TAD LEIDEN Sterke stijging aantal jonge woningzoekenden Een week lol voor meer dan 1400 kinderen en jongeren HAVEN LANGS DE SINGEL s LEIDSCH DAGBLAD MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 Leidse Christelijke Kampeervereniging bestaat 70 jaar Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Rond half één zater dagmiddag komt de eerste bus luid toeterend het parkeerterrein achter de 5 Meihal oprijden. Even later staat de eerste groep kam peerders, terug van een weekje in de vrije natuur, weer op Leids as falt. Doodop, maar nog steeds uit gelaten. Een moeilijk moment is aangebroken: afscheid nemen van vriendjes en vriendinnetjes waarmee ze een week lang zijn opgetrokken. Adressen en tele- foonnumners uitwisselen, afspra ken maken en nog eens herha lend dat het een waanzinnig fijn kamp was. Jammer dat het voor bij is, maar daar staat tegenover dat ze die avond eindelijk weer eens rustig kunnen slapen, want, zo'n weekje is dodelijk vermoei end. "Denk je dat je dit nog zeventig jaar volhoudt", vraagt een lid van het ontvangstcomité aan een meisje dat een beetje van slag raakt door die onverwachtte vraag. Ze weet het niet. De Leidse Christelijke Kampeervereniging (LCKV) houdt het al wel zo lang vol. Zeventig jaar oud en nog steeds op avontuur. "De LCKV is uniek in Nederland", zegt be stuurslid Robert Strijk. "Het is de grootste landelijke kampeervere niging die volledig draait op vrij willigers". Elk ja'ar, in de zomervakantie or ganiseert de Leidse kampeerver eniging een veertigtal jeugdkam pen op kampterreinen in Neder land, België en Luxemburg. "Meer dan 1400 kinderen en jon geren, en om en nabij de 500 staf leden, hebben dan gedurende een week de grootste lol". Verslavend leuk Robert Strijk is zelf net terug van een kamp. Nog niet helemaal fit staat hij al weer te popelen om de volgende week met een andere groep te vertrekken. "Het is ver slavend lêuk om als groepsleider met eeri kamp mee te gaan", ver telt hij. "Je kunt je een week lang helemaal uitleven. Alles mag. Soms zie je heel timide jongens en meisjes bij het vertrek die na een dag ineens heel gek doen. Hoe gek? Nou, met verkleedpar tijen en zo. Dan loop je in een dorp rond in rare kleren en met schmink op je gezicht. Echt, op een manier waarop je in Leiden nooit over straat zou durven". "Eén van de belangrijkste uit gangspunten van de LCKV is om jongeren een weekje kamp te bie den, ver weg van het stadse leven, in de vrije natuur. De meeste kampen zijn opzettelijk wat pri mitief van aard. Dat betekent bij voorbeeld slapen op stro en met beperkte sanitaire voorzieningen. Er is alleen koud water aanwezig en op één van onze terreinen staat niet meer dan een enkele pomp. Verder is de bedoeling om zoveel mogelijk plezier te maken met sport en spel. We proberen er voor te zorgen dat iedereen zich eens heerlijk uit kan leven". Serieus Die C in de naam LCKV staat niet meer voor hetzelfde als 70 jaar ge leden. "De LCKV is er nu voor ie dereen", aldus Robert Strijk. "Christelijk of niet christelijk, arm of rijk. Er gaan heel verschil lende mensen mee op kamp. Die C staat nu alleen nog voor een uurtje of anderhalf uur serieus doen. Een discussie voeren over iets. Maar, dat hoeft niet persé het geloof te zijn". Dat het niet meer zo toegaat als 70 jaar geleden blijkt ook uit de omgang tussen kampgangers en stafleden. In vroeger jaren wer den groepsleider aangesproken met H.O. of K.C, welke afkortin gen staan voor hoofdofficier en kampcommandant. Dat is hele maal uit de tijd. "Tegenwoordig spreken jongeren de kampleiders gewoon met de voornaam aan", weet Robert Strijk. De ontgroening is daarentegen een traditie die in ere is gehou den. "Maar, dat gaat er heel vrien delijk aan toe. Vroeger kon dat nog weieens vervelend zijn. Te genwoordig is het iets ludieks ge- Robert Strijk: "De LCKV worden. Niets om bang voor te zijn". Dat de tijd niet stil staat blijkt ook uit het kampeerprogramma dat de LCKV te bieden heeft. "De trend die we de laatste tijd zien is dat er steeds meer belangstelling komt voor kampen in het buiten land en voor survivorkampen. Jongeren willen meer avontuur, dus organiseren we avonturen- kampen in de Ardennen met wild watervaren, droppings en berg- iedereen. Christelijk of niet christelijk, arm of rijk", (foto h beklimmen. Wat we merken is dat de inschrijving voor die kampen het eerst vol is. We zullen daar de komende jaren meer op inspe len". Dat de LCKV na 70 jaar nog springlevend is blijkt uit het feit dat de kampeervereniging dit jaar een record aantal inschrijvingen heeft gehad. Op het parkeerter rein achter de 5 Meihal was het za terdag dan ook een drukte van be lang met vertrekkende en terug komende groepen, 's Ochtends rijden de bussen tjokvol geladen weg om de vakantiegangers naar de plek van bestemming te bren gen. Een week vol plezier voor de boeg. 's Middags zijn de terugko mers het over één ding eens; een week is eigenlijk veel tekort. Om het onvermijdelijke afscheid nog even uit te stellen wordt voor de zoveelste keer het kamplied ten gehore gebracht. Nog één keer, en uit volle borst. 'Vroeger woningnood jongeren veel hoger' LEIDEN - Het aantal al leenstaande jongeren dat zich bij de gemeente heeft ingeschreven als woning zoekende is het afgelopen jaar flink gestegen. Bij de di rectie woonruimteverdeling stonden op 30 juni 2537 jon geren geregistreerd van 18 tot 27 jaar. Vorig jaar waren dat er 2150. Omdat er de laatste jaren ook meer ka mers bijkomen, stijgt de wo ningnood echter niet, menen zowel de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren als het kamerbemiddelingsbu reau Kamer-raad. Bij Studentenhuisvesting hebben ongeveer evenveel studenten zich ingeschreven voor een kamer als vorig jaar. Van de 2750 mensen die staan ingeschreven, zijn 1650 eer stejaarsstudent. De wachttijden voor een kamer zijn volgens woord voerder Koster wel tóegenomen. Dat komt omdat de stichting bezig is en gaat beginnen met een aantal renovatieprojecten. Zo worden vol gend jaar de flats aan de Klikspaan- weg (waar 180 studenten wonen) en Pelikaanhof (600 studenten) ver bouwd. Dat betekent dat voor een groot aantal mensen vervangende huisvesting moet worden gezocht. Volgens Koster is de wachttijd twee tot acht maanden voor mensen die minstens 90 minuten moeten reizen met het openbaar vervoer en onge veer 14 maanden voor mensen die dichter bij Leiden wonen. Directeur Hübben kondigde eer der aan dat de stichting ook duurde re kamers wil gaan verhuren om iets aan de woningnood te doen. Man verdacht van aanranding en achtervolging LEIDEN - Een 20-jarige man uit Maastricht is door de politie aange houden omdat hij wordt verdacht' van aanranding van een 39-jarige vrouw en van het hinderlijk achter volgen van twee meisjes van 15 jaar oud. De meisjes werden vrijdag middag rond vijf uur achtervolgd toen ze van en naar een woning aan het Stalpaardhof liepen. De politie verrichtte een onder zoek in de buurt en werd aangespro ken door de 39-jarige vrouw die ver telde dat ze donderdag in haar wo ning aan de Beethovenlaan was aangerand. Even later werd de man aangetroffen aan het Boshof. Hij zit nog vast op het Leidse politiebu- Een medewerker van de gemeen telijke directie woonruimteverde ling toont met behulp van cijfers aan dat de stijging van het aantal in schrijvingen het afgelopen jaar erg hoog was. In voorgaande jaren nam het aantal geregistreerden toe met ongeveer honderd per jaar. Zo ston den medio 1988 totaal 2058 jongeren ingeschreven. In 1986 bedroeg dat aantal 1858. Alleen wonen "Het laatste jaar is er sprake van een grotere stijging", aldus de ambte naar. Hij zegt het idee te hebben dat jongeren langer alleen blijven. "De neiging om zich samen in te schrij ven neemt af. Ze willen eerst probe ren hoe het is om alleen te wonen". Bij de gemeente wordt niet bijge houden hoeveel jongeren zich met hun partner inschrijven voor woon ruimte. Verreweg de meeste alleenstaan de jongeren die staan geregistreerd beschikken niet over zelfstandige woonruimte, vertelt de medewer ker. Van de 2537 jongeren die staan ingeschreven wonen er 118 zelfstan dig. De rest woont op kamers of in het ouderlijk huis. Jongeren zoeken bijna altijd woonruimte in de binnenstad en daarvoor geldt een wachttijd van minimaal drie jaar. Wie van de ge meente 120 urgentiepunten heeft gekregen, en dat is meestal het ge val als iemand minstens twee jaar in Leiden woont, kan zich inschrijven bij de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren. Directeur M. Schouten van de stichting vertelt dat er op 1 augus tus 665 alleenstaanden tot 30 jaar stonden geregistreerd en dat op die datum 245 'stellen' zich hadden in geschreven. "Het aantal blijft vrij constant", is haar ervaring. "Wij merken niet dat de woning nood groter wordt", zegt zij als reac tie op de uitslag van het onderzoek naar kamernood onder jongeren dat vorige week werd gepubliceerd. De Nederlandse Woonbond en de Ver eniging van niet-commerciële ka merbemiddelingsbureaus maakten bekend dat de vraag nog altijd toe neemt en dat er een tekort bestaat van 150.000 kamers voor jongeren. "Tussen 1970 en 1980 was het alle maal veel erger", vertelt Schouten. "Wij hadden vroeger veel langere wachtlijsten. Want toen werd er echt! alleen nog gebouwd voor ge zinnen en niet voor een-tweetjes. De laatste jaren is voor die groept veel De wachttijd is bij de stichting af hankelijk van de woonwens. Wie genoegen neemt met een kleine 1- kamerwoning met een oppervlakte van 17 vierkante meter, moet een jaar wachten. Voor grotere woon ruimten bedraagt de wachttijd an derhalf a twee jaar. Toelating De afgelopen vijfjaar werden in op dracht van de stichting en soms in samenwerking met de Stichting Leidse Studentenhuisvesting ge middeld 38 appartementen per jaar gebouwd. Het woningbestand van de stichting groeit op dit moment niet, vertelt Schouten, omdat de stichting in afwachting is van het antwoord van het ministerie op de aanvraag voor een zogeheten toela ting. Die hebben alle corporaties nodig sinds 1 januari van dit jaar. "En het is absoluut nog niet zeker of wij een toelating krijgen. Het mi- „nisterie wil werken met zo weinig mogelijk clubs. Maar omdat wij erg goed draaien, voelen we weinig voor een fusie". M. de Mink, eigenaresse van ka- merverhuurbureau Kamer-raad is ook van mening dat' de conclusie van de onderzoekers niet geldt voor de Leidse situatie. "Het is niet zo erg als ze zeggen. Maar de mentali teit verandert. Iedereen verwacht prachtige zalen voor weinig geld en het moet ook nog allemaal in het centrum zijn. En de mensen worden steeds gemakkelijker. Ze doen er heel weinig voor om een kamer te krijgen. We hebben twee keer in de week kijkdagen en het gebeurt vaak dat er niemand komt opdagen. Vooral met dat mooie weer. We heb ben in juli en ook deze maand heel veel mensen geholpen, soms had den ze dezelfde dag of de dag erna al een kamer. Maar ze moeten er wat voor doen. Ik zeg altijd: De aanhou der wint". De Mink is 5,5 jaar actief in Lei den. Ze zegt dat de situatie de 'afge lopen jaren juist is verbeterd omdat veel aannemers panden verbouw den en er kamers in maakten die ze vervolgens in de verhuur brachten. "Er bestaat wel een groot tekort aan 2-kamerappartementen. Maar met de kamers valt het allemaal wel mee". Voor een kamer bedraagt de gemiddelde wachttijd vier maan den, voor een 2-kamerappartement bijna een jaar. "Maar er kan ook bin nen drie weken een geschikt appar tement zijn". Het aantal mensen dat zich bij Ka mer-raad aanmeldt is de afgelopen jaren vrij constant gebleven, aldus De Mink. Slecht Woordvoerder Turk van verhuur- bureau Hogeland is minder positief over de Leidse woningmarkt. "Ik doe dit werk al tien jaar en de situa tie is dit jaar slecht. Wij hebben nu niks meer, er komt mondjesmaat wat binnen en dat is dan ook meteen weg. Andere jaren hadden we altijd nog wel wat in portefeuille rond deze tijd". Hij denkt niet dat dat komt omdat het aanbod van kamers is afgeno men. "Ik verhuur veel voor grote ei genaren in Leiden, mensen die twintig of dertig panden bezitten. Dat wordt steeds meer. Maar er ko men steeds meer mensen bij die woonruimte zoeken en voor hen is het dit jaar echt slechter dan andere jaren". LEIDEN - De Zijlsingel heeft, bijna ongemerkt, een gedaanteverande ring ondergaan. Door het sluiten van de meelfabriek krijgt de singel langzamerhand de functie van passantenhaven voor de recreatie vaart. In het verleden was de Zijlsingel het domein van de zeker 60 meter me tende meelboten. Die namen praktisch alle ruimte in beslag. Omdat de meelfabriek momenteel alleen nog wordt gebruikt voor opslag blijft er nu veel ruimte over. Gemeenteambtenaar Van Paridon, van de markt en havendienst, vertelt dat de meelboten nog maar één keer per jaar ko men om de silo's te vullen en één keer om ze weer later weer leeg te halen. De ruimte die daardoor ontstaat ujordt, met goedvinden van de ge meente, ingenomen door de recreatievaart. "We proberen zoveel moge lijk aan de vraag van passanten die Leiden aandoen tegemoet te ko men", aldus Van Paridon. De bedoeling van het gemeentebestuur is om in de nabije toekomst van de Haven een officiële passantenhaven te maken voor de recreatie- vaart. <foto Loek Zuyderduin) Zwemvierdaagse start 27 augustus LEIDEN - Op maandag 27 augustus gaat in Leiden weer de zwemvier daagse van start. Het evenement wordt voor de vijftiende keer geor ganiseerd door de Leidse zwemver enigingen De Zijl en LGB, De Leid se Reddingsbrigade en De Leidse Watervrienden, in samenwèrking met de directie sport en recreatie van de gemeente en de Eerste Leidsche EHBO-brigade. Iedereen kan aan dit zwemfestijn meedoen, jong en oud, in club- of schoolver band of individueel, geoefend of minder geoefend. Meedoen aan de zwemvierdaagse betekent dat in de week van 27 tot en met 31 augustus (tussen 19.00 tot 20.30 uur) vier van de vijf dagen ge zwommen kan worden in het zwem bad naar keuze: De Zijl of De Vliet (men mag van zwembad wisselen). De afstand is 500 meter per dag. De deelnemers bepalen zelf hun tempo en het is toegestaan onderweg te rusten of zelfs even te gaan staan, als dat mogelijk is. Het water mag echter niet verlaten worden. Na het volbrengen van iedere 500 meter wordt de deelnemerskaart af gestempeld en na het behalen van het vierde stempel ontvangt de deelnemer een medaille. De prijs van een deelnemerskaart is 6 gul den. Voor toeschouwers bestaat de gelegenheid naar de verrichtingen van de deelnemers te kijken. In de kantines van de zwembaden zullen tijdens de zwemvierdaagse groepen optreden en discomuziek ten geho re worden gebracht. Man krijgt klappen LEIDEN Twee nog onbekende personen hebben in de nacht van zaterdag op zondag rond half vier een 38-jarige Leidepaar zonder eni ge aanleiding mishandeld. De man liep over de Steenstraat in de richting van de Morsstraat toen hij plotseling van achteren werd beetgepakt en tegen de straat werd gegooid. Hij werd in zijn ge zicht geschopt waarna de twee da ders vertrokken. Het slachtoffer liep hoofdletsel op. Leidse politie neemt harddrugs in beslag LEIDEN De Leidse politie heeft vrijdagavond cocaïne en amfetami netabletten in beslag genomen. De harddrugs werden aangetroffen in een pand aan de Nicolaas Beets- straat. De 30-jarige bewoner werd aangehouden en ook een 40-jarige man, zijn 38-jarige echtgenote en een 25-jarige vrouw die in de wo ning waren, werden meegenomen naar het politiebureau. In de woning van het echtpaar aan de Formosastraat werd ook een huiszoeking verricht, maar daar werd niets bijzonders aangetroffen. In een pand aan de Haarlemmerweg vond de politie ruim honderd patro nen. De bewoonster, een 48-jarige vrouw, is aangehouden. Leidenaar gaat buurman te lijf met schilmesje LEIDEN - Een 65-jarige Leidenaar is zaterdagavond zijn 57-jarige buurman te lijf gegaan met een aardappelschilmesje. Het slachtof fer moest in het AZL worden be handeld aan een hechtwond boven zijn oog. De ruzie ontstond rond kwart over elf toen de 57-jarige man bij zijn buurman in de Alexanderstraat aanbelde om te vertellen dat hij last had van de harde muziek die uit de woning klonk. De 65-jarige man werd boos en haalde uit met het mesje.Later kon hij zich weinig meer van het voorval herinneren omdat hij die avond te veel had ge dronken. Tegenover de politie be kende hij nog wel dat hij een tijd ge leden een keer een fiets heeft gesto len. Plas water oorzaak twee aanrijdingen LEIDEN Een grote plas regenwa ter in de tunnel van de Dr. Lelylaan was er de oorzaak van dat twee au tomobilisten vanochtend vroeg de macht over het stuur verloren. Bei de voertuigen raakten flink bescha digd toen ze tot stilstand kwamen tegen dezelfde lantaarnpaal. Het eerste ongeluk gebeurde rond tien voor vier. Een 36-jarige man uit Valkenburg reed met een snelheid van ongeveer 40 kilometer per uur de tunnel in. Zijn auto gleed weg toen hij door de grote plas reed. Volgens de politie was de plas on geveer twintig meter lang, vier me ter breed en vijf tot tien centimeter diep. Ongeveer twee uur later reed een 21-jarige man uit Voorschoten door de tunnel. Ook hij raakte in een slip en botste tegen de licht mast. Volgens een politiewoordvoerder wordt bekeken of er wat aan de toe stand in de tunnel kan worden ge daan. LEIDEN De uitslagen van de vluchten vanuit St. Niklaas: 't Centrum Alphen: D J. Göbel 1.8 (0943,54); J. Heinen 2; H. Sassen 3,10; N. van Wilgen 4; Gebr. Heinen 5,7; J. den Hartog 6; C. Boutshoorn 9. AJphense Vriendenclub; M. Jacobs (956.15); Anders-Straathof 2,6,7,8,9; F. Sanders 3,5,10; De Graaf Co 4. Leiderdorp: D. van Seggelen 1.2 (971.698); W. van Oosten 3; A. Petit 4; J. van Laar 5,9; M. Reijerse 6.8,10; Th. Habraken 7. De Vriendenclub: W. van der Kooy 1.7; R. Verhoogt 2,5; R. Metcher 3; J. Turk 4; Comb. Van der Lee 6; C. Gijsman 8; Bodijn 9; F. Lad- 2,4,8; Harteveld-Schoenmaker 6; I 7; A. vander Dop 8; W. Tolboom 9. RljnkBevert: J. Kok 1.8; J. van der Wal 2; H. van der Sar 3.5; B. van Mil 4; A. van der Velden 6: Th. Kraan 7; J. Zevenhoven 9,10. Het Oosten; Comb. Van Putten - Van Weeren 1,2,3,,5,6.7,8,10; S. van der Hoven 4,9. De Blauwkras; P. Landensbergen 1Comb. Nieuwendijk 2,3; R. van der geer 4; G. van der Blom 5. LPC (Jonge duiven): J. van der Hoogt 1,4; P. Schlagwein 2; Gebr. Pen 3,8; A. Witteveen 5.7; C. van de Horst 9; K. Lefebre 10. LPC (oude duiven): J. Staffeleu 1,4.7; Gebr. Pen 2; A. Compier 3; W. Siera 5; W. Stouten 6; A. Witteveen 8; Comb. J/S. Vanuit Etampes; De Zwaluw; P. Verhoork 1 (1138); N. Meeu wenoord 2.5; F. van Heusden 3; P. van Leeu wen 4,8,9,10; P. van Wissen 6; H. van der Kooij 7. 't Centrum Alphen; J. Heinen (1092.42) 1.3.4.5.9; C. Visser 2; H. Sassen 6.7.10; Gebr. Heinen 8. Bonnen in Breestraat LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond in de Breestraat en in ide Haarlemmerstraat 25 bonnen uitgedeeld aan automobilisten. Ne gen mensen kregen een proces-ver baal omdat ze vanaf de verkeerde kant de Breestraat inreden, acht au tomobilisten werden bekeurd om dat ze hun voertuig op de stoep had den gezet. Nog eens acht automobilisten kregen een bekeuring wegens fout parkeren in de Haarlemmerstraat. Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Mandy d.v. W. Penseel en C. Vis. Laurianne Yu-mei d.v. M.J.J. Gijbeis en S.Y. Fung. Nikki d.v. J. Scheltens en H.G. Hof. Tom z.v. R. Stakenburg en C. Pet, Jimmy z.v. C. I'Amie en K. Domburg, Chui long ?.v. K.L. Wong en M. Xue, Lisette Stephanie d.v. Margot d.v. H.T.M. den Berg, Rosanne Bernards Barbara d.v. M.H.M. Noteborn en E.M. Schols, Sümeyra Nuran en d.v. A. Kuzu en A. Kuzu, Bart z.v. A.L. Jason en J. Duinkerken, Lisanne Maria d.v. P. Broer en P.C. van den Berg. Arjan Henri zv. F. Wagensveld en K.N. Hansen. Nick Joan zv. F. Wagensveld en K.N. Hansen. Ekrem zv. M. Dursun en D. Durs- un. Manon dv. M. Siebeling en M.C.M. Sandi- fort, Alexander Ferdinand zv. J.J.F. Geenjaar en W. Meijvogel. Maarten Jelle zv. D.J. Mus en M.C.T. van der Klein. Roxanne Elisabeth dv. M. Kiel en E.E. N.x. Pieter Mattheus Johannes zv. P.J. Kempeneers en P.A.C. Heere. Daniel le Maria dv. A.M. van der Sman en P. Koeke- Demee, Glenn zv. J.H. van Rooijen en J. Phi- lippo, Sander zv. W.A. Koudijs en Y. Wilden berg, Oliver James zv. N.E. Cable en A.L. Ca ble. Melame dv. C.I. Wijkhuisen en S.M. Dub- belaar. Marcel zv. D. Guijt en C.H. Aukes. Rianne dv. G. Smit en J.S. Breedeveld, Sou maya dv. M. Hadje en F. Al-Abkadri. Dennis Adrianus Gerardus Maria zv. G.W. Caspars en A.M.M. Langeveld, Dannis Mahinder zv. H.H. Spanjer en L.I.D. Motie. Coen zv. J.C. Berg en G.M. Kuijs, Marleen dv. J.C. Berg en G.M. Kuijs, Jurrin Theodorzv. G.G.M. Pijnenburg en T.Z.M. van Schagen, Priscilla dv. K. Kwestro en C.J. Vertind, Mariinus zv. N. de Bes en J.M.M. Beekman, Charissa dv. L.M. Wijnands en B. Ouwehand, Mathijs Maurits zv. D.A. Hoek en B.C.J, van Noort, Lisa Sophie dv. D.A. Hoek en B.C.J. van Noort. Cornelis Jan zv. J. van Egmond en L.C. van Dijk. Igor zv. D.P. Zuijderduijn en M.L. de Wispelaere. Nick zv. C. de Vreugd en M.W. van Prooijen, Pim Bambi zv. R.G. Willemsma en D.G. van Sloten, Daniël Wilhelmus zv. W.H.M. van Schie en A.W. van Veen. Taffy dv. M.C. Witjens. Marissa Anna Hermina dv. B.M. den Hoed en H.A. Oosterom, Danny Pieter Bernard zv. AC. de Vries en J.C.M. Rusman, Rutgerzv. G.P. Albersen J.M. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7