'Ik heb maar Kever dat er wel een God is' Geen geld of steun van rk kerkleiding ggg Pastoraat onder druggebruikers in Amsterdam AMSTERDAM (GPD) - Jitske (23) komt uit een dorp in Friesland. Ze woont al heel wat jaren in Amster dam, waar ze deel uitmaakt van de drugscène. Ze heeft een tijd in een afkickcen trum gezeten en doet haar best om minder van de hero ine afhankelijk te worden. Ze woont onder begeleiding en heeft sinds kort de zorg op zich genomen voor een vriend die aan aids lijdt. "Het is de vraag of hij 'nog lang bij ons kan wonen, ze willen hem eigenlijk weg hebben. Maar waar moet hij heen?" Op zondagmiddagen is Jitske dikwijls te vinden in De Regenboog aan de Oudezijds, een interkerke lijk centrum dat al sinds 1975 hulp verleent aan gebruikers. Daar wor den sinds een paar jaar vieringen gehouden voor en met druggebrui kers. 's Winters komen er zo'n zes tig, zeventig, 's zomers wat minder. Jitske behoort tot de vaste bezoe kers en helpt dikwijls mee met de •voorbereiding van de samenkom sten. Ze is van huis uit baptist. Spil van de vieringen is Ricus Dullaert (34), die door de Amster damse Raad van Kerken in januari van dit jaar werd aangesteld als 'pastor voor druggebruikers'. Zijn functie is vermoedelijk uniek in de wereld. Jitske de naam is gefingeerd omdat ze liever niet met haar eigen naam in de krant komt vindt de Dullaert: "Mijn ervaring is dat druggebruikers dikwijls een antenne heb ben voor religieuze zaken. Door de situatie waarin ze leven zijn ze veel be zig met de zin van het bestaan". zondagse bijeenkomsten in De Re genboog belangrijke momenten in haar door drugs beheerste leven. "Kerken hebben voor mensen uit de 'scene' een te hoge drempel. Hier zijn we onder elkaar en wordt ieder een geaccepteerd zoals hij is. Of je nou gelovig bent of niet, je doet ge woon mee. Zelf heb ik maar liever dat er wel een God is die naar ons omkijkt, maar ik kan het accepteren dat anderen niet geloven. Angst om voor je mening uit te komen hoefje, niet te hebben. Ik heb het nodig om' mensen te ontmoeten met wie je kunt praten over serieuze dingen". Ricus Dullaert is afkomstig uit de Achterhoek. Hij studeerde theolo gie aan de Katholieke Theologische Universiteit in Amsterdam en was na zijn studie zeven jaar pastoraal werker in de Staatsliedenbuurt, in dienst van drie kerken, rooms-ka- tholiek, hervormd en gereformeerd. Ook als pastor voor druggebrui kers heeft Dullaert een oecumeni sche baan. Hij is in dienst van de Raad van Kerken en wordt betaald door de Gereformeerde Kerk. "In de situatie waarin de kerken in deze stad functioneren, hebben kerk grenzen weinig betekenis meer. Sa menwerking is levensnoodzakelijk als je zo in de frontlinie van de mo derne stadssamenleving verkeert". Nijpend Ricus Dullaert had al lang voordat hij tot pastor werd benoemd ken nisgemaakt met de Amsterdamse drugscène. Toen hij nog studeerde werkte hij iedere week een avond als vrijwilliger in het koffiehuis van de zusters Augustinessen, waar thuislozen van allerlei slag geregeld hun toevlucht zoeken wanneer het zwerversbestaan hen even teveel wordt. Onder hen zijn veel alcoho listen en druggebruikers. Ook in zijn periode in de Staatsliedenbuurt kreeg Dullaaert veel te maken met gebruikers. "Het is een 19e eeuwse volkswijk, met veel mensen uit de lagere inkomensgroepen en uitke ringsgerechtigden, veel jongeren en mensen uit andere landen". Een vrijgestelde pastor voor druggebruikers is in Amsterdam geen luxe. Uit de belangstelling voor de zondagse vieringen maakte de stichting Regenboog een paar jaar geleden al op dat onder gebrui kers veel behoefte bestaat aan gees telijke begeleiding. Ricus Dullaert: "Druggebruikers worden overal waar ze komen gewantrouwd en op gejaagd. Er zijn maar weinig plaat sen waar ze zichzelf kunnen zijn en een beetje menselijkheid ontmoe ten. Met ons pastoraat proberen we daar wat aan te doen. De situatie is voor veel gebruikers pas echt nij pend geworden toen de ziekte aids de kop opstak. Aids zorgt voor veel angst en onrust. Aan de ene kant Hoger Katechetisch Instituut dicht Van onze correspondent techismus (1966), een nieuwe onen- -TTtatie op de volwassenenkatechese. NI JMEGEN (GPD) - De jonge cate- In Nederland kreeg het HKI wel- I bisschop Gijsen licht nog meer bekendheid door de chisant moet 1 de rk geloofwaardigheden" uit het ë^aVik7scatechrsr* DalrbiT'werd hoofd leren. De tijd van vernieu- de ervaring van het kind als uit- wing, de dynamiek van de jaren zes- gangspui gevonden die de betrok kenheid van de leerlingen bij het vergrootte. wmg de dynamiek van de jaren zes- gangspunt genomen. Er t.g lijkt daarmee ook de kerk de rug formule gevonden die d te hebben toegekeerd. kenheid van de leer Het Hoger Katechisch Instituut godsdienstonderwijs (HKI) in Nijmegen is daarvan het slachtoffer. De breuk met de bis- "Het was de tijd", vertelt Van Lier, schoppen en de financiële nood "dat de" bijbel platgepraat werd. Het hebben ertoe geleid dat het HKI per werd gehanteerd als een geschiede- 1 september ophoudt te bestaan, nisboek of als moraalverhalen. Be- Een triest einde van een instelling wust hebben we daarom afstand ge- die de afgelopen vijfentwintig jaar nomen van de Bijbel. Dat is nu weer anders omdat het Boek tegenwoordig steeds i het catechetisch gezicht v katholiek Nederland bepaalde - Van Lier: "Nu weet men te weinig van het geloof'. Het HKI werd in 1954 opgericht Stempel op initiatief van een aantal bis- schoppen. Jan van Lier, mend directeur en medewerker veel projecten op het gebied jongerencatechese, vertelt de hele Jezus te verkondigen. Het is een pretentie te menen dat je De denkwijze van het HKI onder vond aanvankelijk steun bij de bis schoppen, maar daarin kwam na kardinaal Alfrink, met de komst haal ook de behoudende bisschoppen, bracht met Bisschop Gijsen geeft nu eigen catechesprojecten uit. Hierbij krijgt het 'leren' een grotere rol dan bij het hki- Een aspect dat bij de ouderen Hem afdoende kunt formuleren. Hij is altij meer. Het verhaal van Jezus is vanaf het begin in verband ge- brachtmet culturen. Pas als dat ver- vprhand wpnrdt pp- uij ue pastoor, ue geioois- i_„__ ,.,oru„ waarheden werden door middel wellicht herinneringen oproept uit tijden dat zij de (kinder)catechese volgden bij de pastoor. De geloofs- hpcrinnprinrip* "F.r hpqtnnH hii onrtc. van ae oenouaenae Disscnoppen, Draent met ons leven, onze werke- dienstleraren in het middelbaar on- verandering. Met name bisschop lijkheid, heeft het iets te zeggen" luuciuoai uil- p.. derwijs behoefte aan deskundige «S-t 3- begeleiding, aan bezinning en ver nieuwing. Nieuwe wegen werden ingeslagen". Het HKI richtte zich aanvankelijk op het middelbaar onderwijs, maar al spoedig werd het cursusaanbod verbreed naar het beroeps- en lager onderwijs. De instelling kreeg inter nationale faam met De Nieuwe Ka- Roermond verweet het HKI dat het uitging van de mense lijke ervaring als het enig belangrij ke en dat de alles bepalende 'waar heid op zich' niet werd erkend De toenemende macht van de or thodoxe top had vervelende gevol gen voor het HKI. Het Nijmeegse instituut holde vanaf begin jaren geloof', meent Jan van Lier. "Trou- van vragen en antwoorden, die de kinderen uit het hoofd moesten le ren, overgebracht. Veelal betrof het onbegrepen en abstracte formules. "Nu weet men te weinig van het leidt tot minder groei van het drug gebruik, maar lang niet elke gebrui ker kan de kracht opbrengen om af te kicken". "Druggebruikers zijn mensen die heel vaak geconfronteerd worden met lijden en pijn en de eindigheid van het bestaan", zegt Ricus Dul laert. "Ze maken geregeld mee dat mensen in hun omgeving sterven. Dat legt een schaduw op hun be staan". Dullaert heeft een klein werk- en spreekkamertje in Blakawatra, het opvangcentrum voor Surinaamse en Antilliaanse gebruikers op een steenworp afstand van het Centraal Station. Twee keer in de week houdt hij daar spreekuur voor wie hem nodig hebben. De rest van de tijd is hij zelf op pad langs de centra waar druggebruikers te vinden zijn of op bezoek bij mensen thuis, in het ziekenhuis of in de gevangenis. Biechten "Er zijn verschillende centra in Am sterdam waar ik contacten heb ge legd. De belangrijkste zijn de SDA, een mensa waar gebruikers kunnen eten en de MDHG, in de wandeling de junkiebond genoemd, een soort belangenvereniging van gebrui kers. Verder zijn er verschillende kerkelijke centra, zoals de Regen boog, het Miijamhuis, waar heroï- neprostituees de nacht kunnen doorbrengen, het koffiehuis van de zusters van Moeder Teresa en het centrum van de Augustinessen, waar ik nog steeds als vrijwilliger kom. Ook zijn er de plaatsen waar bepaalde groepen uit de scene ko men, zoals Surinamers en Antillia- nen en Duitsers". Hoewel Ricus Dullaert dikwijls vragen om hulp krijgt van gebrui kers, legt hij er de nadruk op dat hij geen maatschappelijk werker is. "Pastoraat is een andere invalshoek dan hulpverlening, hoewel je de za ken lang niet altijd kunt scheiden. Mensen die geld nodig hebben of woning probeer ik door te ver wijzen naar de instanties die daar voor zijn. En natuurlijk verwijs ik ook de gebruikers die willen afkic ken graag door". "Mijn ervaring is dat druggebrui kers dikwijls een antenne hebben voor religieuze zaken. Door de si tuatie waarin ze leven zijn ze veel bezig met de zin van het bestaan. In de pastorale gesprekken die ik heb komt dat dikwijls aan de orde". "In onze vieringen komen men sen van allerlei slag. Sommigen zijn kerkelijk opgevoed, maar komen zelden meer in een kerk. Maar er ko men ook islamieten, mensen uit sekten en lui die nooit iets aan gods dienst hebben gedaan. In de ge sprekken die we hebben gaan we el kaar geen vliegen afvangen. Wel proberen we elkaar tot steun te zijn. Dikwijls vertellen mensen hun le vensverhaal, de teleurstellingen die ze hebben doorgemaakt en de vreugde die ze beleven. Soms lijkt het er wel eens op dat ze hier komen om te biechten, hoewel we niemand daartoe aansporen". "Dat stempel is ten onrechte op tachtig achteruit. De banden tussen wens dat probleem komt ons gedrukt", reageert Van Lier. het instituut en de Nationale Raad gehele onderwijs. Het is allemaal "We nemen het handelend optre- voor de Catechese, die onder direc- veel te fragmentarisch. Het leren den van God in ons leven wel dege- te verantwoordelijkheid staat van lijk serieus. Maar het is onmogelijk de bisschoppen, werden verbroken. Bidprentjes De vieringen zijn vrij simpel van opzet en bieden veel ruimte voor onderlinge gesprekken en gezellig heid. Er wordt altijd begonnen met een verhaal uit de Bijbel, verteld door èèn van de vier vaste voorgan gers die elkaar afwisselen. Momen teel wordt er een serie gehouden over Job en de wijze waarop hij leed aan het leven. Na het verhaal komt er een gesprek op gang, waarin ie dereen vrij is om te berde te bren gen wat hem of haar op het hart ligt. Aan het slot wordt er gebeden en gezongen. Dullaert: "In het begin ging het met het gebed wel eens mis. Vergeet niet dat gebruikers niet altijd even gedisciplineerd op treden. Er zijn er altijd wel een paar die behoorlijk onder invloed zijn. Maar geleidelijk aan zie je toch dat er meer eerbied komt". Ricus Dullaert (links) tijdens zijn inzegeningsdienst in Amsterdam. Naast hem de Amsterdamse gereformeerde ds. Douwe Wouters, die ook bij het werk van De Regenboog betrokken is. Onder de bezoekers is een vaste kern die geregeld terugkomt. Daar naast zijn er haast elke week wel nieuwe mensen. In de zomertijd duiken er ook nogal wat tijdelijke Amsterdammers op. Jitske: "Vaak zie je dat mensen komen omdat ze dan weer een adres hebben voor een kop koffie of een broodje. Maar dikwijls worden ze enthousiast door de sfeer en de ge sprekken en dan zie je ze later terug komen. Zelf zou ik de vieringen niet graag meer missen. Het leven en de dood zijn voor mij onderdeel van een groot mysterie. Het is fijn om daar met anderen over te praten. Ik geloof zeker dat er een God is, maar, vraag me niet hoe alles precies in el kaar zit, daar heb ik geen beeld van. We hebben het natuurlijk vaak over de tien geboden, over wat mag en wat niet mag. Ik heb er vooral van geleerd dat het ook voor jezelf beter is om in het leven bepaalde richtlij nen aan te houden". Met een kleine groep gebruikers heeft Ricus Dullaert een gespreks groep over Bijbelse onderwerpen. De groep geniet een gastvrij onder komen in de Nicolaaskerk en komt meestal op maandag bijeen. Het aantal druggebruikers in Am sterdam wordt geschat op zes- tot achtduizend. Onder hen zijn relatief veel buitenlanders en jongeren uit de etnische minderheden. Maar vol gens Ricus Dullaert neemt het druggebruik ook toe in yuppie- kringen. "Heroine en cocaïne wor den nog het meest gebruikt, maar in hogere inkomensgroepen duiken ook steeds nieuwe middelen op, zoals peppillen, XTC en crack. In die kringen heb ik weinig contac ten. Ik beperk me liever tot de men sen die met grote problemen kam pen door het gebruik". Hoewel hij door zijn werk ver af staat van het 'gewone' kerkelijke le ven, voelt Ricus zich gesteund door de kerken. "Er wofdt wel eens wat vreemd aangekeken tegen mijn functie, maar afkeurende reacties heb ik nooit gehad. Wel was er een keer een mevrouw die een envelop met bidprentjes opstuurde. Die moest ik maar uitdelen onder de druggebruikers, dan kwam het wel goed. De junks zelf vinden het een hele eer dat er speciaal voor hen een pastor is". Angst Met de meer evangelische bewegin gen die in de Amsterdamse scene actief zijn, heeft Ricus Dullaert wei nig kontakt. "Het gaat hen vooral om het evangeliseren. Wij leggen daar niet onze prioriteiten. Maar dat betekent niet dat we afwijzend staan tegenover dat werk". Nog even terug naar Jitske. Hoe wel ze nog geregeld bij familie in Friesland komt, zou het haar moeite kosten weer te aarden in het dorp van geboorte. "Je wordt als ge- bruikster toch met de nek aangeke ken. M'n ouders konden me niet mee naar de kerk nemen, omdat ze er last van kregen. De kerken in Friesland hebben weinig oog voor wat druggebruik betekent. In Am sterdam is gelukkig meer toleran tie. Bovendien wil ik hier blijven voor m'n vrienden. Sommigen vin den datje radicaal moet breken met je omgeving, wanneer je van de drugs af wil komen, maar ik wil mijn vrienden niet laten vallen". Bij een bloedonderzoek is vast komen te staan dat Jitske seroposi tief is, draagster van het hiv-virus. Soms bekruipt haar de gedachte dat het beter was geweest zich niet te la ten testen. "Je leeft nu wel in angst, hoewel het niet gezegd is dat ik ziek zal worden. En natuurlijk hoop je dat er iets gevonden Wordt tegen aids". LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Alblas. 11.45 oecum. stud.dienst, 7 ds. Alblas; Mare- kerk 10 ds. Groenendijk, Schevenigen, 5 ds. Koelewijn, Krimpen a/d I, 10 ds. Hortensius HA; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Van Hunnik, 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Wal- linga, Leiderdorp; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 pasteur Ribs; 'Stevenshof' (rk kerk Haagse Schouw) 11 ds. Koolstra afscheidsdienst. Acad. Ziekenhuis 10 pastoor Delemarre. Diakonessenhuis elke za 10.30 rk. dienst, en 10.30 ds. Van 't Hof. Endegeest zie Oegst- geest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10.30 dienst voor doven hr. Voogt; Oude Vest geen opgave; Mara- nathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; verzorgingstehuis Groenhoven 10 dr. v.d. Zwaan; Merenwijk zie hen/, gemeente. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Heida, Val kenburg, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steen- schuur) 9.30 ds. Den Hertog, 5 ds. Hogenbirk, Sassenheim. Geref. Gem. (zie onder Leider dorp). Geref. Gem. in Ned. (Bethlehemkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Maasdorp, Den Haag. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhors- tk. PieterskerKstr.) geen opgave. Baptistenge meente (aula 'Nieuweroord', Rijnsburgerweg 124) geen opgave. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 hr. T. Korf, 10.30 hr. J. Fa- ber. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Bethle- hemskerk Lammermarkt) geen opgave. Pink- stergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 4.30. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24); 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedag-adventisten ('De Ont moeting', Noordhofland V.schoten)elke za 10 tot 11 bijbelstudie, 11 tot 12 predikatie. Christe lijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 10, 11 en 12. Oud-Kath. K. (Zoe- terw.singel) 10, behalve 2e weekeinde van de maand: za 7. Rooms-Kath. K. Haagweg za 7, zo 10.30; Herensingel za 7, zo 9.30 en 11Rijn dijk (Stevenshof) za 7, zo 9.30; Steenschuur za 7, zo 8.30,10,11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerka- de za 7. zo 10; Lammenschansweg za 7, 10; Haarl.straat za 7, zo 10.30 en 12.15; Merehwijk zie hen/, gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Ad- ventskerk 9.30 ds. Jonkman. 6.30 ds. Borman; Kruiskerk 9.30 ds. Ommering; Opstandings- kerk 9.30 ds. v.d. Heiden, Haarlem; G. Herder kerk 9 ds. Mulder, 6.30 Vesper; De Bron 10.30 ds. G. Mulder, 6.30 avonddienst in G. Herder kerk; Ashram (Marsdiep) geen dienst; Ouds- hoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Me teoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk. 6.30 ds. Van Dis, Wassenaar. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. Wolthuis. Heemstede; Salv.kerk 9.30 ds.Bor- man. Assen. 6.30 ds. Ommering. Geref. K. Vrijg. (school Bospark, Beatrixl. 4) 9.30 en 5. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Janssens HA. 6.30 ds. Smouter. Rijswijk. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 dienst des Woords, 2.30 ds. A. v.d. Weerd. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9!30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Langhenkel, 6.30 ds. Agtereek. Bapt.gem. Noord (school Kalk- ovenw. 62) 10 N. van Gemeren. Volle-evang- .gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 A. v.d. Hoorn. Bapt.gem. Ichthus (aula mavo H. Dun- antweg 1) 10 br. Slagter, 6.30 br. S. v.d. Veen. Pinkstergem. 'Het Licht' (A. v. Burenlaan 15) 10. Christengemeente 'De Hoeksteen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) geen opgave. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7 (laatste zondag van de maand 5 u.). Remonstr. Gem. (Van Mandersloostr. 36) 10 ds. v.d. Laarse. Rk Kerk: Bonifaciusk. za 7, zo 9.45 en 11.30; Piusk. za 7. zo 9 en 10.30; De Bron za 7, zo 9.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 en 6. Geref- ./Herv. Gem. (geb. 'De Hoeksteen', Schweit- zerstr.-Bernhardstr.) geen opgave. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. R. Boogaard. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 -en 6.30 ds. C. v.d. Scheur HA; Salv.kerk 9.30 en 6.30 ds. L. Terlouw HA; Bethl.kerk (Nieu- werbrug) 9.30 en 6.30 ds. R.J. v.d. Hoef HA. Geref. Kertfgeen opgave. Geref. K. Vrijg. (Ich- thusk.) geen opgave. Geref. Gem. (Stations weg 17) 10 en 6.30. Evang.-Luth. Gem. geen opgave. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Kattenberg, Leiden, 6.30 ds. Haitsma; De Stek 9.30 ds. KJ. Jansen. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong. Chr. Geref. 9.30 ds. Oosting, 5 ds. Bij kerk, Delftt. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Mage. Volle Evang.gemeente 'Bethel' (Burg. Colijn- str. 83) geen opgave. n 5 ds. Mulder, Lunteren. Rk Kerk: 0 10 en 11.30; Anker za 7. o 9.30. k Kerk: dorp za 7. zo 10.30; Rijndijk HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Rothusz HA. De Ark 7 ds. Rothfusz HA. Geref. Kerk ('Hoek steen') zie Herv. Gem. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. Van Langevelde. Christen Gemeente (P. Breughellaan 36) 10 en 7 br. N. Verbaan. Rk Kerk: Mart. za 7, zo 9 en 11Jozefk. za 7, zo 10 en 11.30. Ontm.kerk 10 ds. v.d. Bank, Ede,"6.30 ds. Sloof. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-colle- ge) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 drs. Wamelink, 6.30 ds. v.d. Horst. Rk Kerk za 7, zo Bogaard. 6 drs. Hovius; O. Kerk 10 ds. H. Vis ser, 6 ds. Ten Voorde; Ichthusk. 10 drs. Hovi us, 6 ds. Christ; Pniélk. 9.30 ds. Ten Voorde, 6 ds. Volk; Maranathakerk (Rijnsoever) 1010 ds. C. van den Berg, 6 ds. Bogaard. Overduin 14.15 ds. Boonstra, Leidschendam. Herv. Gem. 'De Rank' (Helmbergweg 10) 10 mevr. J.W. Den Haas, Wassenaar. Geref. Kerk Vr- .l'erk 9.30 ds. Baas, Sassenheim. 5 ds. Van der Horst; Triumfatork. 9.30 ds. Van der Horst, 5 zie Vredeskerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 lees- dienst, 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-mavo) 9.30 ds. Brands, 7 ds. Zwarts. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. J. Veenen- daal. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. Van den Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 4 ds. Kuyt. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 hr. Van Groningen, Aalsmeer. Soefi (Zuidduin weg) elke 1e en 3e zondag, 4. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Tielkemeyer, 3 drs. v.d Lugt. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Lugt, HA. 7 ds. Tielkemeijer HA. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 e 6.30 ds. Doesburg; Scheppingsk. 10. Leythenrode geen opgave. Elis.-zieken- huis 9.30 ds. Schaap-De Vries. 10.45 rector Vijftigschild. Geref. Gemeente Leiden eo (kerk- geb. Hoofdstr. 73) geen opgave. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10. Rk Kerk za 7, zo 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hogendijk. Geref. Kerk 9.30 ds. C. van der Kooi. 7 ds. De Reus, Ter Aar. Rk Kerk za 7, zo 9.30 en 1115. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. P.C. t Hooft, Alphen. 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, af- HM M -1) vatori) 10,ds. v.d. Kwast, Amsterlveen, 7 Schuurman, Den Haag. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. J. van Dijken. Geref. Gem. 10 en 4ds. Ta- nis. Evangeliegemeente (Heereweg 52a) 9.30 hr. B. Piet. Rk Kerk: Agathakerk za 7. zo 10 en 11.30; Poelpolder za 7. zo 10.30; Mariakerk za 7, zo 9 en 10.15; Engelbew. za 7, zo 10. Van Mourik. Geref. Kerk geen opgave. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Weste rink, Bunschoten. Remonstr. Gem. 4 hr. Pen- nings, Nieuwveen. Evang. gem. (ver.gebouw 'De Rank', Regthuysplein) 12 nam. Rk Kerk za 7, zo 9 en 10.45. i 6.30. Ge- NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 hr. v.d. Kamp, Beverwijk. 7 ds. 't Hooft, Alphen a.d. Rijn. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Kraan. Chr. Geref. Kerk geen opgave. Rk Kerk za 7, zo 10. chem, Tiel, 6.30 ds. Wolthuis. Heemstede. Re monstr. Gem. 10ds. Meijering, Oegstgeest. Rk Kerk za 7, zo 10 en 11.30. 10.30. 1NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jer- oensk. (Binnen) 10 ds. Keuning, 5 ds. Vroegi- deweij; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Lapré; De Rank (Golfbaan) 10 kand. Burger. Waddinxveen. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kui per, 7 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma HA, 7 ds. Ruitènburg HA. Kapel W. v.d. Bergh-stichting 11 hr. De Ridder. 'Sole Mio' 9 ds Ruitenburg. Evang. centrum 'De Ark' (picképl. 110 J. van Duin, 7 A. v.d. Laak. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 mevr. ds. De Vries, Leiden. Rk Kerk Zee za 7. zo 10.30; Bin nen za 7, zo 9.30 en 11. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. A.v.d. Meij; De Zilk geen dienst. Rk Kerk Victork. za 7, zo 9 en 11Jozefk. za 7, zo 9 en 10.30; De Zilk za 7, zo 10.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will- .kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. Visch; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Stefert- Kroeze, Driebergen. Geref. Kerk 9.30 ds. Bou- ma, 4 dienst des Woords. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 10.30 ds. Hoogen- doorn, Waddinxveen, 4.30 leesdienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 br. Bouma, 4 geen opgave. Van Wljckerslooth 4 ds. Vegter. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk za 7, zo 9 en 10.30. RUNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 7. Chr. Geref. K. 9.30 dienst des Woords, 10 ds. Bolten, Schiedam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentiuskerk 9.30 ds. G. Boer, Zeist. 5 ds. Van Niel; Bethelkerk 9.30 ds. Van Niel. Geref. Kerk Petrakerk 9.30 ds. Terpstra, 5 ds. Cziria; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Cziria; Maranathakerk 9.30 ds. Rib- k, 7 ds. Terpstra. Geref. Kerk Vrijg. 10 en RUPWETERING: Rk Kerk zo 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Vol- lebregt. Geref. Kerk 9.30 ds. Biewinga, 7 zie Herv. Gem. Chr. Geref. K. 10 en 7 ds. Hogen- birk. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) geen dienst. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30. Geref. Kerk 9.30 en 6.30. Rk Kerk Aardam za 7, zo 9 en 12; kerk Langeraar za 7, zo 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 6.30 dr. C. Vermeulen. Geref. Kerk 9.30 drs. Oegema, 6.30 ds. Cziria. Geref. K. Vrijg. 9.30 ds. Hout- (British school in The Netherlands, J. v.~ Hoof- laan 3) 10.15 anglicaanse dienst. Aula-basis- gemeenschap (in 'Onderdak') 10. 9.30 ds. Kunz, 6.30 ds. Luns. Lunteren; Bet- helk. 9.30 kand. Stam, Houten, 5 kand. Groe- neboom, Capelle a.d. IJssel; Imm.kerk 9.30 ds. Onstein, Adam. Geref. Kerk Kruisk. 10.15 en 5 ds. De Moor; Ontm.kerk 9.30 ds. Bongers. Ge ref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.30 en 2.45 ds. Hoog- endoorn. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30 leesdienst. Remonstr. Gem. 10 ds. Thieme-Tiesing, Boskoop. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4 ds. Zoutendijk, Utrecht; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Mes- siask. 10 hr. P.C. Taal; Dorpscentrum 9.30 ds. Van Dis. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Vlijm, Voor schoten, 7 ds. Mink, Katwijk. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 dr. Buitkamp, Krimpen a/d IJssel. RK Kerk Jozef za 7, zo 9.30 en 11Will, za 7, zo 9.30 en 11GH za 6. zo 10.30. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Van 't Hof. Geref. Kerk 9.30 ds. F. v.d. Bos, Gouda, 6.30 6.30 ds. Fernhout, Alphen a.d. i. Gem. 9.30. Geref. Kerk ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 prof. Berk hof. Rk Kerk St. Jan za 7.30, zo 9.30; Chr. Dienaark. za 7. zo 10. Meerburgkerk H. Rijndijk KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 d. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. OUD-ADE: Rk Kerk za 7. zo 9. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Schaap, 7 ds. Vlijm; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Bruin, 7 zie Dorps kerk; 'Rehoboth' (Van Leeuwenhoekkade) 9.30 ds. Volk. 4.30 kand. C. Molenaar. Hulp en Heil-kerk ('Schakenbos', Leidschendam) 10 ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Dubbeldam. Geref. Kerk 9.30 drs. Den Braber, Vries. 6.30 ds. G. Mulder, Alphen a.d. Rijn. Re-

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17