Grote groep Polen bij bollenbediijf gepakt DE T VAN TOEN Gevulei stimuleert gescheiden ophalen van afval krachtig Van der Werft ziet onderzoek met volste vertrouwen tegemoet Opslagplaatsen klein chemisch afval tekort DE -VROEGER- ILLUSTERE BEWONERS VAN HET WALLON (Duöilieutos m MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 Ook bedrijfsafval artsen apart ingezameld Van onze redacteur Wim Wegman LEIDEN - Na de sluiting van de Leidse vuilverbranding op 3 sep tember willen de gemeenten in de Leidse regio afval zo veel mogelijk gescheiden ophalen. De gemeenten moeten wel. omdat verschillende soorten vuil straks niet bij de VAM in Wijster kunnen worden gestort. De sluiting van de Leidse installatie is echter ook aanleiding om de ge scheiden inzameling van groente-, fruit- en tuinafval - het zogenoemde GFT - versneld door te voeren. Ver der willen de gemeenten mogelijk nog dit jaar een begin maken met het apart ophalen van het bedrijfs- vuil van huisartsen en tandartsen. Dat laatste is volgens Anja van Gorsel - directeur van de Gevulei, de beheerder van de vuilverbran ding - een unieke zaak. "Er wordt wel meer over gesproken, maar wij zijn de eersten in Nederland die er mee beginnen", stelt ze. De regioge meenten leggen een grotere nadruk op gescheiden inzameling om het milieu te sparen, èn om de kosten te drukken. De prijs die de gemeenten straks moeten betalen om hun vuil naar Wijster af te voeren, ligt name lijk aanmerkelijk hoger dan het ta rief dat de vuilverbranding nu re kent. "Het is dus belangrijk voor ons - en Voor de burgers zelf natuur lijk - om de hoeveelheid afval die we moeten storten zo beperkt mogelijk te houden", aldus Van Gorsel. Om het publiek de gelegenheid te geven bruikbaar afval buiten de mi ni- of wijkcontainer te houden, wordt onder meer in Leiden het aantal papierbakken vergroot. De 40 die er nu staan zullen binnen an derhalve maand worden uitgebreid tot 90. Voorts komen er nieuwe, en vooral grotere glasbakken. "De con tainers die we nu gebruiken, zijn veel te snel vol. Dat stimuleert men sen natuurlijk niet om hun glas apart te houden. Hetzelfde geldt voor de papierbakken. Die zullen daarom voortaan twee keer per maand wordt geleegd, in plaats van een keer per maand zoals nu ge beurt". De grootste winst hoopt de Ge vulei - een samenwerkingsverband van de regiogemeenten - te halen uit de gescheiden inzameling van het GFT. Dit afval, dat na compostering kan worden gebruikt als tuinaarde, vormt ruwweg de helft van het hui dige vuilaanbod. Het is een lang ge koesterde wens van de Gevulei om het apart in te zamelen en zoals het er nu naar uitziet gaat dat volgend jaar ook eindelijk gebeuren. Niet op alle plaatsen tegelijk overigens. "We ontkomen er niet aan om het gefaseerd in te voeren", aldus Van Inspectie arbeidsverhoudingen heeft in Noord-Holland succes LEIDEN/LISSE Bij een bollenbedrijf in Burgervlotbrug in de buurt van Alkmaar zijn vorige week twintig Polen opgepakt, die zonder de vereiste papieren aan het werk waren. De groep zou vandaag al het land worden uitgezet. Vorige week zijn ook twee controles uit gevoerd bij bollenbedrijven in Lisse en Sassenheim. Hier werden geen illegale werkne mers aangetroffen.. Grof vuil Het ophalen va de sluiting i n het huisvuil zal na de vuilverbranding niet veranderen. Op enkele punten na. Van Gorsel: "Toevallig hadden we net afgesproken om in Leiden rond 1 september een nieuwe wij- kindeling in te voeren voor het op halen van het grof vuil. Daardoor wordt het volgens ons wat overzich telijker en logischer dan nu het ge- Directeur van Leidse vuilverbranding Van Gorsel: "Het is dus belangrijk voor ons - en voor de burgers zelf natuurlijk - om de hoeveelheid afval die we moeten storten zo beperkt mogelijk te houden". (foto jan Holvast makkelijker bepalen wanneer hun val tussen zitten. Vroeger was dat wijk aan de beurt is". Overigens nog niet zo'n probleem. Het werd doet de Gevulei een dringend be- immers snel verbrand. Straks moet roep op mensen om na 3 september het echter worden vervoerd, en dan het grof vuil zo klein mogelijk te is het niet zo geweldig als daar aller- maken, zodat het eenvoudiger is af lei bederfelijke rommel tussen zit". Het grof vuil uit deze regio wordt "Verder mogen er vooral geen val is. Mensen kunnen straks wat etensresten en ander, organisch af- Verontreiniging gemeenteterrein aan Handelsweg in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De di- Handelsweg hebben 'verricht. In to- rectie van Van der Werff Wegen- taal schat ik dat het om 15 A4-tjes bouw in Alphen aan den Rijn ziet gaat", het justitieel onderzoek met ver trouwen tegemoet. Afgelopen don- derdag moest het bedrijf aan de Ko- perweg een deel van de boekhou ding beschikbaar stellen aan justi tie in verband met naar ernstige meenteterrein in Alphen aan den Rijn, volgens Van Gorsel tijdelijk afge voerd naar het vuilverwerkingsbe- drijf Smink in Utrecht. Na 3 september kan het Leidse publiek met zijn klein chemisch af val niet meer terecht bij de vuilver brandingsinstallatie. "Ze zullen naar het depot moeten komen op het terrein van de Reiniging, aan de Admiraal Banckertweg. Of ze moe ten het meegeven met de chemo- car". Ook de ziekenhuizen krijgen het lastiger. Nu wordt hun afval nog zeven dagen per week opgehaald. Straks gebeurt dat nog maar twee dagen per week. De ziekenhuizen zijn daardoor verplicht op hun ei gen terrein een opslag in te richten, de die aan heel strnge eisen moet vol- Volgens mede-directeur F. Van der Werff werd in 1985 inge- licht-verontreinigde grond van Biesterfeld te verplaat- aai sen naar het gemeenteterrein aan de onderzoek Handelsweg, waar het via het sys- iling van het ge- teem van zogenaamde landfarmmg de Handelsweg z°u worden gereinigd. Justitie greep in nadat bleek dat veel meer en veel ernstiger vervuilde grond op het gemeenteterrein is gestort. Ook Het verzoek om een deel boekhouding beschikbaar te stellen doen" had Van der Werff trouwens wel Het afval van de ziekenhuizen - verwacht. Vanwege de publicaties dat niet mag worden gestort - gaat De controle in Burgervlotbrug volg de op een telefonische tip. Er zou een Trabant met Pools kenteken zijn gesignaleerd. De Dienst Inspec tie Arbeidsverhoudingen (DIA) van het ministerie van sociale zaken hield in samenwerking met de rijks politie twintig Polen aan. Tegen het bedrijf is proces-verbaal opge maakt. Het is voor de eerste keer in dit seizoen dat een grote groep Polen is opgepakt. Overigens blijken al eer der Polen zonder de vereiste papie ren te zijn opgepakt. Bij een bedrijf in Slootdorp (Wieringenmeer) zijn begin deze maand twee Polen aan gehouden. Een derde wist via een sloot te ontkomen. Ook het aange houden tweetal Poolse vakantie werkers is de grens overgezet. In Noord-Holland stellen de bol- lenboeren zich wat agressiever op tegen het absolute verbod van mi nister De Vries (Sociale Zaken) om Polen in hun bedrijven te laten wer ken, dan in de bollenstreek in Zuid- Holand. Zo'n 120 bollenbedrijven hebben zich in Noord-Holland ver enigd in de Stichting Fleurasyl, die de bedrijven juridisch in allerlei procedures bijstaat. Juridisch adviseur van Fleurasyl is mr. A. van Driel uit Alkmaar. Of Vrachtwagen verliest kilometer lang cement KATWIJK Een vrachtwagen van beton- en mortelcentrale Mebin was vanmorgen de lading al snel kwijt. Door een defect aan de sluiting ver loor de vrachtwagen vlak na het ver trek uit het bedrijf aan de Am- bachtsweg op de provinciale weg in Katwijk over een afstand van één kilometer vrijwel al het cement. Po litie, brandweer en Provinciale Wa terstaat hebben samen met een hulpploeg van het bedrijf Mebin de weg tussen de oprit vanaf 't Heen tot aan het Molentuinweg in twee uur schoongemaakt. de eigenaar van het bedrijf waar nu 20 Polen zijn aangehouden, in het geweer kómt, weet hij niet omdat dit bedrijf geen lid van de Stichting Fleurasyl is. "Het is wel opvallend dat tot nu toe nog geen enkel bedrijf van Fleurasyl door het ministerie is gecontroleerd. Ik heb daar zo mijn gedachten over", aldus Van Driel. De advocaat is namens Fleurasyl wel bezig om via procedures bij de Raad van State werkvergunning voor asielzoekers en Polen af te dwingen. Als dat lukt en er in sep tember een positieve uitspraak volgt, kunnen de bedrijven er in het seizoen oktober-januari, als er veel de leliebranche nodig zijn, hun voordeel mee doen. Ook is mr. Van Driel bezig voor een Pool, die nog in Polen verblijft een zogeheten 'machtiging voorlo pig verblijf los te peuteren. Hij heeft daarvoor aanvragen bij de Ne derlandse ambassade in Polen en het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag ingediend. Als zo'n machtiging wordt verstrekt, is er kans voor een Pool om een tijdelijke werkvergunning te krijgen. Nu kunnen Polen op een toeristenvi sum het land binnenkomen en krij gen zij absoluut geen toestemming om te werken. Nog even soelaas tot eind van het jaar omtrent het terrein hield hij kening mee dat het zover zou ko men. "Het ritselde al langere tijd, Maar wij zijn te goeder trouw het werk geweest, in opdracht Biesterfeld het milieubureau de verbrandingsovens AVR nabij Rotterdam. De Gevulei denkt erover om het bedrijfsafval van huisartsen, tandartsen en klei- ne medische instellingen op een- overleg met zelfde manier te verwerken. "Ook de gemeente. daar zitten allerlei spullen bij die je der Werff is er geen sprake geweest <|e rol van de gemeente wordt on- i inval. "Die naam mag het derzocht, omdat geen vergunning Werff. Hij verwacht dat hy en zijn We hebben onder meer papieren beter niet kunt storten". Hoé van die besprekingen tussen Bies- ander precies m zijn werk zal gaan, terfeld en de gemeente aan justitie 1S noS niet helemaal duidelijk, gegeven", aldus directeur Van der "Maar waarschijnlijk krijgen de art- zeker niet hebben. Ons is gevraagd stukken ter beschikking te stellen, provincie die betrekking hebben op het werk zicht dat wij op het terrein van Biester feld en op de gemeentegrond aan de het project is gegeven door de ie en er bovendien geen toe gehouden. vaatjes de verschillende mede-directeuren nog wel nader soorten vuil, die vervolgens op ge- zullen worden gehoord over deze zette tijden door ons worden opge- kwestie door justitie. haald". Nachtwaker verliest topje van vinger LISSE De nachtwaker van bollenbedrijf Onderwater aan de Heereweg in Lisse is de af gelopen nacht het topje van een vinger kwijtgeraakt. De 34-jarige man uit Noordwijk was bezig plastic zakken, waarin bollen verpakt worden, met een machine dicht te ma ken. LEIDEN/ALPHEN/KATWIJK - De gemeenten Leiden en Alphen en de gemeenten in de Duin- en Bol lenstreek kunnen hun klein che misch afval voorlopig nog kwijt. Door het in gebruik nemen van nieuwe opslagplaatsen worden tot het eind van dit jaar geen proble men verwacht met de inzameling en opslag van batterijen, verfresten, spuitbussen en chemicaliën. De in- zamelbedrijven voor de Duin- en Bollenstreek, Alphen en Leiden, de Roteb en Ecotechniek, gaan voorlo pig nog door met de inzameling van het afval ondanks toenemende ruimteproblemen. Problemen met de inzamelijng en verwerking van het afval zijn ont staan omdat de Afvalverwerkings installatie Rijnmond (AVR) de gro te hoeveelheden klein chemisch af val niet kan verwerken. In 1992 gaat een tweede verbrandingsoven open en pas in 1995 een derde. Hierdoor komen met name inzamelbedrijven in moeilijkhe.den die hun afval aan de AVR willen aanbieden. Door lan ge wachttijden raken de opslag ruimtes overvol. De inzamelbedrij ven hebben dan ook een noodkreet laten horen en een aantal bedrijven heeft de activiteiten zelfs gestaakt. Gemeenten moeten hun afval in dat geval tijdelijk zelf opslaan. De gemeente Alphen aan den Rijn verwacht binnen enkele we ken een nieuw opslagterrein in ge bruik te nemen waardoor de ge meente het afval voor enkele maan den zelf kan opslaan. Katwijk heeft een contract met het Utrechtse be drijf Ecotecniek dat voorlopig geen problemen verwacht met de inza meling. De opslagcapaciteit van het bedrijf is uitgebreid en het afval wordt uitgesorteerd aan verwer kingsbedrijven aangeboden. De gemeente Leiden laat haar af val ophalen door vuilverwerkings- bedrijf Roteb in Rotterdam dat de komende 1,5 maand nog vooruit kan. Wel moet er volgens woord voerder C. Hannot van Roteb een definitieve oplossing komen voor de verwerking van het afval. "Begin volgend jaar wil het ministerie van VROM een nieuw afvaldepot ope nen in Moerdijk. Maar ook dat is een tijdelijke oplossing. Met name de verwerkingsmogelijkheden voor het afval moeten worden vergroot". VROM heeft laten weten dat aan het eind van dit jaar een fabriek wordt geopend die verfblikken kan verwerken. Hierdoor zou de opslag en verwerkingscapacitiet drastisch worden uitgebreid. 'Fraude eenvoudig met OV-jaarkaart' UTRECHT (GPD) - De OV Stu dentenkaart BV in Rotterdam is voor de controle op het al dan niet legaal gebruik van de openbaar ver voerskaart door studenten geheel afhankelijk van gegevens die de In formatiseringsbank van het minis- tierie van onderwijs in Groningen levert. Wanneer een student halver wege het jaar zijn studie afbreekt maar dat niet doorgeeft aan Gronin gen, kan hij of zij ongehinderd de rest van het studiejaar gebruik blij ven maken van de goekope ov-jaar- kaart. De studiefinanciering blijft dan doorlopen en dus ook de maan delijkse betaling voor de kaart. H. Wittermans, projectleider de biteurenadministratie van OV Stu dentenkaart BV, geeft desgevraagd toe dat het systeem niet waterdicht is. "Maar er is slechts een gering aantal studenten dat misbruik zal maken van de situatie. Zij lopen al tijd het risico dat achteraf blijkt dat ze onterecht gebruik hebben ge maakt van de goedkope studenten kaart en kunnen dan alsnog een re kening gepresenteerd krijgen". Een ov-jaarkaart kost normaal 311 gulden per maand. Studenten betalen er 41,65 per maand voor wanneer ze bij hun ouders wonen en 62,50 wanneer ze eigen huisves ting hebben. Het bedrag wordt in Groningen ingehouden op de stu diebeurs. "Met de studentenkaart is een hoop gemeenschapsgeld gemoeid. Dat is ook de reden waarom we mis bruik hard willen aanpakken", zegt Wittermans. "Blijkt uit de gegevens van Groningen dat iemand geen recht meer heeft op gebruik van de kaart en heeft deze persoon de kaart niet ingeleverd, dan zullen we snel tot actie overgaan. De ex-student krijgt vrijwel onmiddellijk een re kening gepresenteerd die kort daar na wordt verhoogd met een boete. Het gaat allemaal heel snel achter elkaar. De persoon in kwestie zal moeten rennen om de machinerie te stoppen", aldus Wittermans. Voor de aihandeling van gevallen van misbruik van de studenten kaart heeft OV Studentenkaart BV het grootste incassobureau ter we reld, Dun Bradstreet Internatio nal, ingeschakeld. Het is een serie voor lezers die van doorzetten weten, die reeks over het Rapenburg. Het is niet echt lectuur om er een avond gezellig in te lezen, als was het een roman. Je kunt de serie beter op een an dere manier benutten: kijk eens naar een huis op het eerste ge deelte van het Rapenburg - vanaf de Breestraat tot aan de Acade mie - en vraag je af wie daar nu al lemaal wel gewoond en gewerkt zullen hebben. En je zult merken dat de Rapenburg-boeken je niet in de steek laten. Dan wordt het zelfs fascinerende lectuur. Dat overkwam me toen ik me de vraag had gesteld, waar die vreemde benaming, Het Wallon, van Rapenburg 12, toch vandaan zou kunnen komen. Als eenvoudige passant weet je immers alleen maar dat er een he leboel studenten wonen, van het lawaaiige soort. En een tijdje gele den was het huis even in het nieuws toen die wilden proberen om het te kopen van de Stichting Studentenhuisvesting. Het Wallon dus. Die benaming blijkt de gemakkelijk in de mond liggende afkorting te zijn van Hospice Wallon. Je moet al een jaar of tachtig zijn om je te kun nen herinneren dat achter de strenge gevel van Rapenburg 12 een-klein ziekenhuis schuilging, dat in handen was van de Waalse kerk van Leiden: in 1925 werd het Hospice - het ziekenhuis zogezegd - namelijk opgeheven. Van de verschillende bestemmin gen die het complex, dat door loopt tot aan de Papengracht, na dien had, zullen sommigen nog wèl weten: tijdelijke behuizing van het gemeentebestuur in de ja ren na de stadhuisbrand en mili tair hospitaaltje voor Duitse sol daten in de Tweede Wereldoor log. Na de bevrijding gingen er studenten wonen in de vele ka mers - een stuk of veertig zijn het er - eerst als huurders van de Waalse gemeente, later van Stu dentenhuisvesting. Voltaire Zoals dat piet zoveel panden langs het fraaie Rapenburg het geval is, heeft er aanvankelijk iets anders gestaan: in het begin van de achttiende eeuw werd in nau welijks één jaar tijd de voorpartij drastisch vernieuwd. Toen ont stond de huidige gevel, door toedoen van de toenmalige eige naar, Willem Jacob 's Gravesan- de, een befaamd hoogleraar in de wiskunde. Zijn colleges werden in 1737 zelfs gevolgd door de Franse filosoof Voltaire, omdat 's Gravesande de theorieën van Newton zo goed kon uitleggen. Het is niet onmogelijk dat Voltai re ook bij de professor over de vloer is geweest, want hij had een fantastische verzameling instru menten laten vervaardigen, waar mee hij - en dat was hèel onge- woop voor die dagen - het soort van proeven en proefjes kon doen waarmee tegenwoordig de leer lingen op de middelbare school aangenaam worden beziggehou den. Veel van die instrumenten zijn er nog en verkeren na ander halve eeuw te zijn gebruikt, in on berispelijke staat. Als over een poosje het Museum Boerhaave zijn poorten weer opent zullen ze weer kunnen zijn te zien. Niet alle bewoners van Rapen burg 12 zijn van dezelfde impor tantie geweest, en van zoveel be lang voor een ooit te schrijven ge schiedenis van de wetenschaps beoefening aan de Leidse univer siteit, als deze 's Gravesande. Van heel andere orde was bijvoor beeld anderhalve eeuw eerder ene Cosmas Pesquarengis ge weest. Met deze oorspronkelijk uit de streek rond Turijn, in Italië, afkomstige pandjesbaas en geld schieter had men een verrader binnen de Leidse muren - maar toen dat was uitgekomen ging hij zijn gerechtvaardigde gang naar het Gerecht, waar hij werd ont hoofd. Dat was in 1587. Leicester Pandjesbaas en geldschieter klinkt misschien wel wat denigre rend voor een kolonel uit het le ger van koninigin Elisabeth I van Engeland, maar dat laatste moet hij zijn geworden door toedoen van de graaf van Leicester, die ook aan het Rapenburg woonde, Rapenburg 12, een pand met e stond toen een voormalig kloos ter, waar Leicester zijn intrek had genomen. 'LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN nèt aan de andere kant van wat Op een handige manier wist deze het grachtje dat wij tegenwoordig laatste min of meer buiten schot kennen als de Langebrug: daar te blijven. De samenzweerders- i rijke, veelbewogen geschiedeni: (archieffoto) vergaderingen werden niet in het Prinsenhof (zoals dat oude kloos ter nu heette) gehouden, maar wel heel dichtbij: ten huize van Pes- quarensis. 'as niet mis wat de gezwore- i de zin hadden. Een van de e garnizoenscommandan- loest een stadspoort in han- ucu *.ien te krijgen. Via de zo vrij gekomen route zouden Leicester- gezinde troepen de stad kunnen binnenmarcheren. De belangrijk ste magistraten zouden worden Het den 2 gegijzeld: Van der Werff en Van Hout stonden allebei op de lijst. Maar het kwam gelukkig niet zo ver. Zoals dat hoort zou je haast zeggen werd er verraad gepleegd en Pesquarensis werd gepakt, be recht en onthoofd. Een andere be woner van het complex, dat nu achter de brede gevel van Rapen burg 12 schuilgaat, had in het complot gezeten. Deze goudsmid, en lid van de gemeenteraad van die dagen, Hobbe Florisz. gehe ten, wist aan arrestatie te ontko men en vluchtte de stad uit. Discostampers Zo kun je uit iedere halve eeuw wel iets tevoorschijn halen dat zo'n huis als het ware leven in blaast. Maar eigenlijk was de vraag: hoe komt dat huis aan zijn vreemde Dat dateert uit de laatste decen nia van de vorige eeuw. In 1886 kocht de Waalse Gemeente het complex aan om er een zieken huis in te richten. Er is toen zo veel veranderd, inwendig, dat er van negentiende-eeuwse, laat staan achttiende- of zeventiende- eeuwse toestanden en indelingen weinig meer is terug te vinden. Zodat we niet meer goed kunnen nagaan hoe het er uitzag bij - om maar een paar andere illustere be woners te noemen - de arabist en mathematicus professor Jacob Gooi (halverwege de zeventiende eeuw), of bij Petrus Cunaeus, een hoge Leidse gemeenteambtenaar in de achttiende eeuw, of bij de predikant-dichter Bernard ter Haar (omstreeks 1840). Als je de foto's van het Hospice Wallon bekijkt die in het Rapen burg-boek staan afgedrukt, kun je een gevoel van vertedering moeilijk onderdrukken. Stel je voor: een operatiekamer waar een kolenkachel moest worden ge stookt. Zoiets zal heus niet alleen hier het geval zijn geweest! Maar dat alles is reeds lang verle den tijd. Wie nu langs Rapenburg 12 loopt ruikt niet de weeïge lucht van lysol, maar hoort op mooie dagen, als de ramen wijd open staan en de studenten voor het huis zitten op hun verruïneerde canapé's, de bonkende dreun van disostampers. L.D.COUPRIE Frans meisje in duinen aangerand NOORDWIJK - Een 15-jarige Frangaise is vrijdagvond aangerand in het Noordwijkse duin. Het meisje dat logeerde in de jeugdherberg, maakte alleen een duinwandeling. Ze werd plotseling vastgegrepen door een onbekende man die enkele kledingstukken van haar lijf rukte en haar betastte. Al pratende wist het meisje de man zo ver te krijgen dat hij haar liet gaan. 's Avonds deed zij bij de Noordwijkse politie aangifte van de aanranding. Ze kon een goed signalement verstrekken van dè man, maar hij is nog niet ge pakt.. Honderd jaar geleden stond er in de krant Naar aanleiding van den zoogenaamden „Hartjesdag" was. het gisteren zeer druk in Amsterdam, waartoe het fraaie weder zeker ook het zijne bijd roeg. Zooals gewoonlijk trokken zingende en joelende troepen, waaronder „verkleede" perso nen, door de straten, en op som mige punten was er soms een ge duchte opstopping van men- schen. Dat het ook in de achter buurten zeer woelig toeging, be hoeft niet gezegd te worden. Het gewonen vermaak van het afste ken van voetzoekers, rotjes enz. ontbrak evenmin. Intusschen is voor zoover men weet, de orde nergens gestoord. - „The Athenaeum" verneemt dat het land, waarop Plato's academie gestaan heeft, te koop geboden wordt. Het is nu een groote boomgaard met een woonhuis, en zal weldra, ten ge volge van het gestadig uitbrei den van Athene, tot een der voor steden van Griékenlands hoofd stad behooren. De bodem is rijk aan oudheden, waarschijnlijk van de tempels der Musen en van Prometheus. De prijs is 30,000. Vijfentwintig jaar geleden: - PHILIPS EN N.T.S. BEREI DEN ZICH VOOR. Binnen twee jaar kleurentelevi sie. (Van onze Amsterdamse corres pondent) Het zendernet voor het tweede te levisieprogramma, dat de PTT in de loop van het volgend jaar geheel gereed hoopt te krijgen, zal zonder meer geschikt zijn voor het uitzenden van kleuren televisie. Wat Nederland betreft verwacht Philips een grote vraag naar kleuren t.v.-ontvan- gers. Aangenomen wordt, dat bij het voortduren van de wel vaart de prijs, die ongeveer drie maal hoger zal zijn dan die van de gewone televisietoestellen, geen bezwaar wordt.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 8