Wik Handel valt stil in grimmig Akaba 'Aanzetten tot zelfmoord' moeilijk te bewijzen I F? A o. J 'Kerk heeft baat bij relativering ambt' iREPORTAGEi DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 Dood Amsterdamse leidt tot unieke aanldacht tegen echtgenoot AMSTERDAM (ANP) - Een man sart, plaagt, treitert, vernedert en mishandelt zijn vrouw zo lang en zo vaak dat zij geen andere uitweg ziet dan zelfmoord. Is die man strafbaar aan het misdrijf 'aanzetten tot zelf moord' of kan de dood van de vrouw hem juridisch niet in de schoenen geschoven worden? Op die vraag zal de Amsterdamse rechtbank als eerste in Nederland een antwoord moeten gever» in een proefproces rond de zelfmoord van een vrouw in Amsterdam. In april 1988 dronk zij azijnzuur om aan de lichamelijke en geestelij ke folteringen van haar echtgenoot te ontsnappen. Zij overleed twee dagen later aan een geperforeerde maag en een buikvliesontsteking. In het ziekenhuis werd de politie gewaarschuwd omdat de vrouw on der de blauwe plekken zat. Onder zoek leidde tot de conclusie dat de vrouw tot haar zelfmoord gedreven zou kunnen zijn door haar man. Die verklaarde zichzelf ook als mogelij ke veroorzaker", aldus de behande lend officier van justitie mr. M. Van Zwieteren. Probleem Justitie zat vervolgens met een pro bleem. Het Wetboek van Strafrecht stelt in artikel 294 het 'aanzetten tot zelfmoord' strafbaar met een maxi mum straf van 3 jaar gevangenis. Nooit echter was dit artikel ge bruikt. Er is geen enkel voorbeeld in de jurisprudentie te vinden van een dergelijke zaak. Toch vond het Openbaar Ministerie dat juist dit misdrijf en niet bijvoorbeeld het 'mishandelen met de dood tot ge volg' ten laste gelegd moest wor den. Hoewel op dit laatste delict een celstraf van 12 jaar staat, legde Van Zwieteren primair het aanzetten tot zelfmoord en subsidiair (voor het geval het eerste niet bewezen wordt) het mishandelen met de dood tot gevolg ten laste. "Het is zo'n specifiek geval dat het aanzet ten tot zelfmoord mij het meest voor de hand liggend leek", aldus Van Zwieteren. Omdat een dergelijke zaak nog nooit voorkwam liet het Openbaar Ministerie eerst, via een aparte pro cedure, het Gerechtshof een voorlo pige uitspraak doen over de juridi sche haalbaarheid van de zaak. Het hof in Amsterdam achtte een ver oordeling wegens het aanzetten tot zelfmoord niet ondenkbeeldig. Dit steuntje in de rug was voor justitie de aanleiding de zaak definitief door te zetten en bij de rechtbank aan te brengen. Eind juli kwam de 31-jarige verdachte echtgenoot voor, maar behandeld werd de zaak niet. Eerst zal een belangrijk bewijs- probleem opgelost moeten worden. Uitgehuwelijkt Van Zwieteren: "Het moeilijke in een dergelijke zaak is het directe verband tussen het gedrag van de man en de dood van de vrouw. Heeft de man zich zodanig gedra gen dat er voor de vrouw écht geen andere uitweg was dan zelfmoord? In dit geval speelt dat extra omdat het om een Surinaams echtpaar gaat. Zij waren in 1984 met elkaar getrouwd in Suriname na te zijn uit gehuwelijkt door hun families. Dat jaar ook kwam het tweetal naar Ne derland". De vraag is nu volgens de officier, of het in de Hindoestaanse cultuur voor een vrouw moeilijker is te ont snappen aan een dergelijk gedrag van een echtgenoot dan bijvoor beeld de Nederlandse cultuur. Ne derlandse vrouwen kunnen schei den of naar blijf-van-mijn-lijf-hui- zen. Voor hen zou het moeilijker zijn een direct verband te leggen tussen gedrag en dood. "Voor Surinaamse vrouwen kon dat wel eens heel anders liggen: daar spelen zaken als familieschan- de en bruidsschat een belangrijke rol. Mogelijk dat die vrouwen om dit soort redenen niet bij de man wegkunnen en dus in een dergelijke zaak nog maar één mogelijkheid zien: zelfmoord", aldus de officier. Andere normen Om uit te zoeken of .er in de Suri naamse cultuur andere wetten en normen gelden dan in Westerse cul turen, werd de rechtszaak terugver wezen naar de rechter-commissaris die onder meer een cultureel-antro- poloog zal benoemen en horen over dit punt. Ook zal de verdachte nog psychisch onderzocht moeten wor den. Pas als over deze zaken duide lijkheid is, gaat het proces werkelijk beginnen. Verwacht wordt dat dit eind dit jaar zal zijn. Aan de cultureel-antropoloog die nog als deskundige in dit proces be noemd moet worden, zal onder meer de vraag gesteld worden of het voor Surinaamse vrouwen (en man nen, hoewel dit minder zal voorko men) soms bijna onvermijdelijk kan zijn om zelfmoord te plegen om aan een levensverstikkende sfeer te ontkomen. Veel meer over de zaak op zich wil officier Van Zwieteren niet kwijt, zolang de zaak nog 'onder de rechter' is. Zij verwacht niet dat er ineens een hausse van zaken zal ko men, mocht dit proefproces tot een veroordeling leiden. Maar uitgeslo ten is niet dat er dan wel meer zaken zullen worden vervolgd. Mits er dui delijke aanwijzingen zijn over het causale verband tussen het een en ander, aldus de officier. Kortste eind Het aanzetten tot zelfmoord werd in 1881 overigens met een heel ander doel dan in dit proces speelt in het wetboek opgenomen. In die tijd was het zogenaamde Amerikaanse duel erg in zwang. Er werden door mensen lootjes getrokken en wie aan het kortste eind trok moest zichzelf van het leven beroven. Dit werd als zo verwerpelijk gezien dat de loterij verboden werd via het be wuste artikel. Ook van-vervolgingen uit die tijd echter is niets bekend. Evenmin weet justitie of en hoe dit soort za ken in andere landen berecht wor den. Het wachten is nu op deze zaak. AKABA De scheidslijn loopt precies in het midden van de baai, waaraan op oop- afstand van elkaar het Israëli sche Eilat en het Jordaanse Akaba liggen. Vanaf het strand is te zien hoe een Jordaans en een Israëlisch marinescheepje elkaar passe ren, een tafereeltje dat in Akaba met grimmig stilzwij gen wordt aanschouwd. De bevolking heeft de pest in over de blokkade van de ha ven, die voor Jordanië de eni ge verbinding is met open zee en voor Irak de laatste navel streng met de rest van de we reld. Het wereldwijde handels- en wa penembargo tegen het regime in Baghdad heeft zijn effecten op de Jordaanse havenstad niet gemist. Zondag meerden er slechts twee vrachtschepen af, waarvan één on der Iraakse vlag. Blijkbaar is dit schip met op de witte zijkant in grote zwarte letters 'Iraqi Line1- in de Bab el Mandeb, de toegang tot de Rode Zee, ongemoeid gelaten. Daar houden Amerikaanse en Britse oor logsbodems de doorvaart vanuit de Rode Zee naar de Golf van Akaba scherp in de gaten. In de buurt van Akaba is niets te merken van de militaire blokkade. Of het moeten de lege kades en af meerplaatsen zijn. Onbeweeglijke kranen trillen in de hitte. En even buiten Akaba wachten op een im mense parkeerplaats honderden Jordaanse en Iraakse vrachtwagen chauffeurs op een lading. Sommi gen zijn woedend over de blokkade, beroofd als ze zijn van hun werkge legenheid en dus inkomen. Akaba is voor afhankelijk van de haven. Er is ook nog het toerisme als bron van inkomsten, maar ook die droogt snel op als gevolg van de Golfcrisis. Hotelhouders klagen over annuleringen op grote schaal. Zelfs voor volgend jaar. Blijkbaar hebben Europeanen, Amerikanen en Japanners weinig fiducie in een snelle, vreedzame oplossing van het Iraaks-Amerikaanse conflict. Agressie Buitenlandse journalisten kunnen in Akaba rekenen op een grimmig onthaal. De agressie richt zich met name tegen cameraploegen en foto grafen. Het is maar beter te ontken nen dat je Amerikaan of Brit bent. Deze nationaliteiten zijn voor de Jordaniérs, Palestijnen en Irakezen synoniemen voor 'broodroof, maar ook voor 'imperialisme en godde loosheid'. Ontkom je aan de frustraties van deze Arabieren, dan loopje in de val van de politie. Bij talrijke wegver sperringen controleren soldaten en Steeds minder schepen bereiken Akaba, de laatste navelstreng van Irak met de rest van de wereld. Wel meerde zondag nog een Iraaks schip af in de Jordaanse havenstad, die de gevolgen van de boycot begint te voelen, (foto ap) agenten streng op de aanwezigheid van camera's. Wie het waagt met de apparatuur aan de gang te gaan, moet mee naar het bureau. Aan in drukwekkende perskaarten met ve le stempels van het ministerie van informatie hebben de agenten geen boodschap. Na een kort verhoor worden de televisieploegen weer vrijgelaten. De man die het de visuele pers on mogelijk maakt in Akaba te wer ken, is Awad al Tal. Hij is de haven meester van Akaba en voert slechts "de opdracht van de minister van transport uit, camera's niet tot het havengebied toe te laten". "Ik heb de politie die orders gegeven", zegt hij kalm, in zijn fraai gemeubileerd kantoor. En zoals overal in over heidsgebouwen ontbreekt ook hier niet een levensgroot portret van ko ning Hussein. "Ik vraag u begrip voor de situatie. De mensen hier zijn erg boos geen werk meer te hebben. In de haven zijn 230Ó arbei ders in vaste dienst en zo'n 1500 dagloners die, vrees ik, volgende week weinig meer te doen hebben". Bang Awad al Tal geeft toe dat het dreige ment van de Amerikanen, Jordanië desnoods met geweld te dwingen geen goederen voor Irak via Akaba meer te accepteren, zijn doel niet heeft gemist. "We handelen hier ge middeld 250 schepen per maand af. Op dit moment liggen er 17 te wach ten. Normaal zijn dat er 40. Voor volgende week hebben 18 schepen zich aangemeld, maar ik moet nog zien of ze komen. De reders ^ijn bang gemaakt. Voor het oorlogsge vaar, maar ook voor de waarde van de kredietgaranties uit Irak. Ze wil len bij aflevering onmiddellijk geld De havenmeester légt uit dat de blokkade ernstige gevolgen heeft voor de economie van Jordanië. Ze ventig procent van de import van Irak verloopt via Akaba. Daar wordt veel geld aan verdiend. Nu het scheepvaartverkeer vermoedelijk deze week vrijwel stil komt te lig gen, scheelt dat volgens Awad al Tal 4 miljoen gulden per dag aan in- komsten. Maar ook schepen die handel bij zich hebben voor de Jordaanse markt, zien er voorlopig van af de Golf van Akaba aan te doen, zo be weert de havenmeester. "Als het zo doorgaat, krijgt Jordanië zelf met voedseltekorten te kampen. Veertig procent van onze import gaat via deze haven". Volgeladen Ook de export zou in gevaar ko men. Akaba verwerkt onder meer zes miljoen ton fosfaat per jaar en volgens Awad al Tal zal de uitvoer ernstig stagneren als buitenlandse rederijen blijven weigeren schepen te sturen. Verzekeringsmaatschap pijen zijn naar zijn oordeel daarvan hoofdzakelijk de schuld. Die zou den nu extra hoge premies bereke nen voor schepen die varen op het Midden-Oosten: "Ik kan u de telex laten zien van een verhoging van 50.000 gulden per week voor twee sleepbootjes die we onlangs van Amerika hebben gekocht. Ze den ken dat de oorlog hier al is uitgebro ken". Uiterst terughoudend is de haven meester over de goederen die de laatste dagen voor Irak zijn afgele verd. "Ik heb daar geen gegevens over", zegt hij met een stoicijnse blik. "Ik meen te weten dat we twee dagen geleden een schip met ka toen hebben gelost. Meer kan ik u niet zeggen". Het is niet zo vreemd dat de ha venbaas zijn kaken stijf op elkaar houdt. Koning Hussein heeft name lijk nog steeds niet toegezegd de in ternationale boycot van Irak on voorwaardelijk te zullen doorvoe ren. Wie echter niet al te slechte ogen heeft, kan zien dat er zaterdag en zondag nog naar schatting 300 volgeladen vrachtwagens met Iraakse kentekens Akaba verlieten. Onder de dekzeilen waren balen zichtbaar. Ingewijden in Akaba we ten dat het voornamelijk om suiker en rijst gaat. Maar ook bulldozers en in platte repen gegoten staal gaan richting Iraakse grens. Blijkbaar onttrekt het lossen van bepaalde schepen zich aan het oog van nieuwsgieri gen". Dat is niet zo verwonderlijk bij een haven die hoofdzakelijk langs een 17 kilometer lange kust is gesi tueerd. Toch hebben de transportbedrij ven in Jordanië het zwaar te verdu ren onder de sterk teruglopende aanvoer van goederen in Akaba. Het wagenpark bestaat uit 20.000 trucks waarvan er alleen al 10.000 op Irak rijden. Op een grote par keerplaats, even buiten Akaba, staan er honderden. Sinds vórige week is het vrachtaanbod voor Bag dad sterk teruggelopen. Chauffeurs In eerste instantie zijn de werkloze chauffeurs niet zo spraakzaam. Als ze weten dat we uit Nederland ko men, blijken 'Van Basten en Gullit' als sportieve ambassadeurs van ons koninkrijk een heilzame uitwerking te hebben. Het noemen van die na men opent deuren. Of beter gezegd de flappen van een tent waar we worden genodigd voor de thee. Voetbal en politiek. Bij gewone mensen gaat dat vaak samen. Onge acht cultuur of afkomst. Eenmaal in met gekruiste benen gezeten in de opvallend schone tent schoenen moesten uit komen de tongen los. Bijna alle chauffeurs zijn van Palestijnse afkomst. Een komt er uit Egypte en een uit Irak. De Irakees houdt zich echter op de achtergrond. Blijkbaar is het al ge noeg als zijn Palestijnse broeders Saddam Hussein de hemel in prij zen. Wat heet: ze zien in de Iraakse lei der de nieuwe Hitler van het Mid den-Oosten. Onbeschaamd roemen zij de daden van de Führer en dich ten die ook toe aan Saddam Hus sein. Hij zal Palestina voor hen be vrijden en van de Arabische natie een eenheid maken. Blijkbaar heeft de propaganda uit Baghdad haar uitwerking niet gemist. Hoe vrijmoedig de chauffeurs ook praten, over de vrachten die zij vorige week nog naar Irak hebben gebracht, bewaren ze het stilzwe gen. Van een van hen staat nog een geladen vrachtauto voor de deur. Balen suiker. In het Engels beweert de chauffeur dat hij ze in Amman moet afleveren. Maar uit het Ara bisch dat hij vervolgens met zijn maten spreekt, is op te maken dat de goederen naar Baghdad gaan. Vluchtelingen Een andere ontkende waarheid speelt zich af vlak in de buurt van de parkeerplaats. Duizenden berooide Egyptische vluchtelingen wachten in de brandende zon op verder transport naar de haven. Daar ver trekken zes keer per dag veerboten naar Nueiba in de Sinai-woestijn. Het zijn gastarbeiders uit Irak en Kuwayt. Alleen al dit weekeinde zijn er naar schatting 40.000 naar Jordanië gevlucht. Er is niemand die naar deze dood vermoeide, soms zieke en sterk ver magerde Egyptenaren omkijkt. Ook de chauffeurs van de parkeer plaats niet waaraan de stroom voor bijtrekt. "Dat hebben ze aan hun president te danken", zegt een van de chauffeurs. "Mubarak steunt het Westen, dit is hun straf'. Vervol gens wenst hij de Egyptische presi dent de vreselijkste ziekten toe en spreekt hij de hoop uit dat er oorlog zal komen. "Dan kunnen we met deze flikker (iemand in de Arabi sche wereld uitschelden voor een homoseksueel is zeer beledigend) afrekenen en de joden de zee in drij- Het huis lag in een redelijk welge stelde buurt. Veel Mercedessen en Volvo's langs de stoep. En R-vijfjes voor de echtgenotes en de kinderen. Geen naamplaatje te bekennen op of naast de deur. Ik keek nog eens op het papiertje waarop ik het adres had gekrabbeld. Ja, hier moest het zijn. Ik belde aan. Een goedkope ding-dong-bel. Die had ik hier toch niet verwacht. Het duurde even voor er werd opengedaan. Tot mijn ver bazing stond ik oog in oog (het zijne tamelijk slaperig) met Maarten de Leeuw. 'Jij ook hier?' zei ik, en ik vond het tamelijk gevat van mezelf, maar hij kon er niet om lachen. Somber stond hij me aan te staren, gekleed in een ochtendjas waar een paar harige benen onder uit staken. Hij mocht zijn teennagels wel eens knippen. 'Ik kwam voor Pieter Versteeg', zei ik. 'Die schijnt ook op dit adres te wo nen, zoals ik uit doorgaans betrouw bare bron heb vernomen'. Niet het eerste signaal van het al lerkleinste glimlachje. Het leek of zijn hersens nog steeds niet de signa len van mijn aanwezigheid, laat staan van mijn woorden, hadden doorgegeven. Achter De Leeuw dook vanuit het niets Debbie op. OfBettie. Of Lennie, of hoe ze ook al weer pre- EEN AVONDJE STAPPENI cies mocht heten. Dat soort namen zijn voor mij inwisselbaar. 'Wat komt-ie doen?' vroeg ze zon der op één of andere manier te laten merken dat we elkaar kenden, dat we elkaar zelfs intiem kenden. De Leeuw haalde zijn schouders op. Zo .welbespraakt als hij in zijn bloederige sexparochie had geleken, zo zwijgzaam was hij nu. isschien bij een nieuw ritueel zijn tong verlo ren, dacht ik. 'Aan de deur wordt niet gekocht', zei ze, en ze wilde de deur al dicht doen. Snel zette ik mijn voet achter de drempel. Het leek of er een mid denvoetsbeentje werd. gekraakt, maar de deur bleef open. 'Ken je me niet meer, Debbie?' 'De naam is Bettie'. 'Ken je me niet meer Bettie, we hebben met elkaar de liefde bedre- Ze keek me aan of ik was met twee volle boodschappen tassen vol oude kranten en een tasje met halve liters bier, die om een glas kwam vragen. Toen realiseerde ik me pas weer dat \k mijn haar kwijt was geraakt. Ik tikte even op mijn schedeldak en zei: 'Een ongelukje bij de kapper'. Ze reageerde er alleen op door nog iets harder tegen de deur te duwen. 'Au', riep ik. 'Mannen die met mij naar bed gaan, roepen geen Au'. 'Ik zoek alleen maar Pieter Ver steeg, de ex-vriend van Karin'. Plotseling lichtte er iets op in de ogen van Maarten. Het leek of hij nu pas een klein beetje wakker werd. 'Wamoejed'nv'n'm,' bracht hij er moeizaam uit. 'Pardon"' zei ik. 'Ik heb een paar klinkers gemist. Zou u die vraag nog eens kunnen herhalen?' 'Wat moetje dan van hem', articu leerde Bettie nu nadrukkelijk. 'Pra ten', zei ik, 'alleen maar een beetje praten'. 'Over Karin?' vroeg Bettie weer, die zich nu helemaal ontpopte als Maartens secretaresse. Koel, effi ciënt en zakelijk. 'Hoe raad je het?' 'Pieter Versteeg is er niet', zei Bet tie. 'Pieter Versteeg is er helemaal niet meer, en komt ook nooit meer te rug'. Ze lachte een beetje malicieus. 'Is-ie misschien verhuisd?' vroeg ik, 'En hebben jullie misschien zijn nieuwe adres?' voegde ik er hoopvol aan toe. 'Ik ben Pieter Versteeg', zei Maarten zo onverwachts dat zelfs Bettie er even van leek te schrikken. 'Waar was dat nou voor nodig?' vroeg Bettie, maar Maarten rea geerde niet. Het kostte me enkele seconden om dit te verwerken. De ex-vriend van Karin de Leeuw, ene Pieter Versteeg had het dus nodig geoordeeld om zijn naam te wijzingen in Maarten de Leeuw. Waarom maakten men sen alles zo ingewikkeld. Alleen maar om mij te pesten? Om het hele zoekactie zo gecompliceerd te ma ken dat ik meer finaal aan zou ver tillen? 'Waarom heb je je naam veran derd?' bracht ik er möeizaam uit. 'Bent u uw naam of bent u uzelf?' vroeg Maargen op zalvende toon. Ik keek achterom of er geen mensen op straat liepen die het hadden kunnen horen. Het was toch al een genante vertoning, zoals we daar stonden. 'Kan ik niet even binnenkomen om dit verder te bespreken?', vroeg ik. 'Zo is het wel mooi geweest', zei Bettie. 'Maar waarom die naams verandering?' hield ik aan. 'Heb je wel eens gehoord van een heel inhalige instantie, die steeds maar geld bij mensen wegsleept. 'Belasting', zo heet dat. Een andere naam doet soms wonderen'. Alsof ze er het commando toe had gegeven trok ik mijn voet terug. Ze duwde de deur zachtjes in het slot. Ik zat weer thuis met een vroeg, veel te vroeg glaasje cognac bij de koffie (of eigenlijk: koffie bij de cog nac) bij te komen toen er indringend lang werd aangebeld. Ze komen me halen, dat was de eerste gedachte die door me heen schoot. Ik bleef zit ten. Er werd nog eens gebeld. Voor uit, het was toch niet te ontlopen, ik moest de realiteit onder ogen zien, ook al was dat een realiteit achter tralies. GEESTELIJK LEVEN Gehuwde priesters bijeen in Doorn DOORN (ANP) - De Rooms-Kathólieke Kerk doet er verstan dig aan het ambt uit zijn exclusief sacrale sfeer te halen en meer nadruk te leggen op de betekenis ervan bij de opbouw van de geloofsgemeenschap. Daardoor wordt de afstand tussen het ambt, ook het gewijde ambt, en de plaatselijke kerk vermin derd. In het ambt zitten bepaalde aspecten van bemiddeling verscholen die een opdracht voor alle kerkleden inhouden. Ta ken kunnen dan ambtelijk ook aan niet-gewijden worden op gedragen. Op deze manier kan volgens dr. N. Schreurs, hoogleraar dogma tiek aan de Theologische Facul teit Tilburg, een oplossing wor den gevonden voor de crisis waar in het priesterambt in de RK Kerk verzeild is geraakt. Schreurs hield gisteren een inlei ding voor de deelnemers aan de derde internationale bijeenkomst van de internationale federatie van gehuwde priesters in Doorn. Schreurs ging er vanuit dat het ambt in de kerk noodzakelijk en theologisch legitiem is. Hij stelde de vraag aan de orde of het wezen van het ambt een bemiddelings- fünctie is en of het op grond daar van noodzakelijk is dat elk ambt in de kerk de opneming in een ge wijde stand, de clerus, vereist. Schreurs constateerde dat de Rooms-Katholieke Kerk sinds de Middeleeuwen een eenzijdige na druk legt op de eucharistie als misoffer. Was de viering van de eucharistie in de vroeg-christelij- ke kerk de uitdrukking van de band van de plaatselijke kerk met de wereldkerk, sinds de Middel eeuwen staat in de eucharistie de priester centraal die op onbloedi ge wijze het kruisoffer van Chris tus opdraagt. Dit centraal stellen van de offerfunctie van de pries ter gaat volgens Schreurs voorbij aan de principieel vrije toegang van elke gelovige tot God. De priester wordt immers geïdentifi ceerd met Christus. Volgens Schreurs moet de bij zondere relatie tussen Christus en de gewijde ambtsdrager niet wor den gezocht in een speciale status die hem van het volk scheidt, maar juist in een levenshouding van navolging op 'de weg van de Heer. Juist in de eucharistie en de zondenvergeving kan de ambts drager de aanwezigheid en de lei ding van Christus als hoofd van de kerk onder de gelovigen voel baar en beleefbaar maken. De relativering van het onder scheid tussen gewijde en niet-ge- wijde ambtsdragers leidt volgens Schreurs niet tot anarchisme, zoals de Westduitse theoloog en bisschop van Stuttgart-Rotten- burg, dr. Walter Kasper, heeft ge zegd. Kasper uitte deze waar schuwing naar aanleiding van het boek 'Kerkelijk ambt' van de Nij meegse theoloog prof. dr. E. Schillebeeckx, die daarin pleit voor het recht van de kerkelijke gemeente op de eucharistie. Als er onvoldoende priesters zijn, zal de leiding van de RK Kerk op an dere manieren voor voorgangers moeten zorgen. Aan gewijden blijven volgens Schreurs onder normale omstan digheden bepaalde taken op het gebied van de eucharistie en de sacramenten voorbehouden. De vraag, of niet-gewijde ambtsdra gers een formele wijding zouden moeten ontvangen, wordt er min der belangrijk door. „Uit sympathie" met de gehuw de priesters wie het werk in de kerk onmogelijk wordt gemaakt, woonde de oud-katholieke aarts bisschop van Utrecht, A.J. Glaze- maker, de vergadering bij. De Oud-Katholieke Kerk, die zich in de achttiende eeuw losmaakte van Rome, heeft in 1922 het ver plichte celibaat afgeschaft. Deze beslissing kwam niet uit de lucht vallen. De kerk kreeg een andere kijk op het ambt en nam boven dien een synodale structuur aan. Daardoor gingen leken meebe slissen in kerkelijke kwesties. Glazemaker wijst het argument van de leiding van de RK Kerk van de hand, dat een ongehuwde continu voor de gelovigen be schikbaar is. „Mensen in andere beroepen moet ook volledig be schikbaar zijn en niemand eist van hen, dat zij ongehuwd blij ven". Hij waarschuwt er overi gens voor de opheffing van het celibaat te beschouwen als won dermiddel voor opheffing van het priestertekort. In de jaren zestig kampte de Oud-Katholieke Kerk met een groot gebrek aan pries ters. Uit zijn vakantieverblijf in Cas- telgandolfo heeft paus Johannes Paulus II nogmaals laten weten dat de RK Kerk het verplichte priestercelibaat niet zal opgeven. "De navolging van Christus vraagt van een priester dat hij af ziet van de vorming van een ge- Bush vervangt evangelische stafmedewerker WASHINGTON (RNS) - Het Wit te Huis heeft de stafmedewerker voor de contacten met evangeli sche christenen vervangen die een ontvangst door president Bush van enkele homogroeperin gen in het openbaar had afge keurd. Doug Wead (44), lid van een Pinkstergemeente, wordt vervangen door de 28-jarige Lee Anne Metzger, een Southern Bap tist. Bush had dit voorjaar een dele gatie uit de homo-wereld uitgeno digd op het Witte Huis de onder tekening van een anti-discrimina- tiewet bij te wonen. Met de uitno diging is de regering-Bush ont rouw aan haar belofte de traditio nele waarden te beschermen, zo reageerde de Evangelische Alli antie in de Verenigde Staten. „Hiermee heeft de regering haar goedkeuring aan de homoseksue le levenswijze gegeven," aldus een brief van de EA aan Bush. In zijn antwoord namens het Witte Huis schreef Wead onder meer dat „de staf van het Witte Huis de president geen dienst had bewezen door homogroepen uit te nodigen". Zowel het Witte Huis als Wead ontkende dat deze kri tiek aanleiding voor zijn vervan ging was. Wead heeft meegeholpen aan de verkiezingscampagne van de huidige president. Ongeveer 50 miljoen evangelische en funda mentalistische christenen heb ben in 1988 op Bush gestemd. Boek gewijd aan Dora Visser ARNHEM'(ANP) - Meer bekend heid geven aan het leven van Do- ra Visser in deze tijd van dalend kerkbezoek en geloofsafval. Dat is volgens de oud-journalist L.J.M. Kerkhoffs het doel van de stichting 'Vrienden van Dora Vis ser', die vorige week is opgericht. Van de hand van Kerkhoffs, die in 1965 bij toeval op het graf van Visser in het Gelderse dorp 01- burgen stuitte, verschijnt vol gend jaar een boek over het 'mys terie' Dora Visser, een gestigmati seerde vrouw van wie wordt ge zegd dat zij 33 jaar lang bloedde uit een reeks hoofdwonden. Dora Visser leefde van 1819 tot 1876. Zij zou 33 jaar voor haar dood de stigmata (wonden van Christus) hebben ontvangen. Haar mutsje wordt bewaard in het Katholiek Documentatiecen trum in Nijmegen. Bij een onder zoek in het gerechtelijk laborato rium in Rijswijk is gebleken, dat de bruine vlekken op dit mutsje inderdaad bloedvlekken zijn. Op het graf van- Dora Visser, die af komstig was uit Gendringen en het laatste deel van haar leven in Qlburgen woonde, heeft een vrouw uit Zutphen een paar jaar geleden een marmeren zerk ge plaatst uit dankbaarheid voor de verhoring van haar gebed. De nieuwe stichting richt zich niet in eerste instantie op de zalig verklaring van Dora Visser. Wel zijn alle gegevens over haar naar het aartsbisdom Utrecht ge stuurd. De leiding van dit bisdom kan het zaligverklaringsproces op gang brengen door een onder zoekscommissie in te stellen. Weer onderzoek naar lijkwade TURIJN (CIC) - Aartsbisschop Saldarini van Turijn heeft giste ren een nieuw onderzoek naar de lijkwade van Turijn aangekon digd. Het Vaticaan is bereid voor stellen over een nieuw onderzoek te bestuderen. De lijkwade van Turijn, waarin volgens de overlevering Christus in het graf werd gelegd, is enkele jaren geleden met de C-14 metho de (koolstof) onderzocht. Drie universiteiten (Arizona, Oxford en Zürich) kwamen toen onaf hankelijk van elkaar tot de con clusie dat het doek niet uit het be gin van onze jaartelling maar uit de Middeleeuwen dateert. Het C-14-onderzoek is een van de vele methoden, aldus de aarts bisschop van Turijn. Het had ze ker niet het karakter van defini tieve onderzoek." De Amerikaanse bisschop Sul livan van Richmond (Virginië) wil voorlopig geen gehuwde man nen meer tot diaken wijden om dat vrouwen van dit ambt zijn uit gesloten. Dit heeft hij in het bis domblad medegedeeld. Eerder nam aartsbisschop Hunthausen van Seattle een soortgelijk besluit. Op bijeen komsten ter voorbereiding van de herderlijke brief van de Ameri kaanse bisschoppen over de vrouw in kerk en samenleving hadden veel vrouwen Hunthau sen verteld dat de kerk geen waardering schijnt te hebben voor de gaven Beroepingswerk Hervormde Kerk: Beroepen te Ter Aar: D. Heikoop te Vreeswijk; te Vlij- men-Hedikhuizen: mw. J. Vermeulen- Van Weelden, kandidaat te 's Herto genbosch; te Zwartsluis: M. Zoetewey te Berkel en Rodenrijs. Aangenomen naar Veghel-Uden (herv.geref.) (part-time): G. H. Otte, Predikant voor buitengewone werk zaamheden (diaconaal consulent te Zeeland), wonende te Middelburg; naar Windesheim (toez.): H. de Jong, kandidaat te Middelburg. Geref. Kerken Vrijgemaakt: Be roepen te Driesum c.a., te Ferwerd- Hallum, te Hoofddorp en te Mildam i.c.m. Nijega-Opeinde: drs. A. Buurse- ma, kandidaat te Winsum.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2