LEIDSCH PAGBLAD Buitenlanders in Kuwayt opgepakt NODIG! SPERZIEBONEN EN RUNDERVINKEN Alleenstaande mag kind adopteren Bollenbediijven overwegen kort geding tegen minister NOS kreeg 2,5 ton voor berichtgeving over Sail Gevangenen kapen Sovjet- vliegtuig Jongeren uit bus gehaald Nieuwe voorstellen Hussein afgewezen 'Irak gebruikt gifgas als VS kernwapens inzetten' Fregatten vertrokken naar Golf |8| drukkerij Sédeltabach MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39322 Prijs fl. 1,35 Geen bemiddeling voor korte-termijn-banen DOETINCHEM (GPD) - Lena Tuitman uit Doetinchem is er als eerste alleenstaande in Nederland in geslaagd een buitenlands kind te adopteren. Het gerechtshof in Arn hem heeft de uitspraak van de rechtbank vernietigd waarin de adoptie van de 2,5-jarige Jeffrey uit Zuid-Korea werd afgewezen. Jef frey heeft nu de Nederlandse natio naliteit waardoor de sinds april dreigende uitzetting van het kind definitief van de baan is. De rechtbank in Arnhem baseer de de uitspraak op de bepaling in het Burgerlijk Wetboek dat alleen echtparen die langer dan vijf jaar zijn getrouwd, in aanmerking ko men voor adoptie. Omdat Lena Tuitman (33) net was gescheiden, werd haar adoptie-aanvraag door de rechtbank niet ontvankelijk ver klaard. In hoger beroep bepaalde het hof dat het Burgelijk Wetboek op dit punt in strijd is met het Euro pees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Op het moment dat Lena Tuit man ruim twee jaar geleden de drie maanden oude Jeffrey, die in Zuid- Korea te vondeling was gelegd, van Schiphol haalde, verkeerde haar huwelijk in de laatste fase. "Wij heb ben vier jaar gewacht voordat we Jeffrey kregen", legt de Doetin- chemse uit. "Toen de scheiding dreigde was het duidelijk dat dat ge vaarlijke gevolgen voor de adoptie kon hebben. De echtscheiding werd uitgesproken voordat de adoptieprocedure op gang kwam. Samen met mijn advocaat hebben we de adoptie aangevraagd, maar ik werd door de rechtbank niet ont vankelijk verklaard. Toen we in ho ger beroep gingen, dachten we vooraf geen schijn van kans te heb ben want er was nog nooit een kind aan een alleenstaande toegewezen", aldus de nu adoptief-moeder. Volgens raadsman mr. R. van Harmeien uit Dordrecht is er sprake van een volstrekt uniek feit. "Het is de egrste alleenstaande in Neder land die een kind mag adopteren. Voor gescheiden vrouwen biedt dit nieuwe kansen op adoptie. Maar ik betracht behoorlijke terughou dendheid wat betreft de algemene waarde die deze uitspraak zal heb ben", aldus de advocaat. Van Har- melen vermoedt dat de procureur- generaal in Arnhem cassatie in het belang der wet instelt waardoor de Hoge Raad zich alsnog over deze zaak zal buigen. LEIDEN/ALKMAAR - De Alk- maarse advocaat mr. A. van Driel, die als juridisch adviseur van de Stichting Fleurasyl zo'n 120 bol- lenbedrijven vertegenwoordigt, overweegt de minister van sociale zaken in kort geding te dagvaar den. Het arbeidsbureau Bolwerk in Schagen, dat zich speciaal be zighoudt met personeel werven voor bollenbedrijven, weigert personeel aan te werven dat kor ter dan twee maanden bij een bol- lenbedrijf kan werken. Dat is nu volgens mr. Van Driel in strijd met de wet. "Een arbeidsbureau behoort te bemiddelen. Dat is de plicht van de overheid. Ook als dat voor een baantje is dat korter dan twee maanden duurt", aldus de advocaat. Namens Fleurasyl heeft hij de minister van sociale zaken per brief gesommeerd binnen vijf da gen alsnog het betreffende ar beidsbureau te laten bemiddelen. Als dat niet gebeurt, spant de stichting een kort geding tegen de minister aan. Noodgedwongen nemen bol lenbedrijven nu personeel, dat via het arbeidsbureau voor korte- termijn-baantjes beschikbaar komt, gedurende twee maanden en één dag aan. Pagina 11: In Noord-Holland eerst grote groep illegale Poolse arbeidskrachten aangehouden. AMSTERDAM (GPD) - De NOS heeft van de organisatie van Sail Amsterdam '90 een bedrag van 250.000 gulden ontvangen voor de "regelmatige" uitzending van re portages en nieuwsflitsen over Sail in het NOS-journaal, NOS-laat en Studio Sport. Een woordvoerder van Sail heeft dat vanmorgen be vestigd. Het contract is opmerkelijk omdat de Mediawet de zendge machtigden verbiedt zendtijd tegen betaling beschikbaar te stellen. Het Commissariaat voor de Media heeft inmiddels laten weten de NOS om opheldering te zullen vragen over de kwestie. De NOS en Sail hebben voor de uitzendingen over Sail een overeen komst gesloten waarin de NOS zich verplicht "regelmatig" aandacht te schenken aan Sail. Nadien zou Sail de beschikking krijgen over het op genomen materiaal. De NOS heeft Sail inmiddels dertig uur televisie banden geleverd, waarvan een vi deoband is gemaakt die deze week te koop ligt in de winkels. Het bedrag van 2,5 ton bestaat uit 100.000 gulden als vergoeding voor de rechtstreekse uitzending van de intocht van de zeilschepen door het Noordzeekanaal op donderdag 9 au gustus, de Parade of Sail, en 150.000 gulden voor de Eurovisie-uitzen ding van de 2,5 uur durende repor tage van de Sail-vlootschouw op zondagmiddag, een samenvatting van de Parade en de berichtgeving in het journaal, NOS-laat en Studio Sport. De reportages werden ge maakt met een 'trein' van veertien camera's, waarvan twee in helikop ters en drie op schepen. KARACHI/MOSKOU (AP) - Elf gevangenen uit een werkkamp in de Sovjetunie hebben gisteren een vliegtuig met 29 passagiers gekaapt. Vanmorgen dwongen ze de piloot om naar de Pakistaanse hoofdstad Karachi te vliegen. Aanvankelijk kreeg het vliegtuig daar geen toe stemming te landen totdat bleek dat het nog maar voor vijf minuten brandstof had. De kapers gaven zich om 12 uur vanmorgen over. De kaping begon gisteren al toen vijftien gevangenen het vliegtuig kaapten waarmee zij vanuit een Si berisch werkkamp in Neijoengry naar een andere bestemming wer den gevlogen. Ze overmeesterden de bewakers en dwongen de piloot terug te vliegen naar Nerjoengry. Daar lieten de kapers zeventig pas sagiers vrij. Ook zes gevangenen verlieten het vliegtuig, maar twee anderen sloten zich bij de kaping aan. In totaal werden 29 passagiers en 7 bemanningsleden gedwongen in het vliegtuig te blijven zitten. Omdat de Sovjet-autoriteiten het niet verstandig vonden om met ge weld een einde aan de kapingsactie te maken werd vanmorgen besloten de piloot toestemming te geven koers te zetten naar Karachi. Daar gaven de kapers zich uiteindelijk over. In Karachi staat overigens de doodstraf op kaping. Dit jaar hebben al meer dan tien kapingen van Sovjet-vliegtuigen plaatsgehad. Veelal ging het om eenmansacties van jeugdige kapers die naar het westen wildep. NOORDWIJK - Een groep jonge ren is in de nacht van zaterdag op zondag in Noordwijk uit een NZH- bus verwijderd. Het tiental was om half twee 's nachts op de Parallel- boulevard in één van de laatste bus sen naar Leiden gestapt. De.maak ten veel lawaai en openden diverse keren de nooduitgang. De buschauffeur riep door mid del van de mobilofoon de hulp in van de politie die de jongeren uit de bus haalde. Vervolgens mochten ze van de aanwezige NZH-controleurs verspreid meerijden in de drie laatste bussen. Dat weigerden ze. WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - Iraakse autoriteiten hebben gisteravond en vanmor gen in Kuwayt-stad 82 Britten, zes Fransen en een onbekend aantal Westduitse burgers opgepakt. Sinds zaterdag zijn uit Kuwayt-stad 123 Britten en 27 Fransen weggevoerd, zo hebben het Britse en Franse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. De Iraak se ambassadeur in Parijs, Abdar Razzak al-Hachemi, bevestigde vanmorgen dat al buiten landers naar "mogelijke strategische doelen" zijn overgebracht. De Westerse landen heb ben de nieuwe voorstellen die de Iraakse leider Saddam Hussein gisteren deed, verwor pen. NEW YORK/OOST-BERLIJN (AP/Rtr) Irak zal alleen chemi sche wapens gebruiken als de Ver enigde Staten kernwapens inzetten. dreiging" voor de strijdmacht in het Golffeebied. De Su-24 Fencer vliegt ruim 1.000 kilometer zonder bijtan ken. "Met de mogelijkheid om in de KATWIJK Katwijk stond afge lopen zaterdag in het teken van de Dag van de Nederlandse Zeevisse rij. Het was voor het eerst dat in een kustplaats zonder eigen zeehaven deze jaarlijkse terugkerende mani festatie werd gehouden. Visserijmi nister Braks behoorde tot de vele ge nodigden. Met burgemeester G. van Montfrans-Hartman als gids, nam hij onder meer een kijkje op de via- variamarkt. De belangstelling 'Als Irak wordt aangevallen door lucht bij te tanken, een capaciteit de diverse activiteiten viel door het dus de Iraakse minister Tareq Aziz slechts beperkt door het uithou- (buitenlandse zaken) in een inter- dingsvermogen van de twee leden view met de Amerikaanse omroep tellende bemanning", aldus Jane's. CBS. Op de vraag of een nucleaire aan val de enige reden zou zijn om che mische wapens te gebruiken, ant woordde Aziz in het interview met CBS bevestigend. Hij stelde verder dat buitenlanders in Irak uit "voor zorg" naar strategische militaire in stallaties zijn overgebracht om te voorkomen dat de Amerikaanse Sommige opgepakte Britten wer den in Kuwayt-stad op straat aange houden, anderen werden evenals de Fransen uit het Regency-hotel ge plukt. Ambassadeur Razzak ver klaarde voor de BBC-televisie dat Irak "gegijzeld" wordt door de Ver enigde Staten en het recht heeft "al le middelen te gebruiken om zich te verdedigen". Ongeveer 35 Amerika nen hebben een goed heenkomen gezocht in hun ambassade. Een in Baghdad vastgehouden Fransman meldde vanmorgen telefonisch aan zijn vrouw dat hij zou worden ver plaatst naar de Iraakse havenstad Basrah. Irak sommeerde gisteren behalve Amerikanen en Britten ook andere westerse buitenlanders om zich te verzamelen in drie hotels in de hoofdstad voor transport naar Bag hdad. Ze worden overgebracht naar militaire bases en belangrijke in dustriële complexen om te voorko men dat die worden aangevallen, terdag Volgens Saddam Hussein komen lutievc de westerse buitenlanders pas vrij wordt geëist dat Irak de honderd- als de Amerikaanse en andere troe- duizenden buitenlanders onmid- pen zich terugtrekken uit Saudi- dellijk laat vertrekken en niets c Arabië en de Golf en worden vangen door een legermacht Verenigde Naties. Dan is Irak ook derneemt dat hun leven of gezond- de heid in gevaar brengt. Vandaag arri- twee afgezanten 1 bereid een niet-aanvalsverdrag met cretans-generaal Perez de Cuellar Saudi-Arabië te sluiten. in Baghdad om over de gijzelaars- De VS en andere Westerse landen kwestie te praten, wezen het voorstel direct af. Vol gens woordvoerder Fitzwater van het Witte Huis "doet Irak met de moeten dragen van de eventuele dag meer belachelijke voorstellen", voedselschaarste als gevolg van de "Het lijkt erop dat wij dagelijkse economische blokkade. 'Als teken een lesje Iraakse spot krijgen", van goede wil'beloofde Irak wel en- Bush noemde de Iraakse strategie kele Oostenrijkse, Zweedse, Finse, 'volstrekt onacceptabel'. Ook onder Portugese en Zwitserse staatsbur- meer Groot-Brittannië en Frankrijk gers vrij te laten, terwijl het Iraaks leverden scherpe kritiek en droe- parlement vanmorgen besloot ook gen hun landgenoten op het bevel Indonesiërs van de Irakezen te negeren. Met de gijzeling van alle wester lingen gaat Irak voorbij aan de za- Argentijnen te laten Benzine duurder; Saudi s eisen hogere produktie ROTTERDAM (ANP/Rtr) - De gering "de misdaad pleegt die het prijzen van benzine, diesel en lpg Iraakse volk wil voorkomen". Aziz gaan morgen bij de vrije pompen verwacht dat de Amerikanen niet verder omhoog als gevolg snel Iraakse militaire doelen zullen aanvallen als zich op die plaatsen prijzen ook landgenoten bevinden. Irak is in ieder geval in staat che mische wapens met grote nauwkeu righeid naar het doel te brengen. Het Britse blad Jane's Defense ter duurder het Midden-Oosten. De super-benzine en Euro loodvrij gaan met vier cent per liter omhoog tot achtereenvolgens 184 176 cent per liter (zelftank). Die sel (zelftank) wordt drie cent per li- komt op 113,8 cent. Weekly meldt dat Irak in de Sov- LPG wordt twee cent duurder en die of morgen spoedberaad wordt ge- Een groep door Irak vrijgelaten Iraanse krijgs gevangenen ar riveerde giste ren in de Iraan se hoofdstad Te heran. Irak en Iran hebben af gesproken per dag 8000 krijgs gevangen uit te wisselen. On danks dat de Golfcrisis tot de vrijlating heeft bijgedragen, blijft Iran bij zijn veroorde ling van de Iraakse inval in Kuwayt de Organisatie Vrij koel Vooral in het noordoosten enkele bui en. In de loop van de dag vanuit het zuidwesten geleidelijk meer zon. Mi nimumtemperatuur ongeveer 14 gra den. Middagtemperatuur omstreeks 18 graden. Matige, aan de kust af en toe harde en in het Waddengebied eerst mogelijk nog stormachtige noordwes telijke wind. Windkracht tegen de avond geleidelijk afnemend. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Perioden met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 23 graden, maar op woensdag nog iets lager. 20 PAGINA'S Overname Mora door Unilever bijna rond ROTTERDAM (GPD) - Het voe dingsmiddelen-, wasmiddelen- en toiletartikelenconcern Unilever gaat waarschijnlijk snacl.fabrikant Mora in Maastricht overnemen. Unilever spreekt vooralsnog over een onderzoek naar de mogelijk heid tot samenwerking. Het concern zegt dat pas nadere mededelingen worden gedaan als het stadium van overeenstemming wordt verwacht. Maar de enig aan deelhouder van Mora, M. Mour- mans, heeft echter al verklaard dat overeenstemming over samenwer king Unilever zou in eerste in stantie een minderheidspakket in Mora Snacks nemen en later het be drijf helemaal overnemen nabij groting van de olieproduktie. Ge beurt dat niet dan zal het land zijn produktie eenzijdig vergroten met 2 miljoen vaten per dag om het weg vallen van de export van Irak en Kuwayt op te vangen, zo heeft Saudische minister van olie, His- ham Nazer, verklaard. Florisz zijn vanmiddag vertrokken de daarvoor geen tijd gehad, omdat uit Den Helder. Er gaan artsen mee die zijn voorbereid op behandeling van gifgas-slachtoffers. De elektronische installaties wapensystemen ondergingen vi Mora is een van de grootste pro ducenten in Nederland van diepge vroren snacks. Het bedrijf waarbij 600 mensen werken, is goed voor een omzet van omstreeks 150 mil joen gulden. De verkoop door Mourmans van zijn bedrijf aan Uni lever zou vooral worden ingegeven om Mora een sterkere marktpositie op de Europese markt te geven. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Sperziebonen, 1 QC 500 gram J..£D Rundervinken, kilo 163014.90 100 L70 zij toestemming hadden gekregen beide dagen in huiselijke kring door te brengen en afscheid te nemen van familie, vrienden en kennissen. De Iraakse ambassadeur in Den Haag zou vandaag opnieuw op het matje worden geroepen vanwege de behandeling van buitenlanders in Irak. De 84 Nederlanders in Kuwayt zijn nog steeds 'thuis', voor zover het ministerie van buitenlandse za ken bekend. Ook over de ongeveer 150 Nederlanders in Irak zijn geen bijzonderheden bekend. Buitenlandse Zaken geeft op dit moment geen advies over hoe de Nederlanders zich moeten opstel len tegenover het Iraakse bevel aan burgers van Westerse landen zich bij daartoe aangewezen hotels in Kuwayt stad te melden. Het minis terie raadt de Nederlanders aan een goed contact te houden met de Ne derlandse ambassades in Kuwayt en Baghdad en geen eigen initia tieven te ontplooien, zoals pogingen om te vluchten. (meer nieuws over de Golfcrisis op de pagina's 2, 3 en 5) De Verenigde Arabische Emira ten (VAE) zullen in navolging van Saudi-Arabië buitenlandse troepen toelaten 'om het gebied rond de Golf te beschermen'. De Ameri kaanse minister van defensie Che ney brengt vandaag een bezoek aan de VAE. Egypte wil komende zon dag een buitengewone vergadering van de Arabische Liga om te bekij ken in hoeverre de lidstaten gevolg hebben gegeven aan de oproep om een Arabische vredesmacht naar Saudi-Arabie te sturen. Frankrijk heeft gisteren zijn mari neschepen in de Golf opdracht ge geven om 'strikte controle' uit te oe fenen op de naleving van het han delsembargo tegen Irak. De Fran sen volgen daarmee de harde op stelling van de Britten en Amerika nen, die een feitelijke blokkade hebben opgeworpen. De Britse en Amerikaanse marine zullen des- noods geweld gebruiken om het scheepvaartverkeer van en naar Irak lam te leggen. De Amerikaanse marineschepen houden in de Perzi sche Golf twee Iraakse tankers in de gaten, die zaterdag ondanks waar schuwingsschoten van de marine doorvoeren. Irak noemde de mari ne-actie 'piraterij en gewapende agressie'. óók voor de sportpagina's 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. De buitenlandse missies in Ku wayt moeten binnen vijf dagen hun ambassades sluiten en hun activiteiten staken. Dit heeft het Iraakse persbureau INA vandaag gemeld. Het ultimatum loopt vrij dag af. Als de ambassades daaraan geen gehoor geven, wordt het per soneel beschouwd als gewone buitenlandse burgers. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts f 27,50 Ik neem een kwartaalabonnement f 74.15* Ik neem een laarabonnement f 285.50* Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis! (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres PostcodeTel Woonplaats Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071 -161400

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 1