I Rookgordijnen rond Brando-moord Families maken van drama waar schouwspel ,Van onze correspondent Louis du Moulin SANTA MONICA De Brando's hebben inmiddels meer dan drie zenuwslopende maanden achter de rug, maar vorige week zal er in het familiehoofdkwartier in Los Angeles ongetwijfeld een pittig feestje zijn ge bouwd. Zoon Christian, vermoedelijk degene die zijn aanstaande zwager een kogel door het hoofd schoot, werd op borgtocht vrijgelaten en daarmee kon een eerste slag in de strijd om diens vrijheid als gewonnen worden beschouwd. Temeer daar de belangrijkste voorwaarde gekoppeld aan de opheffing van het voorarrest ruimschoots binnen de begro ting van Brando Sr. paste. Nadat de rechter in Santa Monica in eerste instantie tien miljoen dol lar had geëist in ruil voor het ope nen van Christians celdeur, werd het 'bevrijdende' bedrag ten slot te vastgesteld op slechts een vijf de daarvan. Marlon Brando had steeds laten weten dat hij bereid was om tot drie miljoen dollar te gaan. De verdediging van de 32-jari- ge verdachte heeft tijdens het vooronderzoek ook nog enkele andere successen geboekt. Zo is zijn eerste, zeer uitvoerige be kentenis, die meteen na zijn aan houding werd opgetekend, niet meer rechtsgeldig. Omdat Chris tian Brando bij het begin van het verhoor onder meer niet is verteld dat hij mocht zwijgen tot dat zijn advocaat hem ter zijde kon staan. Minder elegant, maar wel zo ef fectief heeft het vijfhoofdige 'de fensie-apparaat', aangevoerd door advocaat Robert Shapiro, gescoord met het wegzenden van dochter Cheyenne naar Tahiti, opdat zij geen (mogelijk) belas tende verklaringen meer kon af leggen. De drie verklaringen die ze aflegde voordat ze op 21 juni naar haar geboorte-eiland vluchtte zijn zo tegenstrijdig dat ze geen enkele houvast bieden. Rust heeft Marlon Brando's beeldschone oogappel in de Stil le Zuidzee, waar dè familie een eigen atol bezit, nog niet gevon den. Eerst beviel ze er (op Tahiti, 30 juni) van het kind van haar omgekomen minnaar. Vervol gens werd ze er aangeklaagd door de familie van de ongeluk kige Dag Drollet, die in haar de hoofdschuldige van het hele dra ma ziet. Cheyenne mag daar, in Frans- Polynesië, wel buiten bereik van de Amerikaanse justitie blijven, van de Franse is ze nog niet ver lost. Jacques Denis Drollet, Dags vader, heeft gebruik gemaakt van de mogelijkheid die het Franse wetboek van strafrecht biedt om misdaden tegenover onderdanen in het buitenland begaan door de Franse justitie te laten vervolgen. Cheyenne is dan ook in de Tahitiaanse hoofdstad Papeete ^1 enkele keren door de plaatselijke magistraat onder vraagd, zij het heel voorzichtig. Sinds haar bevalling geldt ze im mers als zwaar overspannen, ge tuige haar verblijf in een psychi atrische inrichting en het mini male contact met haar zoontje Teiki, dat door haar moeder Tari- ta (Brando's tweede echtgenote, ooit zijn tegenspeelster in 'Mui- tery op de Bounty') wordt ver zorgd. Nietsnuttige bruut De initiatieven van de Drollets hebben de 'affaire Brando' wel in een geheel ander daglicht ge plaatst dan de clan rond de Ame rikaanse acteur eerder had kun nen ensceneren. Tot op het mo ment dat Jacques Drollet de pu bliciteit zocht om zijn opgekrop te woede te koelen leken de meeste rollen vastomlijnd. De 26-jarige Dag was in het dood ernstige spel slechts de nietsnut tige bruut geweest, die de zeven maanden zwangere Cheyenne geregeld bont en blauw sloeg. Christian had zich daar op een gegeven moment zo druk over gemaakt dat hij op Dag afstapte om hem een koekje van eigen deeg te geven. Hem vermoorden was niet zijn bedoeling geweest, het noodlottige schot was afge vuurd tijdens een gevecht om het pistool dat Christian bij zich had. Voor hem, zoon uit Marlon Brando's eerste huwelijk met Anna Kashfi, zou hij met dit heldhaftige optreden in een keer een einde hebben willen maken aan alle eeuwige kritiek. Chris tian, inmiddels 32 jaar, heeft im mers nooit zijn draai in het leven kunnen vinden. Op een moeilij ke jeugd, waarin hij jarenlang de speelbal was van zijn gescheiden ouders was een rommelig, onte vreden bestaan in de alles over heersende schaduw van zijn va der gevolgd. In de versie van Brando was de 20-jarige Cheyenne niet veel meer dan een lijdend voorwerp geweest. Ze had inderdaad enke le uren voor de 'uitbarsting' haar hart bij haar halfbroer uitgestort maar nooit vermoed dat deze zo hard van stapel zou lopen. Welis waar had ze Christian later nog met een pistool zien rondlopen, maar ze had gedacht dat het om een speelgoedexemplaar ging. Met deze al snel wereldwijd verspreide 'Amerikaanse' schets veegt Jacques Drollet, een ge pensioneerde topman van Air Tahiti, namens zijn familie de vloer aan. Van de oude Brando, die hij al sinds diens eerste be zoek aan Tahiti in 1961 voor de opnamen van 'Muiterij op de Bounty' persoonlijk kent, moet hij ook helemaal niets meer heb ben. Volgens Drollet is juist hij de kwade genius van een sinister complot dat tot doel heeft de wa re toedracht over de moord te verhullen. „Ze hebben Dag als een hond neergeschoten en ver volgens zwart gemaakt. Het is moord in koelen bloede geweest, een executie volgens mafia-me- thoden", meent de verbitterde zakenman, die in Frans Polyne- sië in hoog aanzien staat. Zijn stellige overtuiging is on derbouwd met het bezit van poli tiefoto's van zijn zoon, zoals hij in Brando's villa, in de heuvels van Santa Monica, levenloos werd aangetroffen: in een fauteuil met in zijn linkerhand een pakje shag, vloetjes en een aansteker, in de rechter de afstandsbedie ning van de televisie. Ook op zijn lijf zijn volgens het politierap port geen sporen gevonden die wijzen op de stevige knokpartij, waarvan Christian sprak. Voorts baseert Drollet zijn theorie op zijn persoonlijke ob servaties van de Brando's tijdens het zojuist afgeronde vooronder zoek in de rechtszaal van Santa Monica. In zijn ogen gedroeg Marlon Brando zich daarbij als een zwijgzame regisseur, die soms wel leek te dommelen, maar in feite nauwgezet alles in de gaten hield. „Hij heeft een mi nutieus scenario bedacht dat ie dereen moet doen geloven dat Dags dood een ongeluk is ge* weest. Hij speelt de diepbedroef de vader, maar in werkelijkheid is hij op kille wijze bezig de waar heid de nek om te draaien. Tij dens een van de medische uit eenzettingen bij de foto's van Dag zat hij met zijn zoon Miko zo maar te lachen, recht in mijn ge zicht zelfs". Steekje los Het wil er bij Drollet Sr. niet in dat Christian zich plotseling zo druk zou hebben gemaakt om de liefdesperikelen van zijn halfzus en dat hij Dag te grazen zou heb ben willen nemen. De twee man nen hadden elkaar altijd probe ren te vermijden, zowel geduren de de voorbije weken in Califor- nië als eerder op Brando's para dijselijke privé-eiland Tetiaroa nabij Tahiti. Jacques Drollet acht het veel aannemelijker dat Cheyenne zijn zoon heeft doodgeschoten. Bij haar zit minstens een steekje los, vindt hij en hij niet alleen. Vooral sinds haar auto-ongeluk van een jaar geleden, waarbij haar fraaie gezicht ernstig werd beschadigd, is er geen land meer met het wicht te bezeilen geweest, aldus Drollet. Nadien heeft Marlon Brando zich meer dan ooit over haar ont fermd, maar zonder de gehoopte resultaten. Cheyenne, dankzij de kostbaarste plastische chirurgie weer even mooi als voor haar duikvlucht met haar Jeep, bleef onhandelbaar. Niet in de laatste plaats door het geregelde drugs gebruik, dat tijdens haar zwan gerschap allesbehalve vermin derde. Vandaar ook het dringen de verzoek van de 'patriarch' om de laatste fase van haar zwanger schap in familieverband door te brengen. Jacques Drollet spreekt zelfs van een ultimatum: Cheyenne kon kiezen of zich thuis (in dit geval Californië) melden óm zich te laten verzor gen of haar vader zou niets meer met haar te maken willen heb ben. Ze koos eieren voor haar geld, maar eiste wel dat Dag haar zou vergezellen. Na enig aarzelen stemde Marlon Brando toe en be taalde twee vliegtickets Papeete- Los Angeles. Dag Drollet ging half april met grote tegenzin mee, weet zijn vader. Allereerst omdat hij zich niet echt welkom voelde, ten tweede omdat zijn relatie met Cheyenne in een ernstige crisis was geraakt. Hij vond echter dat hij zijn vriendin voor wie hij bijna drie jaar geleden zijn echt genote Titana en zijn dochtertje Tiairant had verlaten in haar depressieve gemoedstoestand moest bijstaan. Op enige opkla ringen bij haar durfde de jonge Drollet nauwelijks te rekenen, want de praktijk had uitgewezen dat Cheyenne in de sfeer van Hollywood meestal nog veel las tiger was dan op Tahiti of Teti- Zoals Jacques Drollet Dag de omgang met Cheyenne altijd al had ontraden, zo kon hij even min enthousiasme opbrengen voor diens besluit om in Ameri ka tijdelijk bij de Brando's in te trekken. Voor hem stond nu een maal vast dat zijn zoon daar ver keerde in een 'poel des verderfs' met aan zijn zijde een verwend kreng, dat alleen maar onheil aantrok. Breek toch met haar, want vroeg of laat gaan er doden vallen, zou Drollet Sr. Dag meer dan eens hebben ingefluisterd. Uit de telefonades van Dag met zijn familie en vrienden op Tahiti heeft vader Drollet kun nen opmaken dat er in huize Brando voortdurend een on- weersachtige stemming heerste. Iedereen speelde stommetje, be kommerde zich alleen maar om zichzelf. Ook de 'grote baas' en Tarita, met wie Brando tussen al lerlei escapades door toch altijd een soort part-time huwelijk in stand heeft gehouden Matrasje Dag sliep al gauw niet meer bij Cheyenne, maar in de biljartzaal op een matrasje. Gegeven haar agressieve gedrag vond hij dat aanvankelijk niet zo erg. Na een paar weken voelde hij zich ech ter zo overbodig worden dat hij toch maar het plan opvatte om terug te keren naar Tahiti. De weigering van Cheyenne om hem mee te laten gaan naar haar dokter plus haar aansluiten de bekentenis dat haar baby niet van hem was, maakten aan zijn twijfels een eind. Dinsdagavond kondigde hij aan dat hij het eer ste vliegtuig (zondag) zou ne men. Nog geen 24 uur later was Dag Drollet dood. Heeft zijn besluit om met de Brando-clan te breken hem de kop gekost? Jacques Drollet kent geen aanleiding die accep tabeler is. De 'klappen-theorie' gaat er bij hem niet in, daarvoor was Dag een te zachtaardige jon gen, vraag het zijn vrienden. De Acteur Marlon Brando kuste vorige week zijn zoon Christian, nadat de rechter bepaalde dat hij op borgtocht zou worden vrijgelaten, (foto heetgebakerde Cheyenne daar entegen moet tot alles in staat worden geacht, zie haar merk waardige Jeep-ongeluk, volgens Drollet Sr. niets anders dan een. onbezonnen zelfmoordpoging na een zoveelste ruzie met Dag. Diens voornemen om op te stappen zou ze, ondanks al haar getreiter, niet hebben kunnen verwerken, waarna ze probeerde hem tegen te houden. Dat ver klaart ook de langdurige onvind baarheid van onder meer Dags paspoort, stelt zijn vader. „Zij kon het niet zetten dat Dag niet meer verder met haar wilde. Zoiets was haar nog nooit over komen. De vier of vijf vriendjes die ze voor hem had gehad waren door haar aan de kant gezet. Ze wist niet beter of er werd naar haar pijpen gedanst. Nu kreeg zij de bons en dat weigerde ze te ac cepteren, dus móest Dag boe ten". Alleen Cheyenne, voor wie in middels een heel peloton papa razzi op Tahiti is neergestreken, weet precies wat er op woens dagavond 16 mei allemaal is ge beurd. Zolang zij voor niet toere keningsvatbaar kan worden ge houden zal het proces in Los An geles (te beginnen op 9 oktober) slechts een schertsvertoning blij ven, verkondigt Jacques Drollet. Zijn vrees'dat de zittingen zullen uitdraaien op een (nieuwe) serie 'Brando-shows' is toegenomen na het optreden van de altijd im ponerende Oscar-winnaar on langs voor het gerechtsgebouw. Tevreden als hij was over het voorlopige lot van zijn zoon maakte Marlon Brando op de stoep bekend een fonds van een miljoen dollar te hebben opge richt voor Dags vier jaar oude dochtertje Tiairant. Zijn theatra le speech ging er bij de toege stroomde (pers)meuté in als de spreekwoordelijke zoete koek. De kans dat de 66-jarige Bran do met dit gebaar van goede wil ook zijn rust in Frans Polynesië heeft teruggekocht is gering. Mocht de Amerikaanse rechter geen gebruik willen maken van de informatie die de Franse justi tie op Tahiti aan zowel Cheyenne als haar moeder zal ontfutselen, dan zal Jacques Drollet al zijn energie en invloed blijven aan wenden voor een 'Frans' proces. Want het recht zal zijn loop moe ten hebben en de bezoedelde naam van Dag moet worden ge zuiverd. „Hij was zeker geen lie verdje, maar evenmin de wrede, playboy-achtige klaploper die de Brando's maar blijven schet- Met een lichte straf voor Chris tian Brando (op grond van dood slag uit zelfverdediging) neemt Drollet geen genoegen en dan moet Brando Sr. zich gaan opma ken voor een zware 'uitwed strijd', die hem in zijn tropische schuiloord stellig blijvende scha de zal berokkenen. Daarmee zou wel eens een eind kunnen ko men aan het Tahitiaanse sprook je dat hij daar al zo'n kleine der tig jaar in ere houdt. Ongevallendienst Elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 tot woens- - dag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 tot zaterdag 13.00 uur (Elisabeth Ziekenhuis) EHBO ziekenhuis Rijnoord elke dag ge opend. Bezoekuren Diaconessenhuis (tel. 071-178178): dagelijks 14.30-15.15 uur ën 19.00-19.45 uur. Afdeling intensieve zorg 10.30-11.00 uur en 19.00-19.30 uur en na Overleg. Kinderafdeling: 10.30-19.00 uur, na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige. Jongerenafdeling: 14.30-15.15 uur en 19.00-19.45 uur. St. Elisabeth Ziekenhuis (tel. 071-454545): volwassenen 14.00-14.45 uur en 18.30-19.30 uur. Klasse afd. 11.15-12.00 uur, 14.00-14.45 uur en 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling gynaecologie: 15.00-15.45 uur en 18.30-19.30 uur. alleen voor vaders bovendien van 19.30-21.00 uur. Ziekenhuizen it de dienstdoende verpleegkundi- A vond bezoekuur afdeling Verlos kunde 19.30-21.00 uur. (Uitsluitend voor Partners/echtgenoten. zaterdag en zon dag van 10.00 tot 11.00 uur. uitslui tend voor partners/echtgenoten en eigen kinderen. Kinderafdelingen: voor ouders van opgenomen kinderen is er een ruime bezoek mogelijkheid in overleg met de hoofdverpleegkundige. Voor andere bezoekers gelden de volgende tijden: keel-, neus- en oor heelkunde en neurologie: 14.15-15.00 uur en 18.30-19.30 uur; oogheelkunde en heelkunde Rijnoord (tel. 01720-33771): 14.30-15.15 uur en 18.30-19.30 uur. Èxtra bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 uur. Kraamafdeling: bezoek voor vaders gehele dag in overleg met hoofd af deling. Overigen van 14.30-15.15 en 18.30-19.30 u Kinderafdeling: bezoek Eerst nog kans op een bui Een onweersstoring die gisteren boven de Golf van Biskaje ont stond trok in onze richting en zal vandaag over ons land naar het oosten wegtrekken. Het blijft nog even veranderlijk bewolkt en vooral in de ochtenduren bestaat er kans op een regen- of onweers bui. Later op de dag krijgt het westen van het land meer zon. Het wordt minder warm dan gis teren. Omdat de wind uit het noord westen gaat waaien komt aan de kust de temperatuur niet veel bo ven de 21 graden. In het oosten kan het echter nog wel 26 graden worden. Morgen krijgt een rug van hogedruk meer invloed op ons weer, maar de noordelijke wind houdt de temperatuur nog even op een wat lager niveau. Weer in Europa Schotland, Engeland en Wales: zon nig maar in Schotland wolkenvelden en morgen in west-Schotland regen of motregen. Middagtemperatuur tussen 16 en 19 graden in Schotland en tussen 20 graden in noord-Engeland en Wales i graden en zuid-Engeland en bewolking en in het noordw ten wat regen. Middagtemperatuur van 19 tot 22 graden, morgen iets lager. België en Luxemburg: vandaag vooral in oöst-België en Luxemburg nog bewolking en plaatselijk een re gen of onweersbui; in het westen later zon. Dit zonnige weer breidt zich mor gen over alle gebieden uit. Middag- temperaturen van 21 graden bij zee tot Duitsland: vandaag opkomende bewolking en vooral in midden en zuid-Duitsland een enkele onweers buien. In Beieren eerst nog zonnig. Morgen vanuit het westen zonnig maar in zuid-Duitsland nog en mogelijk een bui. Midd en in het noorden tot I Zondagoveral enkele graden lager Zwitserland: vrij zonnig maar in de middag en avond plaatselijk onweer, vooral vandaag. Middagtemperaturen 26 tot 30 graden. Morgen iets lager. Oostenrijk: vandaag zonnig maar in het westen later plaatselijk onweer. Morgen veranderlijk bewolkt, hier en daar een regen of onweersbui. Midcfag- temperaturen 24 tot 28 graden. Italië: zonnig. In noord-Italië in de middag en avond, plaatselijk onweer. Middagtemperaturen rond 30 graden landinwaarts in zuid-Italië hier en daar tot 35 graden. Yoegoslavië: zonnig. Morgen landinwaarts in het noordwesten mo gelijk een onweersbui. Middagtempe raturen 30 tot 35 graden. Griekenland: vandaag voorname lijk op Kreta en Rhodos nog wat be wolking en mogelijk een enkele bui; overigens zonnig. Dit zonnige weer breidt zich morgen over heel Grieken land uit. Middagtemperatuur tussen 32 graden in het noordwesten tot 27 graden in de oostelijke Egeische zee. Morgen voornamelijk in het laastge- noemde gebied wat warmer, elders de zelfde temperaturen. Frankrijk: vandaag in oost en zuid oost Frankrijk bewolkt en vooral in de Franse Alpen enkele buien. Elders overgang naar een zonnig weertype.. Dit zonnige weer breidt zich morgen tot in het midden en noordoosten uit. In de Franse Alpen mogelijk nog een bui. Aan de Middellandse zee aanhou dend zonnig bij rond 30 graden Mid dagtemperatuur elders van 22 graden bij de Kanaalkust en in Bretagne en rond 26 graden in het midden en zuid westen. Spanje: in de Pyreneeën en in de streken langs de noordkust verander lijk bewolkt en voornamelijk in de Py reneeën een enkele bui. Elders zonnig. Langs de noord en noordwestkust 21 tot 25 graden bij alle andere Spaanse kusten 27 tot 32 graden. Landinwaarts in Spanje tussen 32 graden in het noor den en 37 graden in het zuiden. LEIDSCH DAGBLAD DIRECTIE: G. P. Arnold. HOOFDREDACTIE: Jan Geert Majoor Ruud Paauw (Adj.) HOOFDKANTOOR: Witte Singel 1. 2311 BG. Leiden Telefoon 071-161400 REGIOKANTOREN: Julianastraat 19. 2405 CG Alphen a/d Rijn. 01720-93961 Vuurbaakplein 11, 2225 JB Katwijk, 01718-12383. Grachtweg 53a, 2161 HM Lisse, 02521-13634 POSTADRESSEN Postbus 54, 2300 AB Leiden. Postbus 83, 2400 AB Alphen a/d Rijn. TELEFAX Leiden advertenties 071-143480. Leiden redactie 071-161488. Alphen 01720-73933. ADVERTENTIES ma.-vrij. van 8.00-17.00 uur. Telefoon 071-161400. UITSLUITEND VOOR RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleuteltjes): Telefoon 071-143545. ABONNEMENTEN Tel. 071-161400 bij vooruitbetaling (incl. BTW) per kwartaal74,15 per jaar285,50 per maand (alleen via automatische incasso)25,30 VERZENDING PER POST per kwartaal105,75 LOSSE NUMMERS1,35 NABEZORGING: ma.-vrij. 18.00-19.30 uur zaterdag 13.00-14.00 uur Telefoon: 071-161400. KABELKRANT: Redactie 071-161420 Advertenties 071-161363. Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. een Werkmaatschappij van Damiate Holding B.V. Aangesloten bij de Gemeenschappelij ke Persdienst (GPD), met correspon denten in binnen- en buitenland. ALPHENS DAGBLAD Bioscopen Leiden LUXOR (121239): 'Total recall', dag. 19.00 en 21.15 uur, zo ook 14.30 uur, al. LIDO 1, 2, 3. 4, en STUDIO (124130/133210): 'Back to the future III', dag. 19.00 en 21.15 uur, al. 'Bird on a wire', al. 'The Gremlins II', dag. 14.30 uur, 19.00 en 21.15 uur, al. 'Pretty Woman', dag. 14.3p, 18.45 en 21.15 uur, al. KIJKHUIS (142895): tot eind augustus gesloten. LVC (146449): 'Et la Lumière fut', vr. 24, 'Koko Flanel', do. 30. 21.15 uur. Alphen (voor reserveringen 01720-20800): EURO 1,2,3,4: 'Pretty woman', vr. en za. 13.30, 19.30 en 22.15 uur; zo. 13.30, 16.00, 18.45 en 21.30 uur; ma. t/m do. 13.30,18.45 en 21.30 uur, al. 'Total Recall', vr. en za. 13.45, 19.30 en 22.00 uur. zo. 13.45, 16.15, 18.45 en 21.15 uur, ma. t/m do. 13.45,18.45 en 21.15 uur, 16 jr. •Gremlins II', vr. en za. 13.30, 19.30 en 22.15 uur; zo. 13.30, 16.00, 18.45 en 21.30 uur; ma.t/m do. 13.30, 18.45 en 21.30 uur. 'Ook honden gaan naar de hemel', dag. 14.00 uur, zo. ook 14.00 en 16.00 uur. 'Impulse', ma. t/m do. 18.45 en 21.15 uur, al. Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) GREENWAY: 'Gremlins II'. vr. t/m zo. 14.00, 15.45 en 19.00 uur; ma. t/m do. 14.00,15.45 en 20.15 uur. 'The Fabulous Baker Boys', vr. t/m zo. 21.15 uur. 'Look who's talking', vr. t/m zo. 15.45 en 19.00 uur, ma. t/m do. 15.45 en 20.15 uur. 'Wild Orchid', vr. t/m zo. 21.15 uur, 16 jr. Wassenaar (voor reserveringen: 01751-13269) ASTRA: 'Renegades', vr., za. en zo. 20.00 uur, 12 jr, 'Wild Orchid', ma., di. en woe. 20.00 uur, 16 jr. HEEFT HET BEDRIOFSLEVEN GEEN OPLOSSING VAN HET PROBLEEM, HOE WERKENDE OUDERS VOLGENS MIO MOETEN ZE IN HET PRODUKTIE - PROCES DE INSPIRATIE OPDOEN 23Qb OM IN DE MIDPA6PAUZE EVEN MET HUN KINDEREN TE PRATEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 41