Assad koorddanser tussen noodsprong en salto mortale 'Dit is een eeuwenoude strijd van haat en Vernieuwing van het priesterschap PAGINA 2 iREPORTAGEi MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 Iraanse loijgsgevangenen bang om thuis als deserteur te worden te worden gebrandmerkt Van onze correspondent Carine Neefjes LEIDEN In de Iraakse kampen verblijven 30.000 Iraanse militai ren, terwijl in Iran 70.000 Irak ezen gevangen worden gehouden. Sommigen zitten al vast sinds het uitbreken van de oorlog tussen Iran en Irak in september 1980. Vrijdag zijn de eerste duizend Iraanse krijgsgevangenen in gele overalls en met een uitgereikte Koran in de hand geëvacueerd. Ze werden opgevangen door de Rode Halve Maan. de islamitische zus terorganisatie van het Rode Kruis. Per dag kunnen zo n dui zend krijsgevangenen de grens oversteken. Veel Iraanse krijgsgevangenen in Irak willen echter niet terugkeren naar hun vaderland, omdat ze vre zen te worden aangemerkt als 'de serteurs'. Het is nog onbekend of onder Iraakse gevangenen dezelfde gevoelens heersen. Sinds 1987 is het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC) iedere toegang tot de krijgsgevangeniskampen aan beide zijden geweigerd. De medewerkers van het Rode Kruis hebben tot dusver alleen toe stemming om de terugkeer van Iraanse krijsgevangen uit Irak te be geleiden. Het Iraakse regime heeft het ICRC om bemiddeling ge vraagd. Iran heeft vrijdag uit eigen beweging een onbekend aantal krijgsgevangenen de grens overge zet. Volgens de Conventie van Ge- nève zijn landen niet verplicht om Iraanse soldaten in Iraaks krijgsgevangenschap de hulp van tevens adviseur van het Nederland se Rode Kruis, is zeer te spreken Alle Iraanse krijgsgevangen in Irak over deze methode. "Dit is geen ge worden persoonlijk geïnterviewd wone oorlog. Het gaat hier om een door de medewerkers van het Rode eeuwenoude strijd van haat en nijd. Kruis of ze naar het land van her- Iran predikt de islamitische revolu- komst terugwillen. Emeritus hoog- tie en verafschuwt alles wat uit het leraar humanitair recht Kalfshoven, westen komt. Misschien zijn de krijgsgevangen in Irak niet trouw geweest aan het regime in Iran. Bij thuiskomst kan er van alles gebeu ren. Dat risico wil het Rode Kruis domweg niet nemen. Daarom wordt iedereen persoonlijk bena derd". Volgens Kalfshoven is angst niet de enige reden waarom Iraniërs niet willen terugkeren. "De kans is groot dat krijgsgevangen in Irak zijn over gehaald om te kiezen voor het be wind van Saddam Hussein. Hij zal er alles aan doen om zijn Iraanse te genstander klein te krijgen. In prin cipe is het volgens het krijgsgevan genverdrag uit 1949 verboden om krijsgevangenen politiek te beïn vloeden. Maar in die landen is in doctrinatie aan de orde van de dag". Volgens het verdrag van 1949 wa ren zowel Irak en Iran al in 1988, toen de wapenstilstand tot stand kwam, verplicht om de krijgsgevan gen vrij te laten en terug te sturen naar eigen land. Ondanks de voort durende druk van de Veiligheids raad van de Verenigde Naties zijn beide landen niet tot uitlevering overgegaan. Op verzoek van Irak komt nu een plotselinge ruil op gang. Korea In het verdrag is niet bepaald dat medewerkers van het Internationa le Comité van het Rode Kruis de krijgsgevangen persoonlijk moeten vragen of ze wel of niet terug willen. Die individuele benadering is pas eind jaren vijftig ontstaan, vlak na de oorlog tussen Noord- en Zuid- Korea. Voor die tijd hadden krijgs gevangenen geen enkel recht van spreken. Bij de Koreaanse oorlog bleek dat de Noordkoreanen in handen van Zuid- Korea en de Verenigde Sta ten, niet terug wilden keren. Zij wa ren het niet eens met het steile com munistische regime in eigen land. Er ontstond een gewelddadig verzet van de Noordkoreaanse krijgsge vangen. Na bemiddeling van het ICRC zijn uiteidelijk honderduizen den Noordkoreanen niet terugge keerd. De terugtrekking van Iraanse en Iraakse krijgsgevangenen is sinds de Koreaanse oorlog een van de grootste operaties voor het ICRC. Volgens Kalfshoven is er geen mo ment getwijfeld of alle krijgsgevan gen persoonlijk moesten worden gehoord. 'De bepaling uit 1949 is een beetje simpel. Toen dachten we: 'Na oorlog voeren in een vreemd land wil iedereen toch ge woon naar huis?' Maar het druist natuurlijk tegen de rechten van de mens in om gevangenen terug te sturen naar een land waar voor hen gevaar dreigt". Kalfshoven verwacht dat de ope ratie vreedzaam zal verlopen. Toch griezelt de hoogleraar van de toe standen in de Golf: "Als straks Ku- wayters en Saudiërs besluiten Irak aan te vallen, moeten we het trans port over land van krijgsgevange nen onmiddelijk stoppen. In het kamp zijn ze in iedere geval veili ger". CAIRO - Hoe de Golf-crisis ook afloopt, nooit zal het Midden-Oosten er meer zo uitzien als op 1 augustus. De verhoudingen in dit politie ke, sociale en economische kruitvat, sinds jaar en dag aan verandering onderhe vig, raakten in de voorbije weken onstuitbaar op drift. Een opmerkelijke rol speelt daarbij Hafiz al-As- sad, president van Syrië. Hij lijkt actief op zoek naar een prominente positie in de Arabische landen van na-de- crisis. Als er dan tenminste nog een Midden-Oosten be staat, zoals een westerse di plomaat in Cairo zaterdag zwartgallig opmerkte. Andere tijden, andere vrienden. Zelden bracht een staatshoofd deze leidraad voor Arabische omgangs vormen zo drastisch in praktijk als de Syrische president na het topbe- raad van vorig weekend in Egypte. Dat werpt de vraag op of Assad al leen maar een reuzezwaai maakt, of dat hij aan een salto mortale is be gonnen. Op het moment dat de Iraakse strijdkrachten het buurstaatje Ku- wayt binnenvielen, telde Syrië meer vijanden dan vrienden. Sinds 1979, toen Saddam Hussein de Syri sche ambassadeur uit Irak zette, be wegen de verhoudingen tussen Baghdad en Damascus zich diep onder het vriespunt. Nog in mei van dit jaar weigerde Assad op te draven bij een buitenge wone topconferentie van de Arabi sche Liga, louter omdat deze in Irak werd gehouden. Wanhopig pende len van PLO-leider Yasser Arafat en bezwerende woorden van de Egyp tische president Hosni Mubarak konden Assad niet vermurwen. Water Oprechte liefde koestert Syrië even min voor de PLO, sinds Arafat eind 1988 het bestaansrecht van Israël er kende jen een 'Palestijns vredesof fensief aankondigde. Dit plan is weliswaar het stadium van Arafats achterhoofd nooit ontgroeid, en lijkt nu ook door de ontwikkelingen achterhaald. Maar de foto's die Arafat na 2 augustus nog breeduit lachend van zich liet maken met As sad's aartsrivaal Saddam Hussein, zullen zeker Hafiz al-Assads bureau niet sieren. Ook met de Turkse noorderburen botert het slecht. De historisch moeizame relatie brokkelde begin dit jaar definitief af, toen Turkije be gon met stuwdammen in de boven loop van de Eufraat. Syrië is, net als Irak, voor een belangrijk deel van de watervoorziening afhankelijk van een constante aanvoer door deze rivier. Elke nieuwe stuwdam in Turkije (en het deels afsluiten van de rivier tijdens de bouwwerk zaamheden) bedreigen de arme gronden en de beschikbaarheid van drinkwater aan de benedenloop. Dit vloeibare goud, zoals water in de dorre woestijn wordt be schouwd, vormt ook de doorslagge vende factor in de vete met Israël. De woede over de joodse bezetting van de Syrische Golanhoogte na de oorlog in 1967 heeft veel met het Palestijnse vraagstuk te maken, maar meer nog met water. Met de gefortuneerde oliestaten aan de Golf leeft president Assad eveneens in wisselende staat van onmin. Zij leunen te zwaar op de Amerikanen, zij doen de Arabische zaak geen goed en, het ergste van al les, zij delen hun rijkdommen niet met de armere islamitische broe ders in het Midden-Oosten. Hafiz al-Assad mist het tempera ment van een Saddam Hussein, die met zijn moorddadige dreigemen ten elk vuurtje tot een bosbrand weet aan te wakkeren. Assad denkt en zwijgt, tot hij een nieuw stand punt haast verlegen onder woorden brengt. Toch verhult de vorm de inhoud niet. Gematigde leden van de Arabi sche Liga, zoals Egypte, Marokko en Algerije, weten hoe Assad hun politiek van redelijk overleg veraf schuwt. Hij kan ook moeilijk ders, in een land met een meerder heid van fundamentalistische lims en meer dan 100.000 Palestijn se thuislozen. Het vergt, tegen deze achtergron den, de nodige fantasie om de koerswending van 180 graden te doorgronden, welke Assad ruim een week geleden maakte. Als een van de weinige deelnemers aan het Arabische spoedberaad in Cairo zegde hij ter plekke militaire steun aan het bedreigde Saudi-Arabië toe. Volgens westerse bronnen heb ben inderdaad in de tweede helft van de vorige week 3000 man van het sterke Syrische leger zich bij de Amerikanen gevoegd. Uit Syrische kranten viel dit niet op te maken: Assad houdt zijn volk op dit precai re punt graag nog even in onwe tendheid. Verwarring Voor het geletterde deel van het thuisfront werd de zaak zelfs omge draaid. De in Londen verschijnende *Assad...reuzezwaai voor publiek van thuisloze Palestijnen en funda mentalisten (archieffoto) Arabisch-talige krant Al Hayat ci teerde een Syrische functionaris. Deze meldde met een stalen ge zicht, dat de troepen uit Damascus juist in Saudi-Arabië waren om te verhinderen dat de Amerikanen richting Kuwayt zouden oprukken. Voor het antwoord op de vraag of de Syrische reuzezwaai in een doodsmak zal eindigen, circuleren uiteenlopende theoriën. Het meest gangbaar onder kenners van het Midden-Oosten is de opvatting dat president Assad handig gebruik probeert te maken van de immense verwarring tussen de Arabische landen, om zijn gedeukte imago weer wat op te vijzèlen. Syrië heeft dringend behoefte aan (westerse) economische steun, in harde (geleende) valuta en gun stige handelsvoorwaarden. Die zijn alleen beschikbaar, wanneer het land buiten de Arabische wereld enig politiek respect geniet. Een ge stegen aanzien kan Assad daarnaast helpen aan meer begrip voor zijn standpunt tegenover Israël. Maar de hele ommezwaai kan het effect van een boemerang hebben, wanneer zijn eeuwige vijand Sad dam Hussein niet snel van het poli tieke toneel (lees: de aardbodem) verdwijnt. De Syrische president zal in dat geval zijn landgenoten massaal naar de buurman zien over lopen, die zich als grote voorvechter van de radicale Palestijnse groepen opwerpt. Een westerse diplomaat in Cairo kon dit weekend alleen maar zuch ten, toen hij de toekomstige positie van Assad probeerde te analyseren. „Hij danst zijn leven lang al op een koord en, toegegeven, hij danst niet slecht. Maar nu heeft hij het koord aan twee kanten aangestoken, op het moment dat dit dunner was dan ooit tevoren". 1. Ik liet mijn hand nog eens liefko zend over mijn kale schedel gaan. Wel een lekker gevoel eigenlijk. Als een ander je niet kietelt, moet je het zelf maar doen. Maar als ik in de spiegel keek, schrok ik me weer een ongeluk. Nu nog een horizontaal ge streept pak en de karikatuur van de crimineel was compleet. Het leek wel of die vervloekte Struik met zijn wel of niet etnisch geïntegreerde tuig me alvast had wislen voorbereiden op mijn bijna onvermijdelijke toekom stige situatie. Wat wist ik nu eigen lijk? Wat kon ik die inspecteur Van Dam vertellen als hij hier met de handboeien aan kwam zetten? Ze zouden het bijna allemaal gedaan kunnen hebben, van die Alders die Thaise vrouwen importeerde tot aan Leo Struik, als ze niet een slui tend alibi hadden of een goeie smoes. Wat was het trouwens een ra riteitenkabinet; een stuitende ver zameling Vreemde Kostgangers. Ik was altijd een gewoon levn gewend geweest. Werken, een beetje op tijd naar bed, een geregeld huwelijk, af en toe een glaasje, en nu? Ik was in kontakt gekomen met een wereld die ik tot nu toe alleen vaag vermoedde, een wereld die een bedenksel van EEN AVONDJE STAPPEN I RenéAppe fantasievolle geesten leek, maar die echt bestond, nu en hier. Karin was de spin in het web geweest, en één van de vliegen die erin terecht was gekomen, had dat gedaan wat in de natuur onmogelijk is: de spin ver moorden. Bij toeval was ik zelf ook het web binnengevlogen, daarbij behulp zaam begeleid door buurman Bert, mijn partner. We leken zo wel Jan sen en Janssen. Die losten ook nooit een misdaad op, maar vormden een perfect stel brokkenpiloten. Buiten zag ik een man die al voor de derde keer aandachtig de reclameborden bij de bushalte schuin aan de over kant van de straat bestudeerde. Een mannetje van Van Dam? Hij zag er anders uit dan degene die me laatst naar Grosningen was maar mijn intuitie vertelde deze potentiële busreiziger van ae politie was. Waarom arresteren ze me eigen lijk niet gewoon. Hoe lang zou ik een verhoor kunnen volhouden? Een lamp van 200 Watt die onafgebro ken in mijn gezicht brandde. Ja, in specteur, ik lag naast haar. Waar om hebt u dat niet meteen gezegd? Ik wou er niet bij betrokken worden. De handboeien schrijnden om mijn polsen. Maar waarom bent u dan al die oude ...eh, kennissen, of laten we zeggen, klanten van haar afge gaan? Ik dacht dat ik misschien de dader zou kunnen vinden. Maar daar zijn wij toch voor, zou Van Dam fijntjes zeggen. Misschien wil de u kijken of u iemand anders de schuld in de schoenen zou kunnen schuiven, De Klerk. Bezocht u wel eens vaker een dame van plezier? Nee, nooit, inspecteur. Aha, dus het was de eerste keer. U heeft zich doodordinair door een hoer laten verleiden, en na de daad, toen de postcoitals depressie hard toesloeg, kwam de wroeging naar boven. U kreeg een hekel aan uzelf, en dat richtte u op haar. Het was haar schuld, de veuile, gore slet. Zij moest ervoor boeten. Zo komen wel meer prostitueées aan hun einde. Ik zat te trillen op mijn stoel. Was het werkelijk zo verlopen? Kon het zo zijn gegaan? Kon je zoiets uit je geheugen wissen als je het had ge daan? Bert had dit laatst ook al ge suggereerd. Ik moest Bert te vriend houden, want hij zou zo naar de po litie kunnen lopen. Maar goede maatjes met Bert blijven was moei lijker dan wel eens leek. Hij was zo veranderlijk wat betreft zijn hu meur. Laatst een en al chagrijn, als- of-ie door een vrouw op z'n kop werd gezeten, en gisteren weer opgewekt en welgemoed. Raadsels, niets dan raadsels. Kijk, de bus reed weg, en de man stond er nog. Hij raadpleeg de zijn horloge en stapte iets verder op in een auto die evenwel niet weg reed. Ik probeerde Van Dam en zijn me dewerkers uit mijn gedachten te bannen, en maakte nog eens een risjtje van alle mensen die ik on langs met een bezoek had vereerd. Ik had het gevoel dat ik iemand miste. Hetzelfde knagende gevoel als wan- newrje boodschappen hebt gedaan, en bijna zeker weet dat je één ding vergeten bent. En inderdaad, 's avonds als je koffie wilt zeggen ont dek je het: een nieuw pak DE verge ten. Hoe kan je weten datje iets ver geten bent, maar niet bedenken wat het is. Ik was ook nu weer een slacht offer van mijn geheugen. Dat vreemde apparaat bovenin, at maar zelfstandig wat aanklooide, en mij - als het zo uitkwam - in de maling nam. Kon ik dat geheugen wel vertrouwen als het ging om vori ge week donderdagnacht ongeveer drie uur? Ik liep de namen opnieuw langs. Linda de Leeuw, Linda de Leeuw, daar was iets mee. Die had iets gezegd. Of eigenlijk zijzelf niet, maar die zijen sok van een bedrijfs leider van haar. Hoe heette hij ook alweer? Oh ja, Jacques, natuurlijk, of gewoon Sjaak. Plotseling kwam die bedrieglijke machine bovenin me te hulp. De naam leek zomaar vanuit het niets te verschijnen. GEESTELIJK LEVEN Congres in Doorn over: DOORN (GPD, ANP) 'Een nieuw ambt in een nieuwe tijd'. Dat is het thema van het tweede Internationaal Congres van Gehuwde Priesters dat gisteren in Doorn is begonnen en tot donderdag zal duren. In totaal zijn tweehonderd deelnemers, al of niet vergezeld van hun vrouw, neergestreken in het Slotema- ker de Bruine Instituut. Dit aantal wordt door de organisatie van dit congres een groot succes genoemd. In zijn openingswoord zei de voorzitter van het congres, de Vlaming Bert Peeters, dat de mo derne geschiedenis van bevrij ding aan de Rooms-Katholieke Kerk is voorbijgegaan. "Zij heeft haar pyramide-vormige structuur met een autoritaire hiërarchie be houden en zij heeft zichzelf als een sacrale gemeenschap gepre senteerd, waarin weinig of geen plaats is voor seksualiteit, vrij heid van denken, levensvreugde en democratisering". Het Tweede Vaticaans Concilie leerde echter, aldus Peeters, dat de kerk het volk van God is en dat het priesterschap niet in de eerste plaats op de sacramenten gericht is, maar een zichtbaar teken van dienst aan de wereld is. De vraag dringt zich volgens hem op of gehuwde priesters niet een beter antwoord van de kerk op de noden van deze tijd zijn en of het celibaat niet een uitzonde ring moet zijn, een speciale roe ping waartoe niemand wordt ge dwongen. De voornaamste taak van de priester is dat hij de broeders en zusters dient. Daarom is er vol gens Peeters behoefte aan ge trouwde priesters die vader zijn en een gewone baan hebben. Ver der zijn er geen theologische re denen om vrouwelijke priesters tegen te houden. In zijn welkomstwoord stelde Evert Verheijden, voorzitter van de vereniging van gehuwde en ongehuwde priesters in Neder land, tegenover het afgegrensde en versteende celibataire pries terschap „het open en positief ge richte pastorale denken, dat kri tisch is ten opzichte van rijkdom, macht en afgoderij" „Ons ant woord en dat van veel gelovigen zal het versleten en verouderde model van priesterschap, het ver steende verhaal van de clericale status, veranderen in de vernieu wing van het ambt." Verheijen sprak zijn dank uit aan de 30 religieuze orden en con- Tökes: kerk moet progressief zijn DEN HAAG (ANP) - "De progres- sieve tradities vormen het wense lijke gezicht van de kerk. Op haar beste momenten vertegenwoor digde de kerk niet alleen de conti nuïteit van Christus' eeuwigheid, maar ook de zaak van vernieu wing van mens en wereld." Dit schrijft Laszlo Tökes, bis schop van de Hervormde Kerk in Roemenië, in de Vredeskrant 1990 van het IKV (Interkerkelijk Vredesberaad). Tökes, wiens overplaatsing de stoot tot de revo lutie in zijn land vormde, zou de opening van de Vredesweek op 22 september bijwonen. Een ernstig verkeersongeluk dat hem vorige maand overkwam, houdt hem evenwel aan het bed gekluisterd. De kerk wordt vaak gezien, al dus Tökes, als versteend instituut van het verleden of in het beste geval als symbool van he.t bewa ren van traditie. „Slechts heel zel den associëren we haar naam met het begrip verandering". Het ziet er volgens Tökes naar uit dat in onze tijd de kerk na een langduri ge crisis zichzelf hervindt. "Dank zij de oecumenische beweging gaan de kerken voorop bij het vormgeven van een betere toe komst voor de wereld en voor Eu ropa en bij het verwerkelijken van een omvattende politieke or dening waarin vrede en gerech tigheid heersen". W.A. Kaars (47) is benoemd tot directeur van de stichting Kerke lijk Grootboek van de Nederland se Hervormde Kerk. Hij volgt C.A. Potter op, die deze functie twintig jaar heeft bekleed. Bij het Kerkelijk Grootboek kunnen kerken en kerkelijke in stellingen gelden beleggen of kre dieten krijgen die (gunstig) afste ken bij die van de banken. In to taal beheert het Grootboek, dat ook de Kerkelijke Kasgeldrege ling verzorgt, 160 miljoen gulden. Kaars, werkzaam bij de NMB, is scriba van de kerkeraad van de Hervormde Gemeente in zijn woonplaats Reeuwijk. De synode van de Evange- lisch-Lutherse kerk in Tanzania heeft met grote meerderheid be sloten vrouwen tot het ambt van predikant toe te later. De' kerk is met 1.4 miljoen leden de grootste lutherse kerk in Afrika. Eerder al hadden de lutherse kerken in Zuid-Afrika en Namibia besloten het ambt voor vrouwen open te stellen. Tegenstanders van vrouwelij ke priesters in de Ierse Anglicaan se Kerk hebben zich afgeschei den en een eigen 'Kerk van Ier land' (traditionaele ritus) ge sticht. In de Ierse Anglicaanse Kerk ontvingen vorige maand twee vrouwen de priesterwijding. Het is de bedoeling dat de tradi tionele Anglicanen op 2 septem ber in Noord-Ierland hun eerste kerkdienst houden. Tot de kerk scheuring is besloten op een bij eenkomst van vrouwelijke pries ters in Belfast. gregaties in Nederland die met een subsidie van in totaal ruim 25.000 gulden de organisatie van het congres mogelijk hebben ge maakt. Sinds de jaren '60 hebben in de gehele wereld tussen de 80.000 en 100.000 priesters het ambt neerge legd, meestal omdat ze wilden trouwen. In Nederland waren er per 1 januari van dit jaar 2142 priesters uitgetreden. Overigens gebeurt dit steeds minder: in 1988 traden in ons land nog tien pries ters uit, vorig jaar slechts drie. Dat er niemand van het Neder landse episcopaat op het congres aanwezig is, ligt voor de hand. Wel zijn alle 600 bisschoppencon ferenties over de hele wereld over de Doornse bijeenkomst inge licht. Ook het eindresultaat van dit internationale congres wordt zo gnel mogelijk aan de bisschop pen doorgeseind. „Dan kunnen ze dit meenemen naar de synode van Rome die in oktober wordt gehouden. Daar wordt onder meer gesproken over de oplei ding van priesters. Dat is goed, als ze dan eerst maar eens gaan na denken waarvoor priesters eigen lijk worden opgeleid. Wij hopen daar een bijdrage aan te kunnen leveren door wat er op ons con gres is besloten", aldus Lambert van Gelder, organisator en pers chef van het internationale evene ment. Het is met name kardinaal Alfrink geweest die in de jaren ze ventig het verplichte celibaat aan de orde stelde in Rome. Binnen de Rooms-Katholieke Kerk in ons land hadden hem toen al heel veel signalen bereikt dat het celi baat een vrijwillig karakter moest krijgen. Alfrink stond min of meer toch onder een zekere druk, toen hij naar Rome afreisde. Daar kreeg hij volgens Van Gelder de kous op de kop. „Hem werd door de paus duide lijk te verstaan gegeven dat dit niet kon. Het heeft hem ook nog in zekere zin een slechte naam be zorgd dat hij zich door het kerk volk naar Rome liet sturen om een dergelijke domme vraag te stellen". De deelnemers aan het congres zijn ervan overtuigd dat er in de toekomst een rooms-katholieke kerk komt met gehuwde pries ters. Maar dan zal eerst een wet uit 1139 ongedaan moeten wor den gemaakt, waarin de formule ring van het verplichte celibaat ligt vastgelegd. Daar voelt het Va- ticaan op dit ogenblik niets voor. Toch zal er een moment komen waarop echt geluisterd moet wor den naar de stem van de gehuwde priester, meent Van Gelder. Ter verduidelijking zegt hij nog: „Van Afrika is bekend dat het celibaat daar niets voorstelt. Een priester is daar dan wel niet echt getrouwd,hij houdt er wel een vrouw op na. En soms heb ben ze ook kinderen. Als je dit aan Rome voorlegt, wordt er alleen gezegd: in Afrika gaat het alle maal prima". Jaap Kroonenburg KATWIJK - De organist Jaap Kroonènberg verzorgt morgen het voorlaatste zomerconcert in de Batzserie van de Vredeskerk (Voorstraat) in Katwijk aan Zee. Aanvang 20.15 uur. Op het pro gramma staan werken van Bach, Asma, Krebs, Walther, Zwart en Van Westering. De toegang is vrij. Kroonenburg kreeg zijn oplei ding van orgelmeesters als Jan J. v.d. Berg en Piet van Amstel. Na van Feike Asma interpretatieles sen te hebben gekregen, begon hij in 1972 aan de studie voor staatsexamen B orgel. Onder lei ding van André Verwoerd behaal de hij in Rotterdam het solisten diploma. In 1984 werd Kroonen burg benoemd tot organist van het Garrels orgel van de Grote Kerk in Maassluis. Hij is ook de vaste begeleider van het Henry Blackmonkoor in Maassluis. Beroepingswerk Hervormde Kerk: Beroepen te Delft als studentenpredikant: mw G.J. van Ginkel, kandidaat aldaar; te Ter Hey- de: J.G. Barnhoorn te Strijen; te We- zep: W. Dekker te Delfshaven. Aange nomen naar Midsland en Hoorn (Ter schelling): R. J. Immink te Lange- zwaag (part-time); naar Rumpt (part-ti me: drs. B. Oosterom, kandidaat te Nieuwpoort. Geref. Kerken Vrijgemaakt: Beroe pen te Alkmkerk-Werkendam i.c.m. Breda en te Beverwijk: drs. A. Buurse- ma, kandidaat te Winsum. Gereformeerde Gemeenten: Be dankt voor Nieuwerkerk (Z): E. Vene- ma te Elspeet.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 2