'Een sprankelend gebouw met duidelijk smoel' Enorme toeloop toeristen naar Leidse binnenstad Leiden krijgt een van de mooiste stations van Nederland, dat dagelijks 60.000 reizigers verwerkt B 'Het is nog nooit zo druk geweest' Bus naar Firato STAD LEIDEN LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1990 Opvallend in het ontwerp is het opengewerkte perrondek waardoor daglicht ruimschoots in de tunnel kan toetreden. Links en rechts van de passage komen een zestal win keltjes waar reizigers onder meer 'een krantje en een croissantje' kun nen kopen. Vanuit de passage zijn de perrons bereikbaar via trappen, roltrappen en volledig transparante liften die zich als torentjes in de sta tionspassage zullen manifesteren. Een nieuwe, gebogen stationskap zal de sporen en de perrons over kappen. De draagconstructie van deze kap bevindt zich aan de bui tenzijde. "Het grote voordeel hier van is dat de reiziger geen hinder ondervindt als er onderhoudswerk zaamheden worden uitgevoerd", al dus Reijnders. Maar, de architect wil niet verhullen dat hij het naar buiten werken van de constructie ook gebruikt als een beeldend ele ment om het station naar buiten toe het karakter te geven van een eigen tijds, high-tech-achtig gebouw. Het eindresultaat zal dus een licht en luchtig en voor de reiziger duide lijk herkenbaar stationsgebouw zijn. Maar, zal de voorgevel van het nieuwe Leidse station ook genoeg zeggingskracht hebben als straks, links en rechts, enorme glazen kan toortorens verrijzen? Reijnders denkt van wel. "Als je de torens ziet die men heeft geprojec teerd, dan is het station eigenlijk een Klein Duimpje. Ik zie de ruimte tussen die torens als een soort poort met een heel mooie deur er in. De vakwerkconstructie met de gebo gen, dynamische glazen gevel zal zich als een heel sterk element, tus sen die torens, manifesteren. Als een broche in de ge vel wand. Dat zal altijd de aandacht blijven trekken". Het uiterlijk van het nieuwe sta tion is natuurlijk niet het enige waar het om draait. Een belangrijk uit gangspunt van de architect is om een sociaal veilig en overzichtelijk station te bouwen met een aanmer kelijk grotere capaciteit dan het huidige complex. Eén van de weinige eisen die de NS aan haar architecten stelt ("Ik heb een grote mate van vrijheid in het ontwerpen") is om een voor rei zigers zo aangenaam mogelijk sta tionsgebouw te maken waar men sen snel en gemakkelijk hun weg kunnen vinden. "Een korte en effi ciënte overstapsituatie hangt niet alleen af van de aankomst- en ver trektijden, maar ook van de vraag Congres belicht lokaal referendum LEIDEN - Een congres over het lo kaal referendum wordt gehouden op vrijdag 9 november in Leiden. In de Stadsgehoorzaal wordt onder voorzitterschap van burgemeester Goekoop gesproken over de voor- en nadelen van een dergelijke volksraadpleging. De Tilburgse hoogleraar P. Gilhuis houdt een pleidooi en burgemeester Bruins Slot van Ridderkerk plaatst tijdens een voordracht kritische kantteke ningen. De organisatie is in handen van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten en de gemeente Leiden. In Leiden wordt in maart volgend jaar, tegelijk met.de verkiezingen voor Provinciale Staten, een refe rendum gehouden. Ook andere ge meenten willen de burgers door middel van een referendum hun mening laten geven over een be paald onderwerp. Groep Tsjechische kinderen in Leiden LEIDEN - Een groep van 22 Tsje chische kinderen is volgende week in Leiden. De kinderen die tussen de 12 en 14 jaar oud zijn, komen maandag 20 augustus in Leiden aan. 's Middags wordt een rond vaart gemaakt en om 16.15 wordt de groep ontvangen door loco-burge meester Hettinga. De reis van de Tsjechische kinde ren eindigt 27 augustus in Helsinki waar de conferentie over ontspan ning in de wereld wordt gehouden. Daar wordt onder meer een ten toonstelling gehouden van kinder tekeningen over het onderwerp 'vrede' die onderweg door de groep zijn opgehaald. In Leiden worden tekeningen in ontvangst genomen van leerlingen van de Telders- school. De kinderen maken een tocht van 6100 kilometer waarbij verschillen de Europese steden worden aange daan. Zij treden hiermee in het voetspoor van de Tsjechische ko ning Jiri van Podebrady, die in de 15e eeuw als eerste probeerde een Europese gemeenschap te vormen. De reis is georganiseerd door de redactie van het kinderprogramma Domino van de Tsjechische radio. Onderwoeg worden interviews op genomen. Van onze redacteur Jan Rijsdam LEIDEN - Als er één reden is waarom Leiden over een aantal jaren een aantrekke lijk reisdoel wordt, dan is het wel het feit dat er straks één van de mooiste stations van Nederland zal staan. Na ja ren van plannen maken wordt dit najaar begonnen met de bouw van het 30 mil joen gulden kostende com plex dat de entree van de stad nationale allure moet geven. Het mooiste station van Nederland? "Dat geloof ik niet", reageert NS-ar- chitect Harry Reijnders beschei den. "Maar, het verschil met de hui dige situatie zal heel groot zijn", wil hij wel kwijt. Het sombere, onher bergzame gebouw, met de catacom- be-achtige tunnel naar de treinen, maakt plaats voor een spektakel van glas en staal, een frisse en hel dere vormgeving, vrolijke kleuren, plezierige looproutes en publieks vriendelijke verblijfsruimtes. Spierwit Architect Reijnders noemt één van de belangrijkste kenmerken van zijn ontwerp dat het geen kil en on persoonlijk gebouw wordt, maar een complex dat in één oogopslag duidelijk maakt dat het om een sta tion gaat. "Het wordt een spranke lend gebouw met een heel duidelijk smoel", zegt de ontwerper op z'n Hollands. "Het nieuwe station zal aan de buitenkant opvallen door de spierwitte vakwerkconstructie en de transparante voorgevel. Die doorzichtigheid zorgt er voor dat men vanuit de stad al uitzicht heeft op de treinen en verzekert de reizi ger van een ruime blik op de stad". Bij de entree aan de stadzijde is een ruime stationshal geprojecteerd waarin, aan de rechterzijde, het plaatskaartenkantoor komt. In deze ruimte zijn ook het inlichtingenbu reau, het Trans-reisbureau en het grenswisselkantoor gehuisvest. De reiziger kan zo in één ruimte terecht voor een treinkaartje, informatie, het reserveren van een reis en het wisselen van geld. Aan de linkerzij de van de stationshal is een ruime stationsrestauratie gesitueerd van waaruit de trein- of busreiziger uit zicht heeft over het stationsplein, de hal en de treinen. Aan de kant van het Academisch Ziekenhuis komt ook een entree. Een ruime passage zal de twee en trees van het station met elkaar ver binden. Deze doorgang wordt twee maal zo breed als de huidige tunnel. Ontwerper Harry Reijnders spreekt van 'een aantrekkelijke passage waar de treinen doorheen schieten'. NS-architect Harry Reijnders: "Voor een snel overzicht van eigentijdse architectuur kun je eigenlijk het beste in de trein stappen". (roto wim Dijkman) Het fragiele, glazen gebouw dient ni< hoe snel een reiziger zijn weg door het station vindt. Aan de transpa rante opzet van het gebouw ligt dus ook een stuk logica ten grondslag". "Een reiziger vindt het gemakke lijkst zijn weg als die zich als van zelfsprekend aandient, bijvoor beeld doordat hij de trein kan zien staan. Je kunt een tunnel nog zo breed maken, maar als er op één plek tien mensen stilstaan om, met een spoorboekje in de hand en langs pictogrammen (verwij sbordj es, red.) hun weg naar de treinen te zoe ken, dan houden ze de reizigers- stroom toch op". "Mijn opzet is om zo min mogelijk pictogrammen te gebruiken", ver telt Reijnders. "De doorzichtigheid van het gebouw draagt er toe bij dat mensen in één oogopslag kunnen zien welke richting ze uitmoeten. Als men, vanuit de hal de treinen ziet staan, wijst de weg zich vanzelf. Het fragiele, glazen gebouw dient niet alleen de overzichtelijkheid maar is ook beter bestand tegen vandalisme". t alleen de overzichtelijkheid maar is o Tochtvrij Een ander belangrijk onderdeel van de ontwerpfilosofie van Harry Reijnders is om een zo tochtvrij mo gelijk station te bouwen. "We heb ben goede ervaring opgedaan met het ontwerpen van het station Slo- terdijk in Amsterdam. De maquette van dat station is door het Nationaal Lucht- en Ruimtevaartlaboratori um getest in een windtunnel. Wat we daarvan geleerd hebben passen we ook toe in het Leidse ontwerp. Helemaal tochtvrij krijg je een sta tion natuurlijk nooit. Maar, ik denk dat we de tocht zeker binnen aan vaardbare grenzen kunnen hou den". Twijfels over zijn ontwerp heeft Harry Reijnders nauwelijks. "Als je de keus hebt uit vijf oplossingen en je hebt de beste oplossing nog niet gevonden dan zijn er twijfels. Ik denk dat we die beste oplossing wel gevonden hebben. Maar, het zal al tijd achteraf blijken of een nieuw ok beter bestand tegen vandalisme. statin functioneert zoals we denken dat het moet". Voor de NS-architect is het ont werpen van het nieuwe station Lei den nog geen eindstation. "Het ont werpen van een stationsgebouw is waanzinnig interressant. Ik ben er nog lang niet op uitgekeken. Het zijn gebouwen die door een hele boel mensen worden bezocht. In het station Leiden lopen straks per dag zo'n 60.000 mensen in en uit. Stations zijn dus bij uitstek gebou wen waarmee je aan veel mensen kunt laten zien wat er in architec- tuurland gebeurt". "De NS heeft zich niet alleen ten doel gesteld haar nieuwe stations gebouwen een visitekaartje te laten zijn van haar bedrijf maar ook van het hedendaagse bouwen in Neder land. We zetten niet alleen stations neer van staal en glas, maar ook van l baksteen of beton, afhankelijk van J de plaatselijke omstandigheden.^ Voor een snel overzicht van eigen-' tijdse architectuur kun je eigenlijk het beste in de trein stappen". LEIDEN - De dinosauriërstentoon stelling in het Pesthuis trekt weke lijks enkele duizenden extra bezoe kers naar de Leidse binnenstad. Volgens de op toerisme en horeca ingestelde bedrijven in het centrum van de stad is het nog nooit zo druk geweest als tijdens de afgelopen zo mermaanden. J. Slingerland, van het gelijknamige rondvaartbedrijf, spreekt van een overweldigende be langstelling. Bezoekers van de dinotentoon- stelling ontvangen een folder waar in behalve een stadsplattegrond een tiental bonnen zitten die bij inleve ring recht geven op kortingen ep consumpties bij een rondvaart, mu- seumbezoek of bij horecagelegen- Huishoudster krijgt geld van verzekering voor gestolen auto LEIDEN - Een Leidse vrouw krijgt het verzekeringsgeld terug van haar gestolen auto. President Portheine van de Haagse rechtbank heeft gisteren bepaald dat de Was- senaarse familie bij wie de vrouw ja renlang in dienst was als huishoud ster, het geld moet terugbetalen. Te vens moeten de Wassenaarders de kosten betalen van het kort geding dat de vrouw tegen hen had aange spannen. De huishoudster kreeg op 13 maart van dit jaar een fonkelnieuwe auto van de familie, omdat ze daar al tien jaar in dienst was. Vervolgens ontstond een ruzie en op 12 juni werd de auto gestolen. De familie ontkende dat de auto een schenking was en liet beslag leggen op het geld van de verzekering, die op naam van de huishoudster was afgeslo ten. heden. De folder kan gratis worden meegenomen bij het verlaten van de tentoonstelling. Het is een geza menlijk initiatief van de gemeente, de VVV, het Natuur Historisch Mu seum en het bedrijfsleven, uiter aard bedoeld om bezoekers naar het centrum van Leiden te lokken. Dit initiatief blijkt goed aan te slaan. Slingerland zegt dagelijks mensen te moeten wegsturen om dat zijn rondvaartboot vol zit. "Ik heb per dag zo'n 100 tot 200 mensen meer dan gewoonlijk". Volgens de plaatselijke reder is de toeristische bedrijvigheid in de stad nog'nooit zo groot is geweest. Ook musea hebben niet te klagen over belangstelling. J. Engelkes, medewerker van het molenmuse um De Valk vertelt dat dit museum veel meer aanloop heeft door de di- notentoonstelling. "In topweken trekt het molenmuseum op een doordeweekse dag zo'n 700 bezoe kers. Dat waren er vorige jaren zo'n 400", aldus mevrouw Engelkes die al een kleine duizend kortingbon nen heeft binnengekregen. Eigenaren van horecagelegenhe den als McDonalds, pannekoekhuis De Schaapsbei, The Duke en Hen driks spreken zonder uitzondering van een grote toeloop. "Dit is de LEIDEN Bij de Leidse radio- en televisiehandel Overgaauw aan de Breestraat zijn tickets verkrijgbaar voor een busreis naar de Firato die van 24 augsuts tot en met 2 septem ber wordt gehouden in de Amster damse Rai. De touringcars rijden tot de hoofdingang. De busreizen worden georgani seerd door in totaal negen audio-vi- deospeciaalzaken. beste actie die de VW ooit heeft on dernomen", aldus M. Kop van Mc Donalds, bij wié toeristen korting krijgen op het menu. "Wij hebben het nog nooit zo druk gehad. Onze omzet is gigantisch gestegen verge leken met vorige zomer". Pannekoekhuis De Schaapsbei biedt haar klanten een korting van 15 procent op de rekening. Bedrijfs leider Veldhuijse spreekt van 'een goede bussines'. Volgens eigenaar H. Bos van lunchroom Hendriks (gebak met gratis kopje koffie) was het zelfs met de hitte nog druk in zijn zaak. Ook Hendriks heeft al een paar bakjes vol kortingbonnen. Al leen J. Veringa, uitbater van de bo tenverhuur aan het Galgewater, zegt niet zoveel te merken van een extra toeloop. Verschillende ondernemers zeg gen het jammer te vinden dat niet duidelijk is dat de kortingen per persoon gelden. "Vaak komen ge zinnen binnen met maar één kor tingboekje en dan mag ik ook maar één persoon korting geven", aldus mevrouw Engelkes van het molen museum De Valk. De oplage van de folder met kor tingbonnen bedroeg 100.000 stuks. Een dezer dagen wordt een tweede druk in omloop gebracht waarop duidelijker staat vermeld dat de korting per persoon geldt. VW-medewerker In 't Veld zegt nog geen zicht te hebben op het to taal aantal toeristen dat Leiden deze zomer bezoekt. Hij heeft ook wel de indruk dat het drukker is dan an ders. De VW, kan door onderbezet ting, het werk nauwelijks aan, aldus In 't Veld. Telefonisch is het bureau voor toerisme en recreatie grote de len van de dag nagenoeg onbereik baar. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 9