PORT Van Moorsel gouden greep op wielerbaan Ajax 'swingt', maar mist kansen Rijkaard mijdt Oranje-selectie SPOoTTV Optreden Valk krijgt vervolg Krommendijk verongelukt Half werk Amsterdammers tegen zwak Willem II Muster moet brommen MAANDAG 27 AUGUSTUS 1990 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Grimbergen ziet WK-medaille aan neus voorbijgaan MAEBASHI (ANP) - Petra Grimbergen uit Rijnsburg is gis teren tijdens de wereldtitelstrijd op de baan te Maebashi als vijf de geëindigd in de puntenkoers. Tot de beslissende sprint had de Rijnsburgse uitzicht op een me daille. Volgens Geserick ont brak het Grimbergen, die haar eerste grote titelstrijd reed, nog aan ervaring om in de prijzen te rijden. De titel ging naar de Nieuwzeelandse Karin Holli- day. Leontien van Moorsel deed het na haar gouden achtervol ging rustig aan en werd twaalf de. LEIDEN - Voor Marcel Valk kwam het snelle debuut in de eredivisie met FC Den Haag niet als een verras sing. De voormalige UVS'er kreeg een paar dagen voor de wedstrijd tegen Fortuna (0-0) al van trainer Co Adriaanse te horen dat hij zou spelen. De coach zag meer in Valk dan in Van Eijkeren, een aanvaller die vorig jaar ook nog bij de amateurs (ZWj speelde. Het optreden van Valk krijgt waarschijnlijk een ver volg. "Van Adriaanse zelf heb ik nog niets gehoord, maar van diverse kanten kreeg ik complimenten. Voor mezelf had ik ook het idee dat ik redelijk had gespeeld. Op tv was er niet veel van te zien, maar ik heb een paar aardige dribbels gemaakt". Valk beseft dat hij meteen naam had kunnen maken door een uitgelezen kans te verzilveren en daarmee matchwinnaar te worden. Hij kwam door een mis greep van de Fortuna-defensie alleen voor doelman Hesp. In de haast schoot hij tegen de keeper op. "Jam mer, inderdaad. Ik moest snel handelen, achteraf be zien had ik met de bal aan de voet door moeten lopen". Volgens de Koudekerker moet hij nog groeien in de positie die hij gisteren bekleedde: zwervende spits achter de meest vooruitgeschoven speler Heini Otto. "Dat is nog even wennen. Maar mijn eerste optreden viel me niet tegen. Conditioneel had ik het op bepaal de momenten moeilijk, maar voetbaltechnisch kan ik mee over. Ik heb goede hoop voor de volgende wed strijden". Na afloop trokken de beide trainers Ko Adriaanse en Han Berger lange gezichten van ongenoegen. De eerste uitte dat niet met woorden. „Het is voorbarig om na één wedstrijd al te stellen dat we moeilijk doel punten maken." De tweede had krachtige uitspraken in overvloed. „In de oefencampagne hebben ze zulke goede resulta ten behaald en nu de competitie er is doen ze het in de broek van angst. Dat zal er toch eens uit moeten, an ders wordt het nooit wat." Naast de vertrokken goalgetter Harry van der Laan moest FC Den Haag het in de seizoensopening stellen zonder spelverdeler Lems. Hij zat een schorsing uit voor zijn 39e gele kaart op de slotdag van de vorige competitie. ENSCHEDE (ANP) - Tom Krom mendijk, voetballer van FC Twente, is in de nacht van vrijdag op zaterdag bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De speler, op weg naar zijn woonplaats Hen gelo nadat hij met zijn club in Kerkrade tegen Roda JC had ge speeld, werd 23 jaar. Krommendijk raakte tussen Enschede en Hengelo door nog onbekende oorzaak van de weg. Hij raakte bekneld in zijn auto. De voetballer, enige inzittende in het voertuig, overleed ter plaatse. De speler was bezig aan zijn eerste seizoen bij FC Twente. Hij werd enkele maanden geleden gekocht van Feyenoord. Daar- Ton Krommendijk. Cocu breekt enkel ROTTERDAM (ANP) - Philip Cocu komt dit jaar niet meer voor Vitesse in actie. De van AZ overgenomen aanvaller moest in de 23ste minuut van zijn debuutwedstrijd in de ere divisie tegen Sparta van het veld worden gedragen, na een ongeluk kige actie waarbij geen tegenstan der was betrokken. In het Rotterdamse ziekenhuis Dijkzigt werd gisteravond een ge broken enkel geconstateerd. Cocu (19) is inmiddels aan het getroffen li chaamsdeel geopereerd en moet nog enkele dagen in het ziekenhuis blijven. „Heel erg sneu voor die jongen", reageerde zijn trainer Bert Jacobs op het slechte nieuws. „Voor Vites se is het ook een flinke klap. We zit ten al niet dik in onze aanvallers en Hilgers en Van Arum kampen nog met blessures. We zullen de komen de weken moeten improviseren. DEN HAAG (GPD)— Frank Rijkaard (27) wil voorlopig niet meer uitkomen voor het Nederlands elftal. De vedette van AC Milan heeft dit vorige week in een telefonisch onder houd medegedeeld aan bestuurslid Rinus Michels, die ver antwoordelijk is voor de goede gang van zaken rondom Oranje. Rijkaard, die in de laatste wedstrijd van het Neder lands elftal tegen West-Duitsland tijdens de WK in Italië, een rode kaart kreeg, wenste enige dagen later evenwel op geen enkele wijze duidelijkheid te verschaffen waarom hij tot deze onverwachte beslissing was gekomen. momenteel de motivatie om Zo'n achterstand maak je maar niet "Ik r me volledig in te zetten voor het Ne derlands elftal", zo meldde hij vanuit Milaan. "Vele jaren heb ik me goed thuis gevoeld in het Neder lands elftal. Nu is dat gevoel weg en ben ik tot de conclusie gekomen dat het geen enkele zin heeft om vanaf volgende maand al weer klaar te staan. Natuurlijk heeft dit besluit ook te maken met het wereldkam pioenschap in Italië. Verder wil ik er niets over zeggen. Het boek is dicht. Bovendien weet ik nu nog niet of ik ooit nog beschikbaar ben. Daar laat ik me momenteel nog niet over uit", aldus Rijkaard. Bij de KNVB heeft men vooralsnog de afzegging van Rijkaard voor ken nisgeving aangenomen. Volgens een woordvoerder van het bestuur betaald voetbal had Rinus Michels met Rijkaard een zeer plezierig on derhoud gehad, waarin een aantal zaken, die zich in het verleden heb ben afgespeeld, aan de orde zijn ge weest. "Het bestuur betaald voetbal betreurt, maar respecteert dit be sluit van Rijkaard. Voorlopig zal men zich buigen over de opvolging van Libregts. Die invulling heeft de hoogste prioriteit", aldus de woord voerder. Overigens zou de komende bondscoach in de eerste drie kwali ficatiewedstrijden van het Euro pees kampioenschap Rijkaard niet kunnen opstellen. De UEFA heeft de straf van drie wedstrijden die de FIFA hem heeft opgelegd voor het „spuugincident" met Rudi Voller overgenomen. Frank Rijkaard speelde tot nu toe 46 wedstrijden voor Oranje. Hij de buteerde, onder bondscoach -Kees Rijvers, op 1 september 1981 i-twee-drie goed". De verwach ting is dat Rijkaard in de oefenwed strijd tegen Ajax, op 18 september, zijn rentee zal maken. Ook in Nederland is met verba zing gereageerd op het plotselinge afhaken van Rijkaard. Bij Ajax en PSV, de hofleveranciers van Oranje wenste men geen pertinente uit spraken te doen. John van 't Schip: "Ik heb Frank nog niet gesproken, dus waag ik me aan geen enkele uit spraak." Gerald Vanenburg, zijn oud-club genoot bij Ajax en nu in dienst bij PSV, had wel een idee: "Ik denk dat dit allemaal toch duidelijk te maken heeft met de sfeer rondom Oranje. Vooral de laatste jaren is er een hoop rotzooi geweest.Ik neem aan dat hij deze beslissing weloverwo gen heeft genomen. Hoe dan ook het is jammer voor Oranje, want hij is een kanjer". MAEBASHI (ANP) - De inschrijving van Leontien van Moorsel voor het mondialeachter- volgingsstrijd bleek een gouden greep. Met opmerkelijk gemak greep de 20-jarige Neder landse zaterdag in Maebashi de wereldtitel in haar tweede toernooi. Van Moorsel gaf in de eindstrijd de Nieuwzeelandse Madonna Harris geen schijn van kans. Na een rustige start versnelde de Brabantse hal verwege de race over drie kilome ter. Het verschil groeide aan tot drie seconden, waardoor zij in de laatste ronde niets eens voluit behoefde te gaan (3.44,348). Het was de eerste wereldtitel Van Moorsel weet wat ze wil. „Ik leek me toch niet voor haar wegge- heb gekozen voor het wielrennen, legd." In feite was de halve Ik wil binnen een paar jaar de top eindstrijd tegen de Zwitserse Bar- bereiken en heb er alles voor over." bara Ganz beslissend. Geserick: Het heeft er alle schijn van dat ze „Ganz was voorbestemd kampioe- voor ligt op haar schema. Vorig jaar ne te worden. Jaren heeft zij in de werd zij Nederlandse kampioene op schaduw van Jeannie Longo moe de weg, in juli prolongeerde ze die ten rijden. Longo heeft met een we- titel spelenderwijs. „Ik ben sterker reldtitel op haar eigen baan in geworden en heb in tactisch opzicht Frankrijk afscheid genomen. Ieder- wielrennen voor een Nederlandse veel geleerd van Piet. Hij heeft me eenverwachtte dat Ganz zou toe vrouw sinds Petra de Bruin in 1979 veel bijgebracht over de koers. Ik slaan. Daarom mochten we geen en- de kampioene op de weg werd. Eni ge jaren daarvoor veroverde Katie van Oosten-Hage als laatste Neder landse goud op deachtervolging. „Ik heb het gevoel dat ik droom", stamelde de renster uit Boekei. „Met een plaats bij de eerste vier was ik al tevreden geweest." Weg- coach Piet Hoekstra gaf haar deze zomer het advies in te schrijven voor het nationale achtervolgings- toernooi. „Onder leiding van Gese rick heb ik een paar weken intensief stra was tijdens de finale wel vorig jaar wel kampioen, van tactiek in de koers wist ik Van Moorsel ging in de halve niets." eindstrijd tot het uiterste. Met Tijdens het achtervolgingstoernooi 3.42,179 bracht zij de beste tijd ooit was Van Moorsel aangewezen op door een vrouw gereden op de klok- Erik Geserick, de nationale baan- ken. Hoewel Ganz op Van Moorsel coach. „Piet heeft alles aan hem na de beste tijd noteerde, restte de overgelaten. Dat is het beste, omdat Zwitserse niet meer dan brons, hij de specialist is. Het moeilijkste „Van Moorsel was gewoon de beste van een achtervolging is de opbouw gaft Ganz toe. „Ik heb dit jaar te weinig wegkoersen gereden. Daar doe je inhoud op voor zo'n achter op de baan getraind. Eerst in Alk maar, later op de houten baan van Sloten. Het ging meteen goed, al vind ik het rijden op de baan nog steeds een beetje eng. Zeker hier in Leontien van Moorsel met de Nederlandse vlag op de Japanse wieier- Japan. Tijdens trainingen met veer- baan. "Het ging meteen goed volgingstoernooi. Volgend jaar be- AMSTERDAM (GPD) Ajax kan het nog zo'n twee maan den rustig aan doen. Pas in het laatste weekeinde van okto ber staat de eerste serieuze krachtmeting van het seizoen, de thuis tegen PSV, op het programma. Tot die tijd zal de rege- riendschappelijke wedstrijd tegen rend landskampioen het nog zeven keer moeten doen met lenvoor Ruul G^i1 Eenhal'fTaar ^7' 1^° °f ZOa}S SiStfren te®e" later stond hij in een oefenwedstrijd Willem II. Hoe goed de bedoelingen van al die ploegen ook tegen Schotland voor de eerste keer mogen zijn, tegen Ajax in zijn huidige vorm en in zijn huidi- in het basiselftal. ge samenstelling lijkt voorlopig weinig eer te behalen. In Italië kwam het voorlopig af scheid van Rijkaard voor Oranje als een grote verrassing, al gaat in Mil- Met de voet losjes op het gaspedaal, aan al wekenlang het gerucht als degradeerden de Amsterdammers zouden Rijkaard en Gullit het na het Willem II gisteren in de eerste helft wereldkampioenschap in Italië niet tot een stel wanbetalers die dit sei- r met elkaar kunnen vin den. Regelmatig zou het duo hoog lopende meningsverschillen heb ben. In de openbaarheid zijn deze controverses echter niet gekomen. De afgelopen zomer heeft Rijk aard zelfs op het punt gestaan AC zoen als eerste zullen worden afge sneden van het abonnement in de PTT Telecompetitie. Beweeglijk als een school haringen glipten de Ajax-spelers keer op keer door de wankele Brabantse fuik. De soepele combinaties, door de 15.000 bezoe- Milan te verlaten. AS Roma. de club kers begeleid met veel „ooooh's" van de Westduitser Rudi Voller had „aaaah's", leverden uiteindelijk niet interesse, maar de overstap ging meer op dan treffers van Pettersson niet door omdat de vraagprijs (tien en Blind. miljoen gulden) te hoog was. Na de pauze kon Ajax, van de Rijkaard, die nog een contract overdrive teruggeschakeld i heeft voor een jaar zal zijn verbinte nis, zo heeft hij verklaard, op correc te wijze uitdienen. Aan het einde van dit seizoen kan de oud-Ajacied voor het gelimiteerde bedrag van 4,5 miljoen gulden vertrekken. Een ferm handgeld ligt dan op hem te wachten. Rijkaard zelf is ook in Mil aan en omgeving zeer zwijgzaam over zijn toekomst. Manager Taveg- gia verklaarde enige weken geleden het ziet er naar uit dat Rijkaard zijn laatste seizoen bij AC Milan in Rode kaart Rijkaard overigens zal de eerste drie competitiewedstrijden van AC Milan moeten missen. Dat is het ge volg van de rode kaart, die hij opliep in het duel met Verona in het vorige seizoen. Bovendien kampt hij al ge ruime tijd met een slepende achille speesblessure. Trainer Sacchi heeft zich al met de gedachte verzpend dat hij Rijkaard voorlopig kwijt is. "Hij moet weer opnieuw beginnen. Ik verwacht dat hij pas over een maand of later een acceptabel ni veau heeft bereikt. Hij is er inmid dels twee maanden uit geweest. lagere versnelling, de inspiratie niet meer opbrengen het zwakke Willem II definitief de oren te wassen. Mar tin van Geel maakte, uit de enige zinnige aanval van Willem II in de schieter tegen een afdelingsclubje gehele wedstrijd, ten overvloede duidelijk dat de Tilburgers „met de beste bedoelingen naar Amster dam" (trainer Adrie Koster) waren gekomen. Nadat Roy voor 3-1 had gezorgd voetbalden de Amsterdam mers de wedstrijd, en passant nog een handvol kansen missend, plichtmatig uit. Het attente keeperswerk van Rol and Jansen voorkwam voor een be langrijk deel dat Ajax bij rust niet reeds een voorsprong had van vijf of zes doelpunten. Belangrijker was gisteren, opnieuw, het gebrek aan doeltreffendheid bij de Amster dammers. Met elf overwinningen en slechts twee remises in de afgelo pen maand, kon Ajax zich met ge mak de 'kampioen van de voorbe reiding' noemen. Een enkele uit- zig. Van Moorsel: „Dat was fijn. Het reid ik mij anders heeft me gestimuleerd." De Zwitserse was er zaterdag als Volgens Geserick is Van Moorsel eerste bij om Van Moorsel met het een voor haar generatie uniek ta- goud te feliciteren. „Typisch Barba lent. Zo'n meid kom je eens in de ra", vond de winnares. „Ze kan met twintig jaar tegen. In de trainingen iedereen goed overweg. Eigenlijk had ik al gezien dat ze hier goed zou had ze al lang een titel verdiend." presteren. Maar een wereldtitel, Van Moorsel verwachtbaan en weg in de rest van haar loopbaan te kun nen combineren. „In Barcelona staat voor het eerste een Olympi sche achtervolging voor dames op het programma. Daar wil ik zeker starten." Van Moorsel maakte het zaterdag niet laat. Weliswaar ontkurkte zij enige champagneflessen, zelf be stelde ze slechts een watertje. „Ik moet nog koersen. Thuis in Boekei nemen ze wel eentje extra." De ren ster vertrekt vandaag naar Utsono- mya, waar de individuele wegwed strijd en de ploegentijdrit over 50 km worden gehouden. „In die tijd rit proberen we een medaille te pak ken en ook individueel ben ik van plan ver te komen. Volgens Piet ligt het parkoers mij goed. Ik ben be nieuwd of dat zo is." NEW YORK (DPA) - Direct na de Open Amerikaanse tenniskampioen schappen in New York kan Thomas Muster met vakantie. De spelers- vakbond ATP legde de Oostenrijker naar aanleiding van diens snelle opgave in Praag een schorsing op van tien weken. De straf gaat direct na Flushing Meadow in. Ook de scheidsrechter, die in Praag sanctioneerde dat Muster in de eerste ronde van de baan liep, werd geschorst. Muster zelf kreeg boven dien een geldboete van 40.000 gulden. Jimmy Connors heeft zich teruggetrokken voor de open Amerikaan se titelstrijd, die vandaag op Flushing Meadow in New York begint. De veteraan, die 2 september 38 jaar wordt, trok zich zaterdag in Forest Hills tijdens zijn partij tegen Ivan Lendl terug wegens kramp in een been. „Ik kan alleen meedoen als ik bij het wakker worden tien jaar jonger ben", aldus Connors, die het toernooi vijf keer won. „Ik heb niet meer de conditie, die noodzakelijk is om mee te strijden in een toernooi als de US Open. Ik geef het toe." Voor zijn rentree in Forest Hills stond Connors een half jaar stil wegens een hardnekkige polsblessure. Hij fungeerde in die tijd bij de grote toernooien als televisiecommentator. daargelaten, is in diezelfde oefen campagne echter gebleken dat Ajax grote moeite heeft een (groot) veld- overwicht in klinkende cijfers om te zetten. Overuren Stefan Pettersson, Ajax' meest vooruitgeschoven speler, valt de Amsterdamse improduktiviteit overigens niet aan te wrijven. De Zweed maakt in de spits overuren en doet precies waar hij goed in is: kaatsen, ballen terugleggen en ruimte «creëren. Pettersson bewees zijn grote waarde gisteren bij voor beeld nog eens door het eerste doel punt voor eigen rekening te nemen en de beide andere treffers voor beeldig voor te bereiden. Het enige waar het momenteel aan schort bij Ajax is een killer van het kaliber John van Loen; iemand die oorlog maakt, iemand die blind uithaalt. Vooral het zo langzamer hand perfecte (en unieke) vleugel- Willem II. Martin v Brian Roy en de in bloed- ny Blind bij voorbeeld vorm verkerende John van 't Schip, kon bewijzen ook als centrale verdi- lijkt te schreeuwen c i kopster- ger goed uit de voeten te kunnen. Of ke breker als Van Loen, Wim Kieft of misschien zelfs John Bosman. Zolang bij uitstek technische spe lers als Wim Jonk, Dennis Berg kamp, Ronald de Boer en in min dere mate Ron Willems te licht zijn voor die vacature, zal Beenhak ker moeten roeien met de scha duwspitsen die hij heeft. Tegen ploegen als Willem II kan Ajax voorlopig echter nog wel even pen seizoen de kruisbanden doorgaan met het missen van kan- zijn knie. Afgezien van twee inval- Sonny Silooy voor het eerst sinds zijn tweede verblijf bij Ajax moeiteloos in het basiselftal kon meedraaien als rechtervleugelvedi- ger. De 26-jarige Zaankanter, ander half jaar geleden als een verloren zoon binnengehaald na een mislukt avontuur bij Racing Paris, scheurde de voorbereiding op het sen. Inmiddels is het een kleine i i maanden geleden dat Ajax v beurten, ging de gehele vorige voet baljaargang geruisloos aan hem het laatst een wedstrijd verloor (1-0 voorbij. Door de (geslaagde) terug- tegen MW in Maastricht). keer van Silooy i: Gisteren ontbraken door blessures concurrentieslag voor een plaats in Mark Verkuijl (lies), Marciano Vink de voorhoede, ook de strijd om de (knie) en Peter Larsson (spier- achterhoede-bezetting in volle scheursing), terwijl Bergkamp, Wil- gang. „Hard werken, geen fouten lems en Ronald de Boer een plaats maken en zorgen datje nu in het elf bij de reserves kregen toegewezen, tal blijft staan", vatte Silooy het Ook zonder dit zestal oogde Ajax als luxe-probleem van Ajax samen, een ingespeelde ploeg, waarin Dan- RIK PLANTING MAANDAG 16.00-19.00 EURO: Atletiek: EK in Split. 16.50-18.20 BBC 1Cricket (Engeland-ln- dia) en EK atletiek in Split. 17.05-20.45 BRT 2: Sport extra: EK atle tiek in Split. 17.40-20.40 BBC 2: Cricket (Engeland-ln- dia) en EK atletiek in Split. 18.00-18.50 Ned 3: Studio Sport: EK atle tiek in Split. 18.00-19.00 Sportnet: International Mo torsport. 19.00-20.00 EURO: Eurosportnews. 19.00-20.00 Ned 2: Sportpanorama extra. 19.00-20.30 Sportnet: VS Pro Boksen. 19.30-20.45 Did 2 Sport extra: EK atletiek in Split. 20.00-21.00 EURO: Atletiek: EK in Split. 20.30-22.03 Sportnet: Autosport. 21.00-22.00 EURO: Sportdocumentaire: een portret van Sebastian Coe. -22.00-23.00 EURO: Australian Rules Football. 22.03-00.30 Sportnet: Paardesport: in Bratislava. 22.30-23.00 Ned 3: Studio Sport: EK atle tiek in Split. 23.00-00.00 EURO: GP motorraces van Tsjechoslowakije. 23.35-00.10 RTL V: Match. 00.00-02.00 EURO: Autosport: Formule I 01.30-02.00 Sportnet: Paardesport. DINSDAG 08.00-10.00 Sportnet: Autosport: Nascar Winston Cup. 09.30-10 00 EURO: Eurobics. 10.00-12.00 Sportnet: Paardesport: in Bratislava. 10.00-14.00 EURO: Atletiek: EK in Split. 10.30-11.00 BBC 2: Cricket: Engeland-ln- 12.00-13.00 Sportnet: Argentijns voetbal.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11