'Eet maar alles watje lekker vindt' VS kampen met heuse taalstrijd Mogelijkheid tot snelle diagnose voorkomt gang naar operatiezaal Endoscoop verlost maag- en darmpatiënten van bedrust en dieet MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 Er lijken betere tijden aan te breken voor maag- en darmpatiënten. En dan speciaal voor de liefhebbers van bruine bonen en snert. De Friese specialist dr. Spoelstra acht het uit den boze om mensen met maag- en darmklachten nog langer te veroordelen tot bedrust en het eten van pap. "Eet maar wat lekker is", luidt zijn vrijblijvend advies. De diagnostische en therapeutische technieken zoals die nu in de medische wereld worden toegepast hebben naar zijn zeggen geleid tot andere denkbeelden. De endoscoop speelt daarin een centrale rol. "Het vak is revolutionair veranderd". door Jeanette Stuurop Rust en dieet als medicijn om een maag zweer te-bedwingen? De specialist in maag-, darm- en leverziekten (gastro-en- terologie en hepatologie) dr. Pieter Spoelstra moet er hartelijk om lachen. "Nooit is aangetoond dat het helpt. Nee, ik zeg altijd tegen mijn patiënten: eet maar watje lekker vindt. Voor mijn part zijn dat bruine bonen met spek, of snert met roggebrood en spek". Spoelstra meent het nog ook wat hij zegt, al zegt er wel bij dat vezelrijke voe ding "wel het allerbeste" is voor mensen die kampen met een maagzweer of darmaandoeningen. Sinds een jaar of tien beschikt de medische wetenschap over moderne medicamenten, die zoda nig werken dat de patiënten binnen twee weken klachtenvrij zijn. Binnen twee maanden kunnen vrijwel alle patiënten met een maagzweer volledig genezen zijn. Dank zij de nieuwe technieken op het gebied van diagnostiek en meer thera peutische mogelijkheden is dit specialis me niet langer een ondergeschoven kindje, maar een superspecialisme. Spoelstra, verbonden aan het Medisch Centrum Leeuwarden (MCL), spreekt van "een revolutie, waardoor het vak ge heel is veranderd". Dr. Spoelstra is een van de vijftig in Nederland praktizerende specialisten in maag-, darm- en leverziekten. Een op de zes Nederlanders kampt met maag- en darmproblemen. En een deel van die pa tiënten ondergaat een behandeling met moderne, endoscopische technieken. Spoelstra: "Een aantal medici houdt zich met deze techniek bezig, zonder daar voor eén opleiding te hebben genoten''. Nascholing Een kwalijke zaak vindt hij dat. Lees maar een van zijn stellingen die hij in zijn tiespuit te schuiven, waarmee rond de bloeding een stollend middel wordt ge spoten. Natuurlijk lukt dat niet altijd. Dan zal in de meeste gevallen geope reerd moeten worden. Een groot voor deel is dat de specialist de betreffende chirurg dan precies de plaats van de bloeding kan aanwijzen. Op een röntgen foto is die namelijk niet zichtbaar. Het aantal operatief weggenomen maagzwe ren is de laatste jaren dank zij de boven genoemde toepassing van medicatie naar zijn zeggen "op één hand te tellen". Poliepen in de dikke darm of maag wor den met een op de endoscoop bevestigde 'lasso' gevangen, vervolgens losgebrand en er uit gehaald. De specialist: "Op deze manier kun je ook voorwerpen als geld stukken uit de maag halen". Galstenen in de galwegen kunnen op een soortgelij ke manier worden verwijderd, omdat de slang via de slokdarm en de maag tot aan de twaalfvingerige darm kan komen. Dan wordt er een catheter in de slang ge stopt en contrastvloeistof in de galweg gespoten om te kijken of er ook werke lijk stenen zijn. De volgende stap is om onder stroom met een van een klein mes je voorzien catheter een openingetje te 'branden', waardoor de weg naar de twaalfvingerige darm vrij komt. Het weghalen van de stenen is dan een kwes- Jtie van een half uurtje tot anderhalf uur en na een nachtje slapen kan de patiënt meestal naar huis. Spataderen in de slokdarm kunnen, al dus deze specialist, "gigantisch bloe den". Een operatie van deze uit een lever ziekte voortkomende kwaal is heel ris kant. Door gebruik te maken van de en doscoop kunnen de bloedingen worden gestelpt, waarna de spataderen kunnen worden weggespoten. In Japan pleegt slokdarmkanker ra diotherapeutisch te worden behandeld. van 1986 daterende proefschrift Antipy- rine Metabolism in Liver Disease poneer de: 'Het niet volgen van nascholing zal herscholing of omscholihg tot gevolg moeten hebben, of men moet een beroep gaan uitoefenen waarvoor geen scholing vereist is'. "Niet gespecialiseerden kennen de ge varen en de complicaties onvoldoende en de beperkingen evenmin. De behan deling, toegepast door ongeoefenden, is vaak onnodig belastend voor de patiënt. Daarom moet je deze handelingen over laten aan mensen die wel die opleiding hebben genoten", aldus Spoelstra. Spoelstra en zijn collega's zijn druk doende bezig zich "meer te profileren". In Amerika is er één specialist in maag-, darm- en leverziekten op vijftigduizend patiënten, in Denemarken is die verhou ding één op honderdduizend. In Neder land werken de genoemde vijftig super- specialisten en de internisten die 75 pro cent van hun tijd aan dit soort ziekten be steden in de verhouding één op 150.000 patiënten. Spoelstra is zich ervan bewust dat hy zich nogal eens op het terrein van de chirurg en de radiodiagnost beweegt, maar dat er "veel dingen samen zijn te doen". Terug naar het vak dat Spoelstra zeer na aan het hart ligt. De 'sleutel' die de mogelijkheden van dat vak op indruk wekkende wijze heeft vergroot is de en doscoop. Het is een 'bestuurbare slang' van 1 tot 1,5 meter lang, die de specialist in staat stelt een groot deel van het darm- stelsel van binnen te bekijken, materiaal voor onderzoek uit het lichaam te 'hap pen' en poliepen in de maag en de dikke darm uit het lichaam te verwijderen, evenals galstenen uit de galwegen. Is deze werkwijze op zich revolutionair te noemen, een bijkomend en zeker niet te onderschatten pluspunt is dat de patiënt helemaal niet of slechts voor korte tijd in het ziekenhuis behoeft te worden opge nomen. Meekijker Aan de slang zit een kijker-met-een-licht- je, die de specialist daartoe in staat stelt. De bestuurbare slang wordt door de pa tiënt ingeslikt of mocht dat noodzake lijk zijn van achteren ingebracht. Des gewenst kan iemand met de specialist meekijken: dan wordt er een 'meekijker' op de apparatuur bevestigd. Spoelstra acht dé tijd niet ver weg dat de video-endoscoop alom in gebruik zal zijn. Dan doet de 'beeldbuis' dus ook zijn intrede bij deze specialist, zoals de trau- matoloog daarvan gebruik maakt by 'voetbalknietjes'. De patiënt krijgt geen narcose toegediend, maar zo nodig een slaperig makend middeltje, dat overi gens meestal zo sterk op hem inwerkt, dat hij zich van de 'ingreep' niets of nau welijks iets herinnert. Spoelstra geeft een opsomming van wat op deze manier onder meer mogelijk is. Een maagbloeding kan worden ge stopt door in de endoscoop een iiyec- De meningen verschillen over de plaats en het moment waarop in de VS de taalstrijd ontbrandde. De ene partij zegt dat het begon in een lege ziekenhuiskamer in een stadje in het diepe zuiden van de VS, waar een Filipijnse zuster in 1988 werd 'betrapt' toen ze tij dens een eetpauze met collega's haar eigen taal sprak. De tegen partij beweert dat de moeilijkhe den begonnen toen politici in Mia mi die stad tot Spaanstalig uitrie pen. Hoe dan ook; er woedt in de 52 verenigde staten van Amerika een heuse taalstrijd: moet Engels de officiële taal worden, en wat zijn de rechten van de snel groei ende gemeenschap van Hispa- nics? door Peter de Vries Aida Dimaranan (46) is de assistent hoofdzuster, die de praktische gevolgen van het taalconflict het eerste in de open baarheid bracht. Haar werk wordt alge meen als prima beoordeeld, maar vanaf 1988 sprak de leiding van de afdeling haar steeds vaker aan op het feit dat ze gedurende pauzes in haar tagalog-dialect met collega's praat. Andere zusters van de Filipijnen was te verstaan gegeven dat ook de privé-te- lefoontjes met familie in het Engels ge voerd horen te worden. De werksfeer op de afdeling verloederde snel, Dimaranan kreeg een aantal negatieve beoordelin gen, en werd overgeplaatst. Volgens de ziekenhuis-officials had dat niets met de taalproblemen te maken, maar Dimara nan denkt daar anders over. De taalstrijd is ontbrand nadat acht tien staten wettelijk vastlegden dat En gels de enige officiële taal voor de lokale overheid is. Dat gebeurde overal met overweldigende meerderheid: in refe renda sprak steevast 75 procent of meer van de bevolking zich voor het 'English only' uit. "In Alabama wonnen we zelfs met 89 procent", zegt een opgetogen Stanley Diamond van het USA-English, de organisatie die zich inzet voor één na- tionale.taal in de VS, en dat in'de grond wet wil vastleggen. Maar Edward Chen van Amerika's burgerrechtenunie ACLU meent dat de taalwetten de deur hebben geopend voor nieuwe vormen van discriminatie. "Ie dereen zegt: wat is er nu tegen een ge meenschappelijke taal, dat bindt een volk toch? Ik denk dat zelfs een groot deel van onze leden instinctief zo rede neert. Maar het gaat om de voorzienin gen en beperkingen die met zo'n wet ge paard gaan". In tegenstelling tot veel andere landen, heeft Amerika nooit een officiële taal ge kend. De immigranten vormden zich in de Amerikaanse smeltkroes tot een En gelstalig volk. Het oude Afrikaans, Chi nees, Duits of Nederlands werd alleen in de eigen gemeenschap gecultiveerd. On der de verzamelnaam Hispanics dient zich de laatste jaren een nieuwe golf im migranten aan. Het is een bonte verza meling mensen, afkomstig uit vrijwel al le Centraal- en Zuidamerikaanse landen, de Filipijnen en Spanje, die slechts één ding gemeen hebben: de Spaanse taal. Het is een razendsnel groeiende groep, vooral in zuidelijke staten als Californie en Florida. Het Spaans is voor hen een deel van de eigen etnische en culturele identiteit die ze willen bewaren. De Hispanics wacht niet altijd een warm welkom. Ze moeten genoegen ne men met slecht betaalde baantjes in ho tels en winkels, en ze zuchten onder het imago van de vele Spaanstalige illegalen die via de grens met Mexico proberen binnen te komen. Blanke activisten be strijden die pogingen door de grens 's nachts met hun autolampen te verlich ten. Maar ook los daarvan is de komst van Hispanics een beproeving voor veel Amerikanen, wier talenkennis de vloed nieuwkomers niet aankan. Zeventien procent van de scholieren heeft al zoveel moeite het Engels te begrijpen dat ze of ficieel als 'functioneel ongeletterd' te boek staan, en van de anderen spreekt slechts een klein deel een tweede taal. Stanley Diamond heeft uitgesproken op vattingen. De voorman van de 400.000 le den tellende organisatie USA-English vreest dat de Verenigde Staten 'in stuk ken uiteen valt' als er geen gemeen schappelijke taal is. Zijn wens Engels de officiële voertaal te maken is vooral ge baseerd op het sombere beeld van de langs elkaar heen levende groepen. "Dat is het grote risico en het proces vindt fei telijk al plaats. Het is een bedreiging voor Amerika's integriteit en eenheid. Je ziet aan landen als Canada, de USSR en Bel gië wat er komt van twee of meer talen in een natie". Vol trots meldt Diamond dat zijn orga nisatie vier ton per jaar besteedt aan taal onderwijs, een fractie overigens van het 13 miljoen tellend budget, "maar meer dan onze tegenstanders doen". "Begrijp me goed: de Aziatische immigranten be hoeven niet zoveel hulp, want zij zijn be reid de taal te leren. Maar de Hispanics hebben echt een taalprobleem". In verschillende publikaties is gesug gereerd dat de English-Only-beweging banden met extreem rechts zou onder houden, maar Diamond verwerpt dat met kracht. "Dat is echt nonsens, evenals het verwijt dat we discriminatie aanwak keren. We praten alleen over een officiële taal voor de regering. Een werkgever heeft in mijn ogen het recht de voertaal in zijn bedrijf vast te stellen, wat er thuis, op de markt, of in de kerk wordt gespro ken moet men zelf weten". Diamond citeert uit het hoofd verschil lende Spaanstalige politici uit het zui den, die gezegd zouden hebben dat ie dereen in hun steden binnen tien jaar Spaans moet kennen, en anders moet verdwijnen. "Het enige doel dat het argu ment van discriminatie dient, is dat van Hispanicsleiders die aan de macht willen blijven en die duizenden nutteloze ba nen voor hun mensen in het leven heb ben geroepen". ACLU-vertegenwoordiger Chen er kent een moeizaam en bijna niet te win nen strijd tegen symbolen en sentimen ten te voeren. "De taalwetten zijn een symptoom van de vrees van veel Ameri kanen voor nieuwe immigranten, nu het economisch minder goed gaat", zegt hij. "Het gaat niet alleen om de taal; wij vin den dat Amerikanen tweetalig moeten worden en we weten dat vrijwel alle Hispanics Engels willen leren. Alleen al in Los Angeles staan 40.000 mensen op wachtlijsten voor cursussen en in New York 25.000. Je hebt dus helemaal geen wet nodig, er is een enorme sociale druk op nieuwkomers om te integreren. Deze wetten zijn een inbreuk op Amerika's traditie van tolerantie tussen immigran tengroepen". Zuster Aida Dimaranan behoorde tot de eersten die haar werkgever wegens dis criminatie dagvaardde. Op dit moment lopen er twintig processen tegen bedrij ven die hun werknemers dwingen alleen in het Engels te communiceren. Maar de verwachting is ook dat dit jaar nog eens vier staten het voorbeeld van de 18 voor gangers zullen volgen en zullen beloven het Engels te 'beschermen, behoeden en uit te dragen'. Bekeken wordt of zulks ook hier worden toegepast. De therapie is speciaal be doeld voor mensen die gezien hun leef tijd niet voor operatie in aanmerking ko men en voor patiënten, lijdend aan een vorm van kanker die niet te opereren is. Via de endoscoop wordt het radiothera peutische bestralingsmateriaal in een holle buis precies op de plaats van de tu mor gebracht. Spoelstra: "De bestraling kan zeer intensief gebeuren. Reeds de dag daarna voelt de patiënt een duidelij-. ke verbetering by het tot zich nemen van voedsel". Een deel van van zijn patiënten lijdt aan een chronische darmontsteking, zoals de ziekte van Crohn of colitis ulcerosa. Deze ziekten kunnen veel complicaties ople veren. Soms is verwijdering van de gehe le dikke darm noodzakelijk. De patiënt krygt dan een stoma, een zijuitgang. "Vaak is een patiënt beter af met een sto ma dan met een zieke darm. De opmer king 'had ik het maar eerder laten doen' wordt dan ook meer dan eens gemaakt". Het onderzoek met de endoscoop, die een snelle diagnose van een kwaal mogelijk maakt. Dr. Pieter Spoelstra, specialist in maag-, darm- en leverziekten meent dat de endoscopie "het vak revolutionair heeft veranderd". (foto-s gpd>

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17