Begroting is bijna rond on. PVC uit verpakkingen. Uitspraak over adoptie nog geen doorbraak 'Senaat moet geen recht van terugzending krijgen' Ook in Nederland vreemde cirkels in tarwevelden Hist. Grand Prix Formule 1 TNO: bescherming tegen chemische wapens is nog altijd onvoldoende Zondag a.s. 12.00 u. 'Ontuchtige' pastoor aangehouden 199d ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1990 BINNENLAND PAGINA 3 Nader beraad over koopkracht DEN HAAG (ANP) - Het kabinet is nagenoeg uit de opstel ling van de begroting voor volgend jaar. De ministerraad heeft gisteren een dekkingsplan voor de inkomsten van het rijk vastgesteld, waarin geen zware fiscale maatregelen voorkomen. Over de inkomensontwikkeling voor de bur gers is nog geen overeenstemming bereikt, maar premier Lubbers toonde zich na afloop van het beraad optimistisch dat dit dinsdag gebeurt. Lubbers liet doorsóhemeren dat de coalitiepartners in het kabinet het vrijwel eens zijn over een 'redelijk' gelijkmatige stijging van de koop kracht voor de diverse inkomens groepen. Langs welke weg dat wordt bereikt is echter nog een punt van bepreking. Lubbers daarover nog geen beslissingen zijn genomen wegens de ingewikkeld heid van de verschillende instru menten die denkbaar zijn. "Het i een beperkt probleem, maar hc luistert toch zeer nauw", aldus Lub- AMSTERDAM - DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer moet niet hot recht krijgen om in haar ogen ondeugdelijke wetsvoorstellen terug te zenden naar de Tweede Kamer. Nu heeft de Eerste Kamer alleen het recht om wetsontwerpen die door de Tweede Kamer zijn aanvaard, aan te nemen of te verwerpen. Ook al is de Senaat het slechts met een onderdeeltje oneens, dan kan het wetsontwerp niet teruggezonden worden om te worden aangepast. Om dit conflict tussen Tweede en Eerste Kamer te omzeilen is weieens gesuggereerd de Eerste Kamer het recht van terugzen ding te geven, zodat de Tweede Kamer het wetsontwerp nog maals kan bekijken met de be zwaren van de Eerste Kamer in het achterhoofd. "Maar dat zou een wat overhaast gekozen vluchtweg zijn", zei L.M. de Rijk, PvdA-lid van de Eerste Kamer en eerste vice-voorzitter, gistermid dag in een rede ter herdenking van het 175-jarig bestaan van de Eerste Kamer. Hij verwees daar bij naar de recente discussies over de positie van de Eerste Ka mer in ons staatsrechtelijk bestel. Eerste Kamer herdenkt 175-jarig bestaan De Rijk is het langst zittende Eer ste Kamerlid: vanaf eind 1956. Eerder dan naar terugzending dient volgens hem gekeken te worden naar wat hij noemde de mocratische courage: gewicht en tegenwicht. De Rijk: "Wenst men ondervonden tegenwicht niet doorslaggevend te laten zijn, dan moet men het eigen evenwicht daar weer tegenover plaatsen". Hij riep zijn collega-parlemen tariërs op het spel van gewicht en tegenwicht (het dualisme) ernstig te nemen en dit niet door afspra ken in een bepaalde coalitie te la ten overwoekeren en te laten ver worden tot een soort 'coalitiemo- nisme'. Elke regering zal dit uit buiten, aldus De Rijk. "Terecht. Een regering moet het parlemen taire tegenwicht dulden, maar hoeft het niet zelf op te roepen. Dat zou onstrategisch en dus on politiek zijn. Een regering in deze van ondemocratisch optreden te betichten is naïef'. "Democratie gedijt alleen als iedere deelnemer de moed heeft op zijn stuk te staan. Betekent dit polarisatie? Nee. De polarisatie van de jaren zestig en zeventig kenmerkte zich door een bewust streven niet 'on speaking terms' te geraken. Het harmoniemodel gaat terecht uit van een bereid heid tot onderling verstaan, maar verwordt tot een alles toedek kend wederzijds begrip wanneer niet ieder staat voor datgene waarvoor hij of zij heeft op te ko men", aldus De Rijk. De Rijk keerde zich tegen het vaak door een regering gekozen argument om een wetsvoorstel door de Kamer te krijgen: de soci ale partners zijn het ermee eens. "Prettig voor de regering maar geen argument. De regering moet zelf met overtuigende argumen ten komen", aldus De Rijk. De vice-voorzitter van de Senaat kantte zich tevens tegen de steeds grotere macht van ambtenaren bij de beleidsvorming. Volgens hem kan een parlement die ont wikkeling alleen tegengaan "door zich niet te laten overbluffen door allerlei ingenieuze bedenksels vanachter de schrijftafel en zich er zeker niet politiek door te laten sturen". Volgens de senator zal een par lementariër zich voortdurend af moeten vragen hoe een beleid er in concreto, in de praktijk uit komt te zien bij het beoordelen van wetsvoorstellen. "Werken vanuit abstracties leidt al gauw tot vervreemding bij de burger. Bij wetgeving wordt dit wel eens verontachtzaamd", aldus De Rijk. De burger ziet niet meer waarop alle regeltjes slaan, ook al kan een politicus het allemaal haarfijn uitleggen. De Rijk stelde verder voor om de verdediging van een krakke mikkig wetsvoorstel met teksten als 'het verdient weliswaar de schoonheidsprijs niet maar zit toch wel degelijk in elkaar' uit het parlementaire jargon te schrap pen. Radio- en tv-prijzen uitgereikt bers. Kees Slager, Jan Blokker en Hans- Hylkema de maat- (v.l.n.r) zijn gis- Eenvoudig Het kabinet streeft regelen met betrekking tot de inko- teren mensontwikkeling zo eenvoudig scheiden met de mogelijk te houden. Een punt dat jaarlijkse televi- nog wel in de Miljoenennota tot uit- ste- en radio- drukking zal moeten komen is de prijzen. In het loonstijging, waarvan het kabinet Amsterdamse voor volgend jaar uitgaat. Aan de RAI-congrescen- hand daarvan moet mede worden trum kreeg Sla- bepaald hoeveel geld er moet wor den uitgetrokken voor de koppe ling tusssen lonen en uitkeringen. Lubbers sprak van een "wat bij- zijn prograam- zondere begroting". Hoewel die nu ma 'Het spoor te- sluitend is, is het mogelijk dat door rug'. Blokker een aantal onzekere factoren - zoals ontving de zilve- de Golfcrisis en de Duitse eenwor- ren ding - in het najaar tegenvallers op- Nipkovschijf doemen. Belangrijker dan de begro- voor het tv-pro- ting op zich is volgens de premier gramma Dioge- de vraag hoe de economie als geheel weerwerk zal weten te bieden aan "het wat ruwere weer", dat volgens de premier in economisch opzicht Falkland-show'. op komst is. (foto anp> ger de zilveren reismicrofoon uigereikt Hylkema werd beloond de 'Samuel gen en op het DNA, de drager van CRISIS GOLFCRISIS GOLF het erfelijk materiaal. Gezien de uitgebreide kennis DEN HAAG (ANP) en speciale kleding bieden bij aanval met chemische wapens niet i alle gevallen voldoende bescher- waarover TNO op het gebied Gasmaskers chemische wapens beschikt, heeft ambassadeur Wagenmakers van de Nederlandse permanente missie in Geneve Nederland deze week j ming. Ook ontbreekt voor bepaalde bevolen als vestigingsplaats van het wapens van dit soort nog steeds e afdoende behandeling van de ge troffenen, aldus de onderzoekorga nisatie TNO. Omdat gasmaskers en bescher- lemmeren, zullen ze alleen bij i tijdige waarschuwing val worden gedragen. Als legereen- internationaal intituut voor toezicht op de naleving van het gebod op het gebruik van chemische wapens. TNO wordt inzake chemische x se zaken en defensie en andere orga nisaties in binnen- en buitenland. Het Prins Maurits Laboratorium verrassingsaanval de speelt al sinds het begin van de ja- gasmakers niet dragen ren zeventig een adviserende rol in of als er sprake is van beschadiging, de onderhandelingen in Genève dan vallen er grote aantallen slacht- wereldwijd algeheel Landbouwers in Haarlemmermeer kunnen er geen verklaring voor vinden offers, die medische behandeling bod op chemische oorlogvoering, nodig hebben. Hetzelfde geldt voor Voorts staat het instituut op de lijst de burgerbevolking, die onmogelijk van laboratoria die de secretaris-ge- volledig van deze middelen kan neraal van de Verenigde Naties kan worden voorzien. inschakelen voor onderzoek met Het onderzoek naar een offectie- betrekking tot beweerd gebruik, ve behandeling van de slachtoifers van een chemische aanval is vol- gens TNO zeer ingewikkeld. Of schoon belangrijke vooruitgang is geboekt, vordert het onderzoek slechts langzaam. Dit komt omdat het om zeer giftige stoffen gaat die meestal zeer snel inwerken, vooral op het zenuwstelsel, de huid, de lon- HOOFDDORP (GPD) - In Haar lemmermeer zijn op twee plaatsen geheimzinnige cirkels in korenvel den aangetroffen. De tarwe is er platgeslagen, maar niet beschadigd. Voor het verschijnsel, dat zich ook in Engeland op verschillende plaat sen heeft voorgedaan, kan niemand een verklaring geven. Landbouwer Jan Petrie staat voor een raadsel. In buitenaardse bezoekers gelooft hij niet, maar wie is er dan wel verantwoordelijk voor de mysterieuze cirkel in zijn tarwe? De cirkel heeft een doorsnee van ne gen meter, iets daarbuiten liggen vijf kleinere cirkels. "Alle halmen liggen plat, in dezelfde richting. Je zou bijna zeggen dat èr iets op heeft gestaan". Een grap? Een windhoos? Of toch een UFO? Perfect De cirkel werd op 8 augustus aange troffen in het tarweveld dat Petrie bewerkt op een stuk grond aan de IJ weg, even voorbij het Haarlem- mermeerse Bos. Zijn zoon Gert-Jan onopgemerkt bezoek nauwelijks van een cirkel platgeslagen tarwe, zat op de combine. "Het zag er uit mogelijk. Toch omschrijft hij de cir- In de oogsttijd brengen tientallen als een platgetrapt stuk. Je denkt kei "alsof het met een luchtkussen onderzoekers de nacht door in het dat er iemand in de tarwe heeft gele- is gemaakt". Blonk houdt het voor- graan. De ene helft om de buiten gen, maar toen ik dichterbij kwam lopig maar op een windhoos. Mis- aardse bezoekers te aanschouwen, zag ik dat het veel groter was. Het is schien in verband met de extreme de andere helft om de grappenma- een perfecte cirkel. En de tarwe lag droogte. "Maar we hebben wel va- kers te ontmaskeren. Van beide ca- naar één kant gedraaid". Nadere be- ker warm weer gehad. En dan ge- tegoriën is nog niemand aangetrof- studering leerde Gert-Jan dat de beurde dit ook niet". fen. De. meest voor de hand liggen- halmen alleen by de grond zyn ge- de verklaring lijkt gezocht te moe- broken. "Als er iemand over zou iN dlUUI K.UllUlg ten worden in een natuurkundig zijn gelopen, dan breekt het in het In Engeland kijken ze niet meer op verschijnsel. Maar welk? midden nog een keer. Er waren geen sporen van voetstappen. Ner- Gert-Jan zette de combine stil en Vnilatirig van asielzoeker gelast belde naar huis. Zijn vader was niet J u enthousiast en wilde doorgaan. ROERMOND (ANP) - De raadkamer van de rechtbank in Roermond heeft Toch kwam de héle familie kijken beslist dat de Roemeense asielzoeker die in het huis van bewaring is gede- en werden er foto's gemaakt. Daar- tineerd, direct moet worden vrijgelaten. Hij krijgt 100 gulden schadever- na ging de combine erover. goeding per dag voor de zeven dagen die hij in hechtenis heeft doorge- Daarmee is het laatste woord niet bracht. De rechtbank in Roermond heeft dat gistermiddag bevestigd, gezegd. Op de keukentafel in huize Die uitspraak wijkt af van wat de raadkamer van de rechtbank in Assen Petrie liggen tussen de foto's van eerder besliste: dat drie in bewaring gestelde Roemeense asielzoekers niet het merkwaardige verschijnsel hoefden te worden vrijgelaten. twee opengeslagen bladen. In het Roemeense asielzoekers zijn sinds vorige week maandag onderwerp van een staat een artikel over de myste- een experiment van het ministerie van justitie. Onmiddellijk nadat zij zich rieuze cirkels die elk jaar in de hebben gemeld, wordt hun asielverzoek afgewezen. Ze kunnen dan het oogsttijd in het zuiden van Enge- land verlaten of een eventueel beroep tegen die afwijzing in de gevangenis Snelheidsbegrenzer Het kabinet houdt vast aan het standpunt dat de snelheidsbegren zer verplicht wordt gesteld als na toetsing blijkt dat vrachtwagens en bussen zich niet aan de maximum snelheid houden. Minister Maij (verkeer) schreef dit gisteren mede namens de minister Alders (VROM) en Hirsch Ballin (justitie) als reactie op de motie van het CDA-kamerlid Roosen-Van Pelt in een brief aan de Tweede Kamer. Het CDA-kamerlid had in de mo tie verzocht af te zien van eenzijdige nationale invoering van de snel heidsbegrenzer. Maar als bij de toet sing op 1 maart 1991 blijkt dat het aantal overtredingen nog niet sub stantieel is gedaald, zal invoering van de snelheidsbegrenzer onver mijdelijk zijn, aldus de minister. Dierhuiden De douane op Schiphol heeft 87 py thonhuiden en 103 cervalhuiden af komstig uit Afrika in beslag geno men, in samenwerking met de Alge mene Inspectie Dienst van het Mi nisterie van Landbouw en Visserij. De slangehuiden en de huiden van de cerval, een katachtig dier, mogen met in Nederland worden inge voerd omdat de_ dieren tot de be schermde soorten behoren. De dou ane ontdekte de huiden tijdens een routineonderzoek toen een reiziger zijn nagezonden bagage kwam op halen. Voedselallergie Circa 300.000 Nederlanders verdra gen sommige voedingsstoffen niet. Er is sprake van voedselallergie. Dit zegt dr. De Monchy, hoofd allergo- logie aan het academisch zieken huis in Groningen. Aanleiding vormt een onderzoek dat in op dracht van staatsssecretaris Simons (WVC) op de afdeling van De Mon chy plaatsvond. land opduiken. In het ander roep aan Nederlandse boeren om, wanneer zij deze verschijnselen waarnemen, daar melding van te maken. Gert-Jan is van plan de foto's en zijn verhaal op te sturen. Ook hij zoekt een verklaring. Een grap sluit hij uit. Net als Jan Blonk, die een soortgelijk verhaal vertelt. "Alleen is de cirkel op mijn land zeven me ter". Hoewel het werk doorging en de tarwe van het land is gehaald, afwachten. Circuit Park Zandvoort Toegang 15,- Kinderen half geld Bel voor info: 02507-16004 ROERMOND (ANP) - De 60-jarige pastoor P.J.V. van de Noord-Lim burgse parochie Reuver-Offenbeek (gemeente Beesel) is aangehouden op verdenking van het plegen van ontucht met twee vijfjarige meisjes. Tegen de pastoor liep reeds een oriënterend onderzoek na een klacht van de moeder van een van de meisjes. Zij zei de pastoor op he terdaad te hebben betrapt toen hij met haar dochtertje ontuchtige han delingen pleegde in de sacristie. Het kind had de avondmis bezocht. Toen het te lang weg bleef ging de moeder poolshoogte nemen. Op 15 augustus deed ze aangifte bij de politie. Daarna begon het ori ënterend onderzoek, waarbij ook werd gèsproken met de moeder van het tweede vijfjarig meisje, die eveneens de pastoor van ontucht met haar dochtertje betichtte. Dat leidde op 21 augustus tot een twee de aangifte bij de politie. Op dezelf de dag kwam nog een derde mel ding binnen. Van juridisch medewerker toen de adoptieprocedure bij de Gijs Schreuders rechtbank aanhangig werd ge- Een uitspraak van het gerechtshof maakt. in Arnhem heeft nieuwe hoop gege- Aanvankelijk had de rechtbank ven aan alleenstaanden en onge- het adoptieverzoek niet ontvanke- de platgeslagen cirkel nog altijd huwde paren die graag een kind wil- lijk verklaard omdat de voorwaar- heel duidelijk te zien. "Ik heb er he- leh adopteren. Een gescheiden den in het Burgerlijk Wetboek on- lemaal geen verklaring voor", zegt vrouw uit Doetinchem zag haar po- wrikbaar vastliggen: in Nederland Blonk. "Ik heb dit nog nooit meege- gingen om haar Zuidkoreaanse kan alleen een echtpaar een kind maakt". In UFO's gelooft Blonk pleegkind te adopteren uiteindelijk adopteren. Volgens het gerechtshof niet. Met alle radarapparatuur op de met succes bekroond. En dat terwijl is deze strikte bepaling onder som nabijgelegen luchthaven lijkt een haar huwelijk al ontbonden was mige omstandigheden echter in strijd met het in artikel 8 van het Eu ropese mensenrechtenverdrag ge waarborgde recht op bescherming van het gezinsleven. ADVERTENTIE npg uitgesproken dat ook niet ge tornd mag worden aan de voorwaar de dat een echtpaar tenminste vijf jaar gehuwd moet zijn om voor adoptierecht in aanmerking te ko- Het valt daarom te verwachten dat het arrest van het Arnhemse Hof wordt vernietigd, als de procureur- generaal mocht besluiten „cassatie in het belang der wet" te vragen. (De adoptie door de gescheiden vrouw in Doetinchem zou dan wel in stand blijven, het gaat in zo'n ge val alleen om een antwoord op de juridische vragen). Maar zelfs als het besluit van het Arnhemse gerechtshof de strenge o toets van de Hoge Raad zou door- het adoptierecht aan aUeenstaan- staan, is dat nog geen teken dat de den en aan (al dan niet homoseksue- rechtspraak genegen is het adoptie- Ie) paren? Dat valt te betwijfelen. Er recht aanzienlijk te zit beweging in het Nederlandse Arhemse hof heeft Stap Is hiermee werkelijk stap gezet naar de toekenning Zoals u ongetwijfeld weet, zijn wij bezig daar waar mogelijk onze verpakkingen pvc- vrij te maken. We kunnen u nu melden dat dit bij vrijwel al onze verpakkingen is gelukt. Op 'n aantal na, waarbij dit technisch nog niet mogelijk is. Donderdag a.s. verschijnt de nieuwe AllerHande. Hierin kunt i lezen waar pvc uit de verpak king is gehaald en waar we nog aan werken. doorbraak is met de beslissing het Arnhemse gerechtshof nog geen sprake. echte kelijk overwogen dat het Pas twee jaar geleden heeft de dat df i tot adoptie in het Doetinchem- se geval al tijdens het huwelijk aan wezig was. Ook is 'meegenomen' Hoge Raad een uitspraak Groningse rechtbank die adoptie weest had toegestaan in een zaak vai scheiden ouders, zonder veel haal vernietigd. Ook in die zaak adoptief-moeder dan vijf jaar getrouwd is ge- verschijnt Al metal dus niet zoveel reden tot optimisme voor alleenstaanden of BIongehuwde paren. Nog steeds wor- beroep gedaan op strijdigheid den uitsluitend twee personen die ....de Nederlandse wet met het Eu- tnet elkaar zijn gehuwd geacht in ropese Verdrag. Maar de Hoge Raad staat te zijn tot goed ouderschap. En stelde vast dat adoptie niet valt c der deze verdragsbepaling. alleen daarmee is voldaan voornaamste voorwaarde voor adoptie, namelijk dat deze in het be- Andere regelingen in het familie- lang van het kind moet zijn. 'Juri- recht plegen de laatste tijd door de disch ouderschap behoort Hoge Raad tamelijk soepel te 1 den uitgelegd, maar in adoptieza ken houdt het hoogste rechtscolle ge strikt vast aan de voorwaarden in het Nederlandse Burgerlijk Wet- vallen met biologisch ouderschap'. Omdat de maatschappelijke wer kelijkheid vaak helemaal niet over eenstemt met dit uitgangspunt, staat het adoptierecht al geruime boek. Vorig jaar heeft de Hoge Raad tild ter discussie. In 1988 hebben de minister en staatssecretaris van jus titie de nota 'Adoptie anders dan door een echtpaar' aan de Tweede Kamer gestuurd. Hierin is voorge steld in bepaalde gevallen adoptie mogelijk te maken door één per- Pleegouder Gescheiden mensen, die nog tij dens het huwelijk met hun partner een adoptieprocedure begonnen, zouden de procedure in hun eentje mogen voortzetten. Ook een pleegouder-voogd die het kind min stens een jaar heeft verzorgd, kan volgens die nota in de toekomst adoptierecht krijgen. De toekenning van het adoptie recht aan homoseksuele paren heeft de regering in 1988 faliekant afgewezen omdat dat zou leiden t.ot "idealisering van het andere ge slacht". Ook zou dat "een evenwich tige ontwikkeling van het kind in de weg staan". Adoptie door ongehuw de heteroseksuele paren werd van grote vraagtekens voorzien omdat de duur van de relatie en de eis dat de twee moeten samenwonen niet of moeilijk te controleren zijn. Hoe dan ook, het betreft maar een nota. Er is zelfs nog geen vooront werp voor een herziening van de wetgeving, dus de strikte normen van het wetboek en van de Hoge Raad zullen vooralsnog wel van toe passing blijven. De Nederlandse Gezinsraad en de Raad voor het Jeugdbeleid hebben zich inmiddels uitgesproken voor een nieuwe uitweg uit het adoptie- vraagstuk. In navolging van de Am sterdamse hoogleraar familierecht prof. M. de Langen bepleiten zij in plaats van uitbreiding van adoptie recht een sterkere juridische positie voor het pleegouderschap. Bij adoptie gaat het om de verbre king van familierechtelijke betrek kingen met de biologische ouders: er komt als het ware een nieuwe "af stamming" tot stand. De Langen stelt: schaf die adoptie toch af. Waarom zou iedereen die (in welke opvoedingssituatie dan ook) een kind verzorgt, per se door middel van adoptie in een "afstammingsre latie" moeten komen met het kind? Laat de oorspronkelijke familie rechtelijke relatie bestaan, maar geef een vorm van ouderlyk gezag aan degenen die zich met de verant woordelijkheid voor de verzorging hebben belast.. Woongroepen Dit betekent dat alleenstaanden, ongehuwd samenwonenden, homo seksuele paren, leden van woon groepen die een kind verzorgen en opvoeden met andere woorden: de sociale ouders een ouderlijk gezag uitoefenen zonder tot het kind in familierechtelijke betrek king te hoeven staan. Hiervoor is dan wel een nieuwe wettelijke rege ling nodig. Opmerkelijk is dat deze gedachte door het meest gezaghebbende fo rum van de Nederlandse juristen de vergadering van de Nederlandse Juristen Vereniging in het bijzon der door leden van de rechterlijke macht wordt ondersteund. Een aan tal kinderrechters noemde het op de vergadering in juni een bruikba re oplossing van veel adoptie- en voogdijproblemen. Gevoegd bij het standpunt van de Nederlandse Ge zinsraad en de Raad voor het Jeugd beleid legt dit natuurlijk nogal wat gewicht in de schaal bij de discus sies over het adoptierecht.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3