TAD LEIDEN Fraude schouwburg nog altijd niet opgelost Ex-voorzitter heeft kritiek op bestuur ouderenbond Overstekende eenden zorgen voor ravage Tsjechische kinderen vinden Leiden 'schoon' 'ANBO komt beloften niet na' s LEIDSCH m DAGBLAD DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 Kagie niet verdacht van wegnemen 132.000 gulden LEIDEN Politie en iusti- Kagie wordt onder meer tenlaste- ties ingediend bij de schouwburg, tip ziin er niet in eeslaaed om gelgd verduistering van een bedrag Het gemeentebestuur legde Boelen j S van 15.000 gulden. Over dit bedrag een berisping op. De directeur heeft de verdwijning van de beschikte hij bij de organisatie van inmiddels ontslag genomen. Hij 132.000 gulden bij de Leidse het Volksdansfestival in 1984. Ook wordt mediadirecteur bij het be- Schouwburg op te lossen. De voormalige adjunct-di- ^frTrk. KaJg.e i recteur van de schouwburg, - H. Kagie, wordt niet langer verdacht van verduistering i tv-regissèur John 1 drijf Eest. De affaire had ook politieke ge wordt hij verdacht van valsheid geschrifte bij het declareren van overwerk. Kagie zou ook onterecht ro_ reiskosten hebben gedeclareerd. volgen. Wethouder Kuijers - verant Van ditzelfde feit wordt ook di- woordelijk voor de schouwburg - recteur Boelen verdacht. Hij zou werd onvoldoende toezicht verwe- va 2~n n n P11 Tri pn K a'pip ook k°sten hebben verhaald op de ten. Hij moest uiteindelijk het veld van idz.uuu guiaen Kagie schouwburg van zaltelijke bespre. ruimen. moet op 4 oktober tegelijk kingen die nooit hebben plaatsge- Kagie heeft intussen laten weten met directeur F. Boelen voor had. weer bij de gemeente aan de slag te willen, 'het liefst bij de schouw- Persofficier Welschen verwacht burg'. Hij zegt dat het eisen van niet dat indien deze zaken bewezen schadevergoeding voorlopig op het verdachten in deze zaak. de rechtbank verschijnen. Volgens persofficier Wel- 1UCI Udl U1U1C1I UWC ZORCIl UCWCZCII ocnaucvcigucuiiig vuunupig op J geen worden, de rechtbank tot veroorde- tweede plan komt. "Het gaat mij j i_x j i- ling tot hoge straffen overgaat. Hij om dat mijn eer en goede naam wor- sluit zelfs niet uit dat de verdachten den gezuiverd. Nu ik niet meer er met een geldboete vanaf komen, word verdacht van het verduisteren van 132.000 gulden is dat al een Nu Kagie niet langer wordt ver- enorme stap in de goede richting, dacht van diefstal van geld, moet De grote vraag voor mij blijft echter, het gemeentebestuur hem vermoe- wie heeft dat geld dan wel weggeno- delijk weer werk aanbieden. Het ge- men". meentebestuur had Kagie ontsla- De woordvoerder van de gemeen- gen omdat malversaties werden te 0 Scheepbouwer wil nog wei- vermoed bij een Volksdansfestival nig over deze kwestie zeggen. Hij in 1984. Ook zou hij via de schouw- acht het niet waarschijnlijk dat Ka- burg een videorecorder hebben ge- gie weer bij de schouwburg aan de kocht en niet hebben afgerekend. 5lag gaat »Het lijkt mij dat de ar- Dit ontslag werd later door de amb- beidsverhoudingen daar te zeer zijn tenarenrechter ongedaan gemaakt, verstoord". Indien Kagie veroordeeld zou wor den wegens verduistering van het geld, zou dat wel zijn ontslag heb ben betekend. Kagie staat nu nog steeds op de loonlijst van de ge meente, maar werkt niet. De ontdekking van het verdwij nen van 132.000 gulden, eind no vember vorig jaar, was het begin van een zaak die later als 'Schouw burgaffaire' door het leven zou gaan. Toen de adjunct-directeur be gin van dit jaar geld uit de kas van de schouwburg nam, wat hij naar zijn zeggen eerder had voorgescho ten, werd hij gearresteerd. Kagie bleef echter ontkennen iets met de diefstal van 132.000 gulden te ma ken te hebben. i aantal cadeautjes c LEIDEN - Overstekende eenden waren er gisterochtend de oorzaak van dat vier automobilisten op de Oegstgeesterweg hun auto in de kreukels reden. Een lesauto op de rechterweghelft van de Oegstgees terweg schoot in de ogen van de daarachter rijdende automobilisten niet erg op. Een 50-jarige Leidenaar die er achter reed besloot de lesauto in te halen. De automobilist in de lesauto reed echter niet voor niets lang zaam. Een groep eenden die de weg overstak was de reden voor de lage snelheid. De inhalende Leidenaar moest toen hij de eenden in het oog kreeg plotseling afremmen. Drie automobilisten achter hem deden hetzelfde, maar te laat. De vier auto's reden bovenop el kaar en raakten alle vier zwaar be schadigd. De lesauto liep geen scha de op. 'De mensen in dit deel van Europa zijn zo mooi' LEIDEN - Leiden is een mooie erg schoon. "Bij ons is het veel vie- ontvangen door loco-burgemeester stad, met prachtige oude, kleurrijke zer, er ligt overal papier en andere Hettinga. gebouwen die 'net een plaatje zijn', troep op de grond. Er zijn niet ge- De 22 kinderen maken Er is veel groen, de mensen zijn aar- noeg mensen om dat op te r dig, en opvallend genoeg vinden de vertellen ze in de hal Tsjechische kinderen de stad ook huis waar ze gistermiddag werden Politie achtervolgt dronken bestuurder LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond, na een achtervolging door de stad, een 33-jarige Leide naar gearresteerd die onder invloed van alcohol achter het stuur zat'. De man reed schansweg in een auto uitlaat over straat sleepte. Dit ver oorzaakte de nodige herrie en een flinke vonkenregen. Toen de automobilist van de poli tie een stopteken kreeg gaf de Lei denaar, in plaats van te stoppen, gas. De politie achtervolgde de man tot op de Oude Herensingel Later werd ook directeur Boelen gearresteerd. Hij had valse declara- Feest in Luifelbaan LEIDEN In en rond winkelcen- de Lammen- trum De Luifelbaan op het Vijf Mei- de plein worden donderdag 23, vrijdag 24 en zaterdag 25 augustus de 'Mid zomerfeesten' gehouden. Er staan kermisattracties opgesteld, en er is een braderie met hobbymarkt. Kinderen kunnen zich laten schminken, er zijn prijsjes te win nen met de marmottenbaan en spel letjes als balletje hooghouden, pe- kans zag de Leidenaar klem te nalty schieten en schieten op LEIDENBORN IN HET 'ZOLLGRENZBEZIRK' t langs verschillende Westeuropese het stad- steden. Einddoel is Helsinki waar ze de burgemeester tekeningen zullen aanbieden over het onder- kinderen van wie de ouders daar werken zijn weieens in West-Euro pa geweest". Wat hen erg opvalt, vertellen ze, is dat de mensen in dit deel van Euro- zijn. "Mensen in werp 'vrede'. Dit in verband met de Tsjechoslowakije verdrietig uit, ze kijken angstig", leggen de kinderen uit. "Maar dat De tekeningen halen ze op in alle verandert nu wel", haast de groep steden die ze aandoen. Uit handen zich te zeggen. i Hettinga kregen ze gisteren de tekeningen die gemaakt zijn door leerlingen van de Leidse Teldérs- school. De kinderen zijn afkomstig uit En na de lofzang op het westen, laten ze merken dat ze toch ook erg trots zijn op hun eigen land. "Praag heel mooi, daar zijn ook veel oude R.J. Stammers uit de rijden.dDaarë^ groot gatenbord. Verder kunnen Opaalstraat fotografeer- - - bezoekers het rijbewijs'fietsen op antieke fietsen' halen. Diverse orkesten zoals De Len- co's en Dansorkest De stalen band de muzikale omlijsting. Het feest duurt donderdag e 10.00 tot 21.00 uur e 10.00 tot 17.00 uur. list zich nog hevig tegen zijn houding. Omdat hij onder invloed bleek van alcohol, en mogelijk andere stoffen, werd hem een bloedproef zorgen afgenomen. De man is ingesloten. i het grensgebied i Luxemburg en West- Duitsland twee verwij zingen naar Leiden; Lei- denborn en Daleiden. De redactie van deze i'vrij- krant houdt deze zomer een actie waarbij vakan tiegangers wordt ge vraagd om in het buiten land verwijzingen naar Leiden te fotograferen of zelf aan 'Leiden promotie' te doen. De leukste inzen dingen worden in de krant geplaatst en komen in aanmerking voor een prijs. Het prijzenpakket be staat uit een eerste prijs van 150, een tweede van 100 en twee derde prijzen van 50 gulden. De prijzen worden in september uit gereikt door burgemees ter Goekoop, die ook in de jury zit. Tot 15 september kan er nog worden ingestuurd naar de stadsredactie Leidsch Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden. Ver geet niet uw naam en adres te vermelden, wat de foto voorstelt en waar die is gemaakt. Stichting Summer Jazz verwacht 15.000 bezoekers LEIDEN - De stichting Summer Jazz verwacht 15.000 bezoekers op het jazzfestival dat zaterdag 25 au gustus voor de zesde keer wordt ge houden. In de Doezastraat, de Kaiserstraat en op de Boisotkade en het Rapen burg worden verschillende soorten jazzmuziek ten gehore gebracht. Uitgenodigd zijn onder meer Ber nard Berkhout and his Swingma- tes, Daisy Bell en Dolf del Prado, The swinging crash, The Mill Base Band, Frits Landesbergen Big Band, Hans Dulfer The Koenen Band, en Agerbeek/Frits Kaatee Groups. Dit jaar doet voor het eerst ook het Leidsch Studenten Jazz Gezel schap mee. De opening wordt verricht om 16.00 uur door burgemeester Goe koop. Buiten wordt gespeeld tot middernacht, terwijl de muzikan ten in de cafés doorgaan tot twee uur. Gratis programmaboek] ës zÜn in de diverse horecagelegenheden verkrijgbaar. De straten waar het Summer Jazz wordt gehouden zijn van 15.30 tot 2.00 uur afgesloten voor al het ver keer. Er is, in tegenstelling tot vorig jaar, geen recreatiemarkt omdat dit volgens de organisatie leidt tot op stoppingen. Het plan om plezier jachtjes in de grachten onderdeel te maken van het festival kon niet doorgaan, om dat de hoogte van be paalde bruggen het onmogelijk maakt voor de boten om richting Witte Singel/Korte Vliet te varen, zo laat de stichting Summer Jazz we ten. verschillende delen van Tsjechoslo- gebouwen en we zijn blij dat we dat wakije. De reis is georganiseerd door de redactie van een radiopro gramma. "Tijdens een uitzending vertelden ze over de reis en wie wil- de meedoen moest een brief schrij ven. De kinderen die zich hadden opgeheven moesten een wedstrijd doen, want ze hadden kinderen no dig die konden zingen, dansen of vertalen", vertelt een deelneemster- tje in vloeiend Engels. Wat ze allemaal in hun mars heb ben, lieten de kinderen (in leeftijd variërend van 12 tot 15 jaar) na de of ficiële ontvangst zien in de Burger zaal. Daar werd een programma op gevoerd met onder meer gitaarmu ziek, zang en enkele goocheltrucs. Toeschouwers waren onder ande ren de gastouders, bij wie de Tsje chische kinderen twee nachten ver blijven. De families die een kind op vangen, wonen in Leiden en Leider dorp en behoren tot de kerkelijke gemeenschap De Regenboog in de Merenwijk. De kinderen verblijven niet overal by gastgezinnen. Ze slapen tijdens de reis, die 19 dagen duurt, ook in hotels. "Dit was een jaar gele den onmogelijk geweest", beseffen ze. "Een reis als deze maken, als toe rist, dat kon niet". Er zijn dan ook bijna geen leeftijdsgenootjes die hebben gezien wat zij nu allemaal onderweg tegenkomen. "Alleen Mannen bedwelmen Oegstgeestenaar LEIDEN - Een 57-jarige man uit Oegstgeest heeft bij de politie aan gifte gedaan van beroving. De Oegstgeestenaar zou vorige week op het Stationsplein zijn aangespro ken door een onbekende man die hem de weg vroeg naar de universi teit. Hij stapte daarop in de auto van de onbekende waarin nog twee mannen zaten die hem een drankje aanboden. Na een paar slokken te hebben genomen raakte de Oegstgeeste naar buiten kennis. Hij kwam de volgende dag weer bij zijn positie ven op een zolderkamer in het pand waar hy werkt. Daar bleek hij een bedrag van ongeveer 1000 gulden uit zijn portefeuille te missen. De Oegstgeestenaar deed pas gisteren aangifte van het voorval omdat hij de afgelopen dagen nog niet hele maal bij zijn positieven zegt te zijn geweest. LEIDEN Het bestuur van de Leidse afdeling van de Algeme ne Nederlandse Bond voor Ou deren (ANBO) functioneert niet goed. Bestuursleden laten zich niet vaak genoeg zien op de soosmiddagen, beloften wor den niet nagekomen en de eve nementen krijgen te weinig pu bliciteit waardoor ze slecht wor den bezocht. In het najaar wordt dan ook een mo tie van wantrouwen ingediend te gen voorzitter A. Abcouwer. "En dan moet-ie weg", weet B. Zonder- op, die verzekert dat er meer leden zijn die er net zo over denken als hij. Secretaris A. Kern van het be stuur zegt op de hoogte te zijn van het feit dat leden kritiek hebben op het functioneren van het huidige bestuur. Ze wil echter geen com mentaar geven: "Ik zeg hier niets over zonder de voorzitter, en die is op vakantie". Zonderop maakt nog gebruik van briefpapier van de ouderenbond en dat verwijst naar de tijd dat hij zelf de club bestuurde. In februari 1989 trad hij aan als voorzitter, nauwe lijks een jaar later trok hij zich weer terug. Zonderop wil niet veel kwijt over wat er is voorgevallen: "Ik had rrfe er eerst voor ingezet om het oude bestuur weg te krijgen vanwege on rechtmatigheden op financieel ge-_ bied. Toen heb ik me aangemeld als kandidaat-bestuurslid. Ik ben bijna een jaar voorzitter geweest maar heb me teruggetrokken omdat ik het niet eens was met het beleid". Er kwam een nieuw bestuur en ook nu gaat het niet goed met de bond, vindt Zonderop. "De nieuwe voorzitter Abcouwer bedoelt het goed, maar je ziet hem nooit op de soos. Hij staat veel te ver van de mensen af, een dag voordat hij voor zitter werd heeft hij zich als lid aan gemeld. Nu heeft hij zonder het aan te kondigen vier weken vakantie ge nomen. Dat kan niet, als ik zoiets had gedaan dan was ik gestenigd". Zonderop vindt het dan ook tijd worden dat er weer wat verandert: "In het najaar dien ik een motie van wantrouwen in en dan moet de voorzitter weg". "Ze doen niet wat er wordt beloofd", klaagt hij. "Er is nog steeds geen geheugentraining, er is geen educatie op het gebied van gezondheidszorg, de mensen worden gewoon niet begeleid". Vakjes Zonderop vindt dat de bond te wei nig aan de weg timmert. "Bij het kaarten zijn er ongeveer dertig men sen, om te sjoelen komen er zo'n 25 en er komt geen sterveling naar le zingen. Die worden veel te slecht gepromoot". Slechts tien procent van de leden komt naar de 'soosmiddagen'. De ANBO telt in Leiden byna 500 leden en dat is ook al weinig, vindt Zon derop. "In Noordwijk zijn er 1200 le den. Maar hier heb je allerlei splin ters, het geloof verdeelt de mensen altijd in vakjes". De gemeente is mede-schuldig, zegt Zonderop, want de ANBO knokt al jaren voor een betere ac commodatie omdat de ruimte aan het Rapenburg niet voldoet. "De trap is er heel hoog en de ruimte is veel te klein. Het zou zo anders kun nen. Wij hebben al eens gevraagd of we de Morspoortkazeme konden gebruiken. Alleen een tussenwand- je eruit en je hebt een ruimte waar honderd mensen in kunnen. De zaal is goed bereikbaar met het open baar vervoer en er zit een goed keu kentje by". Zonderop vindt het geen slecht idee om de ouderenbonden geza menlijk een nieuwè accommodatie te laten betrekken. Maar ze moeten wel de beschikking hebben over een eigen ruimte: "Anders wordt het een ramp. Die bondjes botsen nu eenmaal". De bewoner van de Van 't Hoff- straat is ook een trouw bezoeker van de activiteiten die worden geor ganiseerd door het wijkcomité Zuid-Oost. Een aantal weken gele den heeft het comité met zo'n twee honderd ouderen actie gevoerd voor een eigen onderkomen en voor ouderenwoningen op het terrein op de hoek van de Lorentzkade en de Beyerinklaan. De woningen zullen er wel komen, maar de gemeente vindt dat de activiteiten moeten worden gehouden in het buurthuis aan de Oppenheimstraat. Gouden kooi "Het ligt niet zo centraal, maar het ergste is dat het te klein is", zegt Zonderop daarover. Een accommo datie vindt hij belangrijker dan wo ningen: "Als je een vogel in een gou den kooi zet en je doet het deurtje open dan vliegt het beest eruit. Het is niet genoeg om te zorgen voor goede woningen voor bejaarden. Die woningen zijn trouwens voor veel mensen niet te betalen". Hij heeft grote bewondering voor vrijwilligers, steekt zijn bewonde ring voor de mensen die de activitei ten organiseren in de Burgemees ters- en Professorenwerk niet onder stoelen of banken. Werk dat vrijwil ligers verrichten wordt vaak onder schat, is zijn ervaring. "Terwijl die mensen toch een deel van de over heidstaak op zich nemen. En alles zonder daarvoor betaald te kry- gen". die zich voor de oude ren inzetten zijn onbetaalbaar, vindt Zonderop. "Het gaat om een derde deel van de bevolking. En veel mensen zijn arm, en vooral ook heel eenzaam. Daarom is het juist zo belangrijk dat er waf wordt georga niseerd. Ik ga zo weer kaarten hier in de wijk, met zo'n tachtig man zit ten we dan. En de helft gaat met een prysje naar huis. Dat is toch gewel dig" Zonderop: "Voorzitter ANBO moet opstappen". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEID'EN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9