappen en de Eskimo's M.c&M.ggie) hun wijde jassen van zachte Futüristisch aandoende jumpsuit. wollen stof met dekenmotie- Figuren uit Scandinavische legenden, folkloristische randdessins en Noorse motie ven in primaire kleuren of juist ijzige pastels accentu eren het knusse karakter van deze modelijn. Futuristische lijn Een compleet andere .wereld is die waar de' avantgardis- tische jongeren zich deze win ter in gaan bewegen. Met het oog gericht op het jaar 2000 biedt de mode voor hen een futuristische lijn, waarin typi sche Courrèges-elementen zijn terug te vinden: super strakke jumpsuitsvan glan zende stretchstoffen met me talen ritsen en drukknopen, ultrakorte strakke minijurk- jes en -rokken van jersey of matelassé en wielrenbroekjes, veelal in zwart, gecombineerd met harde kleuren in grafi sche motieven. Een sobere trend met artistieke trekjes. Deze jonge mode vormt wel een zeer groot contrast met de barokke trend, die onmisken baar een uitvloeisel is van de uitbundige mode van vorige winter. Ditmaal lijkt de barok ke kleding voornamelijk voor feestelijke gelegenheden te zijn weggelegd. Rijke stoffen als fluweel, brokaat, kant en satijn in diepe edelsteenkleu- ren als robijnrood of smaragd groen, purper of brons en ver sierd met een veelheid aan goudgalon, pompoenen, inge weven metallicdraden en op gestikte koorden in oriëntaal se of heraldische dessins ver raden een hang naar luxe. Deze trend straalt een Mid deleeuws aandoende pracht en praal uit, wat vooral tot uit drukking komt in de bewerk; te bolero's, jasjes en gilets. Broeken De pantalon heeft de rok naar de achtergrond verdrongen. De wijde broek is uit. Deze is vervangen door de strakke skibroek met bandjes onder de voeten. Zelfs de comforta bele bandplooibroek is nog maar mondjesmaat voorhan den en heeft z'n plaats moeten afstaan aan de aansluitende pantalon met sigarettepijpen tot net boven de enkels. Helemaal nieuw is de win- tershort, een onvervalste kor te broek. Op het eerste gezicht niet direct een dracht voor de gure winterdag, maar dat wordt anders zodra de short wordt gecombineerd met een dikke wollen maillot. Gebreid Opvallend is ook het grote aandeel van gebreide kleding in collecties. De trui en het vest worden sterk opgewaar deerd, ten koste van de blou se. Maar ook gebreide rokken, pakjes en zelfs broeken ko men veel voor. Silhouet Zachte, ronde vormen bepa len het silhouet. Nergens ligt echt de nadruk, hoewel de strakke pantalons de aan dacht wel naar het bovenli chaam verlegt. Maar over het algemeen volgt de kleding soepel de vormen van het li chaam. De schouders blijven iets verbreed, maar zijn nergens hoekig. Veel raglanmouwen werken aan deze afgeronde belijning mee. De taille is 'dui delijk aanwezig, maar niet ge accentueerd. Hooguit vesti gen nog iets verbrede rok- en broekbanden de aandacht op het middel, maar in de jasjes is slechts sprake van een lich te taillering. De rok vindt ook het ko mende seizoen nog geen defi nitieve lengte. Ultrakorte mi ni is weliswaar zeer modieus, maar-met een rok tot op de knieën of zelfs over de kuiten loopt niemand er ouderwets bij. Kleuren Warme kleuren blijven het goed doen, zeker in de ecolo gische trend, zoals chocolade bruin, camel, mosterd, bri- que, bordeauxrood, koraal, saffraan, pruim, paars, flesse- groenfolijf en kaki, aangevuld met zachte, vergrijsde pastels als oud-roze, limoen, aqua, perzik en lindegroen. Voor de men daar donkere kleuren als taupe, grijs, antraciet en zwart bij. En voor de meer sportieve tenues veel ecru en wit, helder rood, dennegroen, geel en blauw, alsirtede allerlei ijspas- tels. De jonge mode voegt er bovendien harde tinten rood, kobaltblauw, appelgroen, hel- derpaars, geel en oranje aan toe. De stoffen zijn zachter dan ooit. Alle stoffen die warm en wollig aanvoelen hebben de voorkeur: veel wol, cashmere, fluweel, flannel, tweed, ge ruwde katoen, ribcord, wollen jersey, mohair en angora voor breisels en veel namaakbont en matelassé. Voor het barok ke effect zorgen bovendien stoffen als satijn, zijde, visco se, brokaat en goud- en zilver lamé en avantgardistisch doen de gladde stretchstoffen als lycra en de rubberized ma terialen aan. Het meest in het oog sprin gend zijn de ornamentele des sins, soms lijkend op gobelins of interieurstoffen, de paisley- motieven en de afbeeldingen ontleend aan de heraldiek. Maar veel vaker komen bloemdessins voor, sprekend of juist wat vaag, groot, maar vaak ook klein als op de be roemde Liberty-stoffen. het namaakbont heeft vaak een panterprint. Toch maakt de wintermode een overwegend effen indruk, wat vooral te danken is aan de vele faux-uni-stoffen (tweeds) en de vage ruiten, vis- graatstrepen, Prince-de-Gal- les- en Pied-de-Coq-ruiten. dan Jassen De jassen vorm wat ook de coc< ons kunnen terugtrekken. Met name de driekwart en de zevenachtste jassen maken een bolle indruk, dank zij de raglanmouwen en de brede shawlkragen, die de schou ders bedekken. Bolle blou- sons van doorgestikte materi alen, parka's met een tunnel ceintuur en een capuchon met bontrand zijn er te kust en te keur, evenals Monty-coats. Het idee van warmte en comfort komt ook tot uitdruk king in de korte en halflange jassen in de A-lijn, waarvan sommige zulke zwierige rug panden hebben dat ze op ca pes lijken. Bij de lange model len doen met name de wollen redingotes en de kimono-jas sen het goed. Truien Truien zijn de vaste metgezel van de broek, of er nu een jas je over wordt gedragen of niet. De coltrui en de turtleneck overheersen, in een dikke uit voering met of zonder boord aan de onderzijde als er geen jasje overheen komt, en in een dunnere uitvoering voor on der een colbert of vest. Naast unikleurige doen vooral de jacquardtruien met Noorse motieven, maar ook de Ierse visserstruien met ka bels en de folkloristische exemplaren met opgebor- duurde bloemdessins en (Russische) koordmotieven het goed. Vesten met een V- hals zorgen voor een extra beetje warmte. Lange vest, hotpants en veel kettingen, hebben we dat al eens niet gezien MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 Natuur blijft stempel drukken op kleding voor herfst en winter Winiershort uit de collectie van MarcCain. Op inzetfoto de ski broek met bandje onder de voet uit de collectie van Escada. (foto IGEDO) Tailleurs Bij de mantelpakjes moet het oversized colbert met de dou ble-breasted sluiting een stap je terug doen. Zelfs de zeer za kelijk ingestelde vrouw kleedt zich in een wat eenvou diger jasje, veelal met een slui ting middenvoor, een simpele reverskraag en alleen opge sierd met klepzakken. De overige jasjes ogen min der mannelijk, doordat ze wat korter zijn en meestal tot net op of net over de heupen rei ken. Inplaats van reverskra- gen komen er veel ronde hals lijnen voor. Waar wel een kraag is aangebracht is deze dikwijls afgewerkt met een fluwelen applicatie. De jasjes kunnen op allerlei roktypen worden gedragen: strakke minirokjes of rechte rokken met een splitje mid denachter tot net op de knie ën, gedrapeerde overslagrok ken, zwierige plissérokken tot over de kuiten, aangerimpel- de en plooirokken. Een broek rok met platte of zelfs plissé- plooien heeft evenwel de voorkeur. Pantalons 4 Hoewel... de pantalon is ko mende winter een uitsteken de en zeer modieuze vervan ging van de rok. Hoe strakker de broek, hoe actueler. De ski broek van stretchstof neemt daarbij wel de koppositie in, op de voet gevolgd door de broek met sigarettepijpen met een omslagje. Voor wie van een beetje be wegingsruimte houdt is dit laatste type er met bandplooi- en, maar eigenlijk is de aan sluitende pantalon met een sluiting in de zijnaad wat De paardrybroek, de jodh- pur, past uiteraard nog hele maal in het enigszins Engelse modebeeld. Zoals ook de city bermuda, hoewel deze er een korte variant bij heeft gekre gen: de city-short, een uitste kend alternatief voor de mini rok. Leggings zijn duidelijk een must en kunnen zelfs een rok of broek helemaal vervan gen. En om het aanbod aan strakke broeken nog uit te breiden zijn er wielrenbroek jes in verschillende lengten, tot net boven de knieën en tot op de kuiten. De blouse blijft vrij eenvou dig, met een simpele blou sekraag, een rond of gedra peerd kraagje en soms een strik. Hier en daar zijn nog wat kanten kraagjes te vinden en borduursels op blinde slui tingen. Voor wat variatie in het blouse-aanbod zorgen de wikkelmodellen van jersey. Japonnen Ook de jurk is geen prominen te plaats in het modebeeld toebedeeld. Het aanbod blijft beperkt tot wat nostalgische modellen in de stijl van de Britse feministes uit de vorige eeuw. Sluike overgooiers of wat stijfjes tot boventoe dicht geknoopte jurken met een klein kraagje, een aansluitend bovenlijfje en een uitwaaie rende lange rok in lieve bloemdessins. Barokke kleding is er deze winter alleen voor feestjes, maar dan is ook niets te gek. Dit is een party-outfit van Nicowa. (foto IGEDO) Voor jacks en jassen wordt veel doorgestikt mate riaal gebruikt. (foto's gp> Jeugdig strak minijurkie van gebreid materiaal. door Kitty van Gerven Keurige mantelpakjes i

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18