'Je mag het een ziekte noemen' 'Gemeente wist al vier jaar van vervuiling' Vernieuwd zwembad Voorschoten door vakantiejeugd 'opengespoten PAGINA 10 REGIO LEIDEN DINSDAG 21 AUGUSTUS 1990 Voorschoten begint dit jaar met bouw wijk Starrenburg VOORSCHOTEN - Eind dit jaar begint de bouw van de Voorscho- tense wijk Starrenburg, het laatste grote uitbreidingsplan van de gemeente. Starrenburg komt te liggen tussen de Vliet (on deraan de foto), de nieuwbouw wijk Bijdorp (rechts op de foto) en de bebouwing langs de doorgaan de Vèurseweg. De centrale toe gangsweg naar de wijk loopt dwars door de kloostertuin van Bijdorp - de groene strook tussen Bijdorp en het deel van Starren burg dat al jaren opgespoten is. Op het opgespoten land komen in 1991 de eerste 230 woningen, in het gedeelte tussen de wijkweg en het villapark Roucoop (linksbo ven op de foto, tussen de bomen). 62 van de 230 woningen hebben een houten skelet, er komen 55 vrije-sectorwoningen, 15 woning wetwoningen, 43 premie-koopwo ningen, 12 huurwoningen in de vrije sector, 13 huurwoningen met een eenmalige bijdrage en 12 vrije-sectorappartementen. In 1992 moeten er zo'n 80 wonin gen bij komen aan de andere kant van de centrale weg en in 1993 hoopt de gemeente het eerste deel van Starrenburg te vullen, com pleet met het heuvelachtige stuk achter de boerderij Woelwijck (midden boven op de foto). Pro bleem is dat de gemeente de tuin grond langs de Rouwkoopsloot nog niet 'in eigendom heeft. Ze hoopt dat dat op tijd voor elkaar zal komen zodat hier woningen en groenvoorzieningen kunnen ko- Na 1993 wil de gemeente verder richting Leidschendam trekken, te beginnen bij het stuk tussen De Vliet en het tuinbouwbedrijf aan het eind van de Rouwkooplaan (linksonder op de foto). Ook in het tweede deel van Starrenburg heeft de gemeente niet alle grond in handen en zullen er nog heel wat onderhandelingen moeten volgen met projectontwikkelaars en andere grondeigenaren. In het jaar 2000 moeten de circa 1000 woningen van Starrenburg klaar zijn, (luchtfoto Frans Rombout) uitgestrooid met de bedoeling dat door warmte (zon) en geregeld ke ren de vluchtige gifstoffen er zou den uitwasemen, een karwei dat en kele jaren zou vergen.' Een paar dagen nadat de werkne mer misselijk thuiskwam, nam zijn schoonvader contact op m^t het ge meentehuis. Daar kreeg hij te horen dat hij zich 'niet overal mee moest bemoeien en dat de gemeente be kend was met het project' - of woor den van gelijke strekking. Daarop schakelde de man, vooral bezorgd om de gezondheid van zijn schoon zoon, het ministerie van VROM en de provincie in. Dat leidde er uiteindelijk toe dat de provincie, anders dan de ge meente, stappen ondernam. De schoonvader, de schoonzoon en een aantal ambtenaren van de provincie namen poolshoogte op het terrein aan de Handelsweg achter de schietbaan. Er werd een verklaring van de getuigen opgenomen. Ver volgens zijn door de provincie peil buizen geplaatst. Volgens informatie van C. van Laar, verbonden aan de Milieu Fietspatrouille en de streekcom- missie, heeft de provincie de ge meente Alphen aan den Ryn op de hoogte gesteld van de slechte resul taten en daaraan toegevoegd dat de gemeente moest ingrijpen. Dat is waarschijnlijk nog in 1986 geweest. Uit gesprekken met de afdeling milieu is Van Laar duidelijk gewor den dat de gemeente wel op de hoogte was de onderzoeksresulta ten, maar hij ontkent dat de provin cie heeft meegedeeld dat er ook moesten worden ingegrepen. Over de jaartallen verschillen de menin gen. De provincie ontkent dat zij al in 1986 op de hoogte is gebracht van de vervuiling. De zaak kwam daar pas aan het rollen na een anonieme tip in 1988, aldus de afdeling voor lichting. De gemeente zwijgt zo lang het justitieel onderzoek gaande is. VOORSCHOTEN - Het ver nieuwde Voorschotense bin nenbad van het zwembad het Wedde werd gisteren na een sluiting van veertien dagen door de vakantiejeugd in ge bruik genomen. Buiten werden 's ochtends brandweerwedstrij den gehouden, binnen konden kinderen na afloop terecht in een zogenaamde waterspeel tuin. In het binnenbad zijn (namaak- )bloemen aangebracht, er zijn nieu we douchekoppen gekomen en de nieuwe temperatuurregelaar moet ervoor zorgen dat de nietsvermoe dende zwemmer koude douches be spaard blijft. De entree en de balie hebben een vriendelijker aanzien gekregen door een lichter verfje en het verwijderen van het tussenraam bij de balie. Verder zijn bijna alle deurkozij nen vernieuwd, zodat de deuren niet langer klemmen. De open zon nehemels op de tribunes zijn ver dwenen en worden binnenkort ver vangen door een studio waar zon- aanbidders zich aan de ogen van nieuwsgierigen kunnen onttrek ken. Aan enkele vernieuwingen wordt de komende weken nog de laatste hand gelegd. De manager van het Sportfondsenbad, R. Schouten, kan nog niet met zekerheid zeggen of het lukt om de nieuwe zonneban ken voor zondag 9 september te plaatsen. Dan is er een open dag, waarbij het publiek voor een zacht toegangsprijsje het vernieuwde bad kan bewonderen. Wedstrijden Aan de brandweerwedstrijden de den gisteren zo'n 170 kinderen mee. Vorig jaar waren er ongeveer net zo veel deelnemers. De wedstrijd is Cursussen Jongerencentrum F Kwadraat in Voor schoten (Leidseweg 29) begint in sep tember met een aantal cursussen. Jon geren tussen de 16 en 23 jaar kunnen zich voor 30 augustus inschrijven voorde volgende cursussen: sleutelen aan brommers, zelfverdediging voor meiden, jazzdance/aerobic, koken, grafisch ont werpen en computertechniek. Tevens is er een aantal workshops over popmuziek (voor meiden), Afrikaanse slagwerk, the ater en kunst. Voor meer informatie: 01717-9407. Oud papier Leden van de Zoeterwoudse drumfan fare De Rijntamboers halen zaterdag 25 augustus oud papier en vodden op langs de Hoge Rijndijk. De opbrengst van de oude spullen is bestemd voor de aan schaf van nieuwe instrumenten. een van de evenementen die brand weer, zwembad, buurthuizen en ge meente in de laatste vakantieweken organiseren yoor Voorschotense kinderen. Volgende week worden de vakantie-activiteiten afgesloten. Tijdens de wedstrijden konden de kinderen op verschillende ma nieren aantonen hoe behendig ze zijn in het doven van vlammen en het manipuleren van waterstralen. Een speciaal voor dit doel gemaakte sjoelschijf werd met behulp van een waterstraal via enkele hindernissen in een van de gaten van een sjoelbak gespoten. By een ander spel kon den de kinderen echt 'brandweertje spelen' en stond het blussen van de vlammen centraal. Na afloop van de wedstrijden kre gen kinderen in verschillende leef tijdscategorieën prijzen uitgereikt. Ook konden zij tot twee uur 's mid dags terecht in een zogenaamde wa terspeeltuin die in het zwembad was uitgezet. Deze week worden er nog meer spelen in en rond het bad georgani seerd. Morgen worden vanaf tien uur 's ochends individuele spelen op touw gezet, terwijl kinderen vrij dag in teams hun krachten kunnen meten tijdens waterpolo, waterlijn bal en andere zwemsporten. Vol gende week donderdag kunnen kindéren kamperen op het zwem badterrein. Een dag later is er 's avonds voor de oudere jeugd een waterdisco. Deze activiteiten vor men-de afsluiting van kantiel Leiderdorper Hameeteman is verslaafd aan modelspoorwegbouw ALPHEN AAN DEN RIJN - De pro vincie en de gemeente Alphen aan den Rijn zijn al vier jaar op de hoog te van de ernstige vervuiling van het gemeenteterrein aan de Handels weg. Bij de gemeente werd het milieudelict al in 1986 gemeld. De provincie zou al in 1986 peilbuizen hebben geplaatst. Hoewel het waterwingebied De Hoorn vlakbij ligt en het gevaar van doorsijpeling van vervuild grond water niet denkbeeldig is, zijn al die .jaren geen maatregelen genomen. Bovendien is gedurende die jaren een vreemd kat-en-muis-spejletje gespeeld tussen provincie en ge meente. Dat blijkt onder meer uit gesprekken en getuigenverklarin gen zoals die door de Milieu Fietsfe- deratie zijn opgetekend. Een deel van de informatie komt rechtstreeks van een werknemer van Van der Werff Wegenbouw bv, die in 1986 bij graafwerkzaamheden op het terrein van Biesterfeld en Co Nederland bv aan de Eikenlaan en bij werk op de gemeentegrond aan de Handelsweg betrokken is ge weest. Zijn verklaring is opgete kend door zijn schoonvader en Alp- henaar Herman Gerritsma. Misselijk De zaak kwam aan het rollen toen op een vrijdagavond in de zomer van 1986 de werknemer van Van der Werff misselijk thuis kwam. Hy was voor het bedrijf aan het werk op het terrein van Biesterfeld aan de Ei kenlaan, waar grond werd wegge- graven en een paar tanks uit de grond werden verwyderd teneinde de bouw van een nieuwe loods voor Biesterfeld mogelijk te maken. Het licht verontreinigde zand - de lage verontreinigingsgraad zou door de gemeente zijn bevestigd - zou via het systeem van landfar- ming worden gereinigd. Dat bete kende in de praktijk dat het zand in een dunne laag op een stuk gemeen teterrein aan de Handelsweg werd Met hulp van de aanwezige brandweermannen laten Voorschotense kinderen in het plaatselijke zwembad Het Wedde zien hoe goed ze de waterstraal kunnen hanteren. (foto Jan Holvast) Van onze redacteur Erna Straatsma LEIDERDORP - Alles wat over rails rijdt, daar is hij gek op. Met vrienden kan Lei derdorper T.L. Hameeteman (61) urenlang bomen over de nieuwste snufjes op het ge bied van modelspoorweg bouw. De man is een autori teit op het gebied van minia- tuurtreinen. Hij is zelf een verwoed verzamelaar en heeft in de loop der jaren boeken gepubliceerd die door mede-treinfanaten als standaardwerken worden beschouwd. "Je mag het wel een verslaving of ziekte noemen, ja. Twee of drie keer per dag rijd ik wat rondjes met mijn treinen, en dan voel ik me weer he lemaal ontspannen. Dat geeft veel voldoening. Ik denk ook dat als Saddam Hussein met treintjes had gespeeld, hij nooit aan die oorlog was begonnen". Ruim 30 jaar behoort Hameete man tot het gilde van de spoorweg- bezitters. Zijn eerste treintje kreeg hy in 1956 van een klant. De Leider dorper was toen nog verzekering semployee en kwam in Rotterdam bij iemand op bezoek die 30 gulden schuld had bij zijn bedrijf. "Hij bood mij aan om de schuld te veref fenen met een elektrisch treintje. Ik was gelijk zo onder de indruk dat ik die schuld heb kwijtgescholden en het treintje meenam. Het klinkt misschien gek, maar ik had nog nooit zoiets gezien". Daarmee was de hobby geboren. Hameeteman begon met het verza melen van stoomlocomotieven en het bouwen van banen. Inmiddels heeft hij zo'n kostbare verzameling dat de boel tijdens vakanties in een kluis bij de bank wordt opgebor gen. De Leiderdorper wil niet in gaan op de vraag wat hij aan treinen in huis heeft: "Er wordt hier inge broken bij het leven". Jarenlang was het zijn vaste ge woonte om na een drukke werkdag de pantoffels aan te trekken en met de soldeerbout in de hand te sleute len aan spoorwegbanen. Hameete- mans vrouw heeft daar minder pret tige herinneringen aan. "Het ergste was die rommel. Dat strooimateri- aal voor de banen lag overal. Dacht je: hè hè, die baan is af, dan werd al les weer afgebroken en begon hij weer opnieuw". Kinderachtig Ze bekent even later haar mans hobby tijdenlang 'kinderachtig' ge vonden te hebben. "Die rottreinen. s had gespeeld wcls hij nooit c heb ik vaak gedacht. Maar als je ziet dat al die mensen van de televisie ook treintjes verzamelen dan ga je het gewoon vinden. Ik ken chirur gen en professors die ook modelba nen bouwen en daar heel lyrisch over kunnen doen. Ed Nijpels ook. Het zijn allemaal mensen die een drukke baan hebben en op die ma nier afleiding zoeken". "Het is gewoon een fantastische hobby", valt haar man bij. Door een beroerte is Hameete man sinds 1978 gedeeltelijk ver lamd. Banen bouwen en weer afbre ken is er sindsdien niet meer by. Vrienden en buren komen nog wel eens langs om wat te knutselen. "Een 18-jarige buutjongen komt me af en toe helpen. Die geef ik daar voor dan gewoon zwart een rijks daalder". Het spelen met treinen be schouwt hij na zijn beroerte als een soort therapie. "Als ik op zolder be zig ben denk ik niet meer aan de pijn. De zorgen vallen dan van je af. Voor gepensioneerden die zich geen raad weten met hun vrye tijd is dit ook een prima hobby". Hameeteman heeft zich na zijn beroerte meer en meer toegelegd op het schrijven van spoorweglitera tuur. Van zijn hand verschenen en kele pockets en handboeken, waar van er tot nu toe in totaal 300.000 over de toonbank zijn gegaan. "Ik heb nog vier boeken kant en klaar in ordners zitten. Het zoeken is nu naar een uitgever. Mijn vorige uitge ver Elsevier is gestopt met dit soort boeken". Spoorwegfanaten bellen hem re gelmatig op. "Laatst werd ik nog ge beld door een mevrouw. Ze was dankbaar dat haar man door mijn boekjes met treinen was gaan spe len. Die man zat geestelijk helemaal aan de grond. Je kunt beter de hele dag met treinen in de weer zijn dan met de fles jenever, zei ze tegen mij". Een tweede hobby van de ex-ver zekeringsman is fotografie. Dat pro beert hij zoveel mogelijk te combi neren met modelspoorwegbouw. "Ik zoek overal in Nederland men sen op die miniatuur-stoomlocomo tieven verzamelen. Daar maak ik. fo toreportages van die ik later voor boeken kan gebruiken". De Nederlandse markt op het ge bied van spoorwegliteratuur lykt verzadigd. Hameeteman hoopt nu Duitsland met zijn boekjes te ver overen. Je zou verwachten dat een spoor- wegverslaafde na ruim 30 jaar wel zo'n beetje alles weet over minia- tuurtreinen. Maar de gepensioneer de Leiderdorper verslindt nog steeds alle (voornamelijk Duitse) li teratuur die er over zijn hobby is te vinden. "Ja, eigenlijk weet ik er al les wel van. Mijn vrouw zegt wel ook eens: moetje nou weer wat over die treinén kopen". Automobilisten verliezen macht over het stuur OEGSTGEESTAVARMOND - Een 21-jarige vrouw uit Haarlemmer meer lette gisteren niet goed op de weg waardoor ze met haar auto te gen een boom aanreed. Ze reed om streeks half een middags over de Warmonderweg in Oegstgeest en wilde haar handtasje op de stoel naast haar recht zetten. De vrouw raakte bij de manoeuvre niet ge wond. Vannacht verloor een 22-jarige Warmonder de macht over het stuur op de plaatselijke Herenweg. De au tomobilist was omstreeks half een op weg na^r Sassenheim. De man had te diep in het glaasje gekeken, zo bleek bij een ademanalyse op het politiebureau. Bij de botsing raakte niemand gewond. DINSDAG 21 AUGUSTUS Katwijk straatvoetbaltoernooi op het terrein van de Groenteveiling, Sandtlaan, aanvang 19.00 uur. volleybaltoernooi in sportzaal Boorsma, aanvang 19.00 uur. bingo-avond in de Roskam, aanvang 20.00 uur. concert door Jaap Kronenberg op het Batzorgel van de Vredes- kerk. Voorstraat, aanvang 20.15 Sassenheim wieler-toer avond vierdaagse, start om 19.00 uur vanaf de Oost haven. WOENSDAG 22 AUGUSTUS Alphen jeugdlnstuif volleybal, vj 19.30 tot 19.30 uur in gymnastiek lokaal van de Zonnebloemschool, Jongkindt Coninckstraat. Hillegom speurtocht/vossenjacht voor kinderen van 6 tot 12 jaar, verza melen om 10.00 uur bij de Kuiture- Ie Raad, Irenelaan. Katwijk duinwandeling olv een bos wachter, vertrek om 10.00 uur; olv IVN-gids, vertrek om 19.30 uur, vanaf parkeerterrein Soefitempel, Sportlaan. autopuzzelrit, inschrijven bij De Roskam, aanvang 19.00 uur. straatvoetbeltoernooi. aanvang 19.00 uur, omgeving Groentevei ling, Sandtlaan. open avond KNZHRM aan de Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 film: 'Ontmoeting met het verle den' en 'Droom van een oude man', over Bonaire, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. zomeravond-wandeltocht Wandelsportvereniging Zuid- West, over 5. 10 of 15 km, start tussen 18.00 en 19.00 uur bij kan tine VTL, Voorschoterweg. informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wo nen, Gerestraat 20, tel: 121554. Groot Rijnstreekkoor' uit Katwijk, aanvang 20.30 uur in de Hervorm de Kerk, Hoofdstraat. Sassenheim wielertour avondvierdaagse, start om 19.00 uur vanaf de Oost haven. Voorhout 2e avond avond fiets driedaag se, start tussen 19.00 en 19.30 uur bij De Spelewey. Voorschoten Jeugd Vakantie Bezigheden: sport en spel individueel, van 10.00 tot 12.30 uur in zwembad Het Wedde. Woubrugge schrijfavond Amnesty Interna tional. van 20.00 tot 22.00 uur in de openbare basisschool, Emma- laan. DONDERDAG 23 AUGUSTUS Katwijk - straatvoetbaltoernooi op ter rein van de Groenteveiling, Sandt laan, aanvang 19.00 uur. open avond KNZHRM aan de Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 Noordwijk strandloop Rabo/Novo, start om 19.30 uur vanaf politiepost voor Koningin Wilhelmina Boule- it 19.00 uur vanaf de Oost- Voorhout laatste avond fietsdriedaagse, start tussen 19.00 en 19.30 uur bij de Spelewey.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 10