Bowie brengt vuurwerk in Nijmegen Jazz Festival Noordwijk zonder risico's Ovatie voor Stones in Praag Katwijks feest van herkenning Revanche voor zwak optreden eerder dit jaar Met hoog opgestuwde boezem Zangeres, actrice en schrijfster Pearl Bailey (72) overleden MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 KUNST PAGINA 17 Internationaal Jazz Festival Noordwijk met onder meer Kenny Ball His Jazzmen, Cli max Jazzband, Bernard Berkhout's Swing- mates, Rob Hoeke, Nueva Manteca en Pia Beck. Gehoord op 18 augustus in Hotel Oranje en Boulevard Hotel, Noordwijk. NOORDWIJK - Commercieel was het eerste Internationaal Jazz Festival van Noordwijk - het moet een jaarlijks terugkerend evene ment worden - zeker een succes. Ondanks het feit dat niet bepaald alle zalen van de beide hotels aan de boulevard even geschikt wa ren voor sfeervolle concerten slaagde de organisatie erin een behoorlijk aantal toeschouwers te trekken voor artiesten die op een enkele uitzondering na tot de revival jazz en de swing gerekend kunnen worden. 'Onbekend maakt onbemind', moet men ge dacht hebben, toen men een pro gramma uitdacht dat op twee druppels water lijkt op een wille keurig Keytown Jazz Festival van de afgelopen jaren. Er werd zo weinig mogelijk aan het toeval overgelaten. Het meest prominent aange kondigde orkest was het in Lei den zo langzamerhand overbe kende Britse orkest van trompet tist Kenny Ball. Zijn band brengt een aanstekelijke vorm van muzi kaal amusement, waarin dixie land- en swingelementen naad loos in elkaar overgaan. Ook is het repertoire van de zelfverze kerde Britten een slimme samen stelling van ook bij een breed pu bliek bekende nummers. Jam mer was het dat de improvisaties, vooral van de leider, af en toe meer spektakel dan muzikaliteit boden. Een typisch onontbeerlijk element bij deze zogeheten revi val-orkesten is de banjo, die meestal óf de rol van de swinggi taar op zich neemt, óf de bassist in de weg zit, zonder echter een wer kelijk nuttige functie te vervullen zoals in een echt oude stijl-orkest. Een goed voorbeeld van bijna cy nische amusementsmuziek wa ren de sets van de Keulse Climax Jazzband, die, hoe goed de leden technisch ook spelen, eerder op een particulier feest dan op een jazzfestival zouden passen. Daar mee vergeleken waren de verrich tingen van de Harbour Jazzband, een van Nederlands meest geres pecteerde en oudste formaties, een verademing. Hier geen podi umtrucs, maar serieus musiceren met soli die iets met improviseren van doen hadden. Natuurlijk moet men ook hier geen eigen composities (behalve een enkel bluesje) verdachten, maar tech nisch zat het goed in elkaar. Modernere kost werd opge diend door Bob Rigters Sax Vi bes, waarbij het vloeiende spel van vibrafonist René ten Kate op viel. Rigter zorgt er altijd wel voor om wat minder voor de hand lig gende standards in zijn program ma te doen, zoals bijvoorbeeld Oscar Pettifords onderschatte 'Tricotism'. Ook had de saxofo nist met Hans Beun een uitste kende drummer, iets wat bij an dere groepen niet vanzelfspre kend was. Loodzwaar was de rit miek van het trio van pianist Jan de Bas, die maar liefst vier sets op deze avond moest verzorgen. Met 'swing' had dit weinig meer te maken, eerder met een archaï sche variant van de sico-dreun. Over archaïsch gesproken, Rob Hoeke lijkt de jaren zestig nauwe lijks te boven te zijn gekomen. Zijn 'Boogie'kwartet speelde met een fantasieloosheid en een on genuanceerdheid waarvan ik dacht dat die met de Britse blues- groepen was uitgestorven. Met de 'feestelijke boogie woogie van oude Amerikaanse grootmeesters had het in elk geval niets te ma ken. De Swingmates van Bernard Berkhout benaderen hun muzi kale uitgangspunt, de band van Benny Goodman met Lionel Hampton, een stuk beter. Frits Landesbergen op vibrafoon en de leider op klarinet spelen virtuoos en'toch niet kunstmatig soepele swing, die nog ruimte kan bieden voor creativiteit. Een hoogtepunt van de avond vormden de sets van het latin-bop orkest van Lau rens Jan Hartong, Nueva Mante ca. Behalve het soms spetterende blaaswerk van Angelo Verploe- gen en Jarmo Hoogendijk op trompet, was er het bevlogen saxofoonwerk van Ben van den Dungen. Het meest indrukwek kend waren echter de timbales- breaks en -soli van Nicky Marre- ro, die gelukkig een vast lid van de groep is geworden. Zo kan een formatie die harmonisch en qua arrangementen in feite neo-bop speelt ook nog een breed publiek aanspreken. Doordat er enkele integere or kesten waren uitgenodigd, was er voor de liefhebber dus ook wat te beleven. Hij had alleen niet iets meer dan een half jaar geleden in Leiden moeten zijn, want toen had hij vrijwel alle interessante formaties in even goede of betere doen kunnen horen. Laten we dus hopen dat er volgend jaar iets avontuurlijkers wordt gepro grammeerd. KEN VOS Veel belangstelling van het publiek voor vibrafonist Lodewijk Bouwens van Eddy Doorenbos' Swing Mill. (foto Dick Hoogewoning) Niveau koor- en orgelconcert niet hoog Koor- en orgelconcert voor de Katwijkse Visserijdagen 1990, door het Chr. Urker Vis serskoor "Crescendo" en het Katwijks Chr. Mannenkoor "Jubilate", m.m.v. Femmie van der Weg sopraan en de organisten Henk van Putten en Vincent de Vries. Ge hoord 18 aug. in de Nieuwe Kerk te Katwijk aan Zee. In het kader van de Katwijkse Visserijdagen 1990 vond zaterdag een koor- en orgelconcert plaats in de Nieuwe Kerk, op de dag van de Nederlandse zeevisserij. Voor de Katwijkse bevolking een hoogtepunt in de "Internationale zomer-orgelserie", getuige het gi gantisch aantal luisteraars, dat juist dit concert liet prevaleren boven de andere unieke concer ten op het Katwijkse Van den Heuvel-orgel. Als een zeeloods laveerde een enthousiaste Katwijker vanaf de preekstoel de chaotische men senmassa door de kerkruimte heen: "Mensen, kom maar naar voren, er is nog plaats, de banken komen nou eenmaal niet naar toe"! Twee grote koren, het Chr. Urker Visserskoor "Crescendo" o.l.v. Meindert Kramer en het oude vertrouwde Chr. Mannen koor "Jubilate", deze keer o.l.v. Peter Bontje, stonden midden in het schip opgesteld, waaromheen honderden mensen als haringen in een ton bijeenhokten. Deze staande uitdrukking gaat hier bij na letterlijk op, daar de hele kerk naar zojuist verschalkt zeeban- kent meurde. Met de hitte erbij, leverde dit flauwvallende bezoe kers op: is er een dokter in de zaal? dravende mensen met een brancard etc. Alle zeilen werden bijgezet tij dens het gezamenlijk gezongen "zij die de zee bevaren". De bege leiding van het orgel was hierbij overweldigend of anders (door de recensente) geïnterpreteerd: een hels kabaal, oneerbiedig uitge drukt. Ook in de samenzang aan het slot van het concert escaleer de het orgel tot orkaansterkte ter wijl de tekst slechts over "Ruwe stormen" sprak. Hoewel vissers toch graag machtig veel knopen willen varen als het effe kan. ont breekt deze lust tot snelheid nog steeds bij het zingen: jammer op zo'n feestelijke dag! De organist Klaas Jan Mulder werd wegens ziekte vervangen door Henk van Putten uit Kam pen, vanwaar vroeger ook botters ter visvangst gingen, en Vincent de Vries uit Scheveningen: zij moesten plotseling het roer over nemen maar dat deden zij dan ook "voor de wind". Het Urker visserskoor, zeer fa natiek en gedreven gedirigeerd door Meindert Kramer, legde meer dan "Jubilate" het accent op de dynamiek. Hun gezang deed nu eens denken aan volle zee, dan weer aan stille binnenwa teren. "Jubilate" hield daarente gen meer de vaart erin, waardoor hun gezang onder leiding van Bontje geen enkele keer verlijer- de en standvastig'op koers bleef. Al met al voor de Katwijker een feest van herkenning vol nostal gie en vreugde. Het niet al te hoge niveau neem je dan op de koop toe: de 'beug' hoeft niet altijd ge spannen te staan. LIDY VAN DER SPEK Kartoga: waardig afscheid Carthago ROTTERDAM (GPD) - Zaterdag ochtend een uur of vijf: de regen gutst uit de hemel. Aan het einde van de Europaweg, op het puntje van de donkere en kille Maasvlakte bij Rotterdam, staat een handjevol mensen te kijken en te luisteren naar de Coyotes, een Rotterdamse groep. Terwijl het laatste nummer wordt ingezet, komen glimlachend de muzikanten van de volgende groep enthousiast het festivalter rein oplopen. Weer of geen weer, publiek of niet, zij zullen spelen. Kartoga 1890, een bijzonder festi val dat wat publieke belangstelling betreft in het water is gevallen maar dat door degenen die wel zijn ge weest, niet snel zal worden verge ten. 29 Bands speelden twee dagen op een plek waar een voor Europa ongekend groot evenement had moeten plaatsvinden. 500.000 Men sen hadden daar naartoe moeten komen. Nu waren het vooral colle ga-muzikanten en vaste aanhang die de over het algemeen Rotter damse bands aan het werk zagen. Het uiterste puntje van de Maas vlakte was voor Carthago een prachtige plek en is dat voor Karto ga ook gebleken. Aan de ene kant de hoge duinen en landinwaarts in de verte de door de stad Rotterdam verlichte horizon. Het hoorde allemaal bij Kartoga dat vrijdagavond met een tegenval lend maar gezien de weersomstan digheden (wind, koud en later heel nat) nog redelijk aantal bezoekers begon: zo'n vijf- tot zeshonderd mensen bevolkten het festivalter- De organisatie had het evene ment in nog geen twee weken opge zet en het zag er wat dat betreft goed uit. Als het weer had meegewerkt, was het ongetwijfeld een groot, vro lijk feest geworden. Afscheid nemen van Carthago, waar velen hadden voorzien te zul len optreden, deden de (Rotterdam se) muzikanten met opgeheven hoofd en met enthousiaste optre dens. Ondanks de regen en ondanks de wind. Kartoga 1890 moest wel plaatsvinden om het hele Carthago- verhaal voor de popmuzikanten een einde-met-stijl te geven. NIJMEGEN - „Bukken! Het lijkt wel alsof Sadam Hussein hier is", grapt een fan als zaterdag na afloop van het concert van David Bowie een oorverdovend vuurwerk losknalt boven de meer dan tweeënvijftigdui zend bezoekers in het Nij meegse Goffert-park. Bowie wil zich weer gaan wijden aan zijn band Tin Machine en hij zette op waardige wij ze weer een stap naar zijn af scheid als opportunistische solo-artiest door met zijn greatest hits-show veel Ne derlandse fans in vuur en vlam te zetten. Natuurlijk houdt Bowie (43) met zijn Sound Vision-wereldtour- nee, die inmiddels zijn einde nadert, artistiek uitverkoop. Maar hij doet het met verve. Wat een contrast met het zogenaamd zwoele voorpro gramma Kim Wilde, die haar ver edelde synthi-pop met hoog kneu terigheidsgehalte meende te moe ten aankleden met een aanzet tot striptease. Het was fris in het Gof fert-park, maar de motorisch zwak begaafde Wilde dacht haar achter naam nog enigszins e$r aan te moe ten doen door in een sexy topje rond te dartelen. Bowie, hoewel nooit vies van enig theater, heeft dergelijke goedkope trucs niet nodig. Zijn hits bezitten voldoende klasse om in een sober optreden sterk over te komen. In te genstelling tot zijn vorige spectacu laire wereldtournees staat bij 'Sound Vision' de muziek cen traal. Het geheel wordt op twee gro te video-schermen in beeld ge bracht. Geen overbodige luxe bleek zaterdag. Door deze soms groteske uitvergroting hadden immers ook de kleine fans nog enigszins zicht op hun idool, die op zo'n onverbid delijk scherm in al zijn menselijk heid te kijk staat. „Goh, ik wist niet datrie zo lelijk is" oordeelde een schoonheids-specialiste. „Moet je dat gebit zien". Tribunes Was door de inventieve beeldregi stratie de 'vision' goed verzorgd, de 'sound' was ook prima. Het concert was uitstekend georganiseerd in het fraaie en uitgestrekte Goffert- park, dat door het opstellen van tri bunes met zo'n vierduizend zit plaatsen steeds beter geschikt is voor grote concerten. Smeulend vuur is er als Bowie het openingsnummer 'Space Oddity' inzet en er onder het dicht opeenge pakte publiek enige agressie te be speuren valt. A-socialen zetten hun vriendinnetje op hun stoere schou ders en ontnemen velen het zicht. Gelukkig hebben de pseudo- krachtpatsers maar lucht voor een paar minuten. Dan kan voor het drie generaties-beslaande -publiek het feest pas echt beginnen. Op wat slordige en duffe uitzon deringen na ('Let's dance', 'Heroes') trekken de oude helden in volle glo rie voorbij en revancheert Bowie zich voor het zwakkere optreden eind maart in Rotterdam. Naast de David Bowie zette - in tegenstelling tot eerdere optredens - zaterdag in Nijmegen de muziek centraal. geïnspireerde Bowie, die al zijn ac- teer-talent in de strijd gooit, is Adrian Belew de grote man. Hij geeft de Bowie-songs met zijn vies gekleurde scheur-gitaren vaak een enorme impact. En de voormalige Thin White Duke is, hoewel niet constant, goed bij stem. Volle teugen Bij het eerste Sound Vision-op- treden in de Rotterdamse Ahoy' mocht het publiek enigszins het programma mee bepalen. Dit maal besliste Bowie zelf over het reper toire, dat een aantal veranderingen kende. Opvallendste afwezige was 'Rock roll suicide', destijds door een telefoon-enquête gekozen tot één van de drie Nederlandse pu blieksfavorieten. - Bowie kwam in de toegiften even wel aanzetten met overbodige co vers van Van Morrison en Velvet Underground. Het publiek genoot echter met volle teugen, ,,1'm hap py, hope you're happy too", zong de vaak breedlachende Bowie eerder. Het antwoord kwam meteen in een massaal meegezongen herhaling van Bowie's wens. Concert: David Bowie en Kim Wilde. Gehoord: Goffert-park, Nijmegen 18/8. David Bowie (zang/gitaar), Adrian Belew (gi taar/zang), Rick Fox (toetsen- /zang), Michael Hodges (drums) en Erdal Kizalcay (bas/zang). Kaarten musical 'Les Misérables' vliegen deur uit AALSMEER (GPD) - De voorver koop van de musical 'Les Miséra bles' loopt bijzonder goed. Tot nu toe zijn voor de reeks voorstellingen in Carré al ruim 70.000 kaarten ver kocht. Om alle avonden uitverkocht te raken moeten er in totaal meer dan 370.000 plaatsen worden bezet. In de weken waarin het erg warm was, zakte de verkoop soms terug tot ruim driehonderd in de week, maar vorige week liepen de aantal len weer op tot zo'n 1600, aldus een woordvoerster van producent Joop van den Ende. Vooral de eerste rang-plaatsen worden goed ver kocht. De produktie, die 12 miljoen gul den kost gaat pas volgend jaar fe bruari in première. Deze musical van Claude Michel Schönberg en Alain Boubil is gebaseerd op de ge lijknamige roman van Victor Hugo en vertelt een romantisch verhaal tegen de achtergond van de Parijse revolutie van 1832 in Parijs. Peter Oosthoek krijgt Prijs van de Kritiek ROTTERDAM (ANP) - De acteur Peter Oosthoek krijgt de Prijs van de Kritiek 1990, de jaarlijkse onder scheiding van de Kring van Neder landse Theatercritici. De Kring heeft dat vandaag bekend gemaakt. De keus viel met een duidelijke meerderheid van stemmen op Oost hoek, vanwege zijn bijzondere spel- prestaties in het afgelopen seizoen. De onderscheiden acteur speelde onder andere in 'King Lear' van To neelgroep Amsterdam. De prijs wordt op woensdag 5 september aan de acteur uitgereikt tijdens een feestelijke bijeenkomst in de Rotterdamse Schouwburg. Daar wordt van 30 augustus tot en met 14 september tevens het thea terfestival gehouden. Kristi Rose and the Midnight Walkers in LVC Kristi Rose and the Midnight Walkers; ge hoord op zaterdag 18 augustus in het Leids Vrijetijds Centrum LEIDEN - Haar debuutalbum 'Some people' oogstte vorig jaar veel lovende kritieken. Tijdens het Haagse Parkpopfestival (1989) lukte het Kristi Rose om het veld binnen drie kwartier plat te spelen. Maar dat is allemaal blijkbaar niet voldoende om een volle zaal in het Leids Vrijetijds Centrum te trekken. De in Ken tucky geboren zangeres speelde zaterdag voor niet erg veel men sen. Maar het was wel een heel en thousiast publiek. De show was er ondanks de geringe belangstel ling niet minder om, al was-ie wel aan de korte kant. Inclusief drie toegiften duurde haar optreden iets meer dan een uur. Kristi Rose wordt wel gezien als een kruising tussen Brenda Lee en Janis Joplin. Samen met haar begeleidingsband The Mid night Walkers speelt ze rauwe rockabilly, met een melodrama tisch sausje overgoten. De 30-jarige, inmiddels in New York woonachtige, zangeres is dol op Hank Williams ('He died for all our sins and is watching us nowen paradeert parmantig als de 'grande dame van het platte land' op het podium. In nauwge- sloten kostuum met hoog opge stuwde boezem richt ze zich voor namelijk op de mannelijke toe schouwers. Gitarist Chris Christos is na •Kristi Rose de meest in het oog lo pende figuur op het podium. Hij krijgt volop de ruimte om er solo op los te te scheuren. Af en toe heb je de indruk dat hij beter op zijn plaats zóu zijn in een hard rockband. In het eerste gedeelte van de show speelt de band voorname lijk nieuwe songs van een binnen kort uit te komen tweede plaat. Het laatste half uur wordt gevuld met hoogtepunten van 'Some people', zoals het energieke 'Man among men' en 'Last night night we didn't just make love, we ma de history'. Uitsmijter is net als tijdens Parkpop de traditional 'House of the rising sun'. Kristi Rose is er na een uur in geslaagd het publiek plat te spe len. Dan vertrekt ze om elders een kopje thee te gaan drinken. ERNA STRAATSMA JAZZ - In'Haarlem wordt van 22 tot en met 26 augustus de manifestatie Haarlem Jazzstad gehouden. Publiektrekkers van Haarlem Jazzstad zijn onder anderen het trio Pim Jacobs, Rita Reys en The Ramblers. Ook een optreden van de Poolse Pro- wizorka staat op het programma. Deze artiesten treden op in een grote tent op de Grote Markt, die gratis toegankelijk is. PHILADELPHIA (Rtr) - De Ame rikaanse zangeres, actrice en schrijfster Pearl Baily is vrijdag op 72-jarige leeftijd overleden in Phila delphia. Zij werd vooral bekend door de diepe keelklank van haar stem en maakte haar debuut op Broadway in 1946 in 'St Louis Wo man'. Films waarin zij optrad waren 'Carmen Jonbes' en 'Porgy and Bess'. Zij schreef ook zes boeken en haar bekendste songs zijn 'Tired'. 'Legalise My Name' en 'It Takes Two to Tango'. Pearl Bailey was een van de meest bruisende persoonlijkheden van de Amerikaanse showbiz. Ge vreesd 'om haar scherpe tong en haar woede-uitbarstingen trotseer de ze de raciale vooroordelen in haar land en trouwde ze met de blanke drummer Louie Bellson. In 1975 trok ze zich terug uit de stu dio's en de nachtclubs en begon ze een politieke carrière Haar muzikale 1933 begonnen, nadat ze een talen tenjacht had gewonnen. Ze zong en danste bij een aantal orkesten, kreeg naam bij de jumpband van Cootie Williams maar besloot in 1946 haar geluk op Broadway te be proeven. Naar aanleiding van haar debuut in de show St Louis Woman, kozen de theatercritici haar tot Meestbelovend Talent van het jaar. Daarna werkte Bailey in tal van films, theaterproducties en televi sieshows. Met de films 'Carmen Jo nes' (1955), 'St Louis Blues' (1958) en 'Porgy and Bess' (1959) bereikte ze een groot publiek. Voor haar hoofdrol in de Broadway-musical 'Hello Dolly!' kreeg ze een Tony Award. Behalve haar autobiografie 'The raw Pearl' schreef Pearl Bailey nog vijf boeken. Haar bekendste song was 'It takes two to tango'. Keith Richards en Mick Jagger van de Rolling Stoneé verschenen vóór hun sident Havel op het balkon van diens Praagse residentie. concert met de Tsjechoslowaakse pr PRAAG (Rtr) - De Rolling Stones hebben zaterdagavond in Praag een ovationeel applaus gekregen van president Vaclav Havel, zijn vrouw Olga en 100.000 andere Tsjechoslo- waken. Het was het eerste concert van de Stones in Tsjechoslowakije. Zanger Mick Jagger sprak de dui zenden enthousiaste fans, onder wie kinderen onder de tien en be jaarden, kort in de Tsjechische taal toe. De Stones waren op persoonlij ke uitnodiging van premier Havel naar Praag gekomen. Voor het rock- en rollconcert hoefden de fans geen entree te beta len. Poolse burgers die een kaartje voor het concert hadden, konden zaterdag zonder grensformaliteiten Tsjechoslowakije binnenkomen.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 17