Rugby van het zuiverste soort spo0Rrrv Peloton barmhartig voor Jelle Nijdam Betrapt vóór de wedstrijd Cardiff RFC wint derde DIOK-toernooi MAANDAG 20 AUGUSTUS 1990 PAGINA 11 AMSTERDAM „Terug naar het trainingsveld en net zo lang oe fenen tot die bal er wel in gaat". Leo Beenhakker maakte er gister avond nauwelijks een probleem van dat de hoofdprijs van het Am sterdam-toernooi aan de neus van 'zijn' Ajax voorbij ging. Nadat de Amsterdammers vrijdagavond tegen Club Brugge door het missen van een serie prima doelkansen op 0-0 waren blijven ste ken, ging Ajax gisteren tegen KV Mechelen door gebrek aan schotvaardigheid bijna onderuit. Dank zij twee treffers, laat in de tweede helft, egaliseerde de landskampioen een 2-0 achterstand. De remise betekende dat Club Brugge zich, dank zij een 2-0 over winning tegen PSV eerder op de avond, de uiteindelijke winnaar van de 16e editie van het Amsterdam-toernooi mocht noemen. Opnieuw greep Beenhakker dan hielpen de landskampioen tenslotte weliswaar naast een (onogelijke) nog aan een gelijkspel. Na de - over- 'beker met grote oren', veel zorgen bodige - strafschoppen (5-4) trok Terecht Mechelen het winnende lot. r twee pgy maakte hij zich er niet overigens. Ajax had zich avonden tegenvallend voetbal der meer de beste van de vier deel- Eerder op de avond hadden PSV en nemende ploegen getoond. Getuige Club Brugge de toen circa 12.000 het gescandeerde 'Leo, Leo' dacht aanwezigen weinig opwekkends ge- het Amsterdamse publiek daar pre- toond. Vooral PSV, dat ruim een cies zo over. „We komen momenteel week geleden tegen Barcelona zijn nog één ding tekort: doelpunten zaakjes aardig voor elkaar leek te' maken. Voor de rest hebben we van hebben, maakte bitter weinig klaar, de vier ploegen, toch niet de minste De Zambiaan Kalusha mocht geloof ik, het beste laten zien. Dat opdraven voor de geblesseerde Ber- geeft de burger moed". ry van Aerle, waaruit geconclu- Gretig, goed vleugelspel (Roy, deerd mag worden dat voor Michel Van 't Schip), voetbal in hoog tem- Boerebach het avontuur in Eindho- po, soms Braziliaans aandoende ven definitief over is. Vrijdag kreeg combinaties: Ajax heeft de afgelo- de ooit als opvolger van Ronald pen dagen hoge verwachtingen ge- Koeman gehaalde Boerebach als in- wekt voor het komende seizoen. De valler de gelegenheid zich populair bal verdwijnt echter uiterst moei- te maken bij Robson. Toen de voor- zaam in het vijandelijke doel. Tegen malige speler van Roda, ingezet op Club Brugge werden maar liefst de voor hem niet vertrouwde rech- tien scoringskansen onbenut gela- tervleugel, reeds na een minuut of ten, tegen Mechelen was het giste ren van hetzelfde laken een pak. - Vlak na de rust kreeg Ajax twee maal achtereen de knip op de neus toen de Belgische vice-kampioen bij „laffe countertjes" (uitspraak Beenhakker) wél succesvol was. Invaller Ronald de Boer en de uit stekend spelende John van 't Schip Duitsers sturen één zwemploeg naar Australië de kant mocht komen, was ook voor Boerebach zelf duide lijk dat hij nog maar weinig heeft te zoeken bij PSV. Roda-trainer Jan Reker zal het al meer dan een jaar durende jojo-spel met zijn ex-pupil met belangstelling volgen. Robson zal ongetwijfeld het voor nemen hebben PSV met twee cen trumverdedigers op één lijn te laten spelen. Veel andere keuzes dan Ad- dick Koot en Stan Valckx voor deze posities bestaat niet in Eindhoven. Erg betrouwbaar oogde het nauwe lijks wat het duo presteerde. Valckx moest zijn onbeholpen houterig heid gisteravond bekopen met een rode kaart. De ex-VW'er, vooraf gewaarschuwd om 'domme' gele Ajacied Wim Jonk (midden) slalomt tussen de Mechelen-verdedigers Clijsters (links) oliedomme en overbodige planeet", maar Popescu bleek gis- dus echt zo snel niet meer, in een (circa 10 meter over de middenlijn) teravond over heel menselijke trek- sprintduel verslagen. 'Caje' bracht jes te beschikken. Zo werd hij hal- vervolgens PSV de definitieve nek- verwege de tweede helft door Jan slag toe: 2-0. Ceulemans, al goed op leeftijd en RICK PLANTING l half i r spelen vertrekken MUNSTER (SID) - Tijdens het r reldkampioenschap zwemmen, be- kaarten te vermijden, mocht reeds gin volgend jaar in Perth, wordt één Duitse ploeg afgevaardigd. Dat be sluit werd gisteren na een twee daagse bijeenkomst van de zwem- bonden uit de Bondsrepubliek en de DDR genomen. De DDR-zwemmers zullen van 8 tot 11 november al deelnemen aan de Duitse nationale kampioen schappen. De titelstrijd geldt als kwalificatiemogelijkheid voor de atleten. charge op Foeke Booy. Op dat moment had Club Brugge via Franky vander Eist al een 1-0 voorsprong genomen. PSV creëer de zich weliswaar een paar goede mogelijkheden, die verrassend ge noeg zelfs aan Romario niet waren besteed. Zelfs een cadeautje van ar biter Houben vanaf elf meter sloeg de Braziliaanse pingeldoos ruim hartig af. Kwam Club afgelopen vrijdag te gen Ajax niet tot nauwelijks over de middenlijn, dank zij PSV kon de Belgische kampioen zich van een wat betere kant laten zien. Door het offensieve werk van de Belgen werd Giga Popescu weer geredu ceerd tot 'aards wezen'. Bobby Rob son had de Roemeen reeds eerder gekwalificeerd als „van een andere GULPEN - Het leek wel of er zaterdag een barmhartige Samaritaan in het wielerpeloton had geïnfiltreerd. Met het vriendelijke doch dringende verzoek Jelle Nijdam een beetje te sparen. De renner uit Klein Zundert, koud aan zijn 28ste levensjaar begonnen, werd in de Limburgse heuvels tenminste op zijn wenken bediend. Hij kreeg wat-ie wilde, een rustig voortkabbelende finale van de Ronde van Neder land. Pas bij het sluiten van de markt in Gulpen kreeg hij een paar duimschroefjes aangedraaid. De buit, ondanks het tweederangs karakter van de wedstrijd toch wel begeerd, was toen echter al nagenoeg binnen. De aanhouder had weer eens gewonnen, want in twee voorgaande edities van de vaderlandse trektocht werd Nijdam met oranjetrui en al als oud vuil zonder pardon in de pottebak gekieperd. Wachtend op zijn (plas)beurt bij de keer succesvolle verdediging van dopingcontroleur, verbaasde zijn leiderspositie. Veel afweermid- Nijdam zich over de coulante be- delen hoefde 'Snelle Jelle' trou- handeling die van zijn concurren- wens niet in stelling te brengen. Al ten had gekregen. „Ik had er op ge- leen Steven Rooks nam hem even rekend dat men van meet af aan wel onder vuur. De zich weer oprichten- zou aanvallen. Maar misschien heb- de kopman van Post liet zich eens ben ze wel gedacht: Laat ons rustig een keertje niet gelegen aan zijn re- wachten tot het einde, want dan zal- putatie van aanklamper en mat zich ie er wel weer onderdoor gaan. Net voor de verandering de rol van aan- zoals in de afgelopen jaren. Ik had valler aan. Na een plaagstootje op nu echter de beschikking over een de steile Keutenberg, waar Huyge sterkere ploeg. Vooral Vanderaer- zijn Waterloo vond, plaatste Rooks den heeft mij zeer goed geholpen bij het ingaan van de laatste lokale toen het er nog even op aankwam", ronde een serieuze aanval. Dertien Er was nog een Belg die een wel- renners waren toen nog over aan het gemeend bedankje kreeg van front, onder wie alle favorieten. De Nijdam, de in de marge van het pe- Fransman Gerard Rué ging als be- loton meepedalerende Peter Huy- schermheer van Thierry Marie de ge. Deze renner uit de formatie van laatste helling, de Koning van Span- José de Cauwer was vanuit het ver- je, mee op. Erik Breukink probeer- trek in Maastricht gedemarreerd en de nog te counteren, maar miste de MAEBASHI (AFP) - Nog voordat hij een meter heeft gefietst, heeft Vin- cenzo Ceci Maebashi, waar vandaag de wereldkampioenschappen wielrennen op de baan beginnen, al moeten verlaten. De Italiaanse baanrenner reageerde positief op een preventieve dopecontrole die voor het vertrek naar Japan ieder lid van de Italiaan se wiélerselectie had moeten ondergaan. In de urine van Ceci, die op de sprint en het keirin voor profrenners zou uitkomen, werd een te hoog testosteron-gehalte geconstateerd. De coureur heeft contra-expertise aangevraagd. Sinds twee jaar geleden tijdens de wereldkampioenschappen op de baan in Gent Golinelli en Colamtino betrapt werden op het gebruik van verboden middelen, moeten alle geselecteerden zich op last van de Itali aanse bond aan een preventief dope-onderzoek onderwerpen. kracht om aan te sluiten. Een man die ook dik tevreden een punt zette achter de Ronde was Rooks, de nummer vier van het eindklassement. Dat resultaat er- r de Noordhollander, onlangs 30 voerde een drie uur durend solo nummer op in het land van brons- groen eikenhout. Ofschoon het met regen en wind gelardeerde avon tuur van de amechtig 'harkende' Huyge weinig indrukwekkend oog de, reed hij meer dan de helft van de jaar geworden, als een mooie opste- koers met een voordelige marge van ker voor het WK, over twee weken een minuutje of vijf rond. Achter jn het Japanse Utsumoniya. Met hem voelde niemand zich geroepen een 'moraal' onder het nulpunt had de snelheid op te voeren, zodat de Rooks in Groningen aangezet voor verwachte druk op de oranjetrui- dit karwei. Een verrassend goede drager uitbleef en de Koninginnerit proloog bracht hem echter weer wat ook maar weinig om het lijf had. goesting, zoals de Vlamingen ple- Kracht Doordat het door hem gevreesde sloopwerk uitbleef, beschikte gen te zeggen, en gaandeweg voelde hij een - hoopvol - stijgende lijn waar het de vorm betreft. In elk geval peinst Rooks Herstel DIOK LEIDEN - DIOK heeft zich gis termiddag enigszins gerevan cheerd voor de belabberde ver toning op de openingsdag van het eigen internationale rugby- toernooi. De Leidse rugbyers ontkwamen op de finaledag te gen Wanderers niet aan de laatste plaats, maar verlieten na de 9-22 nederlaag in elk geval met opgeheven hoofd het veld. Twee dagen eerder was de landskampioen en bekerwin naar nog genadeloos in de hoek gezet door Cardiff. Het pak slaag (3-73) was voor trainer Dick Al- tink reden om zijn team op en- wijzigen, der Born Yves Kummer naar de eerste rij gestuurd voor de confrontatie met het team uit Dublin. De be doeling was dat het duo bij de tegenstander voor enig ontzag zou zorgen waardoor de rest een beetje meer vertrouwen kreeg. Dat lukte tegen de Ierse tegen stander redelijk. Een gemotiveerd en agressief DIOK wist zelfs in de eerste helft redelijk bij te blijven (rust stand 9-12). De negen Leidse punten werden bijeen geschopt door Gottfried Bos die drie pe nalties verzilverde. Na de rust liepen de Ieren weg tot 9-22 maar DIOK werd geen moment van de natte grasmat gespeeld. "We wilden na vrijdagavond toch wel iets rechtzetten en dat is redelijk gelukt", aldus Altink, die net als vrijdag versterking had gezocht in Bernd Verhof- stadt. De international van Cas- tricum was als winger een wel kome aanvulling in de Leidse gelederen. Van de confrontaties met Eu ropese topteams steken de Lei- denaars in taktisch en technisch opzicht jaarlijks veel op. En dat is een van de uitgangspunten van het sterk bezette evene ment. Maar in eigen land kan het team de opgedane ervaringen nauwelijks demonstreren of uit proberen. Daarvoor is de rest van het Nederlandse veld te zwak. Diederik Renardel de Lafalette, assistent van Altink, vindt het jammer dat de kennis niet meteen kan worden aange wend. "We worden op sommige onderdelen door het buitenland keihard afgestraft. We weten na een wedstrijd wat ons te doen staat, maar in de competitie worden we vervolgens weer niet op de proef gesteld. Zo kom je niet snel verder". Nijdam in de slotkilometers nog niet meer over de ultrakorte trip over voldoende kracht voor een dit naar het Verre Oosten aan zich voor- bij te laten gaan. Rooks: „Het moet nog wel een paar procenten beter, maar ik heb nog twee behoorlijke wedstrijden om daar aan te werken, het Kampioenschap van Zürich (gisteren - red.) en woensdag dan nog Veenendaal-Veenendaal. Daar na denk ik nog een paar kermis- koersen te gaan rijden en ben ik van plan nog een dag of wat in de Arden nen te trainen". DICK HEUVELMAN LEIDEN - De rugbyers van Cardiff RFC staan bekend om hun onbesproken gedrag op het veld. Klappen vallen er al tijd wel, maar de lichamelijke uitwassen worden als het even kan tot een minimum beperkt. Dat wordt elke speler die zich bij het topteam uit Wales vervoegt goed aan het ver stand gebracht. In de finale van het DIOK-toernooi werd het 'brave-borstenrugby' beloond met de eerste plaats. Waar de spelers van Steaua Bukarest in de slotfase voor al les behalve het ovaal aandacht hadden en de tegenstander met bruut geweld te lijf gingen, scoorden de Welshmen ach ter de Roemeense ruggen de winnende punten. De ploeg uit de hoofdstad van Roe menië had de beste papieren in de eindstrijd van het derde internatio nale Leidse rugbytoernooi, bijge woond door ongeveer 800 toeschou wers die de motregen trotseerden. Maar de verhitte Oosteuropeanen gooiden de eigen glazen in toen het er op aankwam. Het veldoverwicht werd bij de stand 14-14 niet in pun ten uitgedrukt en naarmate het on geduld groter werd, groeide het ge brek aan zelfdiscipline. Zelfs als de arbiter hen goed gezind was, bleven ze opstandig. Het gevolg was dat ook de arbitra ge zich tegen Steaua keerde. Met al le gevolgen vandien. Enkele Roe menen sloegen op tilt en vielen hun tegenstander aan. De opstootjes werden gesust, maar de Welshmen kwamen als winnaars uit de strijd. Dave Evans benutte in de afkoe lingsperiode een penalty en bezorg de zijn team meteen de winst van de wedstrijd en het toernooi 17-14. De legerploeg keek op van zoveel onbe nulligheid in de eigen rangen, maar zag wel de Leidse Rugby Trophy aan de neus voorbijgaan. Morgen treft de nummer twee overigens de van het toernooi. Om land verlaat oefent de ploeg genavojnd om acht uur tegen DIOK. Waardig Cardiff werd al met al een waardig winnaar van het derde DIOK-toer nooi. De club die dit jaar de leeftijd van 113 jaar bereikte, staat bekend als een van de best georganiseerde rugbyverenigingen ter wereld. Bij de blauwhemden uit Wales wordt bovendien clean, attractief'en over wegend technisch rugby gespeeld. Anders in elk geval dan het fysieke geweld dat doorgaans wordt ge bruikt door Neath, de club van mijnwerkers en de eeuwige concur rent van Cardiff in eigen land. "Het is soms gênant om te zien hoe de ri valiteit tussen Neath en Cardiff ge stalte krijgt", zegt John Scott, team manager van de topper uit Wales. "Het zijn wel eens veldslagen". Cardiff Rugby Football Club is een club van standing in Wales. Spelers die doordringen tot de hoofdmacht van dit instituut beho ren tot een uitverkoren groep al is het volgens Scott financieel geen vetpot om te spelen in Cardiff één. Op de maatschappelijke ladder staat een Cardiff-speler niettemin hoog aangeschreven. Scott: "Rugby is voor een Cardiff- speler een levenswijze. Maar geen broodwinning. Iedereen bedrijft rugby als hobby. We hebben in het team doctoren zitten, maar ook vrachtwagenchauffeurs. Wij zijn een van de laatste Britse clubs die de spelers niet betaalt. We zouden het kunnen, want we hebben vol doende bedrijven achter de club staan. Maar we spelen niet alleen op het veld clean rugby, ook buiten de lijnen houden we ons aan de regels. De regels van het amateurisme". Amateurs Die mededelingen kunnen best met de nodige korrels zout worden ge nomen. Clubrugby in de internatio nale top is moeilijk te bedrijven met pure amateurs. In Frankrijk bij voorbeeld spelen de rugbyers op papier ook als amateur, maar daar worden de sporters door de spon sors voorzien van meer dan redelij ke tegemoetkomingen. Volgens Scott bedient zijn club zich niet van die praktijken. "We hebben heus geen oogkleppen op, maar we kun nen voorlopig op deze manier nog prima meedraaien". Dat laatste zal pas veranderen als er internationaal een competitie voor clubteams wordt opgericht. Zo ver is het nog lang niet, maar Scott denkt dat er binnen nu en tien jaar het nodige gaat veranderen. "Rug by moet zich sneller ontwikkelen. In Cardiff hebben we de kennis in huis voor toprugby. Maar het wordt op deze manier nooit geëxporteerd. Dat is jammer. Ieder blijft te veel voor zichzelf bezig. De clubs kun- Een van de Roemenen heeft het ovaal uit de scrum ontvangen nen nu ook nog geen Europa Cup trips of iets dergelijks betalen. De verenigingen zijn amper in staat om zelf behoorlijk te draaien qua geld en organisatie. Als je net kunt wan delen, moetje niet proberen te gaan hollen". der van het Engelse nationale team. Als manager wil hij de club nu ver der ontwikkelen. Op Cardiff Arms Park, de wereldberoemde thuisha ven van de vereniging, moet een in ternationaal toonaangevend clubte am komen. "Maar het probleem van het clubrugby lijkt overal eender. DIOK kan in Nederland moeilijk groeien en wij zijn in Wales eigen lijk al uitgekeken". ROB VAN DER ZANDEN Mottet snelste ZURICH (ANP) - Greg LeMond start over twee weken als grote fa voriet in het wereldkampioenschap in Japan. De Amerikaanse Tour winnaar demonstreerde gisteren in het Kampioenschap van Zürich zijn voortreffelijke vorm met de tweede plaats. Charly Mottet kon de drager van de regenboogtrui met een macht- sprint op de Zürichse Regensberg nipt van de overwinning in de acht ste wedstrijd van de wereldbeker- cyclus afhouden. De Franse klim mer/tij dr ij der was na 260 kilometer de snelste van een kwartet vluch ters. Hij zorgde daarmee voor de eerste overwinning van een Frans man in 77 edities van de Zwitserse klassieker. De Italiaan Claudio Chiappucci eindigde als derde, de Spanjaard Marino Lejarreta als vierde. Gianni Bugno, de leider in het we reldbekerklassement, voerde de achtervolgers aan en sprintte naar de vijfde plaats. Daarmee verstevig de hij zijn leidende positie aanzien lijk. Greg LeMond heeft zich de afge lopen week in de Ronde van Neder land verstopt. De blessure, die hem tot opgave dwong, was een smoesje. In het Kampioenschap van Zürich testte de drievoudige Tourwinnaar zijn conditie met het oog op het we reldkampioenschap van 2 septem ber in Japan. Het parkoers rond de Regensberg daar geknipt voor. In Utsono- miya moet eveneens flink geklom men worden. Zijn krachtpatserij onderweg kwam hem later op een sprintnederlaag te staan. Honkballers Cuba pakken wereldtitel EDMONTON (ANP)- De Cubaanse honkballers zijn onbetwist de beste amateurs ter wereld. Gisteren haal den ze in het Canadese Edmonton met veel machtsvertoon voor de vierde keer op rij de wereldtitel bin nen. Het betekende de twintigste ti tel in totaal. In twee van de drie wedstrijden in een „best of three" tegen Nicaragua was Cuba overduidelijk de meerde re. De mannen uit het land van Fi del Castro bleven het hele toernooi ongeslagen. Sinds 1952 verloor Cu ba geen enkele WK-finale. Nicaragua mocht gisteren even de hoop koesteren een kans te ma ken tegen de Cubanen. Een dag eer der werd het in zeven innings 14-0, gisteren gingen beide ploegen tot in de zevende slagbeurt gelijk op. Maar daarna was het gebeurd. Cuba kwam op toeren en pakte via drie homeruns - waaronder een van de uitblinkende aangewezen slagman Orestes Kindelan -, Nicaragua met 11-5. MAANDAG 16.00-18.00 Sportnet: Amerikaans honk bal: San Diego-Houston. 18.00-18.30 Sportnet: Truckraces. 18.00-19.00 EURO: Watersporten. 18.30-19.00 Sportnet: WK Honkbal: hoog tepunten van de finalewedstrijden. 19.00-20.00 EURO: Eurosporlnews. 19.00-20.00 Ned 2: Sportpanorama extra: junior survival. 19.00-20.30 Sportnet: VS Pro Boksen. 20.00-21.00 EURO: Snooker: Café Roya le. 20.27-21.30 Ned 2: Holland Triathlon Al- kijkje in de tenniswereld. 21.30-23.30 Sportnet: Paardesport: Tsjechoslowakije. 22.00-23.00 EURO: Boksen. 23.00-00.00 EURO: Wielrennen in Zurich. 23.30-00.30 Sportnet: International Mo torsport. 23.45-00.20 RTL V: Match. 00.00-01.00 EURO: Monster Trucks. 00.30-01.30 Sportnet: Dragraces. 01.00-02.00 EURO: Eurosportnews. DINSDAG 08.00-10.00 Sportnet: Autosport: Nascar Winston Cup. 10.00-11.00 EURO: Eurosportnews. 11.00-12.00 EURO: Sportdocumentaire: kijkje bij het tennis. 11.00-13.00 Sportnet: Paardesport: in Tsjechoslowakije. 12.00-13.00 EURO: Snooker: Café Roya le. 13.00-14.00 Sportnet: Internationale atle tiek: in Monaco. 13.00-14.00 EURO: Boksen. 14.00-15.00 EURO: Wielrennen in Zurich.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 11