De gezondheidszorg in VS is ziek M A bijlage van het leidsch/alphens dagblad Onverzekerde patiënten laten spoor van onbetaalde rekeningen na ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1990 W W TUT* A PAGINA 23 EXTRA door Peter de Vries De Amerikaanse gezondheidszorg kwakkelt, en er gaan in de Verenigde Staten al stemmen op die gewagen van een ziek systeem. Puur cijfermatig geredeneerd doet dat merkwaardig aan, want geen land ter wereld onttrekt zoveel geld aan het nationale inkomen ten gunste van de volksgezondheid. Desondanks verkeert de Amerikaanse gezondheidszorg in een 'gezondheidscrisis', omdat een belangrijk deel van de verrichtingen in ziekenhuizen niet wordt betaald. Ongeveer 17 procent van de bevolking beweegt zich onverzekerd door de Amerikaanse maatschappij. Het zijn vooral de privé-ziekenhuizen in de binnensteden die in de knel raken door de vele onbetaalde rekeningen. "Het grote probleem is dat wij wettelijk verplicht zijn elke patiënt te bekijken, maar niemand ook wettelijk verplicht is te betalen". Ruwweg eenderde van de patiënten is niet in staat de rekeningen, afkomstig van 'Detroit Receiving Hospital' te voldoen. Maar omdat de gang naar de emergency-room van het hospitaal (een soort eerste hulp-post) voor arm lastige inwoners van Detroit veelal de enige mogelijkheid is om verpleegd te worden, zijn de bedden er altijd bezet. Soms is het patiëntenaanbod zo groot, dat er in de gangen bedden moeten worden bijgeplaatst. Slacht offers van fysiek geweld, drugsver slaafden en alcoholisten zijn veelal de probleemgevallen die in de emergen cy-room van het 'Detroit Receiving Hospital' worden opgevangen. De directies van de privé-zieken huizen die zijn gevestigd in de buiten wijken waar in hoofdzaak de welge stelde burgers van Detroit wonen, gaan prat op hun gezonde financiële huishouding. "Hoe kan het ook an ders. Als het ook maar enigszins mo gelijk is sturen ze de armlastige pa tiënten naar ons door", is de bittere er varing van artsen die werken in Recei ving, zoals 'Detroit Receiving Hospi tal' kortweg pleegt te worden aange duid. Het is een symptoom van een kwakkelende gezondheidszorg in de VS, die patiënten achterbaks in klas sen verdeelt. Verwaarloosd Detroit is een stad in verval. Wie ge noeg geld heeft, maakt dat-ie weg komt uit de bikkelharde city om zich te vestigen in een gerieflijker buurt, inwonertal van Detroit-city neemt ge staag af; werkelijk alles oogt er ver waarloosd en versleten. De eens flore rende auto-industrie is bijkans uit de markt geconcurreerd door de Japan ners. En alsof dat nog niet genoeg is heeft de misdaad Detroit als leefge meenschap om zeep geholpen. De drie gewapende veiligheidsbe ambten bij de ingang van Receiving stellen manmoedige pogingen in het werk om wakker te blijven. De ver pleegster die de binnenkomende pa tiënten registreert, spreekt van een rustige avond. Ze legt haar economie studieboek terzijde, teneinde een blik te werpen op de lijst van acute geval len die de afgelopen uren haar balie zijn gepasseerd: een fors aantal slachtoffers van auto-ongelukken; een man die veel bloed verloor nadat hij met zijn hoofd door een ruit was gegaan; een boer uit de omgeving die een halve vinger was kwijt geraakt; ie mand met een gebroken of gekwetste nek; een man met brandwonden. Schietpartijen De dienstdoende arts Roethel en zijn assistenten brengen routinematig hechtingen aan en verrichten kleine operaties. Roethel maant een patiënt tot stilte, als die gillend protesteert te gen het aftappen van bloed uit zijn knie. "Ach, gemiddeld krijgen we hier el ke nacht vier a vijf gewonden van schietpartijen binnen. Op echt druk ke dagen kan dat oplopen tot twaalf', vertelt assistent Bock. "Gedurende het eerste half jaar hebben we zo'n 1000 a 1700 gevallen geregistreerd die direct gerelateerd waren aan cocaïne- misbruik". De Nederlandse gezondheidszorg kent geen opvangstcentra als de Ame rikaanse emergency-rooms, eerste hulpziekenhuizen voor acute medi sche gevallen. Met 340 bedden, waar van 110 voor 'kritieke zorg', i&'Detroit Receiving Hospital' een van de groot ste emergency-rooms in de VS. Een vangnet voor de samenleving vormen ze als het ware. "Wij hebben wettelijk de taak elke patiënt te bekij ken; niemand heeft de wettelijke plicht te betalen", vat Bock het dilem- De nacht is heet in Detroit-city. Elke nacht worden er gemiddeld vier a vijf slachtoffers van schietpartijen de operatiekamer van het 'Detroit Receiving Hospital' binnengebracht. De Amerikaanse gezondheidszorg stuit telkens weer op het volgende probleem: "Wij artsen hebben wettelijk de taak elke patiënt te bekijken. Geen patiënt heeft de wettelijke plicht te betalen". (foto-s gpd> ma van de Amerikaanse gezondheids zorg in een notedop samen. De directie van het privé-zieken- huis in de nabije omgeving is geen gemeentelijk hospitaal te bekennen heeft de grootste moeite om de kos ten in de hand te houden. Vorig jaar wist Receiving met kunst en vlieg werk het nettoverlies te beperken tot een slordige vier miljoen gulden. "De afgelopen tien jaar zijn er belangrijke pogingen gedaan om drastisch te be zuinigen op de gezondheidszorg", zegt Bock. "Veel publieke hospitalen hebben hun deuren moeten sluiten. Alleen in de goed draaiende privé-zie kenhuizen kunnen ze het hoofd bo ven water houden". Tegenstellingen De kwakkelende Amerikaanse ge zondheidszorg ligt ingebed in een sca la van tegenstellingen. Geen land ter wereld spendeert een zo groot deel van het nationale inkomen aan de volksgezondheid: 11 procent, tegen 8 a 9 procent in de meeste Westeurope- se landen. Daarentegen loopt in geen Westers land het kindersterftecijfer zo hoog op als in de Verenigde Staten. Het is niet alleen de immer voort schrijdende medische technologie die de ziekenhuizen duur komt te staan. Het simpele gegeven dat er me disch steeds meer mogelijk wordt - en artsen en patiënten de daaruit voortvloeiende kansen benutten verklaart slechts een deel van de ge peperde rekening die de toch al kwak kelende Amerikaanse gezondheids zorg krijgt gepresenteerd. Er zijn plausibeler verklaringen te bedenken voor de impasse. In de Ver enigde Staten bestaat meer en meer de neiging om artsen die ervan wor den verdacht een medische fout te hebben gemaakt, voor het gerecht te slepen. Zwangere druggebruiksters en kettingrokers maken een redelijke kans op een riante financiële schade vergoeding, als ze aannemelijk kun nen maken dat hun persoonlijke el lende had kunnen worden voorko men als hun arts zo pienter was ge weest hen eerder tegen de gevolgen van hun verslaving te waarschuwen. Ziekenhuis-woordvoerder Archam- bault: "Onderhand naderen we het stadium dat burgers onverantwoor delijk zijn voor hun gezondheid". Alle artsen hebben zich inmiddels inge dekt tegen mogelijke claims; ze heb ben een verzekering afgesloten tegen een premie van bijna 10 dollar (18 gul den) per patiënt. Onverzekerd Maar verreweg de belangrijkste oor zaak van de 'gezondheidscrisis' die naar de lezing van ingewijden thans de VS teistert, is dat 37 miljoen Ame rikanen helemaal geen ziektekosten polis in huis hebben. Dat is, ongeveer 17 procent van de bevolking. Alleen al bij Receiving derven ze jaarlijks 27 miljoen dollar aan onbetaalde reke ningen; 35 procent van de patiënten heeft geen geld. Via veel omwegen draaien andere patiënten, verzeke ringsmaatschappijen en overheid daarvoor op. Zuidafrika en de Ver enigde Staten zijn de enige geïndus trialiseerde landen die niet de een of andere gestructureerde vorm een ziekenfonds als hier in Nederland van nationale gezondheidszorg kent. "Wij hebben geen cultuur van onder ling delen, dat is ons te socialistisch", aldus de artsen van Receiving. Wel bestaan er twee programma's voor de allerarmsten en voor de be jaarden: Medicare en Medicaid. Maar deze polissen dekken slechts een klein deel van de kosten. Daarbij schijnt het dan nog schering en inslag te zijn dat menige arts Medicaid-pa- tiënten wegstuurt, omdat ze de ver goedingen te laag vinden. "Medicaid is in het leven geroepen om de ernstigste nood te lenigen. Maar het gezondheidszorgprogram ma van de overheid dat speciaal is sa mengesteld voor armen en gehandi capten roept eerder het noodlot over mensen af. Want het houdt families gescheiden, het dwingt werknemers in de bijstand te gaan en het moedigt vaders aan om hun vrouw en kinde ren te verlaten. Zelfs de zorg die het biedt, is tweede klas", waren de regels die een Amerikaans krant onlangs wijdde aan het 25-jarig bestaan van het programma. De kop boven het be wuste artikel liet weinig heel van Me dicaid: "Een ziek systeem'. In meerderheid is de Amerikaanse beroepsbevolking verzekerd via de werkgever. "General Motors alleen al verzorgt de verzekering voor circa 2 procent van de Amerikanen. "Het is een belangrijk onderwerp in de cao- onderhandelingen", benadrukt Frank Joyce, zegsman van de auto mobielwerkers-vakbond UAW. "De crisis in de gezondheidszorg is een on derwerp dat brede aandacht krijgt. Aan de andere kant van de rivier, in Canada, liggen de medische kosten per geproduceerde wagen ongeveer 700 dollar lager. De werkgevers zeg gen dus: wacht eens even, dit is duur. Hoe kunnen we in hemelsnaam nog concurreren met hen?". Maar lang niet alle bedrijven ken nen een collectieve ziektekostenver zekering. Jongeren die bij hambur gertenten de frites opschudden en het vlees omdraaien a raison van 3 dollar per uur, zijn doorgaans niet verze kerd. Dit is de groep van de 'werken de armen', want de 37 miljoen mensen zonder verzekeringspolis zijn niet al lemaal werkloos. Zes miljoen van hen zijn oorlogsveteranen, die zich alleen gedekt weten als ze naar een speciaal ziekenhuis gaan. Die kunnen het zich niet permitteren ziek te worden, als er geen specifiek veteranenziekenhuis in de buurt is. Twintig miljoen van hen hebben een baantje, maar dat le vert meestal zo weinig op, dat een re kening van 200 gulden voor hen meer dan uit het lijf is. De vernietigende recensies die zijn geschreven naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het Medicaid- programma hebben de Amerikaanse politiek wakker geschud. In Washing ton zijn inmiddels al verscheidene voorstellen gedaan, variërend van zie kenfondsachtige constructies tot een verplichte verzekering van alle werk nemers. Maar de Amerikaanse staat zit dusdanig slecht bij kas dat veel van die voorstellen gedoemd zijn te sneu velen in de bezuinigingsronden die president Bush in petto heeft. Zegt assistent Bock van het 'Detroit Receiving Hospital': "In het verleden gebeurde het dat ook emergency- rooms patiënten wegstuurden. Maar dat kan niet meer. Dat laatje wel uitje hoofd, als je weet dat daarop een boe te staat van 50.000 dollar voor de arts en hetzelfde bedrag voor het zieken huis". -Maar andere ziekenhuizen mogen patiënten zonder geld nog steeds onge straft wegsturen? Bock: "Als ze ook maar een moge lijkheid zien om te voorkomen dat die patiënt binnenkomt, zullen ze dat niet nalaten. In New York is het voorgeko men dat mensen drie tot vijf dagen in een emergency-room lagen omdat er in een gewoon ziekenhuis geen bed was. Omdat ze onverzekerd zijn gaan veel mensen hier veel te laat naar de dokter. Met alle noodlottige gevolgen van dien". Het wemelt in Washington van de plannen om de gezondheidszorg in de Verenigde Staten een beter aanzien te geven. Nu al staat het vast dat die plannen gedoemd zijn te sneuvelen in de bezuinigingsronden die presi dent Bush in petto heeft.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 23