'Op een kleinere school krijgt kind meer aandacht' Universiteit passeert eigen docent en benoemt gepensioneerde prof Schooldirecteuren uit Leiden en Lisse hekelen schaalvergroting 'Zo slecht als de arbeidsinspectie voorstelt is het nu ook weer niet' T\TTTTT Rumoer om hoogleraarschap internationaal privaatrecht LEIDEN - De Leidse universiteit heeft emeritus-hoogleraar prof. J.E. Deelen (65) uit Tilburg benoemd voor de leerstoel Internationaal pri vaatrecht. Ze heeft dit gedaan nadat een eerdere kandidaat voor deze post door het faculteitsbestuur ter zijde is geschoven. Prof. Deelen ver vult de functie tijdelijk, tötdat er een andere, jongere kandidaat is ge vonden. Wanneer die komt is echter niet duidelijk. Het faculteitsbestuur is namelijk niet van plan op korte termijn een nieuwe sollicitatie-pro cedure te beginnen. Prof. Deelen houdt op 14 september zijn inaugu rele rede. Na het vertrek van de vorige hoogleraar Internationaal privaat recht, prof. J.P. Verheul, stelde de faculteit een speciale benoemings commissie in. Deze commissie - die onder leiding stond van prof. P.H. Kooimans - droeg in maart van dit jaar unaniem een interne kandidaat voor: de Leidse hoofddocent me vrouw I.S. Joppe. Vlak voordat de benoeming in de faculteitsraad zou worden behandeld besloot decaan J.H. Nieuwenhuis van de rechtenfa culteit dat de vacature voorlopig niet vervuld zou worden. De facul teitsraad steunde die beslissing la ter. Prof; Deelen, die al sinds vorig jaar oktober op tijdelijke basis werkzaam is bij de faculteit, werd daarna verzocht de hoogleraar-ta ken op zich te nemen. Waarom de benoeming van me vrouw Joppe niet is doorgegaan, is onduidelijk. Alle betrokkenen in deze zaak weigeren commentaar te geven. Decaan Nieuwenhuis wil zelfs niet eens bevestigen of er ooit een voordracht heeft plaats gehad. Wel wil hij kwijt dat Deelen ten minste één jaar in dienst blijft bij In ternationaal privaatrecht. Hij noemt het trouwens niet ongebrui kelijk dat een gepensioneerd hoog leraar tijdelijk in dienst treedt bij een andere universiteit. "Het is va ker voorgekomen", aldus Nieuwen huis, die zegt gelukkig te zijn met de oplpssing die nu is gevonden. Waar om er nog geen sollicitatie-procedu re is begonnen voor een definitieve invulling van de vacature, wil de de caan niet vertellen: "Dat is des raad kamers". AZL krijgt toestemming voor unieke polikliniek seksuologie LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis Leiden krijgt bin nenkort een polikliniek voor behandeling van vrouwen en meisjes met seksuele proble men en de opvang van slachtof fers van seksueel geweld. Het AZL noemt de polikliniek qua omvang en opzet uniek uniek voor Nederland. Staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) heeft een half miljoen gulden toegezegd. Met dit budget kan de polikli niek worden bemand met twee gynaecologen, twee psycholo gen, een maatschappelijk wer ker en een secretrariaat. De afdeling gynaecologie van het AZL is al lange tijd bezig om een polikliniek seksuologie van de grond te krijgen. Huisartsen, medewerkers van de Riagg's en andere hulpverleners merken dat de ernst van de seksuele problematiek en de opvang van incestslachtoffers hun deskun digheid vaak te boven ging. Ook voor deze groep zal de polikli niek een belangrijke functie kunnen gaan vervullen, want een van de doelstellingen is om voor bij- en herscholing van hulpverleners zorg te dragen. De polikliniek is ook toegan kelijk voor patiënten van buiten de Leidse regio en dat was mede een reden voor het ministerie om toestemming en geld voor de plannen van het AZL te geven. Zodra het deskundigenteam is gevormd en er een passend onderkomen is gevonden, kan de polikliniek de deuren ope nen. Naar verwachting zal dat begin volgend jaar zijn. DOETINCHEM - De kans bestaat dat de anti-drugs fietstocht voor po litiemensen toch doorgaat, zij het in een aangepaste vorm. Dat zegt Hans Stoop, vice-voorzitter van de Ne derlandse afdeling van de Interna tional Police Association, die zetelt in Krimpen aan de IJssel. Stoop voegt er echter aan toe dat het nu nog slechts een idee betreft, dat al leen kans van slagén heeft als er vol doende sponsors worden gevonden om het geheel te bekostigen. Op die wijze, zo stelt Stoop zich voor, kun nen veel problemen die her en der zijn gerezen, worden weggenomen. Stoop: "Er is nu ineens van alles aan de hand. Ton Wiggers van het organisatiebureau Maran in Ter- borg liet gisteren weten dat de fiets tocht tóch kon doorgaan. De 450 be trokken Nederlandse agenten zou den met een tocht door een Euro pees land financieel en sportief schadeloos worden gesteld. Ik heb Wiggers gevraagd hoe hij zoiets pu bliek kon maken. Zo worden im mers verwachtingen gewekt die ab soluut niet waar kunnen worden ge maakt. Hij ontkende echter in alle toonaarden dat hij iets dergelijks had gezegd". Kritiek op organisatie Misschien toch fietstocht politie "Waar het mij nu om gaat, is heel voorzichtig de mogelijkheden te peilen of er alsnog iets op de rails kan worden gezet. Misschien een tweedaagse tocht door de Benelux, door Nederland, 't maakt niet uit. Wij zouden achteraf het leed voor veel gedupeerden kunnen verzach ten. Maar als de sponsors wegblij ven, kunnen we alle plannen ge voeglijk vergeten. We hebben een luchtballon in handen die we voor zichtig willen opblazen". Stoop zegt zelf als politieman bij de grote groep gedupeerden te be horen. Ook hij betaalde dus vooruit om aan de fietstocht door de States mee te kunnen doen. "We waren met professionals bezig om dit alle maal op poten te zetten. Zelfs in m'n stoutste dromen had ik niet kunnen verwachten dat dit zo mis kon gaan". "Ik moet er niet aan denken leiding te geven aan een bak met 500 kinderen", verzucht Anneke van den Boogaart, directeur van de openbare basisschool De Morskring in Leiden. "En dat is bovendien absoluut niet in het belang van het jonge kind", vult directeur van de rooms-katholieke school de Beekbrug in Lisse, Francis Fens, aan. Hoewel ze in een heel verschillende posities verkeren, zitten de beide directeuren toch op een lijn met hun mening over de voorstellen tot schaalvergroting van het basisonderwijs. Beiden vinden het een 'onzinnig plan' om alle basisscholen met minder dan 250 leerlingen op te heffen. LEIDEN/LISSE - De Morskring in Leiden telt ongeveer 280 leerlingen en zit dus boven de norm van 250 kinderen die de projectgroep schaalvergroting basisonderwijs stelt in haar deze week verschenen rapport. Hoewel Anneke van den Boogaart dus rustig kan ademha len, is ze zeer verontwaardigd over de plannen. Volgens haar heeft de projectgroep van het ministerie van onderwijs alleen maar willen be knibbelen op de centen. "Dit plan treft de kinderen, ouders en de leer krachten. Het onderwijs is er abso luut niet mee gebaat. Het argument van kwaliteitsverbetering van gnote scholen is nergens op gebaseerd. De kwaliteit van een school staat of valt met de kwaliteit van de leerkrach ten en de organisatie". "Uit dit rapport blijkt weer eens de enorme kloof tussen onderwijs veld en politiek Den Haag", ver volgt de Leidse schooldirecteur. "Het jonge kind dat moet gaan rei zen en terecht komt op een hele gro te school is hier absoluut niet mee gediend". In Leiden en de regiogemeenten zou de schaalvergroting betekenen dat het merendeel van de scholen een fusiepartner zou moeten zoe ken. Inmiddels is het plan uit alle hoeken van de onderwijswereld massaal gekraakt. Ook de bonden wijzen het voorstel af. Het zou hier gaan om een ordinaire bezuini gingsmaatregel en de argumenten zouden flinterdun zijn. Van den Boogaart: "Geen enkel onderzoek heeft ooit uitgewezen dat een grote re school kwalitatief beter zou zijn. De commissie heeft alleen gerede neerd in termen van management en efficiency, maar naar de pedago gische en inhoudelijke kant is niet gekeken. Als je meer kwaliteit wil, moet je geld investeren en niet be zuinigen". Volgens de Leidse gaat het voor stel van de projectgroep in het ge heel voorbij aan wat goed is voor de kinderen. "Vergeten wordt gewoon dat wij werken met levend materi aal. Kinderen hebben aandacht no dig in een voor hen vertrouwde om geving. Een grote school met 500 leerlingen, het ideaal volgens de projectgroep, is onveilig en slecht vóór de hele kleintjes". Levensgevaarlijk "Het wordt eindelijk eens tijd dat we rust krijgen", benadrukt Francis Fens, de kersverse directeur van de kleine rooms-katholieke school in De Engel, een gehucht tussen Lisse en Sassenheim. Haar school telt 130 leerlingen en zou dus moeten ver dwijnen. Voor de hand ligt een fusie met katholieke scholen in Lisse. Fens: "Verontruste ouders hebben mij al benaderd en benadrukt dat ze niet van zins zijn hun kind helemaal naar Lisse op school te doen. Als die kleintjes op de fiets over die drukke Heereweg moeten, dat is levensge vaarlijk. Pendeldiensten en open baar vervoer kosten geld en tyd en al die benzine komt ook het milieu niet ten goede. Bovendien: we heb ben de laatste jaren al zoveel voor onze kiezen gekregen met de vor ming van de basisschool. Een fusie brengt weer verschrikkelijk veel onrust in de tent en dat komt de school ook niet ten goede". Van den Boogaart gelooft niet dat een grote school van ongeveer 500 kinderen in het belang van het kind is. De projectgroep ziet die school- omvang als een ideaal voor de basis school. Zo'n grote school zou meer mogelijkheden hebben voor organi satie en inrichting van het onder- wijs, de capaciteiten van leerkrach ten zouden beter worden benut en de directeur kan worden vrijgesteld van het geven van de onderwijs. Ook de verwijzing van leerlingen naar speciaal onderwijs zouden r de Leidse basisschool De Morskring: "Veiligheid en geborgenheid komen i (foto Henk Bouwma kunnen worden beperkt omdat een grote school deze kinderen zelf zou kunnen opvangen. De beide schooldirecteuren zien niets in deze redenering. Fens: "Juist op een kleine school kun je een zwakke leerling beter in de ga ten houden. En als een kind bij voorbeeld ernstige spraakmoeilijk heden heeft of gedragsproblemen, dan kunnen ze daar op een grote school ook niet veel aan doen. In die gevallen moeten kleine èn grote scholen toch verwijzen naar een school voor speciaal onderwijs met gespecialiseerde leerkrachten". De Leidse directeur vindt het be langrijk dat het voor de onderwijs krachten werkbaar blijft op school en dat de sfeer goed is. Voorwaarde daarvoor is volgens haar dat de school niet te groot is. Van den Boogaart: "Op zo'n grote bak met 500 leerlingen gaat besluitvorming trager als je met zoveel mensen te maken hebt. Bovendien wordt het veel zakelijker terwijl ik dat infor mele contact juist zo belangrijk vind. Als directeur moet je volgens mij ook het contact met de onder wijspraktijk en de kinderen niet i) verliezen. Een school is niet alleen een leerinstituut maar vormt ook mensen. En die mensen moet je rust, tijd, veiligheid en geborgen heid bieden". Fens sluit zich daarbij aan. "Op onze school kennen de leerkrachten alle kinderen en ook de ouders met wie we een intensief contact heb ben. Juist die veiligheid en gebor genheid is zo belangrijk, vooral voor de kleinere kinderen. Speciale projecten zoals een musical en bij zondere vieringen doen wij op school dan ook met alle leerlingen en dat komt de sfeer ten goede". Buurtfunctie De Lisser schooldirecteur bena drukt dat haar school bovendien een belangrijke buurtfunctie ver vult in de kleine dorpsgemeen schap. "Bij ons is sprake van een be langrijke wisselwerking tussen de school en de buurt. Zo hebben we bij voorbeeld een waardevol con tact met de speeltuin. School en ge zin moeten een eenheid zijn in een kleine gemeenschap. Kinderen moeten op school ook vriendjes kunnen maken met kinderen uit hun buurt. Juist dat sociale aspect van een school is zo belangrijk". Fens heeft een hard hoofd in het samengaan met scholen die een an dere signatuur hebben. "Waar blij ven we met onze katholieke identi teit als we met een openbare of pro testants-christelijke school moeten samenwerken? Ouders moeten voor een katholieke school kunnen kiezen, die vrijheid moet er gewoon zijn". Diezelfde mening is de direc teur van de openbare basisschool toegedaan. "Ouders hebben recht op die keuze, de school is immers een afspiegeling van de maatschap pij. Een eenheidsworst is boven dien ook niet goed voor het onder wijs". Of ze acties gaan voeren tegen het plan, weten de schoolleiders nog niet. "Ik ben blij dat er nu van alle kanten zoveel kritiek op het rapport is. We moeten met zijn allen massaal nee zeggen. Ook ouders moeten hun stem laten horen, zij hebben macht", is Van den Boogaart van mening. Fens: "Het moet nu einde lijk eens afgelopen zijn met idiote voorstellen. Eindeloze bezuinigin gen en fusies gaan ten koste van het onderwijs en het kind is de dupe. De onderwijskundigen die dit heb ben uitgedacht, hebben volgens mij nog nooit voor de klas gestaan". In Amsterdam worden elke dag 14 auto's gestolen LEIDEN/DEN HAAG - In de eerste zeven maanden van dit jaar is het aantal diefstallen van auto's, vrachtwagens cn motorfietsen met 13 procent gestegen ten opzichte van de zelfde periode in 1989. Vorig jaar werden in zeven maanden tijd 10.582 diefstallen van voertuigen gemeld, dit jaar is dat aantal 11.953. Dit blijkt uit cijfers van de Centrale Re cherche Informatiedienst in Den Haag. De vier grote steden nemen bijna de helft van het aantal gestolen voertuigen voor hun rekening. Koploper is Amster dam, waar in de eerste zeven maanden bijna 3000 voertui gen werden gestolen, zo'n 14 per dag. Rotterdam komt op de tweede plaats en Den Haag op de derde. De rijkspolitie in deze regio kreeg eveneens met een stij ging van het aantal gestolen voertuigen te maken: 216 in de eerste zeven maanden van 1989 en 268 over dezelfde pe riode dit jaar. Leiden laat een teruglopende tendens in auto diefstallen zien: in 1987 191, in 1988 151 cn in 1989 146. Ook in Alphen aan den Rijn dalen de cijfers iets, In de gemeente Haarlemmermeer neemt het aantal autodiefstallen flink toe, van 149 over de eejrste ze ven maanden van '89 naar 185 in dezelfde periode dit jaar. Betonfabrieken houden werkomstandigheden goed in de gaten Landbouwschap pleit voor 'groene benzine' DEN HAAG - De overheid gaat in het milieubeleid voorbij aan de mo gelijkheid om fossiele brandstoffen te vervangen door brandstof uit landbouwgewassen. 'Groene benzi ne' heeft minder nadelen voor het milieu. De kooldioxide die bij ver branding vrijkomt is eerder door de plant vanuit de lucht opgenomen. Het Landbouwschap schrijft dit aan de Tweede Kamer als reactie op het Nationaal Milieubeleidsplan- plus (NMP-plus). Eind augustus be ginnen in de Kamer de hoorzittin gen ter voorbereiding van de parlé- mentaire behandeling van het milieuplan. Door de produktie van groene brandstoffen (bij voorbeeld uit koolzaad) wordt Nederland ook minder afhankelijk van olieprodu cerende landen. De landbouw kan verder grondstoffen vervaardigen voor afbreekbare verpakkingen, zo schrijft het schap. Zo kan de sector helpen de afvalproblemen op te los sen. De mogelijkheden van 'agrifi catie' moeten dan ook serieus wor den onderzocht. Het is jammer dat de overheid hier in het NMP-plus geen geld voor heeft gereserveerd, aldus het Landbouwschap. Het schap betwijfelt of de ramin gen van de extra kosten door het milieubeleid voor de landbouw wel juist zijn: 805 miljoen gulden per jaar. Dit bedrag wijkt niet veel af van de vorige versie van het NMP, terwijl de milieu-eisen sindsdien zijn verscherpt. Het schap vraagt zich dan ook af of die eisen voor de boeren financieel haalbaar zijn. Maar ook op technisch vlak zouden de extra wensen van de overheid weieens onhaalbaar kunnen zijn. REGIO - "Het is een kwestie die de aandacht heeft van de bedrijfstak. Er is al veel aan gedaan en er zal nog veel moeten gebeuren. Maar nie mand zal ontkennen dat het een be langrijke zaak is". Algemeen-direc teur W. Zandbergen van onder meer het .Koudekerkse bedrijf Schokbe- ton geeft toe dat de arbeidsomstan digheden in de betonindustrie niet optimaal zijn. Zo slecht als de Rot terdamse Arbeidsinspectie het voorstelt, is het echter ook weer niet. Althans niet bij zijn bedrijf. Verschillende van zijn collega's in de regio komen met soortgelijke uitspraken. Het werk in betonfa brieken is zwaar, maar niet onge zonder dan in andere zware indus- triebedrijven. Al kan er aan de ar beidsomstandigheden in deze be drijfstak nog het nodige worden verbeterd. De Rotterdamse Arbeidsinspec tie meent echter dat het werk bij be- tonwarenfabrieken ronduit onge zond en onveilig is. De inspectie komt tot deze conclusie na een uit gebreid onderzoek in de Rotter damse regio onder een groot aantal van deze bedrijven. Het onderzoek werd ingesteld na meldingen over de beroepsziekte silicose - de zoge heten 'stoflongen'. Volgens de inspectie blijken beton- warenbedrijven inderdaad zelden of nooit maatregelen te nemen te gen stofoverlast. Voorts lopen werknemers bij een flink aantal be drijven het risico gehoorbeschadi- gingen te krijgen doordat de de ma chines te veel lawaai maken en doordat mensen onvoldoende wor den voorgelicht over beschermende maatregelen. Bovendien bleken de machines bij de helft van de onder nemingen in de Rotterdamse regio gebreken te vertonen. Al met al is het ziekteverzuim hierdoor aanmer kelijk hoger en komen ook veel meer werknemers in de wao terecht dan bij anderssoortige bedrijven. Zandbergen ontkent dit laatste. "Het is bij ons niet hoger dan bij an dere zware bedrijven. Daarmee wil ik niet beweren dat we niet ons best moeten doen het ziekteverzuim te rug te dringen. Daar gebeurt echter al het nodige aan. We hebben in overleg met de Basisgezondheids dienst een arbeidsomstandigheden- plan opgesteld, dat we stukje bij beetje ten uitvoer brengen. Om maar wat te noemen: niet zo lang ge leden moesten we een gedeelte van het machinepark vernieuwen. Toen hebben we meteen apparatuur aan geschaft die voldoet aan de nieuw ste geluidsnormen. Dat is een forse investering, maar het is nodig". Volgens Zandbergen besteedt Schokbeton ook de nodige aan dacht aan voorlichting over be schermende maatregelen. "Er wor den geregeld bijeenkomsten gehou den waarop we mensen wijzen op de noodzaak van gehoorbescher- ming". De overlast van stof wordt waar mogelijk bestreden, stelt Zandbergen. Ongenuanceerd Directeur J.A. Bos van de gelijkna mige Alphense en Koudekerkse be tonbedrijven vindt de conclusie van de Rotterdamse Arbeidsinspectie 'erg ongenuanceerd'. "De omstan digheden zullen bij de verschillen de bedrijven ongewtijfeld sterk uit een lopen. Ik ben er echter van over tuigd dat de bedrijfstak in het alge meen zijn best doet om de proble men terug te dringen". Het gevaar van stofbesmetting is bij Bos Beton niet zo groot, meent de directeur. "We hebben een veeg- machine die één keer per dag rond rijdt. Verder wordt de uitstoot van stof door de verschillende machi nes geregeld onderzocht". Het ziek teverzuim bij de Alphense vestiging - 12 procent - en het Koudekerkse bedrijf - 8 procent - noemt hij niet overdreven hoog. De geluidsbelas ting bij de twee bedrijven voldoet aan de oude normen - 90 decibel. "Niet aan de nieuwe normen, dat geef ik toe. De limiet is onlangs te ruggebracht tot 85 decibel. Daar zullen we, als machines vervangen moeten worden, rekening mee hou den". Een woordvoerder van het Lisse- se bedrijf Jonker Beton verklaart dat het ziekteverzuim bij die onder neming vrijwel nihil is."Zoals er ook nauwelijks mensen in de wao terecht zijn gekomen. Van stofover last, laat staan het risico van stoflon- gen, is de Jonker-zegsman niets be kend. "We hebben hier een heel goede afzuiginstallatie". Voorlich ting over gehoorbescherming wordt volgens hem regelmatig ge houden. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Een bewoner der Sarphatie- straat te Amsterdam heeft aan gifte gedaan van de vermissing van een pakje diamanten, ter waarde van f 10,000 uit den bin nenzak van zijne jas, hangende in de gang zijner woning. - Welke hooge prijzen tegenwoor dig betaald worden bleek, naar men uit de Betuwe meldt, uit de dezer dagen te Ophemert, Ijsen- doorn en Echteld gehouden ver- koopingen. Zeven perceelen ui- terwaardsche weilanden, groot ruim 26 HA., werden ingezet op de hooge som van 90,900 behal ve de onkosten: d.i. tegen onge veer 4000 per HA. - Bij een twist te Koudekerk aJd Rijn tusschen twee bejaarde vrouwen heeft de een de andere met eene zware handbijl eene wonde aan het voorhoofd toege bracht van 3'5 centimeter lengte en waarbij de hersenpan werd blootgelegd. De beschuldigde verklaart hare tegenstander wel met beide handen aan het hoofd gegrepen, naar geen bijl gehan teerd te hebben. (N.R.C.) Vijfentwintig jaar geleden: - Nog geen open doekjes en nog geen applaus op Broadway voor het „nationale kleinkunstbezit" Toon Hermans. „Een beetje sfeer opdoen, misschien wat schrijven en in ieder geval veel kijken naar de mensen", zo omschrijft Toon Hermans het doel van zijn reis naar Amerika, die gister middag aan boord van het H.A.L.-passagiersschip „Nieuw Amsterdam" begon. Het bezoek aan New York - sa men met zijn vrouw - maakt een belangrijk deel uit van zijn grondige voorbereiding op de Amerikaanse one man show, die vermoedelijk volgend voorjaar in het Golden Theater (1000 plaatsenop Broadway in pre mière zal gaan.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15