'Net iets slimmer zijn dan de golf 'Katwijkse vissers houden zich keurig aan de regels Schadeclaim na aflasten tentoonstelling Sjoelfestijn in Zoeterwoude ondanks regen 'beregezellig' Nationale kampioenschappen brandingvaren 8 september in Katwijk MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 PAGINA 9 Regen speelt Dag van Nederlandse Visserij parten Van onze redacteur Adriaan Brandenburg KATWIJK - Verlaten ter rasjes, lege pendelbussen en paraplu's, veel paraplu's. De weergoden drukten zater dagochtend duidelijk hun stempel op de Dag van de Nederlandse Zeevisserij die voor het eerst in een vissers plaats zonder eigen zeeha ven werd gehouden. Het aantal van honderdduizend be zoekers, waarop het organiserende comité had gerekend, werd dan ook bij lange na niet gehaald. In de aan vankelijk druilerige regen drentel den 's morgens voornamelijk Kat- wijkers rond. Op de bijna zeven ki lometer lange provinciale weg tus- Auto in sloot Voorschoten met geforceerd slot VOORSCHOTEN - Een auto zonder inzittenden is dit weekeinde uit een sloot bij het Gerard Douplantsoen in Voorschoten getakeld. De plaat selijke politie vermoedt dat de auto vorige week is gestolen in Leiden. De auto werd in de nacht van vrij dag op zaterdag ontdekt. Om onge veer drie uur 's nachts hebben dui kers van de Voorschotense en Leid- se brandweer onderzocht of de auto inzittenden bevatte. Vervolgens werd het voertuig op het droge ge haald. De auto had een geforceerd slot en de bedrading was doorver bonden om te kunnen starten. sen Katwijk en Noordwijkerhout volledig afgesloten om de automo bilisten uit de regio en ver daarbui ten van een parkeerplaatsje te ver zekeren bleef het stil. Minister G. Braks van landbouw, natuurbeheer en visserij, probeerde in zijn toespraak van de nood een deugd te maken. "We hebben goed weer, want we hebben de regen hard nodig", sprak de bewindsman die kennelijk even was vergeten dat hij zich tussen vissersvolk bevond in plaats van landbouwers. Overschrijding Vervolgens schroomde de minister niet de vissers flink de oren te was sen. "Het is dan wel een feestdag, maar we kunnen niet om de feiten heen", zei Braks, waarschuwend voor nieuwe 'niet acceptabele' over schrijdingen van met name de tong en kabeljauwquota. Braks wordt binnenkort door de Tweede Kamer verder aan de tand gevoeld over het optreden van de AID, zijn controle dienst, maar wilde daar niet op vooruitlopen. Wel stelde hij vast dat het aanzien en de positie van de Ne derlandse visserij in Europa in het geding zijn en wees hij de vissers op hun eigen verantwoordelijkheid. In de fraaie tent die speciaal voor genodigden was opgezet, hoorden de vissers het betoog met gemeng de gevoelens aan. C. Haasnoot, voorzitter van de vereniging van schipperseigenaren, speelde in zijn reactie het balletje weer terug. "Het is de verantwoordelijkheid van de minister om de zaken in de visserij goed te regelen. Hoe hij dat doet, in teresseert mij niet, maar het moet wel gebeuren. Hoe kun je zoiets nu van al die verschillende vissers ver langen? Moeten wij soms een eigen controle-apparaat in het leven roe pen?" Haasnoot was het met spreker D. Langstraat van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten eens dat de vissers die de regels aan hun laars lappen, moeten worden ge straft en niet degenen die zich keu rig aan de afspraken houden. In te genstelling tot Braks zag hij dan ook wel brood in het voorstel Langstraat om vissers die de rej naleven ontheffing te verlenen de vangstverboden. Boosdoeners zouden in een volgend jaar gekort moeten worden op hun quotum. Van één ding was Haasnoot, zelf eigenaar van de KW 42 en KW 35, overigens overtuigd: "Over het al gemeen houden de Katwijkers zich keurig aan de regels". De kritiek van Braks leidde overi gens niet tot een vroegtijdig vertrek van de bewindsman uit Katwijk. De visserijminister, die aanvankelijk had laten weten maar een uurtje de tijd te hebben, stortte zich vol over gave in het verdere dagprogramma. Daarbij kon een keuze worden ge maakt uit een bezoek aan de visva- riamarkt met onder meer een bij na honderd meter lange vistafel met de meest exotische soorten het Katwijks Museum of de visverwer- kende bedrijven. Braks toonde zich tijdens zijn voettocht door het centrum van Katwijk aan Zee een volleerd be- windsman-nieuwe-stijl. Hij schud de handen, reageerde ongedwon gen op de opmerkingen die in het voorbijgaan werden gemaakt ('U ziet er net zo uit als op de tv'), hapte een harinkje en had zelfs tijd voor een korte strandwandeling. Op dat moment was de aftrap van de slecht bezochte voetbalwedstrijd tussen vissers en een team van de AID op het veld van Quick Boys al verricht. Terug in de feesttent wer den de vissers die het afgelopen jaar de best verzorgde produkten aan land hadden gebracht in het zonne tje gezet. Prijswinnaar in de gama- lensector werd de 'Harlingen 8' van schipper-eigenaar Teerling, bij de platvis de 'Wieringen 248' van schipper-eigenaar Beemsterboer en in de rondvis de 'Katwijk 125' van rederij Kuijt jr. met schipper Meij- vogel. Na de lunch ('Ik zie helemaal geen vis') en daarmee ook het officiële ge deelte, klaarde de lucht omstreeks drie uur zowaar op. "Om de echte grote stroom bezoekers op gang te brengen was dat te laat, maar er kwamen toch nog aardig wat men sen op de been", concludeerde ook comitévoorzitter K. Verplancke. Naderhand schatte hij het bezoe kersaantal toch nog op 60.000. Een woordvoerder van de Kat- wijkse politie trok zo zijn eigen con clusie: "Hoeveel mensen er zijn ge weest valt niet precies te schatten. Veel minder dan verwacht. Dat wel ja. Je zou kunnen zeggen dat de Dag van de Nederlandse Zeevisserij vooral een Katwijkse feestdag is ge weest". 'Veel mensen wachten te lang met oplossen financiële problemen' OEGSTGEEST - De Oegstgeester stichting Consument en Huishouding (C en H) heeft vorig jaar 35 huishoudens geholpen bij het oplossen van fi nanciële problemen. In twaalf gevallen zochten mensen voor de eerste keer hulp, terwijl twaalf 'oude' zaken werden afgesloten. Vier keer gaf de stichting een eenmalig budgetadvies. De meeste aanvragen zijn tijdrovend, omdat mensen te vaak wachten tot de problemen ze boven het hoofd zijn gegroeid. De budgetvoorlichter van C en H moet dan tijdrovende onderhandelingen voeren met schuldeisers voordat een regeling kan worden getroffen. In enkele gevallen kan de Ge meentelijke Kredietbank van Leiden of het hulpfonds van de gemeente Oegstgeest bijspringen. In 1989 hebben beide instellingen dat slechts één keer gedaan. De meeste klanten van de stichting zijn alleenstaand. Een groot deel daarvan heeft een uitkering, maar C en H heeft ook klanten met een netto inkomen van 2500 gulden of meer per maand. De hoogte van de schulden last wisselt van minder dan 1500 tot bijna 100.000 gulden en het aantal schuldeisers loopt uiteen van geen tot 31. VOORSCHOTEN - De kunstenares L. van der Sluis uit Broek en Water land eist een bedrag van 1.400 gul den van de gemeente Voorschoten. Ze heeft maquettemateriaal, foto's en lijsten aangeschaft voor een ten toonstelling die de gemeente kort de opening heeft afgelast. Ont werpers van de vroegere Voorscho tense stoffendrukkerij, weverij en knoperij Het Paapje zouden tijdens de expositie hun werk tonen. De tentoonstelling zou samen met een expositie over de geschie denis van Het Paapje in het plaatse lijke Ambachts- en Baljuwhuis te zien zijn. Volgens de gemeente ging de kunstexpositie niet door wegens gebrek aan belangstelling bij de vroegere ontwerpers. In een brief aan het gemeentebestuur plaatst Van der Sluis daar vraagtekens bij. Zij heeft vroegere ontwerpers van Het Paapje, zoals A. Mes en K. van Biezen, benaderd. Zij waren en thousiast en hadden voldoende werk beschikbaar. Van der Sluis was dan ook ver baasd toen zij acht dagen voor de opening een brief ontving waarin de gemeente meldde dat de expositie niet doorgaat. 'Alleen al met het werk van genoemde kunstenaars was meer dan voldoende materiaal voor de ruimte beschikbaar ge weest', schrijft Van der Sluis. Ook meldt zij dat de brief van het ge meentebestuur hierdoor 'in een vreemd daglicht' komt te staan. T. Bonhof van de gemeentelijke afdeling cultuur was belast met de organisatie van de expositie. Hij is op vakantie en kan geen commen taar leveren. Welzijnswethouder mevrouw M. Breunesse laat onder zoeken hoe de vork in de steel zit. Ze sluit niet uit dat de kunstenares een tegemoetkoming in de gemaak te kosten krijgt. VERNIELD - Met een luchtbuks zijn in de nacht van vrijdag op zater dag negen ruiten in de kaartver koopruimte van het Voorschotense NS-station aan de Papelaan kapot geschoten. De dader is nog niet ge vonden. Een extra grote schijf schuif t af op een extra grote poort. Deze deelne mer aan de zondagse sjoelwedstrijden in het Zoeterwoudse café Land zicht zou de meeste schijven niet tussen de poorten krijgen. (foto Henk Bouwman) buitengebeuren' moeten worden, maar daar stak het weer een stok je voor: de regen stroomde vrijwel de hele dag met bakken uit de he mel. Omdat de sjoelbak buiten in een tent was geplaatst, hielden de deelnemers als enigen hun kleren droog. Voor de meeste toeschou wers was onder de kleine over kapping geen plaats, zodat een flink aantal mensen een nat pak haalde of zijn heil in het café zocht. "Gelukkig hadden we de band Renzvenz", vertelt de uitbater. "Ze brengen een repertoire dat je het beste als 'zachte smart' kunt omschrijven. Deze zondag had den ze bij wijze van aardigheidje een Amsterdams koor van 11 men sen meegenomen. Op een gegeven moment brulde het hele café liede ren uit de Jordaan mee. Dat zin gen maakt dorstig en dan kan de sfeer helemaal niet meer stuk". ZOETERWOUDE - "Jammer van het weer, maar toch berege- zellig", vat uitbater Kees van het Zoeterwoudse café Landzicht de sfeer rond de sjoelwedstrijd-op- extra-grote-bak samen. Op het terrein van de uitspanning op de kruising van de Dr. Kortmann- straat en de Verlaatweg streden gisteren 28 personen om de pun ten. Er was een sjoelbak gehuurd met een breedte van een meter en een lengte van 4,5 meter. In deze forse trog dienden de deelnemers schijven met een doorsnee van 15 centimeter door de poortjes te schuiven. Ongeveer honderd en thousiastelingen wilden de grote bak wel eens proberen, maar slechts een minderheid ging uit eindelijk de confrontatie aan om de punten. Het sjoelfestijn had 'een echt Bijdragen: Irene Nieuwenhuyse en Erik-Jan Weterings KATWIJK Brandingvaren. Een sport voor de liefhebber van water en wind. Een sport ook die steeds meer beoefenaars krijgt. En langzaam maar zeker toegroeit naar een vrije-tijdsbe- steding, waarvoor de eerste spon sors zich voorzichtig melden. In Nederland zijn momenteel 1300 boefenaars. Ruim vijfjaar geleden is in Kat wijk een vriendenclubje begon nen de kano in groepsverband door het woeste water te loodsen. Dit jaar organiseert het Kano Branding Team 'Katwijk' voor de zesde keer de nationale kam pioenschappen brandingvaren. Op 8 september zullen naar ver wachting zo'n 200 deelnemers strijden om de hoogste eer. "We vinden de onderlinge vriendschapsband nog steeds enorm belangrijk. Het kanovaren is een individuele sport, waarbij het op de eigen kracht en tech niek aankomt. Wat ik in mijn ka no doe, heeft niets te maken met roekeloos gedrag. Ik probeer net als iedere sporter mijn grenzen op te zoeken. Dat doe ik voorzichtig en behoedzaam", legt Adrie Dek ker uit. De 33-jarige voorzitter van het Katwijkse team vertelt dat het in september (nog) niet om de Ne derlandse kampioenschappen gaat. Die kunnen namelijk alleen door de overkoepelende vereni ging, de Nederlandse Kano Bond, worden georganiseerd. "Wij ne men hier in Katwijk het voortouw in deze sport en worden door alle partijen absoluut serieus geno men. Het liefdewerk-oud papier tijdperk zijn we definitief ont groeid". Het is niet toevallig dat Katwijk de bakermat van deze tak van sport is. Doordat de zandbanken dicht voor de kust zijn gesitueerd, kan er steeds een boeiend par cours worden uitgezet, zodat de deelnemers ruimschoots de vaar digheden kunnen tonen. "We zijn niet voor niets de enige Neder landse club die zich geheel op het brandingvaren heeft toegelegd", vertelt Erik de Jong, mede-orga nisator van de kampioenschap pen. Behalve brandingvaren zijn er in Nederland verenigingen die het wild-water en het vlak-water kanoën beoefenen". Voor de twee Katwijkse kano- Van linksnaar rechts instruc teurs Adrie Dek ker, Peter Koele- man en Erik de Jong. Een stevi ge noordwester, die een paar da gen aanhoudt, geeft het ideale weer voor bran dingvaren. (foto vaarders kan echter geen zee te hoog en geen stroming te woest zijn. Als ware liefhebbers hebben ze hun eigen voorkeuren ten aan zien van de weerselementen. Zon, neerslag, extreme temperatuur- ren zijn voor hen niet van belang. Wind is de factor waar alles om draait. "Wind uit de goede hoek wel te verstaan, want met oosten wind is er geen branding en een bries uit het zuiden zorgt er alleen maar voor dat ik binnen een kwartiertje in Zandvoort ben", zegt De Jong. Een noordwester- storm die een paar dagen aan houdt, zodat er een gelijkmatige branding ontstaat, is waar de Kat wijkers steeds naar uitkijken. Bij windkracht vier tot vijf is het gevecht met de natuur op zijn hevigst en voor een geoefend sporter toch beheersbaar. Wan neer de kanoër zich dan op de juiste wijze door de hoge golven- muur (soms tot vier meter) heen kan vechten, mag hij zich een vol leerd en volwaardig vaarder noe men. "De techniek bestaat er dan uit dat je je rustig op een glooien de golf naar het strand laat glij den. Doordat de golf ztch steeds opnieuw opbouwt, moet je je blij ven concentreren". Eén van de gevaren van de sport is met boot en al in de golf over de kop slaan. Loupen. heet dat in het kanojargon. Dat geeft volgens de twee Katwijkers altijd 'een aardige klap. Waar het dus om gaat" legt De Jong uit, "is dat ik met die branding moet spelen, dat ik net effe wat slimmer moet zyn dan die golf'. Hij relativeert: "En wat is gevaar? Een keer een verschrikkelijke golf over je heen krijgen en dan naar het strand moeten Toch kent deze vorm van ka noën wel degelijk risico's, waar de twee Katwijkse instructeurs nieuwelingen voortdurend op wijzen. Wanneer bij een onder dompeling in het water het li chaam onderkoeld raakt, is hulp van een mede-kanoër gewenst en soms absoluut noodzakelijk. De Katwijkse club bestaat mo menteel uit veertig leden. De mi nimumleeftijd is vijftien jaar. De oudste beoefenaar is 54 en er ziin zowel vrouwelijke als mannelijke leden. Tweemaal per week wordt of in zee of in het gekanaliseerde deel van de Rijn, de Uitwatering, geoefend. Dat laatste gebeurt al leen als het mooi weer is en er der halve badgasten op het strand zijn. De kanoërs zouden door massaal de zee in te trekken over last bezorgen aan de zonaanbid- ders. Voorts biedt een kalme zee toch niet het tegenspel wat ze no dig hebben voor het echte ruige werk. De grote wens voor de toe komst? "Eens in Katwijk de eer ste internationale kampioen schappen organiseren. We zijn nu al ver, maar de Engelsen spannen nog steeds de kroon. Die jongens willen we inhalen". MAANDAG 20 AUGUSTUS Katwijk volleybal-toernooi in sportzaal Boorsma, Zwanenburg, aanvang 19.00 uur. straatvoetbaltoemooi op terrein van de Groenteveiling, Sandtlaan, aanvang 19.00 uur. klaverjassen en jokeren in De Roskam, aanvang 20.00 uur. Oegstgeest zomerbridge voor niet-rokers, aanvan 19.45 uur in Hotel Het Wit te Huis. Voorhout inschrijven voor de avond fiets driedaagse. van 10.30 tot 19.30 uur bij de Spelewey. Warmond laatste zomerdrive van Bridge Club Warmond. Dekker Tennis, in schrijven voor 19.45 uur. DINSDAG 21 AUGUSTUS Katwijk straatvoetbaltoemooi op het ter rein van de Groenteveiling, Sandt laan, aanvang 19.00 uur. volleybaltoernooi in sportzaal Boorsma, aanvang 19.00 uur. bingo-avond in de Roskam, aanvang 20.00 uur. concert door Jaap Kronenberg op het BStzorgel van de Vredes- kerk, Voorstraat, aanvang 20.15 Leiden telefonische spreekuur Belan- genbureau Gezondheidszorg, voor vrijblijvend advies en informatie, van 10.00 tot 12.00 uur, tel: 071- 254654. film: 'Mosico Cultural' aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Noordwijk strandloop Novo/Rabo, start om 19.30 uur voor de politiepost. Ko ningin Wilhelmina Boulevard. WOENSDAG 22 AUGUSTUS Alp hen jeugdinstuif volleybal, van 19.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool, Jong- kindt Coninckstraat. HDIegom speurtocht/vossenjacht voor kinderen van 6 tot 12 jaar, verza melen om 10.00 uur bij de Kulturele Raad, Irenelaan. Katwijk duinwandeling olv een bos wachter, vertrek om 10.00 uur; olv IVN-gids, vertrek om 19.30 uur. vanaf parkeerterrein Soefitempel, Sportlaan. autopuzzelrit. inschrijven bij De Roskam, aanvang 19.00 uur. straatvoetbaltoemooi, aanvang 19.00 uur, omgeving Groentevei ling, Sandtlaan. open avond KNZHRM aan de Rijnmond, van 19.00 tot 21.30 uur. Leiden film: 'Ontmoeting met het verle den' en 'Droom van een oude man', over Bonaire, aanvang 15.00 uur in het Rijksmuseum voor Vol kenkunde. zomeravondwandeltocht Wan delsportvereniging Zuid-West, Voorschoterweg. Informatiepunt gemeenschap pelijk wonen, van 20.00 tot 21.00 uur bij Vereniging Centraal Wonen, Gerestraat 20. tel: 121554. Noordwijk woensdagavondzang mmv Het Groot Rijnstreekkoor' uit Katwijk, aanvang 20.30 uur in de Hervorm de Kerk, Hoofdstraat. Sassenheim wielertour avondvierdaagse, start om 19.00 uur vanaf de Opst- haven.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9