'Arbeider' Robson trekt altijd zijn eigen plan Beenhakkers boek blijft gesloten MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990. SPORT PAGINA 15 „Interview? Hmmmm... Waar moet het over gaan?" Leo Beenhakker heeft er ogenschijnlijk weinig zin in. Kijkt nors, een beetje boos zelfs. Tja, waar moet het over gaan? Een voorzichtig ant woord lijkt het beste. Nou, over Ajax en misschien een beetje terugkijken op het wereldkampioenschap. „Ajax is goed", bromt hij kortaf. „Kom over acht dagen maar terug. Als je maar niet over het Nederlands elftal begint. Want dan zijn we binnen een halve minuut uitgepraat". Schrik, grote schrik. De opdracht voor het interview was dwingend en duidelijk. 'Hoe groot is de WK-kater van Leo Beenhakker'. Dat kunnen we dus wel vergeten. Gelukkig blijkt Beenhakker tijdens de audiëntie in het spelershome van Ajax een paar dagen later beter te spreken. Open zelfs. Al pratend draagt hij zelf de oplossing aan. Herhaalde malen zal hij laten we ten 'het Oranje-boek' dicht te hebben geslagen, evenzoveel keer echter dfijft het gesprek onwillekeurig de richting vën 'Italië' uit. „Ik kan vrij goed met de media omgaan; ik geef ze over het alge meen wat ze willen hebben". AMSTERDAM - Beenhakker for- muleert het liefst in de wat afstan delijker tweede persoon. Alsof het hem zelf allemaal niet is overko men. Maar hoe vaak hij ook het woordje 'je' gebruikt, en hoezeer hij ruim een uur blijft praten in ab stracte bewoordingen, Beenhakker was erbij in Italië. Inclusief de voor bereiding op het WK is hij een week of zeven het zenith van alle media geweest. En dat heeft-ie moeten we ten ook. Uitgemaakt voor B-acteur, de Buffalo Bill van Zandvoort of (in navolging van Ronald Reagan) the great communicator. En wat twee maanden terug zijn grote kracht was, zijn vlotte babbel, leek tijdens het WK plotseling tégen hem te wer ken. De 'koning van de media' ont troond? „Als 'de koning van de media' heb ik mezelf nooit beschouwd. Dat zijn jouw woorden. Maar verbaal weet ik me aardig te redden. Op een be paald moment krijgen mensen ech ter eigen belangen. Dan gaan ze an dere normen aanleggen, en dan ver lies je het als geïnterviewde natuur lijk altijd. Dan ga je eraan. Daarmee is de macht van de media nog eens onderstreept; ze hebben toch altijd het laatste woord. Ik ben verveeld ten aanzien van de pers. Alles is wel zo'n beetje gezegd, alles is geschre ven. Normaal gesproken beschouw ik die interviews als onderdeel van m'n werk. De laatste tijd beschouw ik ze echt als een vervelend onder deel van m'n werk. Zal wel weer overgaan hoor". Krediet „Van te voren was het me wel dui delijk dat ik begon met een enorm gebrek aan krediet. Je wordt op een bepaald moment gemanipuleerd. Met voorbedachten rade. Laat ik een eenvoudig voorbeeld noemen. In Italië was dagelijks anderhalf uur ingeruimd voor een persconferen tie. Op verzoek van een meneer van Vrij Nederland (Frans Oosterwijk, red.), die me toen al tien dagen lang had achtervolgd, maak ik speciaal voor hem een uur vry. 't Is al niet m'n hobby, maar ik heb de tijd ge nomen op zijn verzoek. Ga uitge breid in op al zijn vragen en lees ver volgens in het interview het verwijt terug dat ik te veel lui en dat ik de super-ouwehoer van Nederland ben. Tja, wat wil zo'n man nou? Dan denk ik: ga jij nou maar je krantje lekker ergens anders vullen. Moet ik daar nog tijd aan besteden? Schei toch uit!" Beenhakker is slim. Verrast is hij dus ook zeker niet over wat over hem heen is gekomen. Net zoals hij niet werd verrast door de negatieve reacties op de sportieve prestaties van Oranje. Veel had hij niet te win nen, had Beenhakker immers al voor de start vap het WK gezegd. Halen we niet minimaal de halve fi nale, aldus Beenhakker begin juni, dan zal iedereen zeggen: hadden we toch maar Johan Cruijff genomen. Ironie? In ieder geval praten we in de week dat Johan Cruijff er voorlopig voor heeft bedankt de di recte erfgenaam van Beenhakker te worden. Tegelijkertijd heeft het orakel van Barcelona Wim Jansen als tussenpaus naar voren gescho ven. Jansen moet een volgens Cruijff ontspoord Nederlands elftal op weg helpen naar het EK in Zwe den. „Ach", vertelt Beenhakker on gevraagd. „Het is allemaal zo door zichtig wat er is gebeurd. Zo duide lijk. Het werkt op m'n lachspieren. Ook wat er nu, deze week, allemaal weer gebeurt. Het is zo voorspel baar geweest. Dat begrijp ik nou niet. Ik verwijt mensen dat ze niet hebben doorzien wat er is gebeurd. 'Jullie hebben zitten slapen, jon gens'. Heb ik een paar keer gezegd in Italië tegen die hele goegemeente van betweters die zich elke dag op de persconferenties meldde. Het verbaast me echt dat niet meer men sen door de gebeurtenissen heen hebben gekeken". Onduidelijk Waar de 'goegemeente van betwe ters' nu doorheen moest kijken, blijft onduidelijk. Beenhakker wil het in ieder geval niet zeggen. „Heel kleine, lullige dingen. Dingen waar over ik me afvroeg 'hoe kan iemand zich zo verlagen', 'hoe kan iemand zich zo laten gebruiken'. Het is toch allemaal panklaar? En ik weet nog hoe het afloopt ook. Let maar op. Hoe? Tegen een paar mensen in m'n naaste omgeving heb ik 't gezegd. Nee, ik zeg het niet tegen jou. Ik heb er geen trek in, want dan verlaag ik me tot het niveau waarop al die an deren bezig zijn geweest. Daar voel ik me boven verheven. Zo doorzich tig, zo goedkoop". Een bij tijd en wijle vijandige pers, collega-trainers die van heel dichtbij of van veraf feilloos het tac tische falen van Oranje analyseren, 'een werkvriend' (Rinus Michels?) verloren. Het zijn geen eenvoudige weken geweest voor Beenhakker. Valt er uit deze periode nu wat op te steken? „Ik heb weer heel wat aan het boek 'Mensen* kunnen toevoe gen. Nee, dat is absoluut niet bitter om dat op mijn leeftijd nog te moe ten doen. Integendeel. Je moet dat heel positief bekijken. Als je op je 48ste nog in staat bent een aantal dingen van buitenaf op te nemen, betekent voor mij dat je bewust leeft. Het betekent dat ik rtezelf niet in een huisje heb gezet, dat ik de wijsheid in pacht heb. Ik ben heel rijk teruggekomen. Het is niet echt positief wat er is gebeurd. Heel ne gatief zelfsMaar dat is toch niet erg? Je kunt pas echt blij zijn, als je verdriet hebt gehad. Je kunt pas echt van mooie momenten genie ten, als je ook diepe verslagenheid en teleurstelling hebt meegemaakt. Aan andere relaties die je hebt, hecht je veel meer waarde na derge lijke zaken. Perfect. Er is weer eens goed geselecteerd met wie ik wel en met ik niet kan omgaan. Ik heb het niet over de professionele kritiek; ik heb het over het puur op de man spelen. Iemand trachten te kwet sen, iemand onderuit proberen' on deruit te halen. Wat dat betreft is het een rijke ervaring geweest". Onderscheid Na een korte adempauze wekt Beenhakker de indruk als een kind zo blij te zijn weer bij Ajax op het veld te kunnen staan. Zijn werkge ver wilde hem voor de duur van het WK uitlenen aan de KNVB onder de voorwaarde dat zowel de groep ge selecteerde Ajacieden als Beenhak ker een goed onderscheid tussen de kleuren oranje en het rood-wit van Ajax kon maken. „Dat is voor hon derd procent gelukt. Er is vanaf het moment dat we met de training zijn begonnen met geen woord meei over het WK gesproken. Niet dooi de spelers, niet door mij. Nee, dat is niet geforceerd gegaan. Gewoon een kwestie van een afspraak ma ken en nakomen. Ik heb niets ge merkt van teleurstelling of frustra tie over hoe de Ajax-spelers in Italië zijn behandeld. Ik ben trots op die zeven jongens die er bij waren; ze zijn weer met hun Ajax-pet op te ruggekomen". Met een nationale titel op zak, maar zonder het daaraan verbon den Europa Cup-voetbal, lijkt Ajax een 'leeg' jaar tegemoet tegaan. Ab soluut niet waar, zegt Beenhakker. „Een misvatting om te veronder stellen dat het spelen in de Europa Cup het hoogste doel is. Als je speelt, speel je om te winnen. Of het nu gaat om de competitie, de beker, een vriendschappelijke wedstrijd. Iedereen wil elke keer weer de beste zijn. Op de training de beste van je collega's zijn, tijdens een wedstrijd het beste team zijn. We wisten het afgelopen seizoen al vroeg dat we geen Europa Cup zouden spelen. Ik heb toen echt geen problemen ge had om de spelers te motiveren. Die jongens zijn voetballers van beroep en als zodanig worden ze ook be taald. Ze staan toch niet bij Ajax on der contract om het spelershome te vullen?" Voldoening Persoonlijke voldoening gaf Been hakker het kampioenschap van het afgelopen jaar niet. Hij wil gewoon het 'allerbeste' doen voor een club waar hij werkt. „Daarbij komt ook nog eens mijn eigen eerzucht om de hoek kijken, 't Is een aardige bijeen- komstigheid dat je ook nog eens wat criticasters de mond snoert. Niet meer dan dat". Het afgelopen jaar heeft Been hakker voornamelijk geprobeerd de 'uitstraling' van Ajax te verbete ren. „De spelers moeten zich ervan bewust zijn dat ze in een Ajax-shirt spelen en dat ze om die reden tot de beste spelers van Nederland beho ren". „De A-selectie telt 19 spelers, van wie er 11 in de leeftijdsgroep zit ten van 20 tot 23 jaar. Daar kan ik niet van verwachten dat ze 60 wed strijden op hun top spelen. Vorig jaar heeft Ajax misschien tien goe de wedstrijden gespeeld, dat zullen er dit jaar 25 moeten worden. Het seizoen daarna zo'n 40 ao 50. Het grote winstpunt van het afgelopen jaar is dat er vanaf nu weer rekening met ons wordt gehouden. Ik vind dat je die titel van Ajax hoog moet taxeren. Iedereen kan wel zeggen dat PSV door allerlei problemen een terugval heeft gehad. Maar Ajax is de enige ploeg geweest die daar van heeft geprofiteerd". „Als we nu in de Europese top willen meedraaien, moeten er drie of vier ervaren spelers bij komen. Dan zit Ajax er over een jAar of twee bij. Dat kan dus financieel niet. Nou, dan maak je er gewoon wat meer tijd voor vrij. Maar met deze groep is de top zeker haalbaar bin nen een jaar of drie, vier". Een vluchtige blik op z'n horloge. „Zijn we er zo'n beetje? Er wachten nog wat andere mensen op me". Ja, toch maar een laatste poging wagen om de in Italië begraven geheimen te achterhalen. Heeft Beenhakker zelf immers niet gezegd dat nog geen 25 procent boven water is ge komen van wat werkelijk is ge beurd? De geruchtenstroom over een spelersgroep die zich heeft ver lustigd aan gokken, drugs en vrou wen is intussen al in gang gebracht. Zet Beenhakker door te zwijgen niet de deur open naar allerlei wilde speculaties? „Dat neem ik op de koop toe. Maar het is toch al lang in gang gezet? Boeken, interviews. Ie dereen die nü opeens weet wat er al lemaal fout is gegaanMaar ik heb nog bij niemand de kern van de zaak gelezen. Ik laat dat maar lekker zo. Ik heb geen behoefte om het ini tiatief tot praten te nemen. Nog niet, althans". „Als ik bondscoach in vastë dien ste was geweest, was ik er mis schien mee naar buiten gekomen. Nee, laat iedereen maar lekker gis sen. Het zou een oeverloos verhaal worden. Het ene woord roept het andere op. Op die manier zou ik nog anderhalf jaar met een WK bezig zijn. Heb ik helemaal geen trek in. De consequentie is inderdaad datje speculaties krijgt. Maar dat is mijn probleem niet. Mijn probleem is op dit moment Ajax. Het boek over Oranje ligt onderin de kast. Als het moment daar is, zal ik het er echt nog wel een keer uithalen. Het ligt er: heel nauwgezet bijgehouden. Wat dacht je, ik heb al die weken heel nauwgezet opschreven wat heeft plaatsgevonden. Ja, als het ooit nog eens mocht verschijnen, zou het een heel interessant verhaal zijn....". stoep gestaan, maar ook andere gro te clubs in de tijd dat ik nog bij Ips wich zat. De reden dat ik altijd de boot heb afgehouden, is dat ik een contract had getekend en dat wenste na te komen. Er is geen haar op mijn hoofd geweest die er aan heeft gedacht ergens ooit voortijdig op te stappen. Ik ben loyaal en ver wacht van mijn werkgever hetzelf de, nu ook weer"! Robson zegt met veel plezier op zijn werk in Engeland terug te kij ken, maar voegt er tegelijkertijd aan toe dat de prijs die hij voor zijn roem en bekendheid heeft moeten beta len „zeer hoog" is geweest. De sma keloze onthullingen over zijn privé- leven in de Britse schandaalpers hebben de 57-jarige technisch di- rekteur van PSV voor het leven ge tekend. „Het verlies van privacy heb ik het meest ernstig van alles gevonden. In Engeland kon ik ner gens meer naar toe. Werkelijk ner gens! Niet naar mijn stamcafé, niet naar een winkel of een openbaar ge bouw zonder te worden lastig geval len. Het heeft voor een groot deel te maken met de toegenomen invloed van de media en de televisie in het bijzonder. Neem Engeland. Daar was ik bijna wekelijks op tv. Dat be tekende dat er elke week 50 miljoen mensen naar mijn gezicht keken. Je wordt als het ware een stukje open baar bezit. Ik probeerde ermee te le ven, me niet op te winden of kwaad te maken. Maar het blijft moeilijk om het te accepteren". In Nederland, zo heeft Robson er varen, blijft de herkenning bij sta rende mensen, handtekeningenja gers of wijzende voorbijgangers. Om te ontsnappen aan de dagelijkse drukte duikt hij daarom zo nu en dan de golfbaan op en gaat hij in z'n eentje langs de 18 holes. „Of ik ver maak me in huiselijke kring. Pak een boek van Robert Ludlum, luis ter naar muziek van Frank Sinatra, Shirley Bassey of Neil Diamond. Ja, ik ben conservatief. Ik houd van een bepaald niveau en zweer daar een beetje bij". correspondent Marcel van der Kraan EINDHOVEN Bobby Robson is zonder enige twijfel de best betaalde trainer van Nederland. Hoewel PSV nooit de precieze cijfers kenbaar zal maken, wordt het jaarinkomen van de Britse topcoach geschat op meer dan een half miljoen gulden. De hoogste vergoeding die de ex-bondscoach ooit heeft ontvangen, terwijl hij in de voorbije 21 jaar als manager bij Ipswich Town en bij de Engelse voetbalbond toch het nodige heeft opgestreken. Voor de centen hoefde Bobby Rob son derhalve de stap naar PSV niet te maken. Hij heeft zijn schaapjes al lang en breed op het droge, is louter voor de sportieve uitdaging en van wege de aantrekkelijkheid van een buitenlands avontuur in Eindhoven neergestreken. Daarmee is niet ge zegd dat de voetbalcoach alle weel de en roem langs zich heen laat gaan. Robson heeft zijn afkomst nooit verloochend en stond juis. deze zomer met zijn 86-jarige vader, die naar de laars van Europa was af gereisd om het door zijn zoon ge coachte Engelse elftal gade te slaan, nog eens stil bij de mindere tijden die het gezin Robson heeft gekend. Ooit werd in een klein rijtjeshuis je in een buitenwijk van Newcastle elke penny omgedraaid voordat die werd uitgegeven. Vader Robson verdiende als mijnwerker in het noorden van Engeland een karig loon en diende vijf zonen op te voe den. „Ik was de middelste van die vijf. Arm? Ja, we waren arm. We hadden niets. Mijn vader werkte zicfi kapot, probeerde het onder de omstandigheden voor ons zo com fortabel mogelijk te maken. Dat viel niet mee. Maar we waren gelukkig en ik denk dat dat het enige is wat telde", blikt Robson terug op zijn jeugdjaren. Succes Door zijn succes in de voetballerij was de Engelsman in staat te ont vluchten aan de armoede in het ho ge noorden en kon hij later zijn ou ders in ruime mate belonen voor hun vroegere inspanningen. „Mijn vader wilde per se naar Italië ko men. Hij zag de halve finale en de wedstrijd om de derde en vierde plaats. Hij vond het geweldig, was op dat moment een van de trotste mensen die er rond liepen. Ik ben blij dat hij mijn carrière heeft kun nen volgen en dat hij nu geniet van hetgeen ik heb bereikt. Ik vind het heerlijk dat ik wat voor hem kan te rugdoen, want ik ben mijn ouders erg dankbaar". Volgens Robson heeft zijn 'wor king-class background' een belang rijke rol gespeeld bij de vorming van zijn karakter en bij de loop van zijn carrière. „Als je in het noorden van Engeland wordt geboren en op groeit, krijg je een andere mentali teit dan de rest van de Britse bevol king. Het leven is er keihard, nog al tijd. De mensen moeten er knokken voor weinig. Ik heb er de waarde van een pond leren kennen en heb geleerd dat je door te vechten veel in het leven kunt bereiken". „Van kindsaf wilde ik profvoet baller worden. Ik heb werkelijk nooit iets anders gewild. Ik heb ook geen flauw idee welk vak ik nu zou uitoefenen als ik niet geslaagd was in het voetbal. Op school kon ik goed meekomen, maar mijn enige zorg was hoe ik zo snel mogelijk aan een profcontract kon komen. Ik speelde in het schoolteam, werd op een gegeven moment geselecteerd en was dolgelukkig toen ik op mijn zestiende van school kwam". Eigen weg „Met mijn hele ziel en zaligheid knokte ik voor een bestaan als prof voetballer en later als manager. Op Bobby Robson: "Neem Engeland. Daar was ik bijna wekelijks op tv. Dat betekende dat er elke week 50 miljoen mensen naar mijn gezicht keken. Je wordt als het ware een stukje openbaar bezit. het veld trok ik me niets van ande ren aan. Ik ben altijd mijn eigen weg gegaan. Je kunt je nietje hele leven met anderen vergelijken. Ik ben de enige van de vijf zonen die in het voetbal is gedoken, maar niemand kan zeggen dat het een verkeerde keus is geweest". Bobby Robson is de eerste Britse topcoach in bijna twintig jaar die emplooi in Nederland heeft gevon den. „Verklaren kan ik dat eigenlijk niet. Het heeft waarschijnlijk met het 'eilandkarakter' van de Britten te maken. Op het continent gaan de voetballers en trainers veel sneller de grens over. Een Engelsman is pa triottisch ingesteld, is bijna verliefd op zijn eigen land. Vertrekken is het laatste wat hij zal doen. In zekere zin ben ik dus een uitzondering, want ik hoefde niet weg. Maar na dertien jaar Ipswich Town en acht jaar bij het Engelse elftal wilde ik eens iets anders. De enige vraag die ik mijzelf een maand of wat geleden stelde, was waar ik in vredesnaam naar toe moest gaan. Dank zij PSV zit ik nu in Nederland en daar prijs ik mijzelf gelukkig mee". Nederland bevalt Robson, zij het dat hij pas een maand de tijd heeft gehad aan het dagelijks leven in de Brabantse lichtstad te wennen. „I love the country, I love the people, I love the football", klinkt het uit het diepst van zijn hart. „Grote veran deringen heb ik niet hoeven onder gaan. Het eten is praktisch hetzelf de, de gewoontes eveneens. Het is alleen even wennen dat iedereen hier aan de verkeerde kant rijdt..." Omdat iedereen in zijn omgeving engels spreekt of verstaat, zou Rob son zich geen moeite hoeven te ge troosten het Nederlands onder de knie te krijgen. „Maar ik ben vastbe sloten om het nodige van de taal op te pikken. Ik wil weten wat er in de kleedkamer wordt besproken. We weten allemaal dat spelers alles met elkaar bepraten". Veranderen PSV is Robson's derde werkgever in zijn 22e seizoen als oefenmeester. „Om de simpele reden dat het zo ge lopen is. Ik was altijd gelukkig, re delijk succesvol en voelde daarom weinig behoefte om te veranderen. Maar het zegt ook veel over mijn in stelling. Ik ben een van die mensen die niet altijd denkt dat het gras bij de buurman groener is. Ik denk dat ik erg loyaal ben. Ik vind dat zelf een goede karaktereigenschap. Er zijn vele momenten geweest waar op ik van club kon veranderen. Bar celona heeft meer dan eens op de

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 15