LEIDSCH DAGBLAD Opheffing bedreigt meeste basisscholen NODIG! Start Voetbal Seizt Havengiganten Pakhoed en Furness gaan samen Zitting Veiligheidsraad verdaagd Wapenstilstand bereikt in burgeroorlog Liberia Hotelplatform gekapseisd Het lekkerste brood verdient nu ook het lekkerste beleg. DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39323 Prijs fl. 1,35 Asielzoeker wacht maand gevangenis STEVENSBEEK Een Roemeen se asielzoeker moet waarschijnlijk een maand in een politiecel of huis van bewaring doorbrengen. Eerder kan Justitie de procedure tegen de weigering om hem asiel te verlenen, niet in behandeling nemen. De 45-jarige Roemeen kreeg di rect bij binnenkomst in Nederland te horen dat zijn asielverzoek geen kans maakte. Hij was het daar niet mee eens en kondigde een procedu re aan. Geheel volgens de 'snel recht-aanpak' werd de Roemeen toen in de cel gestopt in afwachting van de procedure. Die zal echter een maand op zich laten wachten. Zijn advocaat vindt de opsluiting niet rechtmatig omdat de Roemeen niet wil onderduiken. Hij heeft Justitie verzocht de man vrij te laten in af wachting van de procedure. Dat verzoek wordt donderdag behan deld. ROTTERDAM (GPD) De Rotter- rug nog in financiële moeilijkheden damse haven- en transportconcerns verkeerde, was goed voor een netto- Pakhoed en Furness willen een vol- winst van 16,5 miljoen gulden, ledige fusie aangaan. Na het samen- Pakhoed en Furness sluiten goed gaan onstaat een nieuw groot ha- op elkaar aan: er zijn nauwelijks transportconcern met 5100 overlappingen. Pakhoed heeft werknemers en een omzet i miljard gulden. De notering aandelen van beide fondsen op de heeft ook grote tankparken Komend weekeinde brandt het voet balseizoen pas echt los. Nadat afge lopen weekeinde de ploegen in de eerste divisie van start gingen, komt zaterdag en zondag de eredivisie in actie. Het Leidsch/Alphens Dagblad zal daarvan uiteraard wekelijks verslag doen. Als voorproefje ver schijnen deze week in totaal vier ex tra pagina's met achtergrondverha len en informatie over de clubs. Amsterdamse effectenbeurs middellijk opgeschort. De verrassende mededeling kwam vanmorgen van beide con- cerns vlak voordat Pakhoed haar Seaport Terminals cijfers over het eerste halfjaar be- damse haven), de kend zou maken. De nettowinst Pakhoed Holding is in de eerste cialistische helft van dit jaar ten opzichte dezelfde periode stegen, met ruir 42,2 miljoen gulden Verenigde Staten, Singapore en Hamburg. De kernactiviteiten van Furness liggen in de stuwadoorssector (met de Rotter- peditie, de scheepsbevrachtingenen in de spe- tankvaart. Pakhoed heeft de afgelopen jaren sterk gere- 1989 sterk ge- organiseerd. Furness had al een uit- procent van gebreid investeringsprogrammna "1,2 mil- aangekondigd van 120 miljoen gul- joen. Furness, dat enkele jaren te- den in drie jaar. Burgemeester J.W. Dijkman) veld. J. van der Sluijs naar Noordwijk NOORDWIJK/HAZERSWOUDE Burgemeester J.W. van der Sluijs van Hazerswoude wordt met in gang van 16 september benoemd tot waarnemend burgemeester van Noordwijk. Hij vervangt burge meester J.M. Hoffmann, die sinds begin april ziek is. Het Noordwijkse college heeft voor een waarnemend burgemeester gekozen omdat ver wacht wordt dat het herstel van Hoffmann nog geruime tijd ii> be slag neemt. De 39-jarige Van der Sluijs (WD) is ruim zes jaar burgemeester van Hazerswoude. Voor die tijd werkte hij onder andere bij de gemeente Den Haag op de afdeling promotie. Hazerswoude is betrokken bij de gemeentelijke herindeling. Per 1 ja nuari 1991 gaat Hazerswoude sa men met Koudekerk en Benthuizen de nieuwe gemeente Rijne- Bestuur Veronica keert terug op voorzitter na HILVERSUM (ANP) - Alle be stuursleden van Veronica ko men terug. Alleen voorzitter mr, W.J.M. Bordewijk zal "in goed overleg niet meer terugkeren in zijn oude functie". Veronica heeft dat vanochtend meege deeld. Het besluit is genomen na een speciale vergadering van de ver enigingsraad en de twee overge bleven leden van het bestuur, directeur Rob Out en H. Mondt. De verenigingsraad stuurde vo rige week zes van de acht be stuursleden van Veronica naar huis. Out en Mondt ontspron gen de dans omdat zij niet door de verenigingsraad zijn be noemd en dus ook niet door die raad konden worden ontslagen. Ingrijpend advies projectgroep aan staatssecretaris DEN HAAG - De meeste basisscholen in ons land zijn veel te klein. Scholen onder de 250 leerlingen moeten worden opgeheven. Dit ingrijpende advies geeft een projectgroep aan staatssecretaris Wallage. Voor de duin- en bollenstreek, Leiden en omgeving en de Al- phense regio betekent dat, dat van de ruim 300 scholen in dit gebied er ongeveer 250 te klein zouden zijn en moeten worden samengevoegd. Onderwijskundig gezien telt de ide ale basisschool ongeveer 500 leer lingen. Om scholen van die omvang te bereiken moet de overheid de op- heffings- en stichtingsnormen voor basisscholen drastisch verhogen. Het zogeheten instandhoudingsbe- leid, dat nu tot in detail regelt hoe lang bedreigde scholen kunnen voortbestaan, dient geheel te wor den afgeschaft. Dat schryft een projectgroep in een advies dat zij vanmiddag heeft aangeboden aan staatsecretaris Wallage van onderwijs. Wallage had de projectgroep, een gezelschap van wetenschappers, ambtenaren van zijn departement en medewer kers van het Sociaal Cultureel Plan bureau, in april van dit jaar om een advies over schaalvergroting in het basisonderwijs gevraagd. De projectgroep bepleit één uni forme opheffingsnorm voor alle scholen van 250 leerlingen. Basis scholen met minder leerlingen zou den slechts bij zeer hoge uitzonde ring mogen voortbestaan. Ook de verschillende stichtingsnormen, die aangeven bij welk aantal leerlin gen een nieuwe school door de over heid wordt betaald, moeten worden vervangen door één getal dat in ie der geval boven de 250 ligt. Grotere basisscholen zijn nodig om de kwaliteit van het onderwijs te verbeteren, schrijft de project groep. De opbrengst van de schaal vergroting, die kan oplopen tot jaar lijks 700 miljoen gulden, moet op nieuw in het basisonderwijs wor den geïnvesteerd. De scholen kunnen dat geld goed gebruiken om zich onderwijskun dig en op management-niveau te versterken. Een dergelijke versterking is no dig omdat zij de komende jaren een grotere vrijheid krijgen, omdat zij nog niet al hun taken naar behoren uitvoeren en omdat het hard nodig is dat er een einde komt aan de groei van het aantal verwijzingen van leerlingen naar het speciaal onder wijs. Om de bereikbaarheid van de te vormen grotere scholen op het plat teland te garanderen, moeten de mogelijkheden voor leerlingenver voer en openbaar vervoer daar wor den uitgebreid. De projectgroep be seft dat dit geld zal kosten: een deel van de opbrengst van de schaalver groting zal daarvoor moeten wor den ingezet. Alleen in "extreme si tuaties", en dan nog tijdelijk, zou de overheid kunnen overwegen om 'lespunten' (nevenvestigingen) met minder dan 250 leerlingen toe te staan. Vervoersvoorzieningen zou den in bijzondere gevallen ook een oplossing kunnen vormen voor ou ders die hun kind naar een school van een "kleine of zeldzame" rich ting willen sturen. Mocht dit geen oplossing vormen, dan zouden sa menwerkingsscholen van een aan tal of zelfs alle richtingen kunnen worden gevormd. Pagina 11: Meeste scholen in regio zijn te klein volgens de project groep. Ter Beek pleit voor gezamenlijk commando in Golf PARIJS (ANP/GPD) - Nederland vindt dat er een gezamenlijk com mando moet komen voor de multi nationale strijdmacht in het Golfge- bied. Dat commando moet de ope rationele leiding krijgen. Het uitein delijke commando moet in handen van de nationale autoriteiten blij- Dat heeft minister Ter Beek (de fensie) vandaag gezegd tijdens een vergadering van de West Europese Unie (WEU) in Parijs. De vergade ring is bedoeld om de acties van de nationale strijdkrachten van de ne gen WE U-landen in de Golfregio te coördineren. Ter Beek zei dat de Westeuropese landen het eens moeten worden de taken in de Golf. Hij sprak "een absolute noodzaak". Met de Britse delegatie bestaat verschil van mening over het gebruik van geweld. Frankrijk en ook Neder land staan huiverig tegenover het met geweld tegenhouden van sche pen die het embargo tegen Irak pro beren te omzeilen. Een moeder neemt in Den Helder afscheid van haar zoon, die met een van de Nederlandse fregatten naar het Golfgebied vertrekt. De fregat ten zullen naar verwachting zes maanden in de Golf liggen om te voorkomen dat Irak toch olie uit voert of voedsel invoert. De Marine heeft de 370 bemanningsleden ver boden mee te werken aan publica ties op radio, tv of in de krant. Zie ook pagina 3. (toto anp> Irak gijzelt opnieuw tientallen westerlingen MONROVIA (GPD) - In Liberia hebben het regeringsleger van pre sident Samuel Doe en de rebellen beweging onder leiding van Prince Johnson in principe overeenstem ming bereikt over een wapenstil stand. Beide groeperingen hopen op deze manier de komst van een Westafrikaanse vredesmacht .naar Liberia te bespoedigen. Een ont moeting tussen rebellenleider Char les Taylor en Westafrikaanse staats hoofden is gisteren in Gambia voor de tweede keer in een week niet doorgegaan omdat Taylor 'niet kwam opdagen. Volgens president Doe's woord voerder, Sally Thompson, die de be- QS3-319 309 Showroom: Oudeweg 145 - Haarlem Warmer In de nacht flinke opklaringen en een minimumtemperatuur van ongeveer 9 graden. Overdag af en toe zon maar vooral in het noorden mogelijk wat re gen. Middagtcmperatuur tussen 19 gra den in het Waddengebied en 23 graden in het zuiden. Wind draaiend naar zuidwest, overwegend matig, vannacht in het Waddengebied eerst nog krach tig. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Overwegend droog en flinke perioden met zon. Middag- temperaturen oplopend van 23 graden op donderdag tot 26 graden in het 20 PAGINA'S sprekingen met de rebellen heeft gevoerd, moeten de technische en militaire details van het akkoord nog nader worden uitgewerkt. Doe en Johnson zullen vervolgens een gezamenlijk communiqué uitge ven, aldus Thompson. Direct na het bekend worden van het akkoord tussen Doe en Johnson gingen regeringssoldaten, rebellen en burgers in de hoofdstad Monro via de straat op om de wapenstil stand te vieren. De feestende me nigte ging zich ook te buiten aan het plunderen van winkels in Monrovia en sleepte alles mee naar huis wat nog in de al grotendeels lege win kels te-vinden was. Waarnemers zijn van mening aar Prince Johnson en president Doe tot een staakt-het-vuren hebben be sloten om zo de weg vrij te maken voor de Westafrikaanse vredes macht Het 2500 man tel lende vredesleger staat al enige tijd paraat in buurland Sierra Leone, maar kan pas naar Liberia opruk ken als de strijdende partijen heb ben besloten hun gevechten te sta ken. Sally Thompson liet maandag verder weten dat het voor Doe on aanvaardbaar is dat Ecowas, de eco nomische gemeenschap van West- Afrika en de initiatiefnemer van de vredesmacht, zich ook bezig houdt met de instelling van een interim regering in Liberia. Dit wijst vol gens de belegerde president op een 'totaal gebrek aan respect voor de grondwet en de souvereiniteit van Liberia'. Ecowas dient zich volgens Doe in eerste instantie alleen bezig te hou den met het toezien op een wapen stilstand. Besprekingen over een in terimregering dienen later pas plaats te vinden in Monrovia, aldus de Liberiaanse leider. Guinee heeft ondertussen beslo ten haar grens met Liberia te sluiten om op die manier een belangrijke route te blokkeren die door Charles Taylor wordt gebruikt om verster kingen Liberia binnen te brengen. Guinee, een van de vijf deelnemers aan de Ecowas-vredesmacht, heeft de laatste tijd regelmatig te maken gehad met invallen van Liberiaanse rebellen en regeringssoldaten. KOPENHAGEN (GPD) - Het enorme hotelplatform West Gamma, dat gistermiddag tijdens zwaar weer op de Noordzee op drift was geraakt, is vannacht ten westen van Denemarken gekapseisd. De 49 opvarenden, on der wie twee Nederlanders, waren volgens een woordvoerder van de Kust wacht in het Deense Arhus, juist voor het vergaan in zèe gesprongen en ge red door bevoorradingsschepen die ter assistentie naar het platform waren gestuurd. Het platform West Gamma was gistermiddag op drift geraakt ongeveer 184 kilometer ten westen van Denemarken toen het lossloeg van een sleep boot. Acht tot tien meter hoge golven en rukwinden van ruim 110 kilome ter per uur maakten een reddingsoperatie onmogelijk. De Deense marine had zes helikopters naar het platform gestuurd, maar vannacht sloeg de storm ook het helikopterdek van het platform weg. De West Gamma, dat 458 mensen kan huisvesten en verscheidene ver diepingen têlt, is nu gezonken op ongeveer zestig kilometer ten westen van het Deense eiland Sylt. WASHINGTON (GPD) - Een spoedzitting van de VN-Veilig- heidsraad is vanmorgen verdaagd zonder dat een resolutie is aangeno men die het leden van de VN toe staat om met militaire middelen de economische sancties tegen Irak na te leven. Verwacht werd dat de zit ting vandaag nog werd hervat, nu Irak doorgaat met het oppakken van westerlingen. President Bush heeft gisteren in krachtige bewoor dingen vrijlating van alle gijzelaars geëist. De vijf vaste leden van de Raad (Amerika, de Sovjetunie, China, Frankrijk, en Engeland) leken het gisteren na informeel overleg eens over een compromis, waarbij het de leden van de VN toch zou worden toegestaan individueel desnoods met militaire middelen schepen van en naar Irak tot stoppen te dwingen. Irak heeft gisteren opnieuw tien tallen westerse buitenlanders uit Kuwayt naar strategische plaatsen in Irak overgebracht om als 'mense lijk schild' te dienen tegen een aan val op die doelen. De naar schatting 4000 Amerikaanse staatsburgers in Jordanië en de Amerikanen in Je men hebben van hun regering de opdracht gekregen het land zo spoe dig mogelijk te verlaten. President Bush zei gisteren dat hij Irak verantwoordelijk houdt voor de veiligheid en gezondheid van de 3000 Amerikanen die in Irak en Kuwayt worden vastgehouden. Bush gebruikte in een rede voor oorlogsveteranen in Baltimore voor het eerst het woord 'gijzelaars'. De Europese Gemeenschap be gint vandaag met de evacuatie van de gezinnen van diplomaten in Ku wayt. Irak heeft zijn eigen bevol king, ook de Kuwaytse 'landgeno ten', gewaarschuwd geen onderdak te bieden aan buitenlanders. De buitenlandse ambassades in Ku wayt moeten uiterlijk vrijdag dicht. Amerika, Japan, België en de EG hebben hun diplomaten opdracht gegeven in Kuwayt te blijven. Een afgezant van het Internatio nale Rode Kruis is gisteren naar Baghdad gereisd om de vrijlating te bepleiten van de ruim 13.000 wes terse gijzelingen. Het lot van de westerlingen in Irak en Kuwayt komt vandaag eveneens ter sprake op een bijeenkomst van de EG in Parijs. Griekenland heeft besloten een fregat naar de Golf te sturen. De VS zullen na Saudi-Arabië ook troepen sturen naar de Verenigde Arabische Emiraten (VAE). De Franse marine heeft gisteren voor het eerst twee Iraakse schepen in de Golf aangehouden voor onder vraging. Britse marinejagers zijn een zoekactie begonnen naar een Iraaks schip dat vanuit de Poolse haven Gdansk met militair mate rieel op weg was naar Jordanië. Irak heeft een dringend beroep gedaan op de Europese Gemeen schap om 'een derde wereldoorlog' te voorkomen door de VS te belet ten hun land binnen te vallen. De Irakezen hebben volgens eigen zeg gen niets te verliezen. "Elke Ameri kaanse piloot die boven Irak wordt neergehaald, zal door de bevolking worden 'opgegeten'. Wij hebben een zaak om voor te sterven, zij niet", aldus een woordvoerder van het Iraakse regime. Hooggerechtshof Israël verwerpt plicht tot uitdelen van gasmaskers JERUZALEM (AFP) - Het Hoogge rechtshof in Israël heeft vandaag het beroep van een advocaat ver worpen, die de regering wilde ver plichten onmiddellijk gasmaskers aan de bevolking uit te delen van wege het gevaar voor het gebruik van chemische wapens door Irak. Dit is uit juridische bronnen verno- Volgens een van de rechters is het "niet de taak van het Hooggerecht- hor om dit te bepalen". Het beroep was gisteren aangete kend door advocaat Daniel Ernst, die aanvoerde dat de Israëlische be volking het recht heeft op bescher ming tegen een dreigende chemi sche aanval. Oud-minister van de fensie Yitzhak Rabin, verklaarde vandaag voor de radio dat het uitde len van gasmaskers niet onmiddel lijk nodig was. Overigens hebben volgens een veiligheidsfunctionaris van het parlement de Israëlische parlementariërs wel gasmaskers ge kregen en is hun schuilplaats ge controleerd. Woensdag: Alle salades 2e 100 gram halve prijs Haarlemmerstraat 151, Leiden. Duizenden buitenlanders, onder wie een Nederlander zijn vandaag uit Irak de grens met Jordanië over gevlucht. Jordaanse veilig heidskringen meldden eerder dat om 7.00 uur Nederlandse tijd al 2000. vluchtelingen de enige grenspost bij Ruweished, waren gepasseerd. De grenspost blijft de hele nacht open om de vluchtelin genstroom te kunnen verwerken. President Bush roept duizenden reservisten op KENNEBUNKPORT (AP) - Presi dent Bush heeft besloten om van daag met onmiddellijke ingang dui zenden reservisten op te roepen om de taken over te nemen van de meer dan 60.000 Amerikaanse militairen die naar de Golf zijn gestuurd. Bush voorspelde dat het er in de crisis met Irak "wel eens hard aan toe zou kunnen gaan". Hij acht daarom het moment aangebroken om een beroep te doen op het korps reservisten. óók voor de laatste mode nieuwtjes Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 127.50 Ik neem een kwartaalabonnement t 74.15- Ik neem een jaarabonnement 1285.50' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode .Tel.. WoonplaatsI Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1