Het nieuwe gezicht van het Limburgse toerisme Groots op de rol van dwerg Wilbert Hanssen treedt op in de musical 'Sneeuwwitje' Eigenlijk heeft de 29-jarige Wilbert Hanssen een hekel aan het woord dwerg. Het is hem te veel een scheld woord. Naarzijnzin legt het te zeer de nadruk op wat hij allerminst als een handicap beschouwt. "We zijn wat kleiner, ja. Maar we zijn niet ziek. Alles zit erop en eraan en we hebben een gezond verstand. Met een paar eenvoudige hulpmiddelen als een stoel, een ladder of een kratje pils kunnen we heel veel". Hanssen, een meter dertig lang en van beroep ei genlijk personeelsadviseur, figureert thans blijmoedig als een van de ze ven dwergen in de musical 'Sneeuw witje'. "Sneeuwwitje en de zeven - kleine mensen, nee, dat gaat nu een maal niet. Met het woord dwerg heb ik moeite, maar het sprookje heet nu eenmaal zo". door Bert van den Hoed Van beroep is Wilbert Hanssen eigenlijk personeelsadviseur. Sinds ruim een jaar drijft hij met een compagnon een eigen bureau dat kleine en middelgrote bedrij ven assisteert bij de werving en selectie van werknemers en het opzetten, van so ciaal beleid. Het bureau begint net te lo pen, de eerste aanloopperiode, het leg gen van contacten, is succesvol verlo pen. Toch besloot 'de kleine uit Kerkrade' na overleg met zijn compagnon 'De Gro te Kans' met beide handen aan te grijpen. Toneelspelen, zingen, acteren deed hij al langer, naast zijn gewone werk. Maar een dragende rol mogen vervullen in een professionele musical, was de vervulling van een levenslange droom. Autootje Wilbert: "Als we een vrije dag hebben, stap ik in mijn autootje en rij ik naar Kerkrade. Vanuit ons hotel kan ik zo nu en dan ook wat werken. En het levert me energie en voldoening op in de zin van: dat heb ik toch maar mooi even geflikt". Het idee om voor de vertolking van 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen' ech te kleine mensen te gebruiken is niet nieuw. In vele landen en in talrijke ver tolkingen hebben kleine mensen met plezier en vakmanschap prinses Sneeuwwitje voor haar droomprins be waard. Voor de Nederlandse vertolking, die half juli in Carré in première ging, contracteerde de producenten Henk van der Meyden en echtgenote Monica Strot- mann, in hoofdzaak Engelse kleine man nen die al op een wat langere showbizz- ervaring kunnen terugvallen. Speciaal voor deze produktie leerden zij Nederlands, maar hun tekstaandeel in de musical is niettemin beperkt. De meeste dialogen worden uitgesproken door Wilbert Hanssen uit Kerkrade en Orlando Mac-Bean, die afkomstig is van Suriname. Wilbert is absoluut niet gevoelig voor de kritiek die in veel recensies door klonk over het gebruik van 'echte dwer gen'. "Ik zou eerlijk gezegd niet weten hoe je het anders zou moeten doen. Ze ven Ron Brandsteders op het toneel neerzetten? Ik vind' het allemaal zo'n on zin. Het gaat hier om professionele ac teurs die allemaal hun sporen hebben verdiend. Albert Wilkinson, een van de Engelse collega's, zit al dertig jaar in het vak en heeft alles al meegemaakt. Zo ie mand kun je toch niet omschrijven als een kermisattractie". Peepshow "Natuurlijk krijg je wel eens aanbiedin gen die je het gevoel geven dat je wordt geëxploiteerd. Bijvoorbeeld als presen tator optreden in een peepshow. Dat zou ik nooit doen, net zo goed als ik niet in een circus zou willen werken. Dan loop je alleen maar wat in de piste rond te ren nen. Het heeft totaal geen inhoud, geen serieuze bedoeling. Daar leen ik me niet voor, al heb ik er niets op tegen als ande ren dat wel doen". "Er is een belangenvereniging voor kleine mensen en die staat hier ook nega tief tegenover. Ik begrijp daar niets van. Ieder mens heeft toch recht om dat soort dingen voor zichzelf te beslissen. Zou ik aan het script de indruk hebben overge houden dat we alleen maar met ons ze venen wat over de brug heen en weer hadden mogen lopen, dan had ik het niet gedaan". Laatst werd er in de Efteling, om de musical te propageren, een fotosessie ge houden met de cast van 'Sneeuwwitje' als middelpunt. Er waren kinderen die bij het zien van de 'zeven dwergen' uitrie pen: 'Mama, kijk, ze bewegen. De kinde ren waren heel verbaasd, dat kan ik me best voorstellen. Kinderen reageren nu eenmaal heel natuurlijk en dat vind ik niet erg". "Wel vervelend vind ik de ouders die ik in een restaurant tegen hun kinderen hoor zeggen: "Als jij je bordje niet leegeet, dan blijf je ook zo. Dan denk ik: leg dat nou eens een keer behoorlijk uit dat we niet ziek zijn, maar gewoon een groeistoornis hebben". Wilbert werd geboren uit twee 'grote' ouders. Twee uur na zijn geboorte wisten zijn ouders al dat hij nooit een normale lengte zou bereiken. Wilbert had meer tijd nodig om tot dat besef te komen. "Op de kleuterschool dringt dat nog allemaal niet zo door, maar als kinderen op latere leeftijd ineens allemaal doorschieten en jij blijft klein dan begint het". "Mijn ouders zijn heel lieve, verstandi ge mensen die het geweldig hebben op gevangen. Ze hebben me gewoon de Ha vo en later het HBO laten volgen. Op de middelbare school leer je je erbij neer te leggen. Ik heb een levensinstelling van: ik kan er toch niks meer aan veranderen. De enigen die nog moeten veranderen, dat zijn de anderen. Willen jullie het niet accepteren? Dan niet, de groetjes. Dan is Wilbert weg en zoek het maar uit". Kliniek "Al was er wat aan te doen, dan zou ik het nog niet'willen. Ik ben eens drie dagen in een kliniek in Duitsland geweest en daar zeiden ze: wil jij twintig centimeter groeien? Dat kan. Ze breken er je benen waarna ze worden opgerekt. Je leidt ge durende drie, vier jaar het leven van een ziekenhuispatiënt. Wat je hebt opge bouwd, een werkkring, vrienden, alles ben je kwijt en dat voor twintig centime ter. Na drie dagen had ik er mijn buik van vol en ben ik vertrokken. Dat was niks voor mij". "Natuurlijk heb je er ook wel voordeel van. Door mijn klein zijn heb ik nu de kans te leven zoals ik altijd heb gewild. Ik heb alles wat mijn hartje begeert: lieve ouders, een hele hoop vrienden. Ik, Wil bert uit Kerkrade, speel met een geweldi ge groep in een mooie musical. En al moet ik voorzichtig omspringen met mijn lichaam omspringen, m'n rust ne men om dit vol te kunnen houden, genie ten doe ik hier elke dag van". Al ruim een eeuw leeft Zuid-Limburg voor een belangrijk deel van het toerisme. Maar de smaak van de toerist is aan het veranderen, er worden hogere eisen gesteld aan het vakantieverblijf dan ooit eerder het geval was. Deze ontwikkeling heeft Zuid-Limburg aan het denken gezet. Het besef dat de toeristische kip straks haar gouden eieren wel eens elders zou kunnen leggen, is groter dan ooit. Gemeenten als Valkenburg, Gulpen, Maastricht en Vaals hebben de handen daarom alvast de handen ineengeslagen. Volgens het ontwikkelingsplan is het voortaan niet meer van belang in welke Zuidlimburgse gemeente j de toerist neerstrijkt, het enige dat telt is de komst van de toerist naar kan niet schelen waar in Zuid-Limburg. In de nieuwe trend past de bouw van een Infocentrum in Gulpen, terwijl Valkenburg begonnen is met de bouw aan een betere naam. De face-lift van een toeristisch gezicht. door Arnoud Cornelissen Vanuit zijn kantoortje kijkt VW-voor- zitter en directeur H. Grooten op het marktpleintje van Gulpen, nu nog in hoofdzaak een bouwplaats. Maar het moet mooi worden straks, heel mooi. Evenals in de vorige eeuw het geval was, zal het riviertje de Gulp weer onbelem merd door het centrum kunnen stromen. Grooten ziet het waterpartijtje met de getrapte terrasjes al helemaal voor zich. Volgend jaar moet het allemaal klaar zijn. Evenals het tropische zwembad en het Infocentrum, dat door alle acht Heu vellandgemeentes gezamenlijk wordt gefinancierd. Tijdens het vakantiesei zoen doen er dagelijks wel een goeie drie honderd toeristen zijn gemeente aan. Na tuurlijk zijn dat in hoofdzaak mensen in de onmiddellijke nabijheid van Gulpen hun vakantie doorbrengen. Wil er sprake zijn van een sluitende exploitatie van In focentrum en zwembad, dan moet vol gend jaar ten minste het dubbele aantal dagjesmensen verpozing komen zoeken in het dorp, dat landelijke bekendheid geniet vanwege de forellenkwekerij. Over gebrek aan belangstelling hebben ze in Valkenburg niet te klagen. Dagjes mensen voldoende. En met 1,2 miljoen overnachtingen zit Valkenburg al jaren aan het plafond van zijn capaciteit. Niet meer, maar beter is daarom het devies in Valkenburg. Of zoals VW-voorzitter A.A.L. Vyghen het in marketing-taal uit drukt: upgrading en renovatie, daarop moet het accent worden gelegd. "Want", zo heeft ook hij in de praktijk geleerd, "de toerist heeft zijn eisen opge schroefd". Hoewel niemand het in de toeristen plaats bij uitstek hardop zal zeggen, zou de doorsnee vakantieganger die Valken burg pleegt aan te doen ook wel wat meer niveau, allure en klasse kunnen ge bruiken. Niet voor niets heeft de be drijfsleiding van het Casino al gedreigd de roulette en al wat daar bij hoort op te pakken en de exploitatie ervan in Maas tricht voort te zetten. En dat domweg, omdat het publiek (stropdas verplicht) zich in het Bourgondisch gestyleerde Maastricht meer thuis zal voelen dan in een plaats waar de pils, patat en braad worsten past in de cultuur vanmenige Valkenburg-ganger. Er is overigens sprake van een kente ring. De therapeutische baden van Ther men 2000 hebben al gezorgd voor een stroom van andere bezoekers. De nog aan te leggen golfbanen moeten even eens zorgen voor een ander type toerist. Dat neemt niet weg dat Valkenburg vooralsnog worstelt met de kwalijke re putatie van toeristenplaats waar alleen de liefhebber van platvloers amusement aan z'n trekken kan komen. Rustig "Ach, zo erg is het toch helemaal niet meer", weerspreekt VW-voorzitter Vy ghen de naar zijn mening al lang achter haalde verhalen, die over zijn gemeente in omloop zijn. "We hebben gewoon nog last van dat imago uit de jaren zeventig, toen hier allerlei groepen jongelui de boel op stelten kwamen zetten. Daar heeft de gemeente op een tactische ma nier wat aan gedaan. Het is nu al jaren rustig. Je haalt alleen dat imago niet zo maar weg. Ik woon zelf aan de rand van het centrum, maar thuis merk ik hele maal niets van het seizoen. De drukte concentreert zich echt middenin het cen trum. Daaromheen is het rustig. Je moet ook niet vergeten dat al die mensen hier op vakantie zijn. Ze zijn in een goede bui en misschien daarom ook wat luidruchti ger. Maar je moet het ook niet overdrij ven. Het zijn er vaak maar enkele tiental len op de vele duizenden toeristen". Vyghen kan niet ontkennen dat Val kenburg na de opkomst van het massa toerisme in de jaren vijftig wel heel ver is afgegleden van zijn oorspronkelijke sta tus van kuuroord voor welgestelden. "Er zijn bepaalde concessies gedaan aan de consument omdat je toch je brood moet verdienen", zo verdedigt de VW-voor zitter zijn Valkenburg. "Maar dat bete kent niet dat je in dat opzicht tot het ui terste moet gaan uit vrees klanten te ver liezen". De ondernemers in de stad laten zich overigens niet helemaal verblinden door het verlangen om binnen het korte tijdsbestek van het vakantieseizoen zo veel mogelijk geld binnen te halen. In het centrum bij café 'De Postkoets' kijken ze de lallende oléroepers het liefst zo ver mogelijk weg. Dit horecabedrijf is er vooral voor de eigen bevolking, die zeker op warme zomeravonden urenlang ple zier beleeft aan het Hollander kieken Denk niet dat eigenaar Maarten Munnik zo onbehouwen is om de nietsvermoe- dende'toerist de toegang te ontzeggen tot dit milieu van ons kent ons. Maar vreem delingen die om bier gaan schreeuwen of die de benen ongegeneerd op een stoel leggen, kunnen gegarandeerd proble men verwachten. Onbeschoft "Sommigen zijn wel heel erg onbe schoft", zegt hij op gramstorige toon. "Die lopen zomaar naar binnen om even van het toilet gebruik te maken. En zon der een woord van dank verdwijnen ze weer. En dat geschreeuw, doodziek word je ervan Ach, het zijn natuurlijk maar kleinigheden. Maar na zoveel jaar begint dat toch wel te irriteren, hoor". De meeste uitbaters van de 200 horeca zaken, die Valkenburg rijk is, slikken er gernissen over het toeristische slempver- keer manmoedig weg. De waard van het café schuin tegenover 'De Postkoets' mag zich verheugen in het bezoek van een groep jongens uit Renswoude. Of in zijn gedachten het woord bezoeking speelt, laat hij wijselijk in het midden. Gemeten naar hun drankverbruik zijn de heren in elk geval niet onwelkom. Naar Valkenburgse gewoonte hebben zij zich in gelijke t-shirts met opdruk ge stoken. En hoewel de avond nog jong is, hebben zij al een beduidende hoeveel heid alcoholische versnaperingen weg gewerkt. Met de armen broederlijk om elkaar geslagen en met hese stemmen verkondigen zij dat zij nog steeds niet naar huis willen, nog lange niet, nog lan ge niet. En nadat één van hen een slok heeft genomen van zijn cocktail, bezin gen de mannenbroeders de liefde voor het jenevertje. Zich tijdelijk bevrijd wetend van de sociale controle in zijn vertrouwde woonomgeving, kijkt aan de andere kant van de bar een boerse knaap met verlek kerde ogen in het decolleté van een ser veerster. Zijn haar is gesneden naar het model van een brandweerhelm, maar deze coupe pleegt om onnaspeurlijke re denen meestal 'matje' te worden ge noemd. Het lange haar sliert drijfnat van Een beeld dat de geroutineerde Valkenburg-ganger vertrouwd zal voorkomen: de ruïne van het slot op de heuvel. In het Zuidlimburgse toeristencentrum bij uitstek wordt nu een serieuze poging gedaan om het volgende vakantieseizoenG ook die recreanten te trekken, die prijs stellen op vertier dat niet direct in ver band kan worden gebracht met de braadworstcultuur. (foto gpd) transpiratie in zijn nek. Niet meer hele maal okselfris als gevolg van overmatig drankgebruik weet hij pas na enkele om slachtige bewegingen de brand te steken in zijn afgekloven sigaar. Beurtelings neemt hij een slok uit een van de twee glazen bier die voor hem staan. Maar eens even vragen hoe hij het hier vindt. Nou, hij heeft het naar zijn zin, zo blijkt. "Valkenburg is gewoon leuk. Lek ker zuipen met de jongens. Meiden kij ken. Gewoon lekker vakantie vieren", luidt zijn commentaar. Waarna hij weer vol overgave op zijn versiertoer gaat, die de door de natuur zo rijk bedeelde ser veerster als doelwit heeft. Aan de over kant van de bar wordt voor de verande ring een lied ingezet. De strekking ervan verraadt een voorliefde voor het schuine repertoire. Lachend onderbreekt de ei genaresse de muzikale uitbarsting. Het is nu genoeg geweest. Er zijn grenzen. De andere gasten moeten ook te vriend wor den gehouden. Zonder problemen geven de Renswoudenaren zich over aan luid ruchtige conversatie. Het barpersoneel grijnst en werkt verder. Zij laten de jon gens maar gaan. "Dan heb je uiteindelijk de minste last van ze". "Doorgaans zit er ook niet veel kwaad tussen", weet Maarten Munnik van café 'De Postkoets'. "Zeker niet bij de jon gens die uit het oosten of het noorden ko men. Ze hebben alleen in Valkenburg geen sociale controle meer. Vandaar al die kleine vergrijpen. Ze willen ook niet voor hun vrienden onderdoen. Echt, je ziet ze soms 's morgens om elf uur al lave loos". Ook Munnik is blij dat de tijd van ex treme gewelddadigheden voorbij is. De pelotons ME die vroeger in het hoogsei zoen paraat stonden, zijn nu niet meer nodig. Hoewel de politie nog steeds in tensief surveilleert; zowel in uniform als in burger. Rustiger "Aan het eind van de zeventiger jaren kon je in het seizoen beter maar niet na twaalf uur 's nachts in het centrum ko men. Dan was het haast zeker datje klap pen kreeg. Het is de laatste jaren geluk kig steeds rustiger geworden. Maar toch blijven veel toeristen irriteren. Je zult het haast nergens horen in Valkenburg. Maar ik weet zeker dat de meesten hier vrij negatief tegenover de toeristen staan. Iedereen verdient eraan. Ook wij. Toch verzucht iedereen aan het begin van het seizoen: daar heb je ze weer. Ik vraag me echt af waarom ze nou zo luid ruchtig moeten zijn. Je kunt toch wel netjes blijven, ook als je veel drinkt? Ei genlijk begrijp ik niet waarom ze zich zo nodig vol moeten laten lopen in de va kantie. Dat kun je thuis net zo goed doen. Dan heeft ook niemand er last van". Terug naar Gulpen, waar niemand be vreesd is voor Valkenburgse toestanden. Natuurlijk, het aantal bezoekers moet minimaal worden verdubbeld. Maar Val kenburg en Gulpen verschillen zo veel van elkaar, bedenkt VW-voorzitter Grooten, dat zijn dorp altijd een ander ty pe toerist zal trekken dan het toeris tenoord enkele kilometers verderop.. "We willen elkaar niet de bezoekers af snoepen", benadrukt hij. "Wij hebben hele andere zaken te bieden. Valkenburg is uniek met zijn grotten en zijn centrum. Wij bieden vooral de rust en de schoon heid van de natuur. Gulpen moet nog meer dan nu aantrekkelijk worden voor gezinnen. Vandaar dat we heel blij zijn dat het Foreldorado na driejaar weer zijn deuren heeft geopend. Het park ziet er nu al prachtig uit. Een ideaal reisdoel voor het gezin met zijn educatieve aspec ten en de watersportmogelijkheden. Vol gend jaar wordt het nog mooier", vertelt Grooten enthousiast. Geliefd "Als straks de laatste fase van het toeris tisch innovatieplan gereed is, kan Gul pen een geliefd oord voor de dagrecreant worden. Daarbij behoeft Valkenburg ze ker geen concurrent te zijn. De toerist die in onze omgeving verblijft, gaat zeker twee keer tijdens zijn vakantie naar Val kenburg. Dat wil hjj gewoon gezien heb ben. De toeristen uit Valkenburg komen een paar keer tijdens hun verblijf naar onze gemeente om eens lekker te wande len, een van de brouwerijen te bekijken, de sierkaarsenfabriek of het schilders museum. Want op het vlak van cultuur hebben wij wel wat te bieden. Gulpen is, zeker als het bezoekerscentrum gereed zal zijn, een educatief-toeristisch cen trum in het Heuvelland. En daar profi teert iedereen van mee". Wilbert Hanssen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 33