Machtsstrijd in Soweto uitzichtsloos Arabische miljonair ziet wereld in duigen vallen Duizend Iraanse krijgsgevangenen vrij Budapest stikt in tweetaktdamp Duitsers gearresteerd in verband met Bom ETA vernielt spoorweg ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1990 PAGINA 7 Geen gesprek over wapenstilstand Van onze correspondent Peter van Nuijsenburg SOWETO - De kans op een wapenstilstand in de zwarte Zuidafrikaanse miljoenenstad Soweto, waar rivaliserende groepen Zulu's en Xhosa's elkaar op leven en dood bestrij den, is voorlopig de bodem ingeslagen. De besprekingen over een staakt-het-vuren tussen de strijdende partijen, het ANC en de Zulu-beweging Inkatha, zijn gisteren niet door gegaan. BUDAPEST - Kreunend en tuf- fend werkt het Trabantje zich de berg op. Het autootje heeft zijn bes- gescheept met het meest achterlijke te tijd gehad. De v.eze lucht van wat de Oosteuropese autofabrikan- s echt verbrande olie hangt er nog ten op dit terrein te bieden hadden: als het wagentje al honderd meter de Oostduitse Wartburgs en Tra- verder is. De automobilist in de auto banten achter het Trabantje draait gelaten zijn raampje dicht in afwachting van schonere lucht. Budapest stikt in deze warme zo merdagen in de uitlaatgassen. Qu Reden is volgens een politie woordvoerder dat men het niet eens kon worden over het 'tijdstip van de bijeenkomst'. Intussen gevechten gewond zijn geraakt. In to taal zijn bij het geweld, dat begin deze week tot uitbarsting kwam in drie zwarte woonoorden ten oosten van Johannesburg, bijna 190 doden en meer dan 1000 gewonden geval len. Dat maakt deze week tot een van de bloedigste in de recente ge schiedenis van Zuid-Afrika. aanhangers tot een staakt-het-vuren te bewegen. De gevechten in Soweto concen treerden zich gisteren in de oudere Buitenland kort Beenderen Zes gezinnen in Vietnam hebben onlangs aan de autoriteiten de ge beenten overhandigd van 722 per sonen, die volgens hen Amerikaan se soldaten zijn die tijdens de oorlog in Vietnam vermist raakten. Zij hielden deze stoffelijke resten zes jaar bij zich in bewaring in de ge dachte dat zij daarvoor geld bij de Amerikanen zouden kunnen krij gen alsmede een vergunning om zich in de VS te vestigen, aldus het Vietnamese weekblad Lao Dong. Antarctica De Australische regering heeft voorstellen aangekondigd om mijn bouw en het zoeken naar delfstof fen te verbieden in dat deel van An tarctica dat door Australië wordt opgeeist. Australië maakt aan spraak op ongeveer 42 procent van Antarctica. Minister van buiten landse zaken en handel Gareth Evans noemde het voorstel een be langrijke stap in het streven van Australië om het Zuidpoolgebied tot een natuurreservaat te maken. Hubble-telescoop Het defect aan de hoofdspiegel van de peperdure ruimtetelescoop Hub ble kan zonder grote problemen worden gerepareerd, heeft een woordvoerder van de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA be kend gemaakt. Het is de bedoeling dat medio 1993 een ruimteveer naar de sterrekijker vertrekt om de repa ratie uit te voeren. De spiegel van de telescoop, die een bedrag van 1,5 miljard dollar heeft gekost, heeft een sferische afwijking als gevolg van een fabricagefout. Dood bisschop De leiders van de kerken in Kenya hebben gisteren bij de opening van een bijeenkomst van de Kenyaanse Raad van Kerken gevraagd om een openbaar onderzoek naar de dood van de Anglikaanse bisschop Alexander Muge, een verklaard te genstander van de regering van pre sident Daniel arap Moi. Een kerke lijke leider sprak donderdag in het openbaar zijn twijfels uit over de dood van Muge, die maandag om het leven kwam bij een auto-onge luk. Muge was een fel criticus van het één-partij-systeem in Kenya. Stasi wierf zelfs onder 14-jarigen OOST-BERLIJN, 17 aug. (AP) - Zelfs 14- en 15-jarige jongeren werden door de Oostduitse Staatssicherheitsdienst (Stasi) gericht aangeworven als ver klikkers. Dat valt op te maken uit een nota van de vroegere Sta si-minister Erich Mielke die gis teren werd gepubliceerd door de in Oost-Berlijn verschijnen de liberale krant Die Morgen. Het document dateert van ja nuari 1988 en heeft betrekking op het inzetten van informanten tegen de groep rond de liedjes schrijver Stefan Krawczyk. Uit de nota blijkt verder, al dus het blad, dat kandidaat-in formanten werden ingedeeld in drie 'wervingscategorieen': 1. Positieve maatschappelijke overtuiging van de kandidaat; 2. Persoonlijke behoeften en be langen van de kandidaat; 3. Met gebruik van compromitterend materiaal inspelen op de nei ging van de kandidaat iets recht te zetten of goed te maken. Inmiddels groeit de zorg over de luchtverontreiniging in de hoofd stad. Het aantal astmapatiënten is w de laatste vijftien jaar vernegenvou- verkeersdrükte kan de** Hongaarse digd, het aantal patiënten met chro- hoofdstad zich meten met iedere nische bronchitis ruim verdubbeld. Westeuropese stad. In de ochtend- Een gezonde boom is in de stad een i de avondspits staat het verkeer zeldzaamheid. vast als in Keulen of Am sterdam. Maar Budapest heeft er een handicap bij: Hongarije is het land met het grootste aantal twee- taktauto's in Oosteuropa. Dank zij de afwezigheid van een eigen auto- industrie is Hongarije jarenlang op- "Uit onze metingen blijkt, dat i vijftig procent van de auto's ■uitstoot dan nodig is. Bij tach- teisteren. „Er zijn er 600.000 va tig tot negentig procent is dat euvel heel Hongarije; je kunt ze niet zo met een schroevedraaier te helpen. Goede voorlichting helpen, want de mensen realiseren maatregelen kunt r zich niet eens dat ze op deze manier lijkse verplichte milieukeuring is er meer benzine verbruiken dan nodig een van, Verder wil de actiegroep is", zegt Andras Lukacs van de Ac- een andere menging van de speciale tiegroep tegen Luchtverontreini- tweetaktbrandstof, een mengsel ging, waarin politieke partijen, de van benzine en olie, waarbij de olie Groene Club van de Technische bij slechte verbranding voor de be- Universiteit en een aantal natuur- ruchte misselijkmakende stank en milieuorganisaties samen actie zorgt. voeren- Lukacs pleit ook voor hoge boe- Hoewel volgens Lukacs de twee- tes voor automobilisten die willens taktmotor eigenlijk verboden zou en wetens met een rookwolk achter moeten worden, heeft de actiegroep hun auto blijven rondrijden. En de zich er al bij neergelegd dat Trabant inwoners van de stad moeten wor- en Wartburg nog zeker tien jaar lang den gestimuleerd om meer gebruik de straten van de hoofdstad zullen te maken van het over het algemeen goed georganiseerde openbaar ver voer. Er moet een tol komen om de bieden", zegt hij. binnenstad in te mogen en parkeren Maar dat betekent niet dat je geen moet veel duurder worden. Een jaar- Maar deze fraaie plannen lopen spaak op een belangrijk obstakel: iedere rechtgeaarde Budapester lapt rij- en parkeerverboden aan zijn laars. Op de burchtheuvel en in de binnenstad, waar autoverkeer ei genlijk niet is toegestaan, staat het desondanks vol met auto's, die bo vendien bij voorkeur op de stoep staan om het verkeer op de straat niet te hinderen. De politie staat, zoals iedereen weet, machteloos. Sinds de val van de communisten is het vak van agent aanzienlijk in aanzien ge daald en een ijverige diender die een parkeerbon uitschrijft, kan re kenen op heel wat spottend com mentaar van omstanders. Volgens Lukócs wordt het dan ook hoogste tijd dat een bedrijf de parkeercontrole overneemt. "Met wielklemmen en hoge boetes is best wat aan het probleem te doen. En een bedrijf dat winst wil maken, is tenminste gemotiveerd om écht controle uit te oefenen". wijken van deze zwarte miljoenen stad. Na een 'rustige maar gespan nen' ochtend laaiden de gevechten in de loop van de middag weer op. Zulu-krijgers en ANC-aanhangers de gingen elkaar te lijf met speren, knuppels, kapmessen en, steeds dag waren begonnen, opgelopen tot ker, vuurwapens. De politie ge- minstens 30, terwijl meer dan 200 bruikte traangas en rubberkogels om de massa te verspreiden en zou in enkele gevallen ook met 'scherp' hebben geschoten. Veel inwoners waren niet naar hun werk gegaan, omdat ze zich niet op de stations durfden te wagen, waar donderdag ochtend een ware slachting van fo renzen had plaatsgevonden. Tegen de avond namen de vijan- delijkheden af, maar krijgers van Het mislukte vredesoffensief was beide partijen verzekerden dat ze u:ïï!ri®!2?ï onder dekking van de duisternis tot de aanval zouden over gaan. Beide partijen beschuldigden hun tegenstanders en van wapens en initiatief Nelson Mandela en politieminister Adriaan Vlok, die donderdagavond ia. laat hadden besloten een 'vredesfo- de póütie er rum' voor alle partijen te organise- te bevoordelën ren om een einde te maken aan het sterke drank te bloedvergieten. Eerder op de dag hadden Mandela en president Fre- in een verklaring legde het ANC derik de Klerk een spoedberaad ge- de schuld van het bloedbad bij In houden over het geweld. De Klerk katha, dat een vendetta tegen ande- zou Mandela volgens de Zuidafri- re groeperingen zou voeren. Inka- kaanse pers te verstaan hebben ge- thaleider Buthelezi wees de be geven dat hij contact op moet ne- schuldiging van de hand, omdat'ge- men met Inkathaleider Buthelezi weid in strijd met de beginselen van i een gezamenlijke poging hun Inkatha is'. FRANKFURT (Rtr/UPI) - In de Volgens de woordvoerder van Bondsrepubliek zijn gisteren zeven justitie zijn ook functionarissen van personen gearresteerd in verband een proeffabriek, Preussag en WET met een onderzoek naar de levering gearresteerd, maar hij zei met na- van informatie en onderdelen aan druk dat deze bedrijven zelf niet Irak om gifgas te maken. Het onder- van illegale transacties worden ver zoek strekt zich uit over 20 perso- dacht. Naar hij zei, zijn de arresta- nen en functionarissen van bedrij- ties verricht op grond van verden- ven. king van het schenden van wetten Een woordvoerder van justitie in op de export door het leveren aan Frankfurt zei dat zich onder gear- Irak van plannen en onderdelen om resteerden een zekere Al Kadi, 51, chemische wapens en munitie te bevindt, een Westduitser van Iraak- maken. se afkomst, die ook voor de West- Zij konden pas worden verricht duitse geheime dienst heeft ge- nadat deskundigen van justitie tot werkt. In 1987 werd Al Khadi, voor- de bevinding waren gekomen dat heen een vertegenwoordiger van de de installatie die in Irak staat be- Westduitse firma Preussag in Irak, stemd is voor het maken van mos door Irak ter dood veroordeeld we- terdgas en het zenuwgas 'tabun'. gens spionage. Door tussenkomst Het Oostduitse Nationale Volksle- hoge Westduitse functionaris- ger Iraakse, Libische en Pale- sen werd deze straf gewijzigd i venslange gevangenisstraf, maar uiteindelijk werd Al Khadi vrijgela ten en kon hij naar de Bondsrepu bliek terugkeren. Volgens de jongste uitgave van 'Der Spiegel' leverde Al Khadi che mische installaties aan Irak i stijnse soldaten opleiden. "Want het voormalige communistische regi me in de DDR heeft overeenkom sten afgesloten die moeten worden nageleefd", aldus een woordvoer der van het Oostduitse ministerie van defensie gisteren. "Wij willen wel dat de contracten zo snel moge- Iraanse krijgsgevangenen, gefotografeerd i land, als ze dat tenminste willen. 11988. Sommigen keren na een periode van tien jaar terug naar hun ^E^HnHambur e' 'waarvai^hfi'me^ lij^°,ngedaa5 worden gemaakt". (WET) in Hamburg, de-eigenaar en directeur Het geweld, dat van alle kanten fel wordt veroordeeld, vindt zijn oorsprong in een machtsstrijd tus sen het ANC en Inkatha, die nu ook het karakter heeft aangenomen van een stammenstrijd. Het ANC be staat vooral uit leden van de Xhosa- stam, terwijl Inkatha een Zulube- weging is. Irak begonnen met ontruiming bezet gebied GENEVE (AP/AFP/Rtr) - Irak heeft den geen mededelingen gedaan. Ze gisteren een eerste groep van 1.000 Iraanse krijgsgevangenen vrijgela ten in het kader van het repa- Teheran triëringsprogramma dat Iran is aan- den gedaan geboden door de Iraakse pre Saddam Hussein. Iran heeft i oorlog te beginnen. Als de dag kan verwerken, zullen de komende dagen uitvoerig Verenigde Staten eenmaal voet medisch worden onderzocht. Radio de grond krijgen, zullen zij deze re- er alles aan zal wor- gio nooit meer verlaten," zo hield hun terugkeer naar Ardebili de Iraakse leider voor. dat dat ficieren Volgens de regering Bondsrepubliek maakt de vereni ging tussen de beide Duitslanden, die waarschijnlijk uiterlijk half ok tober een feit zal zijn, in ieder geval een einde aan de contracten. De Oostduitse minister van de fensie, Rainer Eppelmann, zei woensdag dat onlangs, in april en in juni, militair materieel aan Irak is geleverd, conform een contract dat dateert van september 1989. Vier of- het Nationale Volksle- zijn lijk te laten verlopen. Volgens de i tie op de stap aangekondigd dat dio kunnen repatrianten rekenen Op verzoek van Irak houdt het In eenzelfde aantal Iraakse krijgsge- op overheidsbemiddeling bij het ternationale Comité van het Rode vinden van werk en het verkrijgen Kruis (ICRC) toezicht op de repa- fïnanciele ondersteuning. triering van de Iraanse krijgsgevan- aantal hopelijk kan worden opge- ger worden verdacht verantwoorde- voerd tot 2.000. Op grond van de lyk te zijn voor de leveringen e Conventie van Geneve moeten de vooriopig geschorst. Rode-Kruismedewerkers zich er in persoonlijke gesprekken van verge wissen dat niemand tegen zijn zin naar zijn land wordt teruggestuurd. vangenen is vrijgelaten. Irak heeft ook een begin gemaakt met de aftocht van zijn troepen uit Uit de hoogten Volgens VN-functionarissen heeft Irak 35.000 Iraniërs krijgsge- Iran. De aftocht Kalleh Qandi bezet gebied moet binnen een dag of vijf zijn vol- zouden de Irakezen inmiddels zijn tooid. In het vredesinitiatief dat vertrokken. Irak zegt er naar te stre- Meymak en genen. Het ICRC zei dat zijn 19 le- vangen genomen en zouden de stad Mehran den tellende afdeling in Baghdad Iran 70.000 Iraakse krijgsgevange niet meer dan 1.000 repatrianten per nen verblijven. Saddam woensdag per brief i i binnen vijf dagen te vertrek- komt hij Iran ook tegemoet in het ken uit alle gebieden die kort territoriale geschil rond de water- het in werking treden van het VN- weg Shatt-Al-Arab, dat de aanlei- bestand in de Golfoorlog, op 20 au- ding vormde voor hun oorlog. gustus 1988, nog werden ingeno- Het Iraanse ministerie van bui- men. Met de ontruiming van de be- tenlandse zaken liet via het persbu- zette gebieden krijgt het Iraakse le- IRNA weten dat de groep ger de beschikking krijgsgevangenen grensplaats Qasr-E-Shirin riveerd. De groep werd daar wel kom geheten door een regeringsde legatie onder leiding van vice-presi dent Habibi. De Iraanse telev de Iraanse 300.000 extra militairen die zouden toonde beelden kunnen worden ingezet front met Saudi-Arabie. Iran heeft de Iraakse leider drin gend verzocht daarvan af te zien en de Kuwayt-crisis niet verder bussen vol scherpen. Tijdens een gebedsdienst krijgsgevangenen die door uitzin- in Teheran riep geestelijk leider, nig blije landgenoten met bloemen ayatollah Musavi Ardebili, Saddam overstelpt werden. op zich uit Kuwayt terug te trekken. Over de lichamelijke en psychi- "Bij een terugtocht hebben de im- sche conditie van de Iraniërs wer- perialisten geen voorwendsel meer genoeg voor tenminste honderd jaar gerekend volgens het huidige produktieniveau. Jaarlijks brengt ABU DHABI - Tientallen jaren het 'zwarte goud' de landen 40 mil- - - - jard harde dollarsin het laadje. Nog maar vijftig jaar geleden waren de bewoners van de Golfstaten nog no- madengroepen die handel dreven de woestijn of in de Golf naar pa- hebben de burgers van de rijke olie staatjes rond de Golf zich gewen teld in oliedollars. De Iraakse inva sie van Kuwayt heeft hun wereld beeld echter radicaal verstoord. In- woners van de Verenigde Arabi- reis doken, sche Emiraten (UAE) vrezen dat Maar oo hen hetzelfde lot te wachten staat eenmaal opgedroogd zyn, hoeven Maar ook als de olievoorraden als de ongelukkige Kuwayters die van de ene dag op de andere zijn gedregradeerd tot berooide onder worpenen in eigen land. Ibrahim Abdul Rasoul, een han delaar in de UAE, heeft na de inva sie van Kuwayt onmiddellijk zijn zaak gesloten en vrijwillig dienst genomen in het leger. "Wat heb ik aan geld als we in gevaar zijn. Waar het nu om gaat is dat ik leer hoe ik een wapen moet gebruiken om mijn land te verdedigen". Ook voor Ahmed Suweidan, een hoge functionaris bij de nationale luchtvaartmaatschappij van de UAE, was het een schok om zich te de Golfbewoners nog niet meteen voor armoede te vrezen. De Golfsta ten hebben al meer dan 300 miljard dollar aan kapitaal geaccumuleerd dat grotendeels in het buitenland geinvesteerd is. Voor de Iraakse in vasie verdiende Kuwayt bijvoor beeld evenveel met zijn investerin gen in het buitenland als met de e port van olie. Maar die welvaart betrekkelijk zo leren de recente ge nen hun spullen pakken en vertrek ken", aldus een jongeman die zich net heeft aangemeld voor het leger. "Wij zijn rijk, maar wat hebben we daaraan als de Irakezen komen? We zijn hulpeloos." Duizenden Kuwayters in het bui tenland of zij die na de invasie ge vlucht zijn, zitten nu aan de grond. "De meeste van mijn bezittingen heb ik in Kuwayt achter moeten la ten", aldus Jalal Abadullah, een Ku- waytse vluchteling in de UAE. Hij heeft nog harde dollars in het bui tenland, maar zijn Kuwaytse dinars zijn ineens waardeloos. De Iraakse invasie veroorzaakte ïorme paniekreacties onder de be- evenvee, me, zy.,volkingen van de oliestaten. Men- het buitenland als met trokken massaa] naar banken wisselkantoren om hun geld beurtenissen "De Kuwayters zijn JJëtbïiteltod ofomteTtten in binnen een dag faiUiet gegaan al- waardevaste dollars. "Bij sommige dus Ahmed. Ons kan hetzelfde ge- transacties ging het om miljoenen beuren." - - Op allerlei terreinen zijn de bord- moeten realiseren hoe betrekkelijk jes verhangen. Buitenlanders in de de weelde van de oliedollars gewor den is: "Ik heb een goed salaris en een groot huis. Maar toen ik hoorde van de invasie besefte ik dat dat al les niets meer waard is". In tegenstelling tot de meeste an dere Arabieren leiden de inwoners van de Golfstaten een luxueus le ven. Saudi-Arabie, Kuwayt, Bahrayn, Qatar, de UAE en Oman hebben een geschatte voorraad UAE hebben altijd met e afgun- dollars tegelijk", aldus een bankier 1 Abu Dhabi. De gespannen situatie heeft men- _en er ook toe aangezet levensmid delen te gaan hamsteren, ondanks stig oog gekeken naar hun gefortu- waarschuwingen van de autoritei- neerde collega's uit de UAE zelf. De ten dat djt aneen maar leidt tot prijs- salarissen voor autochtonen waren opdrijving en voedselschaarste. De veel hoger en de bijkomende voor- Golfstaten zijn voor hun voedsel deeltjes ook. Militaire dienstplicht vrijwel volledig afhankelijk van i r niet bij, Nu hebben de burgers UAE redenenen genoeg om jaloers te zijn op buitenlanders. "De bui- 450 miljard vaten olie in de grond, tenlanders hebben geluk. Zij kun- porten. "Mijn voornaamste zorg is nu hoe ik aan voedsel kom als de importen geblokkeerd worden", zegt een Bahrayner. "Ik heb een ge zin te onderhouden. En geld kun je niet eten." Sjeik verspeelt f 28 miljoen aan de goktafel CANNES (DPA) - Een Saudische sjeik heeft in het casino van het Carlton-hotel in Cannes binnen een maand 84 miljoen Franse francs (28 miljoen gulden) ver speeld. Dat is ongeveer tweeder de van de jaarinkomsten tot toe van dit gerenommeerde c Sjeik Eynani, adviseur van een zoon van koning Fahd van Saudi- Arabië, vergokte het geld in de periode tussen half juni en half ju li. Tijdens vier speelavondjes aar de roulette-tafel verloor hij al bij na 22 miljoen gulden. Hij zette soms per ronde ruim een miljoen gulden in. Ondanks het giganti sche verlies bleef de sjeik vrijge vig. Hij gaf de croupiers meer dan een miljoen gulden fooi. Ook vijf jaar geleden werd de sjeik bij het gokken door pech achtervolgd. Toen verspeelde hij in een ander casino in Cannes tij dens een avond 2,1 miljoen gul den. Daarna werd hij lange tijd niet meer in casino's gesigna leerd. Moskou en Bonn zijn het eens over één Duitsland MOSKOU (Rtr/DPA/AFP) - Het ziet ernaar uit dat het komende Twee- plus-vier-overleg op 12 september in Moskou tevens het laatste is. Sov jetminister van buitenlandse zaken Edoeard Sjevardnadze en zijn West duitse collega Hans-Dietrich Gen- scher verklaarden gisteren dat zij het eens geworden zijn over de prin cipes van de internationale status van het verenigde Duitsland. Sjevardnadze liet op de gezamen lijke persconferentie doorscheme ren dat er nog wel "enkele proble men" zijn, maar hij trad niet in de tail. De Sopvjet-minister zei ervan overtuigd te zijn dat de ministers van het Twee-plus-vier-overleg (de beide Duitslanden, de Sovjetunie, Groot-Brittanniè, de Verenigde Sta ten en Frankrijk)"tevreden zullen zijn met de door ons verrichte ar beid". Het slotdocument kan wat hem betreft op 12 september gepa rafeerd, "waarschijnlijk zelfs onder tekend" worden. Pas als dat document over de vei- ligheidsapsecten getekend is kan de Duitse eenwording plaatsvin den. Er zit haast achter de vereni ging van de beide Duitslanden, om dat de DDR in economisch opzicht dreigt weg te zinken in het moeras. De beide Duitslanden hebben de oorspronkelijke datum van eenwor ding daarom al vervroegd van de cember tot midden oktober. De uit eindelijke datum is echter ongewis, omdat de Oostduitse regeringscoa- Jitie uiteen is gevallen door de uit- AVILA (Rtr) - Een bomexplosie treding van de sociaal-democraten. heeft een deel van het spoorwegtra- Genscher deelde mee dat hij met ject bij de Spaanse stad Auiia, 150 Sjevardnadze tevens gesproken kilometer ten westen van Madrid., heeft over de geleidelijke terugtrek- vernield. De Baskische afschei- king van de 360.000 Sovjet-man- dingsbeweging ETA had de autori- schappen uit de DDR en over een teiten van te voren voor de aanslag toekomstig bilateraal verdrag tus gewaarschuwd. de Sovjetunie en het verenigde Duitsland. Het Twee-plus-vier-overleg is kort na de eerste vrije verkiezingen in de DDR in maart van start ge gaan. Er kwam flink vaart in de be- Bij de explosie vielen geen gewon den. Drie dagen geleden had een aanslag op de spoorbaan tussen Ma drid en Oviedo ernstige schade ver- oorzaakt. De ETA waarschuwde af- fprëkingên töënTe^övMuniëtwee gelopen maandag dat zij tussen 4 ^aande6n geleden instemde met het en 27 augustus aanslagen gaat ple- Nav0.lidmaatschap van een Ver- Ben op drie drukke spoorlijnen m eni d Duitsiand Spanje. De trajecten Madrid-Ovie- do, Madrid-Barcelona en Madrid- Sevilla zijn donderdag uitvoerig door de Spaanse politie gecontro leerd op de aanwezigheid Na een gelijksoortige waarschu Zia massaal herdacht ISLAMABAD (AP) - In Pakistan is gisteren massaal de dood herdacht van de twee jaar geleden bij een mysterieus vliegtuigongeluk omge ving van de ETA explodeerden vo- komen militaire leider Mohammed ngjaar vier bommen op spoorlijnen Zia ul-Haq. Zia's zoon, Jjaz ul-Haq, in het noorden van Spanje. Ook toen maakte van de gelegenheid gebruik raakte niemand gewond. De ETA om aan te kondigen dat hij in de heeft eveneens aangekondigd aan- voetsporen van zijn vader wil tre- slagen te zullen gaan plegen op de den en de nieuwe politieke leider grote manifestatie in Sevilla, Expo- van Pakistan wil worden. De her- 92, en de Olympische Spelen in 1992 denking komt twee weken na het in Barcelona. ontslag van premier Benazir Bhutto Bij een bomaanslag in de plaats wegens onbekwaamheid, corruptie Burgos in Spaans Baskenland en vriencijespolitiek. Bhutto, wier raakten gisteren 30 mensen licht ge- vader in 1977 door Zia werd afgezet, wond. De bom kwam tot ontploffing zegt dat zij het slachtoffer is van een of onder een auto die voor een po- minder openlijke, maar soortgelijke i EPA) coup. litiebureau stond.

Leidsch Dagblad | 1990 | | pagina 7