DDR treedt 14 oktober toe tot BRD Kans op gesprek Mandela en Buthelezi uiterst gering Egypte ontkent verzoek aan Israël om hulp vluchtelingen ..En George Bush blijft verbeten vakantie vieren Egyptenaren vechten dank zij Golfcrisis na jaren weer eens om een krantje Politie Israël verjaagt 100 daldozen uit tentenkamp jm 3LML, DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 OOST-BERLIJN (GPD/Rtr/DPA) - De DDR zal op 14 okto ber toetreden tot de Bondsrepubliek. Hierover heeft de Oostduitse premier Lothar de Maizière (CDU) vanmorgen overeenstemming bereikt met de fraktieleiders van alle partijen in het parlement. De toetreding wordt op 9 oktober tijdens een bijzondere zitting van de Volkskamer afgeroe pen. De Maizière kwam vanmorgen tot Een tweede reden is de buitenge- een akkoord met de fractieleiders in woon terughoudende houding van het 400 man tellende parlement, het Westduitse bedrijfsleven. Daarbij waren ook de sociaal-demo- Slechts 200 bedrijven hebben be- craten (SPD), die het afgelopen langstelling getoond voor overna- weekeinde uit de coalitieregering me van Oostduitse ondernemingen, stapten. De SPD wilde een vroegere De miljardenkredieten uit West- toetreding, waarbij 15 september Duitsland waarover Gohlke be- werd genoemd. De fracties van schikte, kon hij niet uitgeven voor CDU en SPD vergaderen vanavond de sanering van bedrijven met over- verder. levingskansen, maar moest hij uit- De DDR en de Bondsrepubliek sluitend reserveren voor de uitbeta- zijn van plan op 2 december geza- ling van lonen en salarissen, menlijke verkiezingen te houden, Als het aan de SPD ligt moet na de eerste pan-Duitse verkiezingen de ontslagname van Gohlke ook sinds 1933. Maar de twee landen premier De Maizière zijn functie ter proberen de toetredingsdatum te beschikking stellen, omdat de DDR vervroegen in verband met de in ra- nu ook 'economisch zonder leiding zend tempo groeiende economische rondzwalkt'. De sociaal-economi- problemen van de DDR. sche woordvoerder van de fractie Op 14 oktober worden in de DDR bepleitte een zo snelle mogelijk aan sluiting bij West-Duitsland. CAIRO - Vergeleken met de Ne derlandse krantelezer heeft de Egyptenaar een makkie. Zelfs de dikste krant, de in het Arabisch ver schijnende Al Ahram, telt meestal niet meer dan acht pagina's. Veel geld is de lezer er ook niet aan kwijt: omgerekend zo'n twee dubbeltjes. Maar niet daarom vliegen de laatste weken in Cairo de kranten de winkel uit, of de stoep af - veel metrolijn - 'het evaluatierapport handen. i de voortgangsplanning zal Het onderscheid tussen de abso- gen aan Egypte, aan Mubarak, In The Egyptian Gazette werd, niet eens tussen de regels, zondag de overheid gehekeld, die zich nu geconfronteerd ziet met grote aan tallen uit Irak en Kuwayt gevluchte landgenoten. Was de stimulans van de Egyptische regering c 1991 verschijnen' - legde het af te- luut regeringsgetrouwe dagbladen Saddam Hussein er in de vele c Daarbij krijgt de Iraakse leider geld in het buitenland te zoeken wel gen de achterpagina met sportuit- en die, welke wel slagen. Waarbij Arabische kranten tige kritiek op Mubarak plaren worden los op straat het voordeel hebben dat de achter- oefenden, is 1 de kant de voorkant voorzich- mentaren ongenadig van langs, i de zijnen 'Dictator' is nog wel de vriendelijk- de bescheiden eufo- ste omschrijving die hem ten deel de dag weggevallen. Stee- kan vallen. 0Maar president Mubarak heeft vast openen zowel de Arabisch-als Na het hoera-geroep van de vori- de Egyptenaren voor de politieke met zijn prominente rol in de afgelo- Engelstalige Jcranten elke ochtend ge week verschijnen sinds het afge- ontwikkelingen met sprongen ge- pen weken, wellicht onbedoeld, over ten minste zes kolom met de lopen weekend ook meer kritisch zoiets als een nationaal gevoel aanhoudende bemiddelingspogin- getoonzette beschouwingen. In Al jhersteld. En dat merken de krante- verschiiligheid en berusting de bo- verkopers aan hun sterk gestegen ventoon in de houding van het omzet. Voor het eerst sinds de zes- Egyptische volk tegenover de rege- daagse oorlog met Israël - die hier kingen met buitenlandse vertegen gen van Mubarak. Alle presidentiële oproepen Gumhuria vroeg hoofdredacteur verstandig geweest? Had Cairo niet moeten zórgen, dat er in het ei gen land een toekomst voor alle 55 miljoen inwoners gloort, ondanks de problemen, het gebrek aan geld, water, huizen en scholing? Krijgt Mubarak niet nu de rekening gepre senteerd van een wellicht verkeerd beleid in het verleden? Dit alles wel in de vragende v Kamel Zoheiri zich af, welk doel de want aan rechtstreekse aanvallen de Arabische collega's, alle bespre- VS eigenlijk in het Midden-Oosten wordt de eigen leider niet blootge- ring en het bijbehorende, overigens uit schaamte over de kor- woordigers worden nauwgezet bureacratische apparaat.Het be- te duur ervan tactvol de Juni-oorlog met foto's (van matige kwaliteit) be- niet olievoorraden in mindere mate aan de Verenigde richt over opmerkelijke voortgang heet- trekken passanten de roepen- licht. Als het misgaat, zo dampt het Californie? "De VS willen eerst de Staten en - oude gewoontes slijten de ontwikkeling de venters de krantjes weer uit de uit de koppen, heeft het niet gele- oliebelangen in het Midden-Oosten lijk - s ook verkiezingen gehouden federaal systeem in te voeren, zoals in de Bondsrepubliek. De datum was ook al herhaaldelijk genoemd als mogelijke toetredingsdag. De datum van 9 oktober heeft een symbolische betekenis omdat vorig jaar op die dag duizenden mensen in Leipzig protesteerden tegen het communistisch bewind. Het parle ment besloot op die dag ook om niet att mn,,Ar.n, r» op de demonstranten te schieten. M?®K0,Y P,aklsta" De SPD was van plan met een d<= elf vliegtmgkapers diez.ch motie directe aansluiting bij West- 6'st"™op het vliegveld van Kara- Duitsland te bewerkstelligen. Be- ïHSHS 'Pakistan levert vliegtuigkapers uit aan Sovjetunie' Onlusten in zwarte woonoorden breiden zich uit druk op Mandela toeneemt om met Buthelezi rond de tafel te gaan zit ten, is de kans op zo'n gesprek in Kagiso, Daveyton en Tembisa werden gevechten gemeld. De politie moest gistermiddag i JOHANNESBURG - Inkatha-leider klein. Een andere ANC-leider, Wal- allerijl uitrukken naar Soshanguve, Mangosuthu Buthelezi zal vandaag ter Sisulu, ziet weinig heil ontmoeting tussen beide leiders. Het zou betekenen dat het ANC zou Inka- Pretoria besprekingen met de Zuidafrikaanse president Frederik de Klerk over de recente zwichten voor de terreur golf van geweld in de zwarte woon- tha, aldus Sisulu. oorden rond Johannesburg. Na een Zolang de leid< betrekkelijk rustig weekeinde laai- len ontmoeten, lijkt het onwaar- zwarte miljoenenstad ten zuidwes- den de gevechten tussen aanhan- schijnlijk dat de strijdbijl wordt be- ten van Johannesburg. bij Pretoria om het hoofd te bieden aan een dreigende confrontatie tus sen Inkatha- en ANC-strijders. Gis teravond was het 'rustig maar ge spannen' in dit woonoord. Dat gold ook voor Soweto, de - sinds Inkatha en ANC gisteren graven."Een aan het ANC-verwante de gevechten donderdag uitbraken, i woonoorden die tot dus jeugdorganisatie, ver gevrijwaard stigste onlusten in dit gebied sedert gisteren 15 jaar. Volgens de laatste gegevens nog niet rijp zijn b(j de nu een week durende ge- Buthelezi. vechten minstens 380 doden en 1200 gewonden gevallen. Inkatha-strijders slag leveren, De ontmoeting in Pretoria i leden met bijna 100 doden zijn gevallen. Het bestaan leek zijn normale ritme te verklaring dat de tijd hebben hervonden. Barricade's voor een gesprek met werden opgeruimd, mensen gingen weer naar hun werk, winkels waren weer open, maar scholen bleven dicht. Hoewel de gevechten van de afge- Intussen hebben de vijandelijk heden zich gisteren uitgebreid j poging een staakt-het-vuren uitbarsting deed zich voor in ae tussen de strijdende partijen tot woonoord Kwathema, ten zuidoos- andere woonoorden. De grootste lopen week hun oorsprong vinden machtsstrijd tussen het ANC -3 aan de Sovietunie Dit heeft het Gewapend met stokken verlaat e halve de kabinetscrisis is daarvoor ï»n Rt nersbu reau TARS va nd aïc de vlucht v00r het Beweid tussen ANC- de reden ook het verrassende aftre- Sovjet-persbureau TASS vandaag levens heeft aeëist den van de Westduitse topmanager 6<™eld- Het Persbureau beroept aen levens neejt geevt. Gohlke, die in Oost-Duitsland was rich.op een verklaring van de belast met de privatisering en sane ring van de ruim 8000 staatsbedry- n. De voorzitter van de raad stand te brengen. Verleden week donderdag sprak De Klerk met ANC-leider Nelson Mandela en zou bij hem aangedrongen hebben om ten van Johannesburg, 1 Inkatha, zijn stamtegenstellin- gen het politieke element gaan 31 slachtoffers overheersen. Veel aanhangers het ANC behoren tot de Xhosa- stam, terwijl Inkatha een vrijwel ex- Xhosa-aanhanger zijn woonoord, op guthelezi te ontmoeten. Hoewel de zondag op maandag begonnen. Ook clusieve Zulu-beweging is. Inkatha-stnjaers dat al nonaer- (foto AP) voorzitter van de veiligheidsdienst de Sovjetunie, dé KGB, in de centraal-Aziatische republiek Oez- toezicht, de Westduitse manager bekistan. Volgens Goeljam Alijev Rohwdeder, neemt op verzoek "T°"" De Maizière de leiding over. Officieel vormen communicatie storingen tussen de vijf weken gele den benoemde Gohlke e i toezicht de oorzaak kunnen vertegenwoordigers1 KGB de kapers op de luchthaven van Karachi komen afhalen. Het Aeroflot-toestel van het type Toepelev-154 werd zondag tijdens binnenlandse vlucht door veelal nog door (ex)comrtiunisti- meestérd w WIlfc¥vat,clIw. sche functionarissen gedomineerde ten politiek asiel te krijgen vertrek van Gohlke. Officieus valt gr0ep gevangenen gekaapt. De ge- echter te horen dat de vroegere top- detineerden, die naar een andere ge- directeur van de Westduitse spoor- vangenis zouden worden overge- vastgelopen in de oude, bracht, hadden hun bewakers over- ontwapend. Ze hoop- siel te krijgen in Pakis tan. Het toestel is gisteren al terug gevlogen naar de Sovjetunie. De kaping was ten minste de der tiende van een Sovjet-toestel in drie maanden. In de meeste gevallen ging het om eenmansacties van jeugdige kapers. Zes maal werd een toestel gedwongen uit te wijken naar bestemmingen in Scandinavi sche landen. Buitenland kort Kashmir Indiase en Pakistaanse troepen zijn gisteren in het slaags geraakt in het afgelegen grensgebied van Kashmir, waarbij ten minste tien Pakistaanse soldaten zouden zijn gedood. Pakistan heeft het inci dent, in Kupwara 100 kilometer ten noorden van Srinagar, ontkend. Aftreden De Kenyaanse minister van arbeid Peter Okondo zal volgens het offi ciële Kenyaanse persbureau zijn ontslag aanbieden. Okondo stond onder toenemende druk om af te treden sinds de dood pp 14 augustus van bisschop Alexander Muge, een vooraanstaande criticus van de re gering. Drie dagen voor zijn dood had Okondo op een demonstratie in het kiesdistrict Busia gezegd dat de bisschop "er niet levend zou afko men", als de bisschop Busia be zocht. Georgië Het parlement van de Kaukasische republiek Georgië heeft een wet goedgekeurd die bepaalt dat er van af de parlementverkiezingen in ok tober een meerpartijenstelsel in de republiek geldt. De oppositiepartij en in de republiek hebben de afge lopen maanden herhaaldelijk ge pleit voor een nieuwe kieswet waar in meerdere partijen worden toege staan. AIDS Aids zal in 1992 de belangrijkste doodsoorzaak zijn onder Mexica nen tussen de 15 en 44 jaar, aldus een rapport van de Metropolitan University in Mexico. Volgens het rapport zullen in 1992 65.000 Mexi canen besmét zijn met Aids-virus, en een zeer groot maar onbekend aantal mensen sero-positief. De be vindingen van het rapport zijn in strijd met de officiële cijfers van de Nationale Raad tegen AIDS, die uit gaat van een veel lager aantal slacht offers. Nieuwe republiek Gagaoeziërs, een minderheid in het zuidelijke deel van de Sovjetrepu bliek Moldavië, hebben eenzijdig hun eigen republiek uitgeroepen. Het Eerste Congres van Gagaoezi- sche Afgevaardigden, bijeen in de stad Komrat, liet gisteren een ver klaring verspreiden waarin "het Gagaoezische volk zich vrij en onaf hankelijkheid van Moldavië ver klaart". De republiek Gagaoezië zal deel blijven uitmaken van de Sov jetunie, aldus de verklaring. JERUZALEM (AP) - De Israëli sche politie heeft gisteren zo'n honderd daklozen verjaagd uit een kamp dat in een voorstad van Tel Aviv was opgezet uit protest tegen het grote tekort aan woonruimte. De politie arresteerde vijf daklozen, die een rel begonnen toen in de voorstad Bnei Brak een graafmachine arriveerde die de stenen- en houten hutten van de daklozen moest komen af breken. De daklozen zouden ook hutten in brand hebben ge stoken en agenten aangevallen, die vergezeld waren van de pa ramilitaire grenspolitie. Een ho ge functionaris van de gemeente Bnei Brak zei dat tot de verwij dering opdracht was gegeven toen zeventien dakloze gezin nen permanente huizen begon nen te bouwen. Het was de eerste keer dat de autoriteiten ingrepen tegen be woners van tentenkampen. Zo'n tweeduizend Israëliërs in het land wonen in dergelijke kam pen uit protest tegen het wo ningtekort en de huizenhoge huren, veroorzaakt door de komst van enorme aantallen Sovjet-joden. Als gevolg van de driehonderd dollar huursubsi die per maand die de immigran ten ontvangen zijn veel huren in Israël verdubbeld of zelfs ver driedubbeld. JERUZALEM (GPD/AP/AFP/Rtr) - Egyptische ambassadeur Moham- buitenlandse zaken en defensie Israël is bereid Egyptenaren die uit med Bassyouni een onderhoud ge- moet morgen een besluit over de Irak en Kuwayt gevlucht zijn toe- had met de Israëlische minister van uitreiking van gasmaskers aan de stemming verlenen om via Israël buitenlandse zaken David Levy om burgerbevolking. Het kabinet is naar huis te reiz^p, zo heeft de Israë- toestemming te vragen voor de verdeeld over de opvatting van mi- lische televisie bekend gemaakt, doortocht van de gestrande Egypte- nister van defensie Arens dat de naren. Levy zou daarop hebben ver- maskers voorlopig in de legermaga- klaard dat het een "natuurlijke stap zijnen moeten blijven. Hij wil ze pas i burgers van een bevriende uitdelen "als de tijd daarvoor rijp Egypte ontkent echter een verzoek in die richting te hebben gedaan. Duizenden Egyptenaren die in w Kuwayt werkten als gastarbeider natie te helpen die de tyrannie ont- proberen via Jordanië hun geboor- vluchten" teland te bereiken, maar stranden i Akaba aan de Rode Zee omdat er niet genoeg boten zijn om hen naar Egypte te brengen. De Jordaanse havenstad ligt slechts vijf kilometer van Eilat in Israël, dat via de Sinaï- woestijn toegang biedt tot Egypte. Volgens de televisie heeft de Minister van buitenlandse zaken Een hoge functionaris bevestigde Levy is de meest uitgesproken te- het bericht en de Israëlische leger- genstander van die politiek. Tegen- radio verklaarde dat Egypte 35 bus- over de parlementscommissie ver- sen naar Akaba had gestuurd om de dedigde hij gisteren zijn standpunt vluchtelingen op te pikken. Gasmaskers Israëls parlementscommis: WASHINGTON - "Neem me niet kwalijk dat ik een half uurtje te laat ben," zei president Bush gisteren tegen een zaal vol oorlogsveteranen in Baltimore die hij zou toespreken, "maar dat komt omdat er momen teel nogal wat gebeurt in de we reld". Waarna hij uitlegde dat hij zo laat was omdat hij over de crisis in Ku wayt had gesproken met de Turkse president özal, "een grote vriend van de Verenigde Staten", en me vrouw Thatcher van het Verenigd Koninkijk, "een niet minder grote vriend". Het opvallende was dat de presi dent, die het dus zo druk had dat hij zich niet aan zijn eigen strakke werk-schema kon houden, eigenlijk op vakantie was. Op 10 augustus be gon Bush's vakantie, en het is de be doeling dat die tot 3 september voortduurt. Sinds 1944 heeft hij al tijd zijn vakantie gevierd in zijn huis in Kennebunkport, een kustplaats- je in de noordoostelijke staat Maine. Daar reisde hy dan ook op 10 augus- 5# tus r raf. Het is me tot nu toe de vakantie wel geweest. Van de eerste tien da gen moest Bush er op zeven aan het werk. Besprekingen met ministers, het Pentagon, koning Hussein van Jordanië, de nationale veiligheids raad, de pers, en gisteren de rede voor oorlogsveteranen en een par tij-bijeenkomst in de staat Rhode Island. Zou het niet beter zijn als de pre sident, met het oog op de bijzondere omstandigheden in het Golf-ge- bied, gewoon zijn vakantie af breekt, naar Washington gaat en het in de herfst - als alles dan tenminste achter de rug is - nog eens probeert? Nee. Niet Bush. Met de koppig heid die hem eigen is, houdt hij vast aan zijn vakantie. Tussen alle on derbrekingen door doet hij in Ken nebunkport wat hij altijd tijdens "Te gespannen", luidde onlangs een deskundige analyse van Bush' ver richtingen op de golfbaan. "Belazerd", oordelen medewerkers van de presi dent. (loto AP) zijn vakanties doet: tennissen, goll spelen, vissen, varen met zijn speedboat Fidelity, spelen met zijn vele kleinkinderen. En dat met grote voortvarend heid en zelfs fanatisme. Vorige week woensdag bijvoorbeeld kwam hij om twee uur in de middag aan in Maine na zijn bezoek aan het Pen tagon. Een uur later stond hij al weer op de golfbaan. Je kunt het zelfs zo zeggen: Bush viert vakantie met een aan grimmig heid grenzende verbetenheid. Teke nend voor de geestesgesteldheid van de president is, wat eind vorige week gebeurde. Hij wilde toen golf spelen, maar het regende zo hard dat de Cape Arundel golfbaan, vlak bij zijn huis, gesloten was. Maar Bush wilde toch spelen, en dus ging de baan voor hem open. De baan was zo nat dat de bal keer op keer tot stilstand kwam in een plasje wa ter, maar Bush maakte niettemin al le "holes" af. Daarna wilde hij vissen, en alleen de verzekering van een aantal van zijn door- en doornatte medewer kers dat vissen niet bijten als het re gent - een ter plekke verzonnen ar gument - weerhield de president er van in zijn speedboat te stappen. terwijl dat eigenlijk niet kan? Voor een deel zal het wel te maken hebben met zijn geloof dat hij, net als de 45 jaar daar voor, ook dit jaar een zomerverblijf in Kennebunkport nodig heeft om de batterijen weer op te laden. Ver der zit er psychologische oorlogs voering in Bush's vakantie. Hij toont er de wereld, en in het bijzon der Saddam Hussein, mee dat hij zich door de Golf-crisis niet laat gij zelen, zoals president Carter zich tien jaar geleden door het drama van de Amerikaanse gijzelaars in Teheran liet gijzelen. De Amerikaanse tv laat praktisch elke dag beelden zien van een golfende of vissende Bush, beelden die wor- den gevolgd door alarmerend nieuws over de Amerikaanse gijze laars in Kuwayt en Irak. Dat nieuws wordt weer gevolgd door beelden van Amerikaanse sol daten die in de hete woestijn ploete ren, en door close-ups van huilende vrouwen die hun mannen voor vele maanden op het vliegdekschip Kennedy zien wegvaren. Het begint Bush en zyn medewer kers duidelijk te worden dat dit niet goed staat. Terwijl hij tot vrijdag vanuit zijn golfwagentje steeds monter en joviaal de meegereisde Witte-Huis pers te woord stond, hield hij daar in het weekeinde mee op. Zaterdag bitste hij tegen verslag gevers die hem iets wilden vragen: "Ik praat niet over serieuze zaken als ik vakantie heb. Als ik me ont span, ontspan ik me. En als we dan werken, wat ik hier ook doe, dan werk ik hard". En weg was hii. Zo zal Bush dus wel doorgaan met zijn vakantie, ondanks de aan slag die dat op zijn image betekent. Dat hem dat niet meevalt, blijkt uit zijn golfspel, dat volgens (uiteraard anonieme) medewerkers "bela zerd" is. Een van hen: "Je kan zien dat hij eigenlijk geen plezier heeft. Hij is zo fanatiek bezig dat het wel lijkt alsof hij op een of andere missie is". dat de gasmaskers en de bijbeho rende overlevingspaketten zo snel mogelijk moeten worden uitge deeld. "Het is heel goed mogelijk rustig te blijven en tegelijkertijd te zijn voorbereid op de mogelijkheid van een chemische aanval", aldus Levy. Gaddafi De Libische leider Gaddafi heeft kritiek gespuid op zowel Irak als de Verenigde Staten. Gaddafi deed te vens een dringend beroep op de VN-Veiligheidsraad om een resolu tie aan te nemen, waarin wordt op geroepen tot militaire maatregelen tegen Irak. Als de VN niet in staat zijn om de vrede te bewaren, dan heeft het weinig nut om nog lid van de organisatie te blijven, zo voegde hij hieraan toe. Op een persconferentie verweet Gaddafi Washington zich niet te houden aan de VN-resoiuties be treffende de Golf-crisis. De VS heb ben een troepenmacht naar de Golf regio gestuurd en handelen daar mee volgens de Libische leider in strijd met hetgeen in VN-verband besloten is. Hij veegde daar echter onmiddel lijk aan toe Irak zeker niet te verde digen en zei dat de Iraakse invasie in Kuwayt terecht alom is veroor deeld. Ook sprak hij zich uit tegen het vasthouden van buitenlanders door Irak. "We zijn tegen het gebrui ken van gijzelaars als middel om te onderhandelen", aldus Gaddafi. Irak èn Kuwayt bij conferentie over kernwapens GENEVE (AFP/Rtr) - Delegaties van Irak en Kuwayt, de twee landen die het middelpunt vormen van de Golfcrisis, hebben gisteren beide de opening van de vierde Non Prolife ratie Conferentie in Génève bijge woond. Er was druk gespeculeerd of Irak op zou stappen als er epn de legatie van Kuwayt aanwezig zou zyn, maar dat gebeurde met. In Genève zullen delegaties uit meer dan 100 landen de komende vier weken onderzoeken of het 20 jaar oude Non Proliferatie Verdrag, waarin de verdere verspreiding van kernwapens verboden werd, niet overtreden is. Het verdrag is in to taal door 141 landen ondertekend.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7