Provincie bezuinigt 7 miljoen Waterscooter gewild vaartuig bij dieven Vooral minder geld voor verkeer en vervoer Het zijn vreselijke dagen, je weet niets' Grote scholen zijn veel goedkoper 'Huwelijk van twee vrouwen, dat kon in 1606 ook niet' DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 LEIDEN/DEN HAAG - Wa terscooters, jet-ski's en andere klei ne, wendbare vaartuigjes, zijn ge wilde objecten voor dieven. Op plaatsen waar watersport wordt be dreven (Nieuwkoopse Plassen, Braassemermeer, Kagerplassen en de Westeinder Plassen) is de politie al geconfronteerd met diefstal van de veelal prijzige vaartuigen. Van alle tot nu toe in Nederland verkochte Personal Watercrofts (PWC), zoals de verzamelnaam luidt, staat inmiddels zeven procent als ontvreemd te boek. In het laatste nummer van het Algemeen Politie blad wordt hiervan melding ge maakt. Enkele honderden PWC's zijn er tot nog toe in Nederland in gevoerd. Tientallen, zo zei een woordvoerder van de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) vanmorgen, zijn er gestolen. Niet veel, op het eerste oog, maar genoeg om je zorgen over te maken, zegt hy De CRI-woordvoerder: "Als je het aantal gestolen PWC's afzet te gen de hoeveelheid die is verkocht, is het aantal diefstallen ervan bo venmatig. Daar mag je je best zor gen over fnaken, omdat importeurs hebben laten weten dat er steeds meer van die dingen worden inge voerd ep verkocht. Nee, het pro bleem is\nog niet echt groot, maar het komt er wel aan. Het is een taak van de politie om eigenaars er op at tent te maken dat hun vaartuigje zeer gewild is bij dieven". Volgens het artikel in het politie blad, dat medewerkers van de Cen trale Recherche Informatiedienst en de rijkspolitie te water hebben Het aantal geschreven, is het percentage gesto- sfojen len waterscooters opvallend hoog tersc00ters is in[ u* ,i |g middels extreem hoog. (PR-foto) ten opzichte van andere vaartuigen. Als redenen voor het grote aantal diefstallen geven ze op het geringe vohime van de PWC en de hoge rjng ajs verzekeringsobject geac- gistratie romp- en motornum- In bepaalde wateren heeft de wordt dan ook van groot be- PWC sowieso een registratieplicht. waarde. De aankoopprijs van de VaX wördTXeen een mers wordt gul?engen tienduizend dekking tegen wettelijke aanspra- lang geacht om de opsporing te ver- Vorig jaar bepaalde di rechtbank De Personal Watercraft is door z'n vflJJkheid afSegeven, aldus het gemakkelijken. Om diefstal te voor- Dordrecht dat de vaartuigen onder riipfctalcrpvnplifrhpiri nipt nnnniair komen, aldus de CRI-woordvoer- de noemer 'snelle motorboten' val- bif de ver^kerfngsmaTtsch^DDhen 0m de vaartuigen van het slechte der, zouden alle vaartuigen in afge- len. Deze term wordt in diverse De PWC wordt slechts bij uitzonde- ™fe®?ng^de PWC Ifod^Een rei derjebracht6" m0et6n worden on' g^telyke verordeningen Se- DEN HAAG - De provincie Zuid-Holland wil in 1991 voor sproken dat hij in ruil voor een sub- bijna zeven miljoen gulden bezuinigen. Daarvan wordt sidie geen kunstmest gebruikt of in voor ongeveer vier miljoen gulden gebruikt om nieuwe ac- STtaSSST"H* tiviteiten op gebied van milieu, natuur, recreatie, ouderen- doel is om zo de natuurwaarde van zorg en cultuur te betalen. De rest van de bezuinigingen is het veenweidegebied te verhogen, nodig om het tekort op de begroting weg te werken. Hier- Een Punt ,van waaraan de door hoeft int Zuid-Holland in 1991 de motorrijtuigenbelas- ting niet omhoog. te-termijn maatregelen. Een voor- staten. Vanaf 1995 zou dat nadeel zwakzinnigeninrichtingen ge- beeld daarvan is het geven pleeghuiszorg in dependances en zelfs buiten de muren van het ver pleeghuis. In 1991 komt er een nota uit waarin de verpleeghuisplannen nader worden uitgewerkt. De provincie die in 1990 bijna 1 ïiljard gulden te besteden heeft, zinsvervangende tehuizen. Hetzelf- vreest dat het rijk de komende jaren r de situatie i zich nog zuiniger opstelt dan voor heen. De onderhandelingen over de naai inkomen) ee de wachtlijsten doen toekomstige afdrachten zijn niet ge rechtvaardigt, n van een aantal kor- florissant, zo melden gedeputeerde teerde staten. Uit de begroting voor het komend besteed. Door het afgeven van af- de geldt - - jaar die gedeputeerde staten van- zonderlijke vergunningen moet het pleeghuizen. Gedeputeerde staten heen. Deonderhjmdelingen middag bekend maakten, blijkt dat totaal aan milieuvervuiling worden willen wat J J - '"jfifiji ~CJ u* de provincie vooral voorrang geeft verminderd. Binnenkort komt de door het ni aan natuur, milieu en groengebie- provincie met een integrale vergun- den voor recreatie. Hieraan wordt in ningenplan. 1991 2,5 miljoen gulden meer uitge geven dan dit jaar. Ook voor de ja- Gedeputeerde staten kondigen in ren na 1991 wil het dagelijks be- de begroting een onderzoek aan stuur van de provincie meer geld naar het recreatieve gebruik van de uitgeven aan het groen. Op het ge- duinen. De provincie wil dat er voor bied van verkeer en vervoer wordt de Zuidhollandse plassen een sa- ditjaar het meeste gekort. menwerkingsverband komt om de De provincie wil zich gaan rich- kwaliteit van de waterrecreatie op ten op het voorkomen van milieu- te schroeven. Onderdeel daarvan is verontreiniging. Dit najaar komt de het verbeteren van de vaarverbin- provincie met de nota preventief dingen in het Groene Hart. milieubeleid. Zo willen gedeputeer- In 1991 willen gedeputeerde sta de staten bij bedrijven meer verant- ten een begin maken met de uitvoe- woordelijkheidsgevoel kweken ring van het ontwikkelingsplan voor het geproduceerde afval. Be- Veenweidegebieden. Afhankelijk tt ciaa. onap drijven moeten bovendien meer be- van omstandigheden in dit gebied den per leerling per jaar. Voor scho- hnvpnfi:pn trokken worden bij de gevolgen van ten noord-oosten van Leiden, wor- ien met meer dan 300 leerlingen is het verwerken van afvalstofffen. den acties en experimenten uitge- Een van de middelen daartoe is bij voerd. Daarbij moet worden ge- voorbeëld het verhogen van stortta- dacht aan beheersovereenkomsten rieven. met boeren. Met de boer wordt afge- In de begroting schrijft de provin cie dat behalve aan preventie ook aan handhaving en controle van de milieuregels aandacht moet worden kunnen neerkomen op vijf miljoen gulden per jaar. Bovendien meent het provinciaal bestuur dat de verdeling van het provinciefonds niet eerlijk is. Zuid- Holland krijgt jaarlijks veertien procent van de totaal te verdelen gelden, terwijl de bevolkingsom vang (22 procent van het aantal Ne derlanders) en economische bedrij vigheid (25 procent van het natio- groter percenta- vinden gedepu- Katwijkse wacht op zus uit Kuwayt KATWIJK - De Katwijkse Gerda Paap heeft vannacht de hele nacht wakker gelegen en dat is niet de eerste keer sinds Irak op 2 augustus Kuwayt binnenviel. De Katwijkse wacht op informatie over het lot van haar zus Maartje, administratief medewerkster bij de Nederlandse ambassade in Kuwayt-stad. "Mijn zus zal elke gelegenheid aangrijpen om Ku wayt uit te komen. En anders doet haar echtgenoot er alles aan om zichzelf, mijn zus en hun drie kinderen in veiligheid te brengen. De man van mijn zus is namelijk Palestijn. Voor hem is het makke lijker het land uit te komen want Palestijen worden door de Irak ezen nu eenmaal niet als de vijand gezien". Gerda Paap had sinds gisteren nieuwe hoop op de spoedige thuiskomst van haar zus en haar gezin nadat ze had gehoord dat vijf Nederlanders, vrouwen en kinderen van diplomaten, het land mochten verlaten. "Toen ik dat hoorde dacht ik dat mijn zus dan ook wel snel naar huis zou kunnen omdat zij ook bij de am bassade werkt". Toen Paap van ochtend echter opnieuw contact zocht met het crisiscentrum van Buitenlandse Zaken, vernam ze dat nog niks bekend was. "Mijn vaste contactpersoon vertelde me dat ik er maar niet te veel op moest rekenen en dat ze nog niks wisten. Dus ik zit nog steeds in grote onzekerheid". Gerda Paap heeft gehoord dat het ministerie van buitenlandse zaken de Nederlanders in Ku wayt, (ongeveer 84) en Irak (onge veer 150) heeft geadviseerd thuis te blijven en niet in te gaan op de Iraakse verordening zich op een centraal punt te melden. Zelf vindt ze dat de Nederlandse am bassade ter plaatse beter kan be oordelen wat de landgenoten het beste kunnen doen. "In elk geval heeft het crisiscentrum niet veel te melden. Ik bel desondanks el ke dag, en als ik niet thuis ben laat ik dat de mensen van het crisicen- trum stipt weten, zodat ik bij eventuele ontwikkelingen des noods ergens anders kan worden gebeld", vertelt ze. Slechts spaarzaam sijpelen uit het bezette gebied boodschappen door van Nederlanders. Paap: "Gelukkig kreeg ik gisteren nog een bericht dat er radiocontact was geweest en dat mijn zus en haar gezin het geed maken. Maar ik weet natuurlijk niet wanneer mijn zus die boodschap heeft doorgegeven. De verbindingen zijn heel gebrekkig en alle infor matie komt via via naar Neder- land". De vader van de Katwijkse is als PTT-ambtenaar ook vaak doende om contact te krijgen met Irak maar alle telex- en fax-ver- binden zijn verbroken. De schoonzus van Maartje Paap is vorige week per auto van Kuwayt via Irak naar Jordanië ontkomen. Gerda Paap: "Ze is vooruit gegaan om te zien of het mogelijk was de vluchtweg naar Jordanië te gebruiken en heeft via de Jordaanse radio een bood schap doorgegeven naar mijn zus over de manier waarop ze zijn ge vlucht, maar er is niet op gerea geerd in Kuwayt. Ze vertelde dat Nederlanders in Kuwayt zich vrij konden bewegen, familie konden bezoeken en een hecht contact met elkaar onderhielden, maar die informatie is alweer een week oud. Maar nu worden Amerika nen, Britse en Franse burgers op gepakt en dat verandert de zaak natuurlijk.". Vandaag mag Gerda Paap een boodschap aan haar zus doorge ven, die via buitenlandse zaken in Koewayt moet belanden. Een schrale troost voor de Katwijkse. "Het zijn vreselijke dagen voor mij. Maar ja, we moeten afwach ten". Vervolg van pagina 1 LEIDEN/REGIO - De project groep geeft in haar rapport een ge detailleerde beschrijving van de verschillende aspecten van schaal vergroting. Op dit moment zijn er 8.400 basisscholen, een aantal dat - langzaam stijgt. De gemiddelde grotere scholen komen, beter m taal school telt 170 leerlingen. Die doen door de bank genomen iets minder 1 leerlingen. Zo'n school telt zestien ciliteiten en een stelsel van leerlin- zij nog voortbestaan als zij 23 leer- genvervoer. (wordt vervolgd) lingen telt. De minimale stichtingsnorm ligt De opheffingsnorm voor een ba- nu bij 50 leerlingen of 30 leerlingen Optimaal is volgens de project- sisschool ligt nu vaak veel lager dan jonger dan zeven jaar. [roep een school van ongeveer 500 de 250 die de projectgroep bepleit. De projectgroep doet in haar rap- afhankelijk van het aan- port een globaal geformuleerde Grote scholen blijken goedkoper reguliere groepen en twee groepen tal inwoners van een gemeente en schatting van de gevolgen als al dan kleine Scholen met minder voor leerlingen die anders zouden de afstand die de leerlingen na op- haar aanbevelingen zouden worden dan 50 lepriinupn kosten 7 200 eul- worden doorverwezen naar het spe- heffing zouden moeten afleggen uitgevoerd. Zij verwacht dat in dat - - ciaal onderwijs. Zo'n school heeft L--:J11 X3~ i ander school. Be- geval ruim de helft van alle bestaan- i school de laatste dat bedrag: 3.700 gulden. Grote gestelde directeur met voldoende scholen zijn ook prïduktiever: de ondersteuning voor administratie ten'kleine kern'of de enige verhouding tussen prestaties (waar en huishoudelijke taken. Tot slot bepaalde richting binnen een loop- komen de leerlingen terecht) en onderwijs vrij- langrijk daarbij is ook de richting. Is de basisscholen zal worden opgehe- zogehe- ven. Ongeveer 40 procent van de leerlingen moet daarbij op zoek naar een andere school. De verande- 11.250 meter, dan blijft ring in de verdeling van scholen beschikt de school over overblijffa- afstand Horeca wil portiers cursus geven: geweldbeheersing HARKSTEDE (GPD) - Horeca Ne- derland is van plan cursussen ge weldbeheersing te organiseren voor bar- discotheekmedewerkers. Dat heeft M.G. Olde Dubbelink van de sectie discotheken van Horeca Ne derland verklaard naar aanleiding van vechtpartijen tussen bezoekers en portiers van discotheek Skopje in Harkstede, waarbij dit weekein de twintig gewonden vielen. Olde Dubbelink spreekt van een uitzondering: "Het geweld tegen portiers neemt namelijk al een jaar of tien af. Waarschijnlijk worden jongeren zich steeds bewuster van hun maatschappelijke verantwoor delijkheden". In Groningen en Zeeland be staan, zegt Dubbelink, al vrij con crete ideeën over een cursus ge weldbeheersing. De nadruk komt te liggen op 'rustgevend optreden'. Het sectiebestuur discotheken vindt dat portiers niet bewapend'- moeten zijn en dat metaaldetecto ren bij disco's ongewenst zijn. "Ge weld lokt geweld uit. Het is veel be ter een sfeertje te creëren van soci ale controle. Mensen met agressieve bedoelingen zullen zich al snel niet thuisvoelen in een keurige disco. Anderzijds moet het personeel wel voorbereid, zijn op een calamiteit. Als er iets broeit, moet die onrust-in de kiem worden gesmoord en op het juiste moment moet de politie worden gewaarschuwd". Werkgelegenheid Schiphol stijgt met ijna 11 procent bij SCHIPHOL - De werkgelegenheid op de luchthaven Schiphol is het af gelopen jaar met bijna 11 procent gestegen tot ongeveer 41.000 men sen. In totaal zijn er nu 474 bedrij ven op de luchthaven gevestigd. In 1988 waren dat er nog 508. Die had den toen zo'n 37.000 werknemers in dienst. Uit een onderzoekje van Schiphol blijkt dat er bijna 5^00 mensen uit onder meer de Leidse regio, Duin en Bollenstreek en Alphense regio op de luchthaven werken. Het is voor het eerst dat de luchthaven de herkomst heeft nagetrokken van de werknemers uit deze regio's. Van onze redacteur Wim Wegman LEIDEN - De arrestatie van de knecht Zacharias Wilsma in 1730 was een gouden greep van de aan klagers van die dagen. De man had een groot aantal homoseksu ele contacten gehad - een halsmis drijf in die tijd - en hij zou zeker de doodstraf hebben gekregen als hij niet had besloten te gaan pra ten. In een rap tempo biechtte hij op wie zijn 'mededaders' waren ge weest, en hij deed dat met zo veel overtuiging dat justitie het ten slotte aanmerkelijk interessanter vond om hem in leven te laten. Want hij noemde niet alleen na men, hij zorgde er ook voor dat menig rechtzaak een 'succes' kon worden. Als een verdachte wei gerde te bekennen, werd Wilsma er even bijgehaald. En hij had zo'n fenomenaal geheugen dat éen beklaagde wel van erg goede huize moest komen als hij, zich staande wilde houden tegen de stortvloed van feiten die Wilsma moeiteloos uit zijn herinnering kon opdiepen. De aanhouding van de knecht leidde tussen 1730 en 1732 tot een ware hausse vah sodomie-proces- sen. In die twee jaar moesten 300 mannen-voor dit 'vergrijp' terecht staan - vier keer zo veel als in de drie eeuwen daarvoor. Tachtig van hen kregen de doodstraf. Waarom de vervolging van homo seksuelen toen opeens zo'n enor me vlucht nam en hoe het de 'so- domieten' daarvoor en daarna verging, probeert de Leidse histo ricus dr. J.D. Noordam te ontrafe len. Volgend jaar, zo is de bedoe ling, publiceert hij een boek over zijn onderzoek. Noordam: "Afwijkend gedrag interesseert me wel". (foto Jan Holvast) Liegen Afwijkend gedrag interesseert me wel", verklaart Noordam het onderwerp van zijn studie. "Maar het plezierige van dit onderzoek is ook dat het zo levendig is. Het zijn niet alleen dorre vonnissen die ik bestudeer, maar ook de ver horen. En daarin komen de 'ge wone mensen' aan het woord, de mannen en vrouwen die verder geen brieven, dagboeken of wat voor stukken dan ook hebben na gelaten. In die verhoren hoor je ze bijna praten, met hun eigen woor- den en in hun'eigen taaltje. Dat is heel kleurrijk. Het is ook heel boeiend, want ze liegen er vaak op los. Ze worden immers ver dacht van een halsmisdrijf, en dan wil je natuurlijk wel je best doen om de schout - zoals de aan klager toen heette - voor de gek te houden". Noordams studie betrijkt de Leidse historicus bestudeert vervolging homo's door eeuwen heen periode tussen ruwweg het begin van de veertiende en het eind van de achttiende eeuw. Dat tijdvak heeft hij min of meer gedwongen heeft gekozen. "Voor de veertien de eeuw zijn er nauwelijks sodo- mie-processen te vinden. Niet in Nederland, maar ook niet in de rest van Europa. Waarom dat zo is, is me niet helemaal duidelijk". Zeldzaam Zijn onderzoek houdt bij het begin van de negentiende eeuw op. Toen, met de komst van Na poleon, ging het hele rechtssy- teem op de schop. Bovendien hadden er na die tijd geen recht zaken meer plaats tegen homo seksuelen, althans geen rechtza ken waarin de doodstraf werd uit gesproken. "De laatste keer dat dat gebeurde, was in 1803, in Schiedam". Dat wil niet zeggen dat tussen 1300 en 1800 processen tegen 'so- domieten' schering en inslag wa ren. Noordam: "Integendeel. Tot het einde van de zeventiende eeuw zijn ze betrekkelijk zeld zaam. Ik geloof dat ik er ongeveer 70 ben tegengekomen. Dat zijn ze vast niet allemaal, ik zal er onge twijfeld eén paar hebben gemist. Maar toch, het zijn er niet veel". Dat er betrekkelijk mild tegen homoseksuelen werd opgetre den, was volgens Noordam te danken aan een wat lakse instel ling van de burgerij en justitie op dit punt. "Je kunt denken: het kwam toen nauwelijks voor. Maar dat lijkt me wat sterk. Ik geloof eerder dat mensen zich er niet verschrikkelijk druk om maak ten. Sodomie speelde zich in die periode volstrekt in het geniep af en de meeste mensen werden er dus ook nooit* mee geconfron teerd. Ze zagen het niet, en dus bestond het niet. Ik wil niet zeg gen dat ze het tolereerden want daarvoor is een actieve houding nodig, als je begrijpt wat ik be doel. En die houding hadden de mensen zeker niet". "In die tijd kwamen trouwens ook andere 'zeden-delicten', zoals prostitutie, nauwelijks voor de rechter. Het werd kennelijk alle maal niet zo interessant gevon den. Er stonden forse straffen op, dat wel, maar tegelijkertijd tilden mensen er niet bijzonder zwaar Aan het eind van de zeventiende eeuw werd de aandacht voor ze den-delicten groter, wat nog niet betekende dat de schout massaal zijn schepenen op de 'sodomie- ten' afstuurde. "In die tijd hadden homoseksuelen hun eigen sub cultuur ontwikkeld. Er waren speciale ontmoetingsplaatsen ge komen en ze hadden een eigen woordgebruik en herkenningste kens gecreëerd. Dat is in de ver horen mooi terug te vinden. De processen waren echter nog altijd het gevolg van toevalstreffers, zoals in het geval van Wilsma. De schouten zetten geen mensen neer bij de ontmoetingsplaatsen, om maar zo veel mogelijk homo seksuelen op te kunnen pakken". Na de monster-processen van 1730 en 1732 gingen de sodomie- ten niet massaal 'ondergronds', heeft Noordam de indruk. "Ze zullen ongetwijfeld voorzichtiger zijn geworden. Maar de ontmoe tingsplaatsen bleven bestaan, zo blijkt uit de verhoren bij de pro cessen die na die tijd af en toe plaats hadden". Bij de sodomie-processen wa ren vooral mannen betrokken. Toch is Noordam ook een paar za ken tegengekomen waarbij vrou wen werden gedagvaard. Een daarvan had in Leiden plaats, in 1606. "Het ging om twee vrouwen die met elkaar wilden trouwen. Dat kon toen dus ook al niet. Om het huwelijk mogelijk te maken, had een van de vrouwen zich uit gegeven voor een man. Dat schijnt haar redelijk gelukt te zijn. Ze ging echter de mist in toen ze voor het huwelijk een ver klaring moest overleggen van het gemeentebestuur. Daarmee liep ze tegen de lamp. De vrouw die uiteindelijk is voorgekomen, kwam er overigens nog betrekke lijk mooi vanaf. Geen doodstraf, maar 12 jaar verbanning". En passant ontdekte Noordam dat de historicus P.J. Blok, die eind vorige eeuw een standaard werk in vier delen schreef over de Leidse geschiedenis, niet altijd even betrouwbaar is als wordt ge dacht. "Blok, die destijds alle ar chieven heeft uitgevlooid, noemt geen enkel sodomie-poces voor 1600. Dus ging ik er vanuit dat die voor die tijd ook, inderdaad niet hadden plaats gehad. Uit een paar stukken waar een student van mij toevallig op stuitte, bleek echter dat ze er wel degelijk geweest moeten zyn. Kennelijk heeft Blok besloten die rechtzaken maar niet op te nemen in zijn werk. Vraag me niet waarom, ik weet het niet". naar levensbeschouwelijke richting bedraagt echter maar "enkele pro centen". Aantal scholen in duin- en bollen streek, Leiden en regio en Alphen en omgeving met minder dan 250 leerlingen met tussenhaakjes het totaal aantal basisscholen: Alkemadc 9 (9) Alphen aan den Rijn 27 (34) Bodegraven 11 (14) Boskoop 6 (8) Haarlemmermeer 40 (56) Hazerswoudc 5 (7) Hillcgom 2 (8) Katwijk 12 (22) Koudekerk 1 (2) Leiden 30 (42) Leiderdorp 16 (16) Lcimuidcn 3 (3) Lisse 7 (10) Nieuwkoop (geen gegevens bekend) Nieuwveen 3 (3) Noordwijk 7 (10) Noordwijkcrhout 3 (6) Oegstgecst 4 (9) Rijnaterwoude 2 (2) Rijnsburg 6 (7) Sassenheim (geen gegevens bekend) Ter Aar 3 (5) Valkenburg 2 (2) Voorhout 6 (7) Voorschoten 10 (12) Warmond 3 (3) Wassenaar 12 (12) Woubruggc 3 (3) Zoeterwoude 3 (4) Ouöïlicutos; Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Te Ternaard is een meisje, dat in het land bezig was vlas te wie den, door een broodjager bij on geluk in den hals geschoten. Hij had het meisje niet kunnen zien, daar een land, friet groote boonen bezaaid, hen van elkan der scheidde. Er is hoop dat het meisje weldra zal zijn hersteld. De justitie heeft zich intusschen de zaak aangetrokken. - Eene Amerikaansche familie, gelogeerd in het hotel „den Ou den Doelen" te 's-Hage, maakte gisteren in eene „sociable" be spannen met vier paarden, een tocht naar Amsterdam. De fami lie bracht eerst een bezoek aan Leiden en reed van hier door den schoonen binnenweg naar de hoofdstad. Vijfentwintigjaar geleden: - Als disc-jockey bij AVRO JOS BRINK AAN DE DIJK GE ZET Jos Brinks „En bijblijven" van het programma „tussen 10 plus en 20 min" zullen zijn jonge toe hoorders niet meer horen. De af gelopen week hebben zij het al zonder deze presentator van di verse tienerprogramma's moe ten stellen. „Om programma- technische redenen" stond in de aan hem gerichte brief, waarin hij door de AVRO aan de dijk werd gezet. - Vliegreis bij oud autootje Klantenbinding is toch maar al les, zeer beslist ook in de tweede hands autohandel Een goede re clame is onontbeerlijk. Geadver teerde gemeenplaatsen als i.z.g.st. of i.st.v.nw. of zuinig wa gentje spreken de kopers niet meer zo aan. Daarom heeft in Loosdrecht een tweedehands au tohandelaar voor een originele trekpleister gezorgd. Bij aan koop van een gebruikte auto biedt hij de koper een gratis rondvlucht voor twee personen aan boven de Loosdrechtse Plas sen en het Gooi. Zo ziet maar men weer, vliegen is toch goed koper dan men denkt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11