5 JAAR MARCA 5 DAGEN FEEST Serviërs sturen aan op conflict Kroatië 'Stasi vermoordde ook managers West-Duitsland' Biggenoverschot opgelost i 26 aug. MEER MODE VOOR MINDER GELD BINNENLAND/BUITENLAND MIDDELBURG (ANP) - Dertig varkensfokkers in Zeeuws-Vlaan- deren worden binnenkort verlost van het overschot aan biggen, dat is ontstaan na het vervoersverbod in verband met de varkenspest in Bel gië. De fokkers zijn ingegaan op een aanbod van het Produktschap voor Vee en Vlees (PW) om honderd gulden per big beschikbaar te stel len. In totaal koopt het PW 1060 biggen op. Het aantal aangemelde dieren per bedrijf loopt uiteen van tien tot 150. De biggen worden volgende week afgevoerd na een keuring door een dierenarts van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees en on der begeleiding van een medewer ker van het PW. Het overschot aan biggen is ontstaan na het van kracht worden van een vervoersverbod in verband met de varkenspest in Bel gië. Het verbod geldt al vanaf begin maart 1990. Bij sommige bedrijven leidde dat tot flinke overlast, maar bij ongeveer 30 boeren kennelijk niet. Zij zijn niet ingegaan op het aanbod van het PW. WEST-BERLIJN - De affaire over mogelijke moorden op Westduit sers door de vroegere Oostduitse Staatsveiligheidsdienst neemt steeds grotere vormen aan. Het weekblad Der Spiegel meldt dat de voormalige DDR-premier Willi Stoph in 1976 de Westduitse rege ring via een speciale koerier had ge ïnformeerd dat de Stasi de uit de DDR gevluchte grenssoldaat Wer ner Weinhold wilde vermoorden. De Stasi laste die actie af maar in an dere gevallen, zoals bij de ex-DDR voetbalster Lutz Eigendorf en de door Bonn vrijgekochte Michael Gartenschlager, zou de gevreesde dienst van generaal Mielke wel do delijk hebben toegeslagen. De Berliner Zeitung schrijft dat de Stasi niet alleen prominente vluchtelingen en dissidenten heeft gedood, maar ook een aantal West duitse managers. Verder zouden vluchtelingen naar de DDR zijn ont voerd. Volgens de krant heeft Justi tie het onderzoek heropend in een reeks mysterieuze dodelijke onge vallen, waarbij managers van in West-Duitsland gevestigde Oost duitse schijnfirma's waren betrok ken. De Westduitse Justitie zou al een halfjaar geleden van de vroege re Oost-West-handelsexpert Karl- heinz Schlurmann achtergrondin formatie hebben gekregen die duid de op Stasi-moorden. Het gaat. daarbij onder meer om de Hamburgse ondernemer Uwe Harms, die op 26 april 1987 werd doodgeschoten, omdat hij volgens Schlurmann niet alleen te veel wist, maar ook weigerde voor de vroege re communistische staatssecretaris voor handel en Stasi-kolonel, Schalck-Golodkowski, wapens te verkopen aan Derde-Wereldlanden. Het tweede slachtoffer is de in 1981 onder twijfelachtige omstan digheden gestorven ex-directeur Nötzel van de Oostduitse-schijnfir- ma Interna GmbH in Essen. Opk zijn opvolger, de vroegere Krupp- directeur Bruns, stierf een jaar later onder mysterieuze omstandighe den in het door de Stasi gecontro leerde Oostberlijnse hotel Metro pol. Kort tevoren zou hij zijn ont maskerd als Westers agent. De Ber liner Zeitung noemt nog een aantal vrèemde verdwijningen, die op nieuw worden onderzocht. Opvallend is dat opnieuw de naam van het bedrijf Interna in Es sen opduikt. Volgens informatie die Schalck-Golodkowski aan de West duitse inlichtingendienst heeft ver strekt, is Interna een van de tiental len schijnfirma's die onder controle van de vroegere communistische SED stonden en met miljoenen aan harde valuta het regime-Honecker steunden. Uit de ontboezemingen van Scha- clk werd duidelijk dat Interna ei gendom is of was van de in Haarlem gevestigde Oostduiste bedrijven Redel en DIM BV. Volgens infor maties van het Westduitse blad Der Wiener staan tien in Nederland ge vestigde bedrijven nog steeds di rect of indirect onder controle van de SED-opvolger PDS. Het gaat om Euro-Union Metal SA en Imog BV in Rotterdam, Mebama BV in Helle- voetssluis, Fenematex in Amster dam, Deli Corp. op Curasao en Wal- bouw, DIM, Interholding, FRIAM en Redel, die alle in Haarlem zijn ge vestigd. ALPINISTE - De Nederlandse al- piniste Elisabeth Strebe (20) uit Apeldoon is., donderdag op de noor delijke kam van de Rimpfischhorn (4198 meter) in het zuiden van Zwit serland dodelijk verongelukt. Een slecht bevestigde pen is volgens de politie de oorzaak geweest van Stre- be's val. Van onze correspondent Runa Hellinga BUDAPEST ï)e spanningen in het zuidwestelijk deel van de Joego slavische republiek Kroatië zijn de laatste dagen fors opgelopen, om dat Servische nationalisten een re ferendum hebben doorgedrukt waarmee ze autonomie eisen van het gebied waar de Servische min derheid woont. Het referendum, waaraan alleen Serven konden deelnemen, wordt in Kroatië gezien als een poging van de Servische par tijleider Milosevic om onrust in de concurrerende republiek te stich ten. De orthodoxe Serven maken vol gens eigen zeggen een kwart en vol gens officiële cijfers elf procent uit van de bevolking van het overwe gend katholieke Kroatië. De Servi sche minderheid is in Kroatië niet erg geliefd, omdat ze de laatste twintig jaar een dominerende posi tie in de republiek heeft ingeno men. Bijna alle belangrijke functies in het leger, de politie en het Kroati sche ambtenarenkorps waren in Servische handen. De Serven en de Kroaten vormen de grootste bevolkingsgroepen in Joegoslavië. Tussen beide volkeren bestaat van oudsher spanning, maar het Servisch nationalisme in Kroatië is vooral opgeleefd sinds die republiek vrije verkiezingen heeft gehouden en openlijk streeft naar grotere onafhankelijkheid van Joegoslavië. Het referendum was vorige week verboden door de Kroatische presi dent Tudjman,. die het als anti- grondwettelijk bestempelde. Om te voorkomen dat de Kroatische poli tie zou ingrijpen, organiseerden Servische nationalisten vrijdag en zaterdag al wegblokkades en wer den de stemlokalen en diverse openbare gebouwen bewaakt door bewapende burgers. De Kroatische regering greep uiteindelijk niet in, mede op advies van plaatselijke Kroatische organisaties, die ervoor waarschuwden niet op de Servische provocaties in te gaan. De opkomst voor de stemming was buitengewoon hoog. Oorspron kelijk hadden de Servische leiders gepland het referendum tot in sep tember te laten doorlopen. Maar gis terenavond verklaarden ze dat dat waarschijnlijk niet nodig was, om dat de meeste Serven hun stem al hebben uitgebracht. De Kroatische bewoners van het gebied mochten niet deelnemen aan het referen dum, tenzij ze van plan waren voor afscheiding te stemmen. Het is nog niet duidelijk wanneer de uitslag van het referendum bekend wordt gemaakt. Buitenlandse diplomaten vrezen dat de stemming het voorspel kan worden voor een periode van ge weld in Kroatië. Het Servisch natio nalisme is opgeleefd onder invloed van de Servische communistische partijleider Milosevic, die zijn macht in Joegoslavië snel ziet slin ken. Servië was lange tijd de mach tigste republiek van Joegoslavië, maar sinds Slovenië, Kroatië en on langs ook Bosnië-Herzegowina een onafhankelijkere koers zijn gaan varen, ziet Milosevic zijn positie be dreigd. Ook in Servië wordt de roep om vrije verkiezingen steeds sterker. Milosevic probeert echter aan zijn positie vast te houden en maakt dankbaar gebruik van het sterke Servische nationalisme. Het is ove rigens de vraag of de spanningen met Kroatië, maar ook met de pro vincie Kosovo, afnemen als Milose vic opstapt: de niet-communisti- sche partijen in Servië zijn over het algemeen nog nationalistischer dan de communistisch partij zelf. ROTTERDAM - Zo druk als het af en toe was bij het amusementspark Rivoli in 'feestvierend' Rotterdam wordt het daar nooit meer. Het pu bliek liet het de laatste maanden af weten en sluiting was onafwend baar toen de Festival Hall dicht ging en de kermisexploitanten zich wel moesten terugtrekken. Intussen is het gevecht om de schadevergoe dingen in volle gang. De Engelse bouwer van de Festival Hall eist twee ton van de organiserende 'Stichting 1990' of als die niet over de brug komt van de Rotterdamse burgemeester Peper. Daarnaast zijn er nog tientallen gedupeerden: 21 boekingen van de Festival Hall zijn ongedaan gemaakt. Het Zui derziekenhuis moet bijvoorbeeld op zoek naar een andere ruimte om het 75-jarig bestaan te vieren. (foto GPD) 26 aug. Geldig op aankopen vanaf f25,-. Niet 5 geldig op afgeprijs- I de kleding. 26 aug. Geldig op aankopen vanaf f25.-. Niet geldig op afgeprijs- de kleding. Geldig op aankopen vanaf f 25.-. Niet J geldig op afgeprijs- de kleding. 26 aug. Geldig op aankopen vanaf f 25,-. Niet geldig op afgeprijs de kleding. I 26 aug. Geldig op aankopen vanaf f25.-. Niet 'geldig op afgeprijs- I de kleding. Komfortabele jacquardtrui. M-XL 47.' Tweekleurig katoenen jurk. 92-13429.' Gedessineerde vestblouse. S-XL. 49.- I Eén bon per kledingstuk, i Eén bon per kledingstuk, i Eén bon p Geldig van ma. 20 t/m za. j Geldig van ma. 20 t/m za. J Geldig van i 26 aug. 26 aug. i 26 aug. Geldig op aankopen I Geldig op aankopen Geldig op aankopen vanaf f25,-. Niet 5 vanaf f 25.-. Niet vanaf f 25.-. Niet 5 geldig op afgeprijs- geldig op afgeprijs- 5 geldig op afgeprijs- I de kleding. I de kleding. de kleding. Hallo, ik ben Droedel. De leuke knuffel van Marca. Omdat Marca 5 jaar bestaat vieren we feest. Dus ben ik van de partij met 5 Droedelcheques. Goed voor maar liefst 5x5.- kf 25.- korting op onze nieuwe f najaarsmode. Een droedels leuk idee, niet waar. Gauw dus naar Marca met die 5 Droedelcheques, voor 5 droedels goedkope dagen. Een voorproefje van onze nieuwste najaarsmode Er Is ook een MARCA bi) u in de buurt. De filialen vindt u in: Almere, Grote Markt 207 (Geb. 't Circus'); Amsterdam-West. Gulden Winckelplantsoen; Amsterdam-Zuid-Oost. winkelc. Amsterdamse Poort; Apeldoorn. Holstraat 15; Arnhem: winkelc. Presikhaaf; Assen, Neptunusplein 1 (Miro-c); Beek, winkelc. Makado; Breda, Tolbrugstraat 7Den Bosch, Vughterstr. 46-50; Den Haag. Spui 34. Enschede, Noord-Esmarkerrondweg 421 (Miro-c); Groningen, Oosterstr. 56; Heerhugowaard, winkelc. Middenwaard; Heerlen, Klompstr. 7; Kerkrade, Markt 2; Leeuwarden. Tijnjedijk 76 (Miro-c); Leiden. Hooigracht 89; Maastricht, winkelc. Brusselse Poort: Maastricht, Wijckerbrugstraat 32-36; Nijmegen, St. Jacobslaan 61 (Miro-c); Purmerend, Burg. D. Kooimanweg (Miro-c); Rotterdam-Zuid, Beijerlandselaan 80 (geb. 'Colosseum'); Rotterdam-C, Karei Doormanstr. 317-319; Rijswijk, Steenvoordelaan 265; Tilburg, Jan Heijnsstr. 10 (bij nieuwe A.H.); Utrecht, Hoog Catherijne (Godebaldkwartier); Veenendaal. Passage 50 (Miro-c); Veldhoven, Meiveld 72-80 (City-centrum); Vlissingen, Gildeweg 4 (Miro-c); Weert, Beekstr. 31b (winkelc. 'De Munt'); Zaandam, Westzijde 28-30; Zutphen, Polsbroek 77 (Miro-c). er kledingstuk, ma. 20 t/m za.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 16