Tuut, tuut, tuut, de groeten van...' liefdesschandaal beroert Turkije André van Dirins nieuwe revue draait proef ■r-i j e MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 Van correspondent Jacques J.d'Ancona HOOGEVEEN Het toneel stelt voor: het kantoor van een theateragent, de directeur van de Pretfabriek. De man is opzichtig gekostumeerd, zijn secretaresse volle- maans van omvang en lila bepruikt. De ideeënman van de firma valt iets uit hun toon. 'Een lui met vingers,' zo gezegd, niet super-intelligent. Op het podium vertoeven respectievelijk René Sleeswijk, Marjolein Sligte en An dré van Duin, de dragende krachten in de nieuwe André van Duin Revue die twee seizoenen het vaderlandse pu bliek zal amuseren. Dat laatste staat wel vast, want waar Van Duin verschijnt, wordt het lollig. Maar er wordt verschrikkelijk gebeuld, voordat de pretfabriek als een veelkleurige draad verankerd ligt aan de formule van de show met twaalf dansers, tien musici en de solisten Suzanne Venneker en Dick Cohen. Eind juli begonnen de repetities in de TV Studio van Joop van den Ende Productions in Aalsmeer. Hoog- eveen zag onlangs de eerste inspeelvoorstelling op klei ne schaal. Nog geen ballet, nog geen orkest in de bak. Een openbare repetitie, eigenlijk, met de komische scè nes en de solo's van André. Kennelijk heeft André van Duin de lach aan zijn kont hangen. Daar is hij inmiddels achter. Maar toch steeds weer verbaasd dat het blijkt te kloppen. Als hij opkomt, gebeurt er iets en raast er een ovatie door de zaal. Het publiek houdt van hem, zoals van Toon Hermans, Mary Dres- selhuys en Herman van Veen, nationale fenomenen in een dun rijtje. Hij hoeft er weinig voor te doen, denk je.... Dat dank je de koekoek. Vlak voordat het doek valt na een avond van ongeremde pret en kolkende lachsalvo's, mag het even stil worden. Dan trekt Van Duin het pretpak uit en stort zich in een klein, emotioneel lied. En dan heerst vertedering over een gezongen levensverhaal. Nét niet filosofisch, nét niet sentimen teel. Hij vertelt dat hij als jochie zijn moeder nooit gevraagd heeft waar hij vandaan kwam. „Maar ik wist waar ik naar toe wou. Ik wou alleen maar horen lachen om me heen..." Je kunt wel zeggen dat hij ge slaagd is. Als de eerste proef- voorstelling een half uur is uitge lopen, stelt hij om twintig minu- iten voor twaalf vast dat het tijd wordt om te stoppen. „Het is een beetje laat geworden. Maar dat vindt u niet erg, hè?" Opnieuw groot applaus. André van Duin kan maken wat hij wil. Ze pikken het. Maar met onver minderde ernst wijdt hij zich aan zijn vak, het ambt van komiek. Vrijwel alle ideeën komen van' hem. In de nieuwe revue is hij in de sketches de klant in een die- jj renwinkel, hij verdwaalt hope- 51 loos in een vertelling van Robin Hood, deelt met Marjolein Sligte, René van Vooren en Suzanne Venneker de verwarring omtrent jj een nachtelijk telefoontje en ac- teert als een verdwaasde hoofdfi- guur in de 'Surprise Show,' een genadeloze parodie op het dier bare televisieprogramma van Henny Huisman. Daarnaast bloeien volgens ver wachting zijn grote solo's op. Je ziet André van Duin als vlooi- entemmer, als de barre particu lier Téo Vidéo en als een bekakte specialist, een plastisch chirurg. Een absoluut topnummer dus: De anakomische les. En hij doet Lubbers, tegen een decor van bewindslieden in.de Tweede Kamer. Lubbers, jaaaa, lijzig stemmetje, karikaturale kop. De zaal herkent het. Zijn te levisiecreatie is niet vergeten. 'Tuut, tuut, tuuuut, de groeten,' Dolgelukkig Inmiddels is het nacht. Broeierig en heet. „Ik ben echt dolgeluk kig. Het is fantastisch dat we al zó ver zijn," stelt André van Duin vast, vlak voordat hij de auto be stijgt, op weg naar huis na de eer ste try out. „Dit hebben we te pakken. Dat is heerlijk, want de humor hangt er vaak by, omdat het in de prak tijk meestal allereerst aankomt op het werk van het ballet, het licht en het decor. Dat zit nu an ders." De basis voor de revue is ge legd. Heeft hij al een voorkeur voor bepaalde types? André van Duin: „Nee, dat komt pas na een paar weken. Het is nu nog een beetje trekken, ik sta nog niet lekker, ik loop nog niet lekker, ik ben al blij dat ik mijn tekst weet." Je hebt ongeveer vijftien jaar gewerkt met Frans van Dus- schoten. Nu staat René van Vooren opeens tegenover je. André van Duin: „In principe is René alleen de vervanger. Het is de bedoeling dat Frans het overneemt als hij hersteld is van zijn operatie. Want je moet wel André als Ruud. gezónd zijn om dit vak te kunnen beoefenen. Ik heb geen idee hoe het zal gaan. Misschien dat Frans pas in het tweede speelseizoen terugkomt. Ik werk heerlijk met René. Hij is zó geinteresseerd in theater, hij komt zelf met ideeën en grappen. Hij weet ontzettend veel, kent alle Snip Snap Re vues uit het hoofd. Het is razend knap wat hij doet. Dat is wat ik op dit moment kan zeggen. Ver der heb ik het te druk met me zelf. In de scènes denk ik nog voortdurend aan mijn tekst: Wat komt er nou, wat komt er nou..." Twee seizoenen is André van Duin onderdak met de revue. De combinatie van theater en televi sie ligt voor hem niet probleem loos. „Dat werkt niet echt lekker. Je moet je in de studio haasten en rolt 's avonds hijgend de voor stelling binnen. Het mooiste is het ene jaar televisie en het vol gende jaar theater." Invaller René van Vooren is een geval apart. Hij repeteerde al weken mee. Zijn taak bij het concern is 't aandragen van grappen en sug gesties. Niet met de bedoeling uit de anonimiteit te treden, na dat hij een jaar of vijf geleden was gestopt met De Mounties. Maar hij staat er weer, omdat Frans van Dusschoten plotseling een operatie moet ondergaan. Van Dusschoten mist het gebeu ren en zendt een telegram met mooie wensen, "speciaal voor René." Van Vooren: "Het is krankzin nig. Wel heel iets anders dan dat je er achter zit bij de repetities om te souffleren. Ik moest mijn schminkdoosje en mijn sponzen weer opzoeken. Ik heb veel met André gewerkt bij de voorberei ding van revues en grote tv- shows en het klikte altijd al. We hebben dezelfde soort humor, maar ik heb nooit met hem op de bühne gestaan. Het is verdrietig voor Frans en ik hoop dat hij gauw terugkomt. Dan doe ik meteen een stapje opzij, want het publiek wil toch die combinatie zien. Ik ben mijn leven lang in valler geweest. Dat begon in 1954, toen Herbert Joeks uit de Snip Snap Revue stapte. Ik kwam in De Mounties naast Piet Bambergen toen Fred Plevier overleed..." Het eerste revue-seizoen van de Pretfabriek stopt 7 maart. Op de plank bij RTL 4 liggen vijf afleveringen van de vorige revue gereed. WD-kamerlid teleurgesteld na besluit verenigingsraad VOO DEN HAAG (GPD) - Het WD-Tweede Kamerlid mevrouw S. van Heemskerck Pillis-D.uvekot is één van de zes weggestuurde bestuurs leden van Veronica en nog enigzins beduusd door de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. „Zonder dat enig overleg mogelijk was" be sloot de verenigingsraad deze week zes bestuursleden naar huis te stu ren. „Ik stond donderdagochtend onder de douche toen ik via .de radio van het ontslag hoorde", vertelt Van Heemskerck. „Een mede-be stuurslid kreeg het weer te horen van collega's op zijn werk." Van Heemskerck zegt 'verbaasd' te zijn over de gang van zaken, al hoewel ze wél gerekend had op een harde confrontatie met de vereni gingsraad. Voor Van Heemskerck als Tweede Kamerlid was „het in trekken van de loyaliteitsverklaring onaanvaardbaar. De uitspraak 'Veronica is de bijl aan de wortel van het bestel' is een uitspraak van Rob Out van vyftiën jaar geleden, maar zo hard bedoelen we het na tuurlijk niet". Volgens Van Heemskerck, die weigert verder in te gaan op de Vero- nique-affaire en het functioneren van mede-bestuursleden, is de oor zaak van de onvrede een hele duidelijk zaak: een uiterst gebrekkige communicatie tussen bestuur en verenigingsraad. Er zou te weinig overleg zijn geweest tussen beide partijen, zeker sinds de hele Veroni- que-affaire in de kranten breed werd uitgemeten. Een speciale commissie van goede diensten, die zal bestaan uit leden van de verenigingsraad, het bestuur en medewerkers van Veronica, gaat de komende weken onderzoeken of het besluit van de vereni gingsraad juist was. Van Heemskerck gelooft echter niet dat zij nog te rug zal keren aan de bestuurstafel. ISTANBUL (GPD) Turkije staat deze zomer in het teken van een affaire die enigszins doet denken aan die van de Griekse premier Andreas Papandreou, wiens liefde voor de stewardes Dimitra Liani vorig jaar de Griekse publieke opinie bezighield. De publiciteit is hier echter nog wat groter, want het gaat niet om de eerste minister, maar om de eerste voetballer van het land. Tanju Kolak, de 'goal-koning' van Galatasa- ray, heeft al geruime tijd een verhouding met Hulya Afsar, een van 's lands bekendste actrices. Net als Andreas leek Tanju gelukkig getrouwd. Hij heeft echter geen volwassen kin deren maar een jong zoontje, en een tweede kind dat over drie maanden komt. Hij maakt er geen geheim meer van met Hulya een nieuw le ven te willen beginnen. Met uitzondering van enkele kranten heeft de hele Turkse pers zich afkeurend op de af faire geworpen. Bij de laatste zomerfoto waarop hij hand in hand met Hulya zit, staan grote koppen als 'schaamteloos' en 'we dach ten dat het uit was, maar...' En de alimentatie die hij zijn zwangere vrouw Aysu aan biedt, wordt veel te laag ge acht. Aysu (de naam betekent: maanwater) heeft inmiddels bij de justitie een aanklacht wegens echtbreuk ingediend, iets waartoe het wetboek van strafrecht de mogelijkheid biedt. Eén boulevardblad waarschuwde dat haar onge boren kind 'in gevaar' was vanwege alle emoties. Het publiek deelt zich op: een grote sector kiest partij voor Aysu en een kleinere vindt het een persoonlijke affaire waarmee „vierden" zich niet moeten bemoeien. Hulya is tijdens enkele voorstellingen uitgejouwd en heeft nu voor de rest van dit jaar al haar optredens af gelast. Zij is bij nader inzien ook niet meegegaan met Tur- kije's 'first lady', presidents vrouw Semra özal, die met een groot aantal optredende kunstenaars een bezoek bracht aan de Sovjet-repu bliek (al moet je dat woord ter plaatse niet zeggen) Azerbeidzjan om de culture le betrekkingen met het Turks sprekende en zingende volk aldaar te verstevigen. Mevrouw özal was een de genen die zich tevoren met de zaak hadden bemoeid. Na afloop van een voorstelling in Izmir fluisterde ze de actrice, voor velen verstaanbaar, toe: „Het was prachtig. Maar laat die getrouwde man nu toch schieten..." Ze nam het wel op voor Hulya tegen de critici die vinden dat ze gestraft moet worden: Als er ge straft moet worden, dan bei den, niet één. De vrouw moet er altijd weer voor opdraaien in kwesties als deze". Intus sen heeft Tanju zijn eerste wedstrijd in het nieuwe sei zoen gespeeld, en hij werd niet uitgejouwd. Hulya heeft haar leed ge klaagd in de Cumhuriyet, een serieuze krant die zich tevo ren niet met de zaak had be ziggehouden. „Onze affaire is een nationale affaire gewor den. Dat betekent dat ons land er niet goed voor staat. De pers schrijft over ons en niet over de werkelijk be langrijke zaken. Ik ben geen verrader van mijn land. Ik gebruik ook geen cocaïne of amjere drugs, en ik verander niet elke dag van man. Ik ben de laatste twee jaar met één man geweest, die ik liefheb en respecteer...". Een lichtpunt is, dat de af faire nieuwe aandacht heeft gewekt voor de juridische as pecten van echtbreuk en overspel in Turkije, bij de vervolging waarvan de vrouw in het nadeel blijkt. Als er sprake is van overspel met een getrouwde partner, kan alleen de bedrogen man een aanklacht indienen, niet de bedrogen vrouw. En de procedure van het 'betrap pen' geschiedt onder omstan digheden die vernederender zijn voor de betrapte vrouw dan voor de betrapte man. Op een tip van de bedrogen partner kan de politie een in val doen in het pand dat door de bedrogene wordt aange duid als 'liefdesnest'. De offi cier van justitie gaat mee. Ook als de twee verdachten niet samen in bed worden aangetroffen, kunnen ze worden meegenomen naar het politiebureau, waar de vrouw aan een gynaecolo gisch onderzoek kan worden onderworpen. Berends chef-informatie VOO-radio HILVERSUM (GPD) - Allard Berends (30) is per 1 september 1990 benoemd tot hoofd informa tieve programma's radio bij Ve ronica. Berends is daarmee eind redacteur van Veronica Nieuws radio en coördinator van Radio nique is vertrokken. Berends werkt sinds 1985 bij Veronica. Hij begon als bureauredacteur bij Nieuwslijn. Daarna werd hij adjunct-eindredacteur bij Nieuwsradio, waarna hij april vorig jaar naar Den Haag ver huisde om de politieke redactie Veronica's Nieuwsradio te versterken. Leesstraf Een paar dagen geleden ver scheen er op het Journaal, na het nieuws over Irak en Liberia, zo maar een literatuurprofessor in beeld: Ton Anbeek, die vertelde dat het hem en zijn medecommis sieleden geen enkele moeite had gekost een verplicht boekenlijstje voor het eindexamen van de mid delbare school samen te stellen. Kennelijk is het de heren exami natoren een doorn in het oog dat schrijvers als Maarten 't Hart, Jan Wolkers. Yvonne Keuls en zélfs Marten Toonder op menige literatuurlijst prijken. De commissie ziet veel meer in een eregalerij met werk van onder anderen Hermans, Mulisch, Claus en Hella Haasse. Die auteurs wor den door scholieren ook wel gele zen, maar dan gaat hun voorkeur meestal uit naar andere boeken dan die van de professoren. Zouden Anbeek en de zijnen hun zin krijgen, dan mag men van Hermans wel 'De donkere ka mer van Damocles' lezen, maar niet 'Nooit meer slapen'. Wel 'De avonden' van Gerard Reve, maar niet 'Werther Nieland'. Wel 'De aanslag' van Mulisch, maar niet 'Twee vrouwen'. Wel 'Een nieuwer testament' van Hella Haasse, maar niet 'De verborgen bron'. Wat een arrogantie en bedilzucht! Wie een beginnend lezer voor eens en altijd kopschuw wil maken voor literatuur, moet hem vooral dwingen de verkeerde boeken te lezen. Het verbaast me niets dat deze commissie van neerlandici zo eensgezind is over de samenstel ling van de lijst. Wie de kritieken volgt die deze neerlandici in dag en weekbladen schrijven, weet dat er tussen hen nauwelijks ver schil in smaak bestaat. Het lijkt vaak of ze allemaal in dezelfde li teraire ledstee geboren zijn. Ze hebben stuk voor stuk een hekel aan goede vertellers, zoals Jan de Hartoa en Max Dendermonde. Gerrit Jan Zwier Wat ze bewonderen is het bleek zuchtige geschrijf van andere neerlandici, die ingewikkeld doen over de relatie tussen 'ver beelding' en 'werkelijkheid' en die hun proza volstoppen met verwij zingen en symbolen. Het liefst le zen ze boeken over hoofdpersonen die bezig zijn een boek te schrij ven, en die verder wat ronddwa len in het labyrint van een biblio theek. Zelf beweren ze dat ze als criti cus een heel persoonlijke mening op tafel leggen. Daar is in werke lijkheid -geen sprake van. Zoals een tamme gans de sloot boven de zee verkiest, zo kiest een neerlan dicus automatisch voor het pro- bleemproza van zijn soortgeno ten. Neerlandici als Anbeek en com missielid Jaap Goedegebuure, schrijven niet alleen kritieken, zij doen ook aan literatuurgeschie denis. Hier zou het om 'objectief, wetenschappelijk werk gaan. In feite krijgen zij nu de kans hun ei gen voorkeuren breeduit te etale ren. Het is zelfs zo dat een criticus als Goedegebuure, die in 'Het lite rair klimaat 1970-1985' terugblikt op recente literatuurveel meer oog heeft voor critici dan voor schrijvers. Hans Warren, een van de weini ge niet-neerlandici onder de boek besprekers, heeft erop gewezen dat in het bewuste boek de naam van Ida Gerhardt slechts één keer en die van Marga Minco twee keer wordt genoemd, maar die van Goedegebuure zelf liefst negen keer! Goedegebuure reageerde op dit statistische onderzoekje alsof hij door een pofadder gebeten was. Wat verbeeldde die Warren zich wel! Dat was helemaal geen criticus. Hij had immers niet eens Nederlands gestudeerd! Warren besprak veel te veel boeken, bij hem kwamen boeken aan bod die bij Goedegebuure niet door de beugel konden. Het is inderdaad waar dat er in de Haagse Post, waar Goedege buure huiscriticus is, maar een fractie van het Nederlandse lite raire aanbod wordt besproken. Wie die dorre, zwaarwichtige ver halen leest, krijgt niet de indruk dat het lezen van literatuur een spannende en plezierige bezig heid is. Helaas heeft hij nooit het advies opgevolgd dat hem eens door een echte schrijver (Jeroen Brouwers) werd gegeven: ''Mis schien zou je 's een flink aantal ja ren moeten leren volstrekte schijt aan 'de literatuur' te hebben, wantje bent momenteel verlitera tuurd van oorknop tot witte schoe- Natuurlijk was deze goedbe doelde raad aan dovemansoren gericht. Wie professor is in de lite ratuur, criticus bij de Haagse Post, schrijver van een literatuur historie waarin de eigen naam om de haverklap opduikt, en ook nog lid is van een commissie die de jeugd een leesstraf oplegt, die gaat toch niet opeens heel wat an ders doen? WID GAAN ACTIE VOEREN TEBEN HET KOPEN VAN BONT... WANT ONSCHULD! - ÖE PIEREN MOETEN STERVEN OMDAT PIE QDELt VROUWMENSEN Z.0 NODIG MOETEN OP - SCHEPPEN 'MAAR ALS NU HEEL VEEL VROUWEN DOLGRAAG EEN BONTOAS HEBBEN?

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 18