Invalide moet betalen voor verbouwing Nederlandse fregatten wacht rustige missie in Golf Spitsuur bij 'onze man' in Cairo Transporteurs boos over hogere tarieven VANILLE VLA MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 v:B1NNEN1£AND' PAGINA 3 CAIRO Eigenlijk had hij al in Manila moeten zitten. Mr. L. J. Han- rath, 'onze man in Cairo', stond op het punt zijn nieuwe standplaats handen vol aan de politieke heksen- richten x de Filipijnen te betrekken, toen ketel die het Midden-Oosten sinds pen waarop Plan Heerma valt slecht bij Kamer DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft afwijzend ge- gen reageerd op het plan van staatssecretaris Heerma (volks- Pen bü de Amerikaanse huisvesting) om gehandicapten voortaan een eigen bijdra- ^erinE^entam1"1 h8t E !6 ^Alalf wnale V0°H 5? fnpaSSen VanffhUI? hui,S' CI?A' "Nederland is maar een auvIes, nel mlnl5lerle van PvdA en WD vinden dat het geen pas geeft gehandicapten tie, die m het geheel van de ontwik- nut kan zijn, mondeling of schrifte- Saddam Hussein het Midden-Oos- de Iraakse inval in Kuwayt i Rond de ambassade, in de luxe mijn bureau. Dit zijn er zeker wijk Zamalek op een eiland in de tig". Nijl gelegen, is het op zondagmor- gen betrekkelijk rustig. Zoals bij al- -L IJ UFO Vend le westerse vestigingen staan Het koortsachtig diplomatiek tra politiemannen. Maar de vijf leg voltrekt zich zo op extra kosten te jagen. In het plan van Heerma dat dit weekeinde is uitgelekt, staat dat ge handicapten vanaf 1 januari 1991 i len, zijn er wel andere posten op de begroting van Volkshuisvesting te vinden waarop kan worden bezui- dere keer dat hun huis wordt aange- nigd. "Gehandicapten hebben al past, de helft - met een maximum vaak al extra kosten, bij voorbeeld van 1.500 gulden - zelf moeten beta- door een dieet dat zij volgen. Daar len. Heerma vindt namelijk dat het kan dit fiiet nog eens bovenop", budget voor aanpassing van de hui- n zen van gehandicapten veel te snel overval groeit. Vorig jaar was hier 200 mil- De Gehandicaptenraad, joen gulden mee gemoeid, een stij- genorganisatie ging van dertig procent. Via het in voeren van een eigen bijdrage wil Heerma deze groei terugdringen. CDA'er De Kok reageerde afwij zend: "Ik ben geen principieel te- die onmiddellijk genstander van eigen bijdragen, heeftjjestuurd maar dan moetje alle voorzieningen roeruitrusting, die enkele straten Haag houdt de ambassadeur verderop de Westduitse ambassade gezet op de hoogte van de interna- het oog houden. Om nog te zwij- tionale ontwikkelingen, via de in de honderden manschap- Cairo nog 'normaal' werkende tele- A lerikaanse en Britse foon-en telexlijnen en de eigen kor- rond het Egyptische tegolf-radiozender. Omgekeerd seint de ambassade elk bericht en elk advies, dat het ministerie nut kan zijn, mond' kelingen van dit moment een be- lijk naar Den Haag. scheiden rol speelt", verklaart Han- De hectische drukte ontstaat, zo rath. Toch heeft de ambassadeur de legt Hanrath uit, doordat vele be- Teril- worden gevonden. "Daarom pleeg landse vertegenwoordiging kunnen ^■lik ook voortdurend overleg met horen: "Politieke, economische en mijn diplomatieke contacten in Cai- humanitaire activiteiten, noemt u daarbuiten, wat tamelijk tijd- het maar op". Anderzijds speelt Cairo, in de per- - T-.r-, -oon van president Mubarak, een president Mubafak is daarbij de las- van de hoofdrollen bij de huidige tigste aangelegenheid In principe ontwikkelingen in het M.dden-Oos- is de minister van buitenlandse za- ten Dit heeft het belang van de fei. ken aanspreekbaar voor mij. Ik ten en anaiySes aangedragen vanuit moetzeggen dath^ool^redehjktoe- het Nederlandse gebouw aan de Imjjjjji, Tv/To,^_j|^ooic._j Hassan Sabri Straat alleen maar doen groeien. Gewone werk rath- Hanrath laat zich, zoals het een goed De ambassadeur is stellig in zijn diplomaat betaamt, niet publieke- overtuiging dat de Nederlandse lijk uit over de politieke effecten vestiging in Egypte voor Den Haag van de crisis. "Ten eerste ben ik een belangrijke bron van informatie geen profeet, en ten tweede wordt betekent. "Cairo is, en ik zeg het het Nederlandse beleid in Den Haag zonder overdrijving, de zwaarste gemaakt, en niet in Cairo", citeert post in het Midden-Oosten". Dit ge- hij les één uit de cursus Diploma wicht heeft enerzijds te maken met tiek voor Beginnelingen, de oude en sterke banden tussen Wel wil hij kwijt, dat dit groot- Nederland en Egypte, waardoor de schalig conflict erg, erg vervelend is constant gankelijk is. Maar nogmaals, de po- i Nederland is op dit mo- i ondergeschikt belang aan i andere landen", aldus Han- Hanrath: bescheiden rol. voor het gewone dagelijkse werk op de ambassade. "Wij besteden van oudsher veel tijd en energie aan hu manitaire hulp, het bijstaan van mensen die in problemen zitten. Dit aspect dreigt nu in de knel te raken. Dat zit me dwars, haast even erg als wat er zich verder in het Midden- Oosten aan akeligs ontwikkelt". opnieuw bekijken". Het van zo'n regeling uitsluitend voor gehandicapten, noemde hij "veel te geïsoleerd". belan- gehandicapten, reageerde geschokt op de plannen van de staatssecretaris. "Dit is een overval waar we met verbijstering kennis nemen", aldus de raad, een protestbrief ir de Tweede Ka- De raad vindt de eigen bijdra- i eigen bjjdrage geldt, ge die Heerma verlangt, sowieso veel te hoog. Zeker, zo zei woord voerder Van Ditmarsch gisteren voor de Avro-radio, als wordt be dacht dat veel gehandicapten in de Ook PvdA'er De Pree is sterk ge- loop van een paar jaar vaker dan één kant tegen de eigen bijdrage. Hij keer een beroep doen op de regeling wees erop dat met het toenemen omdat zij door het verloop van hun van de vergrijzing van de bevolking ziekte behoefte krijgen aan meer of ook het aantal gehandicapten andere voorzieningen, groeit. Het beleid is erop gericht deze mensen zo lang mogelijk zelf standig te laten wonen eri daarom moeten andere ministeries finan cieel bijspringen als de kosten on betaalbaar worden, meende hij. De WD in de Tweede Kamer sprak van "een buitengewoon slecht idee". Volgens woordvoer ster Jorritsma, die aankondigde schriftelijke vragen te zullen stel- De kosten van kleine aanpassin gen - beugels in het toilet of de dou che of het verwijderen van drem pels in huis - kosten al gauw drie- tot vierduizend gulden. De kosten van echte verbouwingen zoals het ver breden van deuren en gangen voor een rolstoelgebruiker, lopen soms wel op tot vijfenveertig- a zestigdui zend gulden. 'Willekeur reders bij risicotoeslagen' ADVERTENTIE DAGVERSE HAIFUTERPAK GEEN MAAR DIGROS ROTTERDAM (ANP/GPD) - De verladersorganisatie EVO verwijt de Nederlandse reders willekeur bij de vaststelling van hogere vrachtta rieven in verband met de crisis in de, Perzische Golf. De vrachttarieven zijn, onder andere als gevolg van een oorlogsrisico-toeslag op de ver zekeringspremies, met gemiddeld 20 procent gestegen. Ook hebben de scheepvaartmaatschappijen het aandeel voor brandstofkosten in de vrachttarieven verdubbeld. Voor het transport van 20 voets containers door de Rode Zee wordt een toeslag van 125 dollar berekend, naar de Perzische Golf dollar per container. Daarentegen wordt voor lading naar het Verre Oosten, dat ook door de gevarenzo ne heen moet geen toeslag geheven. "Een vreemde zaak", zo vindt een woordvoerder van de EVO. De verladers verwijten de reders GOES - Een benzinestation nobij bovendien dat zij van tevoren geen landse bedrijven zijn aangesloten, vreest dat het willekeurig verhogen van de vrachttarieven de expor teurs ernstig zal duperen. Zeker nu ook de tarieven voor luchtvracht als gevolg van de Golfcrisis zijn ver hoogd. Zo moet voor 100 ton vracht die in een Boeing 747 wordt ver voerd momenteel 115.000 gulden meer worden betaald. Amemuiden, op de A 58 in Zeeland, enkel overleg hebben gevoerd 'zaterdagavond'vollèdig"ritge- het doorberekenen van de toesla- brand.. Het vuur ontstond toen een «enj Er is lading naar het Midden- vrachtwagen diesel tankte. Wan- Oosten onderweg die nu plotseling neer de tank vol is wordt de toevoer onderhevig blijkt te zijn aan een toe- brandstof door de vergrende- slaS aldus de woordvoerder. laar automatisch gestopt. Deze keer gebeurde dat niet, waardoor er die selolie op de nog hete motor spatte en vlam vatte. Volgens de politie heeft de chauffeur nog getracht met een poederblusser de zaak te blussen, maar het vuur sloeg al snel over naar de overkapping van het benzi nestation. De schattingen over de schade lopen, aldus de politie woordvoerder, uiteen van 700.000 gulden tot ruim een miljoen. (foto ANP) Het scheepvaartconcern Ned- EVO lloyd wijst de beschuldigingen van de EVO van de hand. "Wij bereke nen alleen maar de hogere verzeke ringspremies door die onder andere Lloyd's in Londen voor het lossen van containers in de havens aan de Rode Zee en in de Perzische Golf re kent", aldus een woordvoerder. Ook de hogere brandstofkosten worden in de vrachttarieven door berekend. De EVO, waarbij 40.000 Neder- In opdracht van het Nederlandse bedrijfsleven wordt jaarlijks voor 4 miljard gulden aan goederen naar het Midden-Oosten vervoerd. De export naar Koeweit bedraagt vol- onn gens de opgave van de EVO 214 mil- joen gulden per jaar. Uit de Neder- landse havens worden jaarlijks' 70.000 containers met ruim 1 mil joen ton aan goederen naar het Mid den-Oosten verscheept. Daarbij komt nog eens 2 miljoen ton aan bulkgoederen, zoals granen, vee voeders en ertsen. Volgens de EVO zullen de Nederlandse zuivelindus trie en de chemie als grootste expor teurs naar het Midden-Oosten, het zwaarst door de crisis worden ge- troffen. Overigens ligt het vervoer naar Koeweit, Irak en Iran volgens de helemaal stil. Skinheads belagen anti-racisten Reddingsoefening al te realistisch SCHIERMONNIKOOG (GPD) - Tijdens een reddingsoefening op de Waddenzee zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee kanoërs bijna zoek geraakt. De bemanningsleden van twee reddingsboten sloegen na vijf uren tevergeefs gezocht te hebben echt alarm, toen bleek dat door de duisternis het zoeken onmogelijk werd. De echte reddingsactie kon voortijdig worden afgeblazen doordat de twee kanovaarders, tien mi nuten na het alarm, op eigen gelegenheid de boten bereikten. De bemanningsleden van de reddingsboten hadden hun medewer king toegezegd aan een vertegenwoordiger van een kanocentrum in Wirdum, die de zoekactie als onderdeel van een weekend kanoën op zee had gepland. Het kanocentrum wilde zien wat er gebeurt als er een kanoer op zee vermist raakt. Om het zo echt mogelijk te laten lijken kregen de kanovaarders permissie van de vuurtoren van Schiermon nikoog vuurpijlen en lichtsignalen te gebruiken, een mogelijkheid die ze overigens onbenut lieten. AMSTERDAM (GPD) - Leden van het Algemeen Nederlands Jeugd- verbond (ANVJ) die de aandacht vestigden op de Kerwin Duinmeij- er-herdenking van vanavond zijn zaterdag in Amsterdam lastig geval len door een zestal skinheads. De skinheads belaagden de ANVJ-ers die met een bakfiets stonden bij het Waterlooplein en vernielden een stellage waarop posters waren ge plakt met de tekst 'Loop mee tegen het opkomend racisme.' Het ANVJ is een van de vijftien groeperingen die de herdenking or ganiseren van de Kerwin Duinmeij- er, een jongen van Antilliaanse af komst die vanwege zijn huidskleur werd doodgestoken door een skin head. Vanavond om zeven uur wordt een bijeenkomst gehouden op de Amsterdamse Dam, waarna een krans zal worden gelegd bij het Kerwin Duinmeijer-monument in het Vondelpark. Drugscriminaliteit West-Brabant is een belangrijk pro- duktiecentrum yoor amfetamine geworden die bestemd is voor Scan dinavië en Engeland. Het geld dat hiermee wordt verdiend, wordt vaak aangewend voor de handel in cocaïne. Ook wordt op grote schaal hasj ingevoerd door criminele orga nisaties, die steeds meer een profes sioneel karakter krijgen. Hierbij zijn verscheidene transport-onder nemingen betrokken. Dat schrijft het openbaar ministerie in Breda in zijn jaarverslag 1989. Pastoor De ouders van een vijfjarig meisje uit het Noordlimburgse dorp Offen- beek (gem. Beesel) hebben aangifte gedaan bij de politie over het moge lijk plegen van ontucht door de 60.- jarige pastoor met hun dochtertje. Justitie is gestart met een oriënte rend onderzoek. In afwachting daarvan is de pastoor in overleg met de bisschop van Roermond, dr. J. Gijsen, tijdelijk ontheven van zijn functie. Vechtpartij Bij een massale vechtpartij in een discotheek in het Groningse Harkstede zijn in de nacht van za terdag op zondag twintig gewonden gevallen. De vechtpartij ontstond nadat een bezoeker uit de disco was gezet. Hij en zijn kameraden gooi den vervolgens met stenen, waarop het personeel van de discotheek met honkbalknuppels reageerde. De verwondingen liepen uiteen van gebroken armen en benen tot hoofdwonden en hersenschuddin gen. LEIDEN - De twee Nederlandse fregatten die vanmiddag naar de Golf vertrekken, wacht een rustige missie. De Iraakse leider Saddam Hussein mag dan graag dreigemen ten uiten, hij zal zich wel twee keer bedenken voor hij een squadron vliegtuigen de fregatten laat bom barderen. Zo'n-actie leidt immers direct tot een tegenactie van de Ver enigde Staten waarbij geen enkel Iraaks doel veilig is. En de kans dat de Nederlanders zelf geweld moe ten gebruiken om de blokkade van Irak te garanderen, is ook kléin. "Een koopvaardijschip gaat heus wel aan de kant als het een oorlogs schip tegenkomt. De kapitein moet erg gek zijn om dan nog door te va- Willem J. Eiff werkte 32 jaar bij de Koninklijke Marine. Ruim een maand geleden zwaaide hij af als hoofd afdeling Luchtvaart, nadat hij eerder onder meer leiding had gegeven aan een squadron vliegers op de basis Valkenburg. Hoewel de Leidenaar zelf nooit een militaire operatie leidde, is hij ervan over tuigd dat het zenden van de twee fregatten een weloverwogen en goe de stap is, die bovendien nauwelijks tot gevaarlijke situaties voor de be trokkenen zal leiden. Schot voor de boeg Eiff wijst erop dat de twee fregatten in eerste instantie worden gestuurd om de handelsblokkade te handha ven. Daarvoor hoeven de Witte de With en de Pieter Florisz niet eens de Perzische Golf zelf in. Patrouille-' ren net buiten de Golf vlakbij de Straat van Hormuz is voldoende om te zorgen dat er geen Iraaks schip in of uit kan. En mocht er toch een koopvaardijschip door willen, dan werkt de aanwezigheid van tal van wapens op de oorlogsbodem waar schijnlijk afschrikwekkend genoeg. Is de kapitein toch gek genoeg om door te varen, dan kan altijd nog een schot voor de boeg worden gelost. "Het moet wel heel raar lopen als het koopvaardijschip dan niet rechtsomkeert maakt", stelt Eiff. Wat dat betreft is volgens Eiff de discussie over het al dan niet ge bruiken van geweld bij het afdwin gen van de blokkade, overbodig. Zolang de fregatten de Perzische Golf niet in moeten en voor een handetéblokkade hoeft dat dus niet is de kans klein dat op iets of ie mand moet worden geschoten. Irak heeft geen schepen die de confron tatie met de Nederlanders aan kun nen. Van speedbootjes volgeladen met explosieven, zoals Iran die ooit gebruikte, heeft de Marine ook niets te vrezen omdat de fregatten te ver uit de kust liggen. Een aanval met chemische wapens op een schip *Twee opvarenden van de Pieter Florisz, die zich weinig zorgen lijken te maken over de trip naar het Midden-Oosten. Het enige echte luchtaanval, volgens oud- marineman Eiff. "Irak weet dat het de volle laag terugkrijgt. Misschien niet dan toch zeker heeft geen zin omdat een fregat 'gas- dicht' is. Een aanval vanaf het land, bij voorbeeld met de Exocet-rakket, is wel mogelijk maar beide fregatten beschikken over goede afweerwa- pens met, als 'laatste redmiddel' de vaak genoemde Goalkeeper. Eiff verklaart: "De Exocet komt op heel lage hoogte aanvliegen, waardoor hij vaak niet op de radar verschijnt. Een Goalkeeper kan 'm ontdekken, ook al is hij dan vaak al op enkele honderden meters van het schip. Met een hoge trefzekerheid van 90 procent of daaromtrent kan de Goalkeeper 'm dan toch nog doen exploderen", aldus Eiff. Luchtaanval Het enige echte risico voor de fre gatten is dus een aanval van boven af. Maar de Verenigde Staten heb ben nu zo'n grote overmacht opge bouwd aan vliegtuigen in Saudi- Arabië en vliegdekschepen in de buurt, dat Irak een luchtaanval wel uit z'n hoofd zal laten. Een actie te- gèn de Nederlanders zal immers die overmacht in beweging zetten. "Irak weet dat het de volle laag te rugkrijgt. Misschien niet van ons, maar dan toch zeker van de Ameri kanen". Waar Eiff zich wel zorgen over maakt, is dat nog geen besluit is ge nomen over het meesturen van een bevoorradingschip. Mocht dat mee gaan, dan is Nederland vrij om te bepalen wat het doet in het Golfge- bied. Nu de twee fregatten voor voedsel en brandstof afhankelijk lij ken te worden van Britten of Ameri kanen, kan echter een ongewenste situatie ontstaan. Eiff: "Mochten de Amerikanen om een of andere re den besluiten om met z'n allen de Golf in te varen, dan kun je die twee fregatten moeilijk buiten de Golf la ten liggen. Wil Nederland zich onaf hankelijk opstellen, dan is een be voorradingschip onontbeerlijk". De oud-Marineman wijst erop dat een eigen bevoorradingsschip zeker geen overbodige luxe is wanneer de fregatten langere tijd in het Golfge- bied zullen liggen. En Eiff is ervan overtuigd dat het bij het afdwingen van een blokadde niet om een paar maanden gaat. "Persoonlijk denk ik aan een periode van een jaar. Zo'n blokkade is dus een langzaam mid del. Maar het einddoel zal moeten zijn dat Hussein in eigen land opzij wordt geschoven en zijn heerschap pij wordt vervangen door een meer democratisch bewind", aldus Eiff. Rare sprongen Dat Hussein het uiteindelijk zal ver liezen, staat voor hem als een paal boven water. Hoeveel de Iraakse be volking nu ook, al dan niet gedwon gen, voelt voor de denkbeelden van hun leider, de eerste voedselschaar ste is al merkbaar. Ook het leger met een miljoen manschappen zal het niet volhouden als door de blok kade de onderdelen niet meer bin nenkomen. "Binnen driekwart jaar staan al z'n vliegtuigen aan de grond", meent Eiff. Op dat moment zal de bevolking onontkoombaar in bewe ging komen. "Kijk maar naar Oost- Europa, daar pikten de mensen het ook niet. En daar was nog niet eens sprake van een blokkade". Eiff ontkent niet dat tot die tijd ui termate gevaarlijke situaties kun nen ontstaan, zoals een aanval met chemische wapens op Israël of Saudi-Arabië. "Een kat in het nauw maakt rare sprongen". Maar daar door wordt de revolutie tegen Hus sein niet voorkomen. Tenzij de Iraakse president zich natuurlijk snel terugtrekt uit Kuwayt en het land weer onafhankelijk laat zijn. Eiff stelt dat dit, ondanks de on middellijke voordelen, wellicht de minst wenselijke oplossing is. De Westerse landen zullen hun sche pen en legers moeten terugtrekken omdat de reden voor de handels blokkade wegvalt, maar Husseins levensgevaarlijke dreiging blijft be staan. Eiff zuchtend: "Dan zijn we weer terug bij af'.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 3