CDA denkt F aan hogere kinderbijslag Rustig vertrek twee fregatten Ambassade Kuwayt blijft open Prisma opzoekboeken HERDENKING KERWIN DUINMEIJER 'Alleen halvering van autokilometers helpt' ACTIE TAXICHAUFFEURS Justitie Antillen wil steun tegen maffia St. Maarten Woer dense wil gezuiverd van aüe blaam OEDE WIL HEEFT ff VCETil; DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) Het CDA wil een verhoging van de kinderbijslag in 1991 niet uitsluiten. CDA-woord voerder Terpstra meent dat die verhoging vooral ten goede komt aan de lagere inkomens, die volgend jaar met een verhoging van de ziektekostenpremie worden geconfronteerd. Met het nieuwe voorstel zet zijn par- ;n). Volgens Sociale Zaken zijn tij een volgende stap in het politieke kostwinners veel slechter af dan al- steekspel rond het inkomensbeleid leenstaanden. voor volgend jaar. Terpstra wijst Bij het afromen verhoging van de belastingen voor de hogere inkomens "om de ver- hogere inko- ten gunste van lagere speelt de tegenstanders ook de situa- deling van de welvaart eerlijker te tie op de arbeidsmarkt een rol. Te- laten uitkomen" - in ieder geval af. rugkeer naar de tijd van inkomens- De PvdA denkt juist aan verhoging nivellering zou, ook uit oogpunt van van de belasting op hogere inko- de internationale concurrentieposi- vooral omdat zij sterk heb- tie, schadelijke effecten hebben. de belasting- Het "aanpakken" van groepen tweeverdieners die er gunstig zijn uitgesprongen onder 'Oort', is voor Milieubeweging en Wereldnatuurfonds: ben geprofiteerd herziening volgens 'Oort'. De scheidslijn tussen PvdA CDA loopt dwars door het kabinet, 1*991 njef aande orde. dat tijdens de afronding van de be groting 1991 te maken heeft met onevenwichtig koopkrachtbeeld. Het kabinet is van plan het begro tingsoverleg (er moet ook nog een bijna 900 miljoen worden AMSTERDAM - Enkele honderden mensen hebben gisteravond in het Amsterdamse Vondelpark de moord op de Antilliaanse jongen Kerwin Duinmeijer (16) herdacht. Duinmeijer werd op 20 augustus 1983 op straat doodgesto ken door een skinhead die handelde uit racistische motieven. (foto ANp) Als er niets gebeurt, gaan de laagste gedicht, voor een groot deel inkomens er nauwelijks op vooruit, tenverhogingen) deze week af te de middeninkomens een half pro- ronden, maar de kans lijkt klein dat cent en de hogere inkomens een vol dit ook inderdaad lukt. Het overleg procent. wordt nog bemoeilijkt doordat Kok Minister Kok (financiën) wil, be- "tussentijds" wil kunnen ingrijpen halve een evenwichtiger welvaarts- ais zjjn doelstelling het financie- verdeling tussen hoge en lage inko- ringstekort terug te brengen (tot mens, ook alleenstaanden (die vol- 5,25 procent dit en 4,75 procent vol gend jaar hun alleenstaandentoe- gend jaar) in gevaar komt. De CDA- slag kwijtraken) en bejaarden met ministers wiUen zo'n besluit door een klein pensioen ontzien. Het schuiven naar het vooijaar van CDA voelt er niet veel voor om het 1991. onlangs herziene belastingstelsel opnieuw te verspijkeren. Uit een brief van CDA-minister De Vries (sociale zaken) aan het ka binet blijkt dat koopkrachtbehoud voor de laagste inkomens wat hem betreft centraal staat. Hij laat zich er niet over uit of daarvoor elders of fers voor mogen worden gebracht. De Vries voelt echter niets voor handhaving van de alleenstaanden- tceslag. Als er wat extra's gedaan moet worden, dan voor alleenver dieners met kinderen (het kinder bijslagidee van Terpstra past daar ADVERTENTIE DEN HELDER (ANP) - De Witte de With en de Pieter Florisz zijn op weg naar de Perzische Golf. Met slechts enkele minuten vertraging vertrokken de twee fregatten van de koninklijke marine gistermiddag kort na vijf uur uit Den Helder. Uit gewuifd door familie, marineperso neel en een enkele politicus. Het ging er over het algemeen rustig aan toe, schouderklopjes, knuffels en slechts af en toe een tevergeefs inge houden traan. Kort voor het vertrek werd de be manning toegesproken door minis ter Ter Beek (defensie). "U staat aan het begin van een lange tocht. Aan het eind daarvan wacht u een zware taak. Zwaar omdat aann operaties in de Golf-regio risico's zijn verbon den", aldus de minister. "Het is niet mogelijk die risico's vanaf deze plaats en op dit tijdstip goed in te schatten. U zult dus met veel onze kerheden worden geconfronteerd. In deze situatie past geen gespecu leer maar terughoudendheid. Nie mand is gebaat bij het dramatiseren of onderschatten van het gevaar van uw missie. U niet en de achterblij vers niet". Beide schepen hebben zo'n 6000 mijl voor de boeg. Bij een topsnel heid van 30 mijl per uur zullen ze daar twee weken over doen. Welke taken de Nederlandse oorlogsbo dems precies in de Golf moeten ver richten is niet helemaal duidelijk. Het kabinet en alle politieke partij- ADVERTENTIE en hebben een voorkeur voor een optreden onder de vlag van de Ver enigde Naties. Mocht dat niet luk ken dan wordt gedacht aan een op treden in Europees verband. De West Europese Unie (WEU), een mi litair samenwerkingsverband van negen landen waaronder Neder land, komt vandaag in Parijs bijeen om de situatie in de Golf te bespre ken. Zo'n 25 leden van de actiegroep MariNEE demonstreerden gister middag tegen het vertrek van de fre gatten onder het motto 'Geen olie op het vuur'. Volgens MariNEE is het uitzenden van de schepen hypo criet "omdat zowel West- als Oost- europese landen Irakq de afgelopen jaren tot de tanden toe hebben be wapend". MariNEE vreest boven dien dat de kans op escalatie van het conflict in het Midden-Oosten alleen maar zal toenemen door de aanwezigheid van "een westerse militaire macht" in het gebied. Defensie treft intussen voorberei dingen om burgerpersoneel naar de Golfregio te sturen. Het gaat om technici, die eventueel reparaties kunnen uitvoeren aan de twee fre gatten. Zij zullen pas worden uitge stuurd als ter plekke in de Golfregio blijkt dat dergelijke reparaties no dig zijn. Volgens een woordvoerder van Defensie zal het betreffende personeel in beginsel op basis van vrijwilligheid gaan. UTRECHT (ANP) - Pas bij een hal vering van het aantal verreden auto kilometers kan de overheid haar doelstellingen voor het terugdrin gen van schadelijke stoffen in het jaar 2010 bereiken. Dat stellen de stichting Natuur en Milieu (SNM) en het Wereldnatuurfonds (WNF) in de brochure Auto en Milieu. De brochure is tot stand gekomen met (financiële) hulp van de minis teries van milieubeheer en verkeer en waterstaat en een reactie op een aantal omstreden brochures van de auto-branche, uitgegeven door BO- VAG/RAI. De Reclame Code Com missie betitelde die brochures des tijds als misleidend. Bij de berekening van de nood zaak tot halvering van het aantal au tokilometers concentreert de brochure van SNM en WNF zich op de stoffen stikstofoxyden en kool waterstoffen. De overheid wil in 2010 de uitstoot van deze stoffen met 80 a 90 procent verminderd zien. In totaal zou het autoverkeer dan 86 miljoen kilo mogen uitsto ten. Een vergelijking echter met de normen die vanaf 1992 voor auto's gelden, laat zien dat de uitstoot van stikstofoxyden en koolwaterstoffen 184 miljoen kilo zal bedragen in 2010, meer dan het dubbele. Daarbij gaat de SNM-WNF brochure uit van de "meest optimistische" veronder stellingen, zoals goed afgestelde en onderhouden auto's en normen voor ook vracht- en bestelwagens. De brochure noemt die ontwikke ling "een ramp" voor natuur en het milieu. De organisaties zeggen met hun publicatie een zakelijke en feitelijke bijdrage te willep leveren aan de discussie over de auto die tot nu toe "veel te emotioneel" is geweest. De cijfers zijn grotendeels afkomstig van "gerenommeerde instituten" als het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieuhygiëne. Het autoverkeer levert de over heid jaarlijks zo'n 10 miljard gulden aan inkomsten op. Daar staat tegen over dat de uitgaven voor aanleg en onderhoud van de wegen, maar ook voor herstel van milieschade. veel groter zijn: 14 tot 19 miljard. En dan gaat het nog alleen om zaken "die in geld zijn uit te drukken". De auto levert uiteraard econo misch voordeel op. Te denken valt aan de functie van Nederland als distributieland. SNM-WNF stellen daar tegenover "moeilijk in te schatten" maatschappelijke kosten, zoals luchtvervuiling en verkeers doden en aantasting van het land schap. Steeds "schonere" motoren zouden hooguit leiden tot "beper king" van de vervuiling. Het ministerie van milieubeheer stelt in een reactie dat in de brochu re "andere aannames" gelden dan die van minister Alders (milieube heer). Zo streeft de minister naar een reductie van 75 procent voor de uitstoot van schadelijke stoffen door vrachtwagens, terwijl de brochure 40 procent hanteert. De maatregelen kunnen ook tussen tijds worden bijgesteld als de doel stellingen niet gehaald dreigen te worden, aldus een woordvoerster. Volgens Verkeer en Waterstaat zijn de overheidsdoelen in de be strijding van de verzuring, ge noemd in de brochure, "algemene" doelen. Voor het autoverkeer wordt in 2010 een bezuiniging nagestreefd van 75 procent en niet van 80 a 90 procent. De woordvoerder noemt dit "de meest haalbare keuze". Maij- Weggen heeft bovendien "optimis tischer verwachtingen" over techni sche mogelijkheden voor schonere auto's dan Natuur en Milieu en het Wereldnatuurfonds. De BOVA- G/RAI wil geen reactie geven op de brochure. de Pieter Florisz neemt afscheid (foto AP) DEN HAAG (ANP) - Justitie op de Antillen en de Nederlandse recher che- en opsporingsdiensten praten op dit moment over Nederlandse technische bijstand om mogelijke maffia-praktijken op St. Maarten aan het licht te brengen. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Antil liaanse Zaken gaat het om een deli cate zaak. De contacten verlopen daarom rechtstreeks tussen procu reur-generaal R. Pietersz van de An tillen en de Nederlandse politie. Op de Antillen wordt al geruime tijd gesproken over criminele acti viteiten op St. Maarten. Het zou gaan om het witwassen van geld in casino's en in bedrijven. Bewijzen zouden tot nu toe echter niet zijn ge leverd, aldus de woordvoerder. Een grootscheeps onderzoek moet die nu naar voren brengen. CDA, WD en PvdA hebben er in middels bij minister Hirsch Ballin (Antilliaanse zaken) op aangedron gen extra technische bijstand te verlenen aan de Antillen. Kamerlid Wiebenga (WD) zei zeer verontrust te zijn over de berichten van de ma- fia-praktijken op St.Maarten. Vol gens zijn collega Krajenbrink (CDA) zou op St. Maarten als gevol ge van het gebrekkige bestuurlijke apparaat een klimaat heersen waar de maffia kan gedijen. ADVERTENTIE SCHIPHOL Ongeveer 150 Amsterdamse taxichauffeurs hebben giste ren uit protest de weg bij de aankomsthal op Schiphol 'bezet'. De wilde actie was gericht tegen de regeling van de provincie Noord-Holland om het taxi vervoer vanaf Schiphol over te laten aan de speciale Schipholtaxi's. Am sterdamse chauffeurs mogen hun passagiers alleen afleveren op de lucht haven. Die regel geldt overigens al drie jaar. De woede van de chauffeurs werd gewekt door de aankondiging dat vanaf 1 september ook daadwerke lijk wordt opgetreden tegen de chauffeurs die de regel overtreden. <foto ANP) Schoolmelk na protest niet duurder DEN HAAG (ANP) - De verhoging van de tarieven voor schoolmelk voor het komend schooljaar is van de baan. De EG heeft na protest van diverse landen besloten zijn steunbedragen voor volle-, halfvolle en karnemelk in de kwartliterverpakking niet te verlagen, waardoor een verhoging van de ouderbijdrage achterwege kan blijven. Voorzitter Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel heeft dit meegedeeld. Het produktschap had het Centraal Schoolmelkcomité voorgesteld om de maximumtarieven per kwart liter in het basisonder wijs op te trekken van 37 cent tot 41 cent voor volle- en halfvollemelk en van 40 tot 46 cent voor karnemelk. In het middelbaar onderwijs blij ven de maximumprijzen voor melk 45 cent en voor karnemelk 50 cent. In totaal worden er per jaar circa 76 miljoen kwartliterpakjes school melk afgezet. In 1988/89 was de ouderbijdrage per pakje schoolmelk nog 35 cent. In 1989/90 werd een tariefsverhoging tot 37 cent doorge voerd. DEN HAAG (GPD) - Nederland houdt de ambassade in Kuwayt open zolang zich Nederlanders in het door Irak bezette land bevin den. Onduidelijk is nog of de 84 Ne derlanders in Kuwayt zich nq£ als de ADVERTENTIE dienen als "schild" tegen mogelijke Dam, zijn kinderen e militaire acties van het Westen. Buitenlandse Zaken heeft giste- boden om een krachtig protest de Nederandse regering te laten ho ren. Niet minister Van den Broek, landse zaken, "doet er verstandig aan van die gelegenheid gebruik te maken". Overigens blijft er genoeg r de hoogste ambtenaar protes- personeel in de ambassades in Ku- Moord Een 39-jarige Dordtenaar heeft gis teren in Zwijndrecht een 35-jarige vrouw met een mes neergestoken. Vervolgens stak hij zichzelf in de hartstreek. De man overleed direct, verplaatste ze" haar actie iets later in het zieken- Haagse Binnenhof. En met teerde tegen "het vasthouden v; Nederlanders" en de opdracht tot sluiting van de Nederlandse am- basade in Kuwayt. Ook kritiseerde hij de Iraakse mededeling dat "de buitenlanders als schild worden ge bruikt" tegen mogelijke militaire acties. DEN HAAG - Tot voor kort zat ze dag in dag uit op haar klapstoel tje voor de rechtbank in Utrecht te protesteren tegen Justitie. Gisteren het huis. Volgens de politie had de Toen mjnister Hirsch Ballin (justi- vrouw geweigerd te voldoen aan het tie) gisterochtend naar het kabi- dringende verzoek van de man om netsberaad kwam, stapte hij direct bij hem terug te komen. De twee op Gonnie van der Geest (44) af en hadden geruime tijd een relatie ge- beloofde haar nog deze week ant- had. Familie-eer Voor de Amsterdamse rechtbank gisteren vijftien jaar cel geëist tegen een 22-jarige zijn 16-jarige woord te geven op haar verzoek. De vrouw uit Woerden hoopt nu dat Hirsch Ballin (de hoogste baas im mers) haar zuivert van alle blaam. Het verhaal van Gonnie van der die op 22 maart Geest begint oktober vorig jaar. De - - ïn haar 20-jarige poiitie verdenkt haar van brand- verloofde doodschoot. De twee stichting bij haar werkgever, de stonden op het punt te trouwen, waarmee volgens de dader de fami lie-eer werd aangetast. De familie had de dochter een jaar eerder ver loofd met een in Turkije wonende verre neef. Uit coma Het vijftienjarige meisje dat een maand geleden zwaar werd mishan deld toen ze in Dinxperlo uit de dis co kwam, ligt niet meer in coma. Het onderzoek naar de daders, die twee weken geleden ook een jongen mishandelden, heeft nog niets op geleverd, ondanks een forse belo ning voor tips. Opheldering NOB-wegtransport heeft in een brief aan het openbaar ministerie opheldering gevraagd over de be schuldiging van de Bredase hoofd officier dat een "relatief groot deel van de Westbrabantse transporton dernemingen" betrokken zou zijn bij hasjsmokkel. NOB-wegtrans port eist dat hij zijn beschuldigin gen hard maakt of anders 1 aanbiedt. kringloopwinkel van Stichting Milieucompas in Woerden. Na vier dagen in de politiecel te hebben doorgebracht, wordt ze vrijgelaten in afwachting van de rechtszaak. Die rechtszaak is echter nooit geko- In februari van dit jaar had de Woerdense nog niets van het Open baar Ministerie in Utrecht verno men. Ze besloot daarom zelf na te vragen hoe haar zaak ervoor stond. Na lang aandringen kwam ze er ach ter dat er helemaal geen rechtszaak meer zou komen. De officier van justitie had namelijk al in november besloten de zaak te seponeren we gens gebrek aan bewijs. Haar zaak is met 'sepotcode 02' opzij gelegd. Code 02 betekent wegens gebrek J'üstitiër'e?is'teK I a derd. wayt en Baghdad zolang er Neder landers zijn. "Buitenlandse zaken blijft alle steun en bijstand verlenen waartoe het in staat is". Volgens ambassadeur Van Dam in Baghdad is de situatie gespan- Maar het lijkt er volgens hem alles aan doet om zo'n confrontatie te voorkomen. Het Op het ministerie is niet bekend °P d,at of ook de 84 Nederlanders in Ku- S°n'/0.nta1tl wayt zich moeten verzamelen. De de Nederlanders in Irak met verbo Nederlandse ambassadeur in de den zich op straat te vertonen. Iraakse hoofdstad Baghdad, N. van Dam, meldde gisteren wel dat Irak Seraden had bevolen dat "alle Westerse c |||j|| derdanen" zich moesten melden drie Kuwaytse hotels. Het hen wordt door de ambassade aan- binnen te blijven. De ambassade heeft volgens Van Dam dagelijks contact met hen. "Alleen U..V „echter met het zuiden in Irak, waar Neder- onduidelijk of daarmee ook op Ne- tZK. derlanders werd gedoeld. Al-Falaki kreeg ook afkeurende woorden te horen over de Iraakse eis de Nedërlandse ambassade in Kuwayt vóór 25 augustus te ontrui men. De Irakezen gaan er van uit dat Kuwayt nu onderdeel uitmaakt van Irak en ambassades daar over bodig zijn geworden. Als het perso neel niet vertrekt, zal het volgens Irak als 'gewone buitenlander' wor den beschouwd. Buitenlandse Za ken denkt echter niet aan sluiting omdat met het opheffen van de am bassade minder bijstand kan wor den verleend aan de Nederlanders. Daarnaast zou sluiting erkenning betekenen van et centrale gezag van Irak in Kuwayt. Vijf Nederlanders hebben giste- Gonnie van der Geest tijdens haar protest tegen Justitie. Ze heeft nu haar hoop gevestigd op minister Hirsch Bal- ook veranderd 2 i02 1 wat staat voor 'volkomen ten rechte als verdachte aangemerkt'. Zo hoopt ze te bereiken dat de ovei haar in de brandstichtingszaak ver zamelde gegevens uit de politie- 01, Geest midden juli bracht Hirsch Ballin, leek het doel niet te tie door secretaris-generaal mr. G. J. Dinter geschreven reactie op de bereiken. In zijn antwoord op de klacht van de Woerdense bij de Na- klacht bij de Nationale Ombuds- tionale Ombudsman. Toen Gonnie schreef de minister eind juli dat hij zich achter het standpunt i bewijs', maar houdt ook persoonlijke gegevens zoals vinger afdrukken en politiefoto's, bewaard blijven. Dat wil Gonnie nu juist niet. Ze vindt het onrechtvaardig dat ie mand die ten onrechte is opgepakt worden verwij- deze zaak schaarde van de Utrecht- Tot nu toe hadden brieven naar de Nationale Ombudsman, de Utrechtse hoofdofficier van justitie zjjn baas, procureur gene- der Geest hem de brief liet z noteerde de minister het briefnum- zegde haar toe op zeer korte Hoofdofficier en de Amsterdam- termijn al haar stukken te zullen be- se procureur-generaal. En zij bei- kijken. Voor vrijdag zal hij haar uit- den hadden de minister bericht dat sluitsel geven. „Als ik vrijdag geen zij geen aanleiding zagen tot wijzi- reactie heb, zit ik maandag weer op ging van de sepotcode. het Binnenhof', aldus de vastbera- - - den vrouw uit Woerden. "Maar de door de politie, zn verdere leven raai mr.J. de Ruiter van het Amster- Gisteren bleek echter dat minister minister is een ontzettend aardige Ik heb zo'n gevoel dat het nu hem, tijdens zijn vakan- goed komt". met de affaire geconfronteerd kan dams gerechtshof niet geholpen. Hirsch Ballin zelf niets afwist 1 worden. Ze wil haar sepotcode dan Ook de petitie die Gonnie van der de ADVERTENTIE geven u antwoord op vrijwel ol uw vragen. Er zijn er meer don 100 verschenen, over de meest uiteenlopende onderwerpen. Al v.o. 9,90 verkrijgbaar. Ga naar de winkel voor GRATIS Antwoordenboek SAMEN MET PRISMA WEET JE ALLES •iipi< zaamheden, is het heel moeilijk c contact te krijgen. Communicatie met de Ambassade in Kuwayt loopt alleen via Buitenlandse Zaken in Den Haag". Van Dam heeft het idee dat Irak verdeeldheid probeert te zaaien door bepaalde nationaliteiten wel een uitreisvisum te geven. "Op die manier probeert Sadam Hussein de internationale blokkade te doorbre ken. Ondanks deze blokkade is nog wel sprake van goederenvervoer. Schattingen door waarnemers over hoe lang Irak deze situatie kan vol houden, lopen uiteen van drie tot achttien maanden", aldus de am bassadeur. "Er is een duidelijk schaarste merkbaar, maar die wordt vooral veroorzaakt omdat veel men sen op al te krachtige wijze'bood schappen hebben gedaan". Journalisten gekant tegen bevoogding DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Vereniging van Journalisten (NVJ) en het Genootschap van Hoofdredacteuren zijn boos over de richtlijnen van minister Hirsch Bal lin (justitie) aan politie en justitie over informatievoorziening aan de media. De minister wil geen actieve voorlichting. Namen van verdach ten en slachtoffers mogen door de politie niet meer worden vrijgege ven. NVJ en hoofdredacteuren had den bij het ministerie juist gepleit voor maximale openheid, zodat de media hun controlerende taak kun nen blijven uitoefenen

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3