Oostduitse coalitie valt uit elkaar Gijzelaarskwestie kan Bush de kop kosten Bevolking Israël wordt de dupe van politiek gekrakeel over gasmaskers Politiebond in Suriname stelt regering ultimatum Gespannen rust Zuid-Afrika na legeractie Jordaanse infiltrant in Israël doodgeschoten MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 BUITENLAND PAGINA 5 OOST-BERLIJN (GPD/AP) Minister-president De Mai- zière (CDU) is gisteravond de meerderheid in het Oostduit se parlement kwijtgeraakt nadat de SPD besloten had de coalitie te verlaten. De sociaaldemocratische fractie be- over het handhaven van oude DDR- sloot gisteravond met overgrote wetten. Oost-Duitsland kent bij meerderheid de coalitie te verbre- voorbeeld strengere straffen TEL AVIV - Het geruzie in Israël over de distributie van gasmaskers onder de burgerbevolking gaat on verminderd voort. Afgelopen week einde stortte minister van buiten landse zaken David Levy zich in de discussie met de verklaring dat het hoog tijd is dat de beschermings pakketten worden uitgereikt. Le vy's mening staat haaks op die van zijn collega van defensie en Likud- partijgenoot Moshe Arens, die meent dat moet worden gewacht tot de inlichtingendienst meldt dat een Iraakse aanval op handen is. De socialistische oppositie heeft na de verklaring van Levy aan pre mier Shamir gevraagd zijn minis ters in de hand te houden. "De rege ring heeft gezorgd voor paniek on der het publiek door de tegenstrijdi ge standpunten van ministers", zei Michael Harish, secretaris-generaal van de Arbeiderspartij. Paniek is een groot woord, maar het Israëlische publiek maakt zich toch op zijn minst ongerust over de meningsverschillen binnen de rege ring. Israëls streven zo min moge lijk betrokken te raken in de Golf crisis is terug te vinden in een ge brek aan betrouwbare overheidsin formatie over de beschermings maatregelen die de bevolking kan nemen tegen de gevolgen van een Iraakse aanval met chemische wa pens. De media en de deskundigen zijn de gemiddelde Israëliër evenmin van dienst. Omdat er weinig feiten bekend zijn over de uitwerking van chemische strijdmiddelen in stede lijke gebieden en over Iraks chemi sche mogelijkheden, ziet het pu bliek zich overgeleverd aan een wir war van goed bedoelde adviezen en tegenstrijdige informatie. Defensie zegt dat burgers serieus rekening moeten houden met een Iraakse aanval met chemische wapens op Tel Aviv en andere bevolkingscen tra. Woordvoerders van andere mi nisteries verklaren dat de raketten waarmee Saddam Hussein Israël kan bereiken, niet kunnen worden uitgerust met chemische ladingen en dat Iraakse bommenwerpers de Israëlische verdedigingslinies niet kunnen doorboren. De discussie over de uitreiking van gasmaskers en ander bescher mingsmateriaal tegen een aanval met chemische wapens is inmid dels uitgelopen op een gênante ru zie. Het beleid van de defensie-auto riteiten is dat de burgers pas gas maskers zullen krijgen als er sprake is van een "onmiddellijke, duidelijk omschreven staat van waakzaam heid, gebaseerd op rapportage van de inlichtingendienst". En omdat er tot dusverre geen verdachte troe penbewegingen aan de Iraaks- Jordaanse grens zijn waargenomen houdt defensie zijn voorraad gas maskers, die groot genoeg zou zijn voor de hele bevolking, in het maga zijn. Het publiek vraagt zich af wat te doen in het geval van een Iraakse verrassingsaanval met raketten, maar volgens de militaire autoritei ten is dat risico kleiner dan het risi co dat de Israëliërs lopen bij afgifte van de maskers. Minister Arens voorziet in dat geval paniek en, wat zijn belangrijkste argument lijkt te zijn, Saddam Hussein zou de indruk kunnen krijgen dat Israël een aan val voorbereidt. Het defensiestandpunt is niet al leen van binnen de regering onder vuur genomen. Een van de critici is reserve-kolonel Moshe Givati, voor malig hoofd van Bescherming Be volking in Tel Aviv. Volgens hem moet de overheid de maskers nu uitreiken, te beginnen in de grote steden. Hij adviseert de bevolking verder de schuilkelders schoon te maken en te controleren en het in structieboek van de BB aan te schaffen. Overigens adviseren an dere experts het publiek om bij een aanval met gifgas de schuilkelders onmiddellijk te verlaten en zijn hëil te zoeken op de hoogste etages van flatgebouwen en daar de ramen met plakband te isoleren. ken. De SPD heeft er geen vertrou wen meer in dat samen met de CDU van De Maizière een acceptabel ver drag over de eenwording kan wor den afgesloten met 'Bonn'. Daar mee lijkt het twijfelachtig dat in de Oostduitse Volkskammer nog een tweederde meerderheid kan rijden onder invloed, maar een libe ralere abortuswet dan de Bondsre publiek. Vorige week leidde de on enigheid al tot ontslag van de twee SPD-ministers. In Bonn gaf minister Seiters, die voor kanselier Kohl het eenwor dingsproces coördineert, de SPD den gevonden om de aansluiting de schuld van de crisis. Hij bena- de DDR bij de Bondsrepubliek drukte dat de gesprekken tot stand te brengen. Alle partijen zijn het echter wel eens met de hereniging, zodat het einde van de DDR nu waarschijn lijk door middel van een zogenoem de Overgangswet wordt geregeld, Staatsverdrag gewoon doorgaan. In de Bondsrepubliek groeit echter de vrees dat het Staatsverdrag niet op tijd kan worden afgesloten. Ook is het de vraag of in Bonn de vereiste tweederde meerderheid Voor zo'n wet is in beide parlemen- stemmen. De Westduitse SPD- ten geen tweederde, maar een ge- voorzitter en fractieleider Vogel zei wone meerderheid voldoende. dat de schuld hieraan ligt bij Kohl Premier De Maizière stelde de en De Maizière zelf. "Het belang- SPD verantwoordelijk voor de na- rijkste is nu dat de mensen in de delige gevolgen die hun besluit DDR worden geholpen", voor de 16 miljoen Oostduitsers kan Vogel wil dat de DDR zo snel mo- hebben. Na de afsluitende bespre- gelijk toetreedt tot de Bondsrepu- kingen die vanaf vandaag tussen bliek. Half september vinden de so- Bonn en Oost-Berlijn worden ge- ciaal-democraten in Oost en West voerd, wil hij het Staatsverdrag toch in de Volkskammer in stem ming brengen. "We zullen wel zien wie dan zijn stem onthoudt aan dit door iedereen gewenste verdrag", aldus De Maizière. geschikte datum. Dan is naar al le waarschijnlijkheid het verdrag goedgekeurd, waarin de vier 'win naars' uit de Tweede Wereldoorlog en beide Duitse staten de externe problemen rond de eenwording Maar de SDP acht De Maizière en hebben geregeld, zijn Westduitse partijgenoot Kohl Het enige wat nu vast staat, is dat verantwoordelijk. Voorzitter Thier- alle Duitsers op 2 december voor se stelde dat zijn partij grote waarde het eerst een gemeenschappelijk hecht aan het Staatsverdrag met parlement zullen kiezen. Bondspre- West-Duitsland waarin de eenwor- sident Richard von Weizsacker ding wordt geregeld, maar "niet tot heeft die datum in de staatscourant elke prijs". Zo bestaat onenigheid laten afdrukken. PARAMARIBO (ANP) - De Suri naamse politiebond SPB heeft de regering in Paramaribo gisteravond een ultimatum gesteld. De politie verscherpt haar acties als de rege ring niet vóór woensdagochtend 07.00 uur (Surinaamse tijd) laat we ten of zij in staat is de verdachten van de moord op politie-inspecteur Herman Gooding en de beschieting van het hoofdbureau van politie in Paramaribo in de nacht van 4 op 5 augustus aan te houden. Het ultimatum houdt verband met het justitieel onderzoek naar de moord op Gooding en de beschie ting van het hoofdpolitiebureau. De SPB eist dat de eventuele verdach ten in deze zaken, die volgens de po litie in militaire hoek moeten wor den gezocht, voor het verstrijken van het ultimatum worden aange houden en overgedragen aan het Openbaar Ministerie. De Surinaamse politie begon twee weken geleden een proteststa king naar aanleiding van de afwik keling van beide incidenten. Alle werkzaamheden, behalve de bewa king van arrestanten, werdén voor. onbepaalde tijd stil gelegd. De SPB Buitenland kort DDR training Na heftige kritiek van joodse groe peringen heeft de Oostduitse minis ter van defensie Rainer Eppelmann gisteren bekendgemaakt dat de mi litaire scholing in de DDR van leden van de Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie PLO zal worden gestaakt. De minister verklaarde dat op dit moment 31 PLO-leden, 29 Libiers en 130 Yemenitieten in de DDR een militaire opleiding kragen. Gratie De Nicaraguaanse president Viole- ta Chamorro heeft bij het parlement een gratieverzoek ingediend voor de vijf mannen die haar man in 1978 bij een aanslag hebben vermoord. Dat hebben verschillende Nicara guaanse kranten gemeld. De moord op Chamorro zorgde voor massale verontwaardiging bij de Nicaragu aanse oppositie. Ontsnapt Een Libanees, die ontsnapt zou zijn uit een Kuwaytse gevangenis tij dens de Iraakse invasie, heeft ge zegd dat 15 terroristen die banden onderhouden met Libanese ont voerders met hem wisten te ontko men. Zij waren veroordeeld voor de bomaanslagen. Verraden De voor de Sovjetunie werkende spion George Blake heeft gezegd zeshonderd Britse agenten aan zijn opdrachtgevers in Moskou te heb ben verraden, blijkens een artikel in de Britse krant Sunday Express van gisteren. Blake werd in 1961 veroor deeld maar ontsnapte in 1966 uit de gevangenis. eiste "structurele maatregelen" om schending van de rechtsstaat door het leger te voorkomen. Nadat de regering afgelopen maandag een onafhankelijk onder zoeksteam had ingesteld om toe zicht te houden op een onbelem merde voortgang van het justitieel onderzoek, versoepelde de politie een dag later haar stakingsacties, die toen al tien dagen duurden. De werkzaamheden op verschillende afdelingen werden gedeeltelijk her vat, terwijl politie-agenten alleen overdag werkten. Het justitieel onderzoek naar de moord en de beschieting, dat zon-v dag werd geëvalueerd, blijkt niet naar tevredenheid van het politie korps te zijn. Over het onderzoek hebben het Openbaar Ministerie en het onafhankelijk onderzoeksteam tot nu toe geen bijzonderheden prijsgegeven. De SPB drong er bij de regering op aan internationale waarnemers in het onderzoeksteam op te nemen om te voorkomen dat het onderzoek "door militaire inti midatie" zou worden belemmerd. ADVERTENTIE WUNSIEDEL - De herdenking van de derde sterfdag van Rudolf Hess door 1300 neo-nazi's uit onder meer Duitsland, Nederland en België is dit weekeinde in het Beierse Wunsiedel uitgelopen op een gewelddadige con frontatie met linkse demonstranten. Tientallen mensen liepen verwondin gen op, de politie arresteerde 54 mensen en nam verschillende wapens in be slag. In Wunsiedel, waar Hess, Hitiers rechterhand, begraven ligt, hadden zich 4000 tegendemonstranten verzameld. Uit de DDR waren tal van skin heads gekomen. Hess stierf op 17 augustus 1987 op 93-jarige leeftijd in de gevangenis Spandau in West-Berlijn. Bulgarije verbiedt reizen naar Roemenië SOFIA (DPA) - Vanwege het gevaar voor besmetting met cholera heeft Bulgarije privé-reizen naar Roemenië verboden. Ook hebben veel steden aan de Donau een zwemverbod ingesteld. Volgens het Roemeense minis terie voor volksgezondheid hebben Roemenen die met cholera zijn be smet, water uit de Donau gedronken of het bij koken gebruikt. JOHANNESBURG/SOWETO - Een 'gespannen rust' heerst sinds gisteravond in de zwarte woonoor den rond de Zuidafrikaanse stad Jo hannesburg na een week van ge weld. Het dodental van de gevech ten tussen rivaliserende zwarte groepen was in het weekeinde ge stegen tot ten minste 291, terwijl ruim 1100 mensen gewond zijn ge raakt. In Soweto bij de bloedige con frontaties tussen aanhangers van de Zulubeweging Inkatka en het ANC Akkoord verzet en regering El Salvador ver weg SAN JOSE (IPS/GPD) - De onder handelingen tussen de regering van El Salvador en het linkse verzet lo pen stroef. Halverwege hun over leg, waarvoor zes dagen zijn uitge-> trokken, waren de partijen gisteren nog ver van een akkoord over het belangrijkste punt op de agenda, de toekomst van het leger van El Sal vador. VN-bemiddelaar Alvaro de Soto werkt nog aan een compromis, maar hij verklaarde de kans op een vergelijk niet hoog aan te slaan. De belangrijkste eis van het Na tionaal Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN) is de gelijktijdige en geleidelijke opheffing van het eigen leger en dat van de regering. Een ge zamenlijke commissie zou zich daarna moeten beraden op een nieuw defensiebeleid, vindt het FMLN. De hele top van het leger moet worden gezuiverd. Officieren die zich schuldig hebben gemaakt aan schending van de mensenrech ten mogen hun straf niet ontlopen- Volgens FMLN-onderhandelaar Schaffik Handal blokkeren de voor stellen van de regering, die vast houdt aan het eigen leger, de voort gang van de besprekingen. Het plan om een speciaal tribunaal op te rich ten voor een onderzoek naar de schending van mensenrechten door de legertop, vindt het FMLN bij voorbeeld veel te vaag. Zolang beide partijen het niet eens zijn over militaire aangelegen heden wil het FMLN niet onderhan delen over zaken als hervorming van grondwet en kiesstelsel en het sluiten van een sociaal en econo misch pact. Sommige waarnemers voorspellen zelfs al het einde van de onder bemiddeling van de Verenig de Naties reeks vredesdialogen. in elk geval 78 doden gevallen. In Tokoza, 25 kilometer ten zuidoos ten van Johannesburg, waar het ge weld een week geleden tot uitbar sting kwam en zaterdag bij hernieu- wede gevechten 27 doden vielen, zijn de meeste doden te betreuren: 171. De Zuidafrikaanse regering had zaterdag extra politie- en legereen heden naar Soweto gestuurd om de orde te herstellen. Zaterdagavond vond, aldus het verslag van de poli tie, het laatste serieuze incident plaats toen een logement na een aanval met een brandbom in de as werd gelegd. Politie in pantserwagens pa trouilleerde door straten, waarin een stadsguerrilla leek te hebbèn gewoed. Huizen en scholen waren afgebrand. Smeulende autowrak ken en -banden verspreidden een penetrante lucht. Er werden nog sporadische opstootjes gemeld, maar de politie leek de toestand re delijk meester te zijn. Inmiddels waren opnieuw ver woede pogingen ondernomen om een vredesberaad van de grond te tillen. ANC-leider Nelson Mandela en de Zuidafrikaanse minister van politie Vlok hadden hiertoe afgelo pen donderdag het initiatief geno men, maar de partijen die vrijdag bijeen zouden komen, lieten het toen afweten. Gehoopt wordt dat dit 'vredesforum' de komende da gen bijeen komt. Hoewel de politie door beide kan ten van partijdigheid is beschul digd, was er ook lof voor haar optre den. Politiemannen, doorgaans het mikpunt van kritiek wegens hun gebruik van geweld, wisten vaak via een diplomatieke aanpak een slachting te voorkomen. Zowel ANC- als Inkatha-leiders veroordeelden het geweld, maar de kans op een ontmoeting tussen Nelson Mandela en Inkatha-chef Buthelezi is nog steeds klein. Treinongeluk Polen WARSCHAU (AFP/DPA) - Ten minste elf mensen zijn vanmorgen om het leven gekomen bij een trein ongeluk op het station van Ursus bij de Poolse hoofdstad Warschau. On geveer dertig passagiers raakten zwaargewond. Volgens het Poolse persbureau PAP botste de sneltrein Praag-Warschau tegen het achterste treinstel van een passagierstrein uit Szklarska Poreba. TEL AVIV (AP/GPD) - Het Israëli sche leger heeft gisteren een Jordaanse soldaat doodgeschoten en een andere gevangen genomen. De twee waren in de nacht van za terdag op zondag de Jordaans-Is- raëlische grens overgestoken. Vol gens een legerwoordvoerder ging het om moslim-fundamentalisten die een aanval wilden uitvoeren op Israëlische burgers als steun aan de Iraakse president Saddam Hussein. De sporen van de twee soldaten werden gistermorgen aangetroffen bij een brug over de grensrivier de Jordaan. Ze konden door een leger patrouille snel worden achterhaald, maar openden meteen het vuur. Daarop werd een van hen doodge schoten. De ander raakte gewond en kon worden overmeesterd. Het Jordaanse legercommando stelde gisteravond dat de twee sol daten waren gedeserteerd uit hun kazerne in de Jordaan-vallei. Het is de derde keer dat Jordaanse militai ren dit jaar over de grens trekken. Israël is bang dat het daar niet bij zal blijven. "Het Jordaanse leger is in de hoogst mogelijke staat van paraat heid gebracht en klaar voor oorlog. Welke oorlog, vragen we ons af', al dus een hoge Israëlische functiona ris gisteren. Hij weigerde te zeggen welke stappen Jordanië heeft geno- volgens een verslagge- georganiseerd langs de grens met Israel. In de Jordaanse hoofdstad Amman gaan geruchten over een op handen zijn de mobilisatie van reservisten. De Israëlische functionaris hekel de de wankelmoedigheid van de Jordaanse koning Hussein. "We kennen die kerel al 37 jaar en dan komt er opeens een moment dat we niet begrijpen wat hij aan het doen is. Maar misschien doet het er niet meer toe wat de koning zegt of doet, omdat hij het misschien niet meer voor het zeggen heeft". De functio naris zei bevreesd te zijn dat de als gematigd bekend staande koning wordt meegevoerd op de golf van pro-Iraakse sentimenten. 't Wordt steeds leuker bij V&Dt Van onze correspondent Henk Dam WASHINGTON - Een van de Amerikanen die in Irak tegen zijn zin wordt vastgehouden, is Rainard Waterscheid, die werkt voor een oliëfirma. Zijn vrouw Maijorie is niet alleen dodelijk bezorgd maar begint ook kwaad te worden. "Ik vind dat president Bush maar eens iets anders moet doen dan golf spe len en zeggen dat hij geen commen taar heeft", zo klaagt ze in de Was hington Post. "Ik vind dat hij zich meer zorgen moet maken om ons, familieleden van de gijzelaars". Dominee Edwin Davis uit Loui siana, wiens dochter, schoonzoon en twee kleinkinderen in Irak vast zitten, vindt er dit van: "Ik denk dat de Verenigde Staten en Irak moeten onderhandelen. Ze moeten met el kaar gaan praten". Zo beginnen de eerste reacties los te komen van de familieleden van de naar schatting 2000 tot 3000 Ame rikanen die in Irak en Kuwayt wor den vastgehouden. De tv heeft al beelden laten zien van gele linten rond bomen in de tuinen van door snee Amerikaanse huizen - het tra ditionele symbool van de hoop op terugkeer van iemand die men lief heeft. En iemand als Virginia Bazner uit Californië is in het nieuws geko men. Haar zoon Kevin zit in Irak vast, en zijn vrouw en hun twee klei ne kinderen, van wie er een, een ba by van vyf maanden, medische pro blemen heeft. Virginia Bazner heeft, met even naïeve als ontroe rende dapperheid, gezegd, dat zij van plan is persoonlijk naar Irak te 'reizen om daar bij president Sad dam Hussein voor haar familiele den te pleiten. Haar man Edward: "Misschien helpt het". Langzaam maar zeker begint de kwestie van de gijzelaars zo gestalte te krijgen. Hoewel het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn uiterste best heeft gedaan de Amerikanen in Irak en Kuwayt geen 'gijzelaars' te noemen. En hoe wel het ministerie nooit de namen ,-„v - <mr»', wsT. -VST Een nieuwe stroom Egyptenaren heeft Kuwayt verlaten en is vanuit Jordanië op weg r tenlanders, vooral westerlingen, komen Irak en Kuwayt echter niet meer uit. van de onfortuinlijke landgenoten heeft vrijgegeven. Maar die namen beginnen nu na tuurlijk toch bekend te worden, door hun familieleden. En iedereen in Amerika weet, dat ze gegijzeld worden gehouden onder gaande weg somberder en omineuzer wor dende omstandigheden. Heeft Irak niet gezegd dat ze pas vrij komen als de Amerikanen hun vijandelijkhe den staken? Heeft Baghdad niet la ten weten dat de 'gasten' naar stra tegische plaatsen als militaire in stallaties zullen worden overge bracht zodat die niet vanuit de luchl kunnen worden aangevallen? En heeft die op Omar Sharitï lij kende nieuwslezer van de Iraakse tv niet dreigend gezegd dat de in Irak en Kuwayt vast zittende bui tenlanders, ook kinderen en baby's, net als alle Irakezen de gevolgen van een voedselblokkade zullen merken? Het is allemaal buitengewoon slecht nieuws voor Bush. Het is niet alleen slecht voor hem dat de Iraak se president zijn toevlucht heeft ge nomen tot het nemen van gijzelaars, het is ook slecht dat de publiciteit over de gijzelaars in Amerika zelf op gang begint te komen. De gijzelaars nu nog een groep grotendeels anonieme mensen - gaan er door leven. Ze krijgen een gezicht, familieleden, een geschie denis. Het worden échte mensen, wier voortbestaan door een actie van president Bush in gevaar kan worden gebracht. Hoe langer de gijzelaars gevan gen zitten, hoe groter het medele ven dat de Amerikaanse tv-kijkers en krantelezers met hen zullen heb ben. Hoe kleiner daarmee ook de mogelijkheid voor Bush om hun le vens in de waagschaal te zetten. Bush kan niet veel doen, en de op ties die hij heeft zijn onaantrekke lijk. Hij kan om te beginnen hopen dat de diplomatieke pogingen van onder meer de Verenigde Naties om de gijzelaars vrij te krijgen, succes hebben. Maar die kans is klein, ge geven het feit dat Saddam Hussein zich niets aantrekt van de VN of in ternationale normen. Diplomatie kost bovendien tijd en hoe langer de gijzelaars-kwestie duurt, hoe min der Bush kan doen. Hij zou kunnen proberen de gijze laars te bevrijden. Dat is riskant om dat deze nu al verspreid zitten, en vrijwel zeker in de komende dagen verder verspreid zullen worden. Bush zou er represailles tegen de gijzelaars mee riskeren, en zelfs een totale oorlog. Verscheidene Amerikaanse com mentatoren hebben in het weekein de nog een optie gesuggereerd: het interneren van Iraakse burgers en diplomaten in Amerika, bij wijze van vergelding. Maar dat wil het Witte Huis niet omdat dat het over nemen van de kwalijke normen van Saddam Hussein zou zijn. Keuze Zo zijn de handen van Bush gebon den: hij kan weinig voor de gijze laars doen, terwijl tegelijk de druk van de Amerikaanse publieke opi nie om iets te ondernemen, zal groeien. Dat kan vóór Bush persoonlijk ernstige gevolgen hebben. Wat dat betreft hoeft hij maar te kijken naar oud-president Carter. Die had te maken met een gijzelaars-probleem in Teheran dat meer dan een jaar duurde. Ook Carter kon niets doen. En de enige reddingspoging die hij ondernam strandde op een trieste manier in de woestijn. Dat gaf hem de reputatie een krachteloze presi dent te zijn. Gevolg: hij verloor de verkiezingen van 1980. Zoiets zou Bush ook wachten, als hy zou besluiten de veiligheid van de gijzelaars boven alles te stellen. Maar zijn eigen populariteit is na tuurlijk van ondergeschikt belang. Wat belangrijker is, is dat de presi dent zich ook vanuit een oogpunt van nationaal belang niet al te veel van de gijzelaars mag aantrekken. Het is vanuit een oogpunt van na tionaal belang (concreter: de vrije toegang tot betaalbare olie) dat zo veel Amerikaanse militairen nu in het Perzische Golf gebied zitten. Het nationaal belang zal verder dic teren, wanneer en in welke mate die militairen in actie moeten komen. Als het leven van de gijzelaars daarbij een hinderende factor zou zijn, dan zou Bush net zo goed nu kunnen besluiten al zijn troepen maar weer terug te trekken. Want dat is de keiharde keuze die hij moet maken: de keuze dat hij zich niet door Saddam Husayn laat chanteren. Ondanks de gele linten in zoveel Amerikaanse voortuinen. Ondanks mogelijk toekomstige tv- beelden van verhongerende gijze laars. En ondanks de moed van mensen als Virginia Bazner.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 5